KLIEKJES Feest bij de TV voor de half miljoenste kijker Het eerste succes in SUS-6 Voor een zomeravondfeest M rTERDAG 16 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT De half-miljoenste Televisie feesielijk onthaald Tan ja Koen, Karin Kraaykamp, Hannie Lips en Vertie Dixon (v.l.n.r.), de Nederlandse televisiegastvrouwen waren vrijdagavond uiteraard aan- ▼«ig, toen het echtpaar Oomen in Vught, dat officieel geboekt staat als Neerlands 500.000ste televisiegezin, gehulding werd. Ten behoeve van de fotograaf waren de omroepsters graag bereid even een charmant groepje te vormen met het echtpaar Oomen in hun midden. Eind van ditjaar: 600 000 In een gemoedelijk en goeddeels geïmproviseerd programma heeft de Nederlandse Televisie-familie gister avond haar 500.000ste lid ingehaald. Na een ouverture uit de Bussumse studio brachten de televisie-camera's het kijkend publiek naar een feeste lijk punt, waar de PTT-harmonie, als afgezant van de dienst luister- en kijkgelden, een kleine stoet rijtuigen met vertegenwoordigers van de Nederlandse televisie leidde naar de woning in de Taaistraat te Vught van de 68-jarige heer Oomen, nederlands 500.000ste kijker. Onbevangen nam de familie Oomen, mijnheer, mevrouw en twee kinderen de gelukwensen en geschenken in ontvangst van vier televisie-omroep- sters. Dik van Bommel stelde de fa milie Oomen verder Nederlands eerste televisiekijker, de heer Van Monnikendam uit Eindhoven, voor en de 250.000ste kijker en het minder fortuinlijke nummer 499.0999, die overigens ook met een geschenk werd bedacht. Vervolgens richtte de voorzitter van de Nederlandse Televisiestich ting, mr. A. H. Roosjen, zich tot de „jongste telg" in de familie van Nederlandse televisiekijkers. Hij bracht de tijd van de experimentele televisie in herinnering en memo reerde, hoe gereserveerd de regering destijds tegenover de televisie stond. Inmiddels blijkt de optimistische prognose van de televisieraad van 1952 over de groei van het kijkgetal ongeveer vijfvoudig te zijn over troffen, zodat tegen het eind van dit jaar een aantal televisietoestellen van 600.000 kan worden verwacht. Namens de televisiestichting bood hij het echtpaar Oomen een cheque aan voor een reis naar één van de Europese televisielanden. Een groep van ongeveer vijftig jongelieden, gewapend met stokken en fietskettingen, heeft donderdag avond een aanval gedaan op Franse en buitenlandse vakantiegangers in het Casino van Bandol ten westen van Toulon aan de Middellandse Zee. Achtiten mensen liepen bij deze aan val verwondingen op. De jongelieden, die uit Toulon kwamen, beschadig den auto's van toeristen en drongen toen het Casino binnen. Tijdens de eerste SUS-uitzending vanuit de Twentehallen te Enschede maakte notaris mr. M, J. Meijer (Am sterdam) op vrijdagavond, 24 dezer, door middel van een speciaal KRO- radio-programma de navolgende hoofdprijzen bekend: Naaimachines B 85202 D 139020 Koelkast A 58462 Auto B 173986 woon huis of goederen ƒ25.000,B 222312 TV-ontvangers: E 51555 B 92415 A 137832 A 235029 E 283510 E 241344 scooter. Voor het woonhuis meldde zich tij dens de uitzending de heer E. Hofstra uit Wijdum bij Leeuwarden. Zater dag 25, zondag 26, dinsdag 28 juli en zaterdag 1 augustus hebben de 4 ove rige uitzendingen plaats, die men kan beluisteren op de 298 meterband. Vijf gewonden bij autobotsing Tengevolge van een auto-ongeluk op de Rijksweg ArnhemNijmegen, ter hoogte van de Breedlersebrug zijn vijf personen, het echtpaar W. V. uit Ernst, hun zoontje en hun bu ren, het echtpaar T. allen min of meer ernstig gewond. Zij zaten in een klei ne personenauto, afkomstig uit Ernst, die rijdende in de richting Arnhem vermoedelijk tengevolge van een lek ke band op de linkerrijbaan terecht kwam en tegen een vrachtauto met oplegger botste. De wagen draaide een halve slag om, en werd aan de linkerkant geheel ingedrukt. De politie had wegens de grote ver keersdrukte van Vierdaagsebelang- stellenden handen vol werk aan de verkeersregeling. van KIEKJES We zullen niets nieuws voorscho telen, voordat weheben afgerekend met het verleden. Daarom eerst weer de uitslag van de vorige week: 1) Ikonen in het aartsbisschoppe lijk museum. Utrecht, vrijdag 17 juli. 2) Ned. zwemploeg terug in ons land, donderdag 16 juli; 3) Militair toe risme in Frankrijk, woensdag 15 juli; 4) Koelbloedig in de warmte, dins dag 14 juli; 5) Dochter van Amster dams burgervader trouwde, dinsdag 14 juli; 6) Koffertje met vreemde ge luiden, woensdag 15 juli; 7) Sheila Mc Donough bakt eieren op haar auto, woensdag 15 juli (we hebben er dagenlang op zitten wachten); 8) Hopping-Ho volgt Hoela-Hoep op de voet, donderdag 16 juli; 9) Noodweer sloeg noordelijk Nederland, dinsdag 14 juli; 10) Koningin stelde centrale Lage weide in bedrijf, woensdag 15 juli; 11) Phoenix Caisson geplaatst in Veerse Gat, donderdag 16 juli. Het lot wees deze week als de ge lukkige winnares aan mej. Cansi Geraedts, Burg. Ketelaarstraat 1 te Warmond. Zij krijgt haar prijs zo spoedig mogelijk thuis. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK De koelte moet men nog steeds aan het water 4) zoeken. Dat ligt voor de meeste mensen meer voor de hand dan een bezoek aan de pool 10). Die hitte is geen spelletje meer 9) en zo denkt ook meneer 9) erover. An deren lijken er in het geheel niet door beroerd: ze voldoen alleen aan de natuurkundige wet, dat warmte de lichamen sneller doet bewegen 2) Alleen een vliegende schotel 1) is nog niet geprobeerd om records te breken. Overigens is voor velen de zon de grootste tractatie die de ver schillende vormen van vakantie 11), 5) of 3) met zich brengen. Voor ons is die warmte maar versiering 5). Over warmte gesproken: denkt u niet, dat 6) ook zijn partijtje zal kunnen meeblazen? Men zal daar heel wat kliekjes boven kunnen war men. WAT U DOEN MOET. Kimt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. Inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. In een roestige spijker getrapt Laat uw kinderen inenten tegen tetanus. Jaarlijks sterven er in Nederland enkele tientallen patiënten aan wondklem. Deze hoogst gevaarlijke ziekte treedt op wanneer wonden verontreinigd worden door met tetanussporen besmette aarde. Onregelmatige wonden met rafe lige randen zijn vaker aanleiding tot het uitbreken van tetanus, dan rechtlijnige snijwonden. Iemand, die buiten met de blote voet in een op de grond liggende hark trapt, heeft meer kans om tetanus te krijgen dan iemand die zich in de keuken in de vinger snijdt met een mes dat schoon uit de la komt. In het beroep zijn het de land arbeiders en tuinlieden," die het meeste gevaar lopen tetanus te krijgen. Maar ook bij talloze ver wondingen, die kinderen bij het buitenspelen oplopen, moeten we steeds, ook in de stad, al zijn de wondjes nog zo oppervlakkig, be dacht zijn op tetanus. Ook straat- vuil is in dit opzicht beslist niet ongevaarlijk. Jodium tinctuur. Eigenlijk kan elke wond, hoe klein ook, gevaar voor tetanus op leveren. Het is in de praktijk echter niet doenlijk bij al die niet tegen tetanus gevaccineerde per sonen, die zich verwond hebben, uit voorzorg anti-tetétnusserum in te spuiten. Wanneer men alle wondjes echter op de juiste ma nier met jodiumtinctuur behandelt, is de kans op het uitbreken van tetanus nauwelijks meer aanwezig. In de meeste gevallen zal men .dit thuis of in de werkplaats doen en dat is een zeer gelukkige om standigheid, want men kan niet elk kind dat van z'n fiets valt en iedere arbeider, die zich op z'n vinger slaat naar de dokter sturen. Alle oppervlakkige wonden dient men flink te joderen, d.w.z. ver ticaal en horizontaal goed met jo dium in te smeren. Diepere won den moeten met de jodiumtinctuur overgoten en men moet de huid en eventueel het dieper gelegen spierweefsel In alle richtingen be wegen om de vloeistof in alle hoe ken van de wond te laten door dringen. Incubatie. Met wonden waarin veel vuil is gekomen en ook met de terecht beruchte „gesloten" spijkerver wondingen wende men zich echter tot de dokter. Dat zijn verwondin gen waarvan men de behandeling beter uit handen kan geven! Het lijden, dat tetanus heet, ls ernstig genoeg om maatregelen te treffen. De ziekteverschijnselen ko men soms reeds de dag na de verwonding te voorschijn. Het komt echter ook voor, dat het wel twin tig dagen duurt voordat de ziekte zich openbaart! Hoe langer dit incubatietydperk is, hoe gunstiger over het alge meen de vooruitzichten voor de patiënt zijn. Het ziektebeeld is niet altijd hetzelfde. Op de voorgrond staan meestal de kramptoestanden, die in verschillende spiergroepen kunnen optreden. „Kaakklem" als gevolg van zulk een kramp van de kauwspieren is hierbij één van de meest typische verschijnselen. Vaccinatie. Hoe is deze verraderlijke ziekte te voorkomen? In de laatste wereldoorlog wer den de soldaten tegen tetanus in geënt. Het is toen gebleken, dat zulk een „actieve immunisatie" on getwijfeld het meest afdoende is. Mettertijd hoopt men er toe te komen dat de gehele bevolking te gen tetanus is gevaccineerd. Pas dan zullen wij van de voortduren de dreiging van de tetanusbacil worden verlost en zullen wij niet telkens weer voor de moeilijke vraag staan hoe groot het tetanus- gevaar bij een bepaalde verwon ding is. Het is een gelukkige omstandig heid dat tegenwoordig veel jonge kinderen tegelijkertijd tegen difte rie, kinkhoest en tetanus worden ingeënt. Iedereen die in de gele genheid is zijn kinderen deze on- vatbaarmaking te laten ondergaan, doet er goed aan hiervan een dank baar gebruik te maken. dr. H. W. Scalongne. U weet ook niet alles Het losraken van snoeren in stekkers en kortsluiting tengevol ge daarvan voorkomt u door het geïsoleerde deel van het (plastic) snoer met (plastic)lijm in de stek ker vast te lijmen. Sproei de tuin niet zolang de zon aan de hemel staat. Niet alleen werken dé .waterdruppels dan als brandglazen, maar bovendien is het plotselinge temperatuurverschil zeer nadelig voor gezondheid en groei van de planten. Nylon handschoenen moet men ook geregeld uitwassen. Wat vuil geworden handschoenen maakt men schoon met goede huishoud zeep. Uitspoelen met water en niet drogen in de zon, maar in de wind. Citroenen kan men gedurende lange tijd bewaren door ze in schoon zand te leggen. Vóór het gebruik legt men ze een dag tevo ren in water. Aangesneden citroe nen bewaart men door het snij vlak in een beetje azijn te leggen. Een geel knipperlicht duidt op een gevaarlijke kruising; bijzon dere voorzichtigheid is derhalve geboden. Neem gedurende de zomermaan den de pijp van uw haard. Maak haard en pijp goed schoon en vul de pijp op met oude kranten. Men voorkomt roest. Verfplekken op een ruit verwij dert men met hete azijn. De fles met azijn zet men daartoe in een pan met warm water. Een boterham met aardbeien is smakelijk, maar een beetje citroen sap er op gedruppeld is nog lek kerder. De bekende Londense mode-ont werper John Cavanagh heeft in de Engelse hoofdstad een nieuwe col lectie hoeden getoond. Links een witte cloche van ganzeveren, af gezet met een rand van zwart-witte haneveertjes. Rechts een cloche van witte tweed. Grasvlekken kan men, zolang Le verc zijn, wegwrijven met een in alcohol gedoopt watje. Met een mengsel van gelijke de len terpentijn en was, voorkomt men roest op rijwielonderdelen. Laat tijdens het koken van bloem kool een broodkorst (wit) meeko ken, u hebt dan geen last van kook lucht. Door wat melk over de kool te gieten, blijft ze mooi wit. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK De paprika, die alweer geruime tijd verkrijgbaar is, is een vrucht groente, die in ons land nog niet zo heel erg bekend is. De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. De scherpsmakende soorten worden gedroogd tot spe cerij (paprikapoeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heerlijke gerechten bereiden (b.v. op verschillende wijze gevulde pa prika's, paprikaboter, paprikara gout en paprikasaus), maar ze kan ook als onderdeel van gerechten heel goed dienst doen (b.v. rijst met paprika, enz.). Daar het Vitamine C-gehalte van paprika bijzonder hoog is, is het te wensen, dat deze gezonde vrucht ook in ons land spoedig zal inbur geren. ZONDAG: gevulde paprika's; verse braadworst, bloemkool, aardap pelen; vruchtensla met slag room. MAANDAG: bloemkoolsoep, roerei met tomaten, gebakken aardap pelen. DINSDAG: gehakt, andijvie, aard appelen, meloen. WOENSDAG: gebakken champig nons, prinsessebonen, aardappel- purée; custardvla met kruisbes- sencompóte. DONDERDAG: gebakken lever, snijbonen, aardappelen; pruimen. VRIJDAG: groentesoep; haringsla. ZATERDAG: kerrierijst met sla en tomaten; yoghurt. Recept: Gevulde paprika's 4 gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en inhoud verwijderen. De helften in een platte vuurvaste schotel leg gen, met zout en peper bestrooien en met roomboter en iets water 10 min. smoren. In iedere helft dob belsteentjes kaas leggen en een ei erop breken. Wat zout erover strooien en de paprika's in de oven zetten, totdat de eieren gestold zijn. Recept: Sla Bohemienne 500 gr. gare aardappelen, 200 gr. metworst, 200 gr. kaas, 2 grote augurken, 1 appel, mayonnaise. Aardappelen, worst, kaas, augur ken en appel in kleine stukjes hak ken en met mayonnaise tot een sla aanmengen. Deze sla opdoen op 'n schotel met slabladeren, bedekken met mayonnaise en garneren met tomaat, hard gekookt ei en augurk jes. Tot slot de sla nog bestrooien met wat fijngehakte peterselie. Laten we vooral niet denken, dat de echte uitgaanskleding slechts geschikt ls voor het wintersei zoen, wanneer de mens de don kere tijd tracht op te vrolijken met feesten, bals en dergelijke. Neen, ook in het zomerseizoen komt deze kleding van pas, want tenslotte zou niemand durven be weren, dat de zomer een tijdperk zonder feesten is. Ook in dit sei zoen komt het voor, dat u ergens wordt uitgenodigd, bijvoorbeeld op een zomeravondfeest, dat dik wijls bij goed weer in de open lucht wordt gehouden. Denkt u dan niet, dat u er met een eenvoudig japonnetje heen kunt gaan. Bij een dergelijke ge legenheid wordt evenals 's win ters een fraai toiletje gedragen. Ook voor dit seizoen heeft de ballonrok in de vorm van een harembroek zich weten te hand haven, omdat deze creatie, hoewel nu niet bepaald gemakkelijk in het dragen, de dame iets elegants en aparts geeft. Wat denkt u van zo'n schattig uitgaansjaponnetje als op onze illustratie? Het is vervaardigd van een prachtig glanzend stofje in de kleuren brons met kleine witte stipen. Het lijfje is zeer eenvoudig ge houden met een royaal uitgesne den hals, geheel passend bij de allure van deze creatie. De ballonrok méékt de japon. Om het middel wordt een brede cein tuur gedragen van een passende tint groen met witte' stippen. Deze brede ceintuurs zijn nu de grote mode. Zo is deze japon een staal tje houte couture van dit seizoen, waarin de vrouw elegant en char mant gekleed op het midzomer avondfeest kan verschijnen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10