S)e ftzidaeCBotvta/nt Gromiko maakt Geneve ingewikkeld Londen-Parijs in drie kwartier Geneelse conferentie Zó komt men geen stap verder Pools schip aangehouden Frankrijk en Ghana Weer negeronlusten in Durban Sabena-vliegiuig gedwongen ie landen weer? DONDERDAG 16 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14763 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 aaat al etende verder Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., 12.55 p. maand, f7.5o p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. mm. Telefoontjes t WO. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, die de tweede voltallige bijeenkomst na de hervatting der ministersconferentie te Genève voorzat, heeft woensdag verklaard, dat het Sowjet-voorstel, waarin een tussentijdse regeling voor West-Berlijn in verband wordt gebracht met de vorming van een geheel uit Duitsers bestaande commissie, die binnen 18 maanden de hereniging van Duitsland moet voorbereiden, het vinden van een akkoord niet vergemakkelijkt. Hij wees evenals de andere westelijke ministers dit voorstel van de hand. Hij stelde de Sow jet-minister twee vragen: één aangaande de motieven, die Gromiko ertot hebben gebracht ue onderhandelingen te compliceren en de tweede aangaande het feit, dat de Sowjet-delegatie door twee zeer verschillende problemen xet elkaar te verbinden hervu.ting uitlokt van alle discussies over het Duitse vraagstuk in zijn geheel, welke op een mislukking waren uitgelopen. Russen willen de Duitsers zelf laten zoeken HET ESSENTIëLE PUNT Al etende. Ten aanzien van de besloten bij eenkomsten acht men het op grond van uitlatingen v - communistische zijde mogelijk., dat dit soort contact tussen de Grote Vier i het vervolg tijdens maaltijden zal worden onder houden. De vragen van de Franse minister lokten een levendige discussie uit. Gromiko antwoordde met 'n weder vraag: Hij had een voorst» 1 ingediend dat nog geen antwoord had gekre gen; stemmen de westelijke mogend heden er mee in, dat Oost- en West duitsers aan het werk gaan om het Duitse vraagstuk op te lossen? De Amerikaan Herter stelde daar op voor, dat Gromyko eerst de vra gen van Couve dt Murville zou be antwoorden, maar de Sowjet-minister maakte een soortgelijke opmerking als de eerste. De Britse mini-.ter, Lloyd, stelde eveneens de vta. of Gromiko op behandeling van het Duitse probleem in zijn geheel stond. Gromiko zei donderdag aanvaard, daarop: „Wij weten dat de westelijke mogendheden het probleem niet zien zoals wij. Waarom laat men de Duit sers niet zelf over hun lot beslissen?" Couve de Murville uitte de mening, dat de wending, welke het gesprek nam, zijn opvatting bevestigde: de ministers verwijderen zich van het essentiële punt, een akkoord over Berlijn. Ook Herter meende, dat men punt voor punt de bespreking van een voorlopige oplossing van het Ber- lijnse vraagstuk moest hervatten. „Zeer zeker, aldus Gromiko, maar gij moet weten, dat dit probleem verbonden is met dat van de vor ming .van een commissie, die voor de helft uit Oost- en de andere helft uit West-Duitsers begaat, omdat er een „werkelijk cOgisch verband" tus sen beide vraagstukken is". Ex keizer Wilhelm had naar Engeland gekund Ex-keizer Wilhelm II van Duits land, die na de eerste wereldoorlog in Doorn in Nederland woonde, heeft in mei 1940, twee dagen nadat Win ston Churchill premier was gewor den, een uitnodiging van de Engelse regering gekregen om zich in Enge land te komen vestigen. Totdusver was dit niet algemeen bekend. Gisteravond heeft baron Van Nagell, die destijds burgemees ter van Doorn was, voor de BBC de bijzonderheden van deze kwestie verteld in een programma over ex- keizer Wilhelm. Baron Van Nagell heeft namelijk persoonlijk op 12 mti 1940, twee da gen na de inval van de Duitse troe pen in Nederland en na de benoe ming van Churchill tot minister-pre sident van Engeland, de uitnodiging van de Engelse gezant in Den Haag, Sir Neville Bland, aan de ex-keizer overgebracht en ook het antwoord van de ex-keizer ontvangen. De Engelse regering heeft Wilhelm en zijn tweede vrouw, prinses Her mine, destijds uitgenodigd met een toestel van de Britse Koninklijke Luchtmacht naar Engeland te vlie gen om zich daar te vestigen. De ex-keizer heeft na overleg met zijn vrouw op de Britse uitnodiging ge antwoord dat hij de Engelse rege ring zeer erkentelijk was voor het aanbod, maar niettemin moest wei geren omdat zijn medici hem we gens een hartkwaal hadden verbo den te vliegen. Hij is een jaar later overleden. De Franse marine heeft woensdag het 3.400 ton metende Poolse schip „Monte Cassino" naar Oran opge bracht, doch later weer vrijgelaten, nadat bij een onderzoek van de la ding niets „verdachts" was gevonden. Na aankomst in Oran is een klein deel van de lading van het schip met een vrachtauto naar de legerpost te Mers-el-Kebir, ten noorden van Oran, gebracht. Volgens de eerste berichten had het schip 60 tot 100 ton wapens aan boord, doch later maakte de Franse marine bekend, dat de „Monte Cassino" alleen kolen en stukgoed vervoerde. In Noord-Frankrijk begint de droogte onrustwekkende vormen aan te nemen. In de waterputten daalt het peil en de pompstations zien hun ondergrondse reserves ge leidelijk verminderen. Sommige ge meentebesturen hebben de verbrui kers verzocht zuinig te zijn met het water om het niet te moeten rant soeneren. Record in Blériot-race Vijf maal is woensdag het record gebroken, gevesttigd door de Brit ka pitein Roderick Walker in de lucht- race tussen Londen en Parijs of om gekeerd, die gehouden wordt ter her denking van de eerste vlucht over het Kanaal door Bleriot. Het was een dag van hevige strijd tussen onderdelen van de Britse strijdkrachten. De kortste tijd werd gemaakt door kolonel-vlieger Edgar Norman Ryder, die de afstand tussen Londen en Parijs aflegde in 44 min. en 37 seconden. Luitenant Barry Lunch van de ver bindingstroepen deed 57 minuten en 3 seconden over het traject Londen- Parijs. Hij maakte gebruik van een motorfiets, een hefschroefvliegtuig, een Hunter-straaljager, een auto en voor het laatste stuk in Parijs naar de Are de Triomphe weer van een motor. Zijn tijd werd spoedig daarna ver beterd door kolonel-vlieger Ryder, die over hetzelfde traject 47 minuten en 45 seconden deed. Daarop was het de beurt van een marine-man, kapitein ter zee Ian Foster Martin. Hij maakte een tijd van 46 minuten en 58 seconden. Op de motor reed hij naar Issy. Vandaar ging het per helikopter naar Villa- coublay, waar hij overstapte in een straaljager van het type Scimitar. Deze bracht hem naar de Britse heli haven Wisley. Per hefschroefvlieg tuig vloog hij naar een lichter op de Theems. Hier stapte hij over in een race-boot, die hem naar de kust bracht. Tenslotte reed hij op de mo tor naar Marble Arch. Zijn record zou niet lang stand hou den. Luitenant Westlake van de ver bindingstroepen, die de tocht per mo torfiets, helikopter, straaljager en motor maakte, slaagde er in de af stand nog sneller af te leggen. Hij maakte een tijd van 45 minuten en 53 seconden. Dit was het sein voor kolonel Ry der om het nog eens te proberen, maar dan in omgekeerde richting. Hij vertrok van de Are de Triomphe als duo-passagier op een motor naar de helihaven Issy en wipte vandaar over Parijs in een hefschroefvlieg tuig naar het vliegveld Villacoublay, wa^r hij naar een gereedstaande straaljager rende. De straaljager bracht hem naar Engeland, waar een helikopter hem naar de oever van de Theems vervoerde. Vandaar ging het het was spitsuur naar Mar ble Arch. Zijn tijd bleek 44 minuten en 37 seconden te zijn. Ryder ver klaarde dat hij het hierbij niet zou laten en een poging zou doen om zijn eigen record te breken. Bleriot II Toen op het Kanaal de echo's nog weerklonken van het geraas der straaljagers, steeg er van Calais een uiterst wankele eendekker op, de Bleriot II, waarmee de 63-jarige Jean Salis, die monteur van Bleriot is ge weest, het Kanaal zou oversteken. Een uur en 21 minuten later landde hij in Lydd. Merkwaardige deelnemers Twee mannen, die gehandicapt zijn na kinderverlamming, hebben even eens deelgenomen aan de race. De DE AMERIKAANSE STAALSTAKING Op zyn gebruikelijke persconferen tie heeft president Eisenhower gis teren medegedeeld, dat voor hem het tijdstip nog niet is aangebroken om de clausules toe te passen van de Taft-Hartley wet, teneinde een ein de te maken aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie, welke gisteren is begonnen Hij zei, dat de noodtoestand, die een dergelijk ingrijpen zou wettigen, niet bestaat. De Franse ambassadeur in Ghana, die op het ogenblik in Frankrijk is, zal niet naar zijn post terugkeren, omdat Ghana heeft besloten de Al gerijnse regering in ballingschap te erkennen. Frankrijk heeft onlangs verklaard, dat de diplomatieke betrekkingen met alle landen, die de Algerijnse re gering in Cairo erkennen, zullen wor den verbroken. Ongeveer 500 woedende negers, onder wie zeer vele vrouwen, zijn gisteren weer verwoed slaags geweest met de politie in het centrum van Durban. Zij bekogelden de politie met stenen en flessen. Acht van hen werden gearresteerd. De ongeregeldheden waren het ge volg van de woede onder de negers over het in beslag nemen van grote hoeveelheden illegaal gestookte al coholische dranken in de wijk Cato Manor, waar het de vorige maand tot bloedige botsingen kwam. De gevechten van gisteren ont stonden na een onbelangrijk inci dent, dat de politie noopte in te grijpen. Het bleef daarna onrustig en al gauw namen zoveel negers een dreigende houding aan tegenover de politie dat de gummistokken voor de dag kwamen. De negers begonnen daarop met stenen en bierflessen te gooien. Chroesjtsjef is nu beter tevreden over Warschau Met een Turbo-prop-vliegtuig van het type llyusjin is Nikita Chroesjtsjef naar Warschau gevlogen om daar in alle toonaarden de lof te zingen van Wladislaw Gomoelka, de eerste secretaris van de Poolse communistische patij. Het is nog maar drie jaar geleden dat Chroesjtsjef woedend naar Warschau vloog om te pogen te verhin deren, dat Gomoelka weer aan het bewind zou komen. De foto toont de begroeting tussen Chroesjtsjef (links) en Gomoelka op het vliegveld van Warschau. 25-jarige Paul Betes uit Horsham in Sussex maakte de tocht in zijn ijze ren long per auto, vrachtvliegtuig en ambulance-auto in zes uur, 58 mi nuten en 19 seconden. De 58-jarige Owen Dixon reisde per invalidewagen, Viscountlijntoe- stel en auto Zijn tijd was twee uur, 21 minuten en 30 seconden. De jongste mededinger was de der tienjarige Clive Sheridan uit Isle- worth bij Txmden. Hij was na drie uur, 58 minuten en 45 seconden in Parijs. Hij fietste met zijn moeder, Eileen Sheridan, die Brits kampioene wielrijden is, naar Southend, vloog vervolgens met een vrachtvliegtuig naar Le Bourget bij Parijs en fietste tenslotte naar de Are de Triomphe. Petje af voor kolonel Ryder De Britse kolonel Ryder heeft de afstand LondenParijs afgelegd in 47 min. en 45 sec. De terugreis deed hij echter in 44 min. en 37 sec., en dit betekende 'n nieuw record. Terecht ging dan ook in Londen het petje omhoog. Audiënties in Castel Gandolto Het bureau van de maestro di ca mera van het Vatikaan deelt mede, dat gedurende Zijn verblijf in Castel Gandolfo de Paus twee maal per week een algemene audiëntie zal verlenen, en wel woensdag en za terdag der avonds om zes uur. Bovendien zal de Paus elke zon dagmiddag om 12 uur voor het ven ster van Zijn privé-vertrek samen met de aanwezige gelovigen het Engel des Heren bidden en in aan sluiting daarop Zijn zegen geven. Dit wordt door Radio Vatikana uitge zonden in de St. Pieter en op het St. Pietersplein. De Britse luchtmaarschalk J. R. A. Embling is woensdag om het le ven gekomen, toen hij met zijn me teoor-straaljager neerstortte op het vliegveld van Leconfield bij Huil. Hij was 46 jaar. In Hongarije Een DC-6 van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is tussen Athene en Wenen door Mig-straalja gers onderschept en gedwongen te Veszprem ten noorden van het Ba- laton-meer in Hongarije te landen. Er waren 55 passagiers aan boord. Na een oponthoud van vier uur kreeg het toestel toestemming de vlucht voort te zetten. Een woordvoerder van de Sabena verklaarde later, dat de Mig-toestel len zonder te schieten het Belgische vliegtuig tot landen hadden gebracht. Het is de tweede maal in een jaar tijds, dat een vliegtuig van de Sa- ben achter het IJzeren Gordijn tot landen is gedwongen. Vorig jaar is een vliegtuig bij het ontwijken van slecht weer boven Tsjechoslowakije terecht gekomen en daar enige uren opgehouden. Het toestel is woensdagavond op het vliegveld van Wenen aangeko men. De gezagvoerder verklaarde dat hij, voor zover hij wist. boven Zuid- slavisch gebied vloog tot de Mig straaljagers verschenen. Hij stond in radiocontact met Belgrado en wegens het slechte weer had de verkeerslei ding daar hem opdracht gegeven de voorgeschreven .corridor te verlaten. Toen hij naar deze corridor wilde te rugkeren, werd hij achtervolgd en onderschept door de Hongaarse jacht- toestellen. Bemanning en passagiers vertelden, dat zij goed waren behandeld. Wel hadden zij enige moeite gehad zich verstaanbaar te maken. Het perso neel van de basis sprak alleen Hon gaars en Russisch. Toen alle formali. teiten vervuld waren mocht het vlieg tuig zijn reis naar Brussel voortzet ten. warmer De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ten zuiden van IJsland ligt het centrum van 'n oceaandepressie, die maar weinig van plaats verandert. Het erbij be horende frontensysteem heeft in Ierland, Wales en Schotland regen gebracht. Boven Scandinavië ls de luchtdruk flink gestegen, zodat daar een afzonderlijk hogedrukgebied tot ontwikkeling is gekomen. Hierdoor kan de Oceaandepressie ook morgen geen noemenswaardige invloed op het weer in Nederland uitoefenen. Het blijft dan ook droog weer. De wind zal, zij het met geringe snel heid uit zuidelijke richtingen gaan waaien, zodat de temperatuur wat hoger zal worden. FEESTDAG PASTOOR VAN ARS Paus Johannes heeft bepaald, dat op 8 augustus in de gehele kerk het liturgisch feest zal worden gevierd van de H. Jean Vianney, pastoor van Ars. Op 4 augustus is het een eeuw geleden, dat de heilige pastoor van Ars overleed. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met zonnige perio den en iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 17 Juli: zon op 04.39; onder 20.52; maan op 18.06; onder 02.08. Hoogwaterstanden 17 Juli: v.m. 12.48; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: 17 C. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON licht bew. onbew. 21 onbew. 20 onbew. 18 zwaar bew. 19 zwaar bew. 23 onbew. 20 half bew. 22 zwaar bew. 24 onbew. 23 mist 24 onbew. 20 onbew. 27 zwaar bew. 24 half bew. 26 regen 17 regen 17 onbew. 20 onbew. 22 regen 21 regen 18 onweer 30 onbew. 31 onbew. 34 onbew. 28 licht bew. 33 onbew. 31 onbew. 27 Korreltje Wij zouden weinig dingen met vurig heid begeren als wij precies wisten wat we verlangden. (La Rochefoucauld).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1