TBXA$=R ANGERS Marie Koenen ter aarde besteld Vijf ton vis gedood door giftig water Serveersters speelden eigen rechter KIEKEN DONDERDAG 16 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (28) In tegenwoordigheid van een klei ne kring nabestaanden en vrienden is gisteren de Limburgse roman- en novellenschrijfster dr. Marie Koenen, die zaterdag j.l. op 80-jarige leeftijd overleed, ter aarde besteld. Aan de rouwkapel van het St. An- nadalziekenhuis te Maastricht gaf een groep van oudere en jongere Lim burgse schrijvers blijk van belang stelling. Zes hunner fungeerden als slippendragers. Mr. W. Korn, wethouder van on derwijs, kunsten en wetenschappen, vertegenwoordigde het gemeentebe stuur van Maastricht en prof. dr. Ter- lingen, hoogleraar aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen, vertegenwoor digde de senaat van deze universiteit die aan Marie Koenen in 1949 het ere-doctoraat heeft aangeboden. „Limburgse schrijvers". Verder waren er het voltallig be stuur van de vereniging van Lim burgse schrijvers, de reeds bejaar de Neerlandicus, dr. Jos Endepols, drs H. van Bommel, die bezig is met een promotiestudie over Marie Koe nen en haar werk, een vertegenwoor diging van het geschied- en oudheid kundig genootschap Limburg en di verse letterkundigen en kunstenaars, tijdgenoten en artistieke geestver wanten van de ontslapene. In de St. Theresiakerk te Maas tricht droeg pastoor P. Rohs de Mis van Requiem op. „In Memoriam". Op het kerkhof heeft drs Jef Droogmans, voorzitter der vereniging van Limburgse schrijvers aan de groeve een „in memoriam'" „WAS TE VOORZIEN De hengelaarsvereniging „De Kar per" uit Bergen op Zoom heeft een verlies van bijna vierduizend gul den moeten boeken, omdat de ge meente Halsteren op het viswater van de vereniging de riolering heeft geloosd. Vijf ton pootvis is in de loop van 24 uur gestorven. Voor deze schade zal de vereni ging de gemeente Halsteren aan spreken. Eerst een dag nadat de lo zing begon is pas de rioolwaterzui veringsinstallatie in werking gesteld; het giftige water heeft alle pootvis, in hoofdzaak witvis en paling, in. die korte tijd gedood. Indien de gemeente Halsteren de schadevergoeding niet goedschiks wil betalen zal de Nederlandse Hen- gelaarsbond, waarbij „De Karper" is aangesloten, haar een proces aandoen. De hengelaarsbond had namelijk van te voren voor de gevolgen van deze lozingsmaatregelen gewaarschuwd. aan de persoon en het levenswerk van Marie Koenen, wier betekenis voor de katholieke litteratuur hij breedvoerig schetste. Prof. dr. G. Brom uit Nijmegen, die tien jaar geleden promotor was bij het verlenen van het ere-docto raat der Katholieke Universiteit aan de thans overleden schrijfster, las een gedicht voor uit de laatste verzen bundel van Marie Koenen, waarin deze afscheid nam van haar letter kundig werk en haar leven. Pastoor P. Rohs sprak namens de familie een kort dankwoord voor de betoonde belangstelling. Paratyfus in Haarlem NIET KWAADAARDIG In Haarlem en omgeving is een kleine epidemie uitgebroken van een niet kwaadaardige vorm van para- tyfus. Alleen enkele oudere patiën ten, die minder tegen de gevolgen van de ziekte bestand zij!n, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Ruim honderd personen vertonen kentekenen van de ziekte. Men heeft op grote schaal onderzoeken ingesteld en proeven genomen. Buikloop, een bijverschijnsel van deze vorm van paratyfus, werd bij een duizendtal mensen geconstateerd. Men doet al het mogelijke om de ziekte snel en afdoende te bestrij den. Via de radio zijn de inwoners van Haarlem en naaste omgeving ge waarschuwd de groente flink te was sen en het eten goed te koken. Zeven serveersters van het restau rant „De Wite Bergen" te Laren ver dienden buiten kost en inwoning ƒ45.— p. w. Het bedieningsgeld en de overtips moesten zij echter aan de directie afdragen. Daar- zij dit on rechtvaardig vonden, begonnen zij een civiele procedure. Gezamenlijk eisten zij ƒ38.000.van de directie van het restaurant terug. De kantonrechter te Amersfoort heeft beslist, dat een van hen zeven honderd gulden terug krijgt, de an dere zes krijgen niets. Het is namelijk gebleken, dat deze zes serveersters zichzelf schadeloos hebben trachten te stellen door uitgegeven en betaal de consumpties niet op het kasregis ter aan te slaan. Een van hen deed daar niet aan mee. Zij stelde de di rectie in kennis van de frauduleuze praktijken van haar collegae. De 64-jarige B. J. Elhorst uit Amsterdam is woensdagmiddag in de zee bij Schoorl verdronken. Het slachtoffer was met zijn zoon aan het zwemmen in het gedeelte bij het Zee en strand: geknipt om te •:(ook in kleur> (Advertentie), onbewaakte strand. Tijdens het te- rugzwemmen naar het strand ver dween hij onder water. Vermoede lijk heeft hij een hartaanval gehad. Kath. amateurtoneel hield Nationaal Landjuweel „Sf. Genesius" (Amersfoort) winnaar Het Nationaal Landjuweel, dat het Werkverband Katholiek Amateur toneel voor zijn leden om de 2 jaren inricht, is weer ten einde. De jury, bestaande uit de heren Kees Spie- rings, Jan Muller en Frits Bloem klok, zegt in haar rapport o.m. dat de taak der jury deze keer zwaar doch uitermate boeiend was. De deelnemende groepen in de eindstrijd brachten n.l. amateurto neel van een uitzonderlijk hoog ge halte en de prestaties ontliepen el kaar practisch niet. Na lang beraad stelde de jury de volgende uitslag samen: winnaar werd de RKTV „St. Genesius" uit Amersfoort met een voorstelling van „In de schaduw van twijfel" door Norman King, onder regie van Eric van der Donk. Met minimaal verschaal volgde de RKTG „Magna Pete" uit Rotterdam als tweede met een voorstelling van „Van de brug af gezien" door Ar thur Miller, geregisseerd door Steye van Brandenberg. Direct op nummer twee volgend kwam als derde de RKTG „Luda- mus" uit'Haarlem met een opvoering van „Dialoques des Carmelites'" door George Bernanos onder regie van Laszlo Bubenik. De grote wisselcup, momenteel in handen van de winnaar van 1957, „Ludamus" te Haarlem, zal in sep tember a.s. aan de nieuwe winnaar „Genesius" Amersfoort worden over gedragen. Holmeester toerde met wagen van commandant De zeckrijgsraad heeft wel een zeer brutaal staaltje van joyrijden te behandelen gekregen. De 21-jarige hofmeester 3e klasse G. M. uit Haar lem had in april j.l. verscheidene malen met de auto van de comman dant zeemacht, die op de rijkswerf te Den Helder werd gestald, tochtjes gemaakt. Passagiers waren zijn meis je of enkele kennissen. Op een gegeven moment kwam het kwaad aan het licht en nu moest de hofmeester zich verantwoorden. Er werd een maand detentie tegen hem geëist. Radiostoringen door zonne-explosies De radio-telefonie- en radio-telex verbindingen tussen Nederland en overzeese gebieden zijn gisteravond zeer gehinderd door magnetische sto ringen van een hevigheid die men zelden heeft meegemaakt, zo wordt vernomen van de P.T.T. Omstreeks tien uur had men wel de indruk dat de „crisis" zo ongeveer voorbij was. Er kwam toen onder andere weer verbinding met Paramaribo. Dinsdag zijn op de zon twee enor me uitbarstingen waargenomen, die vermoedelijk de storing in de radio verbindingen hebben veroorzaakt. De eerste van deze uitbarstingen duurde zes uur en besloeg een op pervlak dat 50 maal zo groot was als dat van de aarde. Hopping Ho'' volgt Hoela Hoep'' op de voet Ja, inderdaad, er is weer een nieuw stukje speelgoed voor jong en oud uitgevonden, nl. de „Hopping Ho", welke op het ogenblik zeer in trek is in badplaatsen aan de Franse kust, waar er zelfs al wedstrijden mee worden gehouden. Het is een stok voorzien van een handgreep en een stevige drukveer Vader was er goed voor In de nacht van zaterdag op zon dag is er ingebroken in een con sumptietent te Koudekerke (Zee land). Een uitgebreid onderzoek door de rijkspolitie te Souburg, waarbij 'n speurhond werd gebruikt, leverde tot dinsdagmorgen geen resultaten op. Toen men echter die morgen bij de consumptietent aankwam stond er een groot pak op het terrasje. Nadat het in het bijzijn van de politie was opengemaakt bleek het de weggeno men spullen te bevatten met een paar tientjes. Er zat een in het Duits ge schreven briefje bij, waarin een vader zijn excuses aanbood voor het-, geen zijn vijftienjarige zoon had ge daan. De ingesloten briefjes van tien gulden dienden £?ls vergoeding voor wat eventueel nog mocht ontbreken. Verolme heeft van Koningin Ju liana toestemming gekregen om de nieuwe dokken van de maatschappij naar leden van het koninklijk huis te noemen. Drie gegraven dokken van resp. 110.000, 90.000 en 50.000 ton zullen resp. de namen Wilhelmina, Juliana en Beatrix krijgen. De drijvende dokken van 35.000, 25.000 en 10.000 ton zullen de namen krijgen van de prinsessen Irene, Ma- griet en Marijke. EERDER OP WILDE EENDEN JAGEN Als gevolg van de weersomstan digheden zijn sommige landbouwge wassen in verschillende delen van ons land vroeger oogstrijp dan an dere jaren en worden talrijke klach ten van schade door wilde eenden door de directie faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij ontvangen. In verband hiermee heeft de mi nister van landbouw en visserij be sloten de jacht op wilde eenden eer der te openen en wel van 16 juli 1959 tot en met 23 juli 1959 van uur tot één uur na zonsondergang. Na 24 juli 1959 is de jacht op wilde een den gedurende de gehele dag ge opend, zoals reeds eerder werd be paald. GEEN INVOER VERSE BONEN De Nederlandse autoriteiten heb ben nu reeds bekend gemaakt dat met ingang van 1 augustus de invoer van verse bonen uit andere dan E.E.G.-landen niet meer zal zijn toe gestaan. Op het ogenblik zijn er op de Nederlandse groentenveilingen reeds zeer grote aanvoeren van bo nen. Op de veiling in Barendrecht was dinsdag een aanbod van 45 ton. De prijs van de goede kwaliteiti liep daar toen van 53 tot 60 cent per Kg. De binnenlandse handelaren kunnen grote kwantums bonen gebruiken en verder zijn ook de fabrieken met de verwerking begonnen. Over het alge meen wordt dit jaar een matige bo- nenoogst verwacht. Door de grote droogte zal de kilo-opbrengst van de meeste percelen erg laag zijn. Aetherklanken VRIJDAG. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (Om 9.359.40 Waterst.) VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 10.25 Gram. 11.00 Voor de kleuteis. 11.15 Viool en piano. 11.35 Orgelspel en zang. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Re- geringsuitz.: Landbouwrubr. De eer ste selectiemesterij met individuele voedering. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 Voordr 14.40 Cello en piano. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: io.f.O Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips 17 55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Herh. finish rep. Tour de Franse. 18.35 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het plat teland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen.'gesprek. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespr. 20.10 Lit. caus. 20.20 Voordr. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Rep. Tour de France. 21.10 Vrijdagavondretour, gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. S.OO Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Hobo en cla- vecimbel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.53 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamerork. en sol. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Caus. over kamerplanten. 16.15 Pia norecital. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Gitaar-ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Ge,wijde muz. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Nederlands Nieuw-Guinea en de Zuid-Pacific, door J. A. van Beyge, gewezen attaché voor Nieuw-Guinea te Canberra. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radio- krant. 19.55 Heet van de matrijs. 20.30 Fanfare-ork. 20.55 Gram. 21.05 Kunst rubriek. 21.25 Holland Festival 1959: Vocaal ens. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Kunst- overz. 23.3524.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30—22.20 Der Graf von Luxemburg, operette. GRAMMOFOONPLATEN - PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Van 1820 uur. Wolfgang Amadeus Mozart: I. uit „Die Entführung aus dem Serail". 1. Ouverture. 2. Konstanze, Konstanze, dich wiederzusehen. 3. Wenn der Freude Tranen flieszen. II. „Don Giovanni". Opera in twee bedrijven op tekst van Lorenzo da Ponte. VATIKAANSE RADIO. (25.67 m.i 31.10 m.; 41.21 m 196 m.). Vrijdag 17 juli: 22.15 uur. Peter Michel Fuentes vertelt over: Argen tinië acter lemen muren. 29) Charlie sprong van zijn stoel en rende op haar oe. „In Godsnaam.hou op!" Hij rok haar van de kruk en sleur de haar van het orgel weg. Ze stond daar en klemde zich aan hem vast. Toen hoorde ze dat vreeslijk geluid. Het geluid van hartelijk lachen de eene lachgolf na de andere van (en publiek, dat juist getuige geweest was van het buitengewone schouw spel, dat een vrouw door haar man in de armen gesloten wordt, terwijl het orgel uit zich zelf nog een tijdje doorspeelt. Charles Ransome was lang genoeg in het vak om min of meer immuun tegen pech op de première te zijn, maar hij wist, dat alle andere onge lukjes te verkiezen waren boven dit soort lachen. Het gelach was op dit ogenblik des te funester, omdat het een scène van hevige emoties onderbrak. Het was Lola gelukt het publiek in die tweede door Reita Lambert der LIEFDE acte in haar ban te krijgen. Ze had de mensen doen ophouden met hun ge kuch en programmageritsel en ze in de werkelijkheid aan Linda doen ge loven. Charlie begreep, dat hun gelach 'n reactie was. Intussen stond Lola in de armen van haar man te wachten, totdat het lachten afgelopen zou zijn. Maar Charlie kende het publiek te goed om niet te weten, dat het na deze reactie de hartstochtelijke zin nen en heroïsche houdingen met ge geeuw in plaat van met applaus zou beantwoorden. Het was een wanhopige situatie en na een ogenblik geaarzeld te hebben, deed hij, wat hij meende dat op dit ogenblik gedaan moest worden. Hij wrong zich van Doxie klemmende handen los en gaf het sein het gor dijn te laten vallen. Het viel, en Lo la kwam van het toneel gerend. Haar ogen stonden wijd open. Ze greep hem bij de arm. „Het gordijn.wat doe je?" „Ik zal tot het publiek spreken, meisjewe moeten ze kalmeren, voordat we verder gaan." Hij hield met spreken op. Ze ke ken elkaar aan. „Ze applaudisseren", riep Lola uit. „Ze denken, dat het afgelopen :s.. ze denken, dat de acte ten einde is". Charlie duwde een plooi van het gordijn een weinig opzij toen liet hij het weer vallen. Hij riep „Licht! De zaallichten aan!" De electricien rukte aan de hevel. Het applaus nam toe en overstemde het gelach. „Je hebt gelijk, Lo. Wel, des te beter.... we zullen de laatste scène laten vallen. Ze zullen het verschil niet merken „De laatste scène uitlaten. Ben je gek?" „Je had ze toch niet kunnen spelen voor zo'n publiekJe was nooit tot het einde gekomen, m'n beste. We zullen ze weglaten en de derde acte geven. Alles is volmaakt duide lijk ook zonder die scène." De' hele troep stond nu om hen heen, overdonderd, onthutst, vragen schreeuwend. Applaus donderde te gen de neergelaten gordijnen. Char lie verklaarde, wat hij van plan was. „We laten de laatste scène weg. op het toneel en buigen.Lichten! Gordijn." De troep begaf zich op het toneel en boog. Het gordijn rees en viel het applaus raasd? als een branding. Bo ven alles uit klonk het geroep van Lola's naam. „Lola! Lola Leigthon." Iemand kwam achter de coulissen gerend. „Waar is. Lo? Ze willen Lo zien." Charlie draaide het hoofd om. „Is ze niet „Mis Leigthon ging naar haar kleedkamer", zei een toneelknecht. Charlie rende de gang door, die naar de kleedkamers leidde. De deur met de gouden ster er op was geslo ten en Doxie stond er voor. Haar ge zicht had bijna dezelfde kleur als de japon die ze droeg, dezelfde appel groene japon die zo'n succes op Lo la's cocktailfuif was geweest, op de eerste dag toen ze in New-York arri veerde. „Lola.is ze binnen?" „Ze deed de deur op slot," zei Doxie knikkend. Hij klopte en riep: „Lola schat! Het publiek wil je zien." Haarwoedende stem antwoordde: „Laat ze maar roepen." „Maar, Lola, schat „Ga weg. Gaan jullie allemaal weg. Laat me alleen." Charlie draaide zich om en rende weg. Doxie volgde hem. Ze ging naast het orgel staan, waar ze nie mand in de weg stond. Ze zag, dat Charlie zijn haar gladstreek, zijn manchetten in zijn mouw stopte en toen voor het voetlicht trad. Ze hoor de zijn aangename, beschaafde stem tot het publiek spreken en veront schuldiging vragen voor het weg blijven van Lola.... „de vermoeie nissen van een premièrewe ver zoeken om toegeeflijkheid., we zul len trachten uw applaus waardig te zijn De troep was weggerend om zich gereed t~ maken voor de derde acte. Het waren geroutineerde mensen en het stuk moest doorgaan. De toneel knechten brachten die weinige ver anderingen aan, die moesten aandui den, dat er sedert de vorige acte een jaar verlopen was. Doxie stond zich af te vragen, wat ze moest doen. Ze was verward, ze huiverde en schokte van schuldgevoel en schaamte. „Wat heb ik gedaan?", vroeg ze zich tel kens weer af. „O, wat heb ik ge daan?" Toen kwamen Gerry en Ni daar de toneeldeur gerend, hun overjassen over de arm, hun gezichten bleek van angst en schrik. Ze zagen Doxie en rende op haar toe. „Wat is er gebeurd?" vroeg Ger ry. „Waar is Lola?" Ni zei niets. Hij keek vlug even naar Doxie's gezicht en legde toen een arm om haar schouders. „O, Ni, het is alles mijn schuld. Ik heb alles bedolven." Charlie kwam van het toneel at, begeleid door een beleefdheidsap- plausje. Hij veegde zijn gezicht met een zakdoek af en de spieren op zijn gezicht werkten. „Waar is Lola?" vroeg Gerry aan hem. „In haar kleedkamer. Razend van woedekun je het haar kwalijk nemen?" „Speel je de acte niet ten einde?" „Nee afgelopen. Ik moet met Lo spreken. De hemel weet wat ze nu van plan is te doen. Ze zal in de derde acte waarschijnlijk helemaal beroerd spelenhij gromde. „En ze was bezig het stuk te redden. Ze had het publiek in de hand totdat.." „Ongelukjes komen dikwijls voor," zei Ni vlug en zijn druk op Doxie's schouder werd vaster. Gerry hield Charlie staande toen deze weer weg wilde rennen. „Waarom laat je mij niet met Lola spreken, Charlie?" Charlie bleef staan en zijn be zorgd gezicht klaarde op. „Dat is een goede gedachte. Mis schien kun jij bij haar meer berei ken dan ik. Kijk, Gerry, maak haar duidelijk, dat ze prachtig speelde, zeg haar, dat ze het stuk redden.."

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5