Nu drie lagere scholen in de Si. Peirusparochie Volgende week wordt St. Josephschool geopend Zoeterwoude heelt eigen natuurbad Briefcensuur in Nieuw Guinea MAANDAG 6 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een nieuwe stap op de lange weg, die leidt naar de oplossing van de scholennood in Leiden, wordt bin nenkort genomen. Volgende week zal de achtklassige St. Josephschool aan de Oppenheim- straat te Leiden geopend worden. Deze hal-school, die ontworpen is door het architectenbureau Van Oerle en Schrama en is uitgevoerd door de aannemer Van Rijn uit Kat wijk komt wat het uiterlijk en in nerlijk betreft overeen met de school die dezelfde architecten en aannemer ontworpen resp. gebouwd hebben aan de Timorstraat. Zij is bestemd voor katholieke leerlingen in het la ger onderwijs, die wonen in de om geving van de Burggravenlaan. Hiermede wordt een eind gemaakt aan een tamelijk ingewikkeld scho- lenprobleem, dat de pupillen van de ze St Joseph-school deed huizen in drie lokalen van de Don Boscoschool aan de Fran chimontlaan en in een lokaal van de St. Barbara-meisjes- Zie advertentie op pagina 4 (Advertentie) NAAR DE JAMBOREE Woensdagmorgen 8 juli om negen uur zal op Schiphol een Zweeds chartervliegtuig aankomen met tien Noorse, drie Deense, vijf Zweedse en vijf Finse padvinders. Zij zullen nog dezelfde dag in gezelschap van vijf Nederlandse en twee Belgische col lega's, met hetzelfde toestel vertrek ken in de richting van de Philippij- nen, waar zij van 17 tot 26 juli de wereldjamboree zullen bijwonen. Onderweg worden ook nog Griekse en Israëlische padvinders opgepikt. De Nederlandse deelnemers zijn de verkenners Hein van Meerten uit Hilversum en Paul Rouffaer uit Arnhem, de hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders", de heer E. J. Volkmaars, hopman P. J. Pos uit Amsterdam en commissaris mr P. A. M. E. van Velzen uit Wassenaar van de ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging. school aan de Lorentzkade. Het be tekent, dat per 1 september a.s. de St. Petrusparochie die beschikking heeft over drie lagere scholen tw. aan de Lorentzkade, de Franchi- montlaan en de Oppenheimstraat, waardoor het mogelijk wordt de leer lingen per wijk „op te vangen". De drie houten lokalen van de school aan de Franchimontlaan, die door het vertrek van drie klassen van de St. Josephschool vrij komen, zullen worden ge bruikt door leerlingen van de R.K. Jongens-ULO, die eveneens met nijpend ruimtegebrek te kampen heeft. Zoals bekend zal de lagere school aan de Potgieterlaan op de duur vrij komen om onderdak te verlenen aan de R.K. Jongens-ULO, maar het zal De foto toont de achterzijde van de nieuwe school met daarachter de eveneens zeer binnenkort gereedko mende openbare lagere school. nog wel enige tijd duren voor het lager-onderwij s-probleem in dit deel van de stad geen probleem meer is. De St. Joseph-school aan de Op penheimstraat begint met ruim 200 leerlingen en zes klassen. Het hoofd van de school is de heer J. de Raay, die in sept 1957 benoemd werd. Dit is een tienklassige school, die bestemd is voor de scholieren, d'ie thans in het voormalig Israëlitisch weeshuis aan de Roodemburgerstraat les krijgen. In dit gebouw vindt ook de Montessori-lagere school onder dak, en deze zal mét de lagere méé verhuizen. Men zal zich herinneren, dat het Israëlitisch weeshuis moet vrijkomen om plaats te bieden aan de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst, die het gebouw aan de Lammermarkt moet verlaten in verband met de demping van de Langegracht In ongerepte natuur van de Noord-Aa Zoeterwoude heeft nu een natuur bad. Het is wel primitief maar het is ingericht op de meest idylische plek aan de Noord-Aase Vliet, begrensd door het fraaie natuur-reservaat, de z.g. ,.Gelderwoudse Plas" en in de nabijheid van een oude boerderij waarvan de lage daken van het woon huis, de stallen schuren en hooiberg nog met riet gedekt zijn. De stichting, in het leven geroepen om aan redelijke eisen voor een na tuurbad tc kunnen voldoen, kon, door dat de hogere instanties, met name het provinciaal bestuur, geen mede werking verleende, haar doel niet bereiken en werd ontbonden. De heren J. B. N. van Diemen en L. A. van der Ham,, bijgestaan door de dames Nel van der Geest en Willy van der Poel, die werden gedreven door het inzicht van de noodzakelijke behoefte aan geordend zwemmen, hielden vol en na verkregen toezeg ging van een jaarlijkse bijdrage van de gemeente werd begonnen met het bouwen van een kleedgelegenheid. Deze bouw werd uitgevoerd voor re kening van de eigenaar van de boer derij, de heer Van der Ham. die al enige jaren belangloos zijn stallen be schikbaar had gesteld. Dit gebouw wordt nu voor de zomermaanden ge huurd. Zaterdagmiddag werd deze aocomo- Clark Gable op doorreis in ons land Clark Gable „de eeuwig charmante" vertoeft voor enige dagen in ons land, alvorens hij door zal reizen naar zijn vakantiebestemming: Salzburg, Na zijn aankomst In Rotterdam begaf hij zich met zijn echtgenote, Kay Sprenckels, naar kasteel Oud Wassenaar, waar hij een persconferentie gaf. In de tuin van het kasteel maakte een fotograaf deze opname van het echtpaar. datie in gebruik genomen met een kleine feestelijkheid waaraan een wedstrijd, genoemd de run op de Noord-Aa, werd verbonden. Burgemeester loste startschot. Op een afstand van 25 m. van de dijk stelden zich twee groepen jon gens en meisjes op voor een wedloop om daarna zwemmend het eerst de vlag, di in het water was geplaatst, te gaan bemachtigen. Burgemeester Sme-'ts loste, staande op de dijk, het startschot, en het was heerlijk om te zien hoe het jonge volkje na de run bijna tegelijk in het water plonste. Jannie Dekkers uit Zoeterwoude en Ben van Amsterdam uit Leiden keer den als prijswinnaars met de vlag uit het water terug en ontvingen uit han den van de burgemeester een prijs. Bijeengekomen in de woonkamer van de boerderij, sprak de burgemees ter zijn grote voldoening uit, dat dit kleine bestuur zich zozeer beijverd heeft tot bevordering van het geor dend zwemmen. „Persoonlijk ben ik bewonderaar van elke sport en wil ik deze in alle takken ook gaarne steunen, zoveel dit mogelijk is. De plannen van het ge meentebestuur worden echter meer malen door de betrokken instanties bemoeilijkt. Het is daarom, dat het gemeentebestuur bij deze poging van het particulier initiatief, waardoor de gemeente niet voor kapitaal behoefde te zorgen, zeker gaarne in het jaar lijks tekort zal willen bijdragen. De voorzitter, de heer J. B. N. van Diemen, dankte de burgemeester voor zijn waarderende woorden en het ge meentebestuur voor de financiële steun doch kon niet nalaten voor de vervulling van de formaliteiten de grootst mogelijke coulance te vragen. Een waarschuwing. De voorzitter besprak de moeilijk heden, die bij het werk optreden o.a. het betreden van de zwemgelegenheid van buiten af, door niet de controle passerende personen. Hiertegen werd de medewerking van de politie ver zocht. Ook komt het voor, dat zwemmers zich begeven bezijden het afgebakend terrein en zich in het weiland bevin den. Hiertegen zal de politie proces-ver baal opmaken op grond van art. 458 van het W. v. S. Ook de bestuursleden kunnen met een getuige een aanklacht bij de politie indienen. Er werden ook nog dringende ver beteringen besproken met name het aanbrengen van cabines in de kleed-! gelegenheden. Meer toezicht zou ook gewenst zijn. Mej. E. Slingerland, die als zeer goed zwemster toezicht houdt, moet zich ook belasten met de con trole'aan de toegang. Het zwembad kan ook uitstekend dienst doen als schooi-zwembad. Gouverneur Platteel van Nederl. Nieuw-Guinea heeft in een persoon lijk schrijven, de medewerking in geroepen van alle personen, wier namen zijn genoemd in berichten over het bestaan van een briefcen suur in Ned. Nieuw-Guinea. Met name betreft het de bewering, als zouden brieven van of voor deze per sonen aan censuur worden onder worpen. De gouverneur verzoekt hun, alle inlichtingen te verschaffen, waar over zij beschikken, opdat alle fei ten en geruchten kunnen worden betrokken in een zo breed mogelijk onderzoek. Het blad de „Nieuw Guinea Koe rier" is uitgenodigd, de bron bekend te maken van zijn berichten over het bestaan van censuur, opdat deze bron wellicht bij het onderzoek be hulpzaam kan zijn. In het aflopende kinderbad van het natuurbad Deiko Heerhugowaard is een 7-jarig knaapje Jackie Zwem mer uit Heerhugowaard, ongemerkt verdronken. Een ander kind stapte toevallig op de kleine Jackie, die op de bodem lag. Kunstmatige adem haling baatte niet meer. Bedetocht Hoogmade - Meerburg Zomerse lof aan Maria Wasbeertje zocht het niet bij de zeep maar bij de suiker In het enorme depot van de Wester suikerraffinaderij aan de Nova Zcmblastraat in Am sterdam, heeft een weeklang een wasbeertje rondgezworven waarvan niemand de herkomst wist. Niemand slaagde er echter in het schuwe zwervertje te pakken te krijgen tot vrijdag middag een groepje personeel van Artis het beertje wist te vangen om het naar de dierentuin over te brengen. De linkerfoto toont rappe klimmers met een vangnet op jacht naar het beertje (in cirkel) in de nok van het depot. De rechterfoto toont de raJkkrr in handen van zijn achtervolgers. BLOEMENTEELTVAKSCHOOL IN DE VEEN STREEK. In café Hoogendijk te Ter Aar vond de sluiting plaats van de vakschool voor de bloementeelt, welke afgelopen winter gehouden werd in Ter Aar en Roelofarendsveen. De Rijkstuinbouwconsulent, de heer ir. G. W. van der Helm, heette allen van harte welkom in het bijzonder de heren J. Th. Volgering en J. Froolik respectievelijk voorzitter van de LTB en de CBTB zijnde de commissie van toezicht, de heer A. J. Verkley, die speciaal de onderwijszaken behar tigt in het consulentschap, de leraren, ,en niet in het minst de geslaagden met het behaalde resultaat. Hij wees op de grote waarde van deze school daar dit diploma recht geeft op een erkenning voor de bloementeelt. De heer A. J. Verkley gaf hierna een toeliching op de huidige stand van het tuinbouwonderwijs. De heer J. Th. Volgering wees op een van de doelstellingen van de or ganisatie, namelijk het bevorderen van het onderwijs. Deze vakschool is daar een mooi voorbeeld van. Vooral deze vorm daar dit onderwijs nauw aansluit op de practijk en recht geeft op een erkenning. Spreker hoopt ook dat de ongezonde toestand van nu ten aanzien van het te ver krijgen teeltrecht in de naaste toe komst grondig zal veranderen. De heer J. Froolik feliciteerde ook de cursisten en wees er vooral op, dat deze het geleerde in de practijk moe ten toepassen. Nadat de rijkstuinbouwconsulent onder een toepasselijk woorfdje de di ploma's had uitgereikt sprak de cur sist G. A. van Veen een dankwoord daarbij de humoristische noot niet vergetend. Als stoffelijk blijk van waaardering werden de leraren elk een mooie plant aangeboden. Als laatste sprak de heer J. den Haan namens de leraren de cursisten toe. De namen van de geslaagden zijn: J. H. J. van Velzen, J. J. van Rui ten, A. M. Hoogenboom, W. G. War merdam uit Roelofarendsveen, J. W. van der Meer uit Woubrugge, L. F. Zoetendaal uit Nieuwe Wetering, A. M. J. van der Hoorn, J. A. van Kes- sel uit Mijdrecht, M. Fokker uit Nieuwveen, G. A. van Veen, G. J. van Veen, uit Alphen aan den Rijn, H. C. Spek, A. den Haan, A. Rijne- ker, N. C. F. J. Dobbe, M. P. M. Fran sen, C. J. Versluis, J. C. G. Egberts uit Ter Aar. Na uren zoeken en dreggen heeft het personeel van het nieuwe strandbad aan de Sloterplas te Am sterdam zondagmiddag het lijk op- gehaald van de 22-jarige bakker J. W. uit de hoofdstad. Het slachtoffer was met een vriend in het strandbad gaan zwemmen. Om 1 uur was hij plotselng verdwe nen. Na lang zoeken waarschuwde de ongerust geworden vriend het personeel» 1 Door het zonnige land van de Doespolder trokken zondagmiddag parochianen van de twee Maria-pa- rochies van Hoogmade en Zoeter woude-Rijndijk biddend en zingend naar hun eigen kerken. Daartoe wa ren de Meerburgers eerst per bus, per ffiets of zelfs lopend naar de Hoogmadese kerk gegaan, terwijl op hun beurt de parochianen van Hoogmade him tocht aanvingen in de Meerburgkerk. Rond half zes begonnen de beide pelgrimages, nadat eerst respectie velijk door pastoor Kouwenhoven in Hoogmade en door pater W. Bossink O.Carm. in de Meerburgkerk de ge lovigen met een korte overweging in de pelgrimssfeer waren gebracht. De tocht, die vorig jaar voor het eerst werd gehouden in de koude februari-maand n.a.v. de opening van het Lourdesjaar, was dit jaar in februari afgelast wegens het ijs in Does en Rijn die per boot gepasseerd moeten worden. Nu was het feest van Maria's be zoek aan haar nicht Elisabeth de aanleiding om de tocht alsnog door gang te laten vinden. Minder in aan tal dan het vorig jaar het was erg warm en LTJ had juist zijn jaarlijkse sportdag namen toch ongeveer honderd parochianen van de Meerburg en vijftig van Hoog made aan de pelgrimage deel. De intentie luidde: eenheid in ge loof en liefde onder de christenen. Onder de stralende zon trokken de gelovigen in een lange rij over het mooie fietspad langs de Does. beur telings biddend, zingend en in stilte lopend. We hoorden o.a. het mooie Koninginnelied, het Lourdeslied en ook een gezongen Wees Gegroet Ergens midden in de polder ont moetten beide groepen elkaar. Ka pelaan Keesen hield bij het houten kruis dat werd meegedragen een korte overweging over de ontmoeting van de christen met zijn medemens; gezamenlijk werd de litanie van Ma ria gebeden en met wederzijdse goede wens trokken beide pelgri mages verder naar hun eigen ker ken. Het overzetten bij de Does en de Rijn verliep vlot daar er grote vletten waren klaar gelegd. In de Meerburgkerk trokken de pelgrims met kaarsen, het Magnifi cat zingend, de kerk binnen waar na pastoor Kouwenhoven een kort danklof celebreerde. Hij spoorde zijn gelovigen aan om evenals Maria de tocht naar de naasten te maken en zoals Maria bij Elisabeth de eenvou dige naastenliefde te beoefenen. Ook in Hoogmade celebreerde pastoor Olsthoorn het lof als een besluit van een pelgrimage, die een schone en aan de tijd aangepaste bedevaart genoemd mag worden. De Meerburg-pelgrms gaan, met het kruis voorop, door de Doespolder.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6