KLIEKJES Twee ambtenaren lieten ,vele tienduizenden, aan steungeld verdwijnen Aan alle kreeften en leeuwen rx matrassen v.g.g.v. STREEPJESSPEL ZATERDAG 4 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Nederlands-Noorse kernreactor werkt eindelijk De Nederlands-Noorse kernreactor in Halden, in Zuid-Noorwegen aan de Zweedse grens, is in gebruik gesteld. Deze reactor zal gebruikt worden door 11 Europese landen volgens een O.E.E.S.-overeenkomst. Op de foto zien we de controlekamer van de reactor, met staande achter de controlekamer (3e v.l.) onze landgenoot Henk Buis, lid van de Internationale Staf, die met de reactor proeven neemt. en ontvangen nu steun Het onderzoek in de kwestie van de fraude bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Arnhem heeft, naar wij vernemen, uitgewezen dat het bedrag dat door twee ambtenaren werd verduisterd, aanmerkelijk gro ter is dan aanvankelijk werd aange nomen. Men schat^de verdwenen som op „vele tienduizenden guldens". De fraude kwam aan het licht bij een controle in december van het vorig jaar. Men verdacht een 47- jarige ambtenaar die onmiddellijk werd geschorst en een maand later werd ontslagen omdat hij meer dan 7 mille had doen verdwijnen door zelf handtekeningen te plaatsen op gefingeerde kaarten. Een collega van WIELRIJDER OVERLEDEN Gisteravond omstreeks acht uur, aan het einde van de veilig verkeers- dag te Oirschot gebeurde op Rijks weg 63 (EindhovenTilburg) tussen Moergestel en Oirschot een dodelijk verkeersongeluk. De heer L. van H. die als wielrijder bij de kruising met de Lubberstraat onder Spoordonk deze rijksweg overstak kon door een naderende auto niet meer worden ontweken. De heer H. was onmiddel lijk dood. de ontslagene werd in januari van dit jaar eveneens weggezonden, verdacht van het plegen van malversaties met steungelden op zeer grote schaal. De rijksaccountantsdienst is geruime tijd werkzaam geweest met het onder zoek naar de omvang van de fraude. Daarna is de zaak aan de justitie doorgegeven. De dienst van sociale zaken te Arnhem hult zich met be trekking tot deze affaire in grote zwijgzaamheid. De directeur zou de ambtenaren zelfs zwijgplicht hebben opgelegd in verband met deze kwes tie. De beide verdachten zijn nog steeds op vrije voeten. Ze zijn natuurlijk werkloos en krijgen nu zelf een klein bedrag aan steunuitkering. Vragen in de Kamer Cencuur in Nieuw Guinea De heer De Graaf, lid van de Twee de Kamer, heeft aan de minister van zaken Overzee a.i., de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen of en in hoeverre in Nederlands Nieuw- Guinea postcensuur werd en/of wordt uitgeoefend, op welke wettelijke be palingen deze censuur berust en aan welke instanties zij was/is opgedra gen? 2. Is de minister voornemens te be vorderen, dat een grondig en met voldoende waarborgen voor strikte onpartijdigheid omkleed onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of, al of niet met medeweten van de gou verneur, in Nederlands Nieuw-Guinea door ambtelijke instanties onwettige postcensuur werd en/of wordt uit geoefend? 3. Kan de minister toezeggen, dat het rapport, houdende de resultaten van dat onderzoek, op korte termijn aan de Kamer zal worden overgelegd? LET OP! Als U geboren bent onder het teken van de kreeft of de leeuw, doch in leder geval inde maand Juli en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afd. 6 Postbus 16 Leiden en U krijgt een charmante verjaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voor namen, geboortedatum, adres. van KIEKJES Een kleine terugblik op wat we U de vorige week voorzetten: 1. Oscar Back in Concertgebouw gehuldigd, maandag, 22 juni; 2. Bij gebrek aan gras eet men korstjes van pasteien, woensdag, 24 juni; 3. Ook Schiphol kijkt uit naar een buitje, dinsdag, 23 juni; 4. Idem, 23 juni; 5. Een beeld van de finale van de 100 meter etc., maandag, 22 juni; 6. Kap. Piero d'Inzeo Europees kampioen voor springruiters, idem; 7. Een beeld uit de Kieler zeilweek, donderdag, 25 juni; 8. Dr Beel kwam afscheid nemen van mej. Teilegen, donderdag, 25 juni; 9. Rome was rijker dan het zelf wist, idem; 10. Prinses Irene op be zoek bij Groninger studenten, woens dag, 24 juni; 11. De vacantie begon onverwacht eerder, donderdag 25 juni. De prijs werd deze week in de wacht gesleept door Kees van Denzen Koninginneweg 17 te Noordwijker- hout. Hij krijgt zijn vijf guldens spoedig thuisgestuurd. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK: Opgelet 8) er is helemaal geen schotel. Wij hebben een ogenblik onze culinaire genoegens vergeten bij een romantisch gebeuren, 7) dat de kranten deze week voor velen lees baar maakte. Het was een feest, dat tallozen 5) spontaan in beweging bracht. Een feest met graven 12) en ridders 2), met trommels 3) en mu ziek 11), met goud en eerbetoon. 9) De luister van het feest heeft zozeer verblind, dat ongetwijfeld velen bruid en bruidegom vergeten hebben maar dat ook weinigen maar één ogenblik gedacht zullen hebben aan de enkeling, die op een goede gang van zaken moest toezien 10). Misschien is het maar gelukkig, dat men zo snel het gelukkige paar vergeten is: dan kan het zo snel mo gelijk vliegen 6) naar een ver kas teel 1) of naar een exclusief huisje 4) om er in stilte te leven. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek- je meent te herkennen daarvoor I leent zich een eventuele fotokop bij j uitnemendheid moet u wel verge- zeld doen gaan van een datum, waar- op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor I donderdag a.s. inzendt aan de redac- I tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. Wanneer wordt een weduwe geholpen uitkering 6 14 maanden, is 20 maanden. Maximaal kan de uitke ring 24 maanden duren. Wij wijzen er nog op, dat het bij een tijdelijke uitkering gaat om we duwen die géén kinderen beneden 18 jaar hebben. Heeft zij deze wel, dan bestaat er recht op weduwen- pensioen van 1968 per jaar. Een tijdelijke weduw- uitkering be draagt steeds 1326 per jaar. Deze uitkering wordt ook uitgekeerd na beëindiging van het weduwenpepsi- oen. DE „TIJDELIJKE" WEDUWENUITF.ERING. Iedereen wordt geacht de wet te kennen en zelden was de belangstel ling voor een nieuwe wet zo groot als in 1957 voor de algemene ouder domswet Hetzelfde kan thans ge zegd, worden van de algemene we duwen- en wezenvoorziening (bij afkorting genaamd AWW), met el ke post bereiken ons vragen over dit onderwerp. Di'maal willen wij uw aandacht vragen voor de vraag „wanneer be staat er recht op tijdelijke wedu- wenuitkering? Hierop heeft betrekking artikel 13 van de wet. In dit artikel zijn twee gevallen opgenoemd, n.l. a) recht bestaat wanneer de weduwe jonger is dan 50 jaar op de laatste dag der maand, waarin de echtgenoot is overleden en b) wanneer zij jonger is dan 50 jaar op de dag voorafgaan de aan die mét ingang waarvan een haar toegekend weduwenpensioen is ingetrokken. Indien een vrouw weduwe wordt op een tijdstip, waarop zij nog be neden 50 jaar is, wordt haar dus niet het weduwenpensioen toegekend. Deze bepaling is gebaseerd op de mening dat deze weduwen dan nog wel in staat zijn zich te kunnen aan passen aan de gewijzigde omsandig- heden en na enige tijd zelf wel weer in haar levensonderhoud zullen kun nen voorzien. Wel tijdelijk. Het is in verband hiermede, dat zij in het bezit kunnen worden ge steld van een tijdelijke uitkering. De duur is afhankelijk van de leef tijd van de vrouw op het tijdstip dat haar man overleed. Als basis geldt een vrouw, die op dat tijdstip nog jonger was dan 27 jaar; daarom wordt de uitkering voor ieder jaar dat betrokkene bo ven die leeftijd is, met een maand verlengd. Overlijdt de man terwijl zijn vrouw 30 jaar is, dan ontvangt zij als tijdelijke uitkering 6 4 maan den, is 10 maanden. Is de vrouw op dat tijdstip 40 jaar, dan ontvangt zij als tijdelijke Geen aanspraken. Er zijn natuurlijk ook gevallen wa rin een weduwe geen aanspraak kan maken op uitkering. Indien de echtgenoot nimmer ver zekerd is geweest voor het bereiken van de leeftijd van 65 jaar, d.w.z. als hij nooit irgezetene is geweest of als het auwelijk gesloten is nadat de echtgenoot de leeftijd van 65 jaar had bereikt, dan bestaat geen recht op uitkering. Nu bedenke men wel, dat deze be palingen natuurlijk niet kunnen worden toegepast wanneer de echt genoot reeds overleden zal zijn op het tijdstip van inwerkingtreding van de wet (deze datum is nog niet vastgesteld), immers voor die datum kon nog niemand erzekerd zijn ge weest. Op de daartoe in het leven geroepen overgr ngsbepalingen ko men wij nader terug. Huwelijken in dit jaar. De bepaling over huwelijken, die zijn gesloten nadat de man reeds 65 jaar is r iworden, zul geen toepassing vinden op huwelijken gesloten in het jaar 1959. Het komt dus hierop neer dat de weduwe in zo'n geval geen enkel recht op uitkering aar. de wet kan ontlenen, tenzij de aanspraak aan een vorig huwelijx kan worden ontleend. Het hier bedoelde /oor schrift blijft buiten toepassing, in dien de weduwe wél recht op we duwenpensioen zou hebben, indien zij niet was hertrouwd. Daarmede heeft de wetgever willen voorko- Zomermode achter het ijzeren gordijn Op een grote modeshow in Praag zijn modellen uit diverse landen achter het IJzeren Gordijn getoond. Links: Een Tsjechoslowaakse zomer- combinatie voor heren. Rechts: Een leuke Bulgaarse combinatie van rok en blouse. Een brede zwarte cein tuur geeft nadruk aan de taille. De zwarte blouse heeft een brede witte UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Nu het midde'- zomer is en er zeke nog wel enige warme dagen of weken te verwachten zijn, is het van groot belang extra aandacht aan het bewaren var melk te be steden. Vooral nu dient men melk direkt na ontvangst i_ koken. Nage rechten met melk kunnen het bes te meteen aan luitend gemaakt wor den. De rest van de melk moet dan snel gekoeld en koel weggezet wor den. Een vochtige doek om de fles of melkkoker geslagen, kan in dit geval ook goede diensten bewijzen. ZONDAG: Kervelsoep; ossehaas snijbonen, aardappelen; roomrijst met vruchten. MAANDAG: Peterselie-omelet, kom kommersla, aardappelen; wentel teefjes. DINSDAG: Ieverhaché, rijst, ge mengde sla; koffiepudding. WOENSDAG: Tomatensoep; gebak ken kaasplak, prinsessebonen, aardappelen. DONDERDAG: Stoofschotel van bal letjes gehakt, bloe kool en toma ten; pruimen, (bonen in de week zetten) VRIJDAG: Gestoofde vis, zomer- bietjes, gebakken aardappelen; ci troenvla. Recept: Roomrijst Liter melk, 100 gr. rijst, stukje vanille, yk liter slagroom, 100 gr. suiker, Vi pond bessen, frambozen of aardbeien. De melk met het vanillestokje ko ken, de gewassen rijst erin strooien en op een zacht vuur goed gaar la ten worden (plm. 1 uur). De suiker erdoor roeren, de vanille eruit ha len en de rijst koud laten worden De room stijfslaan, voorzichtig door de rijst scheppen, daarna de gewas sen vruchtjes, zonodig in stukjes ge sneden, erdoor doen ^n de vla over brengen in een schaal. De vla gar neren met een paar *.chter gehouden vruchtjes. Recept: Gestoofde vis I1/2 Kg vis, 15 gr. zout, 1 citroen, 100 gr. boter, peterselie, ie-s maïze na. De vis schoonmaken, in moten snijden, zouten en in een vuurvaste schotel schikken in een bodempje water of melk. Op de vis stukjes bo ter leggen en de vis op een matig vuur in de oven gaar stoven. Desge wenst het vocht met iets aange mengde maizena binden. Voor het opdoen over de vir wat fijngehakte peterselie strooien en de schotel garneren met enkele schijfjes ci troen. men, dat door hertrouw rechten, welke zij anders zou hebben gehad, verloren zouden gaan. VAN ALLE DESSINS, die onze stoffen ver tonen zijn het nog altijd de streepjes, die het steeds weer goed doen. Voor het grootste deel moeten we de oorzaak hiervan zoeken in het feit, dat er met streepjes zoveel leuke moge lijkheden zijn. Met vrijwel geen enkel ander dessin kunnen we zulke aardige effecten be reiken. Ons model geeft hiervan een duidelijk voorbeeld. Zij draagt een eenvoudige zomerjapon ver vaardigd van een gestreepte stof. Het lijfje heeft de lijnen in verticale richting lopen en evenzo is het met de voorkant en achterkant van de rok. Door een speciale manier van knippen is het echter zo, dat op de zijnaden de strepen in visgraatvorm verlopen. De opge stikte zakken echter hebben de strepen diago naal lopen, waardoor ze biezonder opvallen en er uit springen als het ware. Bij de leuke kraag is dat precies zo. De strepen lopen dia gonaal naar elkaar toe, zodat ze middenvoor op de naad ook weer in visgraatvorm uitkomen. Door het spelen met het streepdessin wordt de strakheid onderbroken en worden aardige effecten behaald, die het geheel les prettigs en charmants geven, waardoor het een aan trekkelijk Japonnetje wordt. Streepjes zijn en blijven de grote mode 1

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11