DE ZWARTE Tomaten mogen weer naar België Sproeivliegtuigje stortte neer Kath. Jeugdherberg op Texel geopend Liever huis-arrest Plechtig ige uitvaart van pastoor Vloothuis te Nieuwkoop DONDERDAG 16 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Z W.O. subsidieert biofisisch onderzoek te Leiden De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. L. N. M. Duisens, lector in de biofysica aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar het mechanisme der fotosynthese. Hierdoor was het mogelijk een me dewerker, namelijk de heer J. Amesz, doctorandus in de chémie, alsmede 'n technicus voor nieuw te bouwen ap paratuur aan te stellen. Het onderzoek wordt verricht op de afdeling biofysica in een nieuwe vleugel van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Het algemene doel van de biofy sica bestaat in de eerste plaats in het onderzoeken van „het leven", met gebruikmaking van fysische theorieën, denkwijzen en methoden. Het onderzoek, waarmee de heer Anieesz en Duysens zich nu bezig houden, betreft voornamelijk het me chanisme der fotosynthese, dat quan- titatief het belangrijkste levenspro ces is. Wanneer licht op een plant valt, dan wordt dit geabsorbeerd. De plant gebruikt de energie van het licht om koolzuur met water tot suiker te ver binden. Dit proces wordt fotosynthe se genoemd. Het is a.h.w. het omge keerde van wat er geschiedt bij de verbranding van suiker, waarbij kool zuur en water vrijkomen. Met behulp van die suiker bouwt de plant haar bestaan op en maakt hierdoor het leven mogelijk van alle andere levende wezens - de bacte riën incluis welke immers direct of indirect op plantaardig voedsel aange wezen zijn. Aldus houdt de zonne energie het leven op aarde in stand. GESLAAGD VOOR EXAMEN „DOKTERS-ASSISTENTE" Dinsdagavond waren de examen kandidaten voor het diploma „dok ters-assistente" voor het laatst bijeen in hun school: De Leidsche Analysten School, Rijnsburgerweg 148 te Lei den. Na een openingswoord door de di recteur van deze school nam de se cretaris mr. H. R. Sicman van de Ne derlandse Stichting voor de examens Medisch Praktijk-assistent(e) te Den Haag, het woord. Hij bedankte de exa mencommissie afcL Leiden voor de strenge, doch prettige wijze waarop het examen was afgenomen en maakte toen de uitslag bekend. Er werden 14 leerlingen van de Leidsche Analysten School geëxamineerd. Hier van slaagden de dames: A. M. J. Alt Oegstgeest; C. M. v. Dijk, Leiden; C. T. v. Geloven, Voorschoten; A. H. P. Hannaart Leiden (cum laude); A D. Harkes, Zoeterwoude; J. v. d. Made, Leiden; V. C. S. v. d. Meer, Noord- wijk; E. Musterd, Leiden; J. M. R. v. d. Poel, Voorschoten; E. v. d. Reyden, Leiderdorp; J. de Roode, Lei den; W. Wendt, Leiden; M. J. Wetse- laar, Leiden. Afgewezen: 1 kandidate. De geslaagde kandidaten worden in geschreven in het „dokters-assisten ten" register en ontvangen een speci aal onderscheidingsteken (broche). In het bijzonder feliciteerde hij de ,".i- rekteur van de Leidsche Analysten School met het behaalde resultaat, nl. een percentage geslaagden van ruim 92%. Na het slotwoord door de voorzitter van het schoolbestuur, ir. J. L. J. Riut- ten, werd deze bijeenkomst op de meest prettige wijze 'besloten. MULO examens Ie Leiden Voor het examen MULO-A, afge nomen door het openbaar MULO te Leiden, slaagde, gisteren, woensdag, 15 juli, de dames: A. M. Saton te Rijnsburg; E. B. van Wolfswinkel Katwijk a. z.; x N. van der Heden Rijpwetering; x L. Klinkenberg Lei den; x J. H. van Rooijen Voorschoten; x M. J. Veerman Leiden; x C. W. Wendt Leiden. De heren: B. S. Vermeer Voor schoten; S. R. J. Timmermans Lei den; A. Buskens Leiden; x S. H. Zit man Voorschoten; A. G. Plug Noord- wijk; I. C. van den Bos Noordwijk; G. P. Pols Voorschoten; G. L. Ta ve nier Katwijk a. z.; x J. van Winkel Voorschoten; P. Malipaard Zoeter woude; x W. R. van Kampen Leiden; x H. van der Kraats Leiden; x G. Schipaanboord Leiden; J. Donkelaar Leiden. Afgewezen 7 candidaten. De candidaten bij wier naam een x staat, behaalden tevens het midden standsdiploma. Administrateur Amsterdams Conservatorium gearresteerd Verdacht van fraude De administrateur van het Nutsse-* minarium voor Pedagogiek aan de Gemeente-universiteit van Amster dam, de 49-jarige C. H. B. B., is ge arresteerd onder verdenking van ver duistering van een nog niet bekend bedrag ter nadele van zijn vroegere werkgever, het Amsterdams Conser vatorium. De politie laat tot nu toe niets los aan verd re gegevens. B. is december van het vorig jaar bij het conservatorium ontslagen om dat de boekhouding, welke hij daar beheerde, geheel in de war was ge lopen. Het Nutsseminarium, dat B. in dienst nam, kreeg van do directie van •het conservatorium te horen, dat de man eerlijk was. De verbazing was dus groot toen vorige week de B. werd gearresteerd. Over het ontslag van de administra teur bij het conservatorium schijnt een vreemd licht, men kreeg de in druk, dat er een zondebok gevonden moest worden toen overal bekend was geworden, dat de boekhouding van het conservatorium niet meer deugde. Vreemd is echter, dat geen enkele of ficiële instantie zich uit wil laten over de omvang van het verduisterde bedrag. Zwitserland doel de deur dichl Met ingang van 14 juli mogen er weer tomaten uit ons land naar Bel gië worden uitgevoerd. Ook uit an dere E.E.G.-landen mogen thans weer tomaten in België binnen komen. Reeds vanaf 23 mei is de export van Nederlandse tomaten naar dit land niet meer mogelijk geweest. Verder heeft Zwitserland bekend gemaakt, dat met ingang van 20 juli a.s. de invoer van tomaten m dit land verboden zal zijn. De laatste tijd was de invoer daar in beperkle mate toegestaan. Uit ons land vond regelmatig uitvoer naar Zwitserland plaats. In de eerste week van juiï gingen er 136 ton Nederlandse to maten naar dit land. Een Piper-vliegtuigje, dat dienst deed als sproeivliegtuig, is gisteren in de buurt van Beerta, Groningen, neergestort. De piloot, de heer J. v. d. Voort uit Haarlem, bleef onge deerd. Het toestel was eigendom van de heer K. A. Beek uit Melissant. Het is zo ernstig beschadigd, dat er geen denken aan herstellen meer is. De heer Van der Voort had met hetzelfde toestel op 9 juli j.l. ook reeds een ongeluk gehad. Nadat het van buiten af was aangeslagen, taxie de het tegen een oliedrum aan, waar bij met de propeller brak. De minister van Defensie, de heer Sydney v. d. Bergh, is vertrokken voor een vakantiereis naar Amerika onmiddellijk nadat hij een bezoek had gebracht aan het legerkamp La Cour- tine, wa-r Nederlandse troepen zijn gelegerd. Zijn twee staatssecretarissen nemen thans de lopende zaken waar. De minister zal 28 juli weer terug zijn om in de Eerste Kamer het ontwerp tot wijding van de Dienstplichtwet te verdedigen. De jubilerende stichting „katho lieke vacantiehuizen en jeugdherber gencentrale" is gisteren een jeugd herberg rijker geworden. Mgr. dr. J. A. E. van Doodewaard, bisschop-co adjutor van Haarlem, heeft namelijk bij Den Burg op Texel de jeugdher berg „Eyercoogh" ingewijd, waarna de heer B. M. van Griethuysen, na mens de staatssecretaris van O., K. en W., de vlag van de stichting hees; ten teken van de officiële opening. Gezien de hartewens van velen om op dit eiland hun vacantie door te brengen, was een jeugdherberg hard nodig. Mede dank zij de voortreffe lijke medewerking van de heer M. Bakker, vooral bekend in V.V.V. en middenstandskringen, kon een zeer geschikt terrein worden aangekocht. Mgr. Van Dodewaard schetste de betekenis van het trekkerschap. Dik wijls is men na enkele uren reeds bevriend geraakt met mensen, die men nog nooit eerder ontmoet heeft, hier noch aan de andere zijde van de grenzen. Dit kan het internationale begrip ten goede komen. De grote waarde van een eigen tehuis is niet alleen gelegen in het feit, dat men een onderdak heeft, maar ook in het feit, dat men tot een gesprek kan ko men, zich op elkaar kan instellen en elkaar helpen. Namens de leiders en vele trek kers bood de heer F. R. van der Stap- pe een geschenk aan in de vorm van een complete inventaris, welke door kleine giften bijeengebracht was. Gisteren in de vroege ochtenduren is een 32-jarige classificeerder, die zondag uit het Huis van Bewaring aan de Oostelijke Handelskade te Am sterdam wist te ontsnappen, door twee poiitie-agenten gearresteerd. ,Tot verbazing van iedere deskun dige, was de man na zijn ontsnapping bijna regelrecht naar zijn eigen huis aan het Kattenburgerplein gegaan. Wel had men daar zekerheidshalve een onderzoek ingesteld, doch aange zien het bijna uitgesloten werd ge acht, dat de man „zo dom zou zijn om zich thuis te verbergen" werd het huis en de omgeving niet grondig doorzocht. Omstreeks 4 uur gisternacht kwam de politie echter ter ore dat de man tóch thuis zou zijn. Twee agenten van het bureau Kattenburg spoedden zich terstond naar het huis. De ge zochte rende naar het dak en poogde de agenten op die wijze te ontlopen. Hij slaagde er in der haast niet in, een mogelijkheid tot afdaling te vin den en poogde zich, toen de agen ten het dak bereikten, nog ergens schuil te houden. Dat lukte hem niet. Hij liet zich zonder tegenstand arresteren en zit nu weer in de cel. Volgens de politie moet de man zich sinds zondag steeds in zijn eigen wo ning hebben opgehouden. Zondag wist hij zijn vrijheid te her krijgen door het doorzagen van een spijl uit het traliewerk van zijn cel. Men stond op het punt hem wegens plaatsgebrek over te brengen naar de gevangenis in Hoorn. Hij moet een straf van 1 maand ondergaan. (Advertentie). Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van Nieuwkoops oud-pastoor S. A. J. Vloothuis op het kerkhof van de parochie, die hij als herder gedurende een tiental jaren van 1945 tot 1955 heeft geleid, na een plechtige H. Mis van Requiem ter aarde besteld. Woensdagavond om half zes was het stoffelijk overschot van pastoor Vloothuis uit Alphen a. d. Rijn, waar hij zijn laatste levensjaren als rus tend priester heeft doorgebracht, naar Nieuwkoop overgebracht. Onder klokgelui werd de kist door de dragers van „St. Barbara" tot voor in de kerk gebracht, waarna voor de parochianen de gelegenheid bestond langs de baar te defileren. Honderden hebben deze gelegenheid aangegrepen, ook na de Metten, om een laatste blik te werpen op hun beminde oud-pastoor. Om half acht werden de Metten gezongen. Als agens fungeerde pas toor A. C. J. van Rooyen van Nieuw koop. Cantores waren pastoor C. v. d. Sman van Noorden en kapelaan M. Huiberts van Alphen a. d. Rijn. Verder waren in het priesterkoor aanwezig deken R. Reynen van Schiedam, klasgenoot van de overle dene, de emeritus-pastoors J, Schip horst en M. C. Ravelli van het St. Jozef-pension uit Alphen, de pastoors C. Wililemsen van Meye-Zegveld, Ant. Groen van de Pius X-kerk te Alphen, C. Koene van 't Zwaantje, Hazerswoude, de kapelaans C. M. v. d. Voort, Langeraar en B. J. v. d. Spek, Haarlem, execut. test. en pater Eusebius Schuurmans o.f.m.cap. uit Amsterdam. Om half 10 hedenmorgen werden de Lauden gezongen, waarbij agens was deken E. Paap uit Alphen a, d. Rijn en cantores pastoor Van Rooyen en pastoor Van der Sman. Daarna werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, waarbij celebrant was deken Paap, geassis teerd door pater Eusebius als dtiaken en kapelaan Van der Spek als sub diaken. In het priesterkoor hadden tal van geestelijken plaats genomen, onder wie de pastoors D. Schoenmaker uit Roel of arendsveen; Jos. Kragtwijk, Aarlanderveen; A. van der Hoeven, Langeraar; C. Willemse, De Meye; P. Schretlen, Nieuwveen; J. Saraber, Oude Wetering; Th. van Vugt, Haas trecht; C. Ouwendiijk, Rijpwetering; C. Olsthoom, Hoogmade; oud-deken L. H. M. Nieuwenhuizen, Alphen en de emeritus-pastoors Schiphorst en Ravelli. Onder de deelnemenden in de kerk waren/ behalve de familie, burge meester M. P. van der Weyden van Nieuwkoop en burgemeester P. M. M, van der Weyden uit Noordwij- kerhout, beiden vergezeld van hun echtgenoten. Het parochiale zangkoor, dat zeer goed vertegenwoordigd was, zong op uitstekende wijze de Gregoriaanse gezangen. Pater Eusebius, die tijdens het pastoraat van pastoor Vloothuis tal Minister Cals verwacht genoeg schoollokalen In een schriftelijk antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Tans (P.v.d.A.) heeft minister Cals gezegd dat in het komend school jaar bij het voorbereidend en mid delbaar onderwijs geen leerlingen zullen behoeven te worden afgewe zen wegens gebrek aan schoolloka len. Bij het nijverheidsonderwijs ligt de zaak heel wat moeilijker. Maar ook daar zal het aantal leerlingen, dat afgewezen moet worden, beperkt blijven. van malen des zondags assistentie verleende, hield een treffende lijk rede, waarin hij de priester en mens Vloothuis, die het lijden van de laat ste jaren op voorbeeldige wijze als een vagevuur heeft aangenomen, in eerlijke en liefdevolle woorden uit beeldde. Na de H. Mis verrichtte deken Paap de absoute en de begrafenis. Het stoffelijk overschot van pas toor Vloothuis werd bijgezet in het nieuwe priestergraf. Het kerkhof was bijna te klein om alle deelne menden te bevatten. De parochie Nieuwkoop heeft op waardige wijze haar oud-pastoor naar zijn laatste rustplaats geleid. Hij ruste in vrede. Het bestuur van de Sint Rad- boudstichting heeft prof. mr. L. G. A. Schlichting benoemd tot rector-mag- nificus van de Katholieke Universi- teit voor het studiejaar 19591960. ragao de eerw. heer ~A. Vermeeren; Prinses Marijke gaat naar Baarns lyceum Prinses Marijke, die thans twaalf jaar is, is geslaagd voor het toela tingsexamen voor het Baarns lyceum. Er werden 22 van de 161 examen kandidaten afgewezen. Prinses Mar griet, die overgegaan is naar de vijf de klas van het increimen'um op het Baarn lyceum, gaat haar voorlaatste jaar aan dit lyceum in. De speciale aanpassingsmethode ^an de heer Oost, leider van het Prins Alexanderin- stituiut voor kinderen met zwakke ogen, heeft veel succes bij prinses Ma rijke. Zij kan de lessen met groter gemak volgen. De prinses is thans nog slechts op gezette tijden onder con trole van de heer Oost. BENOEMINGEN PATERS LAZARISTEN Door de provinciaal der Lazaris ten werden benoemd voor Brazilië de eerw. heren L. Absil, J van Esch en M. Jansen; voor Ethiopië de eerw. heren drs. E. van Donzel, A. Ooms, de Potter en H. Teuben; voor Cu- De Kwakel heeft weer een klok Bijna 9 maanden heeft de Kwakel het zonder torenklok moeten stellen, want met het verdwijnen van de rian te torenspits in oktober 1958 ver dween tevens het enige openbare uurwerk uit de dorpskern. Vooral de eerste dagen en weken was dit voor velen een gemis, en maar al te vaak keek men even op om te zien hoe laat het was tijdens het passeren van de kerk, doch tevergeefs. Dezer dagen is dit probleem opge heven door het aanbrengen van een fraai electrisch uurwerk aan de voor zijde van de overgebleven toren. Dit uurwerk heeft een middellijn van 1 meter en is des avonds verlicht. Alleen als men pal voor de kerk staat, kan men niet op de klok kij ken omdat deze z.g. dwars op de voor kant der toren is gemonteerd, doch nadert men de kerk van de 3 toe gangswegen, dan kan men zeer dui delijk het uurwerk onderscheiden en is dit zelfs op verre afstand mogelijk Hiermede is dus de gehele „nood kerk" afgebouwd, en is de Kwakel weer „bij de tijd". De huidige toren met klok van de Kwakelse kerk. Niet mooi, maar daarvoor is het ook een noodkerk voor werk in Nederland de eerw. he ren di*. L. Gussenhoven en C. van Bavel; voor het rectoraat te Rumpen werd benoemd de eerw. heer Fr. van den Abeele; te Susteren de eerw. heer H. Wolters; te Nuth de eerw. heer B de Munk. TWEE BRANDEN IN OOST-DRENTÏIE Gistermorgen is brand uitgebroken in de boerderij bewoond door de fa milie D. Rodermond te Gasselte. De brandweer van Gasselte kon weinig uitrichten, daar er geen aansluiting op de waterleiding was, waardoor de boerderij vrijwel geheel afbrandde. De heer Rodermond was bij het ont dekken van de brand niet aanwezig en zijn vrouw en zijn zoontje slie pen nog, Zij slaagden er evepwel in het brandend huis nog tijdig te ver laten. De vermoedelijke oorzaak van de brand is hooibroei. Van de inboe del kon weinig worden gered. De heer Rodermond was tegen brand verze kerd. 's Middags is brand uitgebroken in de woning van de familie D. Norder. De brandweer beperkte zich tot het nablussen. Van de inboedel kon niets wor den gered. Oorzaak onbekend. Het gezin was verzekerd. MISLUKTE KANAAL-POGING Elna Andersen, de in Engeland woonachtige Deense zwemster, die woensdagmorgen bij Dover te water is gegaan, is er niet in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Na 13 uren zwemmen moest zij, 5 km van de Franse kust, door kramp gedwongen haar poging staken. Hoewel het reeds de achtste maal was, dat de 40-jarige gymnastiek- lerares een poging zag mislukken, bleek Elna Andersen niet in het minst ontmoedigd. Zij verklaarde kort na terugkomst in Dover, dat zij stellig opnieuw zal proberen het Kanaal in de richting Engeland-Frankrijk over te zwemmen. Gemeenteklassen in bouwbedrijf De „Raad van bestuur bouwbedrijf" heeft mededeling gekregen, dat het College van Rijksbemiddelaars aan het bouwbedrijf toestemming heeft verleend, een aantal gemeenten (99) in een hogere gemeente-klasse in te delen overeenkomstig de bestaande richtlijnen. De nieuwe indeling gaat in met de eerste volle betalingsweek na 13 juli. Openbare Bekendmaking De burgemeester v. Leid- schendam brengt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 37, 4e lid, der Woningwet ter openbare kennis, dat van heden af gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie bureau gemeente-wer ken) voor een ieder ter inzage ligt het bij raads besluit van 23 juni 1959 vastgestelde uitbreidings plan in onderdelen „Stampwijk", met bijbe horende bebouwingsvoor- schriften, strekkende tot het. uit- onderde- Jen „Kern Stompwijk" d.d. 14 april 1939. Binnen zes weken na af loop van eerdergenoemde termijn van veertien da gen kunnen de belangheb benden, die zich met be zwaren tot de raad heb ben gewend bij Gedepu teerde Staten dezer pro vincie bezwaren tegen het plan indienen. Leidsohendam, 16 juli 1959 FELIX BONZO 'E' Gevraagd: nette jongen 16 jaar, voor helpen be dienen van een melkwijk. Br. onder no 1407 bur. v. d. blad. M echel se leeuwenkoptafel, dito dressoir, 1- en 2-pers. pick-up, sa- houten pers opklapledikanten, diator, clubs, piel lonkast, oude nou op standaard, bankstel, fraai bewerkt Mechels kastje. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9, t.o V. en P., tel. 23261. *2* Philatelisten! Thans kunt U weder profiteren van onze jaarlijkse oprui ming. Vele koopjes o.a. oud Nederland in pracht kwaliteit met 40% korting op de katalogusprijs. Leidsche Postzegelhandel H. Lansdaal, Vrouwen- steeg 3, tel. 23233.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3