S)e CcidóeSoii^ant m Ook Turkije voor meer overleg Het Nederlandse leger past zich snel aan in Frankrijk Indonesië bezuinigt op diplomaten Vlammende benzine in Franse haven Drie doden Kozlof niet welkom in Detroit De geheimen van het Pentagon Alleen waterlelies zijn niet in trek ZATERDAG 4 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14753 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w.t f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Geen militaire attaché meer te Den Haag Als „bezuinigingsmaatregel" heeft Indonesië de post van militair atta ché bij de Indonesische ambassade in Den Haag opgeheven. Ook in andere „niet van vitaal be lang zijnde" landen zullen de over eenkomstige posten worden opgehe ven. Zestien van de 31 militaire at- taché's of plaatsvervangers zullen worden teruggeroepen. De post in Den Haag was al meer dan een jaar niet meer bezet. De laatste attaché, kapitein Junus, nam veertien maanden geleden in ver band met de opstandige beweging in Indonesië zijn ontslag. Ook overigens wordt het aantal di plomaten van de Indonesische ver tegenwoordiging in ons land inge krompen van elf tot negen. De onveiligheid op Java. De Daroel Islam heeft grote activi teit ontwikkeld in het berggebied van West-Java. Hierbij deden zij aanval len op de twee grote steden Lem- bang (bij Bandoeng) en Tasikmalaja. Militaire waarnemers trekken hieruit de conclusie, dat de Daroei Islam met deze aanvallen hun kracht hebben willen tonen in verband met de terug komst van president Soekarno in In donesië. Bij de acties zijn verder een Geheimzinnige aanslag in de Alpen Op een bergplateau in de omgeving van de Oostenrijkse stad Innsbruck, op 2000 meter hoogte, heeft zoals gisteren reeds in 't kort gemeld een Duitse toerist een lugubere ont dekking gedaan: twee mensen die bfj een geheimzinnige aanslag zwaar gewond waren geraakt. Kort nadat de Duitser hulp was gaan ha len is één van de twee, de 29-jarige Engelsman Charles Murmoy, aan zijn verwondingen bezweken. De 41-jarige mevrouw Lydia Franklin, werd in de rug geschoten, doch leeft nog. Het tweetal was samen uit Inns bruck vertrokken vood een excursie naar de berghut van de Mutterer Alm. Bij het onderzoek is gebleken, dat de schoten van veraf zijn gelost, zodat zelfmoord uit gesloten is. Voorts is gebleken, dat het wapen, waarmee geschoten is, van buitenlandse ma- kelijk moet zijn. Over het motief van de onbekende dader tast de Oostenrijkse politie volkomen in het duister. De haat stond hem duidelijk op zijn gezicht, was alles wat mevrouw Franklin de politie tijdens een korte ondervra ging in het ziekenhuis heeft kunnen zeggen. Met honden kamt de politie, die draagbare radiozenders bij zich heeft, het gebied af waar de aanslag is ge pleegd. aantal ondernemingen geplunderd en in brand gestoken en burgerwachten doodgeschoten. Het dagblad „Merdeka" wijst er op, dat de opstandelingen hun acti viteiten kunnen verhogen omdat de regeringsstrijdkrachten over de archipel zijn verdeeld. Het blad acht een versterking van net leger een dringende eis. Nieuwe Amerikaanse kunstmaan Amerika zal medio juli trachten vanaf Cape Canaveral een nieuwe kunstmaan van 40 kilo de ruimte in te schieten, zo is te Washington ver nomen. Het zal Amerika's grootste en meest-ingewikkelde satelliet tot nu toe worden. De kunstmaan is bestemd o.m. voor onderzoek naar de sterkte van de stralingsgordel rondom de aarde. De inwoners van de Zuidfranse stad Sete en de schepen, die in de haven van deze, ten westen van Mar seille gelegen plaats lagen, zijn gis teren aan een groot gevaar ontsnapt toen brandende benzine uit een Ita liaanse tanker bij de stad over het water stroomde. Omstreeks het middaguur voer de Italiaanse tankboot „Umbrina" van 6.155 ton met een lading van 5.000 ton vliegtuigbenzine in het kanaal, dat via de stad de in het meer van Thau gelegen oliehaven met de zee verbindt. Midden in de stad raakte de voorsteven een pijler van een brug, waardoor er benzine uit een scheur in de scheepswand stroomde. Deze verspeidde zich over het kanaal waar een aantal schepen voor anker lag. De „Umbrina" voer vervolgens tegen een Brits jacht aan, waardoor er een brandend komfoor aan boord van dit vaartuig omviel en de laag benzine op het water werd aange stoken. Het jacht was dadelijk een vlammenzee, waarin de eigenaar om het leven kwam. Aan boord van de „Umbrina" verloren twee Italiaanse bemanningsleden het leven. Met behulp van schuimblusmidde- len was men het vuur na een half uur meester. Ook de brand die ont staan was aan boord van drie ge meerde schepen de ruim 2.000 ton metende Franse vrachtboot „Jacques Schiaffino", het 1.000 ton metende Franse vaartuig „Tessala" en de Marokkaanse kustvaarder „Stilbex" kon spoedig worden geblust. De burgemeester van Detroit, Mi- riani, heeft vrijdag aan het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington meegedeeld, dat de Sowjet- vice-premier Kozlof, die maandag een bezoek aan Detroit zal brengen, niet, door het gemeentebestuur als officieel bezoeker zal worden erkend. De burgemeester meent dat Koz- lofs bezoek niet „van openbaar be lang" is. De Sowjet-vice-premier Mikojan werd tijdens zijn bezoek aan Detroit in januari jl. met eieren bekogeld. Van de geheime documenten, die donderdag bij de brand in het Pen tagon, het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, verloren zijn gegaan, bestaan duplicaten, zo hebben regeringsfunctionarissen gis teren verklaard. Die duplicaten zijn elders opgeslagen. De schade, die de brand heeft aan gebracht beloopt ca. 114 miljoen. Er zijn elektronische apparaten ver loren gegaan, en er is grote schade aangericht aan het gebouw. (Reuter) Pater Pio de Petralcin, de be kende Italiaanse Capucijner, die ge tekend is met de stigmata van Chris tus, heeft vrijdag een hartaanval ge kregen. Hij is in ernstige toestand in een ziekenhuis in Foggia opgenomen. Nixon friste Kozlof's geheugen op Deze foto toont de Russische eerste vice-premier Frol Kozlof (links) in gesprek met de Amerikaanse vice-president Richard Nixon op een diplo matieke receptie in Washington. Het was op deze receptie dat Nixon Kozlof na een fel steekspel met woorden dwong, toe te geven dat de V. S. Rusland in de jaren 1921—1922 gratis voedsel hebben verstrekt. Kozlof had nl. tevoren beweerd, dat Amerika Rusland voor deze voedselzendingen met goud had laten betalen. De V. S. beschikken evenwel over een officiële dankbrief van de Russische regering in verband met deze Amerikaanse hulp. De tweede dag heeft de Neder landse legereenheden op hun weg naar het Franse manoeuvre-terrein La Courtine, waar zij drie weken zullen oefenen, van Mourmelon naar Bourges gebracht, een afstand van 325 km. De eerste voertuigen kwa men om half vier het bivak Bourges binnenrijden, waar zij onmiddellijk van benzine werden voorzien en in gereedheid gebracht voor de laatste etappe van vandaag, zaterdag. De soldaten sloegen hier ook hun twee-persoonstenten voor de nacht op. Door een perfecte organisatie verliep het uitladen van de voer tuigen en het innemen van nieuwe brandstof zeer snel. Reeds op 5 km. afstand waren de wagencomman danten door middel van borden langs de weg gewaarschuwd, dat zij het kampement naderden. Een van deze borden wekte op om de uitrusting op te hangen en ook werd gewaar schuwd, dat men over drie minuten zou uitstappen. De commandant van het eerste legercorps, luitenant generaal Gips, verklaarde tegenover journalisten, dat bij het doorkruisen van Frank rijk veel hulp is ondervonden van de verkeersleiding van het Franse leger, dat hiertoe een compagnie reserve- personeel had opgeroepen. De leden hiervan stonden langs de gehele convooiweg door middel van radio- posten met elkaar in verbinding en waren zelfs met helikopters uitge rust. Iedere minuut konden zij mede delen hoeveel wagens zich op een bepaald vak bevonden. Toen generaal Gips op zeker mo ment een bezoek bracht aan de com mandopost van deze verkeersleiding wist men hem daar precies te ver tellen langs welke wegen hij was ge reden en waar hij koffie had ge dronken. Vanuit een helikopter had men namelijk zijn doen en laten ge heel kunnen volgen. Generaal Gips vertelde verder nog, dat de soldaten zich ondanks hun gebrek aan "kennis van de Franse taal heel goed weten te behelpen. Verbroedering. De commandant van het eerste legercorps deelde nog mede. dat op Rotterdam zal Karei Doorman blijvend eren Dit is beeldhouwer W. A. Verbon bij het door hem vervaardigde gipsen model van het in brons te gieten beeld van wijlen Schout-bij-nacht Karei W F. Doorman, dat een plaats zal krijgen in het plantsoentje op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Olden barneveldtstraat te Rotterdam. Het beeld, dat op de op te richten Travertin-zuil in totaal 3.60 meter hoog wordt, is door een winkeliersvereniging aan de gemeente Rot terdam aangeboden. Het zal op 24 juli a.s. worden onthuld door It. t.z. 2de klasse K. A. F. M. Doorman, een zoon van de Schout-bij-nacht. 12 juli a.s. in La Courtine een groot verbroederingsfeest zal worden ge houden tussen Nederlanders en Fransen, waaraan zowel de Franse districtsbevelhebber zal deelnemen als de burgemeester en de pastoor. Het was de generaal opgevallen, dat de Franse bevolking onderweg veel meer enthousiasme had getoond bij het passeren van de Nederlandse militairen dan dit in Duitsland het geval was geweest. Men had aller- wege de Nederlandse soldaten toe gewuifd. De vaste kampstaf van het bivak Bourges, die hier reeds enige tijd is, heeft reeds gelegenheid gehad om contact op te nemen met de burger bevolking, die zeer hartelijk is. De taalmoeilijkheden zijn niet onover komelijk, doordat vele Franse oud soldaten krijgsgevangen zijn geweest in Duitsland. Goede zorgen. Majoor jhr. H. A. de Blauw, com mandant van de pleisterplaats Bour ges, vertelde dat de Fransen grote tenten ter beschikking hebben ge steld, een luidsprekerauto, alsmede drie kantineauto's en er bestaat een uitgebreid systeem voor het wisselen van Nederlands in Frans geld. Er zijn goede relaties aangeknoopt met oud-soldaten van generaal La Lattre de Tassigny, met wie excursies ge maakt zullen worden. Het doorgangs kamp is uitstekend ingericht en er is zelfs warm water. Bovendien is er een afdeling waar een 20-tal mi litairen zich tegelijk elektrisch kan scheren. Deze ruimte heeft reeds de naam gekregen van „de melkkoe", waarschijnlijk omdat de vele elek trische draden doen denken aan een automatische installatie om te mel ken. De intendance koopt alle levens middelen op de markt in Bourges, een stadje dat 54.000 inwoners telt en van romeinse oorsprong is. Voor iedere soldaat is 360 franc per dag uitgetrokken, hetzelfde bedrag, dat voor een Franse militair ter beschik king wordt gesteld. Daar laatstge noemden er echter ook zijn wijn voor moet aanschaffen kan men er met dit bedrag voor de Nederlandse soldaat zeer goed van komen. Waterlelies op tafel. Op het menu van vrijdag stond als ontbijt vermeld: kaas en ontbijtkoek, bij het middagmaal werden tonijn en knakworst geserveerd, terwijl het avondmaal gevormd werd door bloemkool, rundvlees, aardappelen, havermout en sinaasappel. Zondag wordt als middagmaal geserveerd sperciebonen. rundvlees, griesmeel pudding met ananas en een banaan. Majoor de Blauw vertelde, dat hij zijn soldaten ook had willen laten kennis maken met typische Franse gerechten. Hij had hiervoor door de kok een aantal artisjokken laten klaarmaken. Toen deze op tafel waren gekomen onder de benaming van de „water lelies van majoor De Blauw" had hij wel gemerkt, dat zijn poging de eet- traditie van de Nederlandse soldaat te hervormen tot mislukking was ge doemd. Oogmerk van België toch bereikt Turkije steunt het Belgische voor stel om vóór de hervatting van het overleg te Genève op 13 juü een bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-landen te beleggen. Het acht de suggestie van „groot belang", zo, heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag te Anka ra meegedeeld. t Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie aan de orde was gekomen bij een gedachtenwisseling tus-sen mi nister Herter van de V.S en minis ter Zorlu,die op het ogenblik een particulier bezoek aan Amerika brengt. Tot dusver heeft Turkije ech ter geen stappen bij de westelijke mogendheden gedaan om het houden van de voorgestelde bijeenkomst te bevorderen. In Brussel wordt opgemerkt, dat De crisis in Israël België er niet in is geslaagd, zijn standpunt door de permanente raad van de Noordatlantische-verdrags- organisatie te doen aanvaarden, maar men meent nochtans dat het voor naamste oogmerk van het voorstel is bereikt. Het ging er namelijk om te laten uitkomen, hoezeer de kleine landen tegen een politiek directorium van drie, vier of vijf landen gekant zijn. Naar Belgische opvatting moet een organisatie van vrije volkeren onafgebroken politiek overleg plegen om alle landen, groot en klein, de ge legenheid te geven het hunne te zeg gen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Naar in de omgeving van premier Ben Goerion verluidt, overweegt de ze de algemene verkiezingen, die in november zullen worden gehouden, te vervroegen. De kwestie zou ook oo een bijeenkomst van Ben Goerions! socialistische partij Mapai zijn be sproken. Intussen heeft de premier tegen over een verslaggever van het te Tel Aviv verschijnende avondblad „Jediot Achronot" verklaard, dat hij nog niet tot een conclusie was ge komen wat de regeringscrisis betreft, die enkele dagen geleden ontstond, doordat de regeringspartijen Ahdoetn Haavoda en Mapam tegen Ben Goe rion stemden, toen de kwestie van de wapenleveranties aan West-Duitsland in het parlement aan de orde was. De premier nam toen echter niet on middellijk ontslag, doch stelde zijn beslissing enige dagen uit. |BREEST?I73«TEL.235571 ZOMER PRIJZ n (Advertentie) Warm Een hogedrukgebied boven Frank rijk, dat in de afgelopen dagen sterk in betekenis was afgenomen, begon zich vanmorgen weer wat te herstel len en in de richting van Duitsland te verplaatsen. Tegelijkertijd steeg ook de luchtdruk op de Noordzee en in Scandinavië langzaam. Een en ander had in ons land een weersverbete- ring tot gevolg. Het hogedrukgebied kon zich weer wat herstellen doordat een depressie ten westen van Ierland in de richting van IJsland afboog. Het bjj deze depressie behorende koufront trekt naar Ierland en de Golf van Biscaje maar zal morgen nog geen invloed op het weer uitoefe nen. Er kan daarom morgen warm zomerweer verwacht worden, waar bij de kans op onweer nog klein is. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG Droog, zonnig en warm weer Vannacht weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag zwakke tot matige wind. 5 Juli: zon op 04.26; onder 21.02; maan op 04.18; onder 20.08. 6 juli: zon op 04.27; onder 21.01; maan op 05.12; onder 20.48. Hoogwaterstanden 5 Juli: v.m. 2.59; n.m. 3.24. 6 Juli: v.m. 3.38; n.m. 4.03. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI licht bewolkt 17 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 23 OSLO licht bewolkt 22 KOPENHAGEN onbewolkt 17 ABERDEEN zwaar bewolkt 23 LONDEN onbewolkt 24 AMSTERDAM mist 21 BRUSSEL onbewolkt 23 LUXEMBURG licht bewolkt 22 PARIJS onbewolkt 27 BORDFAUX onbewolkt 33 GRENOBLE onbewolkt 29 NICE half bewolkt 24 BERLIJN motregen 19 FRANKFORT regenbui 25 MüNCHEN zwaar bewolkt 23 ZüRICH half bewolkt 27 GENèVE onbewolkt 27 LOCARNO onbewolkt 27 WENEN zwaar bewolW 76 TNNSRRUCK reeen 28 ATHENE zwaar bewolkt 32 ROME onbewolkt 31 A.TACCTO onbewolkt '5 MADRID onbewolkt MAT T ORCA onbewolkt 97 T T^QARON zwaar bewolkt 32 BELGRADO zwaar bewolkt 25 Korreltje Het is soms lastig uw plicht te doen, maar nooit lastiger dan na hem ver zuimd te hebben.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1