Linnenkastgeur topgeheim Vrouu/er\ en kinderen verdienen oogstgeld Eeuwenoud ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 bleef 117IE herinnert zich grootmoeders linnenkast niet, die zo lekker placht te ruiken? En wie verbindt met die lekkere, ouderwetse geur niet de gedachte aan lavendel? In Nederland is er van lavendelteelt op grote schaal geen sprake. In Enge land echter worden de keurige, kleu rige bloemen veel verbouwd. Daar te lande bestaat de lavendelcultuur reeds vele eeuwen. Ook thans vindt men in enige graafschappen nog de paars-lila akkers. Vooral in Norfolk, Engelands belangrijkste lavendel graafschap. Daar, in Norfolk, leent de bodem zich namelijk bij uitstek voor de teelt van dit gewas. De grootste lavendel-kweker van Norfolk is de heer Linn Chilvers. Hij woont in het plaatsje Hunstanton. Zijn lavendeltuinen beslaan een op pervlakte van bijna 500.000 m2. Hun stanton ligt nabij de zee en Linn Chilvers' akkers liggen zowel buiten als in de bebouwde kom van het dorp. Die „dorpslavendeltuinen" zijn bijzonder mooi en geurig inv de zo mer. Geen wonder dus, dat "duizen- den toeristen een tochtje naar Hun stanton maken om daar te genieten van de bloesempracht en de heerlij ke geur. Linn Chilvers begon een kwart eeuw geleden met de teelt van la vendel. Dat was in 1934. Spoedig kreeg hij te kampen met een ziekte, die grote schade aan zijn gewas toe bracht. In andere lavendelrstreken trad en treedt dezelfde ziekte op. Men poogde om het euvel door be spuiting en besproeiing onder de knie te krijgen, doch tot dusver werd geen stof gevonden, die de ziekte neutrali seert. Alle lavendel-kwekers zijn het er over eens, dat er maar één af doende middel is: De aangetaste planten verbranden. Dit' verklaart, waarom men soms door de paarse velden zwarte banen ziet, gevormd door de afgebrande akkers. Kaal zijn die „brandgangen". Scherp constraste- ren zij met de fleurige weelde elders op de velden. De Engelse lavendel is wijd en zijd beroemd om zijn heerlijke en duurzame geur. Hij is daarom zeer in trek bij parfum-fabrikanten in De heer Linn Chillvers maakte ook zelfs, zy het in kleine hoeveelheden, lavendelwater, volgens een geheim, eeuwenoud recept. De meeste laven delolie wordt echter uitgevoerd naar de Verenigde Staten en brengt harde dollars in het laatje. Een gedeelte van de lavendelbloemen wordt aan toeristen per bos verkocht. Schooljongens hebben in de zomer een aardige bijverdienste door mes te helpen de lavendelbloesem binnen te halen. Elke lavendelbloesem bevat een mi- nuscuur druppeltje olie. De afgesne den bloemen worden in ketels ge perst. Door die ketels wordt stoom geleid. Is de stoom afgekoeld, dan blijft de zuivere lavendelolie over. Foto: arbeiders laden de met zorg geoogste bloemen in de ketel. Om alle lavendelbloemen die er staan op een oppervlakte van 50 ha. met een klein mesje stuk voor stuk af te snijden is de noeste, gestage arbeid van zeer velen nodig. Uit dorpen in de omtrek trekken in de oogsttijd vrouwen en schoolkin deren naar de akkers van Engelands grootste lavendelkweker, Linn Chill vers, om wat bij te verdienen. zeer kostbaar, want er zijn heel veel paarse bloempjes nodig om een de ciliter van die olie te brouwen. De heer Linn Chilvers maakt, zij het in kleine hoeveelheden, zelf ook lavendelwater. Hij doet dit volgens een geheim, alleen hem bekend eeuwenoud recept. De meeste olie wordt echter uitgevoerd, vooral naar de Verenigde Staten. Narcissen en tulpen zijn bij ons in de bloembollentijd te kust en te keur te koop in de bollenstreek. In Nor folk maakt in de lavendeltij d menig voetganger, fietser en automobilist gebruik van de geboden gelegenheid om voor twee kwartjes per stuk een of meer bossen lavendelbloesem te kopen, zij het ter opfleuring van de huiskamer, zij het om thuis te drogen en nadien te gebruiken in linnen- of klerenkast. Augustus en september zijn de maanden, waarin de lavendel van de velden komt. Uit vele dorpen gaan dan de vrouwen en de schoolkinderen naar de lavendel-akkers om de bloem stelen met een klein mesje stuk voor stuk af te snijden. Met dit werk ver dienen zij een aardige extra duit. Im mers, om een met lavendel bebouwde oppervlakte van ten naaste bij vijf tig hectare bloem voor bloem af te oogsten, is gestadige, noeste arbeid van zeer velen nodig. Is de oogst in volle gang, dan is het een lust om te kijken naar die prachtige, paars-lila bloemenzee, waarin zich de plukkers en pluksters in gebogen houding voortbewegen. De lavendel-kwekers zijn tevreden over de door hen in de loop der ja ren behaalde resultaten. Ik ben zo zeer lavendel-man geworden zei een hunner dat het mij opvalt, als ik ergens kom, waar ik geen laven- dellucht aantref! Maar als u mijn ak kers ziet, begrijpt u natuurlijk da delijk, dat ik erg aan mijn tuinen en aan mijn lavendel verknocht ben. Onze verzekering,, dat we dit ten volle begrepen, bevatte geen zweem van overdrijving.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8