Dl ZWARTE Wie wil studeren moet kunnen verteren visie op televisie WOENSDAG 15 JULI 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Vikings vielen Londen binnen Meer dan honderd moderne Vikings, onder wie de van koning Frederik, hebben tijdens het week-einde een gezelschap „De Deense viking-spelers van Frederiks- aankwamen. Zij hadden in hun toneelkostuums gereisd de spelers in rijtuigen naar Ramsgate, waar zij ter gaven van de „Sage van Amled", waarop „Hamlet" van Christlaan samen met de oudste „Viking" 15-jarige prins Christiaan van Denemarken, een neef inval in Londen gedaan. Het waren allen leden van het Sund", die met een extra-trein in Liverpool street station om de hoeveelheid bagage te verkleinen. Later reisden gelegenheid van de stadsfeesten, enige opvoeringen Shakespeare geïnspireerd zou zijn. De foto toont prins in het Liverpool street station te Londen. „Mei fantasie komt men een eind In „studie-inlichtingen", een uit gave van de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn mededelingen gedaan over de kosten van „het student zijn". Er wordt op gewezen, dat ieder die aan een universiteit wil gaan studeren, de zekerheid dient te heb ben, dat hij of zij in staat is de geko zen studie te bekostigen. De ervaring heeft geleerd, dat slechts zeer wei nigen die voor financiering van de studie geheel of grotendeels zijn aan gewezen op de inkomsten die zij zelf moeten verdienen als werkstudent, in staat zijn de studie tot een goea einde te brengen. Een voorzichtige raming vah de onkosten levert een bedrag op van 2400.per jaar, zijnde 210.col lege- en inschrijfgeld, 250.studie boeken en instrumenten, 550. huisvesting, 550.voeding, 250. kleding, 1Ö0.— reiskosten, 100. contributies, 390.zakgeld. Bij deze raming is uitgegaan van de onkosten, die een student moet maken, wiens ouders niet in een uni versiteitsstad wonen. Een student in de tandheelkunde dient er rekening mee te houden, dat hij gemiddeld per jaar 400. nodig heeft voor materialen buiten het door de staat verschafte deel van het instrumentarium. Classici en theologen hebben een hoger be drag aan boekengeld nodig, en de geologen kunnen niet zonder kam peeruitrusting, omdat zij excursies Ongeval bij oefeningen in Frankrijk De dienstplichtige soldaat J. H. C. van Hemert uit Eindhoven, van de 12e afdeling veldartillerie, is giste ren tijdens de militaire oefeningen bij UsseJ in Frankrijk aan de ogen gewond geraakt. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis te Cler mont-Ferrand, waar een oog moest worden verwijderd. Het andere oog was beschadigd De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. moeten maken. Voor studenten die medicijnen, veeartsenijkunde en bio logie studeren is een microscoop noodzakelijk. Met deze 2400.kan men geen gekke sprongen maken, doch, aldus „studie-inlichtingen" vele studenten beschikken over voldoende fantasie om toch de eindjes aan elkaar te kunnen knopen zonder dat zij dit be drag geheel tot hun beschikking heb ben. De koning van lemen wou tóch de boot maar nemen De koning van Jemen heeft een vliegtuig van de KLM gecharterd voor een reis van Rome naar Asmara voor hem en 30 leden van zijn ge volg. Dinsdagavond, 7 uur, vertrok gezagvoerder Ellison Davis met de PH-LDE „Utrecht", een Lockheed Constellation, van het vliegveld van Rome. De koning van Jemen had drie maanden in Italië vertoefd voor een behandeling van gewrichtsreumatiek. Vlak voor de start had de koning een telegram ontvangen, van presi dent Gronchi van Italië met de beste wensen voor een goede reis. Naar nader uit Rome wer gemeld, was de „Utrecht" een half uur in de lucht, toen de koning over pijn in de hartstreek klaagde. Op ver zoek van de vorst keerde gezagvoer der Ellison Davis vervolgens naar Rome terug, waar de „Utrecht" om streeks acht uur landde. Een lid van het gevolg van de ko ning deelde mee, dat de vorst zich inderdaad onwel had gevoeld. Dezelfde hoveling verklaarde, dat de koning de reis per schip zou voort zetten. BOSBRAND Door onbekende oorzaak is gister middag brand ontstaan in een per ceel vliegdennen aan de Horsterdijk te Lottum. De Lottumse brandweer probeerde door het stichten van een tegenbrand het vuur in zijn opmars te stuiten. Later kwamen brandweer lieden uit Horst en Meerlo assiste ren. Door dit ingrijpen kon de ver woesting tot twee hectare tienjarig denebos en een hectare vliegden nen beperkt blyven; Een groep mili tairen, die toevallig in Swolgen aan wezig was voor een controle in het gebied, waar zaterdag 300 hectare is I afgebrand, verleende ook by deze bosbrand zeer nuttige hulp. GEEN AUDIëNTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 15 juli geen audiëntie. Militairen kregen verkeerde helmen mee Vergeten om te ruilen In de legerplaats Mill, een „bol werk" voor herhalingsoefeningen, heeft de leiding van het kamp on langs verzuimd, aan ongeveer vier duizend militairen, die weer met groot verlof naar huis werden ge stuurd, goedgekeurde helmen mee te geven. In plaats daarvan kregen de jongens zo'n beroemde Verblifa- helm, waar het vorig jaar wel het een en ander over te doen is ge weest, in de plunjezak. Omdat men zich niet heeft gehou den aan de uitdrukkelijke order van de minister in juni van het vorig jaar uitgevaardigd waarin richt lijnen werden gegeven voor controle en omwisseling van de helmen, zal uitgezocht worden wie er voor deze gang van zaken in Mill verantwoor delijk is. De militairen, die thans hoog en droog weer thuis zitten, mét hun on deugdelijke buitenhelm, zullen een berichtje krijgen met de mededeling, de helm maar op te sturen; ze krij gen er een prima helm voor in de plaats. Het ziet er naar uit, dat er nog heel wat zal komen kijken voor dat alle „herhalers" die tijdens be doelde periode in Mill gelegerd zijn geweest opgespoord zijn, want het betreft hier verschillende onderde len. De mobilisatiebureaus zijn inge schakeld om achter alle adressen van de militairen te komen. FABRIEKSGEHEIM VERKOCHT Tegen eeri 25-jarige plasticbewer ker uit Heiloo heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank gisterochtend een jaar gevangenis straf geëist wegens diefstal en ver koop van een fabrieksgeheim ten na dele van ir. J. A. Haverhals, bij wie verdachte vorig jaar werkte tegen een loon van 50,per week. Hij had een bepaalde methode van ver vaardiging van lichtkoepels verkocht aan een inwoner te Heiloo, die hem een werkkring met een loon van f' 75,per week beloofde. De koper zal t.z.t. terecht staan voor uitlok king tot dit misdrijf. Uitspraak op 26 juli a.s. Jongetje NIET met opzet in het water geduwd Geertje van der Ham, het vijfjari ge jongetje dat zaterdagmiddag in het Jan van Galenbad te Amsterdam is verdronken, is niet met opzet in het water geduwd. Getuigenverklaringen hebben dit tijdens een nauwgezet onderzoek door de recherche onom stotelijk bewezen. Geertje, die met zijn vader in het zwembad was, wachtte aan de rand van het diepe bad, hoewel hij niet kon zwemmen, tot zijn vader zich had omgekleed. Een ongeveer veer tienjarige jongen nam een aanloop voor een duik en raakte hierbij het ventje, waarop dit in het water viel en niet meer boven kwam. Door de overstelpende drukte heeft het per soneel het ongeval niet opgemerkt. De jongen die de aanleiding is ge weest van dit verdrinkingsgeval is niet gevonden. Jubileum in beklaagdenbank Voor de Alkmaarse rechtbank heeft de 60-jarige magazijnbediende C. G. H. uit Amsterdam, die sinds 1913 in totaal 26 jaar in gevangen schap heeft doorgebracht, voor de dertigste maal terecht gestaan. Ditmaal wegens diefstal van drie herenpantalons uit een winkel in Castricum in juni van het vorig jaar. Toen hij op 14 februari j.l. deze win kel met hetzelfde doel een bezoek bracht, werd hij door de politie ge pakt. De officier van justitie eiste 12 maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikking stelling. Uitspraak over veertien da gen. Rotterdams nieuwigheidje Papierbakken met deksels Rotterdam gaat maatregelen ne men tegen de vervuiling van haar straten. In het centrum zullen een vijftigtal nieuwe papierbakken verrij zen, die groter zjjn dan de oude en voorzien zijn van een deksel. Hierin zal men tramkaartjes, sigarettendoos jes en ander papierafval kunnen werpen. Er zullen tevens maatregelen ge nomen worden tegen het misbruik van ae papierbakken. Velen be schouwden deze bakken als een ver lengstuk van hun vuilnisbak en wer pen er hele pakken afval in. Dat er deksels op de nieuwe bak ken komen is naar Amerikaans voor beeld. In Amerika heeft men name lijk geconstaeerd, dat het moeten op tillen van een deksel stimulerend werkt op het gebruik van de papier manden. JONGETJE OP RIJKSWEG DOODGEREDEN De 13-jarige A. W. J. van Ameron- gen uit Utrecht is gistermiddag om ongeveer half drie bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij stak plotseling met zijn fiets aan de hand de rijksweg Amsterdam- Den Bosch over. Een passerende auto mobilist kon hem niet meer ontwij ken. De jongen overleed direkt na de aanrijding. Een 8-jarig vriendje dat bij hem was, bleef ongedeerd. Op de plaats waar het ongeluk ge beurde is het streng verboden op de weg te lopen of te fietsen. Kath sociale jeugdkampen in 1961 in particuliere handen In Zweelo o (zuid-oost Drente) werd gisteren het tienjarig bestaan gevierd van het kamp voor sociale jeugdzorg „Het Witte Zand". In het kamp, dat een instelling is van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, worden gedurende een periode van drie maanden ka tholieke jongens die grote moeilijk heden geven bij hun opvoeding tot sterkere bewustwording gebracht. De voorzitter van de kath. nationale stichting voor bijzonder gezinswerk en jeugdzorg, burgemeester L. van Erp uit Waspik merkte in zijn her denkingsrede op, dat de feitelijke aanleiding tot deze feestviering het tienjarig bestaan was van het katho lieke sociale kampwerk te Zweeloo en bij de meisjes-internaten-huizen Dorth te Gorssel, de Burg'n te Heer en huize Driekoningen te Wasse naar. Burgemeester Van Eerp sprak de hoop uit, dat dit werk in de toe komst geheel gedragen zal kunnen worden door het particulier initiatief. Mr. A. J. M. Schats, die de minis ter van O., K. en W vertegenwoor digde, zei, dat het in de bedoeling ligt om de katholieke kampen voor sociale jeugdzorg met ingang van 1961 geheel over te dragen in parti culiere handen. (Van onze t. v.-medewerker) Tour de France. In twee eurovisie-uitzendingen hebben de kijkers dinsdag kennis kunnen nemen van de vordering van de Tour de France 1959. Eergt heeft de commentator B. Barendse toe lichting gegeven op een deel van de etappe over de Col de TIseran en later de aankomst in het Italiaanse Aosta met de prachtige bergomge- ving. We hebben BaL.ini als eerste de eindstreep zien passeren en temidden van veel gedrang een frisse dronk zien gebruiken. Wat we ook konden waarnemen was de uitbundige recla me, die op verschillende punten van het stadion was aangebracht. Dat was alles uiteraard gratis; en dan te weten, dat bij uitzendingen van de t. v. in ons land de sprekers slechts mogen reppen van „een gloeilampen fabriek" of een „autofabriek" in Eindhoven, alsof niemand de wereld namen zou interesseren! Feestelijke naklauk. Onze lezers waren tijdig in ken nis gesteld van de zeer ingrijpende programma-wijziging op dinsdag avond. Het zwaartepunt is komen te liggen op een uitvoerige samenvat ting van de reportages, die verleden week waren uitgezonden in verband met het bezoek van de koning der Belgen. Het was een lust voor het oog, zoveel fleurigheid te ontmoeten en met een zekere gerustheid kon men nu bij koel weer waarnemen hoe warm het toen was. Het meest interessant vonden we hetgeen op nieuw uit Maastricht te zien werd gegeven. Trouwens: de algemene in druk is geweest, dat men ginds in Limburg wist, op welke manier men feest moest maken. Dinsdag zijn de besprekingen in Genève hervat en men heeft intussen kunnen lezen, hoe moeizaam de besprekingen weer op gang zijn gebracht. De Berlijnse crisis blijft overheersen en juist daarom was de historische film-documentatie zo welkom. Komende uitzendingen. In de krant heeft reeds een en ander gestaan over de Louis Blériot- race. De Vara zal er hedenavond een en ander jver laten zien. Verder is er een programma over de wijze waarop de uit Indonesië gerepatrieerde land genoten tot dusver in de Nederlandse samenleving werden opgenomen. Wat de K.R.O.-uitzending van donderdag betreft, vlagen we aandacht voor het Vademecum en de kluchtige comedie „Sn toen kwam d:. Frost". Op a.s. vrijdag komt de N.T.S. met de operette van Lehar „De graaf van Luxemburg". Het programma van de K.R.O. op 22 juli bevat verschillende vastr rubrieken als Gastenboek met minister-president D Quay, „Voet licht en Camera" en „Van paarden en ruitere". Herinnering aan Hommeles. Het is moeilijk, definitief afscheid te nemen van Hommeles, het muzi kale serie-blijspel, dat Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire voor de VARA schreven en dat een der popu lairste programma's van de t. v. is geworden. Weliswaar komt er geen nieuwe serie en zells geen nieuw afzonderlijk hoofdstuk, maar in het zomerseizoen zal de VARA tweemaal een telerecording uitzenden van pro gramma's uit de eerste Hommeles-, serie, uit het seizoen 195758. Als „Herinnering aan Hommeles" zal de VARA het eerste van deze program ma's, De F inse Slag, dat destijds het derde van de eerste serie vormde, uitzenden op zondagavond 19 juli. IK WiL WEL TROUWEN Mar., met de mm min keur el r „Wel, natuurlijk is het Ni! Gerry zei het alschat!Ze omhels de Doxie. „Ik kan je geen zoen ge ven, ik zou mijn make-up bederven; lieveling, ik ben zo gelukkig.... ik had het moeten weten, maar ik was zo druk bezig...." „Wel, nu zul je je toch eindelijk omdraaien, niet?" Lola draaide zich om, „Wel, jy dwaas, romantisch klein meisje, je was werkelijk lyrisch, zo als je dat zo juist zei Als ik iets van dat gevoel in mijn spel kon krijgen Je weet wel, die scène, waarin ze wacht." „Ja, dat.... dat is waarschijnlijk de manier waarop ze moet voelen." De toneelknecht klopte opnieuw. „Uw beurt. Miss Leighton." „Lieveling", riep Lola, „je weet niet, wat je voor me hebt gedaan. Je heb me een totaal nieuwe opvat ting van die scène gegeven. Als het me nu maar lukt.als het me lukt door Reita Lambert der LIEFDE zal ik dat aan jou en Ni te danken hebben." „Het zal je zeker lukken", zei Doxie en duwde haar toen met zach te drang naar de deur. „Ga nu maar." Lola ging, de deur achter zich open latende. Doxie nam zich niet de moeite de deur te sluiten. Ze ging op een stoel zitten, de handen gevou wen op haar schoot, en dacht; „Het is in orde. Ze zal kunnen spelen." Ze hoorde regen vallen en dat ver wonderde haar, want toen ze het ho tel verlieten, scheen de maan op de zee. Ze herinnerde zich, dat het ge durende het grootste deel van de tweede acte verondersteld werd te regenen. Het was de toneelregen, die ze hoorde. Lola had haar eens gezegd, dat als je op het toneel stond, je het publiek niet kon zien. De lichten verblind den je. Da* was ook goed, zei Lola, omdat het je gemakkelijker maakte de illusie te behouden, die je op het toneel trachtte tot leven te brengen. Het kwam Doxie voor, dat dat ook met haar het geval geweest was sedert ze zich in New York bevond. Ze had in een kleine wereld geleefd waarin iedereen deed „alsof", en ze had niet verder gekeken. Misschien had ze net als Lola, niet eens verder willen kijken, omdat het zo'n prettige betoverende kleine wereld was, waar in alles werkelijk en ieder ding moge lijk geleken had. Het had zelfs moge lijk geleken, dat Gerry van haar kon houden. Maar Gerry hield van Lola. Dat was al die tijd duidelijk merk baar geweest, maar zij was alleen niet in staat geweest het te zien. Na enige tijd hoorde ze enig ge rucht vlakbij en toen ze opkeek zag ze Charles Ransome in de open deur staan. Hij fluisterde: „Het is beter dat je komt, Doxie. Je bent nu gauw aan de beurt....", ze keek hem aan, alsof ze hem niet begreep. „En kijk niet zo somber. Het gaat veel beter. Lola overtreft zich zelf en die stand beelden in de zaal raken werkelijk een beetje onder de indruk." Toen herinnerde ze zich. De mu ziek. Zij had ze helemaal vergeten en nu kwam het haar voor, dat ze onmogelijk kon spelen. „Charlie", zei ze, „er is toch geen is er iemand anders, die die mu ziek kan spelen?" „Iemand anders? Grote hemel, Doxie! Je weet, dat er niemand is", hij trad vlug op haar toe. „Moed, kindje. Ik zeg je, dat we het halen. Als je je daar dus zorgen over maak te „Datdat is het niet. Ik ben alleenik lijk erg zenuwachtig te zijn." „Wie is dat niet?", zei hij kortaf. „Maar dat wil niet zeggen dat we het werk neerleggen. Het stuk moet doorgaan, Doxie. Dat is één van de eerste dingen, die je bij ons moet leren. Je kunt je zo ziek als een hond voelen, je kunt net van het doodsbed van één van je familieleden komen dat mag allemaal geen invloed heb ben. Je moet je eigen aangelegenhe den vergeten. Je moet steeds beden ken, dat jij niet belangrijk bent. Het is de taak die je vervult, die van be lang is en zo lang je nog kunt krui pen en adem halen moet je die taak vervullenhy glimlachte haar toe om zyn eigen zenuwachtigheid en ongeduld te onderdrukken. „Dat is het toneeldat is ook het leven." Ze had aandachtig naar hem ge luisterd, met een kleine frons tus sen haar grijze ogen. Nu knikte ze. „Ik begrijp je. Ik moet me zelf vergeten en alleen aan myn taak denken." „Denk er aan, terwijl je speelt, dat je niet Doxie bent, je bent Linda. Vat 't zo op. Vergeet alles behalve dat." „In orde." Het orgel achter de coulissen stond vlak achter dat op het toneel. Er was een klein kijkgat boven in de coulisse, waar Charlie door kon kij ken om de acte op het toneel te vol gen Zodra hij Lola naar het orgel zag lopen, zou hij Doxie een sein geven om gereed te zijn. Op zijn tweede sein moest ze beginnen te spelen. Doxie had de scène zo dik wijls gerepeteerd dat ze alleen al op 't geluid "an Lola's voetstappen kon bepalen, wanneer het tijd was om te beginnen. Ze ging aan het orgel zitten. Haar handen waren klam en yskoud. Ze trapte op de pedalen en keek om zich heen. Ze zag de toneelspeler, die da delijk op moest komen, tussen de coulissen staan wachten. Ze kon de schmink op zijn gezicht zien. Doxie zag andere geschminkte gezichten en ook de stoffige gezichten der toneel knechts. Toen zag ze Charlie plaats nemen op zijn stoel en door het kijkgat kij ken. Hij gaf haar het sein om gereed te zijn. Nu, dacht ze, moest ze alles vergeten. Vergeten, dat, ze haar geld verloren had en dat ze Gerry verloren had. Ze moesten trachten te denken als Linda, die daar stond te wachten. Het was alles maar „alsof", maar ze moest er aan denken, alsof, het werkelijkheid was; ze moest niet trachten verder dan die wereld te kijken. Charlie gaf haar het sein en ze begon te spelen. „Onward, soldiers" eerst; een paar langzame, plechtige maten, die echter vlug roekelozer werden in overeenstemming me Lin da's roekeloze stemming. Aanstonds zou ze de uiteenzetting met haar man hebben Charlie wenkte haar opnieuw en ze trok de stoppen uit en begon met „Jobalai" Linda begon te beseffen, dat ze de strijd verloren had. Alles was tevergeefs geweest. Ze zat daar achter het oude orgel en regen sloeg tegen de ramen. Ze hield het hoofd achterover en haar ogen waren ge sloten, terwijl haar lichaam heen en weer zwaaide, vlugger en vlugger. De muziek zwol aan tot een oorver dovend gejubel. Daarbij zou haar man binnenkomen en voordat ze zijn aanwezigheid bemerkt had, zou hij haar in zijn armen van de kruk op heffen. Doxie moest dan midden in een luid accoord afbreken. Charlie gaf haar het teken, maar ze zag hem niet. Haar ogen waren gesloten, haar hoofd lag achterover in haar nek, haar lichaam zwaaide heen en weer. „Jooba-jooba-joobalai!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8