WEET Minister Cals opende te Leiden het nieuwe physiologisch laboratorium Saargebied gaat economisch over Ghana hang voor kernproeven Chemicaliën zelfs schadelijk in verdunning van 1 1 miljard Trapezewerker bij misstap zwaar gewond Majoor Koopmann in verweer tegen Kamer-commissie ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Lang gewacht maar niet gezwegen" Het physiologisch laboratorium aan de Wassenaarseweg te Leiden, waarover wij gisteren reeds schreven, is gistermiddag geopend door de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals met een speech, waarin hij de direc den gebouw werd. Minister Cals wees in zijn rede op het verschil in prijs. De investeringen voor het hoger onderwijs vragen in deze tijd astro nomische bedragen. Werd in 1955 nog slechts een bedrag van 18 miljoen voor geheel het Hoger onderwijs uit getrokken, in 1959 hoopt men de 94 miljoen te bereiken. Voor 1960 ver wacht men een bedrag van 114 mil joen. Verdere uitbreidingen van het Leids gebouwencomplex, aldus nog teur van dit laboratorium, prof. dr. de minister in zijn rede zijn onder J. W. Duyf, troostte voor het feit, dat deze zo lang op de voltooiing van zijn laboratorium heeft moeten wachten met mede te delen, dat hij sinds 1951 in verwachting is van een uitbrei ding van zijn departement, waarvan men destijds zei, dat het in 1954 ge reed zou zijn: vorige week is met tot zijn verheugenis met de bouw be gonnen. Overigens zijn het niet in de laatste plaats de hoge eisen geweest, die prof dr Duyf aan dit laboratorium stelde, die aan de vertraging in de voltooiing van dit laboratorium heb ben meegewerkt. Het gebouw en zijn inventaris gaan door voor de meest moderne van Europa. Men heeft op uitbreiding van de afdeling physio- logie gerekend; in afwachting hiervan onderdak verleend aan verschillende andere afdelingen van de medische faculteit van de Leidse academie, die ook dringend een nieuwe standplaats nodig hadden. Dit zijn onder meer de laboratoria voor enzymologie en electronenmicroscopie, stralengene- tica en voorts een bestralingseenheid ten behoeve van het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescher- ming. Het physiologisch laboratorium was voorheen gevestigd aan de Zonne veldstraat te Leiden in een gebouw van bescheiden afmetingen, dat in 1866 voor het bedrag van 25.000 gul- Het Saargebied zal zondag aan staande om twaalf uur 's nachts eco nomisch verbonden worden aan de Duitse Bondsrepubliek, aldus is za terdagochtend te Parijs bekend ge maakt. Volgens de bekendmaking van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben de Franse en de Duit se regering in overeenstemming met het Frans-Duitse verdrag van 27 ok tober 1956 over de regeling van de Saarkwestie besloten, dat zondag te middernacht een einde komt aan de overgangsperiode. De Frans-Duitse douanegrens wordt op genoemd tijdstip verschoven en maandag wordt een begin gemaakt met de omwisseling van het geld. Het Saargebied was reeds op 1 jan. 1957 politiek weer b!_ Duitsland ge voegd. Volgens het Frans-Duitse ver drag diende de economische over gang vóór 1 januari 1960 te geschie den. Na de economische overgang zal er tussen Frankrijk en het Saarge bied een speciale douaneregeling be staan, waardoor i? ranse goederen in het Saargebied goedkoper zijn dan in Frankrijk zelf en de rest van de Bondsrepubliek. De regering van Ghana heeft vrij dag een beroep op president De Gaulle gedaan om de plannen voor het nemen van kernproeven in de Sa hara te laten varen. De minister van buitenlandse za ken, Ako Adjei, deelde op een pers conferentie mee, dat de vrees van zijn regering was gebaseerd op re cente waarschuwingen van geleerden, dat de neerslag van proeven in de Sahara gevaarlijke gevolgen zal heb ben voor Ghana en andere landen in West-Afrika. KORTE golf la^)Eh?e 'SS salto" was al bUna gelukt: het publiek lanu) neert vrijdag de 2y jarige jonn nnnlnilj{«.<,PprdA dankbaar maar Pier. meer afhankelijk van verplaatsing van Rijksweg 4 Den Haag-Amster dam. Een van de vraagstukken hier bij is dat men „niet in de vliegtrog van Valkenburg mag geraken". De minister bracht lof aan prof dr Duyf, welke in een dankwoord weer hulde bracht aan de heer A. C. Kierst, die een belangrijk deel van de technische installatie heeft ontworpen. Naast de verschillende hoogst-moderne ope ratiezalen en audi oriums, waarin on geveer 300 studenten plaats kunnen nemen, zijn er de bestralingskamers, aquaria met stromend zoet- en zee water en dierenstallen. De architect is ir H. F. Mertens van het Archi tectenbureau Mertens te Bilthoven. Voor gistermiddag minister Cals het woord voerde heeft de president curator van de Leidse universiteit dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk het gebouw namens de curatoren aan prof Duyf overgedragen. Aanwezig waren onder meer de rector-magnificus van de Leidse uni versiteit prof "r H. J. Lam, de direc teur generaal van de Rijksgebouwen dienst, vele hoogleraren, curatoren en wethouder mr J. Drijber, namens het gemeentebestuur van Leiden. Het uitgebreide gezelschap, dat voor deze plechtigheid bijeenkwam in één der auditoriums, maakte ver volgens een rondgang door het ge bouw. Minister over visvergiftiging: Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lam berts in verband met de vergiftiging van de Zuidhollandse binnenwateren, hebben de ministers van Sociale Za ken en Volksgezondheid en Verkeer en Waterstaat, resp. De Rooy en Korthals o.m. geantwoord, dat de chemicaliën bij chemische analyse van watermonsters niet of nauwelijks aantoonbaar waren en toch giftig voor vis bleken; zelfs in een verdun ning met water in de verhouding 1: 1.000.000.000. Behoudens niet-naleving ener ver gunningsvoorwaarde is van verdere overtreding van wettelijke bepalin gen niet gebleken. Het storten van afvalstoffen langs de Hollandse IJssel geschiedt met op grond van de rivierenwet door de rijkswaterstaat verleende vergun ning. In de afvalstoffen mogen zich zonder toestemming van de betrok- kejn waterstaatsautoriteit onder meer geen chemicaliën bevinden. In het voorliggende geval was geen toe stemming, als hier bedoeld, verleend. De houder van de vergunning heeft deze bepaling dus niet of niet be hoorlijk nageleefd, met dien verstan de, dat hem van de aanwezigheid der giftige stoffen in de stortafval niets bekend was, daardat hij had nagela ten zich van de afwezigheid van gif tige stoffen te overtuigen. Evenmin In metaal 5 pet. méér In de vakraad voor de metaalin dustrie hebben partijen bij de C.A.O. in de metaalindustrie overeenstem ming bereikt over een loonsverho ging van 5 procent welke na ver kregen goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars met ingang van 1 augustus as. zal worden toe gepast. Het ligt in de bedoeling om deze loonsverhoging tezamen met een beperkte verwerking van de huurbij- slag op te nemen in de loontabellen van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. In afwachting hiervan is de C.A.O. van april 1957 opnieuw verlengd en wel tot en met 31 juli 1959, aldus een communiqué van de vakraad voor de metaalindustrie. Tijdens de premièrevoorstelling, die het Duitse circus Krone gisteravond in Haarlem gaf, is, voor de ogen van 5000 toeschouwers, de 49-jarige Hon gaarse trapezewerker Pierre Alizé uit de nok van de grote tent neerge stort en zwaar gewond. Onder ademloze stilte maakte de trapezewerker de 2H-salto, waarmee hij grote naam heeft verworven. De Jordan tot 25 gulden boete veroor deeld wegens overtreding van de maximumsnelheid te paard. De poli- ti2mannen, die Jordan, een vroegere jockey, bekeurd hadden, verklaar den, dat hij „als een gek" had gere den en boven het ter plaatse geldende maximum van 40 km. per uur was gekomen. Het Duitse vrachtschip „Essen" heeft donderdagnacht in de Cari bische zee op 200 mijl ten noord oosten van Cristobal (Panama) 38 opvarenden gered van het Columbi- aanse schip Rio Atrato, dat in brand was geraakt en gezonken, nadat zich aan boord een ontploffing had voor gedaan. Vijf opvarenden van het Co- lumbiaanse schip worden vermist. De hangbrug van Tancarville, de grootste brug van dit type in Europa, die de Seinne tussen Le Havre en Rouaan overspant, is vrij dag voor het verkeer geopend. De brug hangt op meer dan 50 meter hoogte boven de rivier. De grootste schepen kunnen er onderdoor varen. De bouwkosten bedroegen meer dan 8 miljard fr. De nieuwe brug bekort de afstand tussen Le Havre en Parijs met 30 km. applaudisseerde dankbaar maar Pier. re Alizé had nog niet helemaal zijn evenwicht hervonden. Hij had slechts met één hand de trapeze kunnen grij pen. Hij kon die niet houden en viel in de rand van het net. Vandaar zwiepte hij door en sloeg toen tegen de rand van de trap van het toneel, waarover het net niet was uitge spreid. Alizé deed wankelend nog enkele stappen en viel toen bloedend en bewusteloos van het podium. Voordat hij zijn onfortuinlijke salto maakte had AÜzé een nieuw num mer gelanceerd, dat ook al bijna was mislukt Hij kreeg toen een trapeze, die hij miste, tegen zijn buik en slechts door een snelle greep kon hij een val voorkomen. Na deze misstap werkte de trape zewerker zichtbaar onzeker. Zijn on zekerheid is hem waarschijnlijk nood lottig geworden. De Hongaar is met een wonde aan het achterhoofd en een hersenschudding naar de Maria- stichting gebracht waar geconsta teerd werd, dat hij een ingedeukt schedeldak had opgelopen. In de loop van de naéht is hij door dr. Van Zandbeek geopereerd. Naar wij vernamen, werd zijn toestand hedenmorgen gunstig genoemd. heeft het bedrijf, dat de afvalstoffen leverde, de vergunninghouder op de aanwezigheid van giftige stoffen op merkzaam gemaakt. De controle op de samenstelling van de te storten afval van het betrokken bedrijf is thans dermate verscherpt, dat een herhaling van de vergiftiging niet is te vrezen. De gevraagde verzekering dat in de toekomst zodanige vergiftiging van bodem, water of lucht, dat dit gevaren voor de bevolking oplevert vermeden zal worden, kan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid niet geven. Maatregelen welke ongetwijfeld verontreiniging van openbaar water en van de bodem zullen doen ver minderen, zijn in voorbereiding in de vorm van een wetsontwerp op de waterverontreiniging en een ont- werp-bestrijdingsmiddelenwet. Verkeerspleinen (na 1 oktober) voorsorteren toegestaan Nieuwe verkeersborden Bij Koninklijk Besluit is vastge steld, dat op de verkeerspleinen rechts houden niet meer verplicht is en dat eveneens links en rechts ge passeerd mag worden. Dit geldt alleen op die circuits met éénrichtingverkeer, die als zodanig worden kenbaar gemaakt door een speciaal nieuw ontworpen rond blauw bord, waarop drie gebogen witte pij len de richting in cirkelvorm aan geven. Binnen de bebouwde kommen zul len deze pleinen op de toeleidings- wegen door de borden op 50 meter afstand worden aangegeven. Buiten de bebouwde kommen is een afstand van 50 tot 100 meter voorgeschreven. In het wegenverkeersreglement zijn ook nog wijzigingen aangebracht be treffende tunnelwegen. Deze zullen worden aangegeven door een rond blauw bord, waarop een auto-silhouet onder een tunnelsymbool. Het einde van een tunnelweg wordt geken merkt door eenzelfde bord, echter met een brede witte dwarsstreep er over. gemarkeerde strook van hoogstens 36 meter lengte is aangebracht, mag daar niet gestopt of geparkeerd wor den. Ook stoppen en parkeren op aangegeven oversteekplaatsen is voor taan verboden. Inzake parkeerexcessen is een r.ieuw artikel (32a) in het wegen verkeersreglement opgenomen. Bij plaatselijke verordening wordt het mogelijk „het op de weg doen of la ten staan van voertuigen" te regelen, indien deze voertuigen daar kenne lijk voor handel of verhuur zijn neer gezet om er reclame mee te maken of voor het uitvoeren van grotere re paraties of onderhoudswerkzaamhe den door een beroepsmonteur of stal- hngsgaragehouder. Voorts kan bij plaatselijke straf verordening het parkeren van niet rijklare voertuigen worden beperkt. Motorvoertuigen, die niet harder dan 20 km snelheid kunnen rijden, zullen voortaan geen gebruik van speciale autowegen en tunnelwegen mogen maken. De voorschriften voor het afscher men van auto-achterwielen zijn ver scherpt. Tb. J. van der Heijden Lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie). WEET U HET OOK NIET Vraag. Dikke terpetijn. Ik heb gelezen, schrijft J. G. P., dat kleine gaatjes in gummi slangen gedicht kunnen worden met dikke terpetijn, Waar kan ik deze terpetijn krijgen? Antwoord: In grote drogisterijen Indien op de rijbaan van een tun- is deze wel verkrijgbaar wellicht on- nelweg een dubbele witte streep ge schilderd is, zal men deze niet mogen overschrijden en ook geen inhaalma noeuvre mogen maken. Voorts is een nieuw verbod gefor muleerd voor het vervoer van ont plofbare stoffen, vloeistoffen en gas sen over tunnelwegen. Het zal verder op tunnelwegen verboden zijn te rij den met overbeladen wagens en met wagens, waarvan de bestuurder door lading of passagiers in het uitzicht naar voren, op zij of op de linker rijbaan gehinderd of belemmerd wordt. Wagens met scherpe uitste kende delen of lading mogen alleen overdag en dan nog met een rode vlag over tunnelwegen rijden. Parkeer- en stopvoorschriften Voor het stoppen en parkeren in de buurt van bushalten is voortaan voorgeschreven, dat men er aan weerszijden van de haltepaal 12 nie ter vandaan moet blijven. Indien bij een bushalte een met witte blokken De commissie onderzoek militair aankoopbeleid heeft gefaald, meent majoor Koopmaim, die vindt dat de commissie over hem „valse en licht vaardige beschuldigingen" heeft uit gesproken, waardoor hem „schrij nend onrecht" is aangedaan. Dit blijkt uit de brief en de „nota van verweer" die de majoor der in tendance H. E. I. H. Koopmann (de hoofdpersoon van de geruchtmakende zaak-majoor K.) heeft gezonden aan de Tweede Kamer, de fractievoorzit ters in Eerste en Tweede Kamer en aan de minister van Defensie. „De commissie heeft zich in haar verslag beperkt tot een overigens volkomen onjuiste beoordeling van de behandeling van een drietal uit de vele bestelaanvragen. Eén hier van is bovendien nog als een vervolg opdracht te beschouwen. Alleen al in 1955 was ik echter verantwoordelijk voor ca. 300 bestel aanvragen. De desbetreffende leve ranciers waren verspreid over V. S.f Noorwegen, Denemarken en Groot- Brittannië. Het belang van de Koninklijke Landmacht om al deze bestelaanvra gen te realiseren in de vorm van tij dige aflevering van per jaar ca. 30.000 verschillende goedgekeurde en aan alle eisen voldoende artikelen moge de oorzaak zijn, dat ik wellicht fou ten zal hebben gemaakt. Ik ben mij hiervan in genen dele bewust en tot op heden heeft noch de commissie noch iemand anders ook maar één werkelijke fout vastgesteld". Aldus majoor Koopmann, die de Kamer verzoekt de inhoud van het rapport van de commissie niet als juist te willen aanvaarden of zonder meer voor kennisgeving te willen aanvaarden of althans de ongegron de en onjuiste veroordelingen van en conclusies over de gedragingen van S. B. DUYVERMAN DIR.-GENE- RAAL VAN „DEFENSIE" Bij beschikking van de minister van Defensie van 3 juli is bij het ministerie van Defensie ingesteld het directoraat-generaal van Defensie Met de functie van directeur-gene raal van Defensie is belast de heer S. B. Duyverman, tevoren directeur- generaal van Oorlog. SECRETARIS KVP 25 JAAR DOCTOR Op 9 juli a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat dr L. A. H. Albering, secretaris der KVP en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal op 30-jarige leeftijd de doctorstitel verwierf. Hij promoveerde aan de R.K. Universiteit te Groningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Doctor Albering was tot 1942 leraar aan het O.L. Vrouw Lyceum te Bre da, verbleef daarna een paar jaar in het gijzelaarskamp in St. Michiels gestel, was bij de bevrijding van het zuiden gewestelijk Commandant der Binnenlandse Strijdkrachten en na dien als majoor verbonden aan de Staf van Prins Bernhard. Op 1 jan. 1946 werd hij secretaris der KVP en sedert 1956 is hy tevens lid van de Tweede Kamer. personen te willen verwerpen. Deze veroordelingen en conclusies zijn zonder in een rechtsstaat gelden de waarborgen van hoor en weder hoor, bewijsvoering en openbaarheid, op onverantwoordelijk lichtvaardige, de betrokken personen nodeloos in eer en goede naam aantastende wyze door de commissie uitgesproken, al dus de heer Koopmann. Vervolgens gaat de majoor in de 36 pagina's tellende nota uitvoerig in op de kwesties rondom de kooktoe- stellen, de onderdelen Piat en het contract van Van Benthem. PREVENTIEF OORHEELKUNDIG ONDERZOEK GEWENST Dr. W. F. B. Brinkman, door de Radboudstichting benoemd tot hoog leraar in de neus-, keel- en oorheel kunde aan de R.K. Universiteit, heeft gistermiddag onder grote belang stelling zijn ambt aanvaard. Hij hield in de aula een rede, waar in hij wetenschappelijke beschouwin gen wijdde aan de organen van het oor. Aan het slot van zijn rede drong prof. Brinkman aan op meer pre ventief onderzoek op het terrein van de oorheelkunde en op jaarlijkse controle van de schooljeugd door de schoolartsen. Deze zouden moeten beschikken o/er een geluid-dichte ruimte, waarin 6 kinderen tegelijk met een audio meter onderzocht kunnen worden. Prof. Brinkman wees er op, dat maar al te vaak kinderen debiel verklaard worden, die het niet zijn. Zij wekken echter die indruk door hun slecht horendheid. Spreker constateerde, dat zich een geheel nieuwe en an dere gang van zaken bij het onder zoek van slechthorenden gaat ont wikkelen. Meer dan voorheen zal de oorarts zich moeten inleven in de wereld van de slechthorende. Verder moeten ook de ouders en andere op voeders van slechthorende kinderen geïnstrueerd worden of in de kli niek of aan huis. Bij meer dan de helft van de slechthorende kinderen hebben noch de ouders noch de verdere omgeving in de gaten dat de kinderen slecht horen. De gevolgen daarvan, zoals onoplettendheid, suffen, slecht spre ken worden in deze gevallen dus niet met slechthorendheid in verband gebracht, aldus prof. Brinkman, die de taak van de Universiteit en met name van neus-, keel- en oorheel- kundeafdeling in dit geval onder streepte. Scheepsberichten AAGTEKERK 3 juli van Mombasa naar Aden; AMSTELPARK passeert 3 juli Gibraltar naar Ceuta; ASTRID NAESS 3 juli te Bremerhaven; CAL- TEX Rotterdam (t) passeert 3 juli Kaap Vilano naar Rotterdam; EENHOORN passeert 3 juli Ouessant naar Piraeus; FARMSUM 4 juli te Honolulu; HES- TIA 3 Juli te Antwerpen; KABYLIA (t) 3 juli van Malmo naar Philadelphia; KREEFT 3 juli van Vigo naar Rotter dam; LARENBERG 3 juli van Cape Coast naar Duala; LEMSTERKERK passeert 3 juli Gibraltar naar Rotter dam; MYLADY passeert 3 juli Dover der de naam van Venetiaanse terpe tijn. Overigens kunt u deze kleine gaatjes vermoedelijk ook wel dicht maken zij het tijdelijk met goedkope) nagellak. Vraag Benelux verdrag. C. T. vraagt: wanneer had de definitieve ondertekening plaats van het Bene lux verdrag? Antwoord. Dat is nu al de zoveel ste vraag over dit verdrag, zodat wij veronderstellen, dat de vraag betrek king heeft op een prijsvraag, aan de oplossing waarvan wij niet wensen deel te nemen. Wij zouden daardoor de kans lopen in aanraking te komen met de rechter. Vraag. Tabakszaak. Aan welke eisen moet men voldoen om een ta bakszaak te beginnen? informeert v. S. Antwoord. Wij raden u aan u te laten voorlichten op het kantoor van de Kamer van Koophandel te Lei den. Vraag. Voetbalpool. Aan welke voorwaarden moet men voldoen om mee te kunnen doen aan de voetbal pool? wil v. S. weten. Antwoord. Nodig is het lidmaat schap (of ondersteunend lid) van een voetbalvereniging. Als u zich als zo danig laat inschrijven, krijgt u van die vereniging na inschrijving verdere instructies. Vraag. Foto's overdrukken. H. G. vraagt: kunt u mij de samenstel ling geven van de vloeistof die men gebruikt om foto's uit tijdschriften over te drukken? Antwoord. Foto's uit kranten e.d. kan men overdrukken wanneer men een blanco vel papier gelijkmatig in smeert met paraffine (vaste) en dit met de geparaffineerde zijde krachtig tegen de foto drukt. Aan het laagje paraffine hecht zich dan wat van de drukinkt, die medegenomen wordt, wanneer het papier van de krant af genomen wordt Men verkrijgt op deze wijze een afbeelding in spiegel beeld van de tekst of foto uit de naar Las Palmas; NAESS COMMAN DER (t) 3 juli van Fawley naar Mena; NIEUW AMSTERDAM 3 juli van Sout hampton 3 juli te Le Havre, 4 juli te Rotterdam verwacht; NOORD WIJK passeert 3 juli Dakar naar Las Palmas; ORANJE NASSAU 3 juli van Sout hampton naar Barbados; RIOUW pas seert 3 juli Barcelona naar Marseille; SALATIGA passeert 3 juli Gibraltar naar Antwerpen; SAMBAS 2 juli van Rangoon naar Penang; STRAAT MO ZAMBIQUE 4 juli te Mauritius; TARA 4 Juli te Hamburg; TAWALI 4 juli te Rangoon; TEIRESIAS passeert 3 juli Socotra naar Penang; TOMORI 3 juli van Suez en 3 Juli te Kaba; VAN WAERWUCK 3 juli van Manilla naar Hongkong; VIVIPARA (t) passeert 3 juli Malta naar Rotterdam; ZONNE- KERK 3 juli van Kobe naar Hongkong; AALSDIJK 3 Juli van New York naar Houston; AR GOS 4 juli van Iskenderum te Lipari; ATTIS 3 juli van Bachaque- ro naar Willemstad; BATU 4 juli van Mobile naar Charleston; CALAMARES 3 juli van Baltimore naar Havana; CASTOR 2 juli van Por of Spain, 9 Juli te Paramaribo verwacht; DORIS 3 Juli van New Orleans naar Laguaira; FRIESLAND (ssm) 4 juli te Setubal; GAASTERLAND passeert 3 juli Fer nando Noronha naar Las Palmas; HEC TOR 3 juli van Algiers, 5 Juli te Tunis verwacht; HELENA 3 juli van Cura cao, 4 juli te Guanta verwacht; ISIS 4 juli van Laguaira naar Puerto Cabello; KALYDON (t) 3 juli van Curasao naar Punta Cardon; KENNEMERLAND 4 juli van Hamburg naar Bremen; KO- ROVINA (t) 4 juli te Curasao; KYLIX (t) 3 juli van Miri naar Sydney; LEEU WARDEN passeert 3 juli San Salvador naar New York; LISSEKERK 3 juli te Basrah; NAESS TIGER (t) passeert 3 juli Ouessant naar Fao; NIAS 4 Juli te Guayaquil; OOSTKERK 4 juli te Ge nua; OOTMARSUM 3 juli te Hamburg; PRINS DER NEDERLANDEN 4 juli te Aruba; PRINS JOHAN WILLEM FRI- SO 3 juli van Montreal naar Toronto; PURMEREND (t) 4 juli te Algiers; RIOUW 4 juli te Marseille; SLAMAT 3 juli van Houston naar Tampico; SLO- TÉRDIJK 3 Juli van New York naar Antwerpen; TAMO passeert 3 juli Fer nando Noronha naar St. Vincent; TIBA passeert 3 juli Kaap Santa Martha Grande naar Rosario; TOMOCYCLUS 4 Juli te Puerto la Cruz; TWEELINGEN 3 juli van Narvik naar Rotterdam ZEE- LAND 3 juli van New York naar Hali fax; ASTEROPE 3 juli te Rotterdam; AVERDIJK 4 juli van Rotterdam naar Antwerpen; CLAVELLA (t) 3 juli te Rotterdam; CRANIA 4 juli te Rotter dam; HATHOR 3 Juli van Amsterdam naar Zuid-levant; HEEMSKERK 3 Juli te Rotterdam; JOSEF FRERING 3 Juli te Amsterdam; KENIA (t) 3 juli van Rotterdam naar Curacao; MARIEKERK 4 Juli te Rotterdam; NIEUW AMSTER DAM 4 juli te Rotterdam; STAD ALK MAAR 3 Juli van Amsterdam naar Lulea; VLIELAND 4 juli van Rotter dam naar zee (proeftocht). krant. Het succes hangt af van de aard van de drukinkt en het stevig aandrukken van het geparaffineerde op de krant Het beste gaat het bij een „verse" krant. Vraag. Hofmeesteres grote vaart. Ik bezit het ulo-diploma, ben 16 jaar en wil graag hqfmeesteresse worden op de grote vaart. Wat moet ik daar voor nog meer leren? Antwoord. De vakschool voor jon gens is gevestigd te Amsterdam, maar voor meisjes is ons geen op leidingsschool bekend. Uit ervaring is ons bekend, dat een hofmeesteresse aan boord van een passagiersschip op de hoogte moet zijn met kinder verzorging, verpleging enz. Onder het hofmeesteresseberoep is nog al verloop, dus is in sommige tyden de vraag groter dan in andere tyden (seizoen-invloeden door het aan vaarden van een betrekking aan de wal). Stel u eens in verbinding met de grote scheepvaartmaatschappijen in Amsterdam en Rotterdam en men zal u gaarne nader inlichten. U bent nog wel erg jong hoor! Vraag. Grote vaart. Tot wie moet ik mij wenden om een batrek king te krijgen bij de grote vaart? Antwoord. Arbeidsbemiddeling verleent het gewestelijk arbeidsbu reau. Aldaar kan men u wel adressen opgeven. Ook kunt u zich wenden tot de grote scheepvaartmaatschap pijen in Amsterdam en Rotterdam. Slaat u de telefoongids er maar eens op na. Vraag. Het adres van R.K. va kantieoorden. Antwoord. Wij raden alle lezers aan, het hierna volgende adres te noteren, zodat wy het niet iedere week behoeven te vermelden. Kath. Vakantiehuizen en Jeugdherbergen- centr., Nachtegaalstr. 60bis, Utrecht. Vraag A.O.WKrygt iemand, die ongehuwden A.O.W. trekt, het bedrag van de gehuwden A.O.W. als hij trouwt met een vrouw, die jonger is? Antwoord: Dan krijgt hij inderdaad een gehuwden-uitkering; de vrouw behoeft daarvoor geen 65 jaar te zyn. Vraag: Adres voor het kloppen van vast kleed (Mevr. K. te H.). Antwoord: Het is ons niet toege staan via deze rubriek adressen van endernemingen e.d. te verstrekken. Reeds verscheidene malen hebben wij dit op deze plaats betoogd. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Zwolle; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Utrecht, Amersfoort, Nykerk, Harderwijk, Zwolle; afstand 150 km. Marktberichten LEEUWARDEN. 3 juli. Kaas Goudse ƒ2.00—2.01, Edammer 1.86— 1.87, broodkaas 1.86—1.87. Stemming redelijk. VEUR. 3 juli. Groente. Kas- komkommersA 20—23, idem B 19 21, idem C 1415, platglaskomkom- mers A 26—33, idem B 24—29, idemC 2225, idem D 18—23, warenhuis- komkommers A 2934, idem B 23— 26, idem C 20—23, idem D 16—17, kroten 10—12, bospeen 41—49, was- peen 27—39, peterselie 15—17, rode bessen 8287, aardbeien per kg 160 —165, sla A 410—780, tomaten A 500 —520, idem B 480—490, idemC 440— 450, idem CC 340360, bleekselderij 4650, bloemkool A 42—51, idem B 32—37, idem C 25—31, idem D 15—19, and-ijvie 1320, stamibonen 134139, snijbonen 105—111, tuinbonen 16— 21, spinazie 27—33, postelein 14—19. KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 juli. Groente. Wasp« en A export 4.50— 63.0, waspeen B export 6.608.40, waspeen binnenl. 3.605.60, bloem kool I 42.00—68.00, bloemkool II 14.00 32.00, bospeen 30.0043.00, kom kommers 20.00—24.00, spitskool 44.00 47.00, princessebonen per kg. 1.55— 1.70, aardbeien 0.430.45, per doosje. Tuinbonen 16.06—38.00. boskroten 10.0016.00, uien per 100 bos 16.00 18.00 bonenkruid 10.0015.00, sla 3.20 —7.10, peterselie 9.0O—14.00, blauw schokkers 75.0083.00, kroten per 100 kg. .-5.10—5.40, selderie 17.00 18.00, doperwten 61.00—83.00, rabar ber 21.0022.00, aardappelen per kist 4.405.90, stamsny bonen per kg. 1.40 1.45. Aanvoer waspeen 55.000 kg. waarvan 37.000 kg. voor export werd gekocht. Bloemkool 11.000. Bospeen 7000 bos. VTNKEVEEN. 3 juli. Groente. Capucyners 73—81, doperwten 77— 78, snijbonen 135—157, stambonen 146 —165, tuinbonen 10—20, andijvie 8 13, postelein 15—22, rabaiber 19—25, rode kool 25, spinazie 832, spitskool II 3435, tomaten 52—80, uien 17 19, waspeen 1837 cent per kg. bloemkool 15—67 cent per stuk. Kom kommers 0—18, si a 310 cent per stuk. Bospeen 21—34, kroten 1617, peterselie 3—7, selderij 6—19 cent per bos. j

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5