Drie dagen in het oerwoud van Suriname Bij Turijn verongelukt Ruslands luchtnet KORTE golf Tot middernacht werd op de Baan gedanst MAANDAG 20 JULI 1959 PE LEID6E COURANT PAGINA sesBSBSsm De Bossche »Draeck« achter de tralies Dank zij een grootscheeps opge zette speurtocht in de binnenlanden van Suriname is een reeds volkomen Uitgeputte militaire patrouille van vier man veilig in de bewoonde we reld teruggekeerd. De militairen, sergeant Wagenaar, de soldaten Boekhorst en Vrede en marechaus see Groenewoud zijn in het hospitaal te Paramaribo opgenomen. Hun toe stand is echter allerminst zorgwek kend. De viermannen waren voor een terreinverkenning naar de Mazaroni- top gezonden. De volgende dag zou den zij in het kamp terugkeren. Het terrein was echter zeer slecht waardoor de patrouille grote omwe gen moest maken. Daardoor raakte men de richting kwijt. Toen de mannen niet terugkwa men, werden zoekpatrouilles uitge zonden. Bosnegers en Indianen hiel pen zoeken, en een vliegtuig van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij ging de lucht in om te helpen de mannen op te sporen. Uit dit vliegtuig werd ten slotte, na drie dagen, de patrouille ontdekt. Zij waren slechts twee kilometer van het bivak. De mannen waren zeer verzwakt omdat ze drie dagen zon der voedsel in het oerwoud hadden moeten doorbrengen. De heer en mevrouw P. J. Baljeu uit Zeist zijn in de buurt van Turijn om het leven gekomen. Zy hadden hun vacantie in Italië doorgebracht en op de terugweg kwam hun auto in botsing met een Italiaanse sportwagen. De heer Bal- jeu vloog bij de botsing door de voor- j ruit en was op slag dood, de Italiaan se wagen werd beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd. Meerburg-misdienaars lieten traditie in leven Om Den Bosch te ontlasten van het drukke doorgaande verkeer noord zuid wordt op het ogenblik dwars door de stad, van het Julianaplein naar het Emmaplein, onder de Koninginnelaan en de Koningsweg een verkeers- tunnel aangelegd. Het bekende monument „De Draeck" op het Stationsplein heeft voor dit werk, dat anderhalf jaar gaat duren, tijdelijk het veld moeten ruimen. Men was nl. bang. dat het gevaarte tijdens het |:raafwerk zou om vallen. De draeck is daarom tot eind 1960 achter gaas op het Stationsplein opgesloten. Foto boven: e enoverzicht van het werk. Op de voorgrond het kruispunt Stationsplein-Stationsweg, met de door de draeck verlaten sokkel. Foto onder: De gevelde draeck. Noorden verwelkomde feestelijk neomist P. Lelieveld ,Voor de parochie van de H. Mar- tinus te Noorden was het weer feest, Deze keer betrof het frater P. Lelie veld, wonende Voorweg 8. Om zeven uur zaterdagavond werd de neomist door het feestcomité verwelkomd. De voorzitter, de heer A. J. v. d. Wey- den, sprak met een kort woord de neomist toe en zei o.m. „U zult ge lukkig zijn, omdat uw ouders dit feest in een goede gezondheid kunnen mee vieren en hier ter verwelkoming aanwezig zijn evenals uw zusters en broers. Niemand heeft deze waardig heid uit zichzelf, maar u bent tot deze hoge uitverkiezing geroepen om te gaan getuigen voor God. De pa rochie van Noorden is er trots op, dat uit haar midden weer een pries ter is voortgekomen. Vandaag staan wij gereed, u in optocht naar de kerk te begeleiden. Iedereen heeft zijn best gedaan om er een onvergetelijke intocht van te maken. Namens allen wens ik u een rijk en vruchtbaar priesterleven toe en wij hopen, dat God u de kracht en opgewektheid mag geven, uw levenswerk te ver vullen". Hierna nodigde de voorzitter de neomist uit plaats te nemen in de gereed staande landauer. In een fees telijke stoet, waaraan deelnamen de ruiterij-leden van de L.T.J, en L.T.M., welpen en leden van N.S.V. ging de tocht naar de kerk. Het muziekkorps van Aarlanderveen zorgde voor vro lijke marsmuziek. Aan de kerk stond pastoor C. Chr. v. d. Sman gereed om de neomist te verwelkomen. De kerk was prachtig en stemmig versierd met witte lelies en gele en witte gladiolen. De ver siering was met grote zorg uitgevoerd door de firma Voorn. Voor de kerk was weer de erepoort geplaatst. Nadat het welkomstlied gezongen was, verwelkomde de pastoor de neo mist namens de parochianen en vroeg voor hen zijn eerste priester lijke zegen. Hierna werd een kort lof gecelebreerd met een van de confra ters en kapelaan H. Mourits. In de kerk waren velen genodigden aan wezig, o.w. burgemeester M. P. v. d. Met veel enthousiasme is zondag op het sportterrein van vijf parochies te Leiden, van 't St. Elisabeth-zieken van vijf parochies te Leiden, van St. Elisabeth-zieken huis en van de Meerburg-parochie te Leiderdorp het voetbal-toernooi om de Deken Haring-beker gespeeld. Het elftal van de Meerburg kwam in het bezit van de beker na driemaal het kampioenschap behaald te hebben. Gelukkig heeft de „Meerburg" nu zélf weer een beker beschikbaar gesteld, zodat aan een schone traditie geen einde behoeft te komen. De schenker van de be ker, deken W. P. M. Haring, ziet men op de foto gereed staan om het omstreden kleinnood aan de winnende ploeg ter hand te stellen. Weyden als hoofd van de gemeente. Na het lof werd aan de neomist in de St. Jozefzaal een cadeau aange boden. De heer Baas bood namens de Missie-naaikrans een gehele uitzet voor de Missie aan, bestaande uit ka zuifels en verdere mis-benodigdhe- den; zelfs de toga's voor de misdie naars met superplie waren niet ver geten. In zijn dankwoord zei de neo mist, dat hij verwacht had, dat er een kopje thee geschonken zou wor den, maar het is wel een heel groot kopje thee geworden. Na alles beke ken te hebben .stapte hij en zijn fa milie in de gereedstaande auto's voor de tocht naar de ouderlijke woning. Voor het huis was door de buren een prachtige erepoort geplaatst. Plechtige H. Mis Zondagmorgen om tien uur werd de neomist door bruidjes ingehaald voor zijn eerste plechtige H. Mis met als diaken en subdiaken twee con fraters. Het zangkoor zong onder de voortreffelijke leiding van de heer A. Voorn de Missa Fontificalis van bekend hebben de Ita. ..„SR*»® liaanse bemanningen van schepen, die buitenlandse havens lagen, aan Paus in Castel Gandolfo Paus Johannes heeft zondag het Vaticaan verlaten om zijn intrek te nemen in zijn zomerpaleis te Castel- Gandolfo. De stoet van vier zwarte auto's, waarin de Paus en zijn ge volg langs de oude Via Appia naar de Albaanse heuvels ten zuiden van de eeuwige stad reden, werd begeleid door tien Italiaanse motoragenten. Na aankomst in zijn zomerpaleis verscheen de Paus op het middenbal kon, vanwaar hij een korte toespraak hield tot de menigte van bijna 10.000 mensen voor het paleis. De Paus zei een paar dagen of we ken in Castel Gandolfo te zullen blij ven. „Ik zóu hier graag eerder voor een verblijf zijn gekomen, maar de tijd staat ons niet altijd toe te doen wat wij willen", zei hij. Einde Italiaanse zeeliedenstaking De staking van de Italiaanse zee lieden, die 40 dagen heeft geduurd, is zaterdag geëindigd. zenstraten. De predikatie werd ge? houden door een neef van de neo mist, aalmoezenier P. Groenendijk. Hij sprak zijn dank uit, dat hij als priester thans hier mocht staan, om dat hij ook in Noorden geboren is en elke priester, die uit Noorden ver trekt, denkt nog zeer veel aan de pa rochie. Dat komt door de saamhorig heid die in de parochie leeft. Verder weidde hij uit over het priesterleven en wat het doel er van is. Er is moed voor nodig, juist in deze moeilijke tijd Gods vraag met een „ja" te be antwoorden. Na de H. Mis werd een priester cantate gezongen, „Priester van God", op muziek van Lod. de Vocht. Om half twee was er een druk bezochte receptie van alle parochianen in café Maarseveen. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. v. d. Weyden, bood namens de parochianen een en veloppe met inhoud aan. Om half vier was het plechtig sluitingslof met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Het geheel werd gesloten met het „Te Deum". ZORGDAT JE ERBIJ (WEG) KOMT deze staking deelgenomen. Het sta kingsparool werd ingetrokken na een bespreking tussen vertegenwoordi gers van de vakbonden en de Ita liaanse minister voor de koopvaardij, Jervolino. De zeelieden zullen dinsdag 21 juli weer aan het werk gaan. Westelijk tegen-plan over Berlijn De westelijke ministers in Gfenève hebben, naar verluidt, voor de kwes- tie-Berlijn een nieuw compromisplan uitgedacht, dat vandaag op een ge heime zitting aan de Rus Gromiko zal worden voorgelegd. Het voorstel zou inhouden, dat een commissie van de Grote Vier wordt ingesteld, die werkt aan een Duits vredesverdrag en aan de hereniging. Onder auspiciën van deze commissie kunnen Oostduitsers en Westduitsers overleg voeren. Ook zullen Oost- en Westduitsers als adviseurs van de commissie op treden. Het westelijk plan geldt als tegen voorstel na het voor het Westen on aanvaardbare Russische .plan om een commissie van evenveel Westduitsers als Oostduitsers te vormen ter oplos sing van het Duitse vraagstuk. Er bestaat overigens in westelijke kringen weinig hoop, dat de Russen het nieuwe plan zullen aanvaarden. De Russische luchtvaartmaatschap pij Aeroflot heeft de grootste vloot van straal- en schoefturbinevlieg- tuigen ter wereld, namelijk 200 straal- en schoefturbine passagiers vliegtuigen, 1600 tweemotorige toe stellen van het conventionele type en nog vele eenmotorige vliegtuigen. Aeroflot heeft thans verbindingen met 129 grote steden in eigen land en daarbuiten, terwijl de vloot ook nog 329 vliegvelden van minder be tekenis bedient. Het luchtnet is 560.000 km lang, precies tweemaal dat van Air France, de luchtvaart maatschappij die recordhoudster op de lange afstand is geweest. In 1958 heeft Aeroflot volgens Russische publikaties niet minder dan negen miljoen passagiers ver voerd. Ter vergelijking diene, dat American Airlines in datzelfde jaar zeven miljoen luchtreizigers heeft geboekt, een record voor de lucht- de tewaterlating gade sLoegen, vonden het maar raadzamer, dc benen te nemen, toen. het gevaarte op hen af- J vaartmaatschappijen van de westerse kwam. wereld. Zij willen niet meer terug Negen negermusici uit Johannes burg, die een tournee gemaakt heb ben in Zweden, willen niet meer naar Zuid-Afrika terug. Eén van hen zei: „Nooit heb ik gedacht dat negers ergens als gewone mensen behandeld kunnen worden, maar hier in Zwe den zijn de mensen zo aardig voor ons dat wij in geen geval meer naar Zuid-Afrika terug willen". De zakelijke leider van het orkest heeft verklaard dat hij voor het ver trek uit Zuid-Afrika voor ieder lid van het orkest duizend gulden moest storten, als borg dat het orkest in z'n geheel etrug zou keren. Hij zegt voor zijn leven geruïneerd te zijn als de negen man werkelijk in Zweden blij ven. Hij heeft hun gisteren zelfs be loofd „dat zij niet gestraft zullen worden als zij hun besluit herroepen, en met hem naar Johannesburg rei zen". De Zuid-Afrikaanse musici hopen de Zweedse nationaliteit te krijgen; voor goede buitenlandse musici is het over het algemeen niet moeilijk in Zweden een werk- en verblijfsver gunning te krijgen. Te zwaar voor koningin Elizabeth Koningin Elisabeth van Engeland, die op het ogenblik en reis door Ca nada maakt, is uiterst vermoeid door het overladen programma. Volgens het officiële bulletin is zij „vermoeid, maar in goede gezond heid". Dit betekent, dat zij heel, heel erg vermoeid is en zich helemaal niet goed voelt. „Zij heeft nog steeds kies pijn en heeft weer last van een voor- hoofds-holte-ontsteking", aldus het bulletin. Het blijkt, dat het programma van de Canadese reis voor de vorstin veel te zwaar is. Prins Philip tracht zijn gemalin zo veel mogelijk bij te staan door een deel van haar taak over te nemen Hij was het gisteren, die onvermoeid bleef praten en lachen met ue inwo ners van Yukon, terwijl de koningin doodsbleek met samengeknepen han den de plechtigheden „onderging". De groepscommandant der Rijks politie in Lisse verzoekt namens de ouders te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Johannes Morsman, oud 17 jaar. Deze heeft op 11 juli zijn ouderlijke woning ver laten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd, een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang onge veer 1.85 meter, slank postuur, rode gelaatskleur, lichtblond glad achter overgekamd haar, vermoedelijk ge kleed in anithracietkleurigie tfrlen- ka pantalon, grijs geruit sporthemd, donkerblauw jack met grijze kraag en manchetten, lage zwarte schoe nen of bruine slippers. Een ieder, die inlichtingen kan geven wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant, telefo nisch te bereiken onder netnummer 02530 abonneenummer 3680 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Het vijfjarig zoontje van de familie Hagenaars, wonende aan de Rijkebuurtstraat te Bergen op Zoom, is gistermiddag in het stadsriool verdronken. Het jongetje is aan de achterzijde van het huis, in de Moere- grebstraat in de open ingang van „De Grebbe", het hoofdriool van Bergen op Zoom geraikt. De politie onderzoekt waaron. de rioolgang niet, zoals dit behoort, was afgesloten. Een twaalfjarige jongen uit de Wijnand Nuyestraat in Den Haag is zaterdagmiddag om het leven geko men, nadat hij met zijn fiets onder een vrachtauto was geraakt. De politie van Genua heeft vrij dag twee uur lang gezocht naar de baby van een Duits echtpaar op va kantie, die met reiswiegje en al uit een autobus was gestolen, toen de ouders even uitgestapt waren. Het kind werd tenslotte ongedeerd in 'n park teruggevonden, maar zijn kle ren en deken waren verdwenen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft zondag zijn Oostduitse collega Bolz aan de top ontmoet, d.w.z. aan de top van de „Aiquille du Midi" bij Chamonix. Onafhankelijk van elkaar hadden zij deze top als doel van hun zondagmiddaguitstapje uitgekozen. Het scheelde maar weinig of zij had den ook samen in hetzelfdè schuitje van de kabelbaan althans, gezeten. De cabine, waar Herter mee naar bo^ ven reisde, vertrok net toen Bolz ar riveerde. SWING-CONCERT IN WARMOND Terwijl men van diverse zijden enkele dagen geleden nog van een experiment sprak, kan men nu zeg gen, dat K. O.-afdeling Warmond een groot succes geboekt heeft door de Dutch Swing College-band op te laten treden. En er mag tevens wel bij vermeld worden, dat zulke eve nementen wel de methode zijn om Warmond wat meer in het middel punt der belangstelling te plaatsen. Van heinde en verre gekomen, vul de een enthousiast publiek van cir ca 1000 koppen de winterbergingshal van jachthaven 't Fort, in afwachting van het optreden van dit orkest. Allen werden welkom geheten door de burgemeester van Warmond, die tevens een woord van dank bracht aan de organisatoren en jne- dewerkers aan deze avond, aan en klonken onder een enthou siast gejuich de eerste tonen van de herkenningsmelodie van de D.S.C.- band. Nadat leider Joop Sdhrier de leden van de band aan het publiek had voorgesteld begon de afwerking van het programma. Br is veel gesproken en geschre ven over de kwaliteiten van dit or kest en ook deze keer genoten wij weer van de nummers met volle be zetting zoals Ice Cream en March of the Indians. Het orkest speelde voor treffelijk en produceerde datgene, waf door dit publiek werd verwacht. (>ok de meer solistische nummers zoals Summertime en Opus One. Hierbij werd ijverig en voortreffe lijk geïmproviseerd. Joop Schrier, die zo vaak de juiste snaar weet te treffen, speelde o.a. met zijn orkest High Society en droeg dit op aan het publiek in deze Warmondse gelegen heid, waarbij het succes niet uit bleef. Na het concert trok de band met de 1000-koppige enthousiaste menig te naar De Baan. De band nam plaats op de muziektent en het publiek maakte van De Baan de dansvloer. Dit werd een groots dansfestijn. Een uur lang dansen, wild dansen, nor maal dansen, doch met een volko men ordelijk verloop. Met When the Saints go marching in, werd op het middernachtelijk uur dit grote feest en deze succesvolle avond besloten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6