Vier jaar geëist tegen Leidse overvaller Parade der zwaardlelies in Haarlem WOENSDAG 15 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Twee jaar tegen Oegstgeester hulp Een 25-jarig loswerkman uit Leiden en een 20-jarige HBS-er uit Oegst- geest hebben gisteren terecht gestaan voor de Utrechtse Rechtbank. Zij moesten zich verantwoorden voor d«^ nam de jongen een ploertendoder mee. Eenmaal in Abcoude, drukten de twee aan de achterzijde van de wo ning een ruit in, openden de keu kendeur en liepen meteen door naar de slaapkamer. Het echtpaar Van Gelderen was door al het gestommel reeds wakker geworden. Leo richt te zijn wapen op de heer des huizes en vroeg om geld. „Mijn portefeuille roofoverval in het huis van de fa-1 zit in mijn jasje" was het antwoord, milie Van Gelderen, te Abcoude, in Daarop liet Leo de heer Van G. zelf de nacht van 30 april op 1 mei. Tegen de werkman, die de officier zag als de aanstoker, luidde de eis vier jaar met aftrek; tegen de HRS- leerling werd twee jaar met aftrek In zijn toelichting op deze eis zei- de de officier: „De gewapende roof overvallen nemen de laatste tijd met de dag toe". „Er zijn stemmen opge gaan om de straffen voor de daders van deze overvallen met een jaar te vermeerderen. Hoewel ik het daar mee niet eens ben, zie ik mij bij deze twee verdachten toch genood zaakt, een langdurige vrijheidsstraf te vragen omwille van de generale preventie en omdat een lichtere straf op dit tweetal weinig indruk zal ma ken. De onderwereld lacht tegen woordig om de straffen, die haar le den door de rechtbanken krijgen op gelegd." Beide verdachten waren in nieuwe kleren gestoken. „U bent al vijf maal veroordeeld, nietwaar?" informeerde de president aan het begin van de zitting bij de oudste van de twee, Leo R. „Drie keer", meende deze te verbeteren maar de president bracht hem de twee andere gevallen in herinnering en verdachte kon niet anders doen dan knikken. In het verloop van de zitting had Leo voortdurend het woord. Pieter R. „Jackie", zijn achterneef, maakte een verlegen indruk en sprak weinig en zacht. Leo, bijna onverschillig bekende de initiatiefnemer geweest te zijn. Hij zat in geldnood en Jackie had geld nodig om verder te kunnen stude ren. Leo kende mevr. Van Gelderen nog van toen hij eens op het strand van Noordwijk als badman werkte. Sa men werkten de twee het plan uitv Leo maakte een masker en Jackie kocht een mombakkes in een feestar tikelenwinkel^ Jackie zorgde voor de wapens. Hij had zelf een pistool, gekocht in Amerika toen hij nog aan boord van een schip voer. Het andere had hij ergens „versierd". Bovendien bepalen, hoeveel hij wilde afstaan maar hij nam toch geen genoegen met ƒ100,—. Met de hele inhoud, ƒ530,gin gen ze er vandoor. Beneden kaapte Jackie in de gau wigheid nog 50.mee, die hij voor zichzelf hield. De rechtbank wilde weten of Leo echt geschoten zou hebben, als de heer Van G. verzet geboden had. „Ik kon niet schieten; er zat geen patr.,on in de kamer en ik had mijn vinger niet om de trekker maar om de beu gel", meende verdachte. De president veronderstelde: „Dan had u misschien een tik gegeven?" „Waarschijnlijk wel", was het antwoord. De voorlichtingsrapporten van de verdachten luidde niet erg gunstig. De officier achtte een strenge straf op zijn plaats, hoewel beide verdedigers oop clementie aandrongen, vooral in het geval van Jackie. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Plechtige nationale uitzending van missionarissen De Pauselijke Priester Missiebond organiseert op zondag 26 juli a.s. te half vier n.m. voor de derde maal 'n nationale uitzending van Nederland se missionarissen in de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogen- bosch. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, zal deze plechtigheid celebreren. Enige hon derden missionarissen, priesters, broeders, zusters en leken zullen aan deze plechtigheid deelnemen. De missionarissen komen bijeen in het klooster van de Zusters Dochters van Maria en Joseph, Choorstraat 7 en vertrekken vandaar om drie uur langs een haag van een paar dui zend zelatricen van de Pauselijke Missiegenootschappen in het bisdom 's-Hertogenbosch naar de basiliek. Voorafgegaan door de bisschop zullen zij de basiliek betreden. Mgr. Mutsaerts zal de predikatie houden, waarin de uitzending der missionarissen, de zegening en uit reiking der missiekruisen zal ge schieden: daarna volgt een kort lof. In de beide voorgaande jaren horft deze kerkelijke af scheidsplechtigheid een zeer diepe indruk nagelaten, zo wel bij missionarissen als genodigden en familieleden; zij zal ook dit jaar in het radio-programma van de K. R.O. worden uitgezonden. Na afloop der plechtigheid zullen missionarissen, familieleden en ge nodigden nog bijeenkomen. DE NOODWACHT-PLICHT VOOR DE B.B. Ook de nieuwe regering ziet geen aanleiding de dienstplichtigen die in Indonesië hebben gediend, vrij te stellen van de noodwachtplicht voor de B.B. De minister-president en de minis ter van binnenlandse zaken hebben de Tweede Kamer meegedeeld dat bij uitsluiting van deze categorie het gestelde doel voldoende beman ning van de B.B.-diensten niet kan worden bereikt. Wel is de regering bereid de nood- wachtplichtigen van deze groep, die bij de aanvang van een langere B.B.- opleiding 33 a 34 jaar zijn, vrijstel ling te geven. Het zou weinig zin heb ben deze noodwachtplichtigen, voor wie de leeftijdsgrens op 35 jaar is ge steld, op te leiden. Indien in bepaalde gemeenten het aantal dienstplichtigen zonder mobi lisatiebestemming meer dan vol doende is dan zal er naar worden gestreefd dat de dienstplichtigen, die hun diensttijd in Indonesië door brachten, niet worden opgeroei^n. In gemeenten of kringen waar het aantal dienstplichtigen zonder -nobi- lisatiebestemming onvoldoende is, zullen ook buitengewoon dienstplich tigen worden opgeroepen. De suggestie om militairen van de luchtdoelartillerie voor de B.B. be schikbaar te stellen, wijst de rege ring af. De toekomstige ontwikkeling van de luchtafweer wordt op het ogenblik bestudeerd en dat zal waar schijnlijk leiden tot een meer mo derne luchtafweer. Deze moderni sering zal echter pas over een aan tal jaren werkelijkheid kunnen zijn. De personeelsbehoefte zal door mo dernisering bpvendien niet vermin deren. Mannetje aan mannetje stonden maandag in de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis de gladiolen aaneengerijd, zowel in de graaie op stellingen ter opluistering als in de meer nuchtere bestemd voor de wer kelijke keuring. De daverende kwaliteit en de uit gebreidheid van enkele collecties brachten de keuringscommisie er dan ook toe om tweemaal een diploma voor Gouden Medaille toe te kennen. Daar was vooreerst de imposante inzending van de n.v. Konijnenburg Mark te Noordwijk, een der me- daillewinsters met een vrije collectie van 30 nieuwe variëteiten. Het is in het korte bestek van dit verslag niet wel doenlijk om al het schoons uit deze collectie op te sommen, maar wij noteerden toch enkele bijzonder fraaie soorten. Zo bij de kleinbloemi- gen o.m. de oranjerode Reflection, de zalmkleurige Desirée, de bloedrode Argument en de donkerpurperen Blacfc Girl, Scintilla, bijna eenkleu rig scharlaken, Poème, licht abri- kooskleurig, de roomwitte Ares, enz. enz. Bij de grootbloemige imponeerden ons bijzonder de eenkleurig purperen Botticelli, de roomwitte d'Artagnan, de scharlaken Herm. v. d. Mark en de donkerrode Oskar met grote kelken. Onder de z.g. keuringssoorten wa ren er velen die het Getuigschrift van Verdienste behaalden, zoals o.m. de donkerpaarse Leonardo da Vinei, llata Hari, crème, H. C. Andersen, zalm, de helderrode Auber, Fleder- maus, wit, de koperkleurige Toulou se Lautrec, Schwefellicht, Sihwa licht koper met donkere bruinrode vlek en de donkerblauwe Gavotte. De firma A. J. Preyde uit Bree- zand was de andere medaillewinster; deze collectie bestond uit 20 variëtei ten waarvan „verdienste" behaalden Virtuoos, wit, enorme takken, Ani mator, lichtrose. Credit, porselein- geel, White Friendship en de lichtvio lette Proficiat. De fa. JonkmanHulsebosch, Sas- lenheim, bracht het paradepaard Ro man Holiday in beste kwaliteit in de ring, alsmede de donkerrode Santé waarvan de tros echter nog wat on rijp was. Ook C. J. Wigchert, Sant poort toonde een tweetal van zijn fa vorieten en wel Lilac Perfection en Ruffled Sensation. G. J. H. Beuckers, Noordwijk, bracht vier aardige pri- mulinussoorten en wel Violet Queen, Orange Favourite, Pink Attraction en Canray Bord. Vink en Co. uit het zelfde gladiolendorp Kolibri, donker rood, slanke takken en de helderro de Coventrw P. Bijvoet Co., O ver veen, maakte als elk jaar furore met de sterke oranje prlmulinus Troef. De lilarose Little Mo stond er naast. ONDERZOEK HUWELIJK EN GEZIN In het komende jaar zal de Katho lieke Actie in opdracht van het epis copaat een uitvoerig onderzoek in stellen naar het huwelijk en het ge zin. Dit onderzoek geschiedt in over leg met het Nederlands Pastoraal In stituut en het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezonds heidszorg. De bedoeling van het on derzoek is na te gaan hoe de funda mentele waarden van huwelijk en gezin behouden kunnen blijven te gen de bedreiging van de snel ver anderende wereld. De resultaten van dit onderzoek zullen van grote be tekenis kunnen zijn voor het apos tolaat voor huwelijk en gezin. Voor de uitvoering van de opdracht zal het Landelijk Centrum voor Ka tholieke Actie in de loop van het jaar vele personen en instituten uitnodi gen tot deelneming aan het daartoe vereiste onderzoek. Een werkcomité onder voorzitterschap van drs C. F. A. Meterman is inmiddels met de concrete uitwerking van het onder- zoek-project belast De secretariële werkzaamheden worden verricht bij het secretariaat van het Landelijk Centrum, De Horstink, Amersfoort, o.l.v. de heer H. J. van Santvoort. GROCK OVERLEDEN De laatste jaren trad hij nog af en toe voor de Italiaanse televisie voor het laatst in maart te Milaan. Hij werd tijdens dit optreden onwel, maar slaagde erin zijn programma te maken, voordat hij ineenzakte. Hij herstelde spoedig. Grock sprak Duits, Frans, Engels, Italiaans, Spaans en Hongaars. Hij had een eredoctoraat van de univer siteit v Boedapest. Karl Adrian Wettach, zoals Grock eigenlijk heette werd op 10 januari 1880 in een dorp bij Bern geboren. Reeds op zevenjarige leeftijd besloot Kar] Adiian clown te worden. In 19 ging hij samenwerken met de clown Brickand en noemde hij zich voor het eerst Groc Hun optreden had veel succes. Op een wereldtoer- nee ontmoette Grock ntonet, die als de beste clown van di tijd beke- d stond. Later traden zij samen op. In 1930 was hij waars hijnlijk de best betaalde artiest in Europa. Hit- Ier heeft eens gezegd dat Grock de enige acteur was die hem niet ver veelde. Na de oorlog be; m Grock zijn eigen reizende circus in Duitsland. In 1954 gaf hij in Hamburg zijn af- scheidsvoorstelling. Een neef heeft meegedeeld, dat Grock aan een hartaanval is gestor ven. Zijn vrouw was bij hem. Kinde ren zijn er niet. De grootbloemige zaailing nr. 529 viel op door de zeer zuivere donkerblau we kleur. En om dan weer naar Noordwijk terug te keren: P. v. d. Meer Czn., verwierf op de donkerblauwe Pavo Real, de zeer lichtrose Mad. Butter fly en de rose Miranda het Getuig schrift van Verdienste. H. J. Sal man Zonen brachten o.a. de zalm- rose Victory Day, de lichtblauwe Ve nus, de donkere Marokko, Empire, rose, Valencia, oranjerood en de licht- mauve Pastel Beauty voor het voet licht. Johs, Captein, Heemstede, liet de oude prim. Atom zien, rood met wit zoompje, naast de lichtlila Wedg wood. Tenslotte waren er ook nog enkele andere inzendingen dan gladiolen, als Lil. spec, rubrum met een zee van bloemen en knoppen op 24 bol len van A. Schoon. Akersloot. M. Thoolen, Oveerveen. had een fraaie Ismeng opgesteld onder de naam Ism. Calathma Advance. Niet juist volgens de commissie, het was Ism. festalis. A. J. v. d. Zwet, Roelof- areidsveen exposeerde een aardige witte Physostegia. Van Maas Van Stèin, Hillegom, waren twee Liatris n.l. Kobold en Spicata; van P. Hens- bergen, Hillegom, de donkerpaarse Allium Sphaerecephalum van P. Drost, Lisse, bloemen en droge bollen in aan trekkelijke verpakking. De Richardia Pink (Rose Calla), ingezonden door Harry de Leeuw Comp,, Sassenheim, vonden wij meer aardig dan mooi. Mischien iets voor verzamelaars. KORTERE PROCEDURE VOOR WIJZIGING GEMEENTEGRENZEN De procedure, die gevolgd moet worden voor grenswijzigingen tussen gemeenten, zal aanzienlijk bekort worden als de Tweede Kamer ak koord gaat met een wetsontwerp dat minister Toxopeus heeft ingediend. De grenswijzigingen die na 1945 tot stand kwamen, hebben gemiddeld 6J/2 jaar aanvoorbereiding gevergd, waarvan gemiddeld V/2 jaar was ge moeid met de behandeling van het voorstel door de provinciale en de gemeentebesturen. Volgens de huidige voorschriften worden de meningen van de bij een wijziging betrokken gemeenteraden door tussenkomst van Ged. Staten uitgewisseld. Dit systeem leidt vaak tot felle kritiek van de ene gemeen teraad ten opzichte van de andere, waardoor de goede verhoudingen worden verstoord. Tevens betekent deze uitwisseling van meningen een vertraging van gemiddeld 1VA jaar. De minister meent dat deze fase van behandeling kan worden gemist De voorgestelde procedure stelt de duur van behandeling van een grens wijzigingsvoorstel door provinciale en gemeentebesturen, die nu gemid deld 57 maanden, is, op 16 maanden De 63-jarige Elfriede Moelier uit Benzheim -Auerbach is de afge lopen dagen wel bijzondei onfor tuinlijk geweest. Zondag viel zij van een bergwand in het dal van Koch bij Innsbrück langs een steile hel ling naar beneden. Zij maakte een val van circa 90 meter, maar bleef ongedeerd. Maandag ging zij terug naar de plek om naar de dingen te zoeken, die zij bij haar val verloren had. Al doende stortte zij voor de tweede keer naar beneden. Zij bleek een gebroken pols en een hersen schudding te hebben. Het Panamese schip „Sally" is dinsdag in het noorden van de Adria- tische Zee, circa 20 mijl ten zuiden van het eiland Lussino, gezonken. De 13 opvarenden die in de sloepen wa ren gegaan, zijn.gered door het Griek se schip „Mediterranean". De „Sal ly" was met een lading hout op weg van Triëst naar Noord-Afrika. In Zuid-Slavië zijn maandag bij zware onweersbuien zes mensen door de bliksem gedood en verscheidene gewond. De omstreken van Mosovo er Metohija zijn door breuken in de elektrische leidingen van licht versto ken. KOUDEKERK Verloren. Bij de politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een van een brommer afgevallen lichte re genjas waarin een glassnijder werd aangetroffen. LEIMUIDEN EERSTE DAG ORANJEFEESTEN De eerste dag der Oranjefeesten te Leimuiden stond dit #aar in het te ken van mooi zomerweer. Des mor gens te half negen werden het Oran- jecomité, de leden van de raad, de beide predikanten en de beide hoof den van scholen reeds in het ge meentehuis, door het gemeentebe stuur ontvangen ter opening van de feestelijkheden. De burgemeester, de heer B. Kam- menga, heette alle aanwezigen har telijk welkom en zei, dat het hem ge noegen deed, dat er tussen het ge meentebestuur en het Oranjecomité een goede samenwerking bestaat. Het deed hem buitengewoon veel genoe gen. dat er op 30 april j.l. de ver jaardag van H.M. de Koningin ook feest gevierd was. Hij vond het zeer plezierig dat zoveel vogels van di verse pluimage elkaar gevonden had den om feest te vieren. Hij noemde dit zich dichter scharen om de troon van Oranje. Tenslotte wenste hij het comité een geslaagde feestviering toe. De voorzitter van het Oranjecomité, de heer J. W. de Ren, dankte het ge meentebestuur voor de hartelijke ontvangst. Het deed hem buitenge woon veel genoegen de beide predi kanten en de beide hoofden van bij zondere scholen aanwezig te zien. Dat is een teken van saamhorigheid. Hij zei voorzitter van het Oranje comité te zijn omdat hij een bewon deraar van het Oranje huis was maar dat niet alleen, hy drukte ook zijn bewondering en blijdschap uit voor de manier waarop de Oranjes in deze democratische tijd regeerden. Aan feestvieren had de voorzitter, zo zei hij, helemaal geen hekel. Bij iedere feestviering mag men gerust vrolijk zijn en plezier hebben men moet ech ter er aan denken, dat men zijn waardigheid weet te bewaren Hij hoopte, dat de Leimuidense burgerij op waardige wijze zou feestvieren. Ondertussen hadden de groepen, de versierde fietsen en autopeds zich opgesteld om aan de optocht deel te nemen, Men had van een en ander veel werk gemaakt en het aantal deelnemers viel mee. De volgende prijzen werden toegekend: Groepen: 1. Rassenhaat; 2. Noord- dijk; 3. Noordijk. Versierde fietsen: 1. v. Nieuwpoort; 2. Nelly Post; 3. Tonny Beuk. Versierde steps: 1. Rietdijk; 2. Den Dekker; 3. Verstege. Des namiddags werden kinderspe len gehouden, dank zij het mooie weer was de belangstelling zeer groot. De uitslagen waren als volgt: Meisjes 6—7 jaar: 1. Anja Lange- slag; 2. Gertie Los; 3. J. v. Velzen Meisjes 89 jaar: 1. N. Leef lang; 2 B. de Prie; 3. T. Heuzen. Meisjes 1011 jaar: 1. An v. d. Heiligenberg; 2. Rini de Hollander; 3. Nelly Hogeboom. "es 1214 jaar: 1. S. v. Nieuw poort; 2. Ria van Diemen; 3. L. Noor- dermeer. Jongens 67 jaar: 1. Adri Vernooy; 2. Kokkie Vermeulen; 3. Piet Riet dijk. Jongens 89 jaar: 1. Theo de Ko ning; 2. Joh. v. Veen; 3. W. Noorder- meer. Jongens 1011 jaar: 1. Theo Bou- ma; 2. Jan Noordermeer; 3. Jan Ste- geman. Jongens 1214 jaar: 1, J. Hartveld; 2 J. Beukers; 3. H. den Dekker. Des avonds om 7 uur werd een be gin gemaakt met de Wielerronde van Leimuiden. Geboren: Gerard Cornelis zn van W. de Weerd en A. de Jongh (won. te Zaltbommel); Henricus Theodorus zn van J. H. Vesseur en W. J Schrama; Petronella Maria Adriana dr van J. A. Möllers en J M. H. Olijerhoek. Ondertrouwd: J. J. van der Hoorn 25 jr (Ter Aar) en G. M. Hooger- vorst 24 jr: A. Kinkel 22 j. en B. van Lienden 19 jr. Getrouwd; A. J. Heeren (Aals meer) en A. Loosbroek. LEIDSCHENDAM VIJFTIG JAAR GETROUWD Met een tot de familiekring be perkte feestviering heeft het echt paar C. Harkes-Leclerq, wonende aan de Veursestraatweg 94, zondag zijn vijftig-jarig huwelijksfeest ge vierd. De bruidegom (79 jaar) is in Ha- zerswoude geen onbekende want hij heeft daar gedurende 45 jaar het boomkwekersvak uitgeoefend, waar na hij zich voor de welverdiende rust in Leidschendam vestigde. Geboren: Johanna A. M. dr van C. T. van Boheemen en C. W. J. Warmenhoven; Cornelia E. M. dr van C. T. van Boheemen en C. W. J. Warmenhoven;; Jack zn van H. Hol man en D. Roorda; Jozef J. zn van F. Cappendijk en M. B. van den Bosch; Adriana H. dr van P. van Baaien en L. Pols; Karin dr van J. P. Zandvliet en C. E. Zaalberg. Ondertrouwd: Johann Jansen te Rotterdam en Anthonia G. A. Groe- newegen; Frederik J. van Wygerden en Carolina W. P. Hekkema; Leo- nardus J. van Beek en Hendrika A. G. Zandbergen. Getrouwd: Anton van Broekhuy- zen en Johanna A. R. de Gooyer; Dominicus Wijnen te Leiden en Ca rolina van Oosten; Jules C. Rokker te Den Haag en Johanna J. A. Krau- se; Johannes C. Strik te Pijnacker en Joanna C. M. van Dorp. Overleden: Clara D. H. Mojet 87 jr, weduwe van P. Buys. DE MEIJE Verbetering wegen aanbesteed. Door de Nederlandsche Heide Maat schappij, bijkantoor Amersfoort werd namens de herverkavelings-commis- sie Zegveld openbaar aanbesteed de verbetering en verharding van de weg langs de Meije. Er waren maar 7 inschrijvers voor dit werk. De vijf laagsten waren achtereenvolgens: D. de Rooy, Badhoevedorp 171.500; C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn 169.900; Gebr. Schelvis. Heemstede 165.900; A. Versloot, Bodegraven 165.500 en A. Hogeboom, Rijpwete- ring 153.300. Sport-ontmoeting S.T.J.De Meije. Evenals vorig jaar vonden zater dagavond j.L weer een aantal sport evenementen plaats tussen de afd. Bodegraven en omstreken van de r.k. Land en Tuinbouw-jongeren en een groep uit De Meije. Deze wedstrijden welke gehouden werden op het ter rein van de heer Joh Vergeer staan in het teken van een steeds groter wordende belangstelling. Gestart werd met het nummer hoogspringen 1 en 2 werden de heren Z. Bakker en K. Verlaan 1.55 m. 3. J. v. Vliet 1.50 m. 4 en 5 werden Th. Vink en A. v. Vliet 1.45 m. De L.T.J. behaalde met dit nummer 10'/» pnt. en De Meije 4'/s pnt. Estafette, 4 x 100 ïntxv: L.T.J. A- ploeg 8 pnt.; De Meije B-ploeg 6 pnt.; Totale uitslag L.T.J. 10 pnt. en De Meije 10 pnt.; 1500 mtr. hardlopen: 1. G. Vergeer; 2. J. v. Vliet; 3. J. Ver geer; 4. Z. Bakker; 5. A. Bunnik; 6. T Jansen; 7. T. Stolwijk; 8. K. Ver laan; L.T.J. behaalde hiermede 32 pnt. en De Meije 4 pnt. In de totale puntentelling over de gezamenlijke nummers won L.T.J. 52'/i pnt en De Meije 18*/s pnt. Het sluitstuk van deze sportavond vormde 'n voetbalmatch tussen beide groepen welke De Meije met 31 van L.T.J. won. De Meije wist hier door voor de 2de keer beslag te leg gen op de wisselbeker voor voetbal terwijl de L.T.J. eveneens voor de 2de keer in bezit bleef van de wissel beker voor het hoogst aantal punten in het algemeen klassement. Tot slot werd nog een taart aangeboden aan de heer Joh. Vergeer voor het be- NIEUWVEEN Programma zilveren jubileumviering Nic.Boys Aangezien het deze week 25 jaar geleden is, dat de R.K. Sportver. Nic. Boys werd opgericht, is er door het feestcomité een keurig verzorgd feestprogramma uitgegeven. Na een inleidend woord door de Z.Z.E.E. heren pastoors, en de burgemeester van Nieuwveen en Zevenhoven, de geestelijk adviseur van de Boys, ka pelaan Metten, de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer L. v. Vliet, de voorzitter van de jeugd commissie, de heer v. d. Zanden uit Zevenhoven en door de voorz van 't feestcomité, de heer A. J. v. Dam, geeft 't boekje een zeer uitvoerig overzicht van hetgeen er deze week te wachten staat. Op woensdag a.s. 15 juli, de offi ciële dag van de oprichting, zal het jubilerende bestuur recipiëren in de zaal van sportcafé Leliveld en wel van 8 tot 10 uur 's avonds. Zaterdagmiddag vanaf half twee zijn er op het Boysterrein voetbal wedstrijden tussen welpen, adsp. en juniorenelftallen van Nic. Boy9 en KDO uit de Kwakel. Om 17.30 uur zal er een rondgang zijn van het alom bekende R.K. Mu ziek- en tambourkorps „Arti et Re- ligioni" uit Langeraar. Om 18.30 een voetbalwedstrijd tussen de kampioen van de le kl. van de afd. Gouda en Rijpwetering. Een wedstrijd met weinig krachtsverschil. Om 20.00 u. prijsuitreiking in café Bosman. Voor katholieken is er zaterdagavond te vens gelegenheid tot een dansje in de grote consumptietent op het ter rein. Zondagmorgen om negen uur zal de Plechtige H. Mis worden opge dragen door de geestelijk adviseur, daarbij geassisteerd door rector Van Adrichem als diaken en kapelaan Keessen als sub-diaken (Beiden zijn oud-geestelijk adviseurs van de ju bilerende vereniging). Het zangkoor, onder leiding van haar dirigent, de heer Speet, zal de driestemmige Mis „Duplicibus" van L. Refice uitvoe ren. Het orgel zal door Steef de Boer worden bespeeld. De H. Mis zal worden opgedragen voor de over leden en levende leden van de ge hele sportvereniging. De feestpredi katie zal worden gehouden door pastoor Schretlen. In Zevenhoven zal pastoor Plaat onder de H.H. Missen de feestpre dikatie houden. Na de H. Mis zal door de jeugdafdeling een bloemen hulde worden gebracht bij het Ma- ria-altaar. By de uitgang der ker ken in Nieuwveen en Zevenhoven zal een speldje ten verkoop worden aangeboden. Na deze plechtige H. Mis is er een gezamenlijk ontbijt voor alle leden en genodigden in de zaal van Leliveld. Hierna zal de verenigingsvlag worden aangeboden en de jubilerende voorzitter in de bloemen worden gezet. Tevens hul diging van de leden welke 25 jaar lid van de vereniging zijn geweest. Om twee uur op het Boysterrein Nic. Boys 3Altior 3. Om vier uur Nic. Boys 2RKAV (Aalsmeer) en om 19.00 de met zeer grote spanning tegemoet geziene wedstrijd Nic. Boys —Altior. Om 21.00 uur prijsuitreiking in café Bosman. Het feestcomité en bestuur heb ben al hun mogelijke best gedaan om een zo goed mogelijk program ma samen te stellen, laten nu alle leden zonder uitzondering ook al het mogelijke doen om deze dagen zo goed mogelijk te doen slagen. Op een feestmiddag voor junioren en adspiranten, alsmede de feest avond voor leden, donateurs en ge nodigden, resp. op zaterdag 25 en zondag 26 juli komen we nog nader terug. Jong van dagen weer actief. Naar wij vernemen is het plaatse lijk comité voor de Jong van Dagen voornemens in de a.s. zomervacan- tie wederom een drietal feestmidda gen voor de Nieuwveense school jeugd te beleggen, en wel op zaterdag 25 juli en 1 en 8 augustus a.s. in Schoterveld. De een dezer dagen, voor dit sym- phatieke doel te houden huis aan huis collecte, bevelen wij gaarne aan P.V. de Witpen. Wedvlucht voor jonge duiven vanaf Ouderbosch, af stand 63 km. Duiven gelost om 08.00 uur. Aankomst eerste duif te 09.12, snelheid 1004 meter per minuut. De uitslag was als volgt. 1, 3, 9, 10, 11, 12, 14 Burggraaff; 2. 6, 13, 16, 17, 18, 29 Schuurbier; 4, 9, 28 Smoorenburg. V *dvlucht oudg duiven vanaf Ruffec, afstand 765 km. Hier was de uitslag: I. J. Hoogervorst; 2. 6 Burggraaff; 3. J. v. Veen; 4. Wassenburg; 5. J. de Groot. Wedvlucht jonge duiven vanaf Roo sendaal. Duiven gelost 08.00 uur. Uit slag als volgt: 1. 2, 7, 8. 13, 20, 21 Schuurbier; 3, 6, 12, 18 Smoorenburg; 4, 9, 17 J. v. Veen; 5 Burggraaff; 10, II, 14 Wassenburg. Wedvlucht oude duiven vanaf Cor- beil. Gelost om 05.00 uur. Aankomst eerste duif 09.52 uur. De uitslag was als volgt. 1. J. Hoogervorst, Was sen-burg, 3. Schuurbier. OUD-ADE Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het tweede deel van de hoofdakte de heer Th. v. d. Poel Az., alhier. OUDE-WETERING Geslaagd. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen economie de heer W. Nugteren, alhier. Z0ETERW0UDE AUTOBOTSING OP RIJKSWEG «A Gistermiddag omstreeks drie uur had de automobilist H. v. d. Bosch uit Leiden in het benzinestation ge tankt en keerde van de uitgang weer rijksweg 4a op. Op 400 meter afstand kwam echter een auto aanrijden waarvan de bestuurder, de heer P. K. uit Poeldijk, zoals hijzelf bekend heeft, zijn aandacht had gevestigd op de apparatuur. Hij zag de auto op z'n rijbaan niet aankomen en met een snelheid van 100 km per uur botste hij op zijn voorligger. De wagen van de heer v. d. B. liep maar weinig schade op. hetgeen te danken was aan de zich aan zijn auto bevindende koppeling. De auta van de heer K. werd zwaar beschadigd, de chauffeurs bekwamen geen letsel. Vriendschappelijke wedstrijden P.I.T. '54. Spraken wij vorige week reeds van de dobbelrit als afsluiting van het PIT-seizoen, helemaèl klop te dit eigenlijk niet, want afgelopen zaterdag stonden nog enkele vriend schappelijke wedstrijden op het pro gramma tegen de TTV Effect in „Ons Huis", die op deze manier wat com petitie-ervaring op wilde doen. PIT '54 kwam uit met het 3e en het 4e herenteam, welke teams, niet tegenstaande spannende wedstrijden, beiden met 10-—-0 wonnen. De junio ren behaalden een 64 overwinning. Vacantie P.I.T. '54. Na een zeer druk bezet seizoen gaat PIT '54 nu ongeveer een maarfd op vacantie. Er is dus voorlopig geen training. Gelderwoudse Polder. In de ver gadering van stemgerechtigde inge landen werd de rekening over het jaar 1958 vastgesteld aan inkomsten op 1557.74, de uitgaven op 1282.79, batig saldo 274.95. De begroting voor 1959 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 1718.98 waarbij de omslag, even hoog als vorig jaar, werd bepaald op f 16.per h.a. De agenda was in korte tijd afge werkt maar de verkiezing van een lid van het bestuur in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding, waarvoor volgens de bepaling van 't Alg. Polderreglement gedurende 2 uur gelegenheid gegeven moet wor den om te komen stemmen, noopte de ingelanden nog bijeen te blijven Deze tijdsduur werd echter een zo gezellig samenzijn, dat het nog een uurtje werd verlengd. De heer A. Berg werd herkozen. De heer P. Wiegel, ter vergadering aanwezig als vertegenwoordiger van de eigenaar van de in de polder lig gende Plas, de heer H. C. van Maas dijk, besprak de belangen van het door hem daarin gestichte natuurre- servaat. Het was interessant te mo gen vernemen met welke grote zorg en offers het reservaat zo ver ge bracht is, dat daar duizenden wilde eenden hun verblijf vinden. Hiertoe was het nodig de planten groei, vooral houtgewas te bevorde ren. Door aanbrengen van een af zonderlijke pompinstallatie wordt 't water in de Plas lager dan het ge wone polderpeil gehouden. Daarbij was het nodig speciale sloten te gra ven. Om het stilstaand watei voort durend helder te houden zijn grote hoeveelheden waterplanfen en ge wassen vanuit de Wallen gehaald en in de Plas uitgezet. Deze biologische werking schijnt volkomen aan de vei wachtingen die de deskundige adviseurs vuateln had den te voldoen. Of de waterplanten die ».ijn aangevocc op den duur in deze niet met Rijnlands boezem in veibrnding staande Plas waarin dus geen doorstroming is, in het leven zullen blijven weet, men iv,h niet ze ker. Als het nodig olykt *a« door in- li-ier en uitpompen van water de op lossing gevonden rnceten worden. De zorg gaat zelfs zo ver, dat ook getracht zal worden eendenkroos in de Plas te krijgen. In een kort aantal jaren is de Plas, die toch al de mooiste plek van Zoe- terwoude was, door de aanplanting en het aanleggen van beplante ei landen tot nog groter natuurschoon gekomen. Voor de bevordering van het wa terwild is echter rust op de Plas een gebiedende eis. De heer Wiegel sprak daaromtrent uiterst tevreden. De bevolking van Zoeterwoude en ook het ionge volk je van het zwembad aan de Noord- Aa laat 't met zoveel zorg aangelegde natuurreservaat volkomen met rust. De steeds maar uitzwermende een den keren, steeds groter in getal dan ook weer terug in dit rustig oord.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9