Meerderheid in Tweede Kamer dringt aan op uitstel van huurverhoging Sunil wast stralend wit... Spoorwegen verstrekken reischèques WITTER DAN DE WITSTE GEIT en spaart uw linnenkast WOENSDAG 15 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Van i 2,50 en i 5,- De Nederlandse Spoorwegen zul len eind dezer maand beginnen met de uitgifte van reischèques in coupu res van 5.en 2.50. Deze reis chèques, die aan ieder station ver krijgbaar zijn, houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes voor vervoer in het binnenland. De chèques kunnen daar entegen niet verzilverd worden. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. De Spoorwegen menen dat het pu bliek meer en meer vertrouwd is ge raakt met allerlei bonnen die inge wisseld moeten worden om de ver langde prestatie te verkrijgen en die geldswaarde vertegenwoordigen. Als geschenk Er is, blijkens vragen die de N.S. hebben bereikt, de wens bij het pu bliek om als geschenk reisbonnen te kunnen aanbieden, bij verjaardagen of jubilea. Door dis soort geschenken kan men ook de bestemming bepa len. Zo kan bijvoorbeeld bereikt wor den dat kinderen hun ouders eens „een dagje laten overkomen" of ou- Rampspoed achtervolgt Nw -Guinea-expeditie Helicopter verongelukt Dr. Brongersma, de leider van de Nederlandse expeditie naar het Ster rengebergte in Nederlands Nieuw- Guinea heeft aan de „Aerial Con- factors" telegrafisch bericht gezon den dat een der twee helikopters, die de expedtie steun verlenen bij de bevoorrading, is verongelukt. De bestuurder, gezagvoerder War man, bleef ongedeerd. Over de toe dracht van het ongeval zijn op het ogenblik in Nederland nog geen na dere bijzonderheden bekend. De taak van de helikopters was de laatste dagen, de groepen der expe ditie, die thans tochten ondernemen naar tot dusver niet beklommen bergtoppen, te bevoorraden. De „Aerial Contractors" overwe gen, vanuit Nederland een nieuwe helikopter naar de expeditie te stu ren. Niet op luchtbed drijven in Renesse In Renesse mag men niet meer met een roeibootje, kano of luchtbed de zee op. Men acht dit te gevaarlijk. Het besluit is reeds voor de tweede keer genomen. Vorig jaar hebben G.S. de maatregel niet willen bekrachti gen. Een Duitser is zondag te Renesse op een luchtbed in zee afgedreven en het heeft heel wat moeite gekost hem te redden. Dit heeft de gemeente raad er toe bewogen opnieuw het drijven op luchtbedden e.d. te ver bieden. ders hun kinderen. Men verwacht ook dat N.S.-reischèques ook als prijs bij cadeau-acties gewaardeerd zullen worden. Niet voor buitenlandse reizen De reischèques kunnen ingewis seld worden tegen spoorkaartjes eer ste en tweede klas zowel voor re tour- als enkele reizen. Voor buiten landse reizen gelden de chèques niet. Vertrag:ng in weduwenwet Tijdnood in Tweede Kamer Vóór gistermidag in de Tweede Ka mer de regeringsnota aan bod kwam heeft men eerst over de weduwen- en wezenwet gesproken. Met dien verstande, dat men van gedachte heeft gewisseld over de behandeling in de Kamer van deze wet naar aan leiding van enkele vragen van de heer Blom (PvdA). Hoewel minister Toxopeus op spoed heeft aangedron gen is het de vraag of de Tweede Kamer de aanpassingsregeling voor de ambtenarenpensioenen nog vóór dit tijdstip zal kunnen behandelen. De vaste Kamercommissie is van oordeel, dat het onmogelijk is, dit ingewikkelde onderwerp op tijd af te werken. De Kamer gaat immers op het eind van deze week op zo merreces. De aanpassingsregeling voor de ambtenarenpensioenen dient echter nog vóór de AWW in behan deling te komen, daar de ene wet in de ander past. De voorzitter, dr Kortenhorst, er kende dat men in tijdnood is ge raakt, maar hij zag wel een moge lijkheid de zaak op de donderdag na Prinsjesdag op de agenda te plaat sen. Er rezen hiertegen in de Kamer bezwaren, waarna minister Toxopeus beloofde na te zullen gaan of het mogelijk was zowel de weduwen- en wezenwet als de aanpassing met terugwerkende kracht per 1 oktober in te voeren als de behandeling in de Kamer wat later zou vallen. De heer Burger (PvdA) stelde voor de AWW in elk geval per 1 ok- tobër in te voeren en dan maar te wachten met de aanpassingsregeling tot 1 januari 1960. Hij diende zelfs een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd alles te doen om de AWW met ingang van 1 oktober in te voeren. Deze motie had geen enkele kans. Prof. Oud noemde haar dwaas, daar de minister zelf al had aangeboden, dat het pensioen per 1 oktober met terugwerkende kracht zou ingaan; prof. Romme betoogde, dat de socialisten beter een derge lijke uitnodiging aan de Kamer zélf zouden kunnen richten. De motie werd met 81 tegen 45 stemmen ver worpen. De Kamer zal thans in haar commssie met snelheid moeten wer ken om het voorlopige verslag in de eerste week van september gereed te doen zijn, zodat men vóór oktober i nog tot debat en besluit kan komen. De voorzitter van de Kamercommis- I sie. de heer Blom (PvdA) toonde zich bereid op elk uur van de dag of nacht te vergaderen. Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Koffertje met vreemde geluiden Op een persconferentie in het hoofdbureau van politie te Amsterdam is dinsdag een door het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven ontwik kelde z.g. „bankloperstas" getoond welke een grote beveiliging betekent voor vervoerders van waardevolle zendingen. In de bodem van de tas (foto) is nl. een sirene gebouwd, welke oorverdovend gaat loeien zodra de tas uit handen van de drager wordt gerukt. Alleen hij die bekend is met de werking van deze beveiligings installatie, is in staat het lawaai te doen ophouden. Mocht een dief dus met de tas vluchten, dan trekt hij een spoor van geluid achter zich aan.... Vrijere loonvorming dient eerst uitgewerkt te zijn Het ziet er niet naar uit, dat de regeringsnota over huren, lonen, prijzen en belasting zonder kleerscheuren in de Tweede Kamer de eindstreep zal halen. Het debat is gisteren begonnen en zal deze week uitduren. Met name de vervroegde datum van ingang van de huurverhoging stuit op verzet. Het zal er daarom wel op uitdraaien, dat de beslissing hierover uitgesteld wordt tot de laatste maanden van dit jaar. De heer Andriessen (K.V.P.) stelde voor de datum van verhoging van de huren en de verhoging van de melk prijs uit te stellen tot 1 april aanstaande. Het kabinet-De Quay heeft de steun van de KVP nodig. De heer Andriessen meent, dat eerst de vrijere loonvorming, moet zijn doorgewerkt, zonder de extra-belasting van huur- en melkprijs-verhoging heeft de vrijere loonverhoging betere kans van slagen. gen in het bedrijfsleven en één over de afschaffing van de vijfde ge meenteklasse. Over dit laatste heeft ook de heer Andriessen gesproken. Drs Roemers zei voorts, dat zijn par tij op basis van deze nota aan dit kabinet geen vertrouwen kon schen ken. Hij noemde het „conservatief en reactionair" en verweet het „gebrek aan visie en motivering, miskenning van de vakbeweging". Andriessen (KVP): „nadere motivering" e verhogingen moeten ook ten volle door de salarisverbeteringen opgevangen worden. De heer An driessen legde enige dreiging in zijn betoog, toen hij verklaarde, dat de KVP tégen huurverhoging zal stem men als er dit jaar geen uitzicht is op een redelijke loonsverhoging. Ook de AR-woordvoerder, de heer Hazen- bosch, vroeg om uitstel van de huur verhoging tot 1 april 1960. Hij is tevens van mening, dat de vrijere loonvorming in het econo misch leven moet zijn „uitgewerkt" vóór de invoering van de huurverho ging. Werknemers en werkgevers we ten dan precies waar zij aan toe zijn. Ook de consumentensuhsidie op de melk zou hij slechts geleidelijk wil len zien afgeschaft, te beginnen op 1 april 1960. De Christelijk Historische afge vaardigde, de heer Van Mastrigt vreesde, dat er eigenlijk maar één grote loonronde tot stand zal komen, waardoor de vrijere loonvorming in de knel raakt. De regering dient te gemoet te komen aan de wensen van het georganiseerd bedrijfsleven. Aldus was vóór uitstel van de ver hogingen gistermiddag reeds een meerderheid in de Kamer verkre gen, want ook de heer Roemers (P.v.d.A.) pleitte voor uitstel in een overigens sterk gekleurd poli tiek betoog. De socialisten willen in tegenstelling tot de KVP éérst een algemene loonronde. Motie Drs Roemers heeft een rede van twee uur gehouden. Een van zijn conclusies was: we verwachten nog geen val van het kabinet", en er klonk een ondertoon van spijt in z^jn stem. toen hij dit stelde. Hij kwam met een motie, waarin als oordeel werd uitgesproken, dat aan het ver langen van de Kamer, voorrang te geven aan een welvaartsverbetering boven huur- en melkprijsverhoging in het regeringsprogram geen gevolg is gegeven. De regering wordt in de motie uitgenodigd aan deze eis als nog gevolg te geVen. Hjj kondigde voorts een motie aan, waarin de re gering wordt verzocht af te zien van een verhoging van de melkprijs, om dat de melksubsidie door de verbe tering van de zuivelmarkt toch al j automatisch vermindert door verla ging van de huursubsidies. Hij stelde daarnaast nog twee moties in het vooruitzicht: één over de ambtena rensalarissen, waarvan hij vreest, dat 1 deze achterblijven bjj de verhogin- Vragen De heer Andriessen beperkte zich in hoofdzaak tot het formuleren van een serie kritische vragen: „Is het wel juist dat de regering ruimte voor welvaartsverbetering lager schat dan de SER? Is er geen nadere motive ring nodig? Waarom meent de re gering in tegenstelling tot de SER, dat een melkprijsverhoging van vier cent nodig is? Waarom krijgen slech te huizen, die na 1918 gebouwd zijn en dezelfde gebreken vertonen als die van vóór 1918, huurverhoging? De arbeidsproductiviteit in bedrijfs- slagen. Katholiek Thuisfront werkt voor deze actie samen met het PIT, het Protestants Interkerkelijk Thuis- i front. Alle dienstplichtigen op Nieuw- Guinea zullen met Kerstmis een pak ket ontvangen. De kisten met de kerstpakketten worden in september per schip verzonden, zodat nu reeds met de voorbereidingen moet worden begonnen. De inhoud van de pakketten zal en het overheidsapparaat kan moei- bestaan uit een complete schrijfmap, lijk gemeten worden. Is de minister of een groot foto-album of een z.g. niet van mening dat deze sectoren I diplomatentas. Elk pakket komt ge- waarschijnlijk niet onder de termen I middeld op de prijs van 5.In van de loonsverhoging vallen? totaal zal dan ook een bedrag van Positief was hU over de verhogingd« pe^^»«»n; van de grondbelasting. Hij sprak als l zün mening uit, dat deze maatregel moet worden vermeden. Ook de ver hoging van de personele belasting achtte hij onjuist. „Deze belasting in haar geheel is trouwens uit de tijd". gemoeid zijn, hetgeen uiter aard Katholiek Thuisfront en het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, voor grote financiële consequenties plaatst. Om deze reden houdt Katholiek Tuisfront dan ook dit jaar weer een kleine actie onder de afdelingen van het Katholiek Thuisfront, om elke afdeling zulk een pakket te laten be kostigen, terwijl daarnaast aan een aantal geselecteerde particuliere adressen eenzelfde verzoek wordt ge richt. Alle gewenste inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront, An- De heer F. H. v. d. Wetering (CH) stelde vast, dat de regering de groot ste hap uit de ruimte voor de wel vaartsvermeerdering heeft genomen: 175 miljoen gulden. Was het niet be ter geweest deze 175 miljoen te ge bruiken voor verlaging van de om zetbelasting? De lagere prijzen zou- den een gunstige compensatie bieden 1 na Paulownastraat 48 te Den Haag, voor de overheidsmaatregelen. Hij vond het gelukkig, dat de huurblok kering zal verdwijnen en vroeg van de minister een uitspraak om huis eigenaren, die niet aan de stortings plicht hebben voldaan geen straf sancties op te leggen. Ir. van Dis (SGP) drong o.m. aan, op drastische verlaging van de staats-de Ned. Kath. Middenstandsbond uitgaven, en vroeg aandacht voor de zullen dit jaar gehouden worden op telefoon K 70—33.13.94. Giro 520.000. STUDIEDAGEN KATH. MIDDENSTANDSBOND De tweejaarlijkse studiedagen van vergeten groepen. Kerstactie Overzee door Kath Thuisfront Nu het aantal dienstplichtigen op Nieuw-Guinea aanmerkelijk is uitge breid, doet Nationaal Katholiek Thuisfront dit jaar een bijzonder beroep op katholiek Nederland om de takken als landbouw, het transport- Kerstpaketten-actie 1959 te doen 28, 29 en 30 juli aanstaande in de abdij van Berne te Heeswij k. Op het programma staan causerieën van dr. A. W. Luyckx, drs. J. A. Wartna, de heer L. E. A. M. van Dijck en mr. R. J. Nelissen. Bij de opening van de studieperiode spreekt prof. Ariëns de maatschappelijke uitgangs punten voor het middenstandsbe- leid. Bij de sluiting van deze studieda gen spreekt mgr. W. M. Bekkers over „De Kerk in de wereld". De Tweede Kamer behandelt de regeringsnota Dinsdag is in de Twee-de Kamer het debat begonnen over de nota waarin de règering enige punten op sociaal economisch gebied heeft vastgelegd. Tijdens de rede van drs Roemers werd deze opname van de ministers De Quay en Zijlstra achter d e regeringstafel gemaakt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7