Drie franciscanen door de show-business"ontdekt Mess girl overboord DE ZWARTE ZWAAN'8" DINSDAG 14 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vrolijke liedjes voor de missie van Nw.-Guinea Eerste optreden voor de televisie Drie "Franciscanen zijn in de wol ken. Het zijn pater Idolo Hogema en de fraters Wouter van Heuft en Adalbert Bergmans, alle drie 28 jaar oud en leden van de kloostergemeen schap te Weert. Ze noemden zich al geruimen tijd „De zingende franciscanen", hadden talent maar hun licht bleef onder de korenmaat geplaatst. Nu zijn ze „ontdekt", door de showbusiness. Zaterdag 8 augustus, zullen zij voor de AVRO-televisie optreden en wel licht is dat het begin van het succes, dat zij met de grammofoonplaten hopen te hebben, die reeds door Pho nogram gemaakt zijn. Zij hopen op succes, want alle ba ten komen ten goede aan het missie werk op Nieuw-Guinea. In een gesprek met een verslagge ver van De Telegraaf heeft pater Idolo de reden van het optreden van zijn trio gegeven: „Men denkt over het algemeen helaas nog teveel, dat wij, kloosterlingen, leven als zonder lingen en niets moeten weten van de buitenwereld", zei hij en zijn stem klonk jeugdig enthousiast, „het is wel eens goed als het tegendeel be wezen wordt. Net zoals in het leger heb je in een klooster wel eens be hoefte aan afleiding en uit deze be hoefte groeide onze zanggroep. We zongen veel voor ons plezier en deze maand maken wij een tournee met een cabaretgroep „In de Wolken", waarvan de baten ten goede komen aan de zending in Nieuw-Guinea. Dat we nog eens een grammofoon plaat zouden maken, hadden we nooit gedacht". Dat kwam eigenlijk door Johnny Hoes, de grootste talenten jager van Nederland. De heer Hoes kreeg be zoek van de overste van een klooster boven de Moerdijk. Hij had een grammofoonplaatje gemaakt voor actie „Wings of Mercy", ten bate van de vliegende missionarissen op Nieuw Guinea. Het plaatje ging niet, hoe wel de zangers, een paar jonge gees telijken, blijk gaven over goede ta lenten te beschikken. De heer Hoes gaf zijn bezoeker, die zelf de kosten MAN IN DE MAAS VERDRONKEN Gisteren is rond het middaguur door de rijkspolitie uit de Maas bij Maashees (gemeente Vierlingsbeek) het stoffelijk overschot opgehaald van de 33-jarige H. J. J. een ver pleegde uit de psychiatrische inrich ting „St. Servatius" te Vcnray. Zondag tegen de avond werd op de oever van de Maas nabij café „De Berg" een bundeltje kleren gevon den. Daar de meeste ziwemmers toen reeds naar huis waren, kreeg men het vermoeden, dat er iemand zou zijn verdronken en men begon te dreggen. Gistermorgen werd het dreggen hervat met het resultaat, dat men een stoffelijk overschot vond. Het slacht offer was waarschijnlijk de zwem kunst niet machtig. van het plaatje had gedragen, de raad, de hele actie meer commercieel op te zetten. De overste zou daar voor nog eens terugkomen maar dat deed hij niet. De heer Hoes dacht nog eens over de zingende paters en sprak er over met een kennis, die hem vertelde dat twee van de drie nu in het klooster van Weert woonden. Bij nader onderzoek bleek, dat ze daar een zanggroepje hadden ge vormd, dat de naam droeg „In de Wolken". Het trio was al spoeig enthousiast voor de meer commerciële plannen, waardoor ze het missiewerk van de „vliegende paters" ter zijde zouden kunnen staan. Zaterdagmiddag werden in de studio's van Phonogram de opnamen gemaakt voor de eerste plaat. Een plaat met vier vrolijke liedjes. In een communiqué, dat vandaag het licht zag, omschrijft pater Idolo Hogema de inhoud van de liedjes: „Wat wij in ons leven hebben er varen als de mooiste gave, waar geen roest of verderf bij kan komen, dat wilden wij aan de toeschouwers ge ven: pretentieloze vreugde. En deze simpele vreugde is niet te denken zonder zang en daarom schreven wij deze liedjes en maakten we er een grammofoonplaat van". Benoemingen paters v. d. H. Geest Op het liturgisch feest van de Ver spreiding der Apostelen, 11 juli, ont vingen de volgende jonge paters van het Missie-Semiriarie der paters van de H. Geest te Gemert. hun benoe ming. Voor het bisdom Doumé (Ka meroen), J. Williams (Amsterdam). Voor het Aartsbisdom Yaoundé (Ka meroen) H. Voorn (Den Haag). Voor de prefektuur Bangassou (Republiek Centraal Afrika). P. Rossel (Kerk- rade en J. Huijers (Budel). Voor het Groot-Seminarie te Kibosho (bisdom Mishi, Tanganyika-gebied, Oost-Afri- ka), F. Lammers (Budel). Voor een nader aan te duiden Afrikaans ge bied: J. Gevers (Reusel). Voor Bra zilië J. van Lier (Barneveld). Voor het Praelatuur Tefé (Brazilië), J. de Lange (St Nicolaasga) en A. Jansen (Rijen). Deze paters zullen eerst het voorgeschreven pastoraal jaar door lopen resp. in verschillende centra: Brazzaville (Republiek Congo), Sao Paulo (Brazilië) of Kimmage (Ier land). Werden aangewezen voor verdere studie te Nijmegen: L. Papelard (Haarlem), R.K. Universiteit; G. Ho gema (Amsterdam), Hoogveld-Insti tuut. Verder werden nog de volgende benoemingen gegeven: voor Frans Afrika, pater W. Verheul, overste te Halfweg, P. J. Croese. Leraar op het missie-seminarie te Weert, P. J. van Breemen. Overste van het Afrika- Centrum te Berg en Dal, pater P. Pelt. Directeur der Fraters op het missie-seminarie te Gemert, P. G. de Knegt. Ekonoom van dit seminarie, P. G. de Kort. Provinciaal Ekonoom te Rhenen. P. W. Burmanje. Overste van het Missie-seminarie te Weert, P. Th. Gottenbos. Overste en Novi- cenmeester te Gennep, P. J. Hoge ma. Assistent-novicenmeester, P. W. Hegge. Werd verbonden aan de. mis- sieprokuur te Halfweg, broeder Al- bertus Spils. ONGEVAL BIJ LA COURTINE De legervoorliohtingsdienst meldt, dat gistermorgen tijdens de manoeu vres "bij La Courtine bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen van het Nederlandse leger is omgekomen de 20-jarige dienstplichtige soldaat L. de Leeuw uit Naarden. Het slacht offer behoorde tot het transport bataljon uit Stroe. Dochter van Amsterdams burgervader trouwde In Amsterdam is maandagochtend het huwelijk voltrokken tussen de 28-jarige mej. Emmie Mariene van Hall, een dochter van de Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall en ir. N. J. Habraken, 30 jaar en verbonden aan de Technische Hogeschool in Delft. Foto: de Amsterdamse burgervader wenst de bruid geluk. Benoemingen missionarissen v. Mill Hill Gisteren heeft de Algemene Over ste van Mill Hill, dr T. McLaughlin, de jaarlijkse benoemingen bekend gemaakt van priesters en broeders, onder wie de volgende Nederlanders: Voor de Missie zijn aangewezen: Kuching, Serawak: F. Kessels uit Heythuisen en A. Smet uit Borkel en Schaft. Kampala, Oeganda: J. Slaman uit Purmerend, H. Steegmans uit Roer mond en H, Pikkemaat uit Lattrop. Basankusu, Belg. Congo: F. Kwik uit Den Bosch en G. v. d. Arend uit Berkel Z.H. en broeder Herman Stef- fens uit Tubbergen. Buea Brits Kameroen: J. Nielen uit Wormerveer en broeder Francis te Bulte. Jesselton, Noord Borneo: W. van Gastel uit Middelburg en broeder John Hoekstra uit Goutem. Kisumu, Kenya: H. Lammers uit Vlodorp, J. Reusen uit Lintelo, J. Meys uit Tilburg en broeder Henry Morsink uit Hengelo (Gld). Tororo, Oeganda: A. Jurgens uit Nijmegen en J. Smeets uit Neder- weert en broeder Peter van Leeu wen uit Hazerswoude. Masai missie (nieuw missiegebied Kenya): J. van Pinxteren uit Nu land en broeder Cornelius Brandsen uit Grotebroek. Voor huizen in Europa en Ame rika: Mill Hill: M. Senders uit Oss, G. Heuthorst uit Doetinchem ?n broe der Joseph Vlaming uit Grootebroek. Roosendaal: M. de Rooy uit Hou ten (Utr.) Tilburg: A. Raaymakers uit Til burg, G. Doene uit Kwadendamme, C.Heestermans uit Heerlen en broe der Theophilus Albers uit Wanfoy. Hoorn: W. van Leeuwen uit Ha zerswoude, Th. Koopmanschap uit Naarden, J. Appelman uit Spierdijk en de broeders Philip Bruggeman uit Oldenzaal en August Willems. Haelen: Jos Mous uit Bakhuizen, rector en de broeders Francis Lan- ters uit Didam en Peter Ensing. Lochwinnoch, Schotland: H. Riest- huis uit Oldenzaal. Oosterbeek, Missiehuis Vrijland: C. Landman uit Hengelo en broeder Nicolaas Kieboom uit IJsselmonde. Oosterbeek, St. Joseph Broeder huis: F. Körner uit Roermond, J. Lef- fers uit Groningen en Th. Tolboom uit Hoogland. Amerika: P. Leliveld uit Noorden en broeder Leo Melchers uit Bak huizen. Dublin, Ierland: broeder Martin Vos. Voor hogere studies: Rome: J. Wijngaards uit Nijmegen. Nijmegen: C. Kuipers uit Noord- wijkerhout. Het KLM toestel, de PH-LDR „Pontianak", een Lockheed Constel lation van het type L 749 E heeft op zijn jongste reis naar het verre Oos ten een record geboekt voor de vloot van de KLM door 30.000 vlieguren vol te maken. In juli 1047 heeft de maatschappij het toestel gekocht. Binnenkort zullen twee andere toe stellen van de KLM, ook Lockheed Constellations, de „Tilburg" en de „Soerabaja", eveneens de mijlpaal van 30.000 vlieguren hebben bereikt. De grootste handicap vormden de steden-zèlf Maandagochtend is in Londen een begin gemaakt met de luohtrace LondenParijs of omgekeerd. Foto com mander William Boakes verliet Marble Arch in Londen op rolschaatsen. Op zijn rug droeg hij, behalve een tas en een paraplu een bord, waarop te lezen stond „gevaar, voertuigen te voet.Hij heeft overigens de race niet volbracht, omdat de Engelse admiraliteit hem geen heli kopter ter beschikking wilde stellen.De Engelse kapitein R. M. Bamford-Walker was de eerste. Hij ging van Marble Arch per ipotor naar Chelsea Beach, per roeiboot naar een drijvend platform in de Theems, waarop een helikopter wachtte, met deze wentelwiek naar het vliegveld Biggin Hill aan de rand van Londen, per straalvliegtuig naar Villa Coublay, een vliegveld bij Parijs, per helikopter naar Issy en naar de Are de Triomph verder per motorfiets. Boekhouder verduisterde 18.000 gulden De boekhouder van de stichting Kilwaterleiding 's-Gravendeel, J. v. T., die in die gemeente zeer gezien is, is door de politie gearresteerd omdat hij verdacht wordt van frau de ten nadele van de waterleidings maatschappij. Volgens de voorlopige schatting heeft de man in vijf jaar tijds 18.000 te eigen bate aange wend. Van het geld is niets meer over. Het moet in de huishouding zijn opgegaan. ,,Vreemde reddingspogingen Het Finse vrachtschip „Juno" (thuishaven Helsinki) heeft gister avond om ongeveer negen uur radio- telefonisch aan radio Scheveningen gemeld, dat tussen Terneuzen en Vlissingen de „messgirl" overboord is geraakt. Het schip dat 1767 brt. meet is vermoedelijk afkomstig van Gent en vaart naar boven. Het zal naar alle waarschijnlijkheid Rotter dam of Amsterdam aandoen. In ver band met de melding hebben alle loodsen van het loodswezen opdracht gekregen naar de drenkelinge uit te zien. Het vreemde van het geval is, dat de „Juno" kennelijk niet lang gezocht heeft en bij het passeren van de rede van Vlissingen noch bij het passeren van de loodskotter „Markab" in de mond van de Westerschelde van het overboord slaan van het meisje mel ding heeft gemaakt. Gisteravond omstreeks half acht is op de Voorthuizerweg onder de ge meente Nijkerk een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij de twaalf jarige jongen, H. A. W. v. d. Noordt werd gedood en een man zwaar ge wond werd. Een bestelwagen, bestuurd door de heer B. uit Nijkerkerveen, kwam uit de richting Voortihuizen. Uit een van de zijwegen kwam de broimfiets- rijder J. van de Biezen uit de Deule- kampersteeg te Nijkerk, die 's zomers een pension houdt. Een van de pen siongasten, de twaalfjarige jongen, die woont in Amstelveen, zat bij hem achterop. Doordat Van de B. geen voorrang verleende, werd hij door de bestelauto gegrepen. Als gevolg van de botsing werd de jongen op slag gedood. De heer Van de B. moest naar een ziekenhuis te Amersfoort worden overgebracht. IN RIOOLPUT OMGEKOMEN Het tweejarig dochtertje van de familie Oosterveld uit de Ruysdael- straat te Deventer geraakte gister morgen bij het spelen in een riool putje. Het kind was spoedig uit de put gehaald doch was reeds over leden. Het pogen van Roode Kruis en politie, die kunstmatige adem haling toepasten en zuurstof toedien den, bleef vruchteloos. „Sociale Werkers Partij'' Nieuwe naam voor „Bruggroep" In gebouw „Marcanti" te Amster dam hebben vertegenwoordigers van de „bruggroepen" zondagavond be sloten een nieuwe politieke partij op te richten, die de naam zal dragen van Socialistische Werkers Partij. Er is een voorlopig partijbestuur geko zen. CAO. beambten metaalindustrie De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Roolvink, heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Ruppert over de door het college van rijksbemidde laars ingediende voorstellen inzake de salarisschalen en een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor beambten in de metaalindustrie. De staatssecretaris bevestigt, dat bij het college van Rijksbemiddel- laars op 26 februari jl voorstellen zijn ingediend inzake de salarisscha len voor beambten in de metaal industrie en op 4 en 29 april jl. voor stellen inzake een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor deze be ambten. Over deze voorstellen is nog steeds geen beslissing genomen. Dit houdt verband met het voornemen van de regering, over te gaan tot een ander systeem van loonpolitiek. De staats secretaris verwijst naar de op 25 juni jl. bij de Tweede Kamer ingediende nota. Bevorderd zal worden, dat de beslissing zal kunnen worden ge nomen zo spoedig mogelijk na de openbare behandeling der nota in de Tweede Kamer. Kostbare sieraden uit eenzame villa gestolen In de villa van de weduwe Pesters aan de Utrechtsestraatweg te Hilver sum is in het weekeinde een diefstal gepleegd, waarbij voor een bedrag van duizenden guldens aan sieraden is ontvreemd. De bewoonster van de villa was niet thuis toen de inbraak gepleegd werd. Men is het huis bin nengedrongen door aan de achterzijde een ruit in te drukken. Vermist worden onder meer een collier parels met platina sluiting, af gezet met briljanten, paarlen oor knoppen eveneens met briljanten be zet, een platina broche, gouden arm banden, voorzien van sluitingen met briljanten, gouden sierringen van een oud-Hollandse hoofdtooi, vier zware gouden kettingen van herenhorloges, een antieke gouden ring, bezet met briljanten en een zeer kostbare blauwe safier, gouden dasspelden, gouden sigarettenkokers en nog tal van andere sieraden Verder werd een beurs ontvreemd inhoudende een be drag van 200 aan buitenlands geld. In Memoriam Pastoor Vloothuis In de nacht van zondag op maan dag is de oud-pastoor van Nieuw koop onder veel lijden ten hemel op gegaan. Met hem is weggegaan een heilig en begaafd priester, die veel voor de kerk in zijn parochie heeft ver richt. Zijn laatste standplaats, Nieuwkoop, weet er veel van te ver tellen als het opzien naar de school, de hij daar heeft gebouwd, het rust huis van ouden van dagen, dat hij heeft uitgebreid, de jeugd waarvoor hij het keurige patronaat geheel heeft vergroot. Door zijn grote gaven op gebied van de muziek en de prachtige stem die hij had, trok hij zijn parochianen tot de liturgie, waarvan hij een grote bewonderaar was. Jammer, dat hij door de verschrik kelijke ziekte, die hem van Boven werd gegeven niet meer kon doen, waar zijn hart naar trok. Een van de laatste dagen heeft monseigneur Huibers, uit wiens Bis dom hij is gaan rusten, nog een laat ste brief van opwekking tot berus ting gezonden, met welke brief hij zeer verheugd was, te meer omdat deze hem wees op Maria, de hulp der zieken, op Maria voor wie hij zelf een grote devotie had. De Bis schop maande hem aan, zijn lijden op te offeren voor zijn gewezen pa rochianen, hetgeen hij met heel zijn hart heeft aangenomen. Vooral gedurende zijn laatste ja ren werd hij dag en nacht voorbeel dig verpleegd door de edele zusters van St. Jozef in het pension te Al phen aan den Rijn. Zijn dankbaar heid zal hij zeker tonen als een voor spreker bij God en Maria, waar zijn vele vrienden en oud-parochianen hem een welverdiend hemelloon toe wensen. B. J. van der Spek, ex. test.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7