Tweede Missie-vliegtuig voor Nieuw-Guinea Laatste Festival-concert in Leiden WOENSDAG 8 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Koningin Elisabeth opende de Laurens-Waterweg - F - Koningin Elizabeth, Prins Philip, juichende Amerikanen en Canadezen, het koninklijke jacht Brittania en de wolkenkrabbers van Detroit. Van dit alles geeft deze foto een beeld. Het Engelse paar maakte een autorit naar Windsor, het centrum van de Canadese motoren-industrie. Daarna gingen de Engelse gasten met het jacht verder de Detroit rivier (grens V.S.-Cana- da) af om bezoeken te brengen aan Sarnia en Chicago. Ploeg van Nw. Guinea- expeditie bereikte top van de „Antares" Het bestuur van de Stichting Ex peditie Ned. Nw. Guinea heeft van de leider der expeditie, dr. Bron- gersma, een telegram ontvangen dat als volgt luidt: Op 4 juli hebban de geologen Escher, Verstappen en luitenant Ni colas de 3400 m. hoge westelijke top van de „Antares" beklommen. De volgende dag, 5 juli, bereikten zij de 3750 m. hoge oostelijke top. Deze tochten waren door de dichte begroeiing en een zeer zware regen val zeer moeilijk. Om deze ploeg een goede ravitail lering te waarborgen werd, onder de leiding van de arts der koninklij ke marine, dr Tissink, een hulppa trouille met voorraden nagezonden. Achteraf bleek deze patrouille over bodig te zijn, daar zij de geologen halverwege op hun terugtocht heeft ontmoet. Op 7 juli keerden all/e ploegèn te rug in het basiskamp aan de voet van de „Antares". Het slagen van de beklimming van de „Antares" is voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke me dewerking van de helikopters en hun piloten, die van Sibil uit de ploegen naar de „Antares" hebben bevoor raad, aldus het stichtingsbestuur, dat voorts mededeelde, dat binnenkort verschillende ploegen zullen ver trekken in de richting van de „Ju- lianatop" BROMFIETSER BIJ BOTSING MET TREIN GEDOOD Vanmorgen om ongeveer kwart over tien is op een onbewaakte over weg in Ellecom (gemeente Rheden), tussen De Steeg en Dieren een 19- jarige bromfietser door een trein ge grepen en gedood. Het was de heer IF. J. H. uit Breukelerveen (gemeen te Breukelen). De jongeman werd aangereden door de trein die uit de richting Dieren kwam. De MIVA te Amsterdam rekent en vertrouwt er op, dat Katholiek Ne derland haar modern zo noodzakelijk werk met giften zal steunen op het gironummer 27.22.49. ..Het is geloof ik", zo schrijft pater Vergouwen, „maar beter, niet te spreken over het aantal mensen, dat het slachtoffer werd (zelfs in de al lerlaatste tijd) van het uitblijven van moderne communicatie-middelen. Dank zij de MIVA, en dus Katho liek Nederland, kunnen thans noden Briel van pater Vergouwen over vliegende geloofsverkondiging SnlKfen 'State mogelijkheid Te" stond". het MIVA-aanbod om een tweede vliegtuig te geven, konden we mis schien niet beter tonen dan door u iets te vertellen over de reeds aan wijsbare resultaten, welke wij met de eerste plane bereikten gedurende de eerste maand: naar Arso; 797 kg goederen en 8 personen; naar Waris: 2281 kg goederen en 7 personen; naar Ubrub: 967 kg goederen en 2 personen. Op de terugweg werden resp. 8, 9 en 3 personen naar Hol- landia gebracht. De JZ-PTG gaat een onmisbaar haald na hun pilotVnopleiding in Hil- onderdeel vormen in het missiewerk ,UJ1U(lli L .mi viert Ue versum. Het zware missiewerk opop Nederlands Nieuw-Guinea. In het R K Sassenheim" ziin le Nieuw-Guinea kan alleen maar ver-1 werk van uitbreiding en stabilisatie I f^S^t Na ^n reünil met richt worden door de steun van de heeft dit toestel alreeds een vaste vroegere aalmoezeniers oudbestuurs- „Missie-vliegerij". De wonderbare te- plaats veroverd. Wij hopen zo snel en genodieden in de zaal van mogelijk op het nieuw aangevraagde Rrfifnp PaarH hVf? «^n nW terrein tegenover de Zendmgs-han- gar met het storten van beton voor de Missie-hangar te kunnen begin nen. De MIVA Missie Verkeersmidde len Actie zal binnenkort een twee de vliegtuig schenken aan het Missie gebied van mgr. Manfred Staverman op Nieuw-Guinea. Zij heeft al reeds de opdracht gegeven tot de bouw van een tweede Cessna-180 bij de Cessna- - fabrieken in Amerika. In april van dit jaar werd de eer ste Cessna-180 op Nieuw-Guinea in gebruik gehomen, nadat de beide Nederlandse paters-piloten (pater Eamar Vergouwen o.f.m. en pater Agnellus Verheijen o.f.m.) resp. in Australisch Nieuw-Guinea en Ame rika de nodige brevetten hadden be- SASSENHEIM Zomerbal in ruïne van Teylingen Op zondag 12 juli a.s. viert de In- A. van 't Hof, bedrijfs-economisch- adviseur te Barendrecht, een inzicht in het belang van de kwaliteitsbe heersing. Met behulp van een film over sta tistische kwaliteitscontrole belichtte spreker de voordelen van deze con trole, die overgewaaid is uit de Ver. Staten waar door kwaliteitsbe heersing enorme bedragen worden verdiend en wees er op dat een goed kwaliteitsniveau alleen verkre gen kan worden en te handhaven is met goede vakarbeiders en serieuze controle, welke geregeld uitge voerd veel ellende kan voorko men. Met eenvoudige hulpmiddelen (kaartsysteem) kan men effectief werken aan de kwaliteitsverhoging van de producten. Bij behandeling van het onder werp „variatieberekening" viel op, dat bij steekproeven is gebleken, dat een arbeider door eentonige arbeid fouten maakt. Bij werkmethodever betering in het bloembollenbedrijf heeft spreker er reeds op gewezen, dat voor goede kwaliteitszorg geen stuk-voor-stuk-controle nodig is. Steekproefgewijze controle en zicht baar maken van de behaalde kwali teit, waardoor de arbeiders zich be wust wordt van de belangrijke scha kel welke hij is in het prouctiepro- ces, zijn een snellere en daardoor ef fectievere methode van kwaliteits beheersing, zo besloot spreker zijn be toog. In Vaticaan Brok gietijzer viel omlaag In het Vaticaan heeft zich woens dagochtend een voorval voorgedaan dat onder andere omstandigheden grote ongelukken ten gevolge had kunnen hebben. Een gedeelte van de gietijzeren fries van het afdak bo ven de eretrap naar de binnenplaats van St. Damasus is namelijk met groot geraas naar beneden gestort. De metalen brokstukken die op de grond terechtkwamen waren ver- scheidenen centenaars zwaar. Ge lukkig bevond zich op dat ogenblik niemand ter plaatse. In de afgelopen tijd hebben echter verschillende ho ge gasten, die de Paus een officieel bezoek kwamen brengen, op die A? HET LAATSTE van de Leidse concerten tijdens het Holland Festival was in de Pieterskerk een grote schare enthousiaste liefhebbers van het uitzonderlijke in muziek bij een, om na Handels' concerto grosso in F gr. t. de 2e symphonie van Bruckner te beluisteren. Beide wer ken onder leiding van Bernard Hai- tink. De overgang van Handel naar Bruckner deed niet aan als een schok kende gebeurtenis. Beide muzieken hebben het idioom van hun tijd en zijn dus onderling veel verschillend. Trouwens men kent de reputaties van de programma's van het Concertge bouw al van jaren her, toen voor zijn verscheiden, Eduard van Beinum meer en meer onze kennis van le vende muziek van nu en voorheen wist te verruimen, zodat de waarden in ons zijn blijven voortleven. Haitink, diens voetstappen druk kend, schonk ons een avond van on vergelijkelijk schoon. Al gauw liet hij ons de muzikale vorm horen- van het Concerto grosso, van de zes con certen van opus 3, die in F. gr. t.; een samenspraak tussen snaar en houten blaasinstrumenten, muziek met als basis oude dansvormen. Het was een voortreffelijk begin om in te spelen en zich te vergewissen van de acoustische eigenaardigheden van het kerkgebouw. En hierna Bruckner's 2e Sympho nie als voor Bernard Haitink gescha pen. De componist wijkt hier niet af plek gestaan, zoals het Griekse ko ningspaar, de Turkse president, ko ningin-moeder Elisabeth van Enge land en prinses Margaret en presi dent De Gaulle. De gietijzeren fries dateert uit de tijd van Pius de negende, de tweede helft van de vorige eeuw Het bleek dat het afgevallen stuk nog maar aan een bout had vastgezeten. De 19-jarige uit Aruba afkom- sige Alfred Gumbs is gistermiddag in het Nieuwe Meer te Amsterdam verdronken. Hij liet zich door een zeilboot aan een touw door het wa ter slepen, maar kwam niet meer boven toen hij het touw had losge laten en een paar maal onder was gedoken. van het klassieke vormschema, al heeft hij de afmeting van de sym phonie belangrijk uitgebreid. Voor al de expositie van de hoofdvorm is omvangrijker, en ook het derde the ma, dat een hoogtepunt in de expo sitie vormt en in de doorwerking een belangrijke rol speelt. Kenmerkend voor Bruckner is het tremolo in de strijkers. Geheimzinnig begint de mu ziek te vibreren en neemt dan een melodische gestalte aan. Het lange hoofdthema begint in de celli. Ook het 2e thema ligt bij de lage strij kers. Opgelet op het 3e thema, dat een vergeestelijkt Wagnermotief zou kunnen zijn. Het 2e deel is een An dante „Feierlich bewegt", diep, mild van toon met zangrijk 2e thema in de hoorn en pizzicato accoorden in de strijkers. Het Scherzo, eerst hoekig, neemt al gauw het karakter aan van een Oostenrijkse volksdans, het ge boorteland van Bruckner. De Finale is speels van toon (iets bijzonders bij deze componist) en herinnert even aan Mendelssohn. DERNARD HAITINK, jong van ja- ren, is een geestelijk rijp kun stenaar. Dat verraadt zijn superieure opvatting, de juiste keuze van zijn tempi en het nauwkeurig afwegen van klankverhoudingen; zijn prach tige frasering en tal van lyrisch-me- lodische details doen 't wondermooi. Ook versmaadt hij (maar nooit over tollig) de krachtige klank werking niet gevolg van brandend tempe rament en neemt voldoende rust tussen de brede koper-inzetten. En in alles gevoelt men de wijze (nergens jonge) Bruckner. Men kon op deze avond weer vast stellen, hoe zeer een concertgehoor een fraaie temperamentvolle directie weet te waarderen; hoezeer men ge spannen is, hoe men reageert, helder en positief. In een klankenwereld mysterieus en verwonderlijk rijst het melodieus schoon plotseling omhoog. Muziek in haar meest pure vorm. Het orkest was met gloed en verve bezield, want op heel bijzondere wijze laat Bruckner het orkest zin gen; de prachtige violen, alten, celli wedijverend, in onbegrensde vreugd zich hemelhoog verheffend. Met de verheven, expressieve uit voering hebben de dirigent en zijn onvolprezen orkest, de grootste eer ingelegd. J. KORTMANN. Boerenleenbank ,,Hoogmade" feestelijk geopend rugkeer uit de Baliem-vallei van de doodgewaande pater M. Kammerer heeft de stoot gegeven tot de meer moderne en aldaar absoluut enige ma nier van vervoer: vliegen. De MIVA zette zich achter de oplossing van dit probleem en gaf de JZ-PTG, waar mee in slechts 40 minuten een af stand van 9 dagen lopen wordt afge legd. Dat het vliegend missioneren op Nieuw-Guinea pioniersarbeid bete kent, ligt voor de hand. Doch 9 da gen moeizaam sjouwen door de rim- SP boe, of 40 minuten vliegen om de- Uit Nieuw:Guinea bereikte ons zozelfde afstand af te leggeil| zijn fei_ juist het bericht, dat sinds begin mei ten dje voor zichzelf spreken. De ook het schier ondoordringbare Cen-J twee enige Nederlandse paters-pilo- trale Bergland thans m het „luchtnet ^en zjen me^ spanning uit naar de is opgenomen. komst van pater Hermans, die mo- Pater-piloot Edmar Vergouwen menteel in Amerika bezig is zijn di- schrijft ons: „Ik persoonlijk was hier J nloma boordwerktuigkundige te ha erg blij mee, omdat dit het antwoord is, dat de MIVA en Katholiek Neder land hebben willen geven op de voet tocht van pater M. Kammerer naar de Baliem. De verovering van de ge heimzinnige Shangri-La was voor de vliegtuigactie stéeds de grote stimu lans. Binnenkort zal Ajawassi, mid den in de Vogelkop, waar de paters Augustijnen zwoegen, ons volgende doel zijn. Dan zijn er ondertussen in het Wisselmerengebied de velden van Epautu en Modio practisch klaar gekomen. Er worden voorbereidingen getroffen voor veldkeuringen en een eerste proeflanding. De dank van het Vicariaat voor len. Samen met hem zullen ze be halve nieuwe strips vliegen en het regelmatig bevliegen van bestaande strips, een eigen vliegbedrijf moeten gaan opbouwen, hangars bouwen, kortom een minuscuul Schiphol uit de grond stampen. Het eerste MIVA-vliegtuig blijkt in enkele maanden niet alleen een ma teriële, doch tevens een niet te on derschatten morele steun te beteke nen voor de verschillende, diep in het binnenland gelegen missie-posten van het Nederlandse missie-gebied. Thans kan in de kortst mogelijke tijd hulp geboden worden waar nodig is. het Bruine Paard, heeft een plechtig lof met feestpredikatie plaats in de St. Pancratiuskerk te Sassenheim voor alle leden. Om 4 uur 's middags feestelijke tocht door het dorp naar de Ruïne van Teylingen. Hieraan werken mee de plaatselijke drumband „Adest Musica" en de ruitergroep St. Hubertus uit Lisse. Op één der paar den zal Jacoba van Beieren plaats nemen. Om 5 uur komt de stoet aan in de Ruïne van Teylingen. Aldaar heeft een feesthal plaats m.m.v. het dansorkest „De Woodshoopers" uit Den Haag. Dansleraar. balleider Hen- ny Boes demonstreert een aantal oude dansen met een speciaal opge leide dansgroep. Later op de avond wordt een stijl volle verlichting ontstoken. Wanneer onverhoopt de weersom standigheden het verblijf in de ruïne onmogelijk maken zal het grootse feesthal worden gehouden in de grote zaal van Treslong te Hillegom. AANRIJDING. Gisteravond te 23.50 had een aan rijding plaats ter hoogte van garage Bakker aan de Hoofdstraat. De heer Van L. uit Sassenheim reed in de richting Leiden en wilde bij het huis van de heer Perfors links afslaan. Een andere auto, bestuurd door de heer W., eveneens uit Sassenheim, wilde dit voorbeeld volgen. De auto van de heer Van L. werd hierbij aangereden door een Volkswagen, bestuurd door de heer N. van N., ook j uit Sassenheim. Er ontstond grote ma- I teriële schade, terwijl de heer Van j N. en de inzittenden van zijn wagen I werden gekwetst. Zij werden verbon- den door dokter Kwint, waarna zij naar huis konden worden vervoerd. „KWALITEITSBEHEERSING" BIJ „KRING BEDRIJVEN BLOEM- BOLLENSTREEK". De „Kring Bedrijven Bloembollen streek", organiseerde gisteravond in het KSA-gebouw een bijeenkomst voor haar leden in samenwerking met de Provinciale Contactcommis sie voor de productiviteit „Coméko" gewijd aan kwaliteitsbeheersing. De heer R. Venema, vice-voorzitter, Iwees in zijn welkomstwoord op het belang van een goede kwaliteitsbe- I heersing, welk probleem zowel in de industrie als in het bloembollenbe drijf een rol van betekenis speelt» Na Vort® inlaidin»* paf (to hp»T Eerste bankgebouw in de gemeente Aan de Kerkstraat te Hoogmade heeft burgemeester J. C. van Wage- ningen hedenmorgen het nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank "„Hoogmade" ge opend. De feestelijkheden rond deze ope ning begonnen des morgens om 9 u. met een plechtige H. Mis in de kerk van O.L.Vrouw Geboorte, waarna pastoor C. H. Olsthoorn om tien uur de plechtige inzegening van het ge bouw verrichtte. Om half elf heette de kassier, de heer Th. J. van der Wereld, de ge nodigden welkom. Onder hen waren de directeur van de Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, mr F. J. F. Claessens, de heer K. Roncken, chstrictsinspecteur van de Boeren leenbanken in het rayon Haarlem, burgemeester Van Wageningen, wet houder L. J. van Tol, de gemeente secretaris H. J. Hoogenboom en de gemeenteontvanger de heer J. van Rhenen, voorts de voorzitters van de afdelingen „boeren" en „tuinders" van de L.T.B., onderscheidenlijk de heren Th. Zwetsloot en S. Strijk, vertegenwoordigers van de midden standsvereniging „St. Thomas Mo- rus" en voorzitters en kassiers van de, banken te Langeraar, Leimuiden en Rijpwetering. In zijn welkomstwoord releveerde de heer Van der Wereld sprekend namens bestuur en raad van toezicht van de bank de grote krachtsin spanning, die de Hoogmadese bank had moeten ontplooien voor de stichting van dit nieuwe gebouw. Sinds 1950, het jaar van oprichting, had men moeten werken in een veel te kleine ruimte in het privé-woon- huis van de heer Van der Wereld. Ongetwijfeld zal het nieuwe gebouw een vooruitgang betekenen in' het so ciale en economische leven van Hoogmade. Spreker besloot met' het uitspreken van zijn hoop in de toe komstige ontwikkeling van de bank en van Hoogmade. Burgemeester Van Wageningen, die hierna de opening verrichtte, door het openen van de buitendeur, zeide verheugd te zyn, thans het eerste bankgebouw ooit in zijn ge meente gebouwd, in gebruik te kun nen stellen. Hij was vol bewonde ring voor het werk van de Boeren leenbank in Hoogmade. Hij brak een lans voor het sparen, waardoor de bank als credietgever de woningbouw zal kunnen stimule ren. Na deze openingswoorden sprak in zaal Van der Ploeg ook de directeur van de Centrale Bank te Eindhoven een speech uit. Hij wenste de Boerenleenbank „Hoogmade" geluk in verband met de nieuwe huisvesting, die hij zag als. een teken van levenslust en ver trouwen in de toekomstige ontwik keling van de gemeente en van de bank. Had de burgemeester al ge sproken van „een gebouwtje", de heer Claessens prees de juiste ver houdingen, waardoor het nieuwe ge bouw zich ook in haar afmetingen aanpast aan de omgeving. Het is een jonge bank, die zich met élan heeft ingeschakeld in het werk van de boerenleenbanken, dat kan bogen op de eerbiedwaardige traditie van meer dan 60 jaar: een traditie van samenwerking op Christelijke grond slag, Een samenwerking, zoals die ook in het leven van een Christen wordt gevraagd Spr. ging vervolgens nader in op het belang van het sparen bij de Boerenleenbanken. Tegenover de zich sterk ontwikkelende industrie en handel hebben land- en tuinbouw niet zeer grote mogelijkheden tot aanpassing. Toch zal het ook voor hun werk nodig zijn, te kunnen put ten uit vaste credieten. Die moge lijkheid bieden de Boerenleenban ken, zelfstandig en los van de over heid, Spr. sprak de wens uit, dat de nieuwe bank in alle opzichten zou voldoen aan de eisen, die in dit ver band aan de Boerenleenbanken ge steld mogen worden. Hij eindigde met de bede, dat Gods zegen moge rusten op de Boeren leenbank „Hoogmade". tot heil van Hoogmade en al zijn inwoners. Voordat de heer Claessens zijn re de uitsprak, overhandigde mej. An nie van Dijk, namens het personeel van de bank een bureaulampje aan de heer Van der Wereld, ten be hoeve van diens privé-kantoor. In de namiddag werd er voor de schoolgaande jeugd, die op school reeds gewezen was op de betekenis van de boerenleenbanken, enkele films vertoond Het waren films over de Noordoostpolder, over de visserij („Het Schot is te Boord") en opna men van de operette „Repelsteeltje" Alle kinderen kregen bovendien een tractatie. Naar aanleiding van de opening van de nieuwe bank, wordt er in Hoogmade een spaarweek gehouden, waarbij iedereen, die tenminste vijf gulden inlegt, 2'/t gulden extra van de bank krijgt bijgeschreven Foto: De kassier, de heer Th. J. v. d. Wereld spreekt zijn welkomst woord tot de genodigden. Onder de bestuursleden, derde van links, de heer Claessens, directeur van de Centrale Bank te Eindhoven. In het midden burgemeester Van Wagenin gen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8