S)e £cidte6oii/fca/»it Politieke manoeuvres op Cuba Fidel Castro en Urrutia beiden afgetreden Onderlinge meningsverschillen Prins ook in Ravello Heeft voortzetting van Genève nog zin Nederlandse scholier verongelukt Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 18 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14765 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteravond te Havana in eén televisie-uitzending medegedeeld, dat hij zal aftreden wegens menings verschillen met president Manuel Urrutia. Hij voegde hier, volgens het radiostation van de „New York Times", evenwel aan toe, dat hij de zaak van de revolutie toegedaan zou blijven. „Al mijn handelingen zullen er slechts toe dienen de zaak van de revolutie te bevorderen", zo verklaarde hij. Ook president Urrutia is afgetreden; hij zal worden opgevolgd door de minister voor nieuwe revolutionaire oorlogen, Oswaldo Dorticos. De benoeming, geschiedde door het in speciale zitting bijeengekomen Cubaanse kabinet. NOG TIJDENS T.V. SPEECH Ex-president Urrutia had Fidel Castro in zijn paleis gadegeslagen, terwijl de aftredende premier hem in een televisie-uitzending aanviel. Urrutia diende zijn ontslag in, ter wijl Fidel Castro nog aan het spre ken was. Onmiddellijk daarna verzocht hij majoor Raul Castro, broer van Fidel en opperbevelhebber der Cubaanse weermacht, een wacht ter beschik king te stellen om hem en zijn ge zin naar zijn particuliere woning over te brengen en daar him veilig heid te waarborgen. Dr. Urrutia verklaarde niet voor nemens te zijn uit Cuba te vertrek ken. Vernomen wordt, dat de secreta ris-generaal van het vakverbond van arbeiders in de Cubaanse sui kerplantages, Bequer, het aftreden van president Urrutia heeft geëist. Aan dit bericht waren meldingen over een aanstaande wijziging in de regeringssuikerpolitiek vooraf ge gaan. Uit Havana wordt gemeld dat groepen personen door de straten van de Cubaanse hoofdstad lopen met spandoeken, waarop vermeld staat „Fidel, wij hebben je lief" en „Fidel, ga niet van ons weg". Een HAILE SELASSIE IN BRUSSEL Keizer Haile Selassie van Ethiopië is vrijdag uit Praag in Brussel aan gekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Hij werd op het vliegveld begroet door koning Bou- dewijn en leden van de regering. De keizer heeft op zijn reis door Europa en het Midden-Oosten al Cairo, Moskou en Praag bezocht. Paniek in Zuid- Koreaans stadion In het stadion van de Zuid-Ko- reaanse stad Poesan zijn 48 vrouwen en kinderen om het leven gekomen, doordat zij onder de voet werden gelopen, toen de duizenden toe schouwers een schuilplaats zochten tegen een plotseling opgekomen on weersbui. Volgens de Zuid-Koreaanse radio liepen 76 mensen verwondingen op. Van enkelen is de toestand kritiek. In het stadion werd een revue ge geven, waarin de drie bekendste ko mieken van het land optraden. De voorstelling was gefinancierd door een dagblad en de toegang was kos teloos. Honderden belangstellenden hadden geen plaats kunnen krijgen. andere leuze luidt „zwicht niet on der buitenlandse druk, Fidel Cas tro". Fidel Castro, die 31 jaar is, werd op 13 februari premier, nadat zijn opstandige beweging het bewind van president Batista omvergeworpen had. Bovenstaande gebeurtenissen heb ben een einde gemaakt aan een pe riode van toenemende wrijving tus sen Castro en Urrutia. Castro heeft verklaard, dat de president de re volutie saboteerde door de onderte kening van nieuwe revolutionaire wetten uit te stellen en ook door het te doen voorkomen alsof hij (Castro) communist was. Het kabinet heeft dr. Castro's ont slagaanvrage verworpen en hem verzocht in functie te blijven. Prins Bernhard is vrijdag met zijn auto in Ravello aangekomen, waar donderdag koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene arri veerden voor en vakantie van een maand. Het koninklijk gezelschap vertoeft in een villa aan zee, die toebehoort aan de hertog van Sangro. De prinsessen hebben gisteren een groot deel van de dag doorgebracht met een tocht in een motorboot langs de kust van de Golf van Sa lerno. De Canadese zon begeleidde koningin Elisabeth Ook in Canada is het warm, vandaar dat H. M. konin gin Elizabeth van Engeland, toen zij met prins Philip een bezoek bracht aan de Canadese Rockies, dankbaar gebruik maakte van haar parasol. De tocht werd in een open auto gemaakt. Pessimisme in westerse kringen De vier ministers van buitenland se zaken te Genève hebben vrijdag aan een lunch voor het eerst sedert de hervatting van hun overleg op maandag informele besprekingen gehouden. In de villa van de Franse minister, Couve de Murville, kwa men zij, ieder met twee adviseurs, bijeen. Westelijke functionarissen zeiden na de lunch, die ongeveer 21/» uur duurde, dat zij een gevoel van pes simisme hadden. Er waren geen vor deringen gemaakt. Men had gehoopt dat na de drie voltallige vergade ringen, die vrijwel geen resultaten hadden opgeleverd, vooruitgang zou worden geboekt. De ministers besloten echter maandag weer samen te lunchen, op dezelfde basis als deze maal en met de Brit Lloyd als* gastheer. Ook zal men op verzoek van de Sowjet-mi- nister, Gromiko, dinsdag een vol tallige vergadering houden. Men sprak thans voornamelijk over hetzelfde vraagstuk als tijdens de voltallige bijeenkomst van don derdag: de mogelijkheid van een tussentijdse regeling voor Berlijn. In westelijke kringen werd ge zegd, dat het de vraag is of de con ferentie nog lang kan duren, indien de sfeer niet verbetert, maar er is op het ogenblik nog geen sprake van afbreken der besprekingen, daar, dit pas de eerste besloten bijeen komst in het tweede stadium van de onderhandelingen was. Een Sowjet-woordvoerder stelde tegenover de westelijke uitlatingen een optimistischer verklaring: de ministers hadden een goed gesprek over essentiële zaken gehad, dat beter was dan tevoren. Hij deelde het westelijke pessimisme niet. Het schijnt dat de Amerikanen pessimistischer zijn dan hun colle ga's. De besprekingen zouden vrij dag min of meer zijn vastgelopen, omdat de Fransen en Amerikanen wilden spreken over een tussentijdse regeling voor Berlijn, terwijl Gro miko uitsluitend wilde praten over zijn voorstel om een commissie van Oost- en Westduitsers een regeling van het Duitse vraagstuk te laten uitwerken. In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Franse af vaardiging, meende men, dat de Russen het wel op een akkoordje wilden gooien met 't Westen wat de voorlopige regeling voor Berlijn be treft, maar dan tegen een voor het Westen te hoge prijs, n.l. Duitsland zelf. Men verklaarde, dat de Sowjet- Unie kennelijk het Westen wil bren gen tot het aanvaarden van het principe, dat de Duitsers het onder ling maar moeten eens worden over de hereniging. Als het Westen hierop zou ingaan, dan zal de Sowj et-Unie er wel voor zorgen, dat deze hereniging geschiedt op Russische voorwaarden, zo zei men in deze kringen. Noorwegens noordelijkste bevolking loopt warm Onder groot enthousiasme van de bevolking mak wegen op het ogenblik een tocht door het noorden 1 monument, opgerioht op de plaats v koning Olaf en zijn dochter prinses Astrid van Noor- i het land. De foto toont Koning en Prinses bij een klein ir een verkeersweg de poolcirkel snijdt. Waar moet Chroesjtsjef logeren? De Noorse autoriteiten hebben vrijdag meegedeeld, dat zij bij het zoeken van een huis voor de Rus sische minister-president, Chroesjt sjef, en diens gezin, met georgani seerd verzet te kampen hebben ge had. Chroesjtsjef brengt volgende maand een officieel bezoek aan Noorwegen. Het bureau van de minister-presi dent zei in een verklaring, 'dat de organiserende commissie de indruk heeft, dat er een campagne is ont ketend om de regering tegen te wer ken bij haar pogingen een geschikt huis voor Chroesjtsjef te vinden. Eerst waren een aantal huizen aan geboden, maar deze aanbiedingen zijn later ingetrokken. De minister van lonen en prijzen, prof. Gunnar Boee, heeft zijn villa in een voorstad van Oslo ter be schikking gesteld van de commissie, die het aanbod heeft aanvaard, al dus de verklaring. Een aanbod van koning Olav het neo-gothische kasteel Oscarshall aan de Oslofjord ter beschikking te stel len is verworpen, onder meer om het „brandgevaar". De verwerping -van 's konings aanbod werd bekend gemaakt na een geheim bezoek van het hoofd van de Russische staats veiligheidsdienst, generaal Zaharof aan Oslo. De Kanaalrace De Britse marine, sneller dan de luchtmacht wat de tocht per vlieg tuig betreft maar langzamer op de begane grond, is er vrijdag ondanks twee pogingen hiertoe, niet in ge slaagd het record van de Britse luchtmacht te verbeteren, donderdag gevestigd in de Blericotrace over het kanaal. Ian Martin, een officier van de Britse marine-luchtvaartdienst, die op de ruim 50.000 gulden mikte, die als hoogste prijs voor deze race be schikbaar is gesteld door de „Daily Mail", raasde vrijdag van de Are de Triomphe in Parijs naar Marble Arch in Londen in de tijd van 43 minuten en 58 seconden, 22 seconden beneden het record dat donderdag werd ge vestigd door Charles Maugham, een officier van de luchtmacht. Na hem startte de marineman William C. Carter. Hij deed 44 minuten en 14 se conden over dit traject. De derde poging om het record van Maugham te verbeteren werd gedaan door de 20-jarige John Vol kers, die bij de Britse luchtmacht in opleiding is. Hij startte in Londen en kwam na 44 minuten en één se conde aan bij de Are de Triomphe. De drie mannen maakten gebruik van de combinatie motorfiets-hef- schroef vliegtuig-straal j ager. John Volkers deed later een nieu we poging vanuit Parijs. Hij slaagde er in, het record van Maugham te verbeteren. Zijn tijd was 42 minu ten 34 seconden. Kadet Volkers viel bijna flauw toen hij in Marble Arch aankwam. Zijn hand zal vol bloed. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis ge bracht. Gebleken is dat zijn hand verward is geraakt in een lier, toen men hem te Chelsea uit de helikop ter op de oever van de Theems trok. Ook snelle „burgers" Niet alleen de mannen van de En gelse marine en luchtmacht kunnen snel zijn, maar ook de burgers. Jo seph Rylands van de Skyways Coach Air Service is er vandaag in geslaagd de beste tijd als burger te maken in de Bleriot-race door de afstand Mar ble Arch naar de Are de Triomphe in 45 minuten en 9 seconden af te leg gen. Rylands heeft zich bediend van een Hunter-str aal jager, autos motor fietsen en hefschroefvliegtuigen. Kapitein Borinson van de Royal Signals heeft het traject vanmorgen in 46 minuten en 2,5 sec. afgelegd. De tijd van de volgende deelnemer, luitenant Maurice Williams van de R.A.F., was 44 minuten en 6 sec. Het verdwenen miljoen Conflict ging aan arrestatie voorat Aan de arrestatie van de aanne mer F. W. de J. uit Badhoevedorp, waarover wij gisteren reeds bericht ten, blijkt een conflict vooraf gegaan te zijn. De medevennoten van de heer de J., de gebroeders Van der M. heb ben, nadat de verhouding tot de heer de J. al geruimte tijd zeer ge spannen was geweest, bij de politie aangifte gedaan van hun vermoeden van de verduistering. De heer de J. had hen inzage in de boeken geweigerd. Hij bleef wei geren, ook nadat zijn medevennoten hem een termijn gesteld hadden, waarbinnen hij maar aan hun wen sen tegemoet moest komen. Nadat het ultimatum verstreken was, gin gen de gebroeders v. d. M. naar de politie. De heer de J., die na een eerste verhoor, in afwachting van een nader onderzoek, weer op vrije voeten is gesteld, nadat zijn pas poort in beslag genomen was, blijft directeur van de n.v. Hy is van een voudig opperman opgeklommen tot grootaannemer. Hij doet zaken in hoofdzaak in en om Amsterdam onder vier firmanamen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de heer de J. het geld, vermoe delijk een miljoen, waarnaar de rijksaccountants nu ijverig speuren, geïnvesteerd heeft in projecten, die buiten het werkterrein van de n.v. liggen, waarvan de gebroeders v. d. M. medefirmanten en aandeelhou ders zijn. De politie van Heidelberg heeft vrijdag meegedeeld, dat een 16-jari- ge Nederlandse scholier, Hans van Berg uit Rotterdam, bij een verkeers ongeval bij Freudenberg aan de Main is omgekomen. De jongen werd door een auto gegrepen toen hij hollend een weg overstak. Hij behoorde tot een groep van twintig jongens en hun leraar die 'n fietstocht door Duitsland maken. Zij hadden een picknick aan de kant van de weg, toen Hans van Berg de weg overstak en werd aangereden. Minder vast De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het noorden van Rus land, via Duitsland, Frankrijk, de Golf van Biscajc naar de Azoren, brengt in grote delen van West-Europa warm zomerweer. Het hogedrukgebied neemt in onze omgeving echter in betekenis af. Tegelijkertijd wordt de luchtdruk op het aan Ierland gren zende oceaangebied hoger. Door deze ontwikkeling kan een koufront, dat vanochtend boven Ierland, Zuidwest- Engeland en West-Frankrijk lag, vor deringen maken in de richting van Nederland. Samenhangend daarmee zijn er de komende 30 uur enkele re gen- of onweersbuien mogelijk, die gepaard zullen gaan met afkoeling. De in Tour niet de T.V. De leiders van de bonden van technici bij de Franse radio- en tele visie-omroep hebben een staking afgekondigd van zaterdagmiddag één uur tot zondag te middernacht. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het slot van de Tour de France niet door de Franse radio en televisie zal kunnen worden uitgezonden. Door de staking van het televisie- personeel in Frankrijk zal het ook de Nederlandse televisiestichting niet mogelijk zijn zaterdagmiddag de finish van de Ronde van Frankrijk en zondagavond de reportage van het festival te Aix-en-Provence met optreden van het Nederlands Ka merorkest uit te zenden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WARM Minder warm weer. Verander lijke bewolking met kans op en kele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind draai end naar westelijke richtingen. 19 Juli: zon op 04.41; onder 20.50; maan op 19.56; onder 04.07. 20 Juli: zon op 04.42; onder 20.49; maan op 20.38; onder 05.17. Hoogwaterstanden 19 Juli: v.m. 2.14; n.m. 2.48. 20 Juli: v.m. 3.08; n.m. 3.41. Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 21 C. STOCKHOLM half bew. 23 OSLO onbew. 23 KOPENHAGEN onbew. 20 ABERDEEN regen 21 LONDEN licht bew. 24 AMSTERDAM licht bew. 24 BRUSSEL onbew. 27 LUXEMBURG onbew. 27 PARIJS onbew. 29 BORDEAUX onbew. 30 GRENOBLE onbew. 28 NICE onbew. 27 BERLIJN geh. bew. 25 FRANKFORT onbew. 29 MüNCHEN onbew. 21 ZüRICH onbew. 22 GENèVE onbew. 26 LOCARNO onbew. 28 WENEN regen 19 INNSBRUCK half bew. 20 BELGRADO geh. bew. 21 ATHENE onbew. 30 ROME onbew. 31 AJACCIO onbew. 26 MADRID onweer 35 MALLORCA onbew. 31 LISSABON licht bew. 28 Korreltje Eerlijkheid is het fundament van het geestelijk leven. Albert Schweitzer

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1