S)e &2idie6ou/^a/itt Ontploffing op Deense rondvaartboot Drievoudige moord te Putte Chroesjtsjef strooppot kan ook de hanteren weer i Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 9 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14757 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.5(1 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. 'Telefoontjes f 1.50. VIJFTIG SLACHTOFFERS Koning Boudewijn en naast hem burgemeester Van Hall van Amsterdam, gefotografeerd tijdens de rondgang door de Amsterdamse grachten. Een ontploffing op een Deense rondvaartboot heeft gisteren aan 50 personen het leven gekost. Het ongeluk gebeurde op het meer van Haderslev in Zuid-Jutland. De boot bracht een gezelschap van on geveer 90 personen naar een restau rant aan het water. De explosie vond plaats in de ma chinekamer toen de boot de oever naderde. Het schip werd in rook en vuur gehuld, terwijl opvarenden onder wie vele vrouwen en kinderen over boord sprongen. Een aantal van hen verdronk. Anderen kwamen in de vlammen om. De eigenaar-schipper trachtte nog boot aan de grond te zetten, maar dit gelukte niet tijdig. Ettelijke opvarenden zijn met ern stige brandwonden naar een zieken huis gebracht. Identificatie is moeilijk Hedenmorgen had de politie nog slechts tien van de 50 lijken kunnen identificeren, daar velen ernstig ver brand zijn en anderen, vooral kinde ren, geen identiteitspapieren bij zich droegen. Ook een Zweed en enkele Duitsers behoren tot de slachtoffers van de plezierboot. Het blijkt thans, dat de ontploffing zich voordeed, toen de kapitein van ae boot, geholpen door de machinist, de motor met benzine bijvulde en een vonk van een sigaret de brandstof deed ontvlammen. Een kortsluiting stelde toevallig de alarmfluit van de boot in werking, waardoor nabu rige vaartuigen gewaarschuwd wer den. De machine ontplofte en de vlam men liepen snel uit over het gehele schip. De schipper schreeuwde de passa- De heer en mevrouw TestersLee- ners en de marechaussee van der Hom zijn vanmorgen in de woning van het echtpaar op de Koude Heide te Putte dood aangetroffen. Zij waren, voor zover op 't ogenblik bekend, door revolverschoten omgekomen. De heer Testers is grootgrondbezit ter. Het echtpaar had twee kinderen, die thans bij de burgemeester van Putte zijn ondergebracht. Marechaus see van der Horn zou overmorgen in het huwelijk zijn getreden. De hev r Testers, een van de slacht offers van de drievoudige moord' te Putte, was in de omgeving een beken de figuur. Hij had een vrij omvangrijk fruitteeltlbedrijf en --en nevembedrijf in Kloetinge in Zeeland. De moord zou ontdekt zijn door een lid van het personeel van de heer Tes ters. De officier van justitie bij de recht bank te Breda, mr. R. Grasso is van morgen om negen uur, in gezelschap van de substi'm't offici°r van justitie, mr. G. Temmink naar Putte vertrok ken om daar een onderzoek in te stel len. Naar verwncht wordt zal dit on derzoek een groot deel van de dag in beslag nemen. Het echtpaar Testers had, zoals ge zegd twee kinderen, namelijk twee jongens, een van vijf en een van ze ven jaar. De marechaussee, die ter plaatse dood is aangetroffen is de 24-jarige marechaussee eerste klasse K. van der Horn, afkomstig uit Groningen. Hij maakte deel uit van de brigade Ber gen op Zoom, welke brigade ressor teert onder de eerste divisie Kon. Marechaussee. De officier van justitie te Breda, mr. Grasso, deelde vanochtend om streeks twaalf uur mede, dat de moor den gepleegd zijn bij een overval, die naar alle waarschijnlijkheid roof ten doel had. Hangende het onderzoek kon hij geen nadere mededelingen" doen. Ook de burgemeester van Putte, mr. J. I. van der Stuy, wenste geen enkele in lichting te geven. Op het ogenblik wachten in het huis van het vermoorde echtpaar de officier en zijn staf alsmede de waar nemend commandant van de mare chaussee te Bergen op Zoom, majoor Spronk, op de ploeg gerechtelijke deskundigen uit Den Haag, die een specialistisch onderzoek zal instellen. Het grote huis van de heer Tes ters en zijn echtgenote en hun twee nog jonge kinderen, ligt even buiten de kom van Putte aan de grote weg van Berjen op Zoom naar Antwer pen, ten noorden van Putte. Het ligt in de bessen, ongeveer 500 meter van de grote weg, geheel eenzaam en verlaten. Het naastbijzijnde huis ligt aan de grote weg vlakbij het pad, dat naar de eenzame woning voert. De verslagenheid in Putte is --er groot. De heer Testers was een van de aanzienlijkste burgers van het dorp. Hij deed veel aan sociaal werk en genoot grote populariteit. Toen de arbeiders va" de kwekerij vanochtend vroeg de drievoudige moord ontdekten verspreidde het be richt ervan zich direct tot ver buiten het dorp. De heer Testers had behalve grote bezittingen in en om Putte eigendom men in Zeeland, voorts in Frankrijk en België. NOORDWIJK: een rustpunt voor koning Boudewijn Dit is het heiligen der heiligen. Toen hedenmiddag de Koning der Belgen in Noord v/ijk officieel ontvangen werd in het Zuiderbad, heeft hij en kele ogenblikken in intieme kring 'n verversing gebruikt. Niemand kon de koning hinderen; zelfs fotografen en televisie-mensen werden in de tent niet toegelaten. Daarom hebben wij hedenmorgen een blikje geworpen in de „ontvangsthal". die is opgetrokken in de beschutting van het Zuidefbad, vóór de kleedhok jes. Aan de achterwand waren de Bel gische en Nederlandse vlaggen gedra peerd, verbonden door een bloemstuk in oranje kleuren. Daarvoor was een fraaie, houten ballustrade opgesteld. Langs de muren, die behangen waren, met grote foto's, waarop beelden wa ren vastgelegd van de bezoeken van de toenmalige kroonprins Boudewijn aan Noordwijk in 19351936, ston den tafeltjes opgesteld, waaraan de hoge gasten, in gemakkelijke stoeltjes gezeten, een koele dronk konden ge bruiken. giers toe hun reddingsgordels om te doen, maar velen sprongen meteen in het water. Anderen kwamen om in de vlammen of liepen ernstige brandwonden op. Kikvorsmannen en brandweerlie den namen deel aan het reddings werk, dat door mensen die met roei bootjes in de omgeving waren was ingezet. Een roeibootje met geredden sloeg om doordat er te veel mensen in zaten. Zeven leden van één familie kwa men bij de ramp om. Koning Frede- ri., heeft zij.i afspraak voor een diner in Aarhus vandaag afgezegd. Kikvorsmannen vonden later op de morgen nog twee lijken in het gezon ken casco, waarmee het dodental tot 53 is gestegen. Drie van de gewonden verkeren nog in levensgevaar. De hitte in Europa In een groot deel van Europa heeft de hittegolf zich ook woensdag weer doen gevoelen. In Parijs, waar een middagtempe- ratuur van 93 graden Fahrenheit werd gemeten, zijn twee mensen aan een zonnesteek overleden. Aan de Franse Rivièra was het negen graden koeler. In het noorden van Portugal zijn drie dorpen ontruimd met het oog op een grote bosbrand, die tot op vijf tig kilometer afstand zichtbaar was. Duizenden mensen hebben Brussel verlaten om verkoeling te zoeken aan de Belgische kust. In Brussel was het 's ochtends reeds 80 graden. Ook in de Duitse Bondsrepubliek duurde de hittegolf voort. In Bonn was het 89 graden. Even warm was het in Londen en Genève. In München zijn woensdag twee circusleeuwen aan een zonnesteek bezweken. In Zuid-Duitsland steeg het kwik woensdagmiddag tot 98 graden. Koning Boudewijn kreeg les over Delta werken Koning Boudewijn heeft vanoch tend in het paleis op de Dam een wel zeer deskundige voorlichting gekregen over de deltaplan tot af sluiting van de zeearmen in Zuid- Holland en Zeeland. Niemand min der dan de directeur-generaal van rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris gaf de Belgische vorst in drie kwartier tijd een algemeen overzicht van deze onderneming. Hij vertelde onder meer dat men zich in Belgi over de waterstand in de Westerschelde niet bezorgd hoeft te maken. De Bergland-expres is gistermor gen opgehouden, toen bij Deurne een trailer er tegen op reed.. De schade was groot. De expres-trein kon na 2uur vertraging, met een andere locomotief de reis naar den Haag voortzetten. TANTALUSKWELLING De acht opvarenden van het Ame rikaanse jacht „Sea Fox" dat ten noorden van de Australische haven stad Darwin hulpeloos ronddrijft, hebben woensdag een Tantaluskwel ling ondergaan. Zij zagen dat een vliegtuig een reservoir met water en een pomp voor hen naar beneden wierp, maar waren, toen het vlieg tuig weer verdween, zonder water en zonder pomp. Het reservoir kwam op het dek van het jacht terecht, maar sprong open. De pomp daalde aan een parachute neer, kwam in zee terecht en zonk. Vanmorgen heeft een sleepboot het Amerikaanse jacht bereikt, zodat het leed nu wel spoedig geleden zal zijn Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Strijkages tegenover Amerika Dc Sowjet-Russisehe minister-pre sident Chroesjtsjef heeft in zijn ge sprek met zeven Amerikaanse gou verneurs, waarvan al eerder gewag is gemaakt, gezegd dat er nooit oor log zou kunnen komen, als de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten vrienden bleven. Het onderhoud vond dinsdag in het Kremlin plaats. Chroesjtsjef zou gezegd hebben: „Als iemand anders een oorlog begint zou den wij hieraan samen een eind kun nen maken". Hij zei met nadruk de beste betrekkingen met de Amerika nen en anderen te willen onderhou den. Chroesjtsjef drong opnieuw aan op medewerking van Amerika voor het handhaven van de vrede, maar voeg de daaraan toe: „Als de Sowjet-Uie en de Verenigde Staten met elkan der in conflict zouden geraken, zou dit een verschrikkelijke ramp tenge volge hebben, want wanneer wij gaan vechten dan is er geen kracht op aarde die ons kan tegenhouden". Hij zei verder ten aanzien van de maandag te hervatten Geneefse con ferentie, dat de Sowj et-Unie een overeenkomst over een vredesver drag met Duitsland en een regeling van de Berlijnse kwestie zou willen. Dat zou de weg voor ontwapening vrijmaken. „Dat wensen wij van har te, zelfs tot de algehele vernietiging van alle wapens". Verder zei Chroesjtsjef, dat men in Rusland de Amerikaanse vice-presi dent Nixon, die een Amerikaanse tentoonstelling in Moskou komt ope nen, gaarne zou ontvangen en hem dezelfde gelegenheden zou bieden als Kozlof in de V.S. Het zou ook geen slecht idee zijn, aldus Chroesjtsjef, als Eisenhower Rusland bezocht en hij zelf naar de V.S. ging. De Ameri kaanse president zou onbeperkte ge legenheid hebben om het Sowjet-Rus- sische volk te ontmoeten en er mee te praten. „Ik had een oprecht res pect voor uw president in de oorlog en dat heb ik nog. Hij gedroeg zich als een echte heer. Er bestond toen tussen hem en ons geen wrijving. Nu zijn de omstandigheden natuurlijk slecht en wij zouden graag die van toen terughebben. Wij vormen voor geen enkel land een bedreiging wij willen geen expansie". Chroesjtsjef zei ook nog, dat de Sowjet-Unie met de V.S. zou willen samenwerken bij de hulpverlening «an ten achter gebleven landen. „Wij hebben geen belangstelling voor ex port van communisme". Hij wenste Eisenhower een goede gezondheid toe en voegde daar aan toe: „Laat ons hopen op de dag dat wij onze meningsverschillen kunnen oplossen en goede betrekkingen over en weer lot stand kunnen brengen". houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEM A PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden KOELER Woensdag werden tropische tempe raturen gemeten. De hoogste waarde (34 graden) werd op het vliegveld Gilze-Rijen waargenomen. Intussen zijn in onze omgeving de barometers gedaald en is het weer onder invloed van een vore van lage luchtdruk ge komen, die donderdagochtend de Ne derlandse kus.t bereikte. De vore be vindt zich tussen een hogedrukgebied boven Midden-Europa en een uitlo per van een hogedrukgebied bij de Azoren. De rug van hoge luchtdruk bereidt zich nog verder over de Noordzee uit, waardoor de wind in ons land uit noordwestelijke richting koelere lucht van de Noordzee zal aanvoeren. Deze lucht is stabiel, zo dat het weer morgen droog zal z(jn met zonnige perioden. In de nacht bestaat er evenwel een kleine kans op een onweersbui. i (Advertentie) (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur.) KOELER Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Mor gen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. 10 Juli: zon op 04.31; onder 20.59; maan op 09.33; onder 22.51. Hoogwaterstanden 10 Juli: vjn. 5.56; n.m. 6.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt 27 C. STOCKHOLM 28 OSLO zwaar bewolkt 25 KOPENHAGEN onbewolkt 24 ABERDEEN zwaar bewolkt 21 LONDEN licht bewolkt 32 AMSTERDAM 31 BRUSSEL onbewolkt 33 BORDEAUX 35 GRENOBLE licht bewolkt 32 LUXEMBURG! onbewolkt 30 PARIJS 33 NICE 28 BERLIJN licht bewolkt 30 FRANKFORT onbewolkt 31 MÜNCHEN 27 ZURICH 28 GENèVE licht bewolkt 32 LOCARNO zwaar bewokt 28 WENEN onbewolkt 27 INNSBRUCK 31 BELGRADO 28 ATHENE 33 ROME 30 MADRID onbewolkt 26 MALT.ORCA onbewolkt 29 LISSABON mist 26 Korreltje De mensen vertellen veel op een zomerse dag Burgemeester van Hazerswoude Met ingang van 1 augustus aanstaande is bij Koninklijk Besluit tot bur gemeester van Hazerswoude benoemd de heer Adrianus Smit, die thans burgemeester is van Sprang-Capelle in West-Brabant. De heer Smit is lid maat van de Nederlands Hervormde Gemeente en lid van de Anti-Revolu tionaire Partij. Voor levensbeschrijving zie elders in dit nummer.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1