S)e CcidóeSoii^arvt Communistische onlusten in Kirkoek Drie doden en een gewonde, op vliegbasis Eindhoven Fidel Castro ontdoet zich van rivaal n Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 3! MAANDAG 20 JULI 1950 50ste JAARGANG No. 14766 Kassem krijgt last met z'n rode helpers Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826, Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., 12.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl M. HEEFT KASSEM DE SITUATIE IN DE HAND Westelijke correspondenten hebben na aankomst uit Bagdad in Beiroet verklaard, dat botsingen in Kirkoek in Noord-Irak vorige week aan zienlijk bloedvergieten hebben veroorzaakt. Ook kwamen er op de ver jaardag van de Iraakse revolutie in Bagdad ongeregeldheden voor. De cen suur maakte het onmogelijk berichten daarover door te geven. Het leger heeft nu de toestand in Kirkoek het centrum van de belangrijkste olie velden van de Iraakse petroleum maatschappij, ca 250 km ten noorden van Bagdad volledig in de hand. In Bagdad deden communistische groepen woensdag een aanval op het huis van kolonel Sjamsoeddin Abdoellah, de voorzitter van de eerste legerraad, die bekend staat als anti-communist. Dit gebeurde toen premier Kassem de parade gadesloeg. De kolonel vroeg telefonisch om hulp en bestreed daarna de aanvallers met zijn revolver, waarbij minstens vier werden gewond. Later arriveerde een legereenheid, die de aanvallers verdreef. Het huis van de kolonel staat nu onder bewaking, aldus de correspondenten. Irak staat opnieuw voor een crisis VOLSLAGEN BURGEROORLOG. Volgens het semi-officiële Egyp tische blad „Al Gomhoeria" dreigt er een volslagen burgeroorlog in Irak te ontstaan. Bij de gevechten in Kirkoek zouden honderden doden en gewonden zijn gevallen. Eenheden van het leger zouden zich bij het verzet tegen de regering hebben aangesloten. Communisten zouden een aantal nationalisten aan lanta rens hebben opgehangen. In een radiorede heeft premier Kassem zondagmiddag toegegeven, dat er in Kirkoek en elders onlusten zijn voorgevallen. Hij beloofde dat de schuldigen streng gestraft zullen worden. De gouverneur-generaal van Irak, brigade-generaal Abdi, heeft zon dagavond een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat velen zijn gedood bij de ongeregeldheden te Kirkoek. De toestand is volgens de verklaring thans weer normaal. Regeringsbeleid I. IJet grote debat over het sociaal- economische beleid van de rege ring De Quay is voorbij. Het is het belangrijkste debat ge worden sinds december 1953, toen de regering ten val werd gebracht, we hebben het reeds herhaaldelijk ge schreven omdat minister Hofstra de twee jaar belastingverhoging, die hij kon krijgen, direct wilde hebben en niet tweemaal één jaar Na het optreden van het kabinet De Quay is er eerst een regeringsverkla ring gekomen. Men meende toen, óók van katholieke zijde, dat de rege ring eerst dacht aan een verbetering in de lonen en eerst daarna de huur verhoging zou bevorderen. Sinds de regeringsnota, die daar na kwam, ontstond er een spanning in werknemerskringen In deze krin gen meende men toen, dat de rege ring de prioriteit had erkend van een huurverhoging boven een loonsverbe tering. Na die regeringsnota ontstond er een controverse tussen twee groepen. Aan de ene kant de werkgevers, aan de andeer kant de werknemers. Dat maakte de zaak uiterst moeiiijK, voor al, omdat het erop leek, dat de drie grote vakcentrales zich ïadden ver enigd en hetzelfde standpunt hadden ingenomen. De K.A.B. en het C.N V., die óók leden hebben in de fracties der rege ringspartijen, waren dus ook niet te spreken over de voornemens der re gering. Die voornemens waren: 20 pet. huurverhoging op 1 januari en de melk 4 cent per liter duurder. Dit alles met een compensatie door een loonbijslag van 2.5 pet. De regering meende, dat dan intussen een begin kon worden gemaakt met de voorbe reiding van een gedifferentieerde loonvorming per bedrijfstak of onder neming. IJier ontstond nu het conflikt met **de vakcentrales. Deze wilden, dat eerst de lonen zouden worden verbe terd gedifferentieerd volgens de confessionele vakbeweging of door een loonronde volgens 't NVV. Eerst daarna pas zouden de huren mogen worden verhoogd en de melksubsidies worden afgeschaft, maar dat laat ste zou dan nog niet ineens, maar geleidelijk moeten geschieden. De vakcentrales waren op dat ogen blik van mening, dat de regering voorrang gaf aan de huurverhoging en de afschaffing van de subsidies op ae melk boven een inkomensverrui ming voor de loon- en salaristrek kers. Eerst moest volgens hen de be stedingsbeperking ongedaan worden gemaakt. Het ging dus in het kort samenge vat hierom: eerst de lonen en dan de huren of eerst de huren en dan de lonen. Helemaal juist was deze stel ling van de georganiseerde vakbewe ging echter niet, omdat de regering meende, dat er tot 1 januari, de da tum waarop volgens de plannen van de regering de huurverhoging zou ingaan, voldoende tijd en ruimte zou zijn om de gedifferentieerde loons verhoging een kans te geven. Men heeft er in de discussies voor- Verder zei brigade-generaal Abdi, dat een speciale commissie naar Kir koek is gezonden voor een onderzoek naar de gebeurtenissen daar. Minister-president Kassem heeft zondagavond op een massale gebeds bijeenkomst van Katholieken ge zegd, in staat te zijn ieder te ver nietigen, die tegen de zonen van het volk in verzet komt. Wat in enkele steden en dorpen, en in het bijzon- De Heilige Mantel van Trier wordt tentoongesteld KAïSSEM der in Kirkoek, is gebeurd, is een manifestatie van wreedheid en blin de dweperij. De premier zei. dat naïeve soldaten er van door zijn ge gaan. Hij gaf alle militairen, onge acht hun rang, bevel alleen orders van het hoofdkwartier op te volgen. Vliegtuigraket ging onverwacht af LEIDENAAR J. M HAKKAART ONDER DE SLACHTOFFERS Zaterdagmiddag te ongeveer 16.45 de Vliehorst te houden oefeningen, uur heeft zich op de vliegbasis Eind hoven bij het ophangen van raket ten onder een vliegtuig een ongeval voorgedaan, dat aan drie mensen het leven heeft gekost, terwijl een vierde licht gewond werd. Het ophangen van deze raketten geschiedde voor schietoefeningen die heden zouden worden gehouden. Hierbij is een raket ontploft met het gemelde noodlottig gevolg. Twee mannen werden terstond gedood, n.l. sergeant H. B. van Rossum uit Eind hoven, 26 jaar, gehuwd en soldaat J. D. J. van Maasakkers uit Nunen, on gehuwd. Zwaar gewond werd seldaat J. M. Hakkaart uit L e i d e n, 21 jaar, onge huwd, hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij la ter is overleden. Licht gewond werd sergeant eerste klasse G. van Londen uit Meerveldhoven, 34 jaar, gehuwd. Uit een nader onderzoek is geble ken dat, toen de oefenraket al onder aan het vliegtuig hing, de lanceer- inrichting onverwachl in werking is getreden. De raket werd daardoor af gevuurd en kwam vijftien meter ver der in een berm terecht. Het vlieg tuig werd niet beschadigd.- Dit vlieg tuig was het laatste van een reeks, die men met het oog op heden boven of ook wel op gewezen, dat de rege ring zou tonen een eigen beleid te voeren door af te wijken van het ad vies van de SER. Wat daarvan te zeg gen? O.i. behoeft de regering het ad vies van de SER niet te volgen, maar dat er pas van een goed beleid kan worden gesproken, indien zij dat ad vies niet aanvaardt, is kennelijk on juist, dat zou immers de adviezen van de SER volkomen overbodig ma ken. Dan zou de regerings zelfs prin cipieel van deze adviezen moeten af wijken. Tenminste als het een een stemmig advies betreft. heeft de uitkomst te zien gege ven. De regering en de vakbeweging stonden in het begin lijnrecht tegen over elkaar door de gezamenlijke ver klaring der drie vakcentrales, die daags voor het Kamerdebat begon werd uitgegeven. Het was van de aanvang af duidelijk, dat er iets zou moeten gebeuren om de regering en de wat opstandige vakbeweging weer tot elkaar te brengen. Er was tussen deze beide na de oorlog nooit een wezenlijke breuk geweest en dat heeft ons de arbeidsvrede opgele verd, van waaruit wij ons herstel konden opbouwen. Zo was het vanaf het begin al duidelijk, dat het ver trouwen zou kunnen worden hersteld door een verschuiving in data. Gelukkig is dat geschied. En wel op een wijze, die in ieder heeft kunnen doen gaan met het nieu- geval de K.A.B. en het C.N.V. accoord we standpunt der regering. van raketten had voorzien. Alle ra ketten hingen al aan het toestel toen het ongeluk gebeurde. Op welke wijze de slachtoffers zijn omgekomen, dan wel gewond ge raakt zijn is nog niet nauwkeurig vast te stellen, doordat de lichtgewonde nog niet verhoord kon worden en er verder geen ooggetuigen zijn. Mogelijk zijn zij door vuur uit de lanceerinrichting getroffen of door de luchtdruk tegen de grond geworpen. Een commissie van onderzoek is aan het werk gegaan. De raket was bevestigd onder de vleugels van een F 84 F Thunder- streak straaljager. Bij het losschieten spoot een helse vuurstraal uit de ra ket. Het projectiel boorde zicb als het ware door twee militairen die daarbij op slag werden gedood. Soldaat Hak kaart uit Leiden schijnt door de luchtdruk op het beton te zijn ge smakt. Hij werd levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. Drie andere militairen, die in de na bijheid waren, kwamen met de schrik vrij en sloegen direkt alarm. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst is er met dit type raket nooit eerder een ongeluk gebeurd. Het is een wapen voor gronddoelen, van verouderd mode) en wordt door de Nederlandse luchtmacht nog slechts in ongeladen toestand voor schietoefeningen gebruikt. De kop van de raketten wordt daarbij met cement gevuld. Kardinaal Joseph Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft zondag in de kathedraal van Trier plechtig de „Heilige Mantel van Trier" onthuld. Volgens de overle vering is dit de mantel van Christus, waarom de Ro meinse soldaten aan de voet van het kruis hebben gedo bbeld. Het is voor het eerst in 26 jaar, dat de mantel openbaar wordt getoond. Men verwacht, dat in de 64 dagen, dat de reliek tentoongesteld is, 3.000.000 perso nen naar Trier zullen komen. Foto: een overzicht van het altaar; de „Heilige Mantel" ligt in een glazen reli- kwieënkast. J. M. Hakkaart f Hans M. Hakkaart, 21 jaar oud, en woonachtig aan de Herenstraat 134, had, juist voor hij voor eerste oefe ning onder de wapenen geroepen werd, na zeven jaar studie, de graad bereikt van gezel-instrumentmaker bij het Kamerlingn Onneslaborato- rium te Leiden Gezien de eisen, die hier aan de werknemers gesteld wor den, was dit een opmerkelijke pres tatie. Er wachtte hem een goede car rière. Hans was altijd vol idealen en fan tasieën. Hij was altijd opgeruimd en vrolijk en kon zich alleen kwaad ma ken, als hij ergens onrecht meende te bespeuren. Hij was muzikaal. Hans was een geestdriftig lid van de „Club de Limetz", een jongerengroepering in de St. Petrusparochie, waar hij zeer gezien was. Ook elders had hij tal van vrienden. Toen de ouders van de overledene door kapelaan C. W. Thomas werden voorbereid op het verschrikkelijke nieuws, dachten ze aanvankelijk, dat het hun oudste zoon betrof, die KLM- piloot is en met een vliegtuig onder weg was van Perzië naar Schiphol. Tol van een zonnig weekend: vele jonge mensen verdronken Het stralende zomerweer van dit weekend heeft ook zijn schaduwzijde gekend. In de loop van zaterdag en zondag hebben weer honderdduizen den in het water verkoeling gezocht vijf jonge mensen zijn slachtoffer geworden. In Drachten is zaterdagmiddag de 17-jarige J. Wiersma uit die plaats bij het zwemmen in het kanaal langs rijksweg 43 (afsluitdijk-Groningen) om het leven gekomen. Na een duik kwam hij ogenschijnlijk normaal weer boven, doch toen hij de oever had bereikt, zakte hij levenloos in elkaar. Aangenomen wordt, dat de jongen bij zijn duik in aanraking is geko men met de harde bodem van het kanaal. De 23-jarige jongeman Loijens uit Hulsberg is zaterdag in de Rijn bij Dusseldorp verdronken. Hij was tij dens het weekeinde op bezoek ge- I gaan bij twee bevriende mijnwer kers in de omgeving van Dusseldorp en daarna in de Rijn gaan zwemmen. Het stoffelijk overschot werd zondag opgedregd. Zondagmiddag omstreeks 16.30 u. is de 16-jarige leerling-banketbak ker L. Beukenholdt uit de Regen- tesselaan in Den Haag in zee ver dronken. De jongen, die samen met een 14-jarige vriend naar zee was gegaan, werd ter hoogte van golf breker 36, welke gelegen is tegen over de Fuutlaan, ongeveer tien meter buiten de waterlijn drijvende gesignaleerd. De politie, die terstond werd gewaarschuwd, paste nog ge ruime tijd kunstmatig ademhaling toe, hetgeen echter niet mocht baten. Gistermiddag is te Franeker de tienjarige C. Talhout tijdens het zwemmen in het Van Harinxmaka- naal verdronken. De jongen was met een michtje uit zwemmen gegaan en verdween plotseling onder water. Het meisje vertelde pas na een kwartier thuis, dat haaf neefje on der water was gebleven. Politie en burgers gingen dreggen en haalden een uur later het levenloze lichaam van het jongetje boven water. Zondagmorgen omstreeks 10 uur is op het strand te Scheveningen het lijk aangespoeld van het zevenjarige Duitse jongetje Luther Weber, dat sedert enige dagen werd vermist. De ouders hebben het lijkje als dat van hun kind geïdentificeerd. Voorbijgangers hebben zaterdag middag omstreeks zes uur uit de Al- bardagracht in Geuzenveld (Am sterdam W.) het lijk opgehaald van het 6-jarige meisje Thonia van der Bos, die sedert drie uur die middag werd vermist. De politie vermoedt, dat het kind bij het spelen te water is geraakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ontslag als toetssteen van populariteit Het „aftreden" van Fidel Castro, de voormalige rebellenleider en thans premier van Cuba, blijkt meer en meer een manoeuvre te zijn geweest om zijn tegenstander president Ur- rutia kwijt te raken. Nadat eerst Fidel Castro zijn af treden had bekend gemaakt, trad president Urrutia eveneens af. Daar op werd als nieuwe president een ze kere Dorticos benoemd, die op zijn beurt de ontslagaanvrage van pre mier Fidel Castro weigerde te aan vaarden. Het kabinet heeft daarop een ver klaring uitgegeven, waarin Castro wordt verzocht zijn functie te her vatten. Castro had eerder op een perscon ferentie gezegd, dat het optreden van de afgetreden president Urrutia, met wie hij in conflict was gekomen, grensde aan verraad. Urrutia had ge tracht zich op te werpen als de kam pioen van het communisme. Hij had getalmd met het ondertekenen van wetten, waardoor .het kabinet in on zekerheid verkeerde over de vraag of zij door een veto zouden worden getroffen. Hij had verder zijn vol ledige salaris behouden hoewel de ministers het hunne met de helft had den verminderd. Zijn eigen belangen had hij boven die van de revolutie en het land ge steld en hij had „onnodige bezwaren" gemaakt tegen voorgestelde maat regelen en benoemingen, voorgesteld van mensen die wegens onbekwaam heid uit andere functies waren ont slagen. Tenslotte had Urrutia ge tracht de premier en de kabinetsle den als communisten voor te stellen, aldus Fidel Castro. Vier mensen, die zóndag in New York tijdens een onweer onder een boom schuilden, zijn omgekomen toen de bopm door de bliksem werd getroffen. Vier andere personen lie pen verwondingen op. weeri De weersverwachting .heden morgen te 11.15 uur opgemaakt door het K.N.M.I. te De Bilt en geldig tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. 21 Juli: zon op 04.44; onder 20.48; j maan op 21.12; onder 06.31. Hoogwaterstanden 21 Juli: v.m. 3.57; n.m. 4.27. Het weer in Europa Weinig verandering De Bilt, maandag 10 uur. Zon- dag is koelere lucht met noordweste lijke winden ons land binnenge stroomd De noordwestelijke wind was het gevolg van de ontwikkeling van een hogedrukgebied bij de in gang van het Engelse Kanaal. Via de Noordzee kwam dit in de afgelopen nacht in verbinding met het nog steeds aanwezige hogedrukgebied bo ven Noord-Europa. Deze rug van hogedruk vormt een barrière voor oceaandepressies. Eén ervan neemt bij IJsland in betekenis af. Het bijbehorende front komt niet verder dan Ierland en Schotland, waar het wat regen brengt. Een bo ven Midden-Europa gelegen depres sie in de hogere luchtlagen veroor zaakte gedurende het weekeinde re genval in Polen en Oost-Duitsland. Ook dit regengebied kan echter niet gemakkelijk tot ons land doordrin gen, zodat de regenkansen hier klein blijven. Verwacht mag daarom wor den dat in het weer hier te lande de eerstkomende 24 uur niet veel ver andering komt. HELSINKI onbewolkt 23 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 24 OSLO onbewolkt 26 KOPENHAGEN regen 26 ABERDEEN regen 22 LONDEN onbewolkt 25 AMSTERDAM licht bewolkt 24 BRUSSEL onbewolkt 26 LUXEMBURG licht bewolkt 28 PARIJS onbewolkt 28 BORDEAUX 29 GRENOBLE licht bewolkt 30 NICE 26 BERLIJN regen 24 FRANKFORT onbewolkt 31 MüNCHEN geheel bewolkt 25 ZüRICH onbewolkt 27 GENèVE niet ontvangen LOCARNO onbewolkt 29 WENEN zwaar bewolkt 24 INNSBRUCK regenbui 20 BELGRADO half bewolkt 23 ATHENE onbewolkt 32 ROME 33 AJACCIO 27 MADRID 33 MALLORCA 33 LISSABON licht bewolkt 31 Korreltje Men werpt met stenen slechts naar bomen die vruchten dragen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1