S)e Cöidóe6oii^<mt Gromiko eist toelating der Oostduitsers De Bleriot-race over 'i Kanaal Resultaat: één dag uitstel De eerste was nog altijd de snelste Grock overleden Staalstaking dreigt in Amerika Wil Adenauer toch praten met 0. Duitsers? Weinig verandering Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 14 JULI 1959 50ste JAARGANG Gromiko's verrassing Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes f 150. Onverwachte Russische hinderpaal De Sow jet-minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft maandag bij de hervatting van de conferentie te Genève, een verrassende nieuwe proceduretwist ontketend door te eisen, dat Oost- en West-Duitsland voortaan aan de beperkte zittingen deelnemen, welke tot dusver alleen door de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk ,de Sowjet- Unie en de V. S. werden bijgewoond. Op de eerste voltallige zitting na een onderbreking van drie weken zei Gromiko, dat hij er alleen mee kon instemmen, dat de volgende bijeenkomst beperkt zou zijn indien alle deelnemers aan de conferentie zouden zijn uit genodigd. De westelijken, die hadden voorgesteld, dat de volgende bijeen komst een besloten karakter zou hebben, beschouwen de ministers van de Grote Vier als deelnemers en de West- en Oostduitse delegaties slechts als adviseurs. Gromiko heeft door zijn houding het procedure-geschil over de deel neming, waardoor de eerste bijeenkomsten van het eerste stadium der conferentie werden gekenmerkt, opnieuw acuut gemaakt. Men besloot om alle moeilijkheden te vermijden, dat er dinsdag geen vergaderingbeperkt of voltallig zou zijn. Men zal woensdag weer een voltallige bijeen komst houden. OBSTRUCTIEMANOEUVRE? minuten verklaarde hij naar aanlei- Jding van de door de Sow jet-Unie f westelijken vragen zich af, of voorgestelde tijdslimiet van 18 maan- nhcf^iipH^r>ran0 °m- S Cen ^en voor een voorlopige regeling van n c ruf ipmnnnonvcn 1 de kwestie West-Rerlijn, dat zijn land obstructieinanoeuvre is of geen duur zame gevolgen zal hebben. Men acht het mogelijk dat de moeilijkheid door tweezijdige onderhandelingen kan worden opgelost. Vóór de discussie over de proce dure hadden de deelnemers formele toespraken gehouden waarin hun standpunten werden gerecapituleerd. De Amerikaanse minister Herter, die voorzitter was, sprak ongeveer minuten. Hij verklaarde onder meer dat zijn regering hoopt, dat de con ferentie de vorderingen zal maken welke nodig zijn om een topconfe rentie mogelijk te maken. Hij drong aan op een spoedige hervatting van zakelijke« beperkte vergaderingen en zei dat het Westen tot akkoorden, wil geraken, welke later schriftelijk wor den neergelegd om het gevaar van verschillende interpretaties zo klein mogelijk te maken. Na korte verklaringen van de Fran se minister, Couve de Murville, en zijn Britse ambtgenoot, Lloyd, nam Gromiko het woord. In een toespraak yan ongeveer 40 DE TWEEDE RONDE De TWEEDE RONDE van Genève is gisteren begonnen na een va- cantie van drie weken. Veel verwachtingen had men niet na de ervaringen in de eerste ronde, maar er is tenslotte altijd een klein kansje, dat er eens iets gelukt. Voor al na de bekendmaking van de „ijs- kastplannen", welke een uitzicht openden op een topconferentie bin nen afzienbare tijd, was de verwach ting een graadje opgelopen. In 0 onderhandse besprekingen zou den de Russen er reeds mee ingestemd hebben, zei men. In dat geval zou de ministersconferentie vrij vlot afgewerkt kunnen worden. Men heeft echter geen rekening ge houden met de onberekenbaarheid van de Russen. Nauwelijks was de conferentie hervat of Gromiko kwam voor de dag met de nieuwe eis, dat de Duitsers ook de geheime verga deringen zouden moeten bijwonen. Dat was tot nu toe nog niet het ge val geweest. De Westerse ministers, die zich er wel voor wachten om de Oostduitsers op de een of andere ma nier te erkennen als vertegenwoor digers van een souvereine staat, hadden erin toegestemd hen als na het verlopen van de termijn geen eenzijdige actie in de zin heeft. Het is bekend dat wij verdere be sprekingen van de landen, die op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, wensen, indien vertegenwoordi gers van Oost- en West-Duitsland er niet in slagen de voorwaarden voor een definitieve oplossing der vraag stukken te scheppen. Indien wij een zijdige maatregelen willen nemen, zou dat nu al mogelijk zijn, maar premier Chroesjtsjef heeft herhaal delijk gezegd, dat de Sowjet-Unie de kwestie door middel van een over eenkomst met de regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk wil re gelen. In het geheel niet te spreken over een tijdslimiet voor een voorlo pig statuut zou gelijk staan aan het instemmen met een voortduren van de bezetting van West-Berlijn voor onbepaalde tijd. De Sowj et-Unie kan dit niet aanvaarden. De Sowj et-minister, die antwoord de op de westelijke beschuldiging dat de Sowj et-Unie ten aanzien van Berlijn een ultimatum had gesteld, herhaalde de voorstellen die zijn land reeds bij vorige gelegenheden heeft De zitting duurde bijna vier uur, langer dan enige vorige. NOCH VOOR- NOCH ACHTERUIT Gromiko, aldus AFP, heeft met zijn toespraak eerdere verzoenende uit latingen om de westelijke gedachte van een ultimatum weg te nemen be vestigd en zijn woorden houden daardoor de mogelijkheid van een akkoord in. Hij heeft echter geen formele garantie gegeven, dat de westelijke rechten in Berlijn worden gerespecteerd. Op dit stuk de sleu tel tot iedere regeling voor Berlijn is men dus niet veel verder geko men, maar er is ook geen stap ach teruit gedaan. TWEE MINUTEN STILTE Bij overheidsdiensten en in vele fabrieken en kantoren in de Duitse Bondsrepubliek en in West-Berlijn heeft het werk maandag op het mid daguur twee minuten stilgestaan, om er de ministers van buitenlandse za ken in Genève aan te herinneren, dat de Westduitse bevolking vrijheid voor Berlijn wenst en hereniging in vrede en vrijheid. Ook de radio nam twee minuten stilte in acht. Het ini tiatief tot de actie is uitgegaan van het verbond van vakverenigingen. De Britse kapitein R. Ail Bamford Walker is de eerste, die de luchtrace van Marble Arch in Londen naar de Are de Triomphe in Parijs gemaakt heeft in minder dan één uur. De 28- jarige kapitein is éér. van 161 mede dingers, onder wie drie uit Nederland, die in de komende tien dagen mee doen aan de overtocht, die georgani seerd is ter herdenking van het feit, dat de Franse luchtvaartpionier Louis Bleriot vijftig jaar geleden voor het eerst over het Kanaal vlorg. De winnaar krijgt de hoofdprijs van 5.000 pond sterling, beschikbaar ge steld door de „Daily Mail". Bleriot kreeg vijftig jaar geleden voor zijn tocht een prijs van duizend pond van hetzelfde blad. Er is een tweede prijs van 2.500 pond en een derde van 1.500 poni, terwijl het beste voorbeeld van vindingrijkheid wordt 'beloond met 1.000 pond. Kapitein Walker, die per motorfiets van Marble Arch naar Chelsea Reach vloog, per helikopter naar het vlieg veld Biggin Hill aan de rand van Lon den, per „Provost" straalvliegtuig naar Villa Co-ublay en per helikopter naar Issy vloog en per motorfiets naar de Are de Triomphë reed, volbracht de tocht in 57 minuten en 47 secon den. Geen van de andere delnemers van maandag volbracht dé tocht in minder ,- dan een uur maar voor vandaag werd felle strijd verwacht. son uit Ripon in Yorks maakte welis waar een tijd van minder dar een uur, maar dit wc slechts eea cjfen- vluoht. Hij start zaterdag. Keith Johnson uit HafAcpL u-.X: di, Middlesex, die gebruik maakte van een helikopter, een gewoon vliegtuig en een auto, arriveerde na een uur, drie minuten en 50 sec. in Parijs. Hij werd gevolgd door d- Fransman Pier re Paureys met een tijd van een uur, vier minuten en 33 seconden. De Britse coureur Sterling Moss had voor de reis twee uur, 45 minu ten en 56 seconden nodig. Hij reisde in een kleine auto van Londen naar Ldyd in Kent. Vandaar vloog hij in een toestel van de „Silvoi City Air ways" met auto en al naar het vlieg veld Le Bourget bij Parijs. De Nederlandse ploeg van de heer Gonggrijp heeft vier uui 27 minuten en 14 seconden over de tocht gedaan. Zij reed van het Parijse vliegveld Le Bourget naar de Are de Triomphe op een vrachtauto. Lord en lady Montogue uit Beau- lieu reden in ouderwetse kledij met een auto van 50 jaar geleden en wer den met 'n vliegtuig over het Kanaal gezet. Janet Ferguson uit Higher Den- nam maakte gebruik van een fiets. In Beauvais kreeg zij een lekke band, waarna zij een fiets moest lenen. Jean Salis, een 63-jarir 2 luchtvaart pionier en vriend van Bleriot, die maandag wegens de wind zijn plan moest opgeven om de overtocht te maken met een model van het vlieg tuigje, waarmee Bleriot destijds vloog, hoopt dinsdag te starten. •De kansen van Frankrijk zijn ge daald nadat bekendgemaakt werd, dat Kapitein Fitzjames St. Clair Robin- een straalbommenwerper die De wereldberoemde Zwitserse clown Grock is dinsdag op 79-jarige leeftijd te Imperia aan de Italiaanse Riviera overleden. Zijn echte naam was Adrian Wettach. Grock woonde te Imperia sedert 1954, het jaar waarin hij zijn car rière van 61 jaar afsloot. Meer dan 30.000.000 menseh hebben Grock als clown zien optreden. Hij was niet alleen een clown van buitengewoon talent, maar eveneens een goed musicus. Als muzikale clown trad hij op als een lachwek kende kale figuur met een rode neus en een witte kin en in ruime, flod derige kleren. In Amerikaanse staalbedrijven, die tezamen ongeveer negentig procent van de staalproductie der Verenigde Staten opleveren, worden voorberei dingen getroffen in verband met de mogelijkheid van staken in de staal industrie, met ingang van heden, dinsdag, te middernacht. Twee van de zes hoogovens van de Edger Thompson-Staalgieterij te Pittsburgh, die eigendom is van de U.S. Steel Corporation, zijn reeds ge doofd. De vakbonden der Amerikaanse metaalbewerkers hebben hun loon eisen verminderd tot een loonsver hoging van vijftien dollarcents per uur. De werkgevers verwerpen deze eis echter, daar zij menen dat inwil liging ervan zal leiden tot inflatio- naire stijging der staalprijzen. De vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers zetten hun be raadslagingen dinsdag voort, doch geen der partijen heeft uiting ge geven aan hoop, dat een overeen komst zal worden bereikt. Is bondskanselier Adenauer van West-Duitsland thans bereid met de Oostduitsers te onderhandelen? Tot voor kort heeft de Westduitse regering steeds iedere vorm van overleg met Oost-Duitsland gewei gerd omdat zij het Oostduitse regime niet wil erkennen. Gisteren werd Koelbloedig in de warmte Een verkeersagent in Bonn had een origineel middel gevonden tegen de hitte. Hij ging met zijh voeten in twee emmers koud water staan, zonder dat de deelnemers aan het verkeer dat overigens konden zien, en bleef zo bij alle situaties heerlijk koel. Deze. foto ontsluiert evenwel zijn koele geheim. mijl per uur maakt, uit dc strijd werd genomen. Colette Duval, mannequin en we reldkampioene van de vrouwelijke parachutisten, en haar man Gilles De- lamar, zeiden dat dit hun kansen had vernietigd. „Toch zal ik pogen de Britten te slaan", aldus Colette. „Ik zal alle mogelijke strategie moeten gebruiken en als ik geluk heb zal ik misschien slagen Zij zal op 21 juli een poging wagen. De Nederlandse vlieginstructeur H. J. van Overvest uit Loenersloot be reikte Londen vijf uur, 14 minuten en 41 sec. na zijn vertrek uit Parijs. Hi^ gebruikte auto's voor het traject over land, en een sportvliegtuig voor de oversteek. De man, die de meeste tijd nodig had, was de Britse zweefvlieger Alan Pigotton, die de tocht maakte in een gesleept zweefvliegtuig. Hy deed er elf uur en 25 minuten over. Na de landing in een veld op 38 km afstand van Parijs, maakte hij de rest van de tocht in een vrachtwagen. echter in Genève vernomen dat Adeauer zijn standpunt enigszins heeft gewijzigd. In nota's aan de Westelijke Grote Drie zou de Westduitse regering na melijk dezer dagen hebben meege deeld, dat zij met de Oostduitsers zou willen overleggen indien een commissie van de Grote Vier voor de oplossing van het Duitse vraagstuk dit zou verzoeken. Op een drieluik voorstellende Maria met het Kind, dat zich in het museum van Dresden bevindt, zijn bij 'n restauratie de handtekening van Jan van Eyck en het jaartal 1437 voor de dag gekomen. Jan van Eyck leefde van 1390 tot 1441. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NOODWEER SLOEG NOORDELIJK NEDERLAND viseurs" toe te laten bij de niet ge heime zittingen. Hen nu ook toelaten bij het onderling geheim overleg zou weer een nieuwe stap betekenen in de richting naar een feitelijke erken ning en daarom weigerden de Weste lijke ministers. Om de zaak niet te( forceren en de tweede ronde niet al! te ontijdig te doen mislukken, is er vandaag geen enkele bijeenkomst, geen openbare en geen geheime. De Russen zijn onberekenbaar; het valt niet te voorspellen wat de con sequenties van hun nieuwe eis zul len zijn. Maar één ding is toch wel duidelijk, nl. dat één van hun oog merken voor deze ministersconferen tie is: de Oostduitsers zodanig naar voren te schuiven, dat men wel ge dwongen wordt ze te accepteren. En wanneer dat eenmaal gebeurd is, kan men in West-Duitsland elke ge dachte aan een terugkeer tot de oude eenheid van Duitsland wel laten va ren. Voor de meesten zal 't trouwens toch wel duidelijk zijn, dat de Rus sen Oost-Duitsland nooit vrijwillig zullen laten schieten. Men hoopt nu maar, dat Chroesjts- jefs verlangen naar een topconferen- zó groot zal zijn, dat hij alsnog be reid zal blijken tot enige concessies. Waartegenover staat, dat in Chroesjt- sjefs ogen de hele ministersconfe rentie 'n paskwil is en dat hij meent geen beter argument voor een top conferentie te kunnen vinden dan door aan te tonen, dat deze ministers conferentie inderdaad niets anders is dan tijdverspilling. Het zou ons dan ook niets verba zen, wanneer ook deze tweede ronde vastloopt. Zou men alsnog het ijskast- plan aanvaarden, d.w.z. uitstel van de Berlijnse kwestie tot over 'n jaar of tweedan betekent dat nog geen Tijdens een kort maar hevig onweer heeft een windhoos zaterdag danrg huisgehouden in het noorden van Neder- oplossing, slechts uitstel van execu 1 1 1 !- «■- tie. land. Vooral in Zuid-oost-Drente moesten boerderijen het ontgelden. Er vielen zeer grote hagelstenen en bomen werden door de storm ontworteld. Foto: in Noord-Barge, gemeente Emmen, viel een boom op 'n boerderij. f. 6.95.... f. 9.95. Wat? Zijn dit prijzen? Prijzen waarvoor TJ schoenen kunt kopen? Lederen schoenen? Gelooft U het niet Ga dan kijken. Vanaf 15 juli a.s. in de seizoen-opruiming bij JÏ4M& De Bilt, 14-7 10 uur. De depressie tussen Schotland en Noorwegen, waaromheen koelere lucht via Engeland en de Noordzee naar het vasteland van West-Europa stroomde, is snel opgevuld. Gelijk tijdig breidde het hoge drukgebied nabij de Azoren zich over West-Eu ropa uit, hetgeen met afnemende wind en stabilisering van de atmos feer gepaard ging. Op de Oceaan ten zuiden van Groenland is een nieuwe depressie verschenen, die tot nu toe weinig ac tiviteit vertoont. Aan de zuidkant van deze storing stroomt een hoe veelheid warmere en vochtige lucht in de richting van de Britse eilanden Voor onze streken wordt echter de komende 24 uur weinig verandering in de weerstoestand verwacht. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) DROOG WEER Droog weer met zonnige perio den. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke veranderlijke wind. 15 Juli: zon op 04.36; onder 20.54; maan op 15.44; onder 00.44. Hoogwaterstanden 15 Juli: v.m. 10.11; n.m. 10.43. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 26 C. STOCKHOLM licht bewolkt 26 OSLO niet ontvangen KOPENHAGEN half bewolkt 21 ABERDEEN zwaar bewolkt 15 LONDEN licht bewolkt 20 AMSTERDAM zwaar bewolkt 19 BRUSSEL onbewolkt 22 LUXEMBURG half bewolkt 21 PARIJS zwaar bewolkt 24 BORDEAUX geheel bewolkt 25 GRENOBLE regen 28 NICE half bewolkt 26 BERLIJN onbewolkt 26 FRANKFORT licht bewolkt 22 MüNCHEN onbewolkt 26 ZüRICH 25 GENèVE 28 LOCARNO licht bewolkt 29 WENEN zwaar bewolkt 32 INNSBRUCK half bewolkt 31 BELGRADO zwaar bewolkt 26 ATHENE onbewolkt 30 ROME 24 AJACCIO zwaar bewolkt 27 MADRID 31 MALLORCA geheel bewolkt 32 LISSABON licht bewolkt 24 Korreltje Kritiek wordt zo gauw als kritiek opgevat.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1