Martin van der Borgh werd j vijlde in achtste Tour-étappe DAG- en PL0EGEN- KLASSEMENT Braziliaanse Maria Bueno en Amer. Darlene Hard in de finale Tour-ervaringen niet altijd even (raai Ir Van Dijk eerste in het tournooi om de Challenge Mondial VRIJDAG 3 JULI 1959 in f f I Groot (Nelux)104. Wil W C—i ine Rominixni TT-r- DE LEIDSE COURANT Hij reed een prachtige race maar werd in de sprint verslagen De_Nederlanders in het roze stadion een voorsprong van 1 min. 45 sec. op Gismondi en zijn makkers, terwijl het peloton op bijna drie minuten terugge vallen was. Nog voor het gebied van de Gironde (151 km.) bereikt werd, had de groep Gismondi het vergeefse van de ponging ingezien en liet zich afzakken. Het eer ste dorpje op het Girondijnse grondge bied Salnt-Savin-de-Blays was er getuige van, dat Busto gelost werd. Hij was het slachtoffer van de hitte en stapte het eerste de beste cafeeje bin nen om een koel glas bier naar binnen te slokken. Maar ook zonder hem waren de cen- traal-zuidelijken, met Forestier en De jouhannet, nog altijd het sterkst verte genwoordigd in de kopgroep. Met een voorsprong van byna drie minuten op het peloton waren zij vrijwel zeker van de ploegenprijs en zij gingen nu ook op de étappezege rijden. Een gevaarlijk spel, want Jean Stablinski deed al evenmin een meter kop. Gelukkig voor hen echter waren de anderen bereid, het zware werk op te knappen. Natuur lijk was het geen medeleven van Van den Borgh, Adriaenssens en Elliott, dat zij zich zo uitsloofden. Elk voor zich leefde in de hoop de Fransen in de laatste tientallen kilometers een poets te kunnen bakken. Maar daarvoor wa ren diezelfde Fransen net te geslepen en steeds als Van den Borgh of Adri aenssens wegsprong, zat er een der re gionalen op de hielen. van Bordeaux hoopten op een herhaling van de triomfen van onze tourrenners in de jaren 1952 tot en met 1955, toen achter elkaar Hans Dekkers, Henk Faanhof, Jan Nolten en Wout Wagtmans de overwinningskus van een Girondijn se schone in ontvangst mochten nemen. In de kopgroep, die ver voor het pe loton uit door de straten van de wijn stad de kilometers wegduwde, reed de ditmaal niet door pech getroffen Mar tin van den Borgh. De Limburger stak in een goede vorm. Dat had zijn on versaagde zwoegen in de geslaagde vlucht bewezen. Maar zou hij er óok in slagen in de 10 km. over de brede bou levards zijn acht makkers achter zich te laten? Het was zijn enige kans in dit gezelschap van sprinters als Dejouhan- net, Forestier en Elliott. De spanning steeg met elke seconde. De allerlaatste berichten wezen er wel niet op, dat een der leiders weg had kunnen komen, maar men kon nooit weten. Aan de on zekerheid kwam in het stadion te Bor deaux een abrupt einde, toen Jean Fo restier met Dejouhannet aan zijn wiel het eerst door de oprit verscheen. Van den Borgh lag in vierde positie. Het was een verloren zaak. De Limburger, die op de piste helemaal niet thuis is, zakte terug tot de achtste plaats. Van den Borgh schoot in de voorlaatste bocht omhoog in een laatste wanhopige poging om over de fel sprintende meute heen de winst nog te grijpen, Het was vergeefs. De door Forestier gelanceerde Dejouhannet zegevierde na 'n verwoed duel' met de Franse nationaal Stablinski, voor Elliott, Forestier en Van den Borgh, die zich met de vijfde plaats tevreden moest stellen. Aan de bijna niet te stuiten overwinningswoede van de Franse nationalen was door de re gionaal Michel Dejouhannet een einde gemaakt. Dat was de grootste winst van deze vlakke étappe naar de zon. Voor het eerst in deze tour steeg de temperatuur namelijk tot voor dit evenement nor male waarden, hetgeen wil zeggen tot een bijna verlammende hitte. De toe schouwers langs de schier eindeloze we gen hadden elke meter schaduw benut. En voor zover dat niet mogelijk was, hadden zij met behulp van bebladerde takken een provisorisch hoofddeksel gefabriceerd om zich tegen de stekende stralen van de zon te beschermen. Bekend terrein. Niet één rit in de Ronde van Frank rijk is zo bekend als de tocht van La Rochelle naar Bordeaux, eerst door het verlaten land van de Charente-Mari- time tot de oude Romeinse nederzetting Saintes en vervolgens dwars door de Franse wijnkaart. Het knusse haventje van La Rochelle vormde een geschikte achtergrond voor het vertrek. Uit de bewolkte hemel dwarrelde af en toe wat motregen naar beneden en met de uit zee komende wind deed dit de spie ren verstijven. Het was dan ook geen wonder, dat nog in La Rochelle de eerste ontsnap pingspoging werd aangekondigd. Elliott en Desmet begonnen een campagne om de spieren warm te draaien en kregen vele navolgers. Voorlopig echter waren alle vluchten tot mislukken gedoemd door het sterke verzet van de Franse nationalen, die nog niets voor te grote krachtinspanningen voelden. Over smal le wegen, tussen zacht glooiende geel- gerijpte akkers door trok de karavaan naar het zuiden. Bij Arehingeay, na 74 km., zag Seamus Elliptt een gaatje en hij stapte erin. De 'regionaal Stefen Lach ging met hem mee en omdat bei den ongevaarlijk waren voor de klasse ringen, lieten de Tricolores het tweetal voorlopig gaan. Een tiental kilometers verder werd een poging van acht ren ners om zich bij de inmiddels op hon derden meters bevindende leiders te voegen in de kiem gesmoord. Bij die acht waren onder meer Bram Kool en de Belg Adriaenssens. In Saintes (72 km.), dat met zijn typisch oud-romaan- se kerkje al van ver zichtbaar was ge weest, liet Jean Forestier het peloton zijn achterwiel zien. Intusseri was de bewolking opgelost en begon de zon on barmhartig op de onbeschutte hoofden van de renners te branden. Veel lust om Forestier terug te halen was er on der die omstandigheden dan ook niet. Hij was de eerste van de centraal-zui- delijken, die bij de leiders kwam. Ach ter hem sprongen de Spanjaard Man- zaneque en Busto, gevolgd door Adri aenssens, die zich bij grote hitte pas lekker voelt, Dejouhannet, Stablinski en Martin van den Borgh. Ook zij bereik ten de kopgroep, die temidden van het gebied van de Cognac bij Jonzac na 113 km. een voorsprong had veroverd van 1 min. 30 sec. op veertien man, bij wie Darrigade, Gismondi, Dotto en Rohrbach. Tussen deze twee groepen in joeg de Franse* achtervolgingskampioen Albert Bouvet achter de vluchtelingen aan. Hij was de enige, die in zijn streven slaag de. Bij de ravitaillering in Montendre (na 133 km.) noteerden de tien leiders HÉa Alleen Iet vaststellen v.d.route duurt a!3- 5maanden Het berekenenvddage- lijkseresultalen vraagt iedere dag ca.1,5uur de dag weer le kunnen laten rijden moetde leiding na elke etappe noQé-buur werken Tijdens de Ronde voert de leiding dagelijks Tijdens de Ronde worden erdoorde leiding totaal 250-3^0 telegrammej Na afloop van de Ronde heeft de leiding nog ca 5wekennodigomal- j.lesaf te handelen Premie voor Van den Borgh. Ondanks hun hebzucht konden De jouhannet en Forestier toch niet ver hinderen, dat Martin van den Borgh in Pugnac (160 km.) een premie van 5000 francs*' in de wacht sleepte. Misschien ook gunden zij hem deze fooi wel. Want "het peloton had het tempo verhoogd en liep sterk in. Vijf kilometer voorbij Pugnac was de voorsprong geslonken tot twee minuten en nu kwam het er op aan, alle krachten in de kopgroep te mobiliseren wilde de vlucht niet ge heel mislukken. Op dat moment waren ook Dejouhannet en Forestier bereid om op hun beurt de kop over te nemen. Stablinski echter hield zich aan de op dracht van zijn meester en bleef ach terin hangen. Het werd een fel gevecht, waarin de leiders erin slaagden hun voorsprong tot in het stadion van Bordeaux vrijwel te consolideren. Slechts dertig seconden moesten zij in de slopende jacht prijs geven. De sprint van het peloton, dat met Bram Kool aan het hoofd het sta dion binnenreed hoe kan het anders met groot machtsvertoon gewonnen door André Darrigade. Van enige in vloed op de klassementen was het re sultaat van de étappe niet. Dagklassement: 1. Dejouhannet (C. Z. Fr.) 4.53.16 'met bonificatie 4.52.16; 2. Stablinski (Fr.) 4.53.16 m. b. 4.52.46; 3. Elliot (Intern.); 4. Forestier (C. Z. Fr.); 5. Van den Borgh (Nelux); 6. Manzaneque (Sp.); 7. Adriaenssens (België); 8. Bouvet (WZW)9. Lach (Parijs NO); 10. Sabbadlnl (WZW) op 1.17; 11. Darrigade (Fr.); 12. Van Ge- neugden (B.); 13. De Bruyne (B.); 14. Buysse (B.); 15. Gainche (WZW); 16. Pauwels (B.); 17. Van Aerde (B.). Na het ontwikkelen van de film van aan komst werden de renners, die in het peloton aankwamen, als volgt geklas seerd: 23. Voorting (Nelux)27. Favero (It.); 30. Kool (Nelux); 31. Brankart (België); 37. Bolzan (Nelux) 40. Cazala (Fr.); 42. Bobet (Fr.); 44. Rivière (Fr.) 46. Baldini (It.); 65. Kersten (Nelux); 66. Anquetil (Fr.); 71. Van Est (Nelux) 74. Ernzer (Nelux)76. Gaul (Nelux) 84. Schmitz (Nelux); 86. Damen (Ne lux); 87. Bahamontes (Sp.)91. de Groot (Nelux)104. De Jongh (Nelux) 108. Geminiani (Fr.). De gemiddelde snelheid van de win naar, Dejouhannet, bedroeg 41.122 km. per uur. Algemeen klassement: 1. Cazala (Fr.) 43.22.04; 2. Gauthier (C.Z.Fr.) 43.23.31; 3. Annaert (Parijs NO) 43.24.15; 4. Ver- meulin (Parijs NO) 43.24.16; 5. Desmet (B.) 43.25.33; 6. Schellemberg (Zw./ Did) 43.26.06 7. Picot (WZW) en 8. Pauwels (B.) 43.26.27; 9. Stablinski (Fr.) 43.26.29; 10. Anglade (Fr.) 43.28.49 14. Rivière 43.30.05; 16. Baldini (It.) 43.30.56; 20. Anquetil (Fr.) 43.32.03; 23. Kersten (Nelux) 43.32.33; 28. Gaul (Nelux) 43.32.41; 29. Van Est (Nelux) 43.33.02; 31. Voorting (Nelux) 43.33.38; 32. De Groot (Nelux) 43.33.45; 38. Ern zer (Nelux) 43.34.29; 45. De Jongh (Ne lux) 43.35.13; 57. Van den Borgh (Ne lux) 43.36.04; 58. Damen (Nelux) 43.36.04; 67. Schmitz (Nelux) 43.36.37; 68. Bolzan (Nelux) 43.36.43; 78. Kool (Nelux) 43.37.33. Ploegenklasscment: 1. C.Z, Frankrijk 14.40.19; 2. Frankrijk 14.42.20; 3. West- Zuid-West 14.42.46; 4., 5., 6., 7. en 8. Nelux, België, Spanje, Internationaal en Parijs NO 14.42.50; 9. en 10. Italië en Zwits.-Dld 14.44.21. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 130.18.38; 2. België 130.21.49; 3. Pa rijs NO 130.24.26; 4. Centraal-Zuid- Frankrijk; 5. West-Zuid-West; 6. Zwits. -Did.; 7. Italië; 8. Intern.; 9. Nelux 130.38.16 10. Spanje 130.39.29. Puntenklassement: 1. Darrigade 244 pnt; 2. Dejouhannet 216 pnt; 3. Favero 192 pnt; 4. Van Geneugden 167 pnt; 5. Rivière 150 pnt; 6. Graczyk 143 pnt; 7. Baffi 130 pnt; 8. Van Aaerde 129 pnt; 9. Bruni 127 pnt; 10. Hoevenaers 124 pnt; 18. Voorting 94 pnt; 19. Van Est 89 pnt; 20. De Groot 83 pnt. In het klassement voor de strijdlus tigste renner heeft Piet van Est nog steeds de leiding met 73 punten. Zijn voorsprong op de Ier Elliot, die na de achtste étappe de tweede plaats bezet, bedraagt echter nog slechts een punt. De renners Hol'lenstein, Altweck en Ommer, allen van de ZwitsersDuitse ploeg, hebben de strijd gestaakt. De Ier Elliot werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. DE RONDE VAN OOSTENRIJK Twee Nederlanders staakten de strijd Nederland komt niet meer in de ploegenrangschikking voor, omdat twee Nederlandse renners in de zesde étappe de strijd staakten. Bij de beklimming van de Katschberg stapte Jan van Geel af. Frans Hoffmans maakte bij de af daling een zware val en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Na 6 étappes luidt het algemeen klassement: 1. Stefan Mascha (Oost.) 24.35.41; 2. Herbert Kaupe (Oost.) Deze telefoto geeft een beeld van de eindsprint: links de Franse nationaal Jean Stablinski, die tweede werd, ln het midden Dejouhannet :.40.43; 3. Konstant Goossens (B.) 242.44.17; 4. Franz Varga (Oost.) 24.45.55 5. André Durnez (B.) 24.48.28; 6. Dick Enthoven (Ned.) 24.49.08; 7. Bas Malie paard (Ned.) 24.49.42. In het étappeklassement werden Ma liepaard en Enthoven ex aequo als ne gende geplaatst in 4.23.50. Oostenrijk heeft met 73 Uur 58 min. 48 sec. de leiding in het algemeen ploe genklassement voor België (74.38.58). Op Wimbledonkampioenschappen De 19-jarige Braziliaanse kampioene' Maria Esther Bueno en de 23-jarige Ca- lifornische medische studente Darlene Hard hebben zich gisteren geplaatst voor de eindstrijd van het dames-enkelspel die zaterdag zal worden gehouden. Mej Bueno, als zeste geplaatst, is de eerste Zuidamerikaanse, die in de lange ge schiedenis van Wimbledon een finale plaats heeft bereikt. Mej. Hard bereikte te Wimbledon reeds eerder de finale, na melijk in 1957, maar werd toen versla gen door Althéa Gibson, die vorig jaar eveneens de titel veroverde. Om de „nalatenschap" van Gibson zal de strijd fel zijn, als tenminste de voor tekenen niet bedriegen. Want beide fina listen legden gisteren een grote superio riteit aan de dag. Mej. Bueno besliste haar duel met mej. Moore (62, 64) in 44 minuten, terwijl mej. Hard voor haar overwinning op mej. Reynolds (64. 64) slechts 48 minuten nodig had Vooral de Braziliaanse speelde bijzon der sterk tennis en hoe de jonge Sally Moore ook van zich afbeet beiden be schikken over een harde slag zij was niet opgewassen tegen de accuratere en diepere volley en de vastere service van haar tegenstandster. Wat beiden hin derde, was de sterke wind, waardoor zij het moeilijk hadden hun spel onder con trole te houden. In slechts zeventien minuten was de eerste set al beslist, toen mej. Bueno uit een voorsprong van 41 naar 62 snel de. In de 2de set kwam de grote vecht- lust van van Sally Moore naar voren Uit een achterstand van 02 kwam zij op 22, maar in de achtste game slaag- de mej. Bueno èrin, Wederom door de service van Moore te breken en hierdoor op 5—3 te komen. Sally Moore bleef ech ter ijskoud onder het geweld, dat haar tegenstandster ontketende, sloeg onmid dellijk fel terug, nam Bueno's service en doordat de Braziliaanse bij 3040 een dubbelfout maakte, schreef zij deze game toch nog op haar naam. Daarna kwam de climax. Mej. Moore faalde tweemaal met haar back-hanc en op love-40 gaf zij mej. Bueno driemaal matchpunten. Op de eerste gaf mej. Moo re een keiharde forehanc. die het net scheerde c i waarop Bueno kansloos was Daarop volgde een zachte service, waar bij de bal door de wind werd opgenomen en zo'n vreemde wending nam, dat ook hierop de Braziliaanse misgreep. De zege zou voor de Amerikaanse echter een illusie blijven, want ver buiten be reik van haar rivale scoorde mej. Bueno het beslissende punt 64. Darlene Hard, die zal proberen reeks van vijftien achtereenvolgende Amerikaanse overwinningen in het da mes-enkelspel voort te zetten, wandelde door de halve finale heen, want de Zuid- afrikaanse Reynolds miste controle in haar spel, daardoor zij vele kansen liet liggen. Rod Laver, de Australische finalist in het heren-enkelspel, bereikte een tweede eindstrijd, namelijk die van het heren dubbelspel, tezamen met zijn landgenoot Mark. Zij versloegen de Italianen Pie- trangeli en Sirola met 64, 64, 63 en komen nu in de finale tegen hun land genoten Emerson en Fraser, die Legen- stein en Ulrich geen kans gaven. Boven- „Het kan natuurlijk zijn, chelle en omgeving heeft geen kippenhok met ratten en mui- tionalen was ondergebracht eenstemming". Dat kwam een verontwaar digde Klaas Buchly ons vrij dagmorgen voor de start van de eerste warme rit van deze Tour de France, die van La Rochelle naar Bordeaux, ver tellen. Intussen diende ploeg leider Jean Goldschmidt bij commissaris-generaal Eli Wer- melinger een protest in en hij had Charly Gaul als ge tuige meegebracht. totaal onvoldoende, zowel wat reinheid als comfort betreft Klaas Buchly zakte ergens in Er lag in La Rochelle nog een protest van de Neluxploeg op tafel. Jaap Kersten stond in het klassement van de ze vende etappe als negende ge klasseerd, maar hij was in de kopgroep van twaalf al£ zevende over de streep geko men. De Limburger, die in de best geklasseerde van de de groene trui, en die voor delen zijn altijd wel een pro- test waard. Elliot strijdlustigste Met grote meerderheid van stemmen werd de internatio naal Elliott uitgeroepen tol de strijdlustigste renner van deze achtste etappe. Martin van den Borgh, die zeker eer Nelux-ploeg en internationalen overnachtten in 'n soort kippenhok de buurt van de wastafel met een voet door de rotte hou ten vloer en overal was er geritsel van ongedierte Het protest van Gaul en Goldschmidt was zonder twij fel gegrond en de heer Wer- melinger, die verantwoorde- Wielrenners, die elk seizoen lijk is voor het onderdak vele koersen in het buiten- schrok wel even, toen hij hel wel wat gewend en in La Ro- tuurlijk de vraag. oranjeploeg is, liet het er niet bij zitten en Goldschmidl evenmin. Vrijdagavond werd niet gering aandeel had in de in Bordeaux bekendgemaakt geslaagde vlucht, kreeg geen dat Kersten in de zevende enkele stem. Door de eerste etappe alsnog als zevende if geklasseerd. Het levert geen seconde winst op, maar we! 10.000 francs door de verho ging van de dagprijs van 15.000 op 25.000 voor nummer zeven plus een zevental pun- plaats van Elliott wordt de leidersposi'.ie van Piet van Est in het klassement der strijdlustigste renners ernstig bedreigd. Van Est staat nog steeds op de eerste plaats mei 73 punten, maar Elliott heefl ten voor het klassement van slechts een punt minder. Nu tegen de Rus Kuperman om de wereldtitel Agliardi, de kampioen van Monaco, die op het laatste moment als invaller voor dit damtournooi werd geaccep teerd, heeft een bijnaam. Een zeer toe passelijke bijnaam zelfs. Hij heet nu in Monaco „De beul van België". Een vol komen juiste benaming, want de enige twee punten, die de man uit het kleine dien plaatste Laver zich in de halve eindstrijd van het gemengd-dubbelspel waarin hij uitkomt met Darlene Hard door een overwinning met 63, 75 oi Engelands laatste hope, de combinatie TrumanTruman. MOTORSPORT VOORLOPIGE SELECTIE NED. BAANRENNERS VOOR W.K. De sportcommiscie van de KNWU heeft de volgende baanrenners voorlopig geselecteerd voor de wereldkampioen schappen professional-stayers: N. Koch W. Vreeswijk, W. Wagtmans en M. Wier stra. Amateur-stayers: H. Buis, A. van Houwelingen, A. Romijn en C. Vermeu len. Achtervolging proft. D. de Groot P. Post en H. Moolenijzer. Achtervolging amat.: J. Buis en P. van der Lans. Re serves; A- van Egmond en J. Verbrugge. Sprint professionals: J. Captein, J. Derk- sen, J. Hijzelendoorn en A, Schotman Sprint amateurs: M. Gerritsen, A. de Graaf, M. Paul, J. Schep, P. van der Touw en D. Verdoorn. ROEIEN DE HENLEY-REGATTA Op de tweede dag van de Regatta te Henley versloeg de vier zonder stuurman van het Amsterdamse Nereus in de eer ste heat voor de Stewards cup het Pool se BTW Bydgaszcz. Nereus maakte een tijd van 7 min. 48 sec. over de 2112 meter en had bij de finish een voorsprong van 3/4 lengte. Reeds dadelijk na de start nam Nereus een voorsprong en na de eerste 400 meter bedroeg het verschil reeds 1/4 lengte Na 800 meter was dit gegroeid tot een halve lengte. Tot 1500 meter bleef de si tuatie onveranderd, maar toen bouwde Nereus, dat met een tempo van 32 slagen fier minuut roeide tegen de Polen 35 angzaam maar zeker zijn voorsprong verder uit. Door de harde wind was het bijzonder moeilijk sturen en halfweg de race dreigde er zelfs een aanvaring. ZWEMMEN LZC ONTVING DEENSE GASTEN De Leidse zwemclub heeft onder uiterst slechte omstandigheden haar Deense gasten in Poelmeer ontvangen. Het werden vrij onaantrekkelijke wed strijden, die ieder ontvluchtte om in de droogte en luwte enige warmte op te doen. Jammer voor de gasten, die bij beter weer van de fraaie omgeving van het oude, versleten zwembad hadden kunnen genieten. De uitslagen waren als volgt: 25 meter vrUe slag meisjes: LZC- leden: 1. Ineke v. d. Broek 20.4; 2. A. Noordijk (schoolsl.) 25.6; 3. A. Apel- door (idem) 30. 50 meter rugslag meisjes: 1. Annette Herfst (LZC) 45.—; 2. Charlotte v. Goor (LZC) 46.3. Anne Nissen (Nackskov) 49. 70 meter rugslag jongens: 1. Erik Ko per (LZC) 53.9; 2. Henning From (Nackskov) 60.1; 3. Henning Andreasen (Nackskov) 61.8. 70 meter rugslag dames: 1. I, van Oosten (de Zijl) 59.7; 2. J. Benvenuti (de Zyl) 62.5; 3. W. Teyn (de Zijl) 62.5. 70 meter schoolslag heren: 1. Ger Mortensen (Nackskov) 58.3; 2. Jac. van Meygaarden (LZC) 67.8. 50 meter vrije slag meisjes: 1. Lizzi Wad (Nackskov) 38.5; 2. Greet Heems kerk (de Zijl) 39.8; 3. Gitte Schodt (Nackskov) 41.4. 50 meter vrije slag jongens: LZC; 1 Rudy Schmidt 33.9; 2. Jaap Timmer mans 38.4; 3. Kees Koppen 39. 70 meter vrije slag heren: 1. Erik Ko per (LZC) 44.9; 2. Poul Petersen (Nackskov) 45.3, Aad Timmermans (LZC) 47.5. 70 meter schoolslag dames: 1. Lizzi Tang (Nackskov) 1.06; 2. Hilde Ouwer- kerk (LZC) 1.08.2; 3. Greet Heemskerk (de Zijl) 1.08.3. 70 meter vlinderslag heren: 1. Jens Rasmussen (Nackskov) 52.5; 2. Arne Hasselgren (Nackskov) 54.4; 3. Chris Colpa (LZC) 55.5. 70 meter vrije slag dames: 1. Ida Hanssen (Nackskov) 50.2; 2. Wil Teyn (de Zijl) 51.4; 3. Kirsten Johansson (Nackskov) 54.5. 50 meter schoolslag, alleen LZC: 1. Jan Brak 52.2. Jaap Timmermans 54.5; 3, Karei Braun 60.8. VOETBAL Het Deense voetbalelftal heeft gister avond te Kopenhagen met 20 gewon nen van Noorwegen in een wedstrijd voor de voorronde van het Olympisch voetbaltoernooi 1960. De returnwedstrijd tussen de beide landen wordt 13 septem ber te Oslo gespeeld. vorstendom aan de Cóte d'Azur behaal de, veroverde hij op de Belgische kam pioen Verpoest, die daardoor de zege in dit tournooi miste. Juist in die twee partijen tegen de Belg kwam de Mone- gask tot verrassend goed spel. Verpoest zal achteraf wel spijt heb ben van zijn voorstel' Agliardia als vierde speler toe te voegen, toen bij de loting was gebleken dat zowel Zwitser land als Rusland op het appèl ontbra ken. De Belg zal toen stellig niet heb ben gedacht, dat hij met zijn voorstel een soort paard van Troje binnenhaal de. Merkwaardig genoeg heeft de afge vaardigde van de Kon. Ned. Dambond, secretaris Ivens, er wel aan gedacht, want hij bracht naar voren dat het meespelen van Agliardi het verloop van de strijd wel eens zou kunnen beïnvloe den. Zijn bezwaren werden echter vooral door Verpoest weggewuifd. Het had maar heel weinig gescheeld of het resultaat was reeds na de vijfde ronde bekend geweest. Immers, Agli ardi speelde het weer klaar een punt op Verpoest te veroveren. Nadat dit re sultaat reeds vast stond, had Van Dijk tegen de Fransman Delhom een zeer dreigend uitziende ^telling. Het leek erop, dat de Nederlander rechtstreeks op een nieuwe overwinning afsteven de, waardoor zijn voorsprong tot drie punten zou zijn vergroot. Dan zou de beslissing dus al gevallen zijn. Maar Verpoest zou zijn kans nog krij gen. Waarschijnlijk doordat hij te lang temporiseerde kon Ir. van Dijk zijn hekstelling niet dicht krijgen. Er volg de een grote ruil, die de stellingen weer geheel in evenwicht bracht. Toen beide spelers nog 12 stukken op het bord had, bood Van Dijk remise aan. Delhom weigerde het aanbod, maar een twintigtal zetten later kwam de Frans man op zijn beurt met een remise-aan bod en Van Dijk accepteerde dat. De kleine Belgische kolonie kreeg weer hoop. Tenslotte zou toch een over winning van Verpoest de Belg nog ge lijk kunnen brengen met de Nederlan der en een besl'issingsronde nodig ma ken. Maar in deze slotronde bleek al spoedig, dat de Belg niet meer in zijn eigen krachten geloofde. Geen ogenblik heeft hij eigenlijk getracht de partij te forceren. Ir. van Dijk behield geduren de de gehele partij het betere spel en Verpoest kon zelfs nog tevreden zijn met de verdeling van de punten. In Nederland kan men zich al vast voorbereiden op de organisatie van de match KupermanVan Dijk, een strijd tussen de twee ingenieurs met de we reldtitel als inzet. De uitslagen van de laatste dag wa ren: vijfde ronde: Agliardi (Monaco) Verpoest (België) 1—1; ir. Van Dijk (Ned.)Delhom (Frankrijk) 1—1;. Zesde ronde: ir. Van DijkVerpoest 11; Agliardi—Delhom 0—2, De eindstand luidt: 1. ir. Van Dijk 9 pnt; 2. Verpoest 7 pnt; 3. Delhom 6 pnt; 4. Agliardi 2 pnt. CRICKET De eerste dag was voor de debutanten Het waren Harold Rhodes, dt jonge me dium-pace bowler uit Derbyshire, en Gilbert Parkhouse en Geoff Pullar, de debuterende Engelse openingsbatsliedep die te Leeds op de eerste dag van de derde testmatch tussen Engeland en In dia opvallende prestaties leverden. Rhodes nam vier Indiase Wickets voor slechts 40 runs, waardoor '1 testteam van India all out was voor slechts 161 runs Daarna trokken Parkhouse en Pullar naar de wickets. Ook deze debutanten verrasten, zij scoorden op de:, eerste dag 61 runs zonder dat er een wicket verlo ren ging. Het ziet er dus naar uit dat India het opnieuw erg moeilijk zal krij gen. Aanvankelijk leek het er zelfs op. dal het een volkomen debêcle zou worden De openings-batslieden van India brach ten namelijk slechts 10 runs op het sco rebord. De weergaloze bowlcry van Rho des maakte, dat de eerste vier Indiase wickets slechts 23 runs opleverden. Al in zijn tweede over rekende Rhodes zijn eerste slachtoffer in. Hij werd voort: goed gesteund door wicketkeeper Roy Setham, die op zijn bowlen twee vangen achter het wicket deed. Trouwens Swet- ham had helemaal een goede dag. Toen de stumps werden getrokken had hij vier vangen in het scorings-boek staan. KNCB ELFTAL TE STERK VOOR EASTC' TE Een KNCB-elfal heeft gisteren op het ACC-terrein te Amsterdam zonder moei te gewonnen van Eastcote CC. De En gelsen waren all out voor slechts 105 runs. De Nederlanders passeerden dit to taal voor het verlies van slechts één wic ket (108 voor 1, gesloten). KON. NED. CRICKETBOND Programma voor zondag Tweede klasse D: PW II—Hengelo; WV II—Quick N II. Tweede klasse E: Ajnx L.CVHW; Excelsior II—Haarlem II; Hermes/DVS III—HBS II.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9