Nederlandse burgemeesters zagen West- en Oost-Berlijn WARMONDS BURGEMEESTER VERKIEST DE KAAG BOVEN DE WANNSEE West-Berlijn telt 30 vluchtelingenkampen ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 gERLIJN IS EEN STAD, welke thans meer dan ooit in het brandpunt van de wereldbelangstelling staat. Misschien meer dan de West-Berlijners zelf lief is, want belangstelling is uitstekend, maar de reden van deze belan'gstelling is ietwat benauwend. Het is de hand, welke Chroesjtsjef uitstrekt naar het Westelijk deel van de stad en de vraag of hem die greep gelukken zal. Van de andere kant doen de West-Berlijners hun best om de aandacht van de Westerse wereld zo veel mogelijk op hun stadsdeel te richten, in de speculatie, dat het Chroesjtsjef des te moeilijker zal vallen om West-Berlijn naar zich toe te halen naarmate er meer ogen op zijn manupulatie gericht zijn. Eén van de middelen om goodwill te kweken is het ontvangen van con gressen, zoals bijv. het congres van de Internat. Vereniging van Gemeenten, dat van 18 tot 23 juni onder voorzitterschap van prof. dr P. J. Oud in West- Berlijn is gehouden. Aan dit congres hebben ook verscheidene Nederlandse burgemeesters deelgenomen, o.a. burgemeester van Warmond, Voorschoten en Woubrugge, van wie Warmonds burgervader, jhr mr L. M. E. von Fisen- ne ons het één en ander van zijn ervaringen verteld heeft. het West-Duitse vluchtelingenkamp „Marienfelder" de volgende cijfers: Sedert 1945 zijn er reeds 1.300.000 vluchtelingen uit de Sowjet-zöne aan gekomen. Daarvan zijn 850.000 door gegeven naar West-Duitsland, 200.000 zijn in West-Berlijn blijven hangen en de rest is vermoedelijk weer te ruggekeerd. In de top-jaren 1952 1953 kwamen er gemiddeld 40.000 per maand binnen; thans is de stroom wat geluwd, maar bedraagt toch al tijd nog 8.000 per maand. In de vluch telingenkampen worden allen deug delijk doorgelicht lichamelijk en geestelijk en dan blijken er van zelfsprekend ook minder geschikte elementen onder te schuilen. Men schat het aantal „Verbrecher" echter op niet meer dan 1 pet. In West-Ber lijn zijn 30 kampen, 12 voor doortrek kers en 18 voor degenen, die geen vergunning krijgen door te reizen. Degenen, die in West-Berlijn blijven hangen, hebben het niet gemakkelijk ze worden veelal met de nek aange keken. De motieven van de vluchte lingen lopen sterk uiteen, maar bij het z.g. „gewone" volk is de zucht naar meer materiële welvaart wel primair, terwijl bij de meer ontwikkelden de zucht naar vrijheid de voornaamste reden is. Het is begrijpelijk, dat velen, die met overdreven illusies naar het Westen zijn overgekomen, teleurge steld worden. Sommigen keren dan terug, maar ze worden niet met open armen ontvangen. Bij hun terugkeer vinden zij hun hele hebben en hou den opgeruimd, alles verbeurd ver klaard en verkocht op de vendu. Hij mag dan nog blij zijn als hij in een laag bezoldigd baantje wordt geduld. OERLIJN is met de trein, per auto *-*of per vliegtuig te bereiken, zon der speciaal visum, maar de ligging in de Sowjet-zöne en het feit, dat hier een deur openstaat in het IJze ren Gordijn geven aan een reis naar de oude Duitse hoofdstad toch een bijzonder cachet. Dat bijzondere valt al op, als men bijv. gaat vliegen: een rechtstreekse vlucht van Schiphol naar Berlijn is niet mogelijk. Jhr. v. Fisenne reisde met een Fins vlieg tuig naar Hamburg en werd daar door de Amerikaanse pendeldienst cp Berlijn overgenomen. De bezet tende mogendheden hebben nl. het recht om een geregelde luchtdienst op West-Berlijn te onderhouden. Eenmaal op Tempelhof aangekomen bemerkt men weinig van de omstan digheid, dat men hier reeds diep in de Sowjet-zöne zit. De West-Berlij- ner gaat onverstoord zijn gang met de wederopbouw van zijn stad en met zijn taak om doortocht te ver schaffen aan de duizenden vluchte lingen uit het Oosten. Voor de Wes terling, die Berlijn bezoekt, is de toe gangspoort naar Oost-Berlijn de grootste zij 't wat griezelige at tractie, nieuwsgierig als hij is om eens te neuzen in die wereld, welke zich steeds meer van ons vervreemdt. Natuurlijk heeft Warmonds burge meester ook van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een kijkje te ne men in de Oostelijke stadshelft, waar bij hij in de gelukkige omstandigheid verkeerde, zich te kunnen laten in lichten door de Nederlandse Kamer van Koophandel in Oost-Berlijn. Dat er daar in Oost-Berlijn nog een Ne derlandse K. v. K. is, mag misschien verbazing wekken, maar IJzeren Gordijn of geen IJzeren Gordijn de handel gaat door, ook met de Sow jet-zöne. De Democratische Volksre publiek is altijd nog een belangrijke exporteur van chemische producten o.a. van kali, een zeer belangrijke kunstmeststof voor de landbouw. Voor een buitenlander met een geldig paspoort is het geen kunst om in Oost-Berlijn door te dringen, de deur staat wijd open, zij het dan, dat er een mannetje van de passencontrole naast staat. Moeilijker is het om van West-Berlijn uit iemand in Oost- Berlijn op te bellen. Er is nl. niet één De Congres-zaal, een der moderne na-oorlogse bouwwerken in West-Berlijn. rechtstreekse kabelverbinding meer. Wie telefoneren wil, moet dat doen via Frankfort! ff ET ASPECT VAN OOSTBERLLTN **is overigens wel heel anders dan dat van West-Berlijn. Onmiddellijk valt het geringe autoverkeer op. Is het in West-Berlijn al niet zo druk met auto's als in Amsterdam of Den Haag bijv. in Oost-Berlijn is de leegte in de straten beslist opval lend. Ook wat de vernieuwing van de kapot geschoten gebouwen betreft is het verschil met het Westelijk deel van de stad opmerkelijk. De Russen hebben wel voor een paar imposante monumenten gezorgd, welke hun eigen roem in de ogen van de Oost- Berlijners moeten verhogen, maar het puin ruimen hebben zij aan de be woners zelf overgelaten, die dat kar weitje met weinig enthousiasme schijnen op te knappen. In de winkel straten valt het oog direct op de vele H.O.-winkels; dat zijn geen ha- vermout-winkels maar staatswinkels, evenzovele getuigen van het sys teem, dat de Russen hebben inge voerd. Op enkele uitzonderingen na is alles staatsbedrijf. In de H.O.-win- kels is van alles te krijgen, maar de keus is bedroevend klein. Veel zal de gemiddelde Oost-Berlijner ook wel niet te kopen hebben; een ar beider verdient in doorsnee niet meer dan 500 mark per maand. Wanneer een pond boter 5 mark kost, kan een geroutineerde Hollandse huismoeder wel vermoeden wat het levensonder houd daar zoal kosten moet. Overi gens is het inkomen niet bij ieder een gelijkgeschakeld; het verschil in „stand" (dat afgeschaft heet) en het verschil in salariëring is hier veel groter dan in het Westen. WANNEER MEN DE KIER in het IJzeren Gordijn zo wijd open ziet staan, zou men denken, dat het wel een enorm gedrang moet 2ijn om van het Oosten naar het vrije Westen te vluchten. Nu is het zó, dat het niet zo moeilijk is om van Oost- naar West-Berlijn te komen maar dat het niet meevalt om vanuit Oost- Duitsland naar Berlijn te geraken. Voor iedere reis heeft de Oost-Duit ser een reisvergunning nodig en bij aanhouding moet tekst en uitleg ge geven kunnen worden. Vergeet daar bij het verklikkers-systeem niet, waarhij ieder verplicht is zijn buur man aan te brengen, wanneer deze De Katholieke St. Ansgar-kerk W.-Berlijn is een staaltje van moderne kerkenbouw. verdachte aanstalten maakt om tussen uit te knijpen! Toch glippen er zoals voldoende bekend is nog velen door. Jhr. Fisenne hoorde by een bezoek aan Boekbespreking „De man zonder vrees", door J. D. Degreef. Uitg. Hel denserie. Uitg. „Helmond", Helmond. Een boekje waarin voor jonge mensen op bevattelijke doch goede wijze het leven van Charles Lind bergh, de man die als eerste in z'n eentje de oceaan overvloog, wordt beschreven. Vooral het verhaal van de historische vlucht zelf zal menig een en niet alleen de jeugdige le zers boeien. Voor de jongensbibliotheek van harte aanbevolen. „Tanguy. Een kind in de nacht", door Michel del Cas tillo. Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen (Prisma- serie). In dit boekje, uitgebracht in de be kende vestzakserie, wordt in sterk auto-biografische vorm de geschiede nis van een jongetje verhaald, dat reeds vroeg de angst der vervolging en het leven in concentratiekamp en opvoedingsgesticht aan den lijve heeft ondervonden. Zoon van een Spaanse revolutionaire moeder en een Franse, rechtse vader, ziet hij de vervreemding van zijn ouders voor elkaar en wordt uiteindelijk door bei den verlaten. Het boek is een aan klacht tegen het vele leed, dat oor log en burgeroorlog over de wereld, vooral voor de kinderen brengt. Het is fel en realistisch beschreven, doch de geestelijke instelling van de schrij ver blijft vaag. Voor rijpe lezers. Een smal straatje in Hoorn, waar twee mensen elkaar nauwelijks kunnen passeren. Foto Robert de Gast W* wel gezeild, maar lang niet zoveel als hier op de plassen. Wat men er wel veel ziet zijn kleine roeiboten, meest wherries, Roeiwedstrijden wor den er dan ook vaak gehouden. Het verbaasde de burgemeester, dat er geen snelboten op het wijde water te bespeuren waren en dus ook geen wa terskiërs; vermoedelijk is dat verbo den. Het meer is omzoomd door tal loze strandbaden, er is nagenoeg geen stukje meer vrij om ergens te me ren; vandaar dat verscheidene boten him anker midden in het meer had den uitgeworpen. Dat alles maakt het leven en het vertier op het water er niet gezelliger op. Op de Kaag heeft men veel meer vrijheid om ergens aan te leggen, het uitzicht is er meer afwisselend, er is meer natuur schoon. Neen, de burgemeester van Warmond behoeft niet met heimwee in het hart terug te deken aan de Wannsee, de Kaag is toch beter! |hr. v. Fisenne zou geen burge- meester van een watersportge meente zijn als zijn belangstelling niet was uitgegaan naar de water sportmogelijkheden van West-Ber lijn. Binnen het ressort van de Wes telijke stadshelft ligt de befaamde Wannsee, een meer dat tweemaal zo groot is als de Kagerplassen „Toch zou ik het niet willen ruilen voor de Kaag", zei de burgemeester en hij legde ons uit waarom niet. Terwijl rond de Kaag de uitgestrekte polders liggen en magnifieke uitzichten vrij laten over het wijde land, is de Wannsee omringd door beboste heu vels. Dat belemmert niet alleen het uitzicht, maar ook de wind, zodat de zeilgelegenheid er niet zo gun stig is-als in Warmond. Er wordt DE STERRENHEMEL IN JULI Het monument, dat de Amerikanen in W.-Berlijn oprichtten ter herdenking van de „luchtbrug".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6