S)e &2idó£0oti4a/nt Genève zit zo vast als 'n huis Chroesjtsjef en Gomulka waarschuwen Scherp verwijt van Herter aan de Russen Gromiko wijst alles af Eisenhower verloor z'n optimisme Nieuwe blokkade van W. Berlijn „Vliegende schotel" over het Kanaal Wordt Little Rock verstandig DONDERDAG 23 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14769 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACBT 32 Eisenhower zegt sombere dingen Telefoon, Directie, Abonnem,. Drukkerij Z0935; Red 20015, 25594; Advertentie 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8— Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes f 1.50. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft woens dag op de voltallige vergadering van de Geneefse conferentie de westelijke voorstellen verworpen, die volgens hem geen grondslag voor onderhande lingen kunnen zijn. In conferentiekringen werd gezegd, dat Gromiko geen stap voorwaart heeft gedaan en dat er geen tekenen zijn die er op wijzen dat het einde van de impasse naderbij gekomen is. Hierop stelde de Amerikaanse minister Herter de strategie van de Sow jet-Unie aan de kaak. Hij verweet de Russen, dat zij besluiten wilden af dwingen. De westelijke mogendheden mogen geen medeplichtigen worden bij deze handelswijze en kunnen er daarom niet aan medewerken, dat de West-Berlijners hun vrijheid verliezen. De westelijke mogendheden, zo zei Herter, kunnen niet instemmen met het koppelen van het Berlijnse vraag stuk aan de kwestie van de vorming van een gemengde Duitse commissie. UITSTEL. GEEN AFSTEL Over wat Gromiko heeft gezegd over een voorlopige regeling van het Berlijnse vraagstuk zei Herter, dat na afloop van de geldigheidsduur van een dergelijke regeling het Westen wederom voor een nieuwe bedreiging van West-Berlijn zal komen te staan. De Sowjet-Unie zou dan Oost-Duits- land helpen bij een annexatie van West-Berlijn. Na Herter spraken achtereenvol gens de Franse en de Britse minister van buitenlandse zaken, Couve de begin van de vergadering uit Parijs te Genève waren teruggekeerd. Couve de Murville zei, dat het dui delijk is, dat de conferentie is te ruggekeerd tot bespreking van het Duitse vraagstuk in zijn geheel. „Wij zijn nu weer even ver als op 20 mei". Gromiko stelt het voor alsof zijn voorstel voor een gemengde Duitse commissie een procedurekwestie is, maar in feite gaat het om een kern punt. Ook was de Franse minister niet tevreden over wat Gromiko heeft ge zegd over de rechten van de weste lijken in West-Berlijn. Gromiko heeft volgens Couve de Murville niet gezegd wat er zal ge beuren als de onderhandelingen over Berlijn zouden mislukken. Het Wes ten zal deze kwestie op de voltallige vergadering die donderdagmiddag om half vier begint, weer ter sprake brengen, aldus de Franse minister. Er bestaat weinig hoop, dat er van daag (donderdag) op de ministers conferentie te Genève enige voort gang zal worden gemaakt, die een einde zou betekenen van de impasse Murville en Lloyd, die kort vóór het waarin de besprekingen zijn geraakt. BINDING aanleiding van de regeringsde batten in de Tweede Kamer, waar van wij in onze voorgaande artike len de betekenis reeds hebben uit eengezet. En deze vraag kan men na de de batten in de Tweede Kamer ei het afwijzen van de socialistische moties eigenlijk samenvatten in twee woor den en wel: Wat nu? Met het verwerpen van deze mo ties en ipet de wijzigingen, die de regering heeft aangebracht, niet in haar plannen maar in de uitvoering daarvan, komt de vraag aan de orde of zij, die de socialistische moties hebben verworpen dus de gehele rechterzijde nu ook gebonden zijn aan de gewijzigde plannen van de regering, als deze straks in de vorm van wetsontwerpen bij de Kamer zullen zijn ingediend? Te ener zijde wordt in de pers be weerd, dat er met dit algemeen de bat nog eigenlijk niets is beslist. Zij hebben in zover gelijk, dat het nu nog maar is gegaan om de hoofdlij nen van het beleid, en dat straks na indiening van de betreffende wetsontwerpen de hele zaak op nieuw zal moeten worden herhaald. Zou er nu reeds een beslissing zijn gevallen met deze debatten, dan zou het eigenlijk geen zin hebben deze zaak nog weer eens opnieuw aan de hand van een aantal wetsontwerpen te gaan bespreken. Ofschoon dat wel moet, willen de nieuwe plannen van de regering kracht van wet krijgen. Maar toch zou het eigenlijk over bodig zijn. Overbodig is het echter niet, want anderzijds kan men ook niet zeggen, dat de fracties, die de socialistische moties hebben afgestemd nu onher roepelijk vastzitten aan de wetsont werpen, die de verschillende minis ters straks zullen gaan indienen. Er is o.i. hoogstens een morele binding geschapen tussen de rechtse fracties en de regering. Geen enkele fractie, die nu haar steun aan de regering heeft gegeven, heeft al verklaard, dat de gegeven steun aan de plannen van de rege ring nu ook zal betekenen, dat zij nu maar direct haar stem aan de ko mende wetsontwerpen zal geven. Het zal er veel van afhangen, hoe die wetsontwerpen er zullen uitzien. Het kan dan ook nog gebeuren, dat er principiële of andere bezwa ren tegen zulk een wetsontwerp zul len rijzen. Zijn dat principiële be zwaren, dan zou de morele binding, die er nu tussen de rechtse fracties en de regering o.i. wel is komen te bestaan, er zeker niet zijn. Zijn de bezwaren niet principieel dan kun nen zij eventueel door amendemen ten nog worden ondervangen. DE situatie is dus, dat zij geen be zwaar hebben aangetekend te gen de nieuwe plannen, welke de regering De Quay heeft ontvouwd en deze kan nu dus haar plannen gaan uitwerken. Daaraan zijn ze dus wel moreel gebonden, maar meer ook niet. Het is dus zo, dat de rechtse frac ties door hun instemming met .de plannen nog niet zijn vastgeketend aan de komende wetsontwerpen. Deze instemming was echter ge bouwd op de situatie van dit ogen blik en het is toch mogelijk, dat over enkel? maanden deze zal zijn ge wijzigd. De millioenennota moet nog ko men en het regeringsprogram 1960. Deze zouden geheel nieuwe verge zichten kunnen openen ten goede of ten kwade. Wie zal zeggen, dat de economische wereldsituatie in enkele maanden niet grondig kan worden gewijzigd? Natuurlijk, het kabinet is er dan ook nog en zal genoeg soepelheid President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie" verklaard, dat hij had gehoopt, dat de Geneefse besprekingen de wezenlijke vorderingen zouden ople veren, noodzakelijk voor het uit schrijven van een topconferentie. Hij had thans echter een gedeelte van deze hoop moeten laten varen. Hij zinspeelde er op, dat het Wes ten gedwongen zou kunnen zijn krdchtige maatregelen te nemen om de verbindingslijnen met West-Ber lijn open te houden, indien de com munisten tot een nieuwe blokkade van de stad zouden overgaan. Hij gaf, al zei hij dit niet recht streeks, te kennen, dat de Westerse verbondenen mogelijk door de commu nisten aangebrachte weg- en spoor wegversperringen, of deze zich nu aan de grens van West-Berlijn of aan die van West-Duitsland zouden be vinden, met geweld zouden moeten verwijderen. In antwoord op de vraag of de Westerse verbondenen, in geval van een nieuwe blokkade van West-Ber lijn, de industrie der stad en het le venspeil van zijn inwoners op peil zouden kunnen houden, antwoordde Eisenhower, dat het niet mogelijk zou zijn alle benodigde grondstoffen aan te voeren. Een gedeelte hiervan be reikt West-Berlijn thans uit Oost- Duitsland. De president beantwoordde de vraag of er, in geval van een nieuwe blokkade van West-Berlijn, uitslui tend van een luchtbrug gebruik zou worden gemaakt, om deze te breken, met een nadrukkelijk „neen". Een verslaggever vroeg, of de pre sident meende, dat de tijd was aan gebroken voor een afbreken van het Geneefse overleg. Eisenhower antwoordde, dat dit in de eerste plaats door de onderhande laars ter plaatse moet worden uitge maakt. Hij merkte op dat men nooit wist wanneer er een nieuw Sowjet- russische voorstel, slechts weinig ver schillende van de voorafgaande, zou komen. 1 De president zei ook, niet te menen dat de tijdsfactor zo uiterst belang rijk is. Sombere stemming. De mening van Eisenhower, samen met de pessimistische berichten uit Genève, hebben in Washington een sombere stemming teweeg gebracht. De president sloot de mogelijkheid niet uit, dat de Sowjet-Unie op het laatste ogenblik nog een concessie zou doen om de conferentie te red den en een topconferentie mogelijk te maken, maar zijn verklaring, dat hij een gedeelte van zijn optimisme verloren had, wijst er volgens diplo matieke waarnemers op, dat hij niet veel vertrouwen in deze moge lijkheid heeft. De president gaf ten verstaan, dat hij alleen aan een topconferentie zal deelnemen als Rusland de onaantast bare verzekering geeft, dat de rechtën Zaterdag is het vijftig jaar geleden, van het Westen in West-Berlijn wor den geëerbiedigd. Casiro laai zich smeken Fidel Castro is nog niet terugge komen van zijn besluit om af te tre den als premier, zo heeft de nieuwe Cubaanse president, Dorticos, woens dagavond in een televisie-uitzending verklaard. Hij houdt vast aan zijn besluit en de enige hoop om hem er van af te brengen ligt volgens de president in druk van de openbare mening. Castro zelf verklaarde woensdag avond op het nationale congres van textielarbeiders in Havanna, dat „wij het volk zullen vragen dit probleem (van zijn aanblijven) op 26 juli op te lossen, en wel zodanig dat de vij anden van de revolutie verder zullen moeten zwijgen". Op 26 juli wordt een „invasie" van een half miljoen boeren in Havanna verwacht voor een monsterbijeen komst ter ondersteuning van Castro. Het ziet er dus naar uit, dat men niet vóór zondag 26 juli zal weten of Fidel Castro zal aanblijven als pre mier. De Britse „vliegende schotel" zal zaterdag trachten het Nauw van Calais over te steken van Dover naar Calais, aldus meldt het Britse blad „Daily Express". Men verwacht ,dat het revolutio naire voertuig, dat zich voortbe weegt op een kussen van samenge perste lucht, vijftig minuten over de overtocht zal doen. Vorstelijke belangstelling voor souvernirs dat Louis Bleriot de eerste vlucht over het Kanaal heeft gemaakt. Gemeenschappelijke verklaring De Russische premier Chroesjtsjef keert vandaag (donderdag) uit War schau naar zijn lano terug na gis teren met de Poolse partijleider Go mulka en de Poolse regeringsleider Cyrankiewicz een gemeenschappelij ke verklaring te hebben getekend, waarin wordt aangedrongen op het houden van een topconferentie en het uitvaardigen van een onvoorwaarde lijk verbod op het nemen van kern proeven. In de verklaring, die werd uitgege ven aan het einde van het bezoek van tien dagen van de Sowj et-pre mier aan Polen, wordt gezegd dat de twee landen Oost-Ditsland zullen steunen, als het maatregelen treft, om „aan de abnormale toestand in West-Berlijn een einde te maken", indien dit niet op een andere wijze gebeurt. Over de Geneefse conferentie wordt gezegd, dat het westelijke stand punt wellicht zal leiden tot de ver slechtering van een situatie, „die vol gevaar is voor de vrede in Europa". Een topconferentie, zo wordt hier aan toegevoegd, zal ongetwijfeld bij dragen tot een vermindering van de internationale spanning. Met nadruk wordt gewag gemaakt van de „bij zondere redenen" voor een deelne ming van Polen en Tsjecho-Slowakije aan besprekingen tussen Oost en West over de Duitse kwestie en de Euro pese veiligheid. In de tien pagina's tellende ver klaring wordt voorts gepleit voor ver sterking van de verdragsorganisatie van Warschau. Hieraan wordt ech ter toegevoegd, dat Polen en de Sow jet-Unie desalniettemin elk redelijk plan voor een vermindering van de strijdkrachten van de NAVO en het Oostelijke blok zullen steunen. Dit zelfde geldt ook voor andere pogin gen om dé internationale spanning te verminderen. De twee landen spreken zich uit voor de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, hetgeen een „aan zienlijke stap naar een vermindering van de spanning een versterking van het vertrouwen en een scheppen van voorwaarden voor een vreedzame re geling van geschillen" zou beteke nen. De Russische regering betuigt op nieuw haar volledige steun aan de Poolse voorstellen betreffende de vorming van een kern wapen vrije zóne in Midden-Europa. De twee lan den zijn van oordeel dat men ook op de Balkan en in het gebied van de Oostzee tot een dergelijke zóne moet komen. Een beeld van de zonnige vakantie, welke de Nederlandse Koninklijke familie op het ogenblik in Italië doorbrengt. De foto toont de koningin met de prinsessen Beatrix en Irene te Amalfi bij een souvenir- en briefkaartenwinkeltje. de verf voor het schltderfeest Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Lelden (Advertentie) In Little Rock zijn vijf negerkin deren, onder wie een gebrekkig meisje, ingeschreven als leerlingen van de middelbare scholen waar met ingang van het komende leerjaar een eerste begin wordt gemaakt met de opheffing van de rassenscheiding. Toen de vijf negerkinderen zich lieten inschrijven als leerling deden zich geen incidenten voor. Tijdens de inschrijving van leerlingen hield de politie scherp toezicht. De vijf neger kinderen waren niet zelf aanwezig. In plaats daarvan waren hun ouders gekomen om die formaliteit te ver vullen. In de Belgische staatscourant is woensdag de wet afgekondigd waar bij prins Albert van Luik. die onlangs in het huwelijk trad met prinses Pao- la Ruffo di Calabria, een jaarlijkse toelage van 3.500.000 frank krijgt. Coleüe kon hei niei helpen (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND DROOG Droog en overwegend zonnig, maar in de noordelijke provincies tijdelijk veel bewolking. Mees' matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in tem peratuur. moeten demonstreren om haar plan nen aan een eventueel gewijzigde situatie aan te passen. En daarvan zal het mede afhangen hoe de houding van de rechtse frac ties aan het einde van het jaar zal zijn. Zo kan men hieruit tot de conclu sie komen dat de rechtse groepen niet aan dé regering zoals Vondel het zegt over huwelijk zijn vast- geschakeld en gebonden in lief en leed. Maar geheel vrij om nu verder maar te doen waar zij lust in heb ben, zijn de rechtse fracties ook weer niet. Zij hebben een morele verplich ting op zich genomen en als de re gering haar woord houdt, zullen zij die gestand moeten doen. 24 Juli: zon op 04.46; onder 20.44; maan op 22.32; onder 10.05. Hoogwaterstanden 24 Juli: vjn. 6.03; n.m. 6.32. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bewolkt 20 C. STOCKHOLM licht bewolkt 26 OSLO onbewolkt 27 KOPENHAGEN licht bewolkt 23 ABERDEEN zwaar bewolkt 19 LONDEN onbewolkt 26 AMSTERDAM zwaar bewolkt 23 BRUSSEL onbewolkt 27 LUXEMBURG 29 PARIJS licht bewolkt 30 BORDEAUX geheel bewolkt 29 GRENOBLE half bewolkt 31 NICE onbewolkt 27 BERLIJN geheel bewolkt 17 FRANKFORT onbewolkt 30 MüNCHEN licht bewolkt 25 onbewolkt 27 ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID onweer 29 zwaar bewolkt 22 onbewolkt 27 mist 23 vrijwel onbewolkt 33 licht bewolkt 34 onbewolkt 28 onbewolkt 32 A zwaar bewolkt 35 geheel bewolkt 22 Colette Duval, model, parachutfete en heldin uit Par ijs, zag haar poging het kanaal van Parijs naar Londen in recordtijd over te steken mislukken, doordat haar P iloot, Louis Iridane, het vliegveld Kenley in Engeland aanzag voor Biggin HUI bij Londen en daar zijn Vaut our-straalvliegtuig aan de grond prikte De landing mis lukte, doordat het vliegtuig een lekke band kreeg en n aast de startbaan terecht kwam en al werd niemand ge wond, de recordpoging was atgelopen. De helikopter, welke Colette In recordtijd naar Londen zou brengen stond n.1. op Biggin HUI en niet op Kenley. nrengen De linkerfoto toont de vleugeUamme „Vautour" op Kenley. Foto rechts: Colette Duval wuift bii haar ver. trek van Kenley per helikopter. Korreltje Er zijn twee soorten mislukkingen: zij die dachten en nooit deden en zij die deden en nooit dachten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1