DE LEIDSE BIOSCOPEN Eens lagen de bomschuiien op hei sirand van Noordwijk MEDISCHE DIENSTEN Viervoudig jubileum bij Van Wijk en Heringa Inzet van Oranjefeesten te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Gezellig boekje over volksleven van kustplaats In de oud-Leidenserie is heden een boekje verschenen over het Noord wij ks volksleven, dat is samengesteld door de commisie voor Volkskunde van de vereniging Oud Leiden. Het is een aantrekkelijk met foto's verluchte uitgave geworden, mede dank zij de geslaagde omslag, waar op een bejaarde Noord wij kse met „mopmuts en gouden oorijzers" staat afgebeeld. Mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester van Noordwijk, schreef een inleiding. Verschillende medewer kers schreven de hoofdstukken daar na. De heer Piet de Groot denkt te rug als oude „Noordwij k-opZeeër" aan de tijd, waarin de zee nog het hoofdbestaan van de tegenwoordige badplaats vormde. „Welk een leven digheid gaven de schilderachtige bom schuiten met telkens wisselende as pecten aan ons strandje, wat leefde de gehele bevolking mee met het wel en wee van het „schuitenvolk" en hoeveel handen buiten de eigenlijk zeevarenden vonden dagelijks werk in de omvangrijke arbeid die een eigen visserij met zich meebreigt". Omstreeks dé eeuwwisseling telde de Noordwijkse vissersvloot ca. 17 tot 20 eenheden verdeeld over de re derijen Piet van Duin, Engel Smit, Leen van der Deyl, J. van der Deyl en W. H. Konijneburg. Liet waren schepen zonder kiel in de vorm van een grote sigaren kist met een grote en een kleine mast en brede zwaarden op de zij den, die het visserijmerk NW in hun zeilen voerden. In het voorjaar werd de „kantvisserij" beoefend, waarbij de schuiten niet ver van de kust in de „Buitenlek" visten naar hoofdzakelijk schar, tong en andere platvis. In dit hoofdstuk wordt ook beschreven hoe de verkoop van de „snezen" die op het strand waren uitgestald, plaats vond onder leiding van Engel Smit, die een stok meevoerde, waarboven het wapen van Noordwijk prijkte. Foto: Volledige oorijzerdracht van Noordwijkse: „mopmuts" met oor ijzers en bijpassende spelden, gedra gen bij een jak met „berta". Andere hoofdstukken vindt men ■**in dit leuke boekje. We noemen: Noordwijk in zijn Omgeving (Mr. S. J. Fockema Andreae); H. Jeroen- Martelaar door deken J. P. A. Brink man, waarin deze als veronderstel ling uitspreekt, dat de naam Jeroen afkomt van „de Ier", zoals de bewo ners de heilige in de volksmond ge noemd zullen hebben. „De devotie tot St. Jeroen bleef niet beperkt tot Noordwijk en Egmond maar Ver breidde zich allerwegen. Uit alle ge westen trokken de pelgrims naar Noordwijk". De heer R. C. Hekker schrijft over vissers woningen, rederijen en boeren huizen in Noordwijk aan Zee en de heer A. Bicker Caarten over spot namen in de beide Noord wij ken. Voorts kan men lezen over dialecten, de klederdracht, de kerkgang, de kruidenteelt, de Sint Jorisdoelen en de blazoenen in deze Doelen, waarna het boékje besluit met een lijst van literatuur betreffende het Noord wijkse volksleven. VOORSCHOTEN Geslaagd. Voor het ingenieurs examen tropische landbouwplanten teelt slaagde aan de landbouwhoge school te Wageningen de heer C. A. van der Lee, alhier. WASSENAAR Geslaagd. De heer E. S. de Ko ning, alhier, slaagde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen voor het propaedeutisch examen in de landbouwwetenschappen. Aan de zelfde hogeschool slaagde voor het kandidaatsexamen tuin- en land schapsarchitectuur de heer H. de Graaf, alhier. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de Kerkbrug met ingang van 6 juli a.s. voor de duur der herstel werkzaamheden is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangers, in beide richtingen. Voor Leiden en Omgeving Leiden: De artsen Pieterse, Postel, Jansen, Langezaal en Verhoef. Apo theek: Van Driesum, Mare 110. Tel. 20406. (Tot zaterdagmiddag, 6 uur: Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4. Alkemade: Dr. v. d. Bijl, Kerkstraat 91, Oudewetering. Tel. K1713—217 en dr. v. d. Werf, Koppoellaan 1, Rijp- wetering. Tel. KI 712—202. Alphen aan den Rijn: Dr. H. van Kooten. Tel. 2079. Bodegraven: Dr. D. Ragay, Noord straat. Tel. 2030 en zr De Groot, Ire- nestraat. Tel. 2599. De apotheek is ge opend van 122 en van 57 uur nam. Hazerswoude: Zr. v. d. Gaast. Tel. 375 (b.g.g. 505) Koudekerk Men belle bij ongevallen aan de Rijndijk-Ha- zerswoude steeds 01714278. Katwijk aan den Rijn: Dr. H. M. Hueting. Tel. 2102. Apotheek Prince- straat 3, Katwijk aan Zee, tel. 2755. Katwijk aan Zee. Dr. K. J. E. Slag molen. Tel. 2336. Apotheek Prince- straat 3, tel. 2755. Koudekerk: Zie Hazerswoude. Langeraar: Dr. J. Sandkuyl. Tel. KI 722—139. Leiderdorp: Dr. E. J. Hoefman. Tel. K1720—30070. Leidschendam: Dr. J. W. Ludwig, Voorburgseweg 22. Tel. 1532. Kruis- dienst, Voorb.weg 2. Tel. 1449; am bulance: Venestraat 70e, tel. 2200. Lisse: Dr. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. Nieuwkoop: Dr. K. Gill, Zwammer- dam, tel. K1726—2527. Nieuwveen Zie Langeraar. Noordwijk Dr. J. van Nes, Tel. 240<5. De apotheek te Noordwijk aan Zee is geopend van 11.30—48 uur nam. Wit-Gele Kruis zr Hooymana tel. 3388. Noordwijkerhout, Dr A. G. Th. van der Lugt, Hoogduinweg 20 De Zilk, Tel. K 2520—5707. Oegstgeest Dr J. H. Meissner, tel. 24865. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dr J. M. van Nes,, Hoofdstraat 115, Tel. 02532—7119. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dr H. Walenkamp, Warmond. Tel. K 1711-^220. Voorschoten Dr F. J. M. Toni no, Voorstraat 23, Tel. 2493. Zuster: Ge zondheidscentrum, Van Wijngaarden laan 1, Tel. 2177. Warmond. Zie Voorhout. Wassenaar De artsen R. S. ten Gistermiddag werd op feestelijke wijze het jubileum gevierd van Neeltje Bekooy, die sinds 3 juli 1919 aan de firma van Wijk en Heringa N.V. verbonden is. Zij is als een on misbaar medewerkster met de zaak meegegroeid en heeft tegenslagen, zowel als goede tijden gedurende die 40 jaar gekend en bleef altijd mon ter en opgeruimd, een vraagbaak voor veel jonge meisjes. De wijze, waarop zij na 1945, daarvoor werkte zij in de breierij, de koffie, thee en lekkere hapjes verzorgde en rond bracht, was zo prettig en vriendelijk, dat zij behalve waardering, overal sympathie vond. Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apo theker: dr P. Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge Zie' Langeraar. Zilk Zie Noordwijkerhout. Zoetemeer Dr. J. H. N. Bruyn, Tel. 3059. Wij verzóeken onze corresponden ten ervoor te wilier zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de re dactie zijn. Deze hartverwarmende woorden werden uitgesproken door wethou der J. C. van Schaik, nadat de heer J. W. Heringa een ieder hartelijk welkom had geheten. De heer Van Schaik overhandigde haar de bron zen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Naast mejuffrouw Bekooy werden er echter nog drie jubilaressen ge huldigd met name Helena Langezaal die op 8 januari van dit jaar haar 40-jarige jubileum vierde en Petro- nella Verhoog, die dit op 24 novem ber 1957 deed, twee dagen eerder dan de derde jubilaresse, Helena Zandvliet. Ook zij kregen de Kon. onderscheiding. De wethouder, die de heer Heringa feliciteerde met het feit, dat er vier medailles tegelijk uitgereikt konden worden, had grote waardering voor allen, die zo lang bij eenzelfde firma werkten. De jon geren mogen hier wel eens een voor beeld aan nemen. De heer Heringa bood mej. Be kooy namens de firma een enveloppe met inhoud aan, die ze met een stra lende glimlach in ontvangst nam. Namens de Maatschappij ter be vordering van Nijverheid en Handel werd haar, evenals mej. Zandvliet en mej. Verhoog door de heer Herin ga een zilveren legpenning en een fraai omlijst getuigschrift overhan digd. Ook kregen de vier dames een kleine draagmedaille, daar de bron zen Kon. onderscheiding iets te zwaar is, om er de gehele dag mee rond te lopen. De heer P. C. Knaap, adj. directeur wenste hen allen van harte geluk, evenals de voorzitter van de personeelsvereniging „De Spil", de heer A. K. van Leeuwen. Op de foto v.l.n.r. weth. v. Schaik, mej. Bekooy, mej. H. Zandvliet, mej. H. Langezaal en mej. P. Verhoog. Casino. Dat de vacanties Zo langzamerhand gaan beginnen kan men reeds bemerken in Casino, waar een Franse vacantiefilm draait, wel ke met de titel „De familie Moord- slee" raak getekend is. Het geval be gint in Parijs en eindigt ergens in het zuiden aan zee. In Parijs start pa Vink met ma Vink en twee kleine Vinkjes in een vóór-oorlogse auto; ze gaan op vacantie en zullen onderweg kamperen, heerlijk in de open lucht en in de vrije natuur. Maar de vrije natuur blijkt stikvol mensen, het auto'tje zit vol kuren, de kinderen jengelen, de muggen steken en de primus-koker steekt de brand in het droge hout. Kortom: iedereen, die wel eens is gaan kamperen met grote verwachtingen maar met een kleine beurs, weet wat er zoal kan gebeu- Het was een goede gedachte van het Oranje-Comité te Zoeterwoude Hoge Rijndijk, in tegenstelling met andere jaren de feesten te beginnen met de kinderen. Als verzamelplaats waren weer ge kozen de grote terreinen van De Jongs machinefabrieken. Vanwege de directie, die haar volle medewer king verleende, werden de kinderen allen getracteerd met een zakje snoep. De jury had een moeilijke taak. De grote verscheidenheid in versiering en aankleding van perso nen en groepen maakte een keuze erg moeilijk, maar precies op de aan gegeven tijd, 6.30 uur, vertrok de op tocht, voorafgegaan door de frisse Paulus-band van de Leidse Zee-ver kenners, langs de Hoge Rijndijk. De deelname aan versieringen van auto- steps, rijwielen en wagens was zeer groot. Deze lange stoet werd geslo ten door het bekende „Glippertje", welke was afgeladen met de klein ste kinderen. De Zoeterwoudse fanfare, die niet zo vroeg aanwezig kon zijn, kwam met vrolijke marsmuziek de stoet te gemoet. De belangstelling langs de Hoge Rijndijk was groot. Dank zij de goede zorgen van de politie werden allen door het drukke verkeer naar het feestterrein geleid. De voorzitter, de heer v. d. Krol, heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de burgemeester en de heren geestelij ken. Spr. herinnerde er aan, dat dit jaar het 3e lustrum gevierd wordt en ook de verjaardag van de Prins, dus vele redenen om een Oranjefeest te vieren. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan de Jongs Machi nefabrieken voor de royale tractatie der kinderen. Burgemeester Smeets, die deze feestavond zou openen, verheugde zich over de grote belangstelling en wilde bij deze feestviering niet al leen de Koningin en de Prins, maar ook de Prinsessen betrekken. Door de voorzitter van de jury, de heer v. d. Sijs, werden de prijswin naars bekend gemaakt: Versierde rijwielen; 1. Ria Vink, 2. Jan de Graaf, 3. André van der Hoeven, 4. Kootje Menega, 5. Ma- riëtte de Graaf, 6. Lusje Koster, 7. Anneke Tijssen. 8. Els Bruines, 9. Ton van der Valk en 10. Joke en Thea Zandbergen. Versierde wagentjes: 1. Rudi v. d. Pluim, 2. H. v. d. Hoeven, 3. Tonny de Rooij, 4. kinderen v. d. Valk en 5. Adri van der Voort. Versierde autopeds: 1. Vera van Klaveren, 2. Japie Suvaal, 3. Rietje Borst, 4. Alice van Klaveren, 5. Joke van Leeuwen, 6. Hans van der Hoe ven, 7 Elly Freken en 8. Janneke Romijn. Groepen verklede personen: 1. kinderen v. Diest, 2. meisjes van Mil en v. d. Hoeven, 3. kinderen Ver voorn, 4. kamperende jongens, 5. kin deren van Rooij en. Verklede personen (enkelingen): 1. Bertha de Graaf, 2. Anneke Brui nes, 3. Wilma van Beveren, 4. Hen- nie Belt en 5. Magda Neijhuis. Na het zingen van het Wilhelmus werden de traktatiebonnen bekend gemaakt w.o. een ijsje niet ontbrak en waarbij de kinderen gratis van de draaimolens of zweefmolen mochten genieten. De inzet van dit Oranjefeest met goed weer, met veel attracties en veel publiek was een goed begin op deze vooravond. HAZERSWOUDE Geslaagd. De volgende personen van de Ulo zijn geslaagd voor het Mulodiploma A en het middenstands diploma: de heren P. Voets Szn., A. Vreugdenhil, Fl. Groenendijk, H. Harskamp en S. de Ruiter; mej. W. Tazelaar slaagde eveneens voor het diploma A en het middenstandsdi ploma. Ondertrouwd: G. W. van der Wilk 31 j. en J. van Niekerk 29 j. Getrouwd: J. A. Warmerdam en H. C. Duindam. Overleden: H. J. de Jong, weduw naar van M. A. Kroft, 76 jaar. KATWIJK AAN ZEE Brand op straat. In de garage De H. aan de Voorstraat raakte op onbekende wijze een personenauto in brand. Met vereende krachten ge lukte het de wagen naar buiten te rijden, waar de brand zich intussen uitbreidde. Van het behoud van de wagen was geen sprake meer. Een ontzaglijke vuurkolom ontstond met nog erger rookkolom, vooral ontstaan door het branden van de banden. In tussen was de brandweer verschenen, een eind aan deze brand midden op straat maakte. Het naar buiten bren gen van de brandende wagen heeft erger voorkomen. Verscheidene wa gens stonden in d egaragc en de ga rage bleef nu ook behouden. Een en ander trok zeer veel belangstelling. ren. Op het laatst komt de politie er aan te pas, maar ook deze blijkt in het zuiden van een gemoedelijk type te zijn. Het is een aaneenschakeling van grappige voorvallen, een spot ternij op de vacantiegenoegen van de „kleine man", waar iedereen van harte om lachen kan. Rex.Het terrein, waar de „Oli fantenjagers" opereren, moet men deze keer in Afrika zoeken. Nu is het jagen op olifanten niet vrij, maar de heren, die in deze film op dit wild gaan jagen, storen zich aan geen re gels. Hun streven is: zoveel mogelijk kostbaar ivoor. Natuurlijk kan zo'n expeditie niet zonder moord en dood slag aflopen en evenmin mag er een liefdeshistorie aan ontbreken. Tegen de achtergrond van de Afrikaanse wildernis is het derhalve een film vol spanning en avontuur geworden. Toegang 14 jaar. Luxor heeft de film „Hoe vertel ik het mijn dochter" opnieuw geprolon geerd. Strikt volwassenen. Trianon. Programma door K.F.C. afgekeurd. Lido. In de film „Der Zare- witsch" heeft Franz Léhar een van zijn kostelijke operettes gegeven, die de sprankelende humor vertolken, welke in hem bruiste. De Zare- witch" is het verhaal van een jonge balletdanseres (Sonja Ziemann), die verliefd is op de tenor José Moréno (Luis Mariano). Tijdens een uitvoe ring gaat zij zo in hem op, dat zij uitglijdt over de wijn, die Moréno in overmoed rond zich heeft uitgegooid. Zij valt, raakt buiten bewustzijn en dan voltrekt zich haar wensdroom. Deze voert haar naar een heerlijk slot in de Krim. Daar leeft de Zare- witsch, afgezonderd en gedesillusio neerd, geen vrouw meer willende zien. In zo'n geval weet men wel wat er gaat komen en de wijze, waarop dit geschiedt, overtreft alle verwachtin gen. Er ontstaat een amusant spel, waarbij de danseres als Tscherkessen- knaap verkleed gelegenheid krijgt haar paardrijkunst te vertonen. Zij valt evenwel en vanzelfsprekend komt zij in het sprookjesachtig pa leis van de Zarewitsch. Zij vatten liefde voor elkaar op en als de va der van de Zarewitsch gestorven is, geeft deze de troon opmaar zij ziet in, dat het zo niet kan en een scheiding is het onvermijdelijk ge volg.... Dan ontwaakt zij uit haar droom en vindt tegenover zich de tenor Moreno. Dan gaat haar wens toch in vervulling. Het is een kostelijke kleurenfilm met heerlijke melodieën in zang en muziek, waarvan men volop zal ge nieten. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „On automorphisms of trans form ationgroups of polynomial alge- bras", de heer G. Laiman, geboren te Leiden en thans wonende te Waalre. Geslaagd voor het Cand. ex. Ned. taal- en letterkunde mej. M. E. Har- berts te Den Haag, mej. J. P. J. Kropff te Utrecht en de heren W. Hogendoorn te Leiden, G. H. G. Soe- teman te Rotterdam en D. W. de Rui ter te Leiden; voor het Doet. ex. Eth- nologie de heer N. W. Lesquillier te Velp; voor het Cand. ex. Klassieke taal- en letterkunde mej. H. A. Gos- linga te Beverwijk; voor het Doet. ex. Klassieke taal- en letterkunde mej. M. de Haas te Aim hem (cum laude) en de heer P. J. Sijpesteijn te Rot terdam (cum laude); voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren U. d. Valk te Wassenaar en O. L. O. de Witt Wijnen te Leiden. Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. n de heren J. Ardon te R'dam, W. de Bruijne te Lei.den, J. S. van Dam te Amsterdam, J. M. C. v. d. Does te Arnhem, Oh. J. Drevijn te Rotter dam, Th. A. Eversdijk Smulders te Zwolle, M. Hyman (U.S.A.), L. B. J. Rexwinkel te Rijswijk. J. Thompson te Rotterdam en N. J. Zimmerman te Voorburg. Geslaagd voor het Semi-artsex. de heren dr. R. Brouwer te Leiden, M. R. Halie te Apeldoorn, Kwa Hian Goan te Oegstgeest, H. Ponssen te Den Haag en H. E. Schutte te Oegst geest. Geslaagd voor het Artsex. de heren A. Heyl te Den Haag, H. Kerkshofs te Den Haag, G. J. Kiers te Leiden, J. M. J. v. d. Pol te Eindhoven, H. Smith (U.SA..) en B. O. de Vries te Voorburg. TER AAR JAARVERGADERING T.A.V.V. Gisteravond hield de voetbalver. TAVV haar leden-jaarvergadering in café Kalshoven onder voorzitter schap van de heer C. Verzaal. Er waren een ongekend groot aan tal leden aanwezig, toen de voorz- met een welkomstwoord de vergade ring opende. Verder wees hij op de behaalde prestaties in de afgelopen competitie, die niet bepaald „dende rend" waren, doch de geest in de vereniging is prima, „en dat is veel meer waard", aldus de voorz. Na de mededelingen bracht de se cretaris, de heer H. Ubink, een goed verzorgd jaarverslag uit. Uit alles bleek dat TAVV de wind nu weer in de zeilen heeft. Het ledental is met sprongen omhoog gegaan. De ver. telt thans meer dan 80 spelende leden. Vooral is het de jongere jeugd, die zich komt melden, en dat is een goed teken. Over het terrein was de secr. in zijn verslag niet be paald optimistisch. Na een jaar bij Altior gespeeld te hebben, kon men in het begin van de competitie weer op eigen terrein spelen, daar het nu wat de breedte betreft aan de eisen voldoet. Doch het terrein moest in de afgelopen winter verschillende malen afgekeurd worden daar het te nat was. Besloten werd verder om het huidige terrein op te knappen door er meer draineringsbuizen in aan te brengen, wat zo spoedig mo gelijk met eigen krachten uitge voerd zal worden, onder leiding van de heren L van Eyk en A. P. Touw. Er komen enkele natte plekken op het terrein voor. Aan de komende' competitie zal door 6 elftallen worden deelgeno men, en wel met drie senioren elf tallen, een junioren- en twee adspi- rantenelf tallen. De vereniging bestaat dit jaar 10 jaar. Dit feest zal in bescheiden ma te gevierd worden. Uit het financiële verslag van de penningmeester de heer G. Weyers, vernamen wij dat er een batig saldo j aanwezig was, en verder dat de voetbal-toto in het afgelopen jaar een aardig bedrag in het laadje heeft gebracht. Namens de controle-commissie bracht de heer Jac. Goedhart een gunstig verslag naar voren, alle be scheiden waren in de beste orde be vonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Jansen, wegens periodieke aftreding herkozen, en werden in de plaats van de heren P. van Leeuwen en R. Rozeboom die zich niet meer herkiesbaar stelden, gekozen de he ren H. v. d. Haven en A. P. Touw. Beiden namen hun ben >eming aan. Een speciaal woord van dank bracht de voorzitter nog aan de ter reinknecht de heer L. van Eyk, voor het vele werk dat hij in het afgelo pen jaar in het belang van de ver eniging heeft gedaan. VERGADERING „GROENE KRUIS" De leden van het Groene Kruis wa ren vrijdagavond bijeen gekomen om hun oordeel te geven over de statuten en het reglement van de nieuwe stich ting „Gezondheidszorg" voor Wou brugge, Ter Aar, Aananderveen Nieuwveen, en Zevenhoven. Van het voorlopig bestuur van deze stichting waren aanwezig dok.er Van der Bijl uit Oud' Wetering en ce heer Lem- kes te Zevenhoven, resp. voorzitter en secretaris. De voorzitter van de afdeling, de heer L. Koning, zette in zijn openings woord de taak van de nieuwe stich ting uiteen. Men was het onder de leden niet eens over d' vraag of oe leden eerst hun toestemming moesten geven tot deelname. De statuten en.het reglement wer den aanvaard behoudens het schrap pen van een artikel, waarin Woubrug ge werd veilig gesteld voor haar rech ten op een eigen wijkzuster. O^k vroegen de leden op de hoogte gehouden te worden over het finan ciële beleid der nieuwe stichting. Voor de afdeling Ter Aar heeft de heer C. van Vlie' zit'ing genomen in het voorlopige bestuur. De vergade ring gaf haar afkeuring te kennen o"er een krantenve~sla& uit Wou brugge over schulden die Ter Aar aan Woubrugge zou hebben. LEIDSCHENDAM Geslaagd Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen slaagde voor het propaedeutisch examen in de landbouwwetenschappen de heer P. F. Olieman, alhier.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3