Feestelijke ontvangst in bebloemd en bevlagd Amsterdam Koning Boudewijn niet per helikopter naar Noordwijk Zuil van wafer zand, modder en spoof omhoog Vraag naar vaklieden is weer buitengewoon groot WOENSDAG 8 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Vervolg van pag. 1. Tien minuten na zijn vertrek van Schiphol maakte de koning der Bel gen zijn entree in Neerlands hoofd stad. Bij de ingang van de stad, op het grote plein voor het Olympisch Stadion, salueerde hij minzaam en lachend in antwoord op de toejui chingen van het publiek, dat vlak achter het gereed staande konink lijke rijtuig letterlijk uit de ramen en over de kleine balconnetjes van het flatgebouw op de hoek van het plein puilde. Overstappen in de caleches De stoet kwam twee minuten later dan verwacht was op het feestelijk versierde hoekje voor de Argonau- tenstiaat aan. Stadsbeplantingen had daar voor die ene minuut, nodig voor het overstappen van de auto's in de caleches een grastapijt aangelegd, omzoomd door hoge heesters, terwijl aan weerszijden van het gekleurde tegelpad drieduizend gele, roze en rode gladiolen de feestelijkheid ver hoogden. Het tegelpad was afgezet met zes Belgische vlaggen. Koning Boudewijn en Prins Bern- hard droegen beiden een zonnebril. De koningin droeg een gebloemd zo- mertoilet met een zeegreen hoedje. Onmiddellijk nadat de koninklijke bezoekers uit de auto waren gestapt traden de hoofdstedelijke autoritei ten op het tegelpad hen ter begroe ting tegemoet: de burgemeester, de commandant zeemacht Nederland, de gouverneur der hoofdstad, de commandant maritieme middelen Amsterdam, de garnizoenscomman dant en de hoofdcommissaris van politie. Vrolijk pratend en lachend tegen het publiek stapte de Koning der Belgen als eerste in het rijtuig. Naast hem op de achterbank nam Koning in Juliana plaats, terwijl Prins Bern- hard met de rug naar de zes van de zadel bereden paarden op de voor bank ging zitten. Daarna zette de stoet met vier volgrij tuigen zich in beweging, op weg naar het konink lijk paleis op De Dam. De gehele 5 km lange route was door de politie afgezet, ook de simalle Leidsestraat, die met alle zijstraten en graohtenkruisingen door vele tien tallen agenten hermetisch voor alle rij verkeer was afgesloten. Langs de gehele route stonden tevens detache menten van marine, land- en lucht macht. Achter het rijksmuseum was de brede oprijlaan met gekruiste vlag- gestokken met Belgische vlaggen en rood-wit-blauiwe wimpeltjes versierd. Ook zag het vorstelijk gezelschap hier weer vele gladiolen, waarvan er voor de intocht in Aalsmeer 10.000 waren besteld. Een vrij talrijk publiek had zich in de loop van de morgen achter de aifzettingshekken rond en op de zon overgoten dam opgesteld om het altijd weer boeiende en kleurrijke schouwspel van de aankomst der ko ninklijke cortege gade te slaan. De Dam, waar aan vlaggemasten en op de omringende gebouwen de Belgi sche en Nederlandse vlaggen woeien, bood een fleurige aanblik. Het garderegiment Jagers, vorm de de erewacht voor het paleis. Ter zijde van de ingang stond het fan farekorps der Limburgse Jagers in hetzelfde ceremonieel tenue, de groe ne tuniek, witte Franse slobkousen en de baret met korte pluim op de badge, opgesteld. Daar zijn ze! Om negen minuten voor elf draaf de het escorte van dt bereden rijks politie de Dam op gevolgd door de eerste stalmeester op zijn schimmel en twee postiljons. Het gejuich dat het plein vulde, bereikte een hoogte punt toen de calèche voor het paleis stilhield. Koning Boudewijn dankte glim lachend en saluerend voor deze har telijke begroeting. Staande 'tussen Koningin Juliana en Prins Bernhard luisterde de Belgische vorst, front makend naar de vaandelwacht van de jagers naar het gespeelde volks lied. Ergens klinkt opeens uit het publiek de kreet „leve Buudewijn". De sabel in zijn linkerhand dragend inspecteerde de jonge Belgische mo narch tezamen met de koningin en de prins de erewacht. Na deze in spectie ging het vorstelijk gezelschap het paleis binnen Om elf uur opende lakeien de bal kondeuren en verscheen koning Boudewijn, blootshoofds, met zijn koninklijke gastvrouw en gastheer op het balkon. Opnieuw klonk het ge juich op. De jonge vorst wuifde glim lachend dankend naar de menigte. Hij liet zijn blik gaan over dit aloude plein van Neerlands hoofdstad na een laatste groetend gebaar trokken koning Boudewijn en ons koninklijk paar zich in het paleis terug. Krailslegging. Ook de Belgische vorst achtte het zijn eerste officiële taak na aan komst in ons land, een eerbiedige hulde te brengen aan de ruim 200.000 slachtoffers, die in Nederland op enigerlei wijze het leven lieten tij dens de tweede wereldoorlog. Aan de voet van het ter herdenking van deze gevallenen opgerichte monu ment op de Dam, plaatste de Koning om 11.30 uur en enorme krans met gele en rode bloemen en met de koninklijke linten in de Belgische kleuren. Na een minuut stilte, speelde de Amsterdamse politiekapel het koraal „Isis en Osiris" van Mozart. De burgemeester stelde vervolgens de commandant van de aangetreden erewacht van leden der voormalige binnenlandse strijdkrachten, de heer S. H. van der Born, aan de Koning voor. Daarna juichte en zwaaide het publiek op de warme Dam opnieuw liep naar het paleis. Hij groette glim lachend naar alle kanten en salu eerde nu en dan vriendelijk ook in de richting van de transpirerende t.v.- reporters. Noenmaal. Na de terugkeer in het paleis, waar terstond na de aankomst reeds de gebruikelijke officiële staatsie uitbundig toen de vorst, vergezeld foto was gemaakt, gebruikten de van de autoriteiten en de leden van zijn gevolg, langs de erehaag van de in ceremonieel tenue gestoken man schappen van de studentenweer- baarheidsverenigingen uit Amster dam, Delft, Leiden en Utrecht terug- hoge gasten het noenmaal, waaraan ook de prinsessen Beatrix en Irene aanzaten. Het fanfarekorps der Lim- burge Jagers concerteerde inmid dels aan de achterzijde van het pa leis. Prinses Beatrix koos studierichting die ruime vrije keus laat I Het was echter niet mogelijk Hare Up naar het doctoraal Koninklijke Hoogheid toe te laten tot de doctorale examens, omdat zij Zoals wij gisteren meldden, gaat I niet in het bezit was van het eind- Prinses Beatrix zich na geslaagd diploma middelbaar onderwijs, dat te zijn voor haar candidaatsexamen nodig is voor de examens van de Défilé voor prinses Irene rechten voorbereiden op het doe toraal examen in de vrije studie richting aan de juridische faculteit. Dit wil dus zeggen, dat de Prinses de weg volgt, die reeds vele acade mici gegaan zijn. Koningin Juliana ontving indertijd de doctorstitel van de Leidse universiteit honoris causa omwille van de eer; overigens niet alléén omwille van de eer, zoals des tijds bij de promotie gesteld werd, maar ook omwille van de kennis, die de prinses zich had vergaard. Type S-55 blijft aan de grond In verband met het verongelukken van de Sikorsky S-55 Delilah van de Marine Luchtvaartdienst, boven het Marsdiep, zullen de andere helikop ters van dit type, hangende het on derzoek naar de oorzaak van deze vliegramp, tot nader orde aan de grond worden gehouden, zo deelt de marinevoorlichtingsdienst mee. Dientengevolge zal de helikopter- vlucht van koning Boudewijn en koningin Juliana, welke donderdag a.s. per marine Sikorsky S-55 vanuit Leidse kunsthistoricus in Amsterdam gepromoveerd Aan de gemeente-universiteit te Amsterdam is gistermiddag de heer H. R. Rookmaker uit Leiden gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift ge titeld „Kunsttheorieën der sythetis- ten". Dr. Rookmaker is in 1922 in Den Haag geboren. Hij diende in de oorlog bij de ko ninklijke marine, werd later krijgsge vangene van de Duitsers en begon na de bevrijding zijn studie in de kunstgeschiedenis aan de gemeente universiteit te Amsterdam. Na 1953 was hij gedurende vier jaar leraar aan het Spinoza Lyceum in de hoofdstad. Van 1947 tot 1957 was hij als kunstcriticus verbonden aan het dagblad „Trouw". Daarna werd hij lid van de staf der Leidse Universiteit. Hij publiceerde verschei dene essays in „Philosophia refor- mata". In twee van zijn stellingen bij het proefschrift zegt dr. Rookmaker: „Gershwin's opera „Porgy and bess" is niet representatief voor de cul tuur, noch ook voor de muziek van de Noordamerikaanse neger", en „De wijze van psalmzingen, gebruikelijk in puriteins milieu in de 17e en 18e eeuw, heeft grote invloed uitge oefend op de vorming en ontwikke,- ling van de muziek van de Noord amerikaanse neger". Promotor was prof. dr. J. Q. Reg- teren van Altena, directeur van het kunsthistorisch instituut te Amster dam. Rotterdam via Willemstad en de Deltawerken naar Noordwijk zou worden ondernomen, niet doorgaan. De rijksvoorlichtingsdienst deelt nog mee, dat het bezoek aan het vliegkampschip „Karei Doorman" za! vervallen. Het is voorlopig het voornemen dat de vorsten zich na de rondvaart door de haven van Rotter dam per auto naar het vliegveld Zestienhoven begeven om met een drietal Dakota's de toch over de Del tawerken te maken. Deze tocht zal worden beëindigd op het marine- kamp Valkenburg. Vandaar zal men zich per auto naar Noordwijk aan Zee begeven. In verband met de wijzigingen in het programma van het Belgisch staatsbezoek op donderdag 9 juli, treft de Nederlandse Televisie Stich ting voorbereidingen om in plaats van de reportage van het bezoek aan hr. ms. „Karei Doorman" haar directe uitzendingen aan de veranderde om standigheden aan te passen. Koningin Juliana en Koning Boude wijn tijdens de rit door Amsterdam. BEZWAREN TEGEN ZANDWINNING IN HAARLEMMERMEER Naar aanleiding van het voorne men van de rijkswaterstaat een put te graven in het zuidelijk deel van Haarlemmermeer ten behoeve van het verkrijgen van zand voor de aan leg van een rijksweg, nieuwe rijks weg nr. 6 van de Velser tunnel ten oosten van Haarlem naar Zuid Hol land, is in de vanochtend te Hoofd dorp gehouden vergadering van hoofdingelanden vai. de Haarlemmer- meerpolder een motie van mr J. W. de Jong Schouwenburg aangenomen, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over dit voornemen. Hoofdingelanden vragen het bestuur van de polder ten spoedigste contact op te nemen met de hoogheemraad schappen Rijnland en het gemeente bestuur van Haarlemmermeer, om al dan niet in samenwerking met deze colleges ten minste twee onafhanke lijke deskundigen uit te nodigen ad vies uit te brengen omtrent alle ver moedelijke gevolgen, die uit de ont gronding kunnen voortvloeien, voor de ingelanden, voor het waterschap en voor de Nederlandse land- en tuinbouw in het algemeen. Tenslotte wordt gevraagd te bevorderen dat hangende het onderzoek van deskun digen, geen vergunningen of ont heffingen worden verleend zonder raadpleging van de vergadering van hoofdingelanden. universiteit. Prinses Juliana ontving haar middelbare opleiding hoofdza kelijk van leraren en gouvernantes thuis aan het paleis. Dit was met prinses Beatrix niet het geval; zij doorliep het gymna sium, ontving het diploma, dat haar thans tot de examens van de uni versiteit toegang geeft. De vrije richting die de prinses gekozen heeft, biedt zoals de naam reeds aanduidt de student vrije keuze uit verschillende studierich tingen. Na het candidaatsexamen kan de candidaat één van de vakken van rechtsgeleerdheid kiezen. Het is nog niet bekend, welke de prinses geko zen heeft. Deze keuze geschiedt voor elke candidaat in overleg met de fa culteit. De candidaat kiest, eveneens onder voorbehoud van goedkeuring door de faculteit, twee of meer bij vakken uit de juridische faculteit óf, wat één daarvan aangaat, uit de vakken van een andere faculteit. Voorschrift is, dat de gekozen vak ken een samenhangend geheel vor men; een eventueel derde bijvak kan wat losser staan van de andere vak ken. Deze vrije studierichting kan gevolgd worden door hen, die zonder meester in de rechten te willen wor den, de graad van doctor in de rechts geleerdheid willen behalen. Deze kunnen alsdan hun studie leiden in een richting die bijv. aansluit bij een opleiding voor ambtenaar van de Buitenlandse dienst. Ook over de benodigde literatuur dient de stu dent overleg te plegen met de be trokken hoogleraren. In Arnhem vond dinsdag, ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de garderegimenten Grenadiers en Jagers, een défilé plaats, dat afgenomen werd door H.K.H. Prinses Irene. We zien de prinses hier met de comman dant van de erecompagnie, kolonel Van Voorn, bij het inspecteren van de opgestelde troepen. De studiegids van de Leidse univer siteit vermeldt voor deze studierich ting de vakken Volkenrecht, Actuele! Internationale Staatskunde en Inter- Oliclcidinq bezwefik nntinnnlp f»n fïocr-ViioHonic nationale en Politieke Geschiedenis van de Nieuwste Tijd. Actuele internationale Staatskunde gedoceerd door prof. dr. B. H. M. Vlekke. omvat de behandeling van actuêel-internationale politieke vraagstukken; „Internationale en Po litieke Geschiedenis van deze Tijd" wordt gedoceerd door dir mr F Gos- bij Ultterhoek De bewoners van de buurtschap Ulfterhoek te Sevenum werden gis teravond om ongeveer half negen op geschrikt door een onderaards gerom mel, dat in korte tijd zeer hevig werd Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden De geregistreerde arbeidsreserve op het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden liep gedurende de maand juni 1959 terug van 426 tot 285. Indien men dit laatste cijfer vergelijkt met de stand per eind juni 1958: 712, wordt de buitengewoon gunstige werkgelegenheid op dit ogenblik wel zeer duidelijk. Dit cijfer heeft be trekking op de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude. In de sector bouwnijverheid heerst een grote bedrijvigheid. Voor zover nog enige werkloosheid voorkomt, moet deze worden gere- Er is een vrij grote vraag naar vak lieden zoals timmerlieden, metselaars en schilders. Ook in de metaalverwerkende be drijven is de werkgelegenheid zeer ruim vooral in de constructiewerk plaatsen. Er is behoefte aan geschool de, geoefende en ongeschoolde ar beidskrachten. In de textielbedrijven en vooral in de handbreigarenspinnerij is het te kort aan arbeidskrachten, vooral aan vrouwelijke medewerksters, nog steeds zeer groot. Voor de conservenindustrie is thans de drukke zomercampagne aan gevangen in verband waarmee de vraag naar losse arbeidskrachten kend tot de wrijvingwerkloosheid, sterk is gestegen. en de bodem deed trillen. Voor de ogen van hen die in de vallende avond voor de deur zaten, spleet vlak bij de onbewaakte overweg, de grond plot seling open en spoot een geweldige zuil van zand, modder en water tien tallen meters hoog de lucht in. Na ongeveer drie minuten nam de spuitkracht af. Een der in de omge ving gelegen woningen was toen van boven tot onder met modder bedekt. De „explosie" was ontstaan door een lek in de pas aangelegde oliepijplei ding Rotterdam-Rijn, die momenteel met waterdruk wordt beproefd. Op de bewuste plek is de leiding tegen de druk, die rond 40 atmosfeer be droeg, niet bestand gebleken. De zandlaag boven het lek werd losge rukt en samen met een massa water de lucht in gedreven. Binnen een straal van 50 meter was in korte tijd een grote ravage aange richt. Bonen- en bessenaanplantingen werden zwaar beschadigd en het steenslag tussen de spoorrails Ven- lo-Eindhoven werd weggevaagd. Van de door de moddermassa het meest getroffen woning van de tuinder Gielen, spoelden panrien van het dak en werd een ruit ingedrukt. Statiefoto, gemaakt onmiddellijk na het binnengaan van het paleis op de Dam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7