Mijn ervaringen met parkieten Raddraaiers van Beestenmarkt donr politie opgesloten WOENSDAG 15 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT We hebben er al dagenlang op zitten wachten, maar eindelijk belandde hij dan toch op ons bureau: een van het bakken van spiegeleieren in de hitte van de zon. Dit is het model Sheila McDonough uit Dublin omeletten bakt op het dak van haar auto, dat een zeer hoge temperatuur had bereikt. Zoals wij vraagt u nu natuurlijk af hoe Sheila dan op dat dak kon blij ven zitten, maar dat vermeldt de historie niet. foto die zich broken» hoorden we haar duidelijk vertellen, „dat je je niet met die mensen moet afgeven» dat je je „niet moet laten lijmen voor een paar ellendige extra zaadjes, etc.". Mevrouw Parkiet, die we intussen om voor de neefjes en nichtjes, die naar zulke dingen vragen, maar „Cleo patra" hebben genoemd meneer heet nu Caesar heeft nooit geleerd op de vinger te zitten. Zij was waarschijnlijk al te oud en te waakzaam voor derge lijke intimiteiten, maar we hebben haar wel bijgebracht op een toegestoken stokje plaats te nemen er. vogels die men één vinger of één stokje biedt blijken al gauw aan de hele hand niet genoeg te hebben, want niet lang daarna hadden beide een vaste plaats gevonden op de gordijnroe boven het raam. Het is wat vermoeiend de gehele dag achter het beest aan te lopen met een krant om de afval op te vangen. Daarom hebben we een vast openluchthoekje gemaakt, waar zij dus naar het vogel verkeer op straat kunnen kijken. Uier verdeden zij lange tijd met nietsdoen hun tijd, beetje vliegen, beetje kijken, beetje pikken, maar tegen de zomer meenden wij, dat Cleopatra en Caesar wel enige verantwoordelijkheid als vader en moeder van een nageslacht zouden kunnen dragen en daarom trachtten wij hen te bewegen in een broedhokje plaats te nemen om hier de eerste voorbereidingen tot een gezin te treffen. Waarschijnlijk heeft een parkieten- paar nooit een vreemdere broedkooi gezien; zij was gemaakt van een oude op karton geplakte foto van Rotterdams havenwerken en men kon merken, dat de bedoeling van dit vreemde bouwsel hun niet geheel duidelijk kon worden. Eerst waren zij er bang van, wat later keken zij er met geamuseerde verbazing uit 'n ooghoek naar en weer wat later begonnen zij grote stukken van de foto af te trekken en op te vreten. Op zo'n ogenblik houdt je je hart vast, want je weet nooit, wat voor vreemde gevolgen een foto in de maag van een parkiet kan hebben. Wekenlang hebben wij op het moment gewacht, waarop een van de twee het „nestkastje" zouden betreden, toen hebben wij er een vakman bijgehaald, die vrijwel dadelijk, nadat hij binnen was, een onbedaarlijke lachbui kreeg. We leer den, dat een broedhok van hout moet zijn, en dat de ideaalste vorm een uitgehold beukenstammetje is met een gaatje daarin en een draaibaar dekseltje (ƒ3.75). Ook moesten wij er twee ophangen, want parkieten willen graag keus hebben. Zij willen peinzend dan het ene, dan het andere huurhuis bekloppen, om er dan in de trant van een verloofd paartje ellenlange gesprek ken over te voeren. We hebben in de zijkamer een volière van gaas moe ten maken 12.50) boven de hangkast. Een volière met echte natuurlijke boomstammmetjes en een grondplaat (ƒ4.en daar schreeuwen en kwetteren, gillen en klapwieken onze gevederde huisvrienden die al gauw hun voorkeur hebben laten blijken voor het linkse broedkastje (dat notabene 1.50 goedkoper was dan het andere) en waar Cleopatra gisteren voor het eerst vier piepkleine eitjes heeft gelegd, die zij met een vuur een betere zaak waardig ijverig zit te be broeden. Over een paar weken begint het spul hele maal weer opnieuw en daarom geven wij u nogmaals de raad; u moest maar liever géén parkieten nemen, want het eindigt er mee, dat je moet verhuizen, omdat de zijkamer te klein voor de vogels is geworden. Neem liever een ^goudhamster. Koningin stelde centrale Lage Weide" in bedrijf H. M. de Koningin, gefotografeerd tijdens de rondgang door de nieuwe electrische centrale „Lage Weide" te Utrecht, welke zij vandaag officieel in gebruik stelde. Foto: de vorstin bij de grote controletafeL Agenten aangevallen In het politiebureau te Leiden zijn sinds maandag vier Leidse knapen opgesloten, die bekend hebben een aanval op twee politie-agenten on dernomen te hebben in de nacht van zondag op maandag 6 juli jl. In die nacht ging het er op de Beestenmarkt te Leiden nogal warm aan toe. Na de sluitingstijd van de café's en de kroegen had zich rond half een op de Beestenmarkt een groep mensen verzameld, die vol aan dacht waren voor enige raddraaiers die in het water van de Beesten markt waren gedoken. Twee agenten van de Leidse politie trachtten hier enige orde te scheppen. Zij gelastten een toeschouwer, een veertigjarige Leidenaar, door te lo pen. De man weigerde aan dit bevel gevolg te geven. Toen de twee agen ten hem met enige kracht tot door lopen wilde bewegen, werden zij on verwachts van alle kanten bespron gen door een groot getal heethoof den, (ongeveer vijftien stuks) die er spoedig in slaagden, de man te be vrijden en de agenten zo toe te ta- kenen, dat beide enige dagen geen dienst konden verrichten. Een agent liep een hersenschudding op, de an der raakte onder meer gewond aan de kaak. De raddraaiers verdwenen, het werd weer rustig op de Beestenmarkt, en de twee agenten konden niets anders doen dan onverrichterzake naar het bureau terugkeren. Maandag j.l. echter troffen zij op de Beestenmarkt enige knapen aan, waaronder zij de grootste belhamels van het incident, dat een week gele den plaats vond, herkenden. Vier jongelui werden ingerekend. Na eni ge tijd ontkend te hebben, vielen zij door de mand. Het zijn gebroeders D. de G. (17 jaar) en S. P. de G. (20 jaar) en de broers A. B. (18 jaar) en C. B. (23 jaar). De politie van Leiden pleegt over de voorgeleiding nog overleg met de Officier van Justitie te Den Haag. Als gevolg 'van een daling van de wereldmarktprijs zullen met ingang van donderdag 16 juli a.s. de ver koopprijzen in Nederland voor gas- olie, autogasolie en huisbrandolie I met 0,30 per 100 liter worden ver laagd. In diverse delen van het land, o.a. in het Rotterdamse havengebied is op deze prijsverlaging reeds geheel of gedeeltelijk vooruitgelopen. De 23-jarige electricien J. Dort- wegt uit Rotterdam is gisteren op de „Autobahn" KarlsruheStuttgart bij Pforzheim door een verkeersongeval omgekomen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is moeilijk na te gaan, doordat er geen andere wagens bij betrokken waren. Het schijnt dat D. de macht over het stuur heeft verloren en aan de kant van de weg verongelukt is. Boekbespreking „Rik Robberts Ruimtedetec tive", door W. J. Verbeeten. Uitgeverij „Helmond" te Helmond. De zo in trek zijnde en bekende „Rik Robberts Reeks" van de schrij ver W. J. Verbeeten is weer verrijkt met een pracht boek. Als een mo derne Jules Verne neemt hij de le zers mee de luchtruimte in. We ma ken van alles mee met vliegende schotels, ruimtevaartschepen en kunstmanen. Op de Saturnus-maan Titan is een nederzetting gevestigd van Interpleneta. Er zijn daar kost bare metalen voor vervaardiging van robots. Maar er. heerst ook on rust onder de mensen, welke uitbarst in muiterij bij de werkploegen. Rik weet met veel takt alles bevredigend op te lossen, maar ontdekt dat er een super-raket verdwenen is. Het spoor leidt naar Venus maar de dader weet steeds te ontglippen totdatnui Een voormalig piloot, een Engelsman, heeft een veiligheidsgordel voor lees dat zelf in dit spannende avon-1 automobilisten ontwikkeld. De gordel heeft wel zeer positief de belangstel- tuur, vooral voor jongens van 10161 ling van de levensverzekeringsmaatschappijen, die ogenblikkelijk de jaar. 1 premies verlaagd hebben voor de gebruikers van het nieuwe apparaat. U moest maar liever geen parkieten kopen, als u het nog niet gedaan heeft. Later zal u wel duidelijk worden waarom. Wij, miijn vrouw en ik, hebben 't wel gedaanWe zouden voor schoonmoeder een kanarie pietje kopen, maar daar het juist broedtijd was in de kanariewereld gingen we zonder piet, maar met twee lichtblauwe parkieten naar huis, die al direct in het sigarendoosje, waarmee wij ze van Oegstgeest naar Leiden vervoerden, stemming tegen ons gingen maken in de vogelwereld. Zij hadden hun vroegere eigenaar als souvenir in het velletje van de duim gebeten en nu gilden zij in him kleine houten cel: tsjiep, tsjiep en het werd merkte ik op door de vogelwereld overge nomen in een storm van verontwaardiging. „Weer zo'n laaghartig geval van vrijheidsberoving hoorde ik de mussen tegen de spreeuwen zeggen. Er werd veel over gekwetterd. In de tram zette het ge- sjierp zich voort^tot verbazing van een oud vrouwtje op de bank tegenover ons, die speciaal een bril uit haar tasje tevoorschijn haalde, op. de neus zette en haar omgeving ging inspecteren. Het is gek, maar op zulke ogenblikken wil je dan nog niet weten dat je vogel- transporteur bent. Dus hield ik het sigarenkistje angst vallig onder mijn benen verborgen. Thuis stond een kooi, die een lid van „Avibus" ons geschonken had, omdat hij toch in de weg stond en te zwaar was, hetgeen ik ondervonden heb, want toen ik probeerde het geval per bromfiets te vervoeren, viel het gevaarte op mijn linkerbeen, welke gebeurte nis mij voor de eerste maal deed vermoeden, dat ook vogels hun vóór en hun tégen hébben. De volgende stap was, te proberen deze vogels zon der al te veel machtsvertoon in deze kooi over te plaatsen. Ik ben gewend dergelijke zaken zeer zorg vuldig aan te pakken en niets aan het toeval over te laten. Dies plaatse ik de vogels met sigarendoosje en al in de kooi om vervolgens van buiten af met een stokje de deksel op te lichten. Je weet nooit waartoe een wraakzuchtige parkietenpaar in staat is De reactie was, dat beiden met een „kom me maar halen" uitdrukking op de snavel in hun kistje bleven zitten. Het neefje van de overburen probeerde het met een paar stukjes brood, toen met een verkruimeld kaakje en tenslotte met een stukje chocolade, maar we betwijfelden toen al of dit de versnaperingen zijn die men met succes een parkiet kan offreren. Zij bleven er wel met één oog lang naar zitten kijken. De volgende dag was het lichtblauwe vogelpaar een schoolvoorbeeld van melancholie. Stilletjes zaten zij op een stokje; er kon nog geen piepje af en het En thans nu schoonmoeder toch niet zo veel voor parkieten bleek te voelen zitten wij met een vogel paar, dat zich bijzonder goed aan de omstandigheden heeft aangepast. Zij vertoeven al lang niet meer in de kooi, maar bij het raam in de huiskamer, waar zij kunnen flirten met de vogels in de buurt. De mussen zién wel wat in deze lichtblauwe exotische gevalletjes. Het balkon is een lichtekooi voor mannetjes-mussen geworden, die als echte straatslijpers hun eigen broe dende wijfjes in de steek hebben gelaten en naar het parkietenvrouwtje achter het raam zitten te lonken. In de dakgoot wordt er schande van gesproken. Je hoort de broedende vrouwtjes elkaar toeroepen.... daar zit je je nu suf voor te broeden! Overigens is ook ons parkietenpaar niet „vogels" vreemds. Het wijfje bijvoorbeeld gunt haar echtgenoot geen korreltje zaad, zolang zij zelf nog niet verzadigd is. Daarom hebben wij twee bakjes geplaatst, maar als mevrouw aan de ene bak bezig is en meneer aan de andere, komt mevrouw meneer wegjagen en zet zij haar maaltijd aan meneers bak voort. Meneer Parkiet heeft daar een handig trucje voor bedacht, want zo gauw hij bij de ene bak is weggejaagt, holt hij naar de andere bak, achtervolgd door mevrouw, die op zo'n manier in de hand werkt, dat beiden met een pracht van een honger op stok gaan. Intussen heeft zij een afdoende manier van alleen eten bedacht want zij gaat dwars voor beide bakjes staan en pikt daarbij een maaltijd bij elkaar tot zij verzadigd is, terwijl het mannetje op de achtergrond klagelijke geluidjes laat horen. Zo hebben wij ook ontdekt, dat mannetjes in de parkietenwereld sneller tot collaboratie met „de vijand" bereid zijn dan de dames. Het duurde niet lang of meneer parkiet kwam bij mijn vrouw op een vinger zitten, die in de kooi werd gestoken. De volgende stap in dit staaltje vogeldressuur was, dat de vinger met vogel en al uit de kooi werd gehaald en ook dan bleef het beest zitten. Maar u had mevrouw Parkiet eens moeten horen als het beest weer in de getraliede ruimte was teruggekeerd. In een urenlang snaterver- haal, dat met enige nijdige snavelhouwen werd ondr- Gevederde vriendjes die eerst een vinger nemen en dan aan de hele hand nog niet genoeg hebben parkietenzaad, waarvan wij met kwantum-korting vijf kilo hadden gekocht bleef in de plastic bakjes onaan geroerd. Dat is niet leuk in huis, zo'n stel dat zit te sikkeneuren; het drukt min of meer de stemming. Iedere maal dwaalde onze ogen weer af, naar dit toon beeld van kooi-ellende. Het verwijt van vogels, die in een wijde volière met vriendjes en vriendinnetjes kon den spelen en nu tot „levenslang" in een getralied hok waren veroordeeld, drukte ons. We probeerden er wat leven in te krijgen met een fles en een kurk, waar men bedriegelijk juist een kanariepietje mee kan na bootsen. Misschien, dat kanariepietjes voor een parkiet „quantité négligeable" zijn, want zij draaiden hautain het hoofd af. Door een toeval ontdekte ik dat zij wel reageerden op het kraken van de krant en dan nog wei op het geritsel van „De Leidse Courant" hetgeen een goede reclame voor ons lijfblad is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10