S)c £eid<se(Boti/fca/tit De besprekingen te Genève bijna vastgelopen Misschien wacht Chroesjtsjef op Nixon Relietj es in Israël Kleine vrijhandelszone opgericht Colette Duval irachtte de Franse eer fe redden Boordwapens gereed Koningin Elisabeth Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 22 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14768 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 150. Overwogen wordt maar naar huis te gaan De Russische minister Gromiko heeft te kennen gegeven, dat hij van daag (woensdag) een belangrijke rede zal houden op de plenaire vergade ring van de Geneefse ministersconferentie. Westelijke functionarissen wach ten af, of hij de impasse over Berlijn zal doorbreken. De westelijke ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren over wogen de conferentie af te breken, als de Sowjet-minister vasthoudt aan zijn eis betreffende een geheel uit Duitsers bestaande commissie, waarin Oost- en West-Duitsland gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. Gromiko heeft een westelijk tegenvoorstel afgewezen, dat beoogde de huidige conferentie op een lager niveau en op semi-permanente basis voort te zetten om een regeling van het Duitse vraagstuk uit te werken. EEN COMPROMIS? Communistische kringen verklaar den dinsdagavond, dat de Russische minister aan nieuwe voorstellen voor contacten tussen Oost- en Westduitsers werkte, die kennelijk bedoeld zouden zijn als een poging om een compromis te bereiken. Minister Lloyd van Engeland en de Fransman Couve de Murville ke ren vandaag terug uit Parijs, waar de eerste in de ochtend aan de per manente Navo-raad verslag heeft uit gebracht over het verloop van het overleg te Genève en de ander een kabinetsvergadering onder president de Gaulle bijwoonde. Men verwacht, dat de drie weste lijke ministers allen op de plenaire vergadering het woord zullen voeren. Wellicht zal de bijeenkomst tot in de avond duren. Nog even wachten Gisteren hebben de westelijke mi nisters na een lunch bij Gromiko een onderlinge bespreking gevoerd in de villa van de Amerikaanse minister Herter. Zij spraken over een even tueel afbreken van de conferentie, maar zij kwamen tot de conclusie dat het om praktische redenen wenselijk is de conferentie tot in de volgende week te laten voortduren. Men houdt er n.l. rekening mee, dat Gromiko de conferentie met op zet rekt op instructie van Chroesjt sjef. Het wordt mogelijk geacht, dat Chroesjtsjef Gromiko heeft opgedra gen tijd te winnen, totdat hij, de premier, te Moskou besprekingen voert met de Amerikaanse vice-pre sident, Nixon. In andere kringen te Genève was men van oordeel, dat de impasse, waarin de conferentie is geraakt, in verband staat met de hardere hou ding, die de Russen nu jegens het Westen zijn gaan aannemen. Ook het afzeggen van Chroesjtsjefs bezoeken aan de Scandinavische landen wordt hiermee in verband gebracht. EISENHOWER PESSIMISTISCH Dinsdag is te Washington uit on aantastbare bron vernomen, dat pre sident Eisenhower het verloop der Geneefse besprekingen met toene mend pessimisme en groeiende onge rustheid gadeslaat. Een rapport van zijn minister van buitenlandse zaken Herter, dat hem maandag j.l. heeft bereikt, heeft de president ervan overtuigd, dat het Sowjet-Russische standpunt nog on wrikbaarder is geworden dan het reeds in de eerste fase der onderhan delingen was. De 'president gelooft dat de kans, dat er een topconferentie zal worden gehouden, bijzonder klein is gewor den en dat zij in feite reeds bijna te niet is gedaan. De president heeft in particuliere gesprekken de mening geuit, dat Chroesjtsjef mogelijk vice-president Nixon een nieuw voorstel zal doen om de Geneefse impasse te doorbre ken. Nixon vertrekt vandaag uit Washington voor een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Uniè. Waarom Chroesjtsjef niet ging „Wij zijn een trots volk en wij gaan niet naar landen waar de men sen naar ons spuwen", heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie tegenover westelijke verslaggevers in Warschau verklaard. Het persgesprek had plaats op de Russische ambassade in de Poolse hoofdstad, waar een receptie werd gegeven ter gelegenheid van het Russische bezoek aan Polen. De Russische premier zei, dat ook de programma's die voor het Scan dinavische bezoek door de verschil lende protocolaire diensten waren vastgesteld, hem niet bevielen. Deze programma's eisten een voortdu rende wisseling van kleding. Het programma was te formeel. Er was niet voorzien in besprekingen. Een bezoek aan die landen zou op het ogenblik niet bevordelijk voor de vrede zijn maar zou de spanning nog vergroten. Ben Goerion geeft 't op Ben Goerion heeft dinsdag pre sident Ben-?wi van Israel er van in kennis gesteld, dat hij zijn poging heeft opgegeven om een nieuwe re gering te vormen, omdat hij er niet in geslaagd is, de steun van de poli tieke partijen te krijgen. Zoals bekend is Ben Goerion op 5 juli afgetreden als premier nadat er onenigheid in het kabinet was ontstaan over wapentransactie met West-Duitsland. Ben Goerion zal aanblijven als premier van het demissionaire ka binet tot de verkiezingen, die op 3 november zullen worden gehouden. Dit houdt in, dat hij moet blijven samenwerken met de vier ministers, die weigerden hem te steunen bij de kwestie van de wapenleveranties aan West-Duitsland. Veteraan door de jeugd geleid ,_oHet Israëlische kabinet is dinsdag Eén van de correspondenten vroeg *n spoedzitting bijeengekomen om de de premier naar zijn gezondheid. Het antwoord was: „Alleen een dwaas zou zich ziek voelen, terwijl het plan voor 105 procent is vervuld. Niemand kan zich daar slecht bij voelen. Ik ben niet vermoeid". Hertog van Kent bij manoeuvres in ons land De hertog van Kent, de 23-jarige neef van Koningin Elisabeth en haar zevende troonopvolger in rang, be vindt zich momenteel in ons land waar hij als cavallerie-officier vier daagse oefeningen van zijn regiment, The Queen's Royal Regiment, mee maakt. Dit regiment is gelegerd in de om geving van Iserlohn in West-Duits land. De hertog is commandant van een groep gepantserde verkennings wagens. De oefeningen worden ge houden op de Veluwe en in Drente. Het verblijf in ons land zal tot en met morgen duren, dan keerl afdeling weer terug naar Iserlohn. onlusten, die in verschillende delen van het land zijn uitgebroken, te be spreken. In Beersjeba hebben straatschen ders maandagavond winkelruiten in geslagen, auto's omvergeworpen en een poging gedaan om het plaatselijke belastingkantoor in brand te steken. De politie heeft meegedeeld, dat er 26 mensen zijn gearresteerd en dat de relletjes georganiseerd waren door misdadige elementen. Eerder hadden zich al relletjes voorgedaan in Haifa en een dorp in het dal van Jezreel. De relletjes stonden los van el kaar. Zij zijn ontstaan in kringen van Joodse immigranten uit Noord-Afri- ka, waar men zich achtergesteld ge voelt bij Europese immigranten. De 84-jarige Sir Winston Churchill en lady Churchill Lebben in de Royal Hospital Kapel te Chelsea de doop bijgewoond van hun jongste kleinkind Rupert Christopher, de op 18 mei j.l. geboren zoon van Kapitein Christopher Soames en mevr. Mary Soames, de jongste dochter van de Churchills. De foto laat zien dat Sir Winston door zijn tienjarige kleinzoon Nicholas naar de Kapel werd geleid. Verder op de foto zien we de vierjarige Char lotte en de zesjarige Jeremy Soames. Tegenhanger Euromarkt In de Bleriotrace MOEIZAAM OVERLEG MEN BEGINT ER IN Genève al weer over te denken, of het maar niet beter is naar huis te gaan. De ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier zitten daar in Zwitserland wel goed, het weer is uitstekend en de bergen zijn mooi; ook de lunches bij elkaar zullen wel in orde zijn. Maar de besprekingen willen maar niet vlotten. Het is de Russen er duidelijk om te doen, de Oostduitsers als afzonder- 0 lijke en souvereine natie erkend te zien en de Wester se bezettende mogendheden uit West-Berlijn weg te krijgen. Maar J dat is nu precies datgene wat de Amerikanen, Fransen en Engelsen niet willen. Wanneer geen van beide partijen bereid is een duimbreed van zijn standpunt af te wijken, is de enige uitweg: de zaken laten zo als ze zijn. Maar dat willen de Rus sen ook weer niet. Chroesjtsjef heeft i herhaaldelijk gedreigd, in dat geval zijn eigen weg te zullen gaan, waar bij men dan raden mag, tot hoever die eigen weg zich zal uitstrekken. Om onaangename consequenties te voorkomen probeert men een com promis te vinden, waardoor ener zijds de toestand in Berlijn voorlo pig blijft zoals die is en anderzijds niemand de indruk heeft, dat een van beide partijen zijn standpunt heeft losgelaten. Men zoekt het in de richting van een commissie, die tot taak zou hebben, rustig (vooral niet te hard van stapel lopen!) de Ber- lijnse kwestie te bestuderen. De moeilijkheid is nu: waaruit zal die commissie bestaan? De Russen stel len voor, dat er alleen Duitsers in zullen zitten, evenveel West- als Oostduitsers. Het Westen wil er een commissie van de vier mogendheden van maken, waarbij de Duitsers als „adviseurs" mogen optreden. Ook hier komt natuurlijk de kwestie van de erkenning der Oostduitsers weer om de hoek gluren; het blijkbaar onvermijdelijke struikelblok. De hoop op een compromis is nu weer gevestigd op de reis van Nixon, de Amerikaanse vice-president, die dezer dagen met Chroesjtsjef zal gaan praten in Moskou. De 28-jarige Franse parachutiste en mannequin Colette Duval is dins dag in 25 minuten en 10 seconden van de Are de Triomphe naar een vliegveld in Surrey gekomen, maar het bleek een verkeerd vliegveld te zijn. De helikopter, die haar verder in de richting van Marble Arch zou brengen, stond op het vliegveld Big gin Hill, zodat haar poging om de Britten in de Kanaalrace te slaan, niet gelukte. De piloot, kapitein Louis Iribarne van de Franse luchtmacht, landde op Kenley, een niet meer gebruikt mi litair vliegveld op tien kilometer van Biggin Hill. Hij bemerkte zijn ver gissing te laat. Kenley is niet inge richt voor straalvliegtuigen. De tien ton zware „Vautour" vloog met gie rende banden door een omheining, maar werd niet ernstig beschadigd. Ook de beide inzittenden bleven on gedeerd. Colette, die niet beter wist of zij' was op Biggin Hill, keek uit naar het hefschroefvliegtuig, dat haar naar Londen moest brengen, maar kapi tein Iribarne zei: „Het spijt me ver schrikkelijk, maar dit is Biggin Hill niet". Er kwam uit Frankrijk een andere „Vautour" en 's avonds zou Colette het nog eens proberen. Bij deze tweede poging van dins dagavond maakte de Frangaise een tijd van 44 minuten en 40 seconden. Zij is er dus nog niet in geslaagd het record te breken. Bij haar aankomst te Parijs was zij zó uitgeput door de doorstane emo ties, dat zij bijna in elkaar zakte. NIEUW BLERIOT-RECORD Charles Maugham, squadron-com mandant bij de Britse luchtmacht, heeft in de Bleriot-race een nieuw re cord gevestigd. Hij volbracht de tocht van Are de Triomphe naar Marble Arch in veertig minuten en 44 se conden. Hij maakte gebruik van mo torfietsen, helikopters en een Hunter- straalvliegtuig. ï&cMuÜ- NIEUWE RIJN 54 (Advertentie). De Amerikaanse marine heeft haar vliegtuigen, die binnen het bereik van het geschut op de communis tische kusten patrouilleren, bevolen hun boordwapens voor gebruik ge reed te houden. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Stille Oceaan, admiraal H. G. Hopwood, verklaarde, dat de patrouillevluchten in het inter nationale luchtruim zullen door gaan, tenzij een tegenbevel wordt ge geven, „omdat het mogelijk is dat de vijandelijkheden tussen de wes telijke mogendheden en het Chinees- Russische blok op elk tijdstip kunnen uitbreken". van De regeringsdelegaties van acht Europese landen, ook Finland, heb ben gisteren te Saltsjöbaden in Zwe den besloten tot de oprichting van een klein vrijhandelsgebied, ter voor bereiding van een grote Westeuro- pese markt, waarbij alle landen van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking zijn aange sloten. De tweedaagse conferentie die de regeringsdelegaties in Saltsjöbaden gehouden hebben heeft geleid tot een volledig akkoord, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen. De acht landen zijn: Engeland, Por tugal, Zwitserland, Oostenrijk, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Finland. De deelneming van Finland is lang twijfelachtig geweest vanwe ge de nauwe handelsbetrekkingen die dit land onderhoudt met Rusland. De afgelopen zondag publiceerde de Prawda nog een artikel waarin het blad zich fel keerde tegen het klein vrijhandelsgebied en tegen Fin- lands aansluiting daarbij in het bij zonder. Toen de zitting om kwart voor één was afgelopen, kwamen de afgevaar- digdend lachend en zeer tevreden naar buiten. De conferentie is vlot ter en in grotere eensgezindheid ver lopen dan iemand had durven hopen. Slechts enkele details van minder be tekenis moeten nog worden geregeld. De kleine vrijhandelszone is min of meer een tegenhanger van de Euromarkt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Paus Johannes in Castel Gandolfo Koningin Elizabeth is geheel her steld van haar maagstoornis en zal het officiële programma in Canada verder geheel afwerken, zo is te Edmonton meegedeeld. Het vorstelijk paar zal de terug reis naar Engeland per vliegtuig maken en niet met het jacht „Brit- tania", zoals aanvankelijk in het voornemen lag. Zij zijn dan bijna een week eerder thuis. Het drukke programma in Canada heeft ook onder de leden van het ge volg slachtoffers gemaakt. Velen voelen zich niet geheel fit en één heeft wegens een maagstoornis twee dagen bedrust voorgeschreven ge kregen. De Zuidslavische stad Prizren bij de Albanese grens staat ten ge volge van hevige regenval voor on geveer de helft onder water. In het centrum van de stad, die 35.000 in woners telt, staat het water meer dan een meter hoog. Z.H. Paus Johannes heeft het Vatikaan te Rome verlaten en zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo betrokken. De foto laat de Paus zien op het balcon van zijn residentie, terwijl hij de grote menigte zegent, welke hem te Castel Gandolfo verwelkomde. - Zelfde weertype De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling zijn boven West-Europa nog steeds gering. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee verandert maar weinig van plaats. De storing in Midden-Europa blijft in Oost-Duitsland regen veroorzaken. In Berlijn viel in de afgelopen 24 uur omstreeks 27 mm. regen. Deze storing verplaatst zich echter niet. Tussen IJsland en Groenland arri veerde een vrij actieve depressie. Het frontensysteem hiervan zal mor gen de Britse eilanden bereiken en mogelijk het daar aanwezige hoge drukgebied iets aantasten. Dit zal echter nog weinig invloed op het weer in ons land hebben, zodat hier nog hetzelfde weertype blijft heer sen. weer (medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND DROOG Droog weer met zonnige pe rioden. Zwakke tot matige noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 23 Juli: zon op 04.47; onder 20.45; maan op 22.08; onder 08.56. Hoogwaterstanden 23 Juli: v.m. 5.23: n.m. 5.51. Het weer in Europa HELSINKI regen 23 C. STOCKHOLM geheel bew. 24 OSLO zw. bew. 26 KOPENHAGEN licht bew. 20 ABERDEEN onbew. 20 LONDEN onbew. 27 AMSTERDAM onbew. 24 BRUSSEL onbew. 26 LUXEMBURG onbew. 27 PARIJS onbew. 28 BORDEAUX licht bew. 33 GRENOBLE half bew. 31 NICE licht bew. 28 BERLIJN regen 19 FRANKFORT onbew. 31 MüNCHEN half bew. 24 Zurich mist 27 GENéVE onbew. 29 LOCARNO onbew. 31 WENEN zw. bew. 24 INNSBRUCK zw. bew. 25 BELGRADO onweer 29 ATHENE onbew. ROME onbew. 33 AJACCIO onbew. 27 MADRID onbew. 25 MALLORCA onbew. 33 LISSABON half bew. Korreltje Zoals de Ethiopiër, die door Phi- lippus werd gedoopt, moeten wy, na elk sacramenteel hoogtepunt van ons leven, vol vreugde onze aardse levensweg vervolgen en in deze we reld onze verantwoordelijkheden op nemen (Professor Schillebeeckx)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1