LUCHTBRUG IN ZANDVOORT visie op televisie KORTE golf Zwitsers-Nederlands „grensincident" MAANDAG 20 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 In verband met de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg, welke op'15 en 16 augustus a.s. te Zand- voort zullen worden gehouden, en waarbij de renners ook over de boulevard zullen rijden, worden op het ogenblik over de Zandvoortse boulevard luchtbruggen geslagen om het de bezoekers van het strand mogelijk te maken over het parcours heen vanuit het dorp toch de zee te bereiken. De foto toont een van deze bruggen in wording. Vacantie-vullingen. Bekende passages uit „Pension Hommeles" die destijds op film wei den vastgelegd, worden door de Vara als zomer-programma heruitgezon den. Zondag j.l. was het derde hoofd stuk „De lYanse slag" aan de beurt, waarnaar we opnieuw met genoegen hebben gekeken. Pier Tania had een nieuwe ont moeting in het Amsterdamse Bellevue en in een gezamenlijk programma volgde ook deze zondag de belang rijkste sport. In eurovisieverband kregen we iets te zien en te horen van het Nederlands Kamerorkest, dat meedoet aan het festival te Aix- en-provence. De NCRV had zaterdag de kijkers in het onzekere gelaten omtrent het te bieden programma. Onder de titel „Verboden te voede ren" was een uurtje verstrooiing in Artis aangekondigd. Het bleef be perkt tot een praatje over het ont* staan van Artis, daaruit ontwikkelde zich een show van mode uit ver schillende tijden. Een en ander werd toegelicht door Joop Reinbout en er was een damesorkestje voor de muzi kale illustratie. Volledigheidshalve moet nog wor den vermeld, dat we op de warme zaterdag „koud" zijn gebleven van de sportreportage van de Tour de France. Onder de t.v. mensen van Frankrijk was namelijk staking uit gebroken omdat hun werkgevers be paalde beloften niet zouden zijn na gekomen. En zo werden de kijkers de dupe. Overigens heeft men van Jan Cottaar aan de radio de apotheose van het jaarlijks feest als het ware visueel kunnen beluisteren! Komende programma's. Er is dinsdag nu eens niet een speelfilm aan de orde, maar een fil misch verslag over de verovering van de Mount Everest. Meer dan een uur zal men geboeid worden door het geen over deze moeizame tocht zal worden verhaald. Het accent van de komende woensdag ligt misschien op het gesprek dat Louis Frequin in het Gastenboek van de KRO zal hebben met de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Na de spannende dagen in de Tweede Kamer zal stellig van gedachten worden gewisseld over de actuele sociale onderwerpen. Verder gaat men te gast in de eigen manege van de heer Van Doorne te Deurne; en in Televitrine zal Maria Van der Eist een gesprek hebben met enige weggebruiksters. „De Piraten van Zaandijk" Dat is een vloot van tien piraat- jolletjes, die in de afgelopen winter in het handenarbeidlokaal van een school in Zaandijk zijn gebouwd. Sinds de tewaterlating van deze vloot (een gedenkwaardig ..luilak"- feest is dat toen geworden) bevaart de schooljeugd elke vrije middag het brede Zaanwater. Maar piraten zijn pas echte piraten, als ze bij tijd en wijle ook aan vréémde kusten op duiken. Op 30 juli kiezen ze „De Driesprong" te Oud-Loosdrecht als uitvalshaven,al is 't alleen maar om het de VPRO mogelijk te maken, een reportage te verzorgen. het aantal geregistreerde t.v. toe- stelbezitters in Nederland het half miljoen nadert, maar dat in Engeland reeds de tienmiljoenste bezitter wordt verwacht? de t.v. kinderprogramma's in ons land spoedig weer op woensdagen en zaterdagmiddag zullen worden uit gezonden, zodat ouders niet langer behoeven te klagen? Zie advertentie op paqina 4 (Advertentie). Mildred Laurence. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Pris ma juniores nr. 60. College", door aantal andere toepassingen uit de electronische schakeltechniek aan te geven, toegelicht met duidelijke teke ningen. Hoewel Mildred Laurence in haar eerste jeugdboek haar eigen avontu- turen op het Amerikaanse „college" niet in alle opzichten levensecht weergeeft, heeft zij haar persoonlij ke ervaringen toch wel in dit boekje verwerkt De hoofdpersoon, Jenny, dreigt een moeilijke tijd tegemoet te gaan als zij niet tot de schoolclub wordt toegelaten, omdat zij niet het vlotte type is, dat door allen verwacht wordt, nadat haar drie oudere zus ters op school een reputatie hebben opgebouwd. Door allerlei omstandig heden wordt Jenny later toch waar dig gekeurd clublid te worden en vindt zij tevens haar levensgeluk. Een roman in zakformaat voor oudere meisjes. „Nieuwe transistorschakelin gen", door Electronicus. Uitg. De Muiderkring N.V., Bussum. Voor de amateur of de studerende technicus is een aantrekkelijk boekje verschenen over transistorschakelin gen. De schrijver heeft gemeend er goed aan te doen naast versterker en ontvangerschakelingen ook een „Chicago na Middernacht", door Frank Arnau. Uitg. Nijgh en Ditmar, Den Haag. In de „Na Middernacht"-reeks neemt de bekende detective-schrijver Frank Arnau ditmaal Chicago onder de loep. De naam Chicago doet onmiddellijk denken aan gangsterbenden en 3th degrees verhoren. Het is inderdaad een verhaal geworden over niets ont ziende dieven- en moordenaarsben den, en nog wel in onwaarschijnlijk goed kloppende organisaties ook. Ondanks het verrassende slot en de grote naam van de schrijver heeft het boekje ons niet steeds kunnen boeien, maar dat neemt niet weg, dat de liefhebber van dit genre zeker in de ban van de aparte sfeer zal ko men, die het verhaal ademt. „Het nichtje van de rector", door KGillian A very. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Pris ma juniores no. 67. Elk meisje van elf tot veertien jaar kan aan dit boekje veel plezier bele ven. En zij niet alleen; het valt te vre zen, dat haar moeder bij het schoon maken van de kamer van haar doch tertje met dit boek in de hand eer stuk van haar huishoudelijk werk zal vergeten. Het is dan ook een erg on deugend verhaal, over een kostschool meisje dat wegloopt, door een excen trieke oom wordt opgevoed en teza men met haar neven, de jongens I Smith, aan huis onderwezen wordt, in plaats van een school te bezoe ken. „Jericho", door Kethlyn M. Kenyon. Uitg. Sijthoff, Leiden. Onder leiding van de schrijfster, zij is directrice van het Britse archeo logisch museum in Jeruzalem en lec tor aan de Londense universiteit, z'n de laatste vijf jaren de opgravingen bij de oudst bekende stad ter wereld, Jericho, voortgezet. Miss Kenyon geeft een interessant verslag van de wetenschappelijke werkzaamheden en ontdekkingen op deze plaats. Ook de reconstructie van de manier van le ven in het Jericho uit de oeroude tijden geeft aan het boek een grote aantrekkingskracht, die door de meer dan honderd foto's en tekeningen nog versterkt wordt. Voor Nederland werd het bewerkt door de bekende oudheidkundige dr. H. J. Franken, docent in de Palestijnse en Syrische archeologie aan de Leidse universiteit, die een belangrijk aandeel had in de werkzaamheden tijdens de opgravin gen. „Typhoon", door Joseph Con rad. Uitgeverij Ad. Don ker, Rotterdam. Donker poc kets nr. 25. In dit pocketboekje is een verdien stelijk zee-avonturenverhaal opgete kend. De titel spreekt eigenlijk voor zich. Joseph Conrad, de Engelse zee- schrijver van Poolse afkomst, geeft in 't verhaal zijn visie op de eeuwen oude strijd tussen de mens en de ele menten. „De Trevor Trilogie", door Elleston Trevor. Uitg. Hol- landia, Baarn. Trevors boeken: Tussen vuur en wa ter (Duinkerken), De slag om Enge land en De Invasie, zijn al eens eer der uitgegeven en gerecenseerd. Hol- landia in Baarn kwam tot het lof- wa.ardige initiatief, deze bijzonder goede oorlogsboeken in één band uit te geven. Wij kunnen niet zeggen aan welk deel van deze trilogie we de voorkeur geven. De drie geheel ver schillende vertellingen uit de laatste wereldoorlog staat los van het fei tenmateriaal, (hoewel de historische waarheid is nagestreefd) maar geven de belevenissen, de angsten en het karakter weer van „Jan Soldaat" en zijn persoonlijke reactie op de reeks afschuwelijke gebeurtenissen, die te zamen „oorlog" heten. „Verboden paradijs", door dr C. Boubaker. Uitgave E J. Brill. Leiden. Verboden Paradijs is de eersteling van dr. Boubaker. Er staan echter nog meer boeken van hem op stapel en dat is, gezien de kwaliteit*.-1 van zijn eerste werk verheugend. V/ij hebben veel geleerd van zijn be schrijvingen van Centraal Afrika, waar het recht van de sterkste heerst en geheime machten en openlijke vij andigheden het leven van de „in dringer" nog steeds bedreigen. Dr. Boubakers beschrijvingen van de volksaard en -zeden zijn van goed gehalte. De tekst van het boek en zelfs de omslag zijn geladen met een bijzondere mystiek, waarvan de schrijver wel iets ontsluiert, maar nog meer vraagtekens oproept. Prinses Margarethe in Deense LUV A-gelederen God bewaar me. P. Went- holt. Uitgeverij „Hel mond", Helmond. Dit boek van pater Pius Wentholt O.F.M. Cap. kunnen wij aan volwas sen katholieken aanbevelen als een goede remedie tegen de sleur in het geloofsleven, waar velen van ons aan lijden. De mens heeft de nhtuurlijk en bovennatuurlijk geluksverwach ting nodig om te kunnen leven. „Le ven zonder hoop is langzamerhand sterven", schrijft de pater ergens in dit boek. De mens toont bezwaar te gen oen leer, die in al te starre vor men tot hem is gekomen en niet vol doende blijkt aan te sluiten, althans in deze gedaante, bij de bestaans- situatie van zijn leven. De mens komt in opstand tegen le vensgewoonten, die hij ervaart als niet meer van deze tijd. Zowel zijn waardering voor de Kerk en haar sa cramenten als voor de eisen van de Christelijke staat staan hierdoor in een teken van onbehagen, van teleur stelling. De schrijver behandelt open hartig deze vraagstukken en benadert de betekenis van de Kerk, haar ge zagsuitoefening en liturgie-beleving op een wijze, die de moderne mens ongetwijfeld beter aanspreekt. Hij be handelt voorts enkele eisen van de Christelijke moraal, die dikwijls wor den ervaren als onoverkomelijke be lemmeringen tot een blij geloofsleven. U, moogt en moet dit boek lezen. Geschiedenis van de Neder landse Literatuur door dr J. C. Brandt Corstius. Pris ma-boek. Uitgeverij het Spec trum, Utrecht. Een van de verdiensten van dit boek is, dat het een korte inhoud geeft van beroemde werken uit de geschiedenis van de Nederlandse let terkunde, die in een prettig betoog van commentaar worden voorzien. Het boek is vlot-geschreven en even- wichting van samenstelling. Uli, de Circusjongen door Helmut Hölscher. Jeugd pocket. Uitgeverij Helmond, Helmond. Er zullen veel jonge mensen zijn, die zich aangetrokken voelen door de romantiek van het circus. Mis schien zijn er wel onder hen, die wel eens met een circus zouden willen meereizen. „Uli" heeft dit voor hen gedaan en vertelt er over in dit boek, dat ongetwijfeld door een circusken ner is geschreven en waarin veel wetenswaardigheden over het merk waardige bedrijf worden vertelt en ook enige spannende avonturen wor den beleefd. Helmut Hölscher toont zich een kundig verteller. De Chemie verovert de we reld door dr. II. Müller. Phoenix-Pocket. Uitgeverij W. de Haan, Zeist. Het dagelijks leven heeft een ander gezicht gekregen in deze tijd juist door de vele vindingen op het terrein van de chemie. Dit boek vertelt er over. Om enkele voorbeelden van chemische vindingen te geven: kleur stoffen, fotografisch materiaal, plas tics, nylonkousen, kunstmest, medi cijnen, kunstrubber, zoetstof. Op on derhoudende wijze praat dr H. Mül ler over deze vindingen en hun toe passingen. De opgang der mensheid door Herbert Kühn. Prisma Boek, uitgeverij het Spec trum, Utrecht. In het eerder verschenen boek „Het ontwaken der Meensheid" be schreef prof. dr Herbert Kühn hoe de mens in de Ijstijd leefde. In „De Opgang der Mensheid" beschrijft hij een tijdperk, dat direct bij de IJstijd aansluit, nl. de Middensteentijd, het Mesolithicum. In deze periode ont stond de akkerbouw, die de mens de opgang van jager tot een productief scheppend mens mogelijk maakte. Prof. Kühn vertelt zijn verhaal goed, maar hij doet geen gooi naar de po pulariteit. Hij blijft een rustig we tenschappelijk verantwoorde toon voeren. De schilderkunst van onze tijd door R. W, D. Oxe- naar. Uitgeverij W. de Haan. Het is moeilijk in deze tijd de vlucht van de schilderkunst bij te houden. Een leek kan geen wijs uit de vele primitieve vormen, waarin de beeldende kunst zich aandient. Zonder stelling te nemen, neemt de schrijver van dit boek de leek bij de hand en leidt hem binnen in de ge- dachtenwereld der kunstenaars. De lezer heeft een leerzame en aange name reis, waarna hij met iets meer begrip de moderne non-figuratieve werken durft te bekijken. Vrijgeleide door Boris Pas ternak. Uitgeverij Hollan- dia Baarn. Boris Pasternak is in het nieuws gekomen door de toekenning van de Nobelprijs voor literatuur en door de reactie, die dit in de Sowjet-Unie veroorazakte. In dit boek stelt hij zich voor en het is wel duidelijk, dat Pasternak een dromer is, die met zijn weinig-materialis tische visioenen de communisten- leiders in de Sowj et niet op hun ge mak stelt. Het is het „logboek van een twijfelaar" een zelfportret. Pas ternak is een integer mens, die er in slaagde zijn eigen persoonlijkheid te behouden. Kenmerkend is de naam van dit boek: „Vrijgeleide"; hij ver telt in ik-vorm over zijn jeugd; zijn liefde voor de muziek en de litera tuur, maakte daarbij halsbrekende ge- dachtenspringen en presenteert het boek dan heel naief onder de titel „vrijgeleide", als een paspoort dus, een visum, die hem in een wereld van andersgezinden onaantastbaar maakt. Een moeilijk, maar zeer lezens waardig boek. De Dubbelganger door Dostojewski. Bel-pocket. Uit geverij De Bron N.V., Am stelveen. Een beroemd boek van een be roemde schrijver komt door deze uitgave binnen het bereik van ieder- Kosmos Reisgids. Berner Oberland en Wallis door B. Baanen. Uitgeversmaat schappij „Kosmos", Amster dam-Antwerpen. Weer een deeltje in de serie be schrijvingen van aantrekkelijke va- cantiegebieden. Het boekje is voor zien van een landkaartje en aardige foto's. En in het kort krijgt de lezer een indruk van de schoonheid van het Zwitserse bergland, in dit gebied der negen dalen. De bos- en heidebrand die zon dagmorgen nabij het natuurreservaat „De Grote Peel" uitgebroken is, is beperkt gebleven binnen een terrein ter grootte van een hectare in de ge meente Asten. Aan het blussingswerk hebben militairen uit de garnizoenen Weert en Roermond deelgenomen. Prinses Margarethe, de oudste dochter van de Deense koning, die eerlang haar vader hoopt op te volgen, dient op het ogenblik in de Deense luchtmacht vrouwen afdeling, waar zij een opleiding krijgt als sectieleidster. De linkerfoto toont de prinses in haar uniform tijdens een toespraak, welke zij bij wijze van oefening moest houden. Foto rechts: de prinses wordt tijdens een wedstrijd hardlopen toegejuicht en aangemoedigd door haar vriendinnen. Uniformenvrees Zeer moeilijke ogenblikken heeft de in uniform reizende hoofdinspec teur van de A.N.WJB.-wegenwacht A. J. M. Mosheuvel, aan de Zwitser se grens beleefd. De grensbewaking wilde hem niet toelaten, omdat de wet van het eedgenootschap grens overschrijdingen van buitenlandse militairen verbiedt. De heer Mosheuvel is ruim een half uur militant geweest om te bewijzen dat hij geen militair is dooh een der leidslieden van de Nederlandse pech- bestrijders in het wegverkeer. Toen kwam natuurlijk nog de vraag naar voren, wat hij dan in de Lorelei-expres op weg naar Locarno uitvoerde. ,De peoh achtervolgen" was het lakonieke antwoord. Dat was inderdaad het geval, want een A.N. W.B.-lid, uit Den Haag had tijdens zijn vakantie de tegenslag bij 'n duik in het Lago Maggiore verkeerd te recht te komen en een rugwervel te kneuzen. Hij ligt nu in een z'ieken- huis te genezen, doch aangezien vrouw en doohter niet rijden kunnen, moest hulp verleend worden om auto en familie weer naar Nederland te brengen. Een der nieuwste dienst verleningen van A.N.W.B. is zo'n ge val een wegenwacht te sturen om deze taak, kosteloos, te vervullen. De heer Mosheuvel vertrok direkt na het alarm, donderdagmorgen, en bracht echtgenote en dochter van de gekwetste Hagenaar zaterdag thuis. Onderweg was hij voor „zwermen Nederlanders vraagbaak en inform a- tiepost" zodra hij ergens stopte. Men reed hem zelfs na om aan inlichtingen of hulp te komen, zo vertelde de heer Mosheuvel. „Bent u aan de Zwitserse grens I nog op wapens gefoulleerd", infor meerden wij. „Een paar sleutels en schroevendraaiers worden ook in I Zwitserland als wapenen van voor uitgang en vrede beschouwd", was 't antwoord, overigens begeleid door een nauw veiholen geeuw. „Zo'n reis van dik 2Ö00 km. in drie dagen is wel wat vermoeiend", aldus het commentaar van de heer Mos heuvel. Na grensincidentweer veilig thuis De heer Engelbrecht uit Den Haag is tengevolge van een duik in het Lago Maggiore gewond geraakt en moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Zijn vrouw en dochter stonden toen alleen met de auto in Locarno. Hoofdinspecteur A. J. M. Mosheuvel van de AN.WJB.-wegenwacht heeft vrouw en dochter plus auto weer veilig naar het huisadres, aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag, gebracht. Aan de Zwitserse grens heeft de heer Mosheuvel moeilijkheden ondervonden, omdat de grensbewaking hem niet toe wilde laten, vanwege zijn uniform. Men meende met een militair te doen te hebben.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10