ER DREIGT OORLOG IN DE SIBILVALLEI De bevoorrading slokt geld op Giro 478.000 ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Nieuw Guinea, Land van Verrassingen De Nieuw-Guinea Expeditie 1959 heeft de afgelopen weken weer bijzonder spannende tijden beleefd. Tijden dat we dachten: dit zal nu toch wel het laatste zijn en nog geen vier en twintig uur later was de situatie volkomen gewijzigd. Maar ik zal trachten u in dit artikel te vertellen, hoe het met de expeditie gaat en wat er de laatste tijd hier gebeurd is. Door radio en pers is het een ieder nu wel duidelijk, dat het met de expe ditie niet zo gegaan is als we allen gehoopt en verwacht hadden. Helikopters vielen tegen Er zijn tegenslagen en ontwikke lingen geweest, die niemand voor zien had; op de eerste plaats hebben de helicopters ons teleurgesteld. Wat we verwacht hadden ten aanzien van hun mogelijkheden, zoals het bevoorraden van de groepen in het veld, is niet geheel en al uitgekomen. Na de tegenslag, veroorzaakt door de ziekte van de helicoptervliegers, heeft dr. Brongersma in overleg met het bestuur der Stichting be sloten, steun te vragen aan de Ne derlands Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij en aan de Kroonduif. Deze steun bestond uit het drop pen van voedsel. Te beginnen op 2 juni door een Catalina van de N.N.G.P.M. en de week daarop ge volgd door de Dakota van de Kroon duif vonden beide keren twee drop pings plaats. Hierdoor is de voed seltoestand in het kamp aanmerke lijk verbeterd. Dr. Brongersma is vervolgens op 5 juni naar Hollandia gevlogen en heeft na een telefoongesprek met het bestuur van de Stichting in Neder land een verruiming van het budget van 100.000 verkregen. Druppel op gloeiende plaat. Deze 100.000 waren als een drup pel op een gloeiende plaat: een groot deel was reeds uitgegeven aan het droppen, terwijl de rest vrijwel ver bruikt was voor het huren van de Twin. Deze Twin moest de nog voor een gedeelte in Tanah-Merah staan de uitrusting naar het basiskamp brengen. De vorige week maandag is de Twin inderdaad hier geweest, maar na de tweede vlucht op dins dag j.l. stak het pechduiveltje zijn kop weer op. Het resultaat hiervan was een lekke olieleiding. De nood zakelijke onderdelen moesten uit Biak komen en hiermee gingen ook weer twee dagen heen. Donderdag was het weer zo ver dat het mankement verholpen was en dat de Twin weer voor ons kon gaan vliegen. Wat de uitrusting van de zoölogisch-botanische groep be treft, deze is nu practisch compleet. Ondanks de tegenslag, die de af gelopen tijd zo ruim ons deel was, hebben de verschillende onderzoe kers hier deze tijd niet stil gezeten. Uiteraard waren we allen wat ge handicapt door de trage aanvoer, maar het is toch nimmer zo geweest dat we hier in de Ok-Sibil tot een absoluut nietsdoen gedwongen wa ren, zoals men wel heeft willen sug gereren. De geologische groep, bestaande uit dr. Bar, ir. Escher en ir. Cortel, aangevuld met de bestuursambte naar Dasselaar, is verleden week vertrokken in de richting van het Antaresgebergte. Het ligt in de bedoeling dat wij, dat wil zeggen de zoölogisch- bota nische groep, hun zo snel mogelijk achterna gaan. Het is wetenschappe lijk van het grootste belang, dat wij een zo volledig mogelijk overzicht krijgen van de flora en fauna van de hoger gelegen gebieden. De Antares is ongeveer 4200 meter hoog en is nog nooit beklommen. Wij stellen ons enorm veel van deze tocht voor en hopen dan ook zo snel mogelijk bericht te krijgen, dat we de geologen achterna kunnen komen. Dat achterna komen zal misschien nog wel wat moeilijkheden met zich meebrengen en wel moeilijkheden, verschillend van die, welke we zo langzamerhand gewend zjjn. Oorlogsdreiging. Het is de laatste dagen hier in de Sibil lastig geworden om de onont beerlijke dragers aan te werven. Er dreigt hier namelijk onder de vreed zame bevolking van de Sibil een oorlog. Ja, een oorlog. Wel geen grote, maar het is er toch een. Het ontstaan hiervan is als volgt gegaan: In de kampong Sagsaga is een man overleden. Nu vermoedt men dat de bewoners van Lewengbon zwarte kunst hebben bedreven, wat de dood van de man tot gevolg heeft gehad. Men besloot de mensen van Leweng bon te straffen door hun tulpen te ruïneren. Zo gezegd, zo gedaan: De tuinen met de al rijpe bataten werden gron dig vernield. De bewoners van Lewengbon von den, dat het maar oorlog moest wor den. Dus werd de tegenpartij hier van in kennis gesteld. En zo besloten vriend en vijand gezamenlijk een terrein schoon te kappen, waarop men behoorlijk slag kon leveren. Vriend en vijand togen aan het werk. Na een dag van arbeid was het. terrein schoon. Men was van plan de volgende dag te gaan vech ten. Die dag echter regende het; be grijpelijker wijze werd de oorlog uitgesteld(Het bleef ook de daar op volgende dagen regenen. Inmiddels was het gerucht van de oorlog bij het bestuur doorgedron gen en de heer Sneep, de bestuurs ambtenaar, is er op af gegaan. Jam mer genoeg was er maar één partij thuis. Deze partij nu moest alle pij- De stichting, die de expeditie naar het Sterrengebergte orga niseert, is zoals men weet door haar reserves heen. Op korte termijn is nog drie ton nodig. De regering gaf een garantie, nadat zij zelf reeds enkele tonnen in de onderneming heeft gestoken. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap en de Maatschap pij voor Natuurwetenschappe lijk Onderzoek in de Tropen doen thans een beroep op ons volk om hen door het financie ringstekort heen te helpen. Met enige goede wil moet het tekort wel te dekken zijn. Giften kan men overmaken op giro 478.000 ten name van de stichting Ex peditie Nieuw-Guinea te Am sterdam. Bereidwillig halen de bewoners van de Sibïlvallei de afgeworpen goederen op van het droppings-véld. Eindelijk komen er weer voor raden. De helikopters voldoen niet in alle opzichten en daarom helpt een Dakota een handje mee. De Pa poea kijkt er met bewondering naar op, maar de expeditieleiders, overste Venema en prof. Brongersma (in zet), zien achter het toestel een berg van kosten en tegenslagen. len inleveren en kreeg van het be stuur te horen, dat het maar afge lopen moest zijn. Maar de dag daarna bleek, dat het tóch nog niet uit was. Weer ging het bestuur er op af. Het was bijna tot een treffen gekomen; de partij zon der pijlen had er weer wat geleend en men wilde snel beginnen met het gevecht. Wederom moest ieder zijn pijlen inleveren, een eindeloos ge praat met de partijen volgde. Ten slotte werd men het erover eens, dat het maar weer vrede moest zijn. Men besloot weer aan het werk te gaan in het basiskamp. De aanvoerders van de partijen moesten mee naar het kamp om hun pijlen zelf te bren gen. Nu echter blijkt, dat de oorlogs dreiging de laatste dagen zijn kop weer heeft opgestoken. Vandaar dat het hier nogal schaars is met ar beidskrachten. Waar de oorlog nu precies gevoerd wordt, is nog niet helemaal duidelijk. Nu duurt zo'n strijd hier in het al gemeen niet lang; als er een paar gewonden zijn hebben ze er al ge noeg van. En ook de tuinen moeten bewerkt worden en vergeet niet, dat de inkomsten van het werk in het basiskamp, de twee doosjes lu cifers, stilstaan. Wij geloven dan ook, dat als we zover zijn om naar het Antaresge bergte te vertrekken er dragers ge noeg zullen zijn, vooral na het var- kensfeest van onze vorige toernee. Wij hebben ons, wat ons werk be treft, de laatste paar weken voor namelijk in de omgeving bezig ge houden. Wat mijn werk aangaat: De verzameling vogels en zoogdieren breidt zich gestadig uit. Onder de vogels zijn enkele bijzonder mooie paradijsvogels, hoewel er hier in het gebergte maar betrekkelijk weinig van deze dieren voorkomen. Andere lampen, andere dieren. De insecten-collectie groeit ook nog steeds. Alleen gaat dit proces sneller dan dat van de vogels en zoogdieren; practisch iedere avond wordt er hier op licht gevangen. Ook zijn we nu 's avonds ermee bezig met een pas aangevoerde ultraviolet- lamp. Opmerkelijk is het, dat hier weer heel andere insecten op afko men dan op gewoon licht In zoverre wij het hier uit kunnen maken, be vinden zich onder de verzamelde in secten verschillende nieuwe soorten, later onderzoek in Leiden zal uit wijzen of dit inderdaad het geval is. Weggegooid geld. Onze beide expeditie-artsen, de heren Romijn en Tissing, doen hier veel goed werk. 's Ochtends, en fei telijk de hele dag door, is het hier polikliniek. Van heinde en verre ko men de patiënten, vaak met afzich telijke wonden, hier naar toe. Heel aardig is het om te zien hoe gaande weg de vrouwen hun schuwheid af leggen. Dagelijks zien we dan ook meer vrouwen in het kamp verschij- Dr. Romijn heeft al verschillende malen tournees hier in de omgeving gemaakt, waaronder zelfs een van twee weken. Hij is vooral geïnteres seerd in het voorkomen en bestrij den van framboesia. Het blijkt nu, dat framboesia wel voorkomt, maar gelukkig niet zoveel als men aan vankelijk gedacht had. Als men al leen al de wonden en zweren ziet, die de framboesia veroorzaakt en die hier behandeld worden, is wat dat gedeelte betreft de ex peditie al geslaagd. Verbluffend is het ook als je zo'n patiënt overdekt met zweren voor het eerst ziet.... en hem een paar dagen later volkomen genezen te genkomt. Eén enkele injectie is al voldoende. Het is dan ook een van de meest dankbare taken in het ex peditie-geheel, die de beide artsen hier vervullen. Zoals u ziet is er de voorbije we ken hier in het Sterrengebergte on danks alles en zij het vaak primi- „De Leidse Courant' overal in trek Nog onlangs stuurde een broe der-missionaris ons uit Afrika een bewijs van de onmisbaar heid van de Leidse Courant en de goede smaak van .„zijn" zwarten. Nu bereikt ons uit Nieuw Guinea een fotootje, waaruit men zou kunnen aflei den, dat de karaktertrekken van de Papoea met die van zijn Afrikaanse broeder overeenko men. Ethnologisch is dat moei lijk te verklaren en daarom ne men wij aan, dat het aan het karakter van de Leidse Courant ligt. Wat de „toean naai" vo- gelmeneer) Staats hem nooit over de expeditie heeft kunnen ver tellen, leest deze Papoea in De Leidse Courant. Hij begrijpt John Staats nauwelijks en hij kan geen letter lezen maar de Leidse Courant vindt ook hij interessant. tief, doorgewerkt. Ik hoop dan ook, dat men in Nederland zal beseffen, dat al het geld, dat deze expeditie kost geen weggegooid geld is. Wat ons, leden, betreft: wij zijn allen nog steeds vol goede moed en mocht er de afgelopen maanden wat tijd verloren zijn gegaan, dan zijn wij allen van plan om die zo snel en goed mogelijk in te halen. Ik hoop, dat ik in mijn volgend artikel kan schrijven over de be klimming en bedwinging van de An tares "door de leden van de Neder landse expeditie Sterrengebergte. Sibil, 18 juni 1959. JOHN. J. STAATS Wilt U iets weten? Vraag. Passiespelen. In welk jaar worden de passiespelen in Dren te Opgevoerd? 2. Weet u de datum ervan? informeert M. A. R. B. Antwoord. Momenteel zijn er passiespelen aan de gang in Herme bij Borne. De pastorie te Hermen kan u nader inlichten. Vraag. Heilgymnastiek en masseur Waar kan ik inlichtingen krijgen over de opleiding heilgymnastiek en masseur? vraagt R. V. zich af. Antwoord. U kunt alle gewenste inlichtingen krijgen bij de CIOS te Overveen. Vraag. Adressen. 1. Kunt u mij inlichtingen waar ik geïnformeerd kan worden over de Holl. Grond- kredietbank? Antwoord. Deze inlichtingen zijn te verkrijgen adres Stationsweg 147 te Den Haag. 2. Rotterdamse schouwburg. In lichtingen hierover bij kantoorboek handel v.h. wed. S. Benedictus, Jong kindstraat 4, Rotterdam. Vraag. Zonnebloemballon. Wel ke afstand heeft de ballon afgelegd, welke op 6 juni j.l. te Etten werd opgelaten? Antwoord. Wij hebben het niet ge lezen. Het lijkt ons het beste, dat u zich tot het vreemdelingenverkeer wendt te Etten. Vraag. Adressen. Kent u het adres van de lifcentrale? 2. Is het waar dat er iedere week van Den Haag een busje rijdt naar Parijs? 3. Bestaat er in Parijs een jeugdho- tel? 4. Kunt u mij het adres geven van een schuimrubberfabriek? Antwoord. Ons is een adres bekend in Amsterdam, de Lifcentrale, Chas- séstraat 29. 2. Ja, van verscheidene plaatsen in Nederland rijden in de zomer busjes naar Parijs maar die diensten gaan uit van studentenver enigingen, reisverenigingen enz. U zult zich daarmee moeten verstaan en lid moeten zijn. 3. Bij elk reis bureau kunt u adressen krijgen van de door u bedoelde hotels. 4. U kunt bij de redactie van dit blad een adres afhalen. Vraag. De V.J.-zeilboot. Naar aanleiding van een reportage in ons blad over de 'V.J., het zeilbootje dat bij de jongelui in Australië zoveel opgang maakt, hebben verscheidene lezers ons om adressen, tekeningen en leveranciers gevraagd. Antwoord. Hoewel onze verslag gever schreef, dat de boot ook wel naar Nederland geëxporteerd zou worden, is dit initiatief tot nu toe niet genomen, zodat wij onze vragen stellers in deze moeten teleurstellen. Tekeningen van deze boot zijn misschien te krijgen via de Royal Yachting Club in Engeland. Let wel dat het zwaard van de boot 1.40 m. diep steekt. Vraag. Mej. A. Mag men in Limburg in een korte broek lopen? Antwoord. Hoewel het rondlopen in short in Limburg niet verboden is, is het ook allerminst aan te be velen. Dominee op straat gezet Weigerde heen le gaan na scheuring Gistermiddag is de woning van ds T. Wakker te IJsselmuiden door een deurwaarder en twee politie-agenten ontruimd. De kerkeraad van de Vrije Hervormde Gemeente te IJsselmui den heeft op deze wijze weer be schikking over de woning moeten krijgen, omdat dit niet goedschiks ging. Ds Wakker was ontruiming van de woning aangezegd, doch hoewel hem een nieuwe woning te Wilsum was aangeboden, weigerde hij het huis te verlaten. Ds Wakker is predikant geweest bij de Vrije Hervormde Gemeente te IJsselmuiden. Hij leidde er na een scheuring in de Hervormde Gemeen te de afgescheiden groep, waarmee hij aansluiting zocht bij de Christe lijk Gereformeerde Gemeente. Deze aansluiting kwam niet tot stand en thans houdt ds Wakker diensten jn een zaaltje te Kampen. De kerkeraad van de Hervormde Gemeente te IJsselmuiden zal de wo ning waarin ds Wakker woonde, thans toewijzen aan ds De Jong uit Delft, die een beroep naar IJsselmui den had aangenomen, maar tot nu toe met zijn gezin in de consistoriekamer van de kerk moest wonen. De 57-jarige Antje BosMeijer uit Twaar (gem. Nieuwolda) is gis termorgen in het Zijldiep te Nieuw- Scheemda verdronken. Zij was 's mor gens per bromfiets van huis vertrok ken en moest op een smal pad het Zijldiep passeren. Zij is door onbe kende oorzaak te water geraakt. Engeland schakelt over op atoomkracht In Dounreay doet een ton uranium het werk van een miljoen ton steenkolen. (van onze verslaggever) EDINBURG (P P) - Te Dounreay op slechts enkele mijlen van John O'Groats aan Schotlands noordkunst, bouwden de Engelsen een proefsta tion, het Harwell van de industriële groep van the United Kingdom Ato mic Energy Authority. In 1958 kwam de geweldige reactor daar klaar, een rdactor met enorme capaciteit, waarop de Engel sen hun grote verwachting hebben gevestigd. De Engelsen hebben hoop dat dit experimentele atoomkrachtstation, het op de lange duur misschien mo gelijk zal maken enorme hoeveelhe den elektriciteit te verkrijgen tegen minder kosten dan in het verleden en heden. Hierdoor zou de Engelse Industrie goedkoper kunnen werken en de kostprijzen kunnen drukken, waardoor de Engelse exportartikelen gunstiger op de markt zouden kun nen concurreren. Een van de hoge autoriteiten hier vertelt ons „Dit is een groot expe riment dat zal leiden tot belangrijke ontwikkelingen op het gebied van krachtstations voor de toekomst. De basis is het onderzoek van het hoog ste rendement van uranium zodat wij in staat zullen zijn een ton ura nium het werk te laten doen van 'n miljoen ton kolen". Uranium kan méér. Het gedeelte waar vloeistofele menten voor de zwaarwaterre- actors worden gemaakt. onderzoekingen op dit gebied en wij weten al, dat deze onderzoekingen zullen leiden tot verbetering van de krachtstations die later in Engeland en overzee gebouwd zullen worden. In de toekomst zal de wereld een steeds grotere behoefte krijgen aan energie. De steenkolenvoorraden ne men snel af en zullen bij een toe neming van de behoefte aan energie nog sneller gaan afnemen. Het is nu dus de tijd, waarop wij dienen om te zien naar andere mogelijkheden van energiewinning en in Dounreay aan de Schotse kust zien wij die moge lijkheden in de atoomkracht, maar niet op de manier zoals deze heden nog gewonnen wordt. Uranium kan meer dan het tot op heden presteerde. Het rendement kan veel hoger worden en we zoe ken daar op het ogenblik naar me thoden om dit te verwezenlijken". Ook atoomschepen. Ook Engeland is momenteel bezig om reactors te bouwen die bruikbaar zullen zijn voor onderzeeboten. Er schuilen hier en daar nog wel wat voetangels en klemmen, ook al heeft men in Amerika dit doel reeds be reikt. De Engelsen zoeken een eigen weg om dit te realiseren. Wanneer men zover komt, dat der gelijke reactors in schepen kunnen In het zwaar radio-actieve labo ratorium. De goed beschermde man rechts betreedt de loden cel om er Iets uit te halen. worden ingebouwd, breekt er waar schijnlijk voor de scheepvaart een nieuw glorietijdperk aan. De voort stuwingskracht van dergelijke reac tors zal veT liggen boven die van de conventionele motoren en men zal dan kunnen overgaan tot de bouw van geweldige schepen, die hoge snelheden kunnen halen. Zo werkt men in Engeland momenteel aan 'n tanker van niet minder dan 100.000 Dounreay is momenteel een plaats van de toekomst. Er is heel veel ver anderd in deze kleine plaats en de bevolking kijkt met verbazing naar al dit nieuwe dat er wordt gebouwd en gebeurt. Dounreay ls in Engeland een naam waarop de hoop voor de toekomst is gevestigd. I (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9