'ie puzzelt ei* meel Paradijsparade 0LMED0 WIMBLEDONKAMPIOEN DOOR ZEGE OP AUSTRALIËR LAVER De Kleine der LIEFDE ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Horizontaal: 1. stand, 5. munt in Nederl., 8. bundel, 9. de Griekse let ter d, 12. voorzetsel, 14. keurig, 15. hoofdstad van het sultanaat Oman, 17. mannelijk beroep, 19. pers. voor- naamw., 20. deel van een anker (scheepsterm), 21. gebod, 23. gewicht (afk.), 24. gewicht in China, 25. berg- doortocht, 27. jongensnaam, 29. stop van een vat, 31. te zuinig, ook schraal, 33. zijtak Donau, 35. titel (afk.), 36. water in N. Brab., 37. maanstand, 39. railroad (afk.), 40. stad in de Opper Lausitz ten N.O. van Dresden, 41. uitvinder van de lucifers, 42. schei kundig element (afk.), 43. welaan, 44. voorzetsel, 45. meisjesnaam, 46. inwendig lichaamsdeel, 48. onbep. voornaamw,, 52. kort, afgebroken ge luid, 54. inhoudsmaat voor schepen, 56. gem. in Gelderl., 57. knaagdier, 58. nevenschikkend voegwoord, 60. onbep. voornaamw., 62. bekend dier, 63. voegwoord, 64. rivier in Egypte, 66. rustig, 69. bijriviertje van de Neckar in Wurtemberg, 70. door weekt, 72. adellijke titel, 73. zoek, verloren, 74. vreemde munt, 75. niet gesloten. Verticaal: 1. vaatwerk, 2. rund, 3. gem. in N.H., 4. wederk. voornaamw., 5. beroemd Nederl. leerdichter, 6. voorzetsel, 7. deel van een boom, 8. snavel van een vogel, 10. boom, 11. scheikundig element (afk.), 13. bij woord, 14. eiland ten W. van Suma tra, 15. onbep. voornaamw., 16. gra vure, 18. schaaldier, 20. lekkage (scheepsterm), 22. voorzetsel, 24. kwel ling, 25. familielid, 26. muzieknoot, 28. in 't oog vallend, 30. muziekin strument, 31. stad aan de Wolga, 32. zeer stellig, 34. strijdperk, 36. meis jesnaam, 38. oude benaming voor li- ter, 46. stad in Mexico, 47. kleefmid- del, 49. dat is (afk. Lat.), 50. jongens naam, 51. voorzetsel, 52. hoofddeksel, 53. stad in Opper Oostenrijk, a. d. Donau, 55. spitse bek van een vogel, 57. wiel, 59. niet grof, 61. berg, waar op Mozes stierf, 62. riVier in Italië, 63. nauw, 65. baanronde (sport), 67. Darlene Hard plaatste zich !n nog twee eindstrijden De 23-jarige Olmedo heeft te Wimble don de kroon op zijn nog prille carrière gezet, waarin hij als een meteoor omhoog is geschoten. Immers, toen hij vorig jaar december voor Amerika de T_vis Cup hielp terugwinnen op Australië en bo vendien het internationale kampioen schap van Australië op zijn naam schreef, vestigde de Perua voorgoed zijn re putatie in de internationale tenniswe reld. Hij plaatste zich bovendien als eer ste op de wereldtennisranglijst en dat hij deze plaats waardig is, heeft hij in het tournooi te Wimbledon getoond. Slechts twee sets heeft hij in het enkel-spel moe ten afstaan, één aan Krishnan, die hem zo verrassend op Queens club versloeg en één aan Ayala, In de finale was hij onaantastbaar voor de 19-jarige Austra liër Rod Laver, die na 1 uur en 12 mi nuten moest capituleren. Het was een eindstrijd zonder bepaald briljant ten nis, maar toch wel boeiend, vooral door het taaie verzet van Laver, wiens spel echter leed onder de dru die de be langrijkheid van de strijd erop legde. La- vers spel was aanmerkelijk minder vast dan in de halve eindstrijd tegen Mackay en reeds spoedig was duidelijk, dat hij in zijn opzet om als eerste ongeplaatste speler Wimbledon te winnen, niet zou slagen. Olmedo, de eerste Zuidamerikaanse Wimbledonkampioen, speelde als een panter, razendsnel en slim. Het zeer ge varieerde spel van Olmedo imponeerde de jonge Australiër dermate, dat hij mei 15 achter kwam te staan. Weliswaar slaagde Laver er daarna in door Olmedo's service te breken de enige keer in de hele partij zich enigszins te herstellen maar met een love game schreef de Pe ruaan de eerste set op zijn naam: 64 Ook bij het begin van de tweede sel stond Lavers service stc k cnder druk maar niettemin slaagde de Australiëi erin met 42 voor te komen. Olmedo brak echter door in de zevende game voornamelijk op Lavers foute volleys en de Australiër verloor zijn service weder om in de negende game, toen een dub- bel-fout hem in moeilijkheden bracht Het was eveneens een dubbel-fout zijn vijfde in de party die ertoe leidde, dat afkorting van dona, 68. jaar (afk. Lat.), 69. telwoord, 71. voorzetsel, 73. voornaamwoord. Wie een van de beide prijzen van vijf gulden die ook deze week weer worden verloot onder inzen ders van een goede oplossing op ne- vengaande kruiswoordpuzzel dient zijn inzending voor donderdagmor gen 12 uur, te (doen) bezorgen bij de PUZZELREDACTIE van de Leidse Courant. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. mimosa, 6. Fatima, 12. isola, 13. Nabal, 14. Se, 15. man, 17. ets, 18. ra, 19. erf, 21. regie, 23. bes, 24. rein, 26. pek, 27. link, 28. tam, 30. hek, 31. hap, 32. toe, 34. ruk, 36. Ede, 39. olim, 41. bel, 43. star, 45. nes, 46. peter, 48. sla, 49. in, 50. val, 51. lis, 53. dr, 54. citer, 53. tarra, 58. Antrim, 59. senaat. Verticaal: 1. misère, 2. Isère, 3. M.O., 4. olm, 5. Saar, 7. ante, 8. tas, 1. ib, 10. Maren, 11. Alaska, 16. nep, 17. eik, 20. fit, 22. gek, 23. bik, 25. Na hum, 27. Leeds, 29. mak, 30. hoe, 33. Monica, 34. ris, 35. met, 37. ets, 38. Ararat, 40. Lenin, 41. bel, 42. lel, 44. aldra, 46. pari, 47. rite, 50. ver, 52. San, 55. t.t., 57. ra. Het geluk heeft weer twee abon nees besprongen, die de vorige week een oplossing op onze puzzel instuur den. Het zijn mevr. J. H. Klein Gunnewick, Pinksterbloem 6, Leider dorp en de heer P. Cornelisse, Van Lennepstraat la, in Leiden. Zij krijgen hun prijzen spoedig toegezonden. MGR LEMMENS 50 JAAR PRIESTER Op 26 augustus zal mgr dr J. H. G. Lemmens zijn gouden priesterfeest vieren. Mgr Lemmens heeft echter de wens te kennen gegeven, alle uiter lijke feestviering achterwege te doen blijven. Hij wil de 26ste augustus te midden van de priesters van het bis dom Roermond, die hij voor het me rendeel zelf tot priester gewijd heeft, doorbrengen op het seminarie te Rolduc. Brandende boerderij stak andere aan Te Jubbega (Fr.) zijn gistermiddag twee boerderijen door brand ver woest. Omstreeks kwart over twee brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van de veehouder S. Oosterhof. Het vuur werd aangewakkerd door een krach tige wind en greep zeer snel om zich heen. Van de inboedel kon niets wor den gered. Schuur en woonhuis brandden tot de grond toe af. Onge veer twintig voer hooi ging verloren. Terwijl de brandweren uit Jubbega en Heerenveen bezig waren met blus. sen sloegen vlammen plotseling ook uit het dak van de aan de overkant van de weg staande boerderij van de veehouder R. A. Bos. Overwaaien de vonken hadden het stro onder de dakpannen van de schuur vlam doen vatten. Ook hier werden schuur en woonhuis volledig verwoest. CHRISTENDOM EN ISLAM. Dr. W. A. Bijlefeld te Oegstgeest, die 18 juni jongstleden aan de rijks universiteit tot doctor in de theologie promoveerde en voornemens is, be gin juli naar Nigeria te vertrekken, waar hij in opdracht van de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk werkzaam zal zijn voor het nader contact met de Islam, heeft van dr. Kenneth, leider van de Islam zending in 't Nabije Oosten en hoofdredacteur van Moslim World, het internationale zendingsblad, een uitnodiging ont vangen om eind juli in Jeruzalem twee lezingen te houden. Dr. Bijle feld zal deze lezingen houden in het kader van een zomercursus voor christenen en islamieten. Hij zal spreken over: „De dialoog van de Profeet met Jodendom en Christen dom" en „Hoe nu verder met de stu die van de Islam en het Christen dom?" MARIE KOENEN ERNSTIG ZIEK De in Houthem-St Gerlacht wo nende romanschrijfster dr Marie Koenen, die dit jaar haar 80ste ver jaardag vierde, is dezer dagen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht opgenomen. Uit voorzorg zijn haar de sacramenten der stervenden toe gediend. STEKELBAARSJES Er zijn soms van die kleine dingen, die ons plotseling treffen. Een daarvan is, dat het schijnt dat straatjongens tegen woordig niet meer, zoals nog geen twintig jaar ge leden, er opuit gaan om stekelbaarsjes te vissen met een hengel en een primiti „tuigje" van wat garen, een kurk en een Kromme speld. Tegenwoor dig weet een straatjongen alles van het vissen en heeft hij vaak, nauwelijks zjven jaar oud, ai de be schikking rver een „ech te" hengel. Geloof maar niet, dat hij tevreden is met minder dan een echt voorntjel We overwogen dat bij het lezen van de openbare les, die dr J. J. A. v. Ier se! cLje week gaf bij het aanvaarden van zijn lecto raat in de experimentele dierkunde aan de Leidse universiteit, in de afgelo pen week. Wat hebben wij genoten van het vissen op stekel tjes: We waren blij met een „kuitschieter" en ju belden om de vangst van een „roodkaakje". Maai het mooiste was nog wel het kijken naar de visjes als ze eenmaal zwommen in het aqarium, dat we met zorg voor hen hadden klaargemaakt. Tot onze spijt hebben wij nooit jon ge stekeltjes geboren zien worden in ons bakje. En we hebben toch urenlang zitten kijken! Een eigen schap, die een etholoog dient te bezitten, zo zegt dr Van Iersel, is 'n zekere mate van geduld. „Wij, dit niet veel begrepen van wat de stekeltjes elkaar dansend en sidderend voor attenties bewezen, hebben dit onderbewust onder gaan. Hoe interessant is het, te lezen wat dr Van Iersel aan de driedoorn- stekelbaarsjes ontdekte. Het stekeltje, dat zich meester waant van een deel van een sloot kan op twee wijzen reageren op de aanwezigheid van een andere stekelbaars: sexu- eel en agr ,sief. De heer Van Iersel stolde vast, dal de visjes niet principieel- anders .eageren wanneer ze een model-soortgenoo- voorgezet krijgen, in ver gelijking tot hun reacties op de aanwezigheid van een levend „model". Hij nam de proeven o.m dc een goed baltsend vrouwtje of een stabiel reagerend rivaal-mannet je in een vrij bdele gla zen buis aan te bieden aan het te testen visje. Hel wijfje in de buis kon hei mannetje, dat haar voor zich uit trachtte te drij ven, niet volgen; het man netje kon niet vluchtei en zo bleven de prikkels op dezelfde plaats waar neembaar. Na analyse van de ge gevens bleek, dat de be paalde handelingen, sexu- eel en rggressief, jegens '1 wijfje gezamenlijK in he vigheid toe- of afnemen Dit g. ook voor de ag- gressieviteit tegen het ri vaal-mar netje. Men kan de reactie sterkte tegenover een ri vaal en een wijfje verge lijk- i uit het feit, dat de sexuele activiteit tegen over het wijfje, gemeter b.v. aan he. aantal malen dat het mannetje de leid- reactie naar het nest laat zien, in het verloop van enkele dagen na de vol tooiing van het nest, stijgt; zo ook de aggressie tegen de rivaal, a kan het tem po van stijgen voor beide typen van gedrag bij ver schillende dieren verschil len. Deze gezamenlijke stijging van beide activi teiten gaat niet onbeperkt door. Bij het bereiken var een zekere hoogte van sexuele' tiviteit tigem over het wijfje ziet men de aggressie tegenover het mannetje afnemen. Ook geldt omgekeerd dat, als de aggressie een hoge waarde bereikt, op een be paalde dag de sexuele ac tiviteit relatief laag is. Dr. Van Iersel meent te kunnen vaststellen, dat het bijt en stootgedrag te genover mannetje en wijf jes door dezelfde factoren wordt veroorzaakt. Blijk baar bestaat er in het pa- ringsspel van de drie- doornstekelbaars ook tegen optimaal reagerende wijf jes, een regelmatige af wisseling tussen aggressie en sexueel gedrag. Func tioneel gesproken staat ook de aggressie, die het mannetje tegenover het wijfje demonstreert, in dienst v-n het objectieve doel van dc ele balts, n.l de bevruchting van de eieri n. Wanneer een stekel baarsmannetje het oog heeft laten vallen op een wijfje, nadert hij haar met een zigzaggende baan, het is maar één onderdeel uit het paringsspel van de vissen maar elk onderdeel van de bewegingen die het mannetje maakt spreekt een boekdeel uit hun klei ne leven. Elke „zigzag", die het mannetje in dc richting van het wijfje maakt, bestaat uit een zij waartse sprong, onmiddel lijk gevolgd door een zwembeweging in de rich ting van zijn aangebedene Na elke zigzag is er een kort moment van rust waarna le volgende wordt uitgevoerd. Dit gebeurt drie tot zes maal, waarna het mannetje, vlakbij haar gekomen, door snel te draaien haar naar het nest tracht te leiden. Het waarnemen van de „doodgewone"' stekelbaars jes is zeker niet iets,, dat „de wetenschap" aleen aangaat: er valt ook voor straatjongens, veel aan te genieten. Laver de enige doorbraak van zijn ser vice in d derde set moest toestaan. Het gebe'- de in de tiende game, nadat hij tot 45 de strijd goed in evenwicht had weten te houden. Dit was fataal en La vers nederlaag was ec feit. Olmedo was kampioen, weliswaar geen kampioer van het formaat Kramer of Sedgman, maar ongetwijfeld op dit moment 's wereld: sterkste amateurtennisspeler. En amateur zal liy in ieder geval voorlopig blijven, zo verklaarde hij tenminste na afloop. Er had hem boven dien van de zijde van promotor Kramer nog geen enkele aanbieding bere'kt. Hij keert terug naar de collegebanken hi' studeert in Zuid-Californië voor accoun tant en hoopt voor Amerika dit jaar de Davis Cup te kunnen verdedigen. Niettemin boekte Laver een succes Met Darlene hard zegevierde hij in de halve finale van het gemengd dubbel spel met 62, 57, 62 over de Engels- Mexicaanse combinatie KnightRami- Drie Amerikanen en een Engelse zul len strijden om de titel 'n het dames-dub belspel. Aan de ene kant Darlene Hard en Jane Arth, aan de andere de Ameri kaanse Fleitz en de Engelse Christine Truman. CRICKET DE DERDE TESTMATCH ENGELAND—INDIA Het ziet er naar uit, dat het Engelse testteam ook de derde wedstrijd tegen India, die donderdag te Leeds is be gonnen, zonder veel moeite zal winnen. Doordat Colin Cowdrey, de gerouti neerde Engelse batsman, met 148 runs not out bleef, kwam Engelandop de tweede dag van deze derde testmatch tot een score van 408 voor 4 en nam daarmee al een voorsprong van 247 runs met nog zes eerste inningswickets in handen. De innings van Cowdrey be vatte vier fantastische zessen en dertien vieren. Behalve Cowdrey zorgde voorts Ken Barrington, Gilbert Parkhouse en Geoff Pullar voor een groot aantal runs. Barrington scoorde 80 punten, Park- house 78 en Pullar 75. „Ik weet wel, dat de wagen eerst in gereden moet worden, maar zó lang zaam hoef je toch ook weer niet te rijden Een stierenvechter komt thuis. ju n,i",'ft'i/T/f. '/'.i iii"j i A"i'i d11 De goede daad van de dag. „Zo, dat is pas kegelen." 19) „De schrijver en ik weten anders heel goed, wat we doen. „Nou, Charlie, hou nou op met schreeuwen. Sluit je mond en ge bruik je oren eens voor de verande ring. Ga je gang, jongetje, vertel het hun". „Volgens mij is het stuk over matig sensationeel", zei Gerry. „De karakters zijn onwaarschijnlijk. Lin da is een pracht vrouw, maar ze is tè prachtig. De slechte jongen is tè slecht, het goede meisje tè goed, de pedante schoolmeester tè pedant.." „Beslist", zei Lewis. „Net wat ik altijd gezegd heb". „De gesprekken zijn veel te ge zwollen en veel te lang. In het ge wone leven spreken de mensen, maar ze houden geen toespraken". „Precies". „Onzin", zei Charlie. „En het stuk is topzwaar met Linda. Ze is een prachtig karakter, maar er zit een veel te grote dosis van haar geluk in het stuk. Ze moet door Reita Lambert beknot worden en de andere karak ters meer uitgebreid". „Juist". Een koele, langzame stem zei: „Ik moet beknot worden. Wat bedoelt hij daar in vredesnaam mee?" Gerry had Lola bijna vergeten, hij had bijna alles vergeten door de dringende noodzaak die hem hier heen had doen komen. Hij keek haar nu aan, maar ze keek langs hem heen naar Charlie en ze sprak ook tot Charlie. Haar blauwe ogen waren hard als staal en haar lieve gezicht was het gezicht van een standbeeld. „Waar daast die man over?", vroeg ze onschuldig aan Charlie. Die man! Gerry ging op haar toe. „Ik geloof, dat ik gevonden heb, wat er verkeerd is aan het stuk, Lola" zei hij. „Het kwam bij me op, toen ik daar op de voorste rij toe keek. Het is een quaestie van het juiste evenwicht. De rol van Linda is te groot, de andere rollen zijn te klein „Hij heeft gelijk", riep Lewis. „Linda beheerst bijna elke scène in het stuk". Lola richtte haar staalharde ogen op de directeur. „Ik dacht, dat dat de bedoeling was", zei ze, „ik veronderstelde, dat Linda de rol voor een ster zou zijn". „Het zou een veel grotere rol zijn", zei Gerry haastig, „als de anderen ze meer steunden. Als zij door poppen omringd is hoeft ze zelf niet meer dan een pop te zijn om hen te be heersen". „Vreemd, dat de schrijver daar niet aan dacht", zei Lola liefjes. Toen lachte ze luchtig en zei tot Charlie: „Dit is werkelijk al te dwaas. Iemand, die nog nooit in zijn leven een toneelstuk geschreven heeft en niets van het toneel of toneel spelen af weet, zal ons vertellen wat we moeten doen". Hij kon niet geloven, dat dit Lola was. Dit was een vreemde vrouw, die hij nooit eerder gezien had. Hij trad dichter op haar toe om haar te dwin gen hem aan te kijken. „Lola, beste, ik probeer slechts het stuk te redden". Ze keek hem nu aan. „Weet je dat zeker? Weet je zeker dat je niet expres tracht het te be derven? Je weet, dat je wilde dat het mislukte. Dat heb je toch altijd ge wild, niet?" „Ik dacht altijd, dat het beslist mislukken moest, totdat ik vandaag zag „Vandaag zag je, dat je het bij het verkeerde eind haden dat ik ge lijk had". „Nu denk ik, dat het ding een kans heeft. Daarom kwam ik de zaal weer in. Ik weet, dat je me dat kwalijk neernt, ik vind het zelf niet plezierig. Maar ik stel mijn eigen be langen ter zijde, ik denk aan Doxie, Jij moest ook aan haar denken. Ik ge loof werkelijk, dat als je mijn raad opvolgt „En mijn rol beknot totdat er niets van overblijftze legde haar kleine vuisten tegen haar borst. „Je had er het recht niet toe. Je maakt me vreselijk in de war. Je brengt me uit de stemming. Ik zal nu niet staat zijn nog te repeteren". „Nou, wacht eens even", schreeuw de Lewis. „Ik ben het met Miles eens. Als we.maar Charlie viel hem in de rede. „Of dit stuk wordt gespeeld zoals het geschreven is, of je kunt een andere regisseur zoeken, Lewis". „En een andere ster", zei Lola. Weinig dingen in het leven zijn zo dramatisch als een ultimatum. Nie mand wist dat beter dan Lola en, al meende ze het nog zo oprecht, ze, wist heel goed, hoe prachtig op het juiste ogenblik haar uitdaging kwam. Deze geïmproviseerde scène moest er wel toe leiden, alsof ze door een bekwaam schrijver geschreven was; geen andere zin was op dat ogenblik zo geschikt als dat „En een andere ster!", gesproken zoals Lola hem sprak, met onderdrukte smart en met geweldige zelfbeheersing van iemand die zich bukt voor het onvermijde lijke. Maar voor Doxie, die vooraan in de zaal zat en haar tranen van haar wangen veegde, was een ultimatum iets beslissends, dat geen terugweg open liet en het was op dat ogen blik, dat ze ophield passieve toe schouwster te blijven en een kleine rol in het drama begon te spelen. Voordien had ze in een soort ver doving gezeten, geheel in de ban van haar eigen gedachten en van het drama op het toneel Na de hevige en onverwachte uitbarsting van Gerry was ze in de zaal teruggerend en had ze tastend haar weg naar haar stoel gezocht, dankbaar dat het donker haar verdriet verborg. Ze voelde zich gekwetst en verslagen als was ze een trap afgevallen Het waren niet alleen Gerry's sombere voorspellingen betreffende het stuk, die haar hadden gekwetst. Ze kon niet begrijpen, hoe hij zo ruw en wreed tot haar had kunnen spre ken. Hij was altijd zo lief, zo vrien delijk, zo beschermend geweest. Wetende, dat ze zich verlegen en vreemd onder Lola's vrienden voelde had hij zich van de beginne af in haar buurt gehouden, voorgevende dat hun gezamenlijk gemis aan „to neelglans", zoals hij het noemde, een band tussen hen vormde. Ze dacht, dat hij dat deed omdat hij haar wel mocht; ze had zeker ge weten, dat hij haar elke dag meer was gaan mogen. En nu had hij haar op zo'n vreselijke manier bejegend. Doxie kon haar tranen niet in houden. Ze rolden langs haar wan gen en ze veegde ze juist met een natte zakdoek weg, toen Nigel Tucker naast haar plaats nam. Eerst dacht ze, dat Gerry het was, die zijn ver ontschuldigingen kwam aanbieden. Toen ze zag, dat het Nigel maar was, stroomden haar tranen nog harder. Hij legde zijn arm op de rugleuning vair haar stoel en klopte haar op de schouder. „Kom, kom, als uw publiek zich op zo'n manie? gaat gedragen, zal het nodig zijn bij elk entrée een zak doek cadeau te doen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4