DANG zonnige Kabinet zal voor wens van de Tweede Kamer moeten zwichten Kqü de RANG Amerikaanse sportwagen schoot door kadehek Phoenix-caisson geplaatst in Veersche Gat De Kaagweek telt dit jaar weer meer dan 400 deelnemers De D.S.C.-band geelt concert in Warmond DONDERDAG 16 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT EEN DODE, DRIE GEWONDEN Tegenover het R. K. ziekenhuis te Zutphen reed gistermiddag een sport wagen pardoes door het ijzeren hek, dat ter plaatse op de kaden.vuur langs de haven is aangebracht. De wagen kwam in het meer dan twaalf meter dieper gelegen water terecht en sleurde twee vrouwen mee. Een hunner, de 47-jarige mevrouw Spee uit IJsselmuiden, die bij haar moeder logeerde, werd dermate ge wond, dat zij later in het ziekenhuis overleed. Moeder en dochtertje bij autobotsing gedood Een ernstig verkeersongeval, dat gisteren in Doetinchem is gebeurd, heeft aan twee personen het leven Omstreeks het middaguur kwam een personenauto, bestuurd door me vrouw Pijnenburg, echtgenote van een Boetinchemse zenuwarts, in de gevaarlijke S-bocht bij „de Slangen burg" in botsing met een autobus van de Gelderse Tramweg Maatschappij, die uit de richting Doetinchem na derde. Door de schok werd mevrouw Pijnenburg half uit de auto gewor pen. Zij kwam onder het voertuig terechten overleed enkele ogenblik ken later. Haar tweejarig dochtertje werd eveneens uit de auto geslingerd. Ook zij overleed kort na het onge luk. Een zoontje van bijna drie jaar, dat ook in de auto zat, werd ernstig gewend en moest naar het St. Jozef- ziekenhuis te Doetinchem worden ovei(;ebracht. De chauffeur van de autobus kreeg een ernstige shock. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. Mevr. K. PijnenburgMees was de echtgenote van de oudste zoon van de gemeentesecretaris van Noordwijker- hout, die als zenuwarts verbonden is aan het St. Jozef ziekenhuis te Doe tinchem. Zij werd geboren op 17 mei 1923 te Velsen. De verwondingen van haar zoontje zijn niet van levensgevaarlijke aard. Jongeman wilde zo graag voorbijgangers natspuiien DRIE GEWONDEN Gisteravond omstreeks negen uur was een 15-jarige jongen bij een in aanbouw zijnd huizencomplex aan de Delftlaan in Haarlem-noord bezig het passerend verkeer met een wa terslang nat te spuiten. Een dame, die op een bromfiets langs reed, rem de af toen zij de jongen zag spui ten. Een 17-jarig meisje, dat met een 14-jarige duopassagiere op een brom fiets achter haar reed, botste tegen haar aan, waardoor allen vielen. De dame is in bewusteloze toestand naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. De meisjes liepen lichte verwondin gen op. De jongen werd voor verhoor naar het bureau van politie overge bracht. Mevrouw Hissink uit Zutphen, die in haar gezelschap was, kon door enige zwemmers naar het droge wor den gebracht. Zij liep een shock op en werd aan het gelaat gewond. Ook de 69-jarige heer Meppelink, uit Zut phen, die door de auto op de kade tegen de grond was geslingerd, werd gewond. De bestuurder van de auto, de 34- jarige J. D. Barrell uit New York, tijdelijk te Hamburg verblijvend, kreeg een shock. Hij kwam van Arn hem en was op weg naar Hamburg. Hij moet achter het stuur in slaap zijn gevallen en werd pas wakker, toen zijn wagen van de kade in het water viel. De auto, die ernstig was beschadigd is later uit de haven weg gehaald. De Amerikaan is eveneens in het ziekenhuis te Zutphen opge nomen. Het ongeluk met de helikopter op Nieuw-Guinea Er zijn thans enkele nadere bijzon derheden bekend over het ongeval, waardoor een der twee helikopters van de Ned. Nieuw-Guinea-expeditie is vernield. Dinsdagmorgen te 08.30 uur wilde de piloot landen in een der „clea rings" (schoongekapte terreinen) op een hoogte van 2500 m in het Anta- res-gebergte. In dit bergachtige ter rein blijken sterke valwinden voor te komen. Op het ogenblik van de lan ding werd de helikopter door zo'n valwind gegrepen, voorwaarts omlaag gedrukt en kantelde. Het is niet mo gelijk, het zwaar beschadigde toestel over land naar het basiskamp te Ok Sibil te brengen. Ongeval in zwembad De 13-jarige L. A. A. van Aelst uit Zuiddorpe (Zld) die gisteren aan het zwemmen was in de Axelse bad en zweminrichting, is per ongeluk geraakt door een ander, die van de duiktoren in het water sprong. De jongen kwam niet meer boven. Onmiddellijk werden reddingspo gingen ondernomen maar toen men de drenkeling op de kant had ge bracht, bleek de jongen reeds te zijn overleden. Na het ongeval werd het bad voor het publiek gesloten. CAFE AFGEBRAND Vanmorgen vroeg is brand ont staan in het café „Eggens" te Exlo- ermond. De bewoners, man, vrouw en kind konden zich in veiligheid stellen. Van het café bleef niets meer over dan een ruïne. Van de in boedel kon slechts weinig worden gered. Veertien uur voor veertien sprekers Uitstel huurverhoging Nadat de V.V.D.-woordvoerder, mr. Van Leeuwen, gisteren verklaard heeft, dat zijn fractie geen wensen heeft ten aanzien van de datum van ingang van de huurverhoging vindt het kabinet-De Quay ten aanzien van dit punt in de Tweede Kamer een gesloten front tegenover zich. De minis ters zullen hier een wijziging in de nota moeten aanbrengen. Zij komen vandaag aan het woord, nadat veertien sprekers in de Kamer veertien uur het woord hebben gevoerd. De minister-president zei gisteren: „Wij hopen er met zeven man zeven uur over te doen Ik kom in elk geval als laatste in deze „tour de Quay" maar ik weet nog niet wie er morgen in de gele trui mag starten". nationaal inkomen. Drs Koopmans ging nog eens over tot samenvatting van de socialistische eisen. Deze zijn: uitstel van de huurverhoging (ge dacht wordt aan 1 juli 1960), hand having van de consumentensubsidie op melk en géén prijsverhoging, schorsing van de investeringsaftrek en een algemene loonronde. De AR-afgevaardigde Eibergen leg de nog eens het accent op de AR- wens: een gedifferentieerde huur verhoging naar de gemeenteklassen en vrijstelling van de verhoging van alle woningen, die voor 1918 zijn ge bouwd. Hij beteurde het, dat in de regeringsnota geen enkele aandacht is besteed aan de verlaging van de bouwkosten en vroeg voorts hoe het moet gaan met de huurprijzen van bedrijfspanden. te komen. Dit probleem moet volgens het centraal worden aangepakt, men mag het niet in de handen geven van het versnipperde bedrijfsleven. Hij verlangt een wettelijke regeling voor de kapitaalsvoorziening en overheids- Na alles wat er al over de hota is gezegd kon er gister in de Kamer weinig nieuws aan toegevoegd wor den, met uitzondering van het be toog van de liberalen. Mr van Leeuwen (WD) bepleitte matiging van de overheidswerken en voorzichtigheid in de monetaire po litiek. Hij toonde waardering voor het streven van de regering de inflatie tegen te gaan. Er mag geen wan verhouding ontstaan tussen middelen en bestedingen. Hij pleitte voorts voor het overheidspersoneel. Door de werking van vrije vraag en aanbod worden ook zij bij de vrijere loonvor ming betrokken. Minister Zijlstra merkte hier bij interruptie op, dat een deel van de vrijgekomen subsidiegelden door de regering zal worden gebruikt om de ambtenaren in de vrije loonpolitiek te laten delen. De heèr Van Leeuwen had n.l. kritiek op de compensatie. De vrij- De socialist, drs Bommer, legde aan het kabinet een ontwerp voor van een plan om tot lagere bouwkosten komende gelden bedragen 330 mil joen die alle naar de overheid vloei en. Na de grote politiek van de dag daarvoor kwamen gisteren in de Tweede Kamer de „scherpslijpers" aan het woord, de specialisten, die de scherpe kantjes aan het debat slijpen. Drs Koopmans (PvdA) stel de bijv. de vraag welke denkbeelden de regering heeft van de ontwikke ling der bestedingen en welke hoogte de regering zich heeft gedacht voor de particuliere investeringen. De be steding aan duurzame consumptie middelen is in de afgelopen twee jaar inderdaad enigszins gedaald, ter wijl die aan voedingsmiddelen gelijk is gebleven. Hij is bang, dat de in vesteringen van het bedrijfsleven voor zijns inziens overbodige pro ducten de voorrang zullen krijgen boven nuttige investeringen van de overheid. De huurverhoging, aldus deze so cialistische afgevaardigde, brengt een verplaatsing van looninkomens naar het kapitaalinkomen van de huisei genaren. De looninkomens zouden zeven procent moeten stijgen om ge lijk te komen met de stijging van he Oorlogssouvenir voor vreedzaam werk Gistermiddag om vijf minuten over half vier gaf uitvoerder Martijnse een teken aan de hoofdambtenaar Van Maldegem, belast met de werk zaamheden bij de afsluiting van het Veersche Gat. Op dit teken ging een klein legertje werklieden aan de gang om twaalf afsluitkranen voor het Phoenixcaisson open te draaien. Om vijf minuten voor vier was het 7.500 ton wegende gevaarte gezon ken. Daarmee was een nieuwe mijlpaal bereikt in de afsluiting van het Veer sche Gat. De caisson werd in 1953 gebracht naar Schouwen-Duiveland om ge bruikt te worden bij het sluiten van gaten,, die daar door de stormvloed in de dijken waren geslagen. Zij was toen echter niet nodig en werd op geslagen in de Veerhaven van Zijpe. Gisteren was echter het ogenblik aangebroken, waarop dit gevaarte, dat destijds door de Ned. regering van de geallieerden was gekocht voor 'n bedrag van 100.000 (dit type caissons werd gebruikt bij de aanleg van de invasie-havens in Norman- dië) kon worden benut bij de afslui ting van het Veersche Gat. Het twee de caisson van hetzelfde type, ook nog nodig voor de afsluiting, ligt in de Veerhaven van Kruiningen. Na dat dit zal zijn geplaatst, zullen deze j „oorlogs-caissons" een vreedzame i bestemming heben gekregen. In de loop van dinsdag werd het caisson, dat een waterverplaatsing heeft, gelijk aan die van twee „Li- berty"-schepen, van Zijpe naar het j Veersche Gat gesleept. Daar kwam het gevaarte woensdag, tegen de morgen aan. In de loop van de dag werd het op stroom gehouden door niet minder dan zes sleepboten en omstreeks twee uur was het zover, dat men zachtjes aan naar de kop van de dijk die van Vrouwen polder uit de zee' in loopt, kon varen, i Deze kop is reeds versterkt metj vijfentwintig kleine caissons. 45 Me- J ter uit deze caissonwal werd het i grote Phoenix-caisson tot zinken ge bracht. Eerst moest, onder andere, Het de zeebodem worden waardoor een vloer ontstond, caisson is gezonken op een drempel van 11.50 meter min n.a.p., op een laag zinkstukken en stortmateriaal, waarbij een nieuwe vinding is toe gepast. Men heeft hier namelijk grind gestort, omdat gebleken is, dat dit materiaal de eigenschap heeft, het doorzuigen van zand tegen te gaan. Verzakking kan daardoor in aanzienlijke mate worden voorko men. Het op zijn plaats brengen van het caisson is in korte tijd verlopen, hoewel het een bijzonder riskant werkje is geweest. Acht zware ka bels en staaldraden hielden de kolos, ginnen. op zijn plaats. In de loop van de komende maan den zullen bij Vrouwenpolder nog circa vijftien kleine caissons worden geplaatst, waarna het dijklichaam verder zal worden opgespoten met zand, dat uit het Veersche Gat wordt de^heer1"^. deelneming aan grote projecten en aan noodzakelijk research. Tenslotte rationalisatie en standaardisatie. De liberale afgevaardigde Schuite maker verklaarde zich vóór de rege ringsplannen. Hij maakt slechts het voorbehoud, dat ook de woningen van vóór 1918 onder de huurverho ging zullen vallen. De invloed van de overheid op de bouwnijverheid zal moeten verminderen, de vrije con currentie moet zich ontplooien. Op de komende huurverhoging zullen nog vele stappen moeten volgen. Tenslotte wees de chr. hist, afge vaardigde mr Beernink nog eens op het feit, dat de ambtenaren niet de dupe mogen worden van het vrijere loonbeleid. en pijn weg- wrijven met D AHPO KONINGIN VERTROKKEN H.M. de Koningin en de oudste twee prinsessen zijn hedenmorgen half negen met de regeringsdakota van de vliegbasis Soesterberg naar Italië vertrokken. De Kaagweek is van oudsher hét zeil- evenement van watersportlievend Ne derland. Sinds de oprichting van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" heeft het jaarlijks door deze ver eniging te organiseren zeilfeest in het middelpunt der belangstelling gestaan van al wat op welke manier ook met de watersport te maken heeft gehad of nog heeft. Een goede zeilvakantie zonder Kaagweek is voor velen ondenkbaar en zo maken de zei'ers her en der zich weer op om van a.s. zaterdag tot en met woensdag, van 18 tot en met 22 juli dus, zich weer op voor het grootste zeilers- feest van Nederland. I'et grootste, om dat nergens anders zulk een grote deel name voor de wedstrijden bestaat, dan hier, maar ook het grootste omdat men nergens zulk een sfeer kan aantreffe.. als op en rond het Kaagsociëteitsterrein, de gemoedelijke Kagerplassen met in de nabijheid het dorp Warmond, dat zich i de laatste jaren in het bijzond.r in spant om ook voor de avonden tijdens de Kaagweek de nodige ontspanning te brengen. Het is daarom jammer, dat het vorig jaar de naam van de Kaag en de Kaag week in discrediet is gebracht, omdat 'n aantal „moderne jongelui", in de wande ling nozems geheten, getracht hebben bootwedstrijden het programma op de overige dagen tarten alle wed strijdklassen iedere dag en bovendien de teamwedstrijden. Aan de traditionele teamwedstrijden in de regenboogklasse tussen Holland en Friesland is een nieuwe Holland-Fries land teamwedstrijd toegevoegd in de Noord. Ned. 22M2 klasse. Onder de deel nemers in de Friese groep behoort de Commissaris der Koningin in de Provin cie Friesland, de heer H. P. Linthorst Homan met zijn jacht Duco. Ook het Friese Staten jacht van de Commissaris zal weer op de Kagerplassen aanwezig zijn. Het zal ligplaats nemen bij de Kaag sociëteit. Als derde teamwedstrijd staat verder weer op het programma de Pampuswed- strijd tussen leden van de zeilclub „Asiento" en De K ag. Dit is een reeds jaren bestaande wedstrijd, welke vele verlofgangers uit Curasao naar de Ka gerplassen doet komen om oude vrien den en bekenden weer te ontmoeten. De teamwedstrijd in dc 16M2 Streep- klasse tussen Holland en Friesland gaat dit jaar niet door, omdat de Friezen deze wedstrijden liever om het jaar houden. Vandaar ook, dat er ditmaal ni zoveel Friezen in de 16 M2 klasse zullen itko- men. hetgeen tevens de reden is, da* het het Kaagdorp herrie te schoppen, hetgeen ]\otaa* aanta.l inschrijvingen iets lager In de loop van het vol gend jaar zal het ruim 1.700 meter lange gereedgekomen dijkgedeelte van Noord-Beveland uit worden ver lengd met een stuk van 500 meter, waar eveneens een kop op komt van veertig kleine caissons en het Phoe nix-caisson. dat uit de Veerhaven van Kruiningen zal worden aange voerd. tot bijzondere politien atregelen noopte. De Kaag had daar evenwel niets mee uit te staan, want het Kaagdorp ligt in de gemeente Alkemade, terwijl het grootste gedeelte der Kagerplassen en het terrein der vereniging met de sociëteit onder de gemeente Warmond behoort. Trou wens, de wedstrijdzeilers noch de trouwe Kaagbezoekers hebben van de relletjes in het Kaagdorp iets bemerkt voordat de jongelui, die daarvan de irzaak waren, uit het Kaagdorp wegtrokken omdat zij geen toegang meer kregen tot café's e.d. Maar, naar de voorzitter van de Kaag, der Steur, in een gehou den persconfenrentie opmerkte, zal het bestuur in samenwerking met de burge meester als hoofd van de politie, wel zorgen, dat de Kaagsociëteit en het ter rein der vereniging van zulke elementen verschoond zal blijven. Zo begint de vereniging ,tDe Kaag" weer met goede moed aan haar 39e Kaag week van nationale cn onderlinge zeil en motorbootwedstrijden. Dat de zeil- feesten op de Kaag bij velen geliefd zijn, Het overblijvende sluitgat zal in moge worden afgeleid uit het feit, dat 1961 worden gedicht met zeven zo- dit jaar weer meer dan 400 deelnemers genaamde „doorlaatcaissons", die van de partij zullen zijn. In de open wed- gebouwd zullen worden in een te strijden op zondag, maandag, dinsdag en graven bouwdok bij Vrouwenpolder, I woensdag komen 414 deelnemers uit, in n*. de wedstrijden van zaterdag zijn 343 in de onmiddellijke nabijheid van de deelnemers ingeschreven. Op zaterdag Veerhaven. Het werk aan deze cais- zullen de éénmans wedstrijden, de dames- sons zal al over enkele weken be- wedstrijden en de toerjachten en motor- ligt dan vorig jaar. Wat nu de deelname aan de Kaagweek betreft voor de open wedst-ijden, de Vrijheidsklasse is wel het best verte genwoordigd met niet minder dan 73 deelnemers, waarvoor indeling in vier groepen noodzakelijk bleek. Voorts zijn er 34 Valken, 53 12-Voetsjo!len en 53 jeugdboten, welke ieder in drie groepen zullen varen. Van de Olympische klassen komen 9 Draken, 18 Finnjollen en 8 Fly ing Dutchman jachten, zodat de Kaag week ook di* jaar weer een ongekende strijd te zien zal geven. Ter gelegenheid van deze Kaagweek, waarin ook Warmond een aandeel wil bijdragen, zullen er verschillende fees telijkheden worden gehouden, waaronder een harddraverij, vuurwerk, een brade rie, kermisattracties, enz. Het initiatief van de nog jonge af deling K. «Sc O. Warmond, om op de eerste dag van de Kaagweek-1959 een concert te organiseren, te geven door de Dutch Swing College Band, blijkt de instemming te hebben van jong en oud. Zeer veel toegangsbe wijzen zijn reeds verkocht en als dit zo doorgaat, ziet het er wel naar uit, dat op de avond van de 18e juli a.s. weinig of geen kaarten meer ver krijgbaar zijn. Dat het bestuur van K. O. Warmond in deze niet over één nacht ijs gegaan is, moge blij ken uit de grote propaganda die er in Warmond en wijde omgeving is gevoerd. In alle omliggende plaatsen zijn raamaffiches verspreid, welke reeds een ruime weerknak hebben gevonden. Het concert zal ruim 2 uren in be slag nemen, waarna er voor de con- crtbezoekers gelegenheid tot dan sen is. Tijdens de pauze zal er- tegen een normale prijs coca-cola te verkrij gen zijn; de opbrengst daarvan wordt geschonken aan het Roode Kruis. Ook zal er ijs verkocht worden. In de naaste omgeving van de win- terbergingshal van Jachthaven 't Fort waar dit bijzondere evene ment zal plaats vinden is vol doende gelegenheid tot het parkeren van auto's, bromfietsen en fietsen, terwijl degenen, die op een openbaar vervoermiddel zijn aangewezen, nog laat in de avond hun woonplaatsen kunnen bereiken. Vanuit Warmond vertrekken er nl. te 23.59, 0.24 en 0.54 nog bussen in de richting Haarlem en te 0.08, 0.28 en 0.58 in de richting Leiden. Boven dien varen er boten Kaagsociëteit- aanlegsteiger Middendorp v.v. en Gistermiddag is een 7500 tons caisson in het Veersche Gat tot zinken gebracht, waarmee een nieuwe mijlpaal Kaagdorpgemeentehaven v.v. in de afsluiting is bereikt. Het caisson is door zes sleep boten op zijn plaats gebracht. Dat de tegenstellingen in Warmond gonst van activiteit om de vakantietijd overigens groot zijn, bewijst deze foto wel. Een heer in zuidwester en een dame in badkostuum haar gasten een prettige avond te stonden naast elkaar te kijken of het allemaal wel goed zou gaan. bezorgen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7