^c£ekióe(3oti/ta/rtt Moskou zond twee honden en een konijn de ruimte in De Gaulle vergadert met zijn Afrikanen Weer warmer DINSDAG 7 JULI 1959 50ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Zij keerden behouden ierug In de Sowjet-Unie is op 2 juli een één-traps-raket gelanceerd met twee honden en een konijn er in. De dieren zijn veilig naar de aarde terugge keerd, zo heeft radio-Moskou maandag bekendgemaakt. Volgens de verklaring had de raket, die een „grote hoogte" heeft bereikt, een nuttige last van 2000 kilogram. In een officiële verklaring van het Sowjet-persbureau Tass wordt gezegd, dat de raket een projectiel voor middelgrote afstanden was. De honden, „de Moedige" en „Sneeuwvlok" geheten, hadden tevoren al raketreizen gemaakt. Amerikaans succes geëvenaard NIEUWE GEGEVENS De raket bevatte, behalve de die ren, instrumenten voor het meten van de ultra-violette straling van de zon, de samenstelling van de inono- sfeer, de stroom der micrometeorie ten en de snelheid van luchtstromen op verschillende hoogte. Voorts wa ren er instrumenten aan boord voor het registreren van luchtdruk en temperatuur. De raket werd op 2 juli 04.40 uur Nederlandse tijd afgeschoten. De dieren werden, aldus de offi ciële Russische verklaring, meege zonden om een studie te kunnen maken van hun levensfuncties bij het stijgen naar grote hoogte. Er zijn nieuwe gegevens verkregen over het gedrag van dieren bij gewichtloos heid. Doordat dezelfde dieren her haalde malen in raketten zijn gelan ceerd, zijn gegevens verkregen over de aanpassing van dieren aan ruim- tevluchten. De gezondheidstoestand van de dieren na hun terugkeer op de aarde is goed, aldus de verkla ring. De bus met instrumenten en de dieren is tijdens de baan door de ruimte van de raket losgemaakt en behouden op de aarde teruggekeerd. Vóór deze lancering was, aldus ra- Het Saargebied HET SAARGEBIED is sinds zondag economisch één geworden met West-Duitsland, nadat het reeds van af 1 januari 1957 politiek weer een deel van het aloude moederland was geworden. Sinds de oorlog heeft het Saargebied wel een merkwaardige geschiedenis gehad. Aanvankelijk was het door de Amerikanen bezet, maar de Fransen, die voor dit rijke kolen- gebied zo dicht bij hun industriege bieden in Noord-Frankrijk een bij zondere belangstelling hadden, na men in juli 1945 de bezetting van de Amerikanen over. Dat zij daarmede verder 0 gaande bedoelingen hadden dan alleen maar op de ko lenmijnen te passen, bleek weldra, want de Saar werd practisch een Frans wingewest. Zelfs werd de Franse franc er het officiële beta lingsmiddel. Het zag er naar uit, dat het Saar land in de toekomst wel eens de twistappel tussen de Fransen en de Duitsers zou kunnen gaan worden en daarom kwam het idee naar voren cm het Saarland „Europees" te ma ken, d.w.z. noch Frans noch Duits, maar, ofschoon men zowel in Parijs als in Bonn er mee accoord ging, wil den de Saarlanders daar zelf niet aan. In oktober 1955 werd het z.g. Europees statuut door een volksstem ming verworpen. Men wilde weder aansluiting bij Duitsland. Dat gebeurde dan ook op 1 januari 1957 met dien verstande, dat het geldwezen en het vrije handelsver keer pas op 1 januari 1960 zou wor den hersteld. In onderling overleg is deze datum vervroegd en de vlotte afwikkeling van de Saarkwestie is daardoor één van de meest verheu gende feiten geworden in de politieke situatie van West-Europa. Wat eens een twistappel dreigde te worden, is thans geworden tot een teken van groeiende vriendschap en samenwerking tussen Fransen en Duitsers. Het antagonisme tussen deze twee nabuurvolken heeft tientallen van jaren de verhoudingen in West- Europa vergiftigd; men kan een groeiende vriendschap niet anders dan toejuichen. Toch zijn er ook schaduwkanten aan, want het samenspel van Aden auer en De Gaulle ligt vooral op het politieke vlak, met opoffering van de economische belangen van Europa. Europa is gebaat met een vrijere handel, terwijl Frankrijk juist zijn heil zoekt in protectionisme. Aden- auer is bereid de Fransen daarin te steunen om politieke redenen en dat is weer één van de controversen tus sen Adenauer en Erhard, zoals men zich herinneren zal uit de pas afge sloten strijd om het Westduitse pre sidentschap. Maar aan de andere kant is het grote goed van een FransrDuitse toe nadering wel een economisch offer waard. dio Moskou, niets bekend over lichte gassen op grote hoogte. De thans verkregen gegevens over deze gas sen schijnen uiterst waardevol te zijn. Volgens de Moskouse zender is deze lancering een nieuwe stap op de weg naar de verovering van de ruimte. De proef heeft de uitvoer baarheid aangetoond van ruimte vaarten met behouden terugkeer op aarde. AMERIKAANS COMMENTAAR Een woordvoerder van de Ame rikaanse dienst voor lucht- en ruim tevaart heeft maandag over de Rus sische lancering van een raket met dieren gezegd dat naar het schijnt, de Russen thans een soortgelijk suc ces hebben geboekt als de Verenigde Staten enkele weken geleden met de aapjes Able en Baker. De Amerika nen slaagden er toen in een neus- kegel van een raket met de aapjes te bergen. „Het is aardig te weten dat anderen hetzelfde doen als wij" zei hij. De woordvoerder zei voorts, dat het feit, dat de raket een nuttige la ding heeft van ruim 2000 kilogram, niet noodzakelijk betekent dat de Russen een voorsprong op de Ame rikanen hebben op het gebied van de voortstuwing. Reuter tekent bij de Russische verklaring aan, dat het hoogterecord voor honden bij Russische raket proeven tot dusver 212 kilometer was. De Amerikanen zonden eind mei de aapjes Able en Baker tot een hoogte van 485 kilometer. De drukinktstaking Bejaarden defileerden voor koningin Conferentie op Madagascas De leiders van Frankrijk en van de uitgestrekte overzeese gemeenschap zijn naar Tananarive, de hoofdstad van Madagascar, gereisd. In deze stad zullen zij onder de persoonlijke lei ding van president De Gaulle twee dagen vergaderen. Deze vergadering heeft geen president. De neger-pre miers uit de elf Frans-Afrikaanse landen zijn per vliegtuig naar de hoofdstad van Madagascar vervoerd. Behalve de Afrikaanse premiers bevonden zich aan boord der vlieg tuigen de Franse premier Michel De- bré, de minister van Buitenlandse Za- Opstand in Amerikaanse gevangenis In -een opvoedingsgesticht nabij Everett, in de Amerikaanse staat Washington, hebben maandag vier jonge gevangenen onder bedreiging met slagersmessen een twintigtal be zoekers, onder wie vrouwen en kin deren, in hun macht gekregen. Ook houden zij minstens drie bewakers als gijzelaar vast. De gevangenen eisen een auto, waarmee zij, zo nodig met één of meer gijzelaars als bescherming, wil- en vluchten. Het gebouw is aan alle kanten omringd door bewakers en politiemannen. De vier gevangenen hebben later gedreigd de gijzelaars te zullen verminken en daarna zelfmoord te plegen, zo men hen niet uit de ge vangenis laat ontvluchten. De gevangenisautoriteiten hebben echter geweigerd de mannen te la ten gaan. ken Gouve de Murville, minister Pi- nay (Fin.) en nadere vooraanstaande leiders der Franse regering. De massa-overtocht van Franse lei ders is een betekenisvol gebaar. Het bewijst dat het De Gaulle ernst is met zijn leerstelling, dat de nieuwe ge meenschap een werkend geheel is van deelgenoten en geen organisatie, waarin Frankrijk het alleen maar voor het zeggen heeft. De vorige drie bijeenkomsten van de gemeenschapsraad zijn in Parijs gehouden. Maar De Gaulle zou wen sen, dat volgende zittingen ook in verschillende hoofdsteden van Frans Afrika zullen worden gehouden. In Frankrijk is wat men noemt een rompkabinet achtergebleven om het land te regeren. Na de zitting van de gemeenschaps raad zal De Gaulle een tocht over de Comores maken, te zamen met mi nister Soustelle. Navo niet bijeen vóór Genève De permanente Navo-raad heeft maandag het Italiaans-Belgische ver zoek om een bijeenkomst van de Navo-ministerraad vóór de hervat ting der Geneefse ministerconferen tie verworpen. Een woordvoerder deelde na een vergadering van twee-en-een-half uur mee, dat er „absolute eenheid van zienswijze onder de Navo-leden" be staat. De gehele toestand is bespro ken en er bestond kennelijk geen be hoefte aan een bijeenkomst van de ministerraad, omdat er geen onenig heid aan westelijke zijde bestaat. De bereidheid van het Westen om Italië te laten deelnemen aan voor overleg in Genève zou hebben bijge dragen aan de „eenstemmigheid" van maandag. De besprekingen op het ministerie van arbeid in Londen, die ten doel hadden de bevoorrading van de kran ten met inkt te herstellen en een slui ten van de bladen te voorkomen, zijn maandag mislukt. De vertegenwoordigers van de 2.500 arbeiders in de inktindustrie hebben geweigerd ermee in te stem men, dat de werkgevers hun inkt- voorraden vrijgeven en onderbren gen in een gemeenschappelijke voor raad, waarmee de kranten nog ver scheidene weken zouden kunnen wer ken. Door de stakingen van drukkers en arbeiders in de drukinktindustrie zijn 4.000 drukkersondernemingen en 1.100 provinciale bladen getroffen. Voorts ziet het er naar uit, dat in de loop van deze week ook de landelijke bladen, bij gebrek aan inkt, niet meer zullen kunnen verschijnen. Later maakte het bestuur van de arbeidersbond bekend, dat het be reid is met de vereniging van dag bladeigenaars samen te werken bij de verdeling van de inktleveranties, die reeds naar de nationale bladen onderweg zijn. Dit zou tot gevolg hebben, dat de landelijke bladen tot eind van deze week zullen kunnen blijven verschijnen. Soekarno's kabinet in vieren Naar Reuter verneemt, wordt in Ljakarta verwacht, dat president Soekarno nog deze week zijn presi dentieel kabinet zal vormen ter ver vanging van de maandag afgetreden regering van ir. Djuanda. Soekarno zou overwegen bij wijze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen te splitsen, die alle onder zijn leiding zouden staan, doch af zonderlijk van elkaar zouden wer ken. Elke afdeling zou onder een eerste minister komen te staan. De eerste afdeling zou tot taak krijgen de wederopbouw en stabili satie, de tweede defensie en veilig heid, de derde sociale en binnen landse zaken en de vierde zou een wetgevende taak krijgen en de con tacten met de regeringsinstanties. Het leger zou zeven zetels in het nieuwe kabinet hebben gevraagd. De naam van generaal Nasution is genoemd als eerste minister voor defensie en veiligheid, doch hij zou het aanbod hebben afgewezen. In een klap klaar voor de vuilnisbelt Gisterochtend is een vuilnisauto in Purmerend met een enorme klap geëxplodeerd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de aanwezigheid van een hoeveelheid carbid, in de laadbak, die door vocht vergaste. Een fietser, die op het moment van de ontploffing de auto passeerde, werd ernstig gewond door een stuk wegvliegend metaal. De ravage, welke aangericht werd was enorm. Ruiten sneuvelden en de inhoud van de laadbak werd ver in het rood verspreid. Op de foto de ontplofte auto temidden van de onwelriekende inhoud. H.M. de Koningin heeft maandag op Soestdijk een groep bejaarden ont vangen. Op de bijgaande foto, die tijdens deze ontvangst werd gemaakt, zien we de vorstin met de heer L. Aaldijk uit Kapellle aan de IJssel, die haar als geschenk een fruit- en bloemenmand aanbood, die de vorm had van een schip. Opstandje in Peru p» Peruviaanse politietroepen hebben zondagavond na een gevecht van drie uur een opstand van circa 150 man van een klein garnizoen in de buurt van Lima onderdrukt. Een politie- luitenant is gedood en een tweede ernstig gewond. De politie zoekt nu naar de vroe gere majoor Carlos Szbenas, die on langs is vrijgelaten, nadat hij een ge vangenisstraf van twee jaar, hem op gelegd door een krijgsraad, had uit gezeten. De rebellie schijnt weinig politieke betekenis te hebben gehad; elders in het land is het rustig gebleven. Overigens wacht Peru nog steeds op de samenstelling van een nieuwe regering, ter vervanging van het ka binet van vice-president Luis Gallo Porras, die op 26 juni is afgetreden nadat ernstige kritiek was geuit op zijn fiscale beleid. KORTE golf In het weekeinde is bij een in braak in het reisbureau Cook te Lon den voor een waarde van 20.000 pond (ruim 200.000 gulden) gestolen. O.a. werd voor 16.000 pond aan reischè- ques ontvreemd. Bij een botsing tussen twee goe derentreinen nabij Sivas in Midden- Turkije zijn' maandag zeven mensen Om het leven gekomen en vijf ge wond. Twee Australische schoorsteen- herstellers hebben maandag het le ven van een collega gered, die boven op een schoorsteen van 34 meter hoogte in de omgeving van Melbourne een hartaanval had gekregen. Zij hielden hem drie uur vast, totdat de brandweer hen naar beneden wist te brengen. weer: (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen, vooral in het binnenland. Zwakke tot ma tige wind overwegend uit ooste lijke richtingen. 8 Juli: zon op 04.29; onder 21.00; maan op 07.16: onder 21.56. Hoogwaterstanden 8 Juli: v.m. 4.47; n.m. 5.13. Het weer in Europa De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, afkomstig van het zeegebied nabij de Azoren, trekt vandaag over ons land langzaam naar het oosten. In verband daarmee kan morgen weer warme lucht uit het zuiden naar onze omgeving terug stromen. Vooral in het binnenland zullen de middagtemperaturen mor gen hoger zijn dan vandaag. De ko mende nacht echter zal het nog vrij fris zijn. De depressie-activiteit op de Oceaan blijft vrij noordelijk. Het front van een storing, die vanmorgen ten zuiden van IJsland was gelegen, veroorzaakte wat regen in Schotland en het noorden van de Noordzee. On weersbuien brachten de afgelopen 24 uur wat regen in Oost-Duitsland en plaatselijk in Tsjecho-Slowakije en in Oostenrijk. HELSINKI half bewolkt 'STOCKHOLM licht bewolkt OSLO niet ontvangen KOPENHAGEN' half bewolkt I ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN onbewolkt AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL mist LUXEMBURG onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX onbewolkt GRENOBLE zwaar bewolkt NICE onbewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT onbewolkt MüNCHEN regen ZüRIOH onbewolkt GENèVE zwaar bewolkt I LOCARNO onbewolkt WENEN zwaar bewolkt INNSBRUCK half bewolkt ATHENE onbewolkt i ROME half bewolkt t AJACCIO onbewolkt I LISSABON zwaar bewolkt MADRID niet ontvangen MALLORCA onbewolkt 26 C. 29 20 23 Korreltje Wordt de troostende hoop van een onsterfelijk leven uit het hart van de mens weggenomen, dan verliest het leven alle zin. (Paus Johannes XXIII in Encycliek „Ad Petri Cathedram).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1