Wij zijn conservatief zolang dit betekent: behouden van het goede MINISTER-PRESIDENT DE QUAY Tegemoetkoming op verschillende punten Herziening CAO's vóór 1 april a.s. De Bleriot-race wordt steeds sneller Hansopiost Noodwachters verzaakten snood hun plicht Niemand bemerkte treinbotsing Twee gewonden springen van een brandende etage Nieuw record visie op televisie VRIJDAG 17 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zoals was te verwachten, heeft het kabinet van ministers besloten de huurverhoging uit te stellen tot 1 april. De melkprijs zal in twee etappes worden verhoogd en wel op 1 januari met 2 cent en op 1 april nogmaals met 2 cent. Dit gebaar maakte de regering op de derde dag van de behandeling van de regeringsnota over het sociaal-economisch program, hiermee tegemoet komend aan de eisen van de Kamer en de vakbewegingen. Minister-president De Quay maakte gistermiddag om half vier bekend, dat de regering besloten had tot verschuiving van de datum om op deze wijze de grootste mogelijke zekerheid te krijgen voor een effectieve door voering van een door de regering essentieel geacht programma. voorkomen. De regering heeft daar om zoveel nadruk gelegd op de ver antwoordelijkheid van de onderne mer. Staatssecretaris Roolviftk maak te in dit verband duidelijk, dat de controlerende looninstanties nauw voeling zullen houden met het de partement van economische zaken om ongecontroleerde prijsbewegin gen als gevolg van de toonbewegin gen ongedaan tc maken. Als de werk gevers op grond van gestegen pro ductiviteit hun personeel een loon- verbetering willen geven, zullen zij dat zelf moeten betalen en de kos ten niet mogen afwentelen op de con sument. Minister Zijlstra liet uitdrukkelijk uitkomen, dat bij vrijere loonvorming meer gedacht wordt aan de produc tiviteit per man. Alleen dit kan maat gevend zijn en niet de verbetering van de betalingsbalans en ook niet de stijging van de export. Al stijgen de cijfers en exporteren we meer, dat wil nog geenszins zeg gen dat er ruimte bestaat. De be- stedingsduimte is niet dezelfde als verdelingsruimte. Hij deelde mee welke veranderin gen men nog meer in het regerings programma zal aanbrengen: A. de datum 1 juli waarop volgens de nota de CAO's zouden moeten zijn herzien zal worden terugge bracht op 1 april 1960. de verwerking van de huurbij- slag van 1957 kan normaal bij het herzien van de CAO's worden behandeld, zodat een afzonderlij ke behandeling, die in de rege ringsnota was voorzien niet meer zal plaatshebben, de verhoging van de melkprijs per 1 januari zal worden gecom penseerd door een toeslag op de kinderbijslag per 1 oktober. De rest van de compensatiemaatre gelen: een loonsverbetering van 2.5 procent gaat 1 april in. B. C. Ten onrechte, aldus de minister president De Quay, ligt er in de motie Roemers van de PvdA de sug gestie als zou de regering er op uit zijn voorrang te geven aan huur- en melkprijs verhoging boven elke wel vaartsverbetering voor de werkne mers. „Conservatief kan men deze rege ring niet noemen". Conservatief be tekent echter ook: vasthouden aan goede zaken en daar zijn we in deze regering zeer op gesteld. Maar de feiten bewijzen toch wel, dat ook dit kabinet een progressieve weg wil in slaan. Het vasthouden van de soclalistën aan de subsidies beschouwen wij nu juist weer als conservatief. Minister de Pous van economische zaken verklaarde in zijn rede, dat als men alle loonsverhogende facto ren van 1959 en 1960 samenstelt men komt tot een totale loonstijging van 8 procent. De stijging van dé kosten van het levensonderhoud bedraagt echter maar 2.5 procent, zodat men een reële loonstijging van 5.5 pro cent overhoudt. Men kan zeker niet over een ach terstand in de loonsverhogingen spre ken als men bovendien nog rekening houdt met de gedifferentieerde loons verhogingen. Men kan niet zeggen, dat huiseigenaren worden bevoor deeld ten koste van de werknemers. De huurverhoging betekent in feite een verschuiving binnen de catego rie van de zelfstandigen. De prijsontwikkeling, zo verklaar de de minister van economische za ken, zal door de regering nauwkeurig worden gevolgd. Indien er een be paalde grens wordt overschreden dient het bedrijfsleven er op attent te zijn, dat de regering weer in kan grijpen. Verslechtering Minister De Pous kwam ten dele terug op Ju stelling van de regering, dat er minder ruimte voor welvaarts verbetering zou zijn dan de SER had uitgerekend. Maar niettemin ver klaarde hij, dat in 1960 gewaakt moet worden tegen conjuncturele over spanning. Van 1959 op 1960 moeten een verslechtering van de betalings balans van 600 tot 700 miljoen gulden worden verwacht. Hij verklaarde voorts, dat de af schaffing van de woningbouwsubsi- dies vooral ten goede komt aan de opheffing van de woningnood. Hij zei voorts nog: als de loonont wikkeling volledig wil inlopen op de inkomstenontwikkeling zal een al gemene prijsstijging moeten worden Aan de Ludwig Maximilian-uni- versiteit in München promoveerden onder zeer grote belangstelling de beide Nederlandse Franciscanen pa ter Laurentius Bosse en pater Sigis- mund Verhey. Pater Bosse promoveerde tot doc tor in de theologie bij professor Michael Schmaus op het proefschrift „Heilgeschichte und Offenbarung bei Hugo von Sankt Viktoria", terwijl pater Verhey bij professor Richard Egenter promoveerde op het proef schrift „Der Mensch unter der Herr- schaft Gottes, Versuch einer Theo logie des Menschen nach dem heili gen Franziskus van Assisi". De theo logische faculteit waardeerde beider wetenschappelijk werk magna cum laude. Pater Bosse is werkzaam als lector in de homoletica aan het Franciscaanse theologicum te Maas tricht. Pater Verhey is aan het theo logicum van de Franciscanen in Al verna verbonden met als leerop- dacht de Franciscaanse ordesgeschie denis en spiritualiteit. Meer moties Bij de replieken heeft de heer Roe mers (PvdA) gisteravond zijn aan vankelijk ingediende motie over de noodzakelijke opheffing van de be stedingsbeperking ingetrokken. Ver volgens diende hij drie nieuwe moties in. Van de regering wordt in één daarvan gevraagd de Kamer tijdig in te lichten over de loonontwikke ling ten einde haar in staat te stel len bij de debatten over de komen de huuron' werpen te beoordelen of en zo ja met ingang van welke da tum een huurverhoging mogelijk zal zijn. De tweede motie vraagt om niet over te gaan tot verhoging van de prijs van consumptiemelk. De derde verzoekt de regering te bevorderen dat de verschillen in de beloning voortvloeiende uit de gemeenteclas sificatie worden teruggebracht. Als eerste stap beveelt de motie aan op heffing van de vijfde gemeenteklasse. Neem wat WON DVER BAND extra in voorraad Hansaplast wondverband is verkrijgbaar op 4, 6 en 8 cm breedte. In de lengtes van 10 cm-500 cm, normaal, elastisch of plastic. Geen lust in B B. Vier ingezetenen van Utrecht heb ben zich gisteren voor de Utrechtse politierechter moeten verantwoor den wegens het niet vervullen van hun verplichtingen ten aanzien van 1 de B B. j De eerste, de 30-jarige T. v. d. B., die geweigerd had een opleidings- I cursus te volgen, voerde aan, dat hij i na een zware dagtaak geen fut en geen lust meer had bij de B.B. werkzaam te zijn. Bovendien had hij principiële bezwaren: hij beschouw de de B.B. als een kapitalistische in stelling, waarmede hij niets te ma- ken wilde hebben. Hij werd veroor deeld tot één week gevangenisstraf. De officier van justitie had veertien dagen geëist. De drie andere schul digen, die om, naar hun mening za kelijke redenen, een aantal keren verstek hadden laten gaan op cur susavonden, kregen ieder een voor waardelijke gevangenisstraf van 14 dagen en geldboetes, variërend van 40.— tot 100.—. Op de overweg in de Heuvelse- steeg tussen Veenendaal, De Klomp en Maarsbergen is gistermiddag om ongeveer half drie een auto tegen de trein opgereden die van Arnhem naar Utrecht ging. De overweg is voorzien van een automatische knipperlicht-installatie, j seconden geslagen, toen hij de 214 Het vuur versperde de trap Bij brand in Scheveningen Ternauwernood hebben zich gis termorgen- twee jongemannen van een verschrikkelijke dood in het vuur kunnen redden door een gewaagde sprong te maken uit de tweede eta ge van hun huis aan de Katwijkse- straat te Scheveningen. Omstreeks vijf uur ontdekten de heer en mevrouw Roos, de bewoners van het huis, de brand. Zij sliepen Eert miljoen uit N.V. verdwenen Pleegde aannemer fraude? De directeur van een grote aanne mersmaatschappij te Badhoevedorp is verleden week door de rijkspolitie te Hoofddorp gearresteerd op ver denking, een bedrag van een miljoen gulden te hebben laten verdwijnen uit „zijn" n.v. Enige grote bouwondernemers, vooral uit Amsterdam, die belang hebbende zijn in de n.v. uit Bad hoevedorp, hadden bij de politie aan gifte gedaan van hun vermoeden, dat ongeveer een miljoen door (fraudu leus) toedoen van de directeur, ver dwenen zou zijn. Na zijn arrestatie is de directeur, op last van de officier van justitie te Haarlem voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Enkele rijksaccoun tants zullen nu de beweerde fraude moeten onderzoeken. De arrestant kon als directeur van de n.v. waarvan hij met twee an deren, de gebr. v. d. H. tevens aandeelhouder was, uitgaven doen. Een kwestie van vertrouwen. Hij zou nu bedragen opgenomen heben bij een bankinstelling, waar de n.v. een rekening had. De gelden zouden teruggestort worden in een andere n.v., waarin de gebrs. v. d. H. eveneens belangen hebben. Dat te rugstorten schijnt niet te zijn ge beurd. De boeken van de firma zijn in beslag genomen en ook het paspoort van de arrestant, hoewel officieel in vrijheid is gesteld. Brand is uitgebroken in de vier- roedige hooiberg en een aangrenzend schuurtje. De brandweer uit Barne- veld slaagde er niet in de berg te behouden. De boer was niet tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in hooi- broei. Men had verzuimd de tempe ratuur van de hooiberg te controle ren. in een achterkamer; in een zijkamer lagen hun zoon Hans (19) en zijn vriend Wouter Capel (23). Plans was juist terug van een maandenlange zeereis. Het vuur sneed hen de vluchtweg over de trap naar beneden af. De heer Roos hoorde de twee jonge mannen benauwd om hulp roepen toen zij, gewekt door het vuur be merkten, dat zij opgestoten zaten. Vader en moeder Roos liepen, om hulp roepend, de straat op. Buurtbe woners vertelden, dat ze de twee jongemannen plotseling voor de ra men van de voorkamer zagen ver schijnen. De sloegen met hun handen de ruit aan scherven en lieten zich eerst zakken, hangend aan het raamkozijn.. Daarna waagden zij een sprong, schuin naar beneden, naar een bal kon van de eerste verdieping. In hun angst hadden de twee jongens niet het raam gekozen, dat zich recht bo- ven het balkon bevindt. De buren ontfermden zich onmid dellijk over de slachtoffers, die al leen gekleed waren in ondergoed. Hans en Wouter werden beiden ir het ziekenhuis opgenomen met snij- wonden en brandwonden in de twee de graad over het gehele lichaam. De Britse luchtmachtofficier Char les Maugham heeft donderdag hei record in de Bleriot-race met twee De machinist en de passagiers van de trein hebben zeer wonderlijk van de aanrijding niets gemerkt. De trein reed daarom door en in Maars bergen werd pas geconstateerd, dat uit de trein een bladveer van een truck naar buiten stak. De vrachtauto kwam na de botsing in de berm terecht en werd vernield. De bestuurder van de auto, de heer Oostenbrugge uit Scherpenzeel, is opgenomen in het ziekenhuis te Vee nendaal. De trein had ongeveer twin tig minuten vertraging. DRIELING IN NULAND De heer en mevrouw J. van Erp Schijk te Vinkei (gem. Nuland) zijn verblijd met de geboorte van een drieling. Het zijn drie meisjes. De burgemeester van Nuland is voorne mens de gelukkige ouders namens de gemeente een geschenk aan te bie den. ZESJARIG JONGETJE IN MAAS HAVEN VERDRONKEN. Gisteravond is de zesjarige Maar ten Nieuwdorp uit de Wapenstraat te Rotterdam in de Maashaven ge vallen en verdronken. Met een vriendje stond hij aan de waterkant, hij zag enkele bananen drijven. Toen hij er een van wilde grijpen, verloor hij het evenwicht, viel in het water en verdween in de diepte. Het vriendje, dat ook niet kon zwemmen, holde weg om hulp te halen. De po litie is direct gaan dreggen, doch slaagde er pas na twee en een half uur in, het stoffelijk overschot van de jongen op te halen. Bij aankomst van R.A.F.-commander Maugham aan de controlepost Are de Triomph bleek, dat hij kolonel Ryder met twee seconden had geslagen. 48 seconden. Het broek-incident ge beurde toen hij in Parijs naar zijn helikopter rende. „Ik had vergeten mijn riem te bevestigen. Ik moest stil houden om mijn broek op te hij sen voordat ik in de helikopter klom". De Londenaar Hugh Tansley arri veerde bij de Are de Triomphe met zijn gemotoriseerde grasmachine na tien uur, 48 minuten en 8 seconden. Hij was met hetzelfde „vervoer middel" naar Croydon gegaan waar hij aan boord van een oud vliegtuig stapte, dat; hem naar Tousses le No ble bracht'. Vandaar ging het per grasmachine naar de „Are". mijl van Marble Arch te Londen naar Are de Triomphe in Parijs af legde in 44 minuten en 35 seconden. Op de terugweg verbeterde hij ech ter zijn eigen record. Hij maakte toen een tijd van 43 minuten en 36 seconden. Maugham reed per motorfiets naar de Theems, vloog per helikopter naar Biggin Hill en vervolgde de tocht per Hunter-straaljager naar het vlieg veld van Villacoublay en per heli kopter naar Issy-les-Moulineaux, waar een motorfiets gereed stond om hem naar de Are de Triomphe te vervoeren. De Franse rallyrijder Jean Vina- tier vestigde het record voor niet-mi- litaire deelnemers met een tijd van 57 minuten en 34 seconden. Vinatier maakte gebruik van een auto, een helikopter en een straal vliegtuig. Tevoren stond dit record op naam van de Franse televisieca- j meraman Jean Limon, die onderweg haast zijn broek verloor. Hij reisde per auto, helikopter en per straal-1 vliegtuig in een uur, een minuut en De hittegolf in Polen, die tem peraturen heeft gebracht tot 38 gra den celcius, heeft in de afgelopen dagen aan 333 mensen, die in het water verkoeling zochten, het leven gekost. Onder hen zijn 39 kinderen. Alleen zondag reeds zijn 127 mensen verdronken. Duifse dieven krijgen stempel in paspoort Omdat de laatste weken door jeug dige Duitse toeristen veel diefstallen worden gepleegd, is de politie van Zandvoort overgegaan tot het ne men van zeer krasse en, naar men hoopt, afdoende maatregelen. Elke jonge Duitsers die er op betrapt wordt diefstal te hebben gepleegd, krijgt een rood stempel in zijn pas poort, zodat hij bij een volgende grensoverschijding als ongewenste vreemdeling gebrandmerkt staat. Ikonen in aartsbisschoppelijk museum, Utrecht Morgen (vrijdag) wordt in het Centraal Museum te Utrecht een Ikonen-tentoonstelling geopend. Foto- De directeur van het aartsbisschoppelijk museum, dr. D. P. E. A. Bouvy bij een Russisch drieluik uit de 18e eeuw. (Van onze t.v.-medewerker). Rustige programma's. De KRO op donderdag en de VARA op woens dag hebben een programma geboden, dat wel geen grote pretenties had, maar toch met voldoening zal zijn bekeken. Met name herinneren we aan Vademecum, waar een deskun dige als de Capucijner professor dr. Zacharias van de Nijmeegse univer siteit iets heeft meegedeeld over het christelijke Oosten. Prof. Zacharias heeft dit onderwerp eerder in de pers en in voordrachten behandeld en steeds blijk gegeven, goed geïnfor meerd te zijn. Hij is namelijk kort geleden naar Moskou geweest en heeft er de ogen goed de kost gege ven. Hij is uiteraard eerlijk genoeg om objectief verslag te doen. Komende uitzendingen. Zoals reeds meegedeeld, wordt hedenavond op telerecording een uitzending ge geven van Lehar's operette „De graaf van Luxemburg". Vlaanderen zorgt voor de presentatie. Zaterdag brengt de NCRV een uurtje ver strooiing in Artis; zondag heeft de VARA haar herinnering aan Homme les. In de KRO-gids nieuwe stijl vindt men een en ander breed toe gelicht. De KRO-quiz. De volgende week wachten er twee quiz'es: zaterdag komt Theo Eerdmans weer eens met „Je neemt er wat van mee" en zon dag 26 juli is de KRO 'aan bod met de nieuwe serie „Deel 't dubbel". De vlaamse renner Rik van Steenber gen die het er de vorige keren zo kra nig heeft afgebracht, krijgt nu een pendant in mevrouw Truus Lander- looHamelaars, lid van de Maas trichtse kegelclub Kik en kegelkam pioene van Nederland. Toon Hermans. Bij de AVRO zou volgens een ochtendblad ont stemming heersen over het feit, dat Toon Hermans zijn nieuwe film, al thans delen eruit zal tonen voor de KRO-camera's met een commentaar van A. v. Domburg, de bekende film criticus. Deze afspraak- is reeds een half jaar geleden gemaakt en de AVRO, die herhaaldelijk in het verle den contact heeft gehad met de popu laire artiest is daarover danig in de wieken geschoten. Men zou waarde gehecht hebben aan een prolongatie van de betrekkingen, waarop hij meende recht te hebben.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7