Gaul étappewinnaar in Grenoble, Bahamontes stevig in de gele trui Ideale zeildag op Braassemweek ondanks voorspelling van storm Zondag in de Tour: Pact van St. Etiënne DAG- PL0EGEN- KLASSEMENT DINSDAG 14 JULI 1959 IJK LjEidse; DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gezamenlijk legden zij de laatste 67 km naar Grenoble af Van Grenoble is dan eindelijk voor de gedunde Nelux-équipe de victorie begonnen. Charly Gaul werd winnaar van de zware 17e étappe van St. Etiën- ne naar dit touristische centrum van de Franse Alpen, vóór Bahamontes. En als klap op de vuurpijl drie Neluxers in de groep, die met een achterstand van 3 minuten 42 seconden na de helden van deze dag in het velodrome van Gre noble aankwam. Piet Damen bevocht een prachtige vijfde plaats achter Dar- rigade, Ernzer werd tiende, Bolzan ne gentiende. Het betekende, dat de ge- combineerden behalve de 200.000 francs voor de individuele étappezege ook de 250.000 francs van de dagelijkse ploe- genprijs hadden veroverd. En tenslotte werd Charly Gaul uitgeroepen tot Strijdlustigste renner, hetgeen nog eens 100.000 france opleverde. Op één dag had de Neluxploeg ongeveer tweederde van het in de zestien voorgaande étap- fies verdiende geld aan het kapitaaltje oegevoegd. Jammer, dat zo'n fortuin lijke dag niet een week eerder is ge komen! Ongetwijfeld zouden er dan nu meer Nederlanders in de strijd zijn ge weest. Want de schamele verdiensten in de eerste twee weken ondermijnden het toch al niet bijster sterke moreel in de ploeg. De vette buit van maandag zou er wel eens toe kunnen bijdragen, dat de Neluxploeg voor Parijs geen uitval lers meer zal moeten betreuren. En terwijl op het middenterrein dg Nederlanders en Luxemburgers elkaar gelukwensten reed Frederico Bahamon tes de adelaar van Toledo voor het eerst van zijn leven in de zo pas ver overde gele trui, waarbij zijn zwarte kuif zo fel afsteekt. Broederlijk samen werkend hadden de bergkoningen Gaul' en Bahamontes de Belgen, Fransen* en Italianen een gevoelige nederlaag toe gebracht, Alleen de grootste optimisten kunnen na deze dag nog een sprankje hoop hebben op de tourzege van een Rivière, Anglade, Anquetil, Baldini, een Pauwels .of Hoevenaers. Alles was mis schien anders gelopen indien de Trico lores, de Azzurri en de dragers van de ?:ele petten een verbond hadden geslo- en en gisteren tot de aanval waren overgegaan in plaats van te verdedigen. Nu boekte Bahamontes op hen een winst van 4 min. en 12 seconden, die in de komende twee dagen met de Galibier en de Iseran, de kleine en grote St. Bernard en de Forclaz, wel eens van beslissende invloed zou kunnen blijken. In het algemeen klassement leidt de Spanjaard met 4 min. 2 sec. voor Eddy Pauwels. Hoevenaers staat nu op 4 min. 8, Anglade op 4.51, Anquetil op 9.16, Baldini op 11.27 en Rivière op 11.36. Alleen aan Charly Gaul verloor Baha montes dertig seconden, maar dat is voor de Spanjaard van weinig belang. Gaul immers staat altijd nog op 22 min. 43 sec. achter hem en hij heeft zelf toegegeven, dat er voor hem maar één winnaar van de Tour bestaat: Fre derico Bahamontes. Dat Gaul echter nog altijd op een der ereplaatsen achter de Spanjaard blijft mikken bewees zijn inspanning in deze 17e tappe. De Luxemburgse klimspecia- list liep 4 min. 42 sec. van zijn achter stand op de andere favorieten in en zal in de komende Alpenétappes zonder twyfel alles geven om die achterstand op Anquetil (13.27). Baldini (11.16) en Rivière (11.07) geheel weg te werken. En als het weer zo koel blijft als na het vertrek uit St. Etiënne krijgen de Fran sen en Italianen een hele toer om zich Gaul van het lijf te houden. De Luxem burger immers komt pas goed op dreef als het slecht weer is. Bahamontes' meesterschap Op de in de bergwand uitgehakte smalle weg naar de top van de in de tweede categorie ingedeelde Col de Ro- meyere vernietigden Bahamontes en Gaul de illussies van de anderen. Tus sen een indrukwekkend decor van steil omhoogrijzende grauwe rotswanden en briesende bergstromen, van als door een reuzenhand neergesmeten rotsblokken De Luxemburger Charly Gaul heeft de zeventiende étappe van de Ronde van Frankrijk, van St. Etjënne naar Grenoble (197 km.) gewonnen. pe bij de lange beklimming van de minder grimmige en langzaam klim mende Col du Grand Bois opende Ba hamontes het offensief. De wieleren- thousiasten, die zich als een lange lint op de helling hadden genesteld, moes ten zich tegen de kille rotswand klem men als de volgauto's langskwamen. Zij deden het graag, want zij waren ge tuige van een groots moment in deze ronde. Licht als een veertje danste de slanke Spanjaard naar boven. Onweer staanbaar, zelfs voor Charly Gaul, die eveneens de meute met Rivière, Anque til, Baldini, Anglade, Geminiani en al" die -andere klimmers van formaat ach ter zich had gelaten. Nog was de boog brug over de Isère, die toegang gaf tot het kaascentrum Saint-Gervais, in de diepte te zien, toen de chronometers 'n voorsprong van 15 sec. voor Bahamon tes op Gaul aanwezen. Het peloton zwoegde al op een halve minuut. Gaul won terrein. Het werd tien seconden, op een vlakke weg een afstand van niets, maar in het zware bergterrein nog een grote kloof. Bahamontes rook het gevaar en gooide er een schepje op. En eerst langzaam, maar naarmate het sijgingspercentage groter werd, steeds sneller, groeide het verschil tussen de twee bergreuzen. Het was een groots duel in een angstaanjagende omgeving. Twee nietige mensen groeiden hier uit tot reuzen, tot bedwingers van dit on herbergzame voorportaal tot de Alpen. Op de top bleek Bahamontes 1 min. 7 sec. te zijn uitgelopen op Gaul, 1 min. 45 sec. op de Engelsman Sutton, die ook in de tijdrit op de Puy de Dome al ver rassende klimmerscapaciteiten had ge toond, en bijna vier minuten op het pe loton waarin Ernzer, Bolzan en Piet Damen goed meedraaiden. Twee tegen allen. Bahamontes had zijn meesterschap getoond. Voor de tweede maal op deze dag had hij 6 punten voor het berg- klassement veroverd ook -op de Col du Grand Bois was de Spanjaard het eerst boven maar toen met een geringe voorsprong en nu wachtte de Span jaard. Hij wachtte op Charly Gaul om samen met hem de veroverde voor sprong te verdedigen in de resterende 67 km. naar Grenoble. Er restte nog de klim van de niet ingedeelde St. Nizier. Vlak voordat Bahamontes hieraan moest beginnen kwam Charly Gaul bij hem. En nu volgde de strijd van het tweemanschap tegen de fel jagende groep Rivière, waarin Eddy Pauwels tal van aanvallen lanceerde om zijn gele trui te kunnen behouden. Sutton zweefde een tijdlang in het niemands land tussen de twee fronten, maar kon zich niet handhaven. Toen hij na 158 km. door het peloton werd opgeslokt, bedroeg de voorsprong van Gaul en Bahamontes nog drie minuten en 15 seconden. Op de top van St. Nizier pak te Charly Gaul een flesje mineraalwa ter van een toeschouwer aan. De Lu xemburger nam zelf een klein slokje, gooide wat over zijn hoofd en gaf de rest aan Bahamontes. De samenwer king was perfect. Om beurten namen Gaul en Bahamontes de kop en stortten zich in de laatste lange afdaling met scherpe haarspeldbochten. De jagende Bahamontes kwam het eerst het vélo- drome binnen met Gaul onmiddellijk aan zijn wiel. Charly Gaul zat prachtig en toen hij voor de laatste bocht de marreerde was Bahamontes geslagen. Met enkele lengten voorsprong ging de dolgelukkige Luxemburger wiens zelf vertrouwen was weergekeerd, als eerste over de finish. Drie minuten en 33 sec. later kwam de blonde kop van Jean Graczyk In zicht. De tricolore was vlak voor het stadion gedemarreerd en kwam negen seconden voor het peloton de wielerbaan op. In de spurt van deze sprinters een schitterende vijfde plaats achter Darrigade. „Nu zie je, dat het rijden op de winterbaan toch zijn vruchten afwerpt", zei de Limburger schalks. Jaap Kersten, die bij de beklimming van de Romeyere door toedoen van Planckaert onderuit was gegaan, arri veerde tien minuten na Gaul en Baha montes in Grenoble in gezelschap van Loder, Sestari, Friedrich en Forestier. Zijn ergernis maakte echter al spoedig plaats voor een verheugde glimlach toen hij van het succes van zijn ploeg- makkers hoorde. Etappe-uitslag van de 17e étappe, St. EtiënneGrenoble (197 km.): 1. Gaul (Nelux) 5.37.16 (met bonificatie 5.36,16) 2. Bahamontes (Sp.) 5.37.16 (met bonifi catie 5.36.46); 3. Graczyk (Fr.) 5.40.49; 4. Darrigade (Fr.) 5.40.58 5. Damen (Nelux)6. Van Aerde (B.)7. Pado- van (It.); 8. Thomin (West Zuid West); 9. Groussard (West Zuid West); 10. Ernzer (Nelux); 11. Robinson (Int. pl.) 12. Desmet (B.); 13. Saint (West Zuid West); 14. Pauwels (B.)15. Suton (Int. pl.); 16. Mahé (West Zuid West); 17. Falaschi (It.); 18. Brankart (B.) 19. Bolzan (Nelux); 20. Hoevenaers (B.); 22. Anquetil (Fr.); 23, Geminiani (Fr.); 24. Baldini (It.); 26. Vermeulin (Parijs N. O.); 28. Rivière (Fr.); 30. Huot (Centr. Z. Fr.); 35. Adriaenssens (B.)38. Anglade (Centr. Z. Fr.) allen in dezelfde tijd als Darrigade 5.40.58; 43. Kersten (Nelux) 5.47.33; 46. Robic (Parijs N. O.) 5,49.46; 54. Planckaert (B.); 62. Bobet (Fr.); 66. Graf (Zwits.- Dld)76. en laatste Reitz (Zwits.-Dld) 6.10.33. De Portugees Cardoso (Int. pL) was niet gestart. Algemeen klassement: 1. Bahamontes 1.24.36; 2. Pauwels 89.28.38 op 4 min. 2 sec.; 3. Hoevenaers 89.28.44 op 4.08; 4. Anglade 89.29.27 op 4.51; 5. Mahé ~~.32.34 op 7.58; 6. Anquetil 89.33.52 op 9.16; 7. Adriaenssens 89.35.22 op 10.46; 8. Baldini 89.36.03 op 11.27; 9. Rivière .36.12 op 11.36; 10. Vermeulin 89.43.47 19.11; 11. Brankart; 12. Saint; 13. ml 89.47.19 op 22 min. 43 sec.; 14. Manzaneque 89.50.35; 15. Bergaud; 16. Dotto; 17. Desmet; 18. Planskaert; 19. ex. aequo Van Aerde en Darrigade; 21. Friedrich; 22. Bobet; 25. Janssens; 33. Ernzer (Nelux) 90.26.59; 36. Geminiani Bolzan (Nelux) 90.36.32; 45. Huot 56. Robic; 58. Damen (Nelux) 90.53.26; i. Kersten (Nelux) 91.00.39. Dagploegcnklassement: 1. Nelux (Gaul Damen en Ernzèr) 16.58.12; 2. Spanje 16.58.42; 3. Frankrijk 17.02.45; 4. ex aequo: België, Italië, West Zuid West en Centraal Zuid Fr. 17.02.54; 8. Interna tionale ploeg 17.11.42; 9. Parijs Noord Oost 17.13.33; 10. Zwitserland-Duitsland 17.24.52. Algemeen ploegenklassement: 1. Bel- 268.32.44; 2. Centraal Zuid Frankrijk 19.14.54; 3. Frankrijk 269.20.33; 4. West Zuid West 269.35.14; 5. Spanje 269.35.53; 6. Italië 270.21.59; 7. Nelux (Gaul, Ernzer en Bolzan) 270.50.50; 8. Parijs Noord Oost 270.52.48; 9. Zwitser- land-Dld 271.53.44; 10. Internationale ploeg 272.08.18. Bergklassement: 1. Bahamontes 44 pnt; 2. Saint 32 pnt; 3. Gaul 31 pnt; 4. Huot 27 pnt; 5. Rivière 18 pnt; 6. An glade 15 pnt; 7. Bergaud 13 pnt; 8. Mahé 11 pnt; 9. Desmet 10 pnt; 10. Dotto 9 pnt; 11. Janssens 8 pnt; 12. Vermeulin 7 pnt. Puntenklassement; 1. Darrigade 500; 2. ex aequo Bahamentes en Anquetil 347; 4. Saint 310; 5. Hoevenaers 286; 6. ex aequo Graf en Van Aerde 281; 8. Anglade 280; 9. Gaul 279; 10. Rivière 252; 11. Graczyk 243; 12. Bruni 236; 17. Baldini 170. De prijs voor de strijdlustigste renner werd in de 17e étappe toegekend aan Charly Gaul. Hij kreeg 56 punten tegen Bahamontes 44. Het algemeen klasse ment voor de strijdlustigste renner luidt nu: 1. Saint 156 2. Anglade 150; 3. Ba hamontes 98; 4. Queheille 84; 5. Pau wels 82. Tot ongelukkigste renner van de 17e rit werd uitgeroepen de Belg Planc kaert, die door een val tijdens de be klimming van de Col de Romeyere veel tijd verloor. De Spanjaard Frederico Bahamontes, die in de zeventiende van de Ronde van Frankrijk tweede is geworden, heeft de gele trui overgenomen van de Belg Pauwels. Forclaz ^Martigny-Cr. hamonixf^X M Grand St. Bernard Fo r-\^jMegeve Faverqes^ine -«limiii WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT De uitslag van de tijdrit was: A klasse, 34 km: 1. A. v. d. Kaay, 50 min. 48 sec.; 2. A. du Pau, 52 min. 49 sec.; B klasse, 34 km.: 1. R. v. Zeist, 54 min. 51 sec.; 2. W. C. de Jong, 55 min. 29 sec.; C. klasse: 17 km. 1. A. Kloosterman, 26 min. 07 sec. 2. N. Kooien 26 min. 45 sec. Peletonrit: A en B klasse, 34 km. 1. A. v. d. Kaay, 52 min. 44 sec.; 2. J. v. Ton geren; 3. P. Otto. D klasse, 34 km. 1. Fr. Leemans, 52 min. 44 sec. Zondagcompetitie: A en B klasse, 51 km: 1. P. Otto, 1 uur 24 min. 45 sec.; 2. J. v. Tongeren; 3. Th. de Vroomen. C. klasse, 51 km: 1. P. v. d. Berg, 1 uur 24 min. 45 sec.; 2. Fr. v. d. Broek; 3. A. v. Kempen. In de Nieuwelingen wedstrijd te Spijkenisse (90 km.) werd Bertus Zoet le en in Oosterhout (100 km) ook le L. G. EGGINK OVERLEDEN Een van de grootste schaakpropagan disten, die Nederland ooit heeft gekend, de heer L. G. Eggink, is zaterdag te Apeldoorn overleden. De heer Eggink, die 77 jaar was, begon zijn loopbaan als onderwijzer in Zaandam. Hij verbleef in dezelfde functie een kwarteeuw in het toenmalige Nederlands Indië. Als enthousiast schaker maakte de heer Eggink enorm veel propaganda voor deze sport, zowel in Nederland als in Indonesië. Vanuit Ambon redigeerde hij indertijd de schaakrubrieken voor ver schillende Nederlandse dagbladen. In 1937 werd hij tot hoofdredacteur van het orgaan van de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond benoemd. HONKBAL SIKKENS BEHAALT OPNIEUW KRAPPE ZEGE Bloemendaal IISikkens I 1216 De rust, waarmee het Sikkens-team gedurende de eerste helft van de com petitie zijn overwinningen behaalde, is geheel uit de ploeg verdwenen. Er wordt de laatste tijd voortdurend onder hoogspanning gespeeld. Wellicht is dit enigszins toe te schrijven aan de onge slagen positie, die het team op de rang lijst inneemt. Bovendien is men er zich van be wust, dat HFC Haarlem II, waarvan thuis met 54 werd gewonnen, met slechts twee punten achterstand een misstap van de kopploeg zeer zal' toe juichen. Ook nu weer stuitte Sikkens op hef tige tegenstand van een ploeg, die er fel op gebeten was Sikkens de eerste nederlaag toe te brengen. Want toen Bloemendaal in de eerste inning aan slag kwam, vertoonde men geen enkele schroom voor de 4 punten achterstand, die Bloemendaal in de eerste slagbeurt van Sikkens had opgelopen. Integendeel door twee honkslagen en enkele veld- fouten van Sikkens namen de Bloemen dalers de leiding met 54 over. Bies- brouck, die bij Sikkens aanvankelijk als werper stond opgesteld, verhuisde in de tweede inning naar het derde honk, terwijl Groen het werpen over nam. Ondanks deze wijziging keerde de rust in het negental niet terug. Want bij het ingaan van de zesde inning, toen Sikkens de achterstand geheel had weggewerkt en de scorekaart 12—5 in het voordeel van Sikkens aangaf, had het team met een nieuwe inzinking te kampen, waarvan de Bloemendalers gretig profiteerden 1211. Ook het twaalfde punt werd door Bloemendaal gescoord, doch niet voordat Sikkens het puntenaantal tot 16 had verhoogd, waarmede de eindstand (1612) werd bereikt. Protesten in Regenboogklasse schakelden Bakker (winnaar) en Hofland uit Het leek er aanvankelijk op, dat de maandag een verloren dag voor de Braassemweek zou worden, want er stond reeds fn de morgen een harde west-noordwesten wind, terwijl het weer bericht van steeds aanwakkerende wind sprak, zodat het wedstrijdcomité met angst en vrezen vervuld was. In verband met de weerberichten achtte men het raadzaam de ochtendwedstrijden, de groepswedstrijden voor de Regenboog klasse en de jeugdwedstrijden A en B maar niet te laten doorgaan, liever dan de zeilers het risico te bezorgen, dat hun schepen averij zouden oplopen, hetgee.i tenslotte voor het verder verloop der wedstrijddagen fnuikend zou kunnen worden. In de loop van de ochtend werd steeds meer uitgezien naar de vol be wolking lopende luchten, maar hoewel er 'n vrij harde bries bleef staan, tot 'n kleine storm kwam het gelukkig niet. Zo viel tenslotte tot veler opluchting te half twaalf het sein, dat de wedstrij den normaal zouden doorgaan, evenwel me afgekorte baan en onmiddellijk zag men overal weer de nodige voorbereid selen voor de wedstrijden treffen en te 12 uur viel het startschot voor de Flying Dutchmanklasse. Maar slechts drie schepen gingen van start: Jac. Kraan, C. Terwogt en O. Steegstra durfden de strijd wel aan. En zij kregen gelijk ook. want het werd een weliswaar harde, maar toch geen buitenmate moeilijke ra ce. Jac. Kraan werd natuurlijk weer winnaar, ondanks het feit dat hij na het ronden van de boei bij Roelofarendsveen zich in de baan vergiste zelfs het beste paard struikelt wel eens. Hij was al halverwege de weg terug naar de boei bij Rijnsaterwoude, toen hij be merkte, dat Terwogt een andere koers hield en ijlings wendde hij de steven om naar de boei aan de Leidse Vaart te gaan. Daar kwam hij nog al eerste aan en verder had de race voor hem geen moeilijkheden meer. Hij won dus met Terwogt als tweede en Steegstra als der de. Zeven Sharpies waagden de strijd te gen de harde wind en van hen gingen J. van Staveren en B. Kraan Jr. aan de kop. Heel veel later startte do Duitser E. Döring, maar hij kwam er vanzelf sprekend niet meer aan te pas. Van Sta veren zegevierde opnieuw er. zette dus zijn goede plannen van gisteren op uit stekende wijze voort. B Kraan werd tweede, Jost Mtinster derde, Michaël Schaper vierde en G. Vroege bezette de vijfde plaats. In de Valkenklasse hadden tien deelne mers de strijd aanvaard. Dadelijk weer en sombere dennebossen viel de grote groep veroverde een glunderende Piet klap. Evenals in het begin van de étap-Damen uit een gezelschap van pure Eindelijk, eindelijk is de grote strijd begonnen waar de hele tourkaravaan al da gen lang1 op heeft zitten wachten en wat met grote spanning werd toegemoet ge zien is gebeurd. De hand schoen is geworpen en nog de Alpen in zicht kwa men is de grote finale inge zet. Op twee cols van de tweede categorie, de Grand Bois, die met zijn lange klim heel wat lastiger bleek dan hij eruit zag, en de langere maar bij zonder moeilijke Romeyere heeft Charlie Ga"1 onder het toeziend oog van zijn grote baas „signor" Valente, de di recteur van de extra sportie ve merken Faema en Emi, te kennen gegeven dat hij niet van plan is zich zonder slag of stop* gewonnen te geven. En eigenlijk is het vanzelf sprekend, dat hij de aanval al onmiddellijk na de rustdag heeft ingezet, wan met zo'n grote achterstand op Rivière, Baldini en Anquetil zou lan ger wacht» de kans op her stel alleen nog maar kleiner hebben gemaakt. Het is jammer, dat de etap pezege tussen de beide al zo snel weggevluchte bergkonin gen niet op normale wijze werd betwist. Het lag er op de wielerbaan in Grenoble, zoals dat heet „duidelijk bo venop", dat Bahamontes zijn rivaal de overwinning graag gunde. Met andere woorden, dat Charlie Gaul de étappe heeft mogen winnen. Me kan dat inderdaad be treuren, uit het oogpunt van sportiviteit zou het zuiver der zijn geweest, wanneer de Spanja - 1 voor de eerste plaats had gevochten, al had Gaul ook in dat geval waar schijnlijk de beste kans ge maakt. Maar daar tegenover staat, dat het in de wieier- sfeer nu eenmaal niet alleen geoorloofd is, maar zelfs in het geheel niet als onsportief wordt aangemerkt, wanneer twee renners de gehele dag samen hebben gestreden een dergelijke al of niet stllzwij- Tour de France voor het eerst in zijn loopbaan in de gele trui en de vette etappeprijs en de halve minuut banifica- tie kon dus wel aan Charlie Gaul worden gegund. Een samenspraak. Het gebeurde van deze dag heeft een tipje opgelicht van de sluier, die zondag in St. Etiënne zichtbaar werd. Toen wij in de ochtenduren van de rustdag in hotel National ver schenen om het gebruikelijk Hebben Gaul en Bahamontes zondag 'n afspraakje gemaaki? gende overeenkomst omtrent de verdeling der topplaatsen maken. Bahamontes had n deze zeventier etappe al eerder laten zien, dat hij Gaul als helper in he* gevecht te gen de andere gr te mannen beschouwde. Nadat hij als eerste met ruim een minuut voorsprong over de streep van de Romeyere was gegaan heeft de Spanjaard -en op Gaul gewacht om het laatste deel naar Grenoble met de lange en soms razendsnelle afdaling gezamenlijk af te leggen. Op dat moment reed Bahamontes in zijn vijfde bezoek aan het restant van de Neluxploeg te brengen, zat daar Charlie Gaul in een hoekje afgezonderd van de rest in ernstig gesprek met Bahamontes. Niemand werd in hun buurt geduld. Ook Gold- schmidt niet, laat staan Buchly. Niemand behalve de twee renners weten, wat er ln dat gesprek onder vier ogen, dat zeer beslist geen vi site uit louter vriendschap was, is besproken. De geheim zinnigheid zweefde in de vorm van een groot vraag teken boven het tafeltje in die eenvoudige gelagkamer van dat kleine hotelletje bij het station van St. Etiënne. Dat vraagteken zal nooit geheel vervagen, maar ™en kan gezien de ervaringen van deze rriaandag veilig aannemen, dat er een pact is gesloten tussen de Tourwin naar 1958 en de man, die de beste kansen heef en ook de grootste aanspraken ma" ma ken op de zege in 1959. De inhoud van het verdrag? Misschien dat het antwoord op die vraag in de Alpen ligt. En dan weten we binnen twee dagen meer, doch zowel Ri vière, als Baldini, Anquetil en ook Anglade kunnen er van overtuigd zijn, dat zij er geen zijde bij zullen spinnen En wat mo°st Qharlle zeggen, toen hem aan de finish door de elkaar verdringende jour nalisten en radioverslagge vers werd G-wraagd hoe htf het had klaargespeeld de etappe te winnen? „Bahamon tes had zich in de beklimming van belde toppen teveel ge forceerd. Daardoor kon ik 'n die tweede afdaling zo snel bij hem komen". Charlie had nog nooit zoveel gesproken aan de eindstreep en zelfs cp do vraag van een radiorepor ter wie volgens Gaul de Tour gaat winn< kwam een vlot antwoord: „Bahamontes Hij is dit jaar beter dan ik". De Italianen, de Fransen en de Belgen, die geen enkele rol van betekenis hebben ge speeld in de rit naar Grono- ble, weten dus waar zij aan toe zyn. lag Rolf v. d. Baumen voorop, gevolgd door Hoppe, D. Kraan en Snijders. Na het ronden van boei F zakte Hoppe al spoedig weer af en hetzelfde beeld als op de eerste dag herhaalde zich, want het katoenen zeil van Hoppe moest het afleggen tegen het dracon van de overige deelnemers. Bij het ronden van de boei van Roelofarendsveen had v. d. Baumen de leiding, waarna hij gevolgd door Snijders, D. Kraan en ir. Zuid.-daan. In deze volgorde kwam geen wijziging meer. De Olympiajollenklasse zag zeven deel nemers van start gaan. Ook hier werd het ondanks de harde wind 'n normale wedstrijd zonder veel sensatie. De zeilers bleken hun schepen volkomen in de hand te hebben en zonder enige onheil ging alles naar de finish, waar C. A. A. Vis ser als eerste aankwam, Sj. Haaksma tweede werd en Tj, de Vries derde. H. J. de Ruyter bot te zijn tweede overwinning in de Piimpusklasse, ditmaal met zijn vrouw als bemanning. Hij het ronden van de eerste boei had hij reeds de leiding, Saur en Biesot volgde daarop onmiddellijk, doch deze laatste staakte later de strijd na een loefpartij met Saur. De Ruyter werd eerste, Saur tweede, Reeder derde en dr. M. J. Kingma vier de. In de Finnjollenklasse startte Koos de Jong niet, waardoor Leo Gerhards weer een kans kreeg en deze ook benutte. Hij rondde het eerst de hoei P, gevolgd door Maarse en de Boer. Daarna kwam de eerste Duitser Wolfgang Langolotte, ge volgd door weer vijf Nederlanders en daarna Achim Türklitz. Deze durfde hier blijkbaar niet te gijpen en maakte 'n slag terug. Gerhards won, de Boer werd tweede, Maarse derde en Langc- lotte vierde. Toen de middagwedstrijden een aan vang namen stond er nog een stevige wind, maar toch allerminst zodanig, dut men voor de wedstrijden zou behooven te vrezen. Weliswaar stond de afkortlngs- vlag nog op het starstchip, dcch toen de schepen de eerste ronde nog niet beëin digd hadden, wat de wind zodanig afge nomen. dat men rustig de afkortings- vlag binnenhaalde en de schepen de normale wédstrijdbaan afvoeren. In de Drakenklasse werd het een aar dige strijd tussen do vier deelnemers, waarbij Klomp aan de kop ging, gevolgd door Van Wijk, v. d. Steen en Hofkes. Deze werkte zich daarna op aar de tWtf.i-hc.ats, maar n- het kruisrak van Rijnsaterwoude naar Roelofarendsveen had Van der Steen de leiding. Van Wijk lag tweede, Hofkes derde en Klomp vierde. Op de voor-de-windse rad wij zigde de situ: tie weer iets en na het voor de tweede maal ronden van boei P leid de Hofkes en Van der Steen kwam weer Van der Steen derde on Klomp vierde. De Regenboogklasse Het een slechte start zien, want verschillende deelnemers waren bij het vallen van het startschot reed3 met de neus van hur schip over de lijn, maar alleen Van der Velde keerde terug en kwam daardoor geheel achter aan te liggen. Bij de boei te Roelof arendsveen had hij evenwel alweer vier deelnemers achter zich en hij finishte als vierde De strijd om de leiding ging voor namelijk tussen Leen r e Wit en ir. Bak ker, waarbij laatstgenoemde won met Van Staveren als tweede en de Wit als derde. De wedstrijd liep evenwel op een teleurstelling uit. want Bakker werd r door Van der Hulst uit geprotesteerd en Hofland door Van Staveren, die hierdoor winnaar werd met Leen d Wit als twee de en Van der Velde als vierde. In de Drakenklasse werd aardige strijd te zien gegevei ondanks hi' fe't, dot er slechts vier deelnemers waren. Zij had den bijkans om beurten de leiding. Win naar werd ir. Hofkes, d daardoor op fraaie wijze de leiding heeft in het al gemeen klassement, Van Wijk tweede, Van der Steen derde en Klomp vierde.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9