Galadiner besloot grandioze eerste dag van koning Boudewijns bezoek DANKBAARHEID VOOR SPONTANE ONTVANGST Koning voer door beroemde grachten Koninklijke gasten bij een schuttersmaaltijd KIEKEN Knapen oefenen terreur uit in zwembad DONDERDAG 9 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Om kwart voor acht gisteravond schaarden het koninklijk gezelschap, vele regeringsfunctionarissen en de hoofden van diplomatieke missies, in het totaal 156 personen, zich aan het galadiner in de Burgerzaal van het paleis op de Dam. De tafels in de Burgerzaal waren rijkelijk versierd met fraaie boeketten Lathyrus uit de tuin van paleis Soestu^K. ionkelden in het licht van honderden kaarsen het Sèvres servies en het fjnste Amster dams en Haags glaswerk. Koningin Juliana, gekleed in een geelzijden avondjapon met gouddraad doorstikt, en koning Boudewijn namen plaats in het midden van de hoofdtafel. Prins Bernhard zat rechts van de koning met aan zijn andere zijde prinses Irene. Links van de koningin zaten de Belgische minister-president G. Eyskens en prinses Beatrix. Zij droeg een lila gebloemde avondjapon en prinses Irene een rose avondjapon. Koning Boudewijln en prins Bernhard waren in groot ceremoniëel tenue. De tafel was gedekt niet tafellinnen „Nederlands Wapen van 1878", „Ka pel van 1838" en „Druivenbouquet van 1840". Het tafelzilver was het „Rijkswapen" en „Erfprins van Oran je", daartussen prijkten groot en klein Frans plateau als tafelstukken. Niet minder dan 38 lakeien liepen af en aan en de Kon. Militaire Kapel in de aangrenzende Krijgsraadzaal bracht lichte mnziek ten gehore. Tij dens de maaltijd spraken koningin Juliana en koning Boudewijn beiden een rede uit. Koninklijke toespraken In haar rede zei koningin Juliana o.a. het volgende: „België is welkom in Nederland. Dit is u gebleken over al waar u vandaag is geweest, het is u zelfs van de daken toegeroepen. Het zal zo zijn alle dagen van uw bezoek. Wij verheugen ons over uw aanwezigheid met de oprechte vreug de van de goede buren en bondge noten, die wij voor België willen zijn en blijven. Over de eeuwen heen, en ondanks een ver uiteenlopend historische ont wikkeling, en zelfs onenigheid, blijkt aldus de lotsverbondenheid der lage landen in deze tijd weer duidelijk. Het zijn zuster-naties, waarbij wij onze zuiderbuur, met haar hoge mid deleeuwse cultuur gaarne als de oud ste willen erkennen. Ik herinner mij goed het officiële bezoek van uw vader aan mijn moe der in 1938, dus kort voor de oorlog. Ik herinner mij ook hoe uw vader in deze zelfde zaal sprak over het samengaan der kleine landen, en over het gewicht, dat zij tesamen in de schaal kunnen leggen o.a. met deze woorden: „de toenadering van klei ne staten verruimt de sfeer van hun actie en van hun gezag". Deze toen nog koene gedachte trof mfj sterk en bleef mij bij, ook al scheen rij! gelogenstraft door de machtsver schuiving, die met oorlog als een lawine zelfs ons volksbestaan wel had willen uitwissen. Zij bleek evenwel toch waar te zijn, toen de Benelux ontstond en die zich steeds duide lijker begon af te tekenen en levens vatbaarheid ging vertonen. De Kolen- en Staalgemeenschap ontstond en daarmee werd de supra nationale idee voor 't eerst verwe zenlijkt. De Europese economische Geflankeerd door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de minister-president prof. J. E. de Quay, schrijdt de koning der Bel gen, na de kranslegging bij het na tionaal monument, terug naar het koninklijk paleis. gemeenschap en Euratom kregen hun men. beslag in het allerjongste verleden, als belangrijke nieuwe impuls. Wij vergeten evenwel niet dat Europa nog groter is dan deze 6 en dat ons ideaal blijft in innige gemeenschap met dit ons gehele werelddeel te leven". Bewondering voor onze nationale deugden. Koning Boudewijn sprak in zijn rede van zijn grote dankbaarheid voor de ontvangst op een zo vrien delijke wijze als alleen van goede buren en bondgenoten kan worden verwacht. „Ik ben gelukkig uwe ma jesteit de verzekering te kunnen ge ven dat de gevoelens der Belgen voor hun broeders uit Nederland, even hartelijk zijn. Door hun ligging op een der be langrijkste kruispunten van het westen, moesten onze beide landen de weerslag van de stormen onder gaan, die over Europa hebben ge woed. Ondanks de vele historische wisselvalligheden die hen beurtelings verenigden, scheidden, ja zelfs in on enigheid brachten, hebben onze sta ten onverstoorbaar het helder in zicht bewaard van de gemeenschap der belangen die, tussen buren, uit de verwantschap van rassen en in stellingen zijn gesproten. Bovendien hebben zij een kultu- rele samenhorigheid te danken aan een voor Vlam,ingen en Nederlanders thans meer dan ooit bereikte een heid van omgangstaal, waarboven een bemoedigende eenheid der Neder landse litteratuur is uitgegroeid. Wij hebben steeds de deugden mo gen bewonderen die het kenmerk uwer landgenoten zijn: de vastbera denheid, het doorzettingsvermogen, de vlijt en een onvergankelijke lief de voor de vrijheid. Deze hoedanigheden werden eens te meer in het daglicht gesteld door uw majesteit en haar regering, bij het ontwerpen van het Delta-plan. Met een helder inzicht in de toe komst heeft de Waterstaat met zijn knappe ingenieursstaf het aangedurfd één der stoutmoedigste verwezen lijkingen van onze tijd te onderne- De naties en voornamelijk de klei' ne naties kunnen niet langer afge> zonderd leven Tegenover de gewel dige coalities die in de wereld tot stand kwamen, moeten zij zich ver enigen willen zij niet ten onder gaan. Wij willen in vrede leven. Daarom zijn wij vast besloten de souvereini- teit van onze landen, ije vrijheden en idealen die de grondslag zijn van onze beschaving, tot het uiterste te verdedigen. Met geen ander oogmerk zijn wij bij de N.A.T.O aangesloten. Benelux is de kern van onze eco nomische betrekkingen geworden. Dank zij de gemeenschappelijke markt, zijn zij voor een nog ruimere ontplooiing aangewezen. Met uwe majesteit hoop ik, dat on ze markten zich voorspoedig mogen ontwikkelen, tegelijk met de Euro pese gedachte die de kans op vrede en welvaart vergroot". Te gast bij gemeentebestuur Des middags had het gemeentebe stuur van Amsterdam in het voor malige zestiende eeuwse „logement voor prinsen en groote heeren", het tegenwoordige Amsterdamse stad huis rond het Prinsenhof, de Belgi sche koning een hartelijk welkom bereid. Burgemeester Van Hall bood de koning als aandenken aan dit be zoek een atlas van Amsterdam aan, een uniek exemplaar van de „Atlas van Fouquet", die omstreeks 1775 is gepubliceerd door de Amsterdamse uitgever en prentenhandelaar Pieter Fouquet jr. Dit boekwerk bevat een serie van ruim 80 prenten van het Amsterdam uit die tijd. Koning Boudewijn dankte burge meester Van Hall met een stevige handdruk, nadat hij de atlas tezamen met de koningin en de prins met zichtbare interesse had bekeken. Daarna zijn de wethouders en de vele aanwezige raadsleden aan de vorste lijke gasten voorgesteld. De koning informeerde naar de woningnood in Amsterdam en nam met enige ont steltenis kennis van de mededeling, dat de hoofdstad thans nog ca. 20.000 woningen behoeft, wil het tekort ge heel zijn opgeheven. Men sprak ver der geanimeerd over het verkeer en zijn problemen in Amsterdam en in Brussel, over de Expo en over het heien in de hoofdstad. j Tien minuten eerder dan in het tijdschema was aangegeven verlie- I ten de koninklijke gasten en hun ge volg, vergezeld van de burgemeester, het Amsterdamse stadhuis en stapten terstond in de gereedliggende rond- j vaartboot die hen door enkele grach- j ten naar het Rijksmuseum bracht. Ambassadeur in 't nauw Bij de rondgang door het Rijks museum was de Belgische ambas sadeur wat achter geraakt op het vorstelijk gezelschap en toen hij zich naar een volgend kabinet wilde be geven werd hem de weg versperd door een suppoost. Een der journa listen greep in en maakte de sup poost snel duidelijk wie deze bezoe ker was en toen werd de ambassa deur doorgang verleend In de Nachtwachtzaal viel een stilte toen koning Boudewijn deze betrad. Koningin Juliana toefde op dat moment nog in een der andere zalen en de Belgische koning wilde tezamen met onze vorstin voor de fotografen en filmoperateurs bij het schilderij poseren. Toen de koningin ook de Nachtwachtzaal had betreden wandelde zij met haar gast langzaam op de Nachtwacht toe zodat er ruimschoots gelegenheid was om de lenzen op hen te richten. Koning Boudewijn was zeer be- Een beeld van het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam, maaltijd" van B. v. d. Helst, H.M. de Koningin, Koning Boudewijn, Prins Bernhard. V.Ln.r. bij het schilderij „De Schutters- burgemeester mr G van Hall en Z.K.H. langstellend. Het mooiste Vlaamse doek vond de koning het bloemstuk van de fluwelen Breughel. Vooral in landschappen was de vorst geïnteres seerd. Kort na vijf uur vertrokken ie koninklijke gasten per auto naar het paleis op de Dam. De koninklijke vaartocht door de eeuwenoude grachten zal voor me nigeen uit het publiek, dat ergens langs deze gisteren wel uiterst kleur rijke route de statige rondvaartboot voor zich langs zag glijden, een onvergetelijke herinnering blijven. Overal langs de route stond het publiek te kijken, maar nergens op de bijna 25 bruggen in deze route, behalve een enkele persfotograaf werd niemand op die bruggen toege- i laten op het moment dat de boot er onder door voer. De politie kent zijn pappenheimers: men kan met de Am sterdamse jeugd niet voorzichtig ge noeg zijn RITTEN VAN KONING BOUDEWIJN DOOR DEN* HAAG Op vrijdag a.s. zal z. m. koning Boudewijn verschillende ritten door Den Haag maken. De koning arri- veerd die dag om vijf minuten voor één op het vliegveld Ypenburg. Van daar begeeft hij zich langs de Rijs- wijkseweg, het Rijswijkse plein, de Wagenstraat, Venestraat, Gravenstr., Buitenhof naar de op het Binnenhof gelegen Trèveszaal. Om tien minuten voor drie vertrekt de koning van de Trèveszaal naar het oude stadhuis langs Binnenhof, Plein, Korte en Lange Vijverberg, Vijverdam, Bui tenhof en Gravenstraat. Om half vier begeeft de vorst zich van het stadhuis naar het Huis ten Bosch via de Groenmarkt, de Gra venstraat, het Buitenhof, de Vijver- dam, de Lange Vijverberg, het Tour- nooiveld, het Korte Voorhout en de Leidse straatweg. Om kwart over vier begeeft de koning zich alleen van het Huis ten Bosch naar het kas teel Oud Wassenaar langs de Leidse straatweg. Om half zes gaat hij van het Kasteel Oud Wassenaar langs de zelfde route weer naar het Huis ten Bosch terug. Om vijf minuten over half acht vertrekt hij van het Huis ten Bosch naar de Belgische ambassade langs het Bezuidenhout, de Boslaan, de Leidse straatweg, het Korte Voor hout, het Lange Voorhout, de Park straat, de Javastraat, de Schevening- sestraat, de Carnegielaan en de Tol weg. Om kwart voor acht begeven ko ningin Juliana en prins Bernhard, i vergezeld van de oudste twee prin sessen zich langs dezelfde weg van het Huis ten Bosch naar de Belgi sche ambassade. Om kwart over tien gaan de vor- stelijke personen het lichtspel op het I Binnenhof bekijken, en rijden daar heen van de Belgische ambassade langs de Jacob Catslaan, de Tobias Asserlaan, de Carnegielaan, de Sche- I veningseweg, de Javastraat, de Alex- anderstraat, Plein 1813, de Parkstr., de Kneuterdijk, de Plaats, de Lange en Korte Vijverberg en het Plein. Een vorstelijk diner Tijdens het galadiner op het paleis aan de Dam te Amsterdam werd het volgende menu geser veerd: Petits soufflés froisd de jam bon a la polignac (een klein soufflé van koude ham) met een champagne Moët dom Perignon uit 1949. Consommé Rachel (een heldere kippesoep met o.a. een garnituur van artisjok), escalou- pes de queues de homard a la Nantua (een kreeftgerecht) met Meursault Jobard 1955 (een witte Bourgogne), poulard Devonshire (gemeste kip) met Chateau Che- val Blanc 1943, parfait aux frai- ses (ijsparfait met aardbeien) en vruchten. Kamperen geknipt om te (ook in kleur) Zijne Majesteit, de koning der Bel- gen, H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanfen hebben de commandant van de marine lucht- ;l vaartdienst, kapitein ter zee-vlieger W. Aernout, verzocht om hun deel- neming over te brengen aan de na- gelaten betrekkingen van de omge- komenen bij het ongeval met de heli- ij kopter bij Tessel. (Advertentie). GEEN KOMKOMMERS MEER NAAR ZWITSERLAND De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij met ingang van 10 juli a.s. invoer van komkom mers niet meer zullen toestaan. Tot dusver mochten de komkommers in beperkte mate worden ingevoerd. De 18-jarige Freddy Verburg uit de Zocherstraat te Amsterdam, leerlinge van de Chr. HJB.S.-A., heeft een grote collectie bijzonderheden over het koninklijk huis. Een maand geleden heeft zij aan Z.KJI. de Prins der Nederlanden een brief geschreven of zij tijdens het bezoek van de koning der Belgen dezelfde faciliteiten mocht genieten, die de pers ook zou hebben. Zo stond een trotse Freddy dus met haar boxje tussen de pers fotografen op de eerste rang. Het gaat steeds slechter in het strandbad Sloterplas in Amsterdam- West. Aangemoedigd door een vol slagen gebrek aan toezicht oefent een met iedereen ruzie zoekende bende opgeschoten jongens onder aanvoe ring van een zekere Rudi van Parrera er een brutale terreur uit, waaraan zich gisteravond talloze baders da nig hebben geërgerd. Eerst dreef de ze horde een ca 15-jarige meisje, dat zich de woede van de knapen op de hals had gehaald, in het nauw door haar tot in het kinderbad toe een half uur lang met handen vol modder te bekogelen. Tegen de overmacht van minstens I tien jongens kon zij niets beginnen. Later sloeg deze Rudi een 14-jarig knaapje dat naar zijn zin niet snel genoeg doorliep met een norme klap in de maag tegen de grond. De jon gen bleef enkele minuten lang be wusteloos liggen. Meisjes, zelfs jonger dan 15 jaar, worden door deze belhamers uit bal dadigheid naar een minstens drie meter hoge stenen wallekant ge sleurd en dan gillend en huilend van angst in een gedeelte van de sloter plas gegooid dat niet tot het met boomstammen afgezette strandbad behoort en dat volgens de uitdruk kelijke waarschuwingsborden wegens de diepte van het water zeer gevaar lijk is, omdat het water er veel kou der is. Intussen was gisteravond de po litie gewaarschuwd, maa. toen twee agenten het uitgestrekte strandbad betraden waren Rudi en zijn kor nuiten tussen de vele honderden ba ders niet meer te vinden. Deserterende sergeant (voorlopig) vrijgelaten Op verzoek van de verdediger heeft de krijgsraad te velde besloten ser geant Meerholz van de vliegbasis Woensdrecht, die als deserteur be schouwd werd, in voorlopige vrijheid te stellen. De zaak is door de krijgsraad echter aangehouden tot een psy chologisch en psychiatrisch rapport is uitgebracht

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7