Oproep tot „broeders en zonen" van afgescheiden Kerken Tweemaal ,Zes orkeststukken" in Concertgebouw Staatssecretaris De jong roept steun marine in Korter vacantie Fleurige stoet van kinderen trok door »Oosterkwartier« te Leiden Routewijziging -ook voor bussen- bij Wassenaars viaduct Echtpaar stal geld op begrafenis VRIJDAG 3 JULI 1959 DE LEIDSE C0URAN1 Tijdens de voltrekking van het kerkelijk huwelijk in de Sint Goedele- Kathedraal te Brussel werden de emoties prinses Paola de baas. Terwijl prins Albert bezorgd kijkt droogt zij haar tranen. De Encycliek „Ad Peiri Caihedram Aan de encycliek „Ad Petri Ca- thedram" Naar de Stoel van Petrus, #van Z.H. Paus Johannes XXIII is, behalve wat wij gisteren reeds publi ceerden over 'sPausen beschouwing van de wereldtoestand, nog het vol gende ontleend. De Paus spreekt daarin van de vreedzame samenwerking der stan den. Nog een lange weg naar sociale liefde. „Reeds Pius XII heeft er op gewe zen, dat de ongelijkheden, welke hun oorsprong in de natuur der dingen vinden, allerminst een beletsel be hoeven te vormen, om een geest van echte broederschap te hebben. Zij beletten allerminst, dat elke klasse afzonderlijk op zijn eigen rechten blijft staan. Op voorwaarde echter, dat dit niet met geweld, maar op rechtmatige wijze geschiedt en dat ook de rechten van de overigen niet worden aangetast." Bijzonder vestigt Paus Johannes XXIII er dan de nadruk op, dat de betrekkingen tussen de klassen in de laatste tijd op yele plaatsen minder gespannen en minder moeilijk zijn geworden. Degenen, die door vlijt en hard werken vooruit willen ko men, zijn op de maatschappelijke lad der inderdaad gestegen Ook de ar beiders in de bedrijven worden lang niet meer alleen naar hun econori.i- sche waarde beoordeeld, doch ook volgens een hogere en meer waar dige opvatting van het menselijke leven. Maar dan nog valt er een lange weg af te leggen, omdat er nog zo veel oorzaken tot spanningen tus sen de groepen blijven bestaan. „Soms is dat tengevolge van een on volmaakte of niet helemaal gerecht vaardigde mening over het eigen domsrecht. Die komt dan van de kant van degenen, die op ongepaste ma nier alleen maar uit zijn op eigen nut en eigen voordeel. Bij dreigende werkloosheid, zo gaat Paus Johannes XXIII voort, moet men zich er voor inspannen, dat alle mensen, die een bescheiden inkomen uit hun arbeid krijgen toch in hun levensonderhoud kunnen voorzien, en ook kunnen blijven zor gen voor hun toekomst en die der hunnen. Ook van de gemakken van het leven, welke de tijdsomstandig heden nu eenmaal met zich meege bracht hebben, mag men niemand uitsluiten. Degenen, die op verschil lende gebieden van de menselijke arbeid de leiding hebben, sporen wy met grote aandrang aan, niet alleen maar aan winst te denken, welke de arbeiders door hun moeite voor hen inbrengen, en ook niet maar al leen hun rechte" te verzekeren, maar deze arbeiders ook echt als mensen en als broeders te beschou wen. Op gepaste ryanier dienen de arbeiders steeds meer te delen in de vruchten van de door hen gepres teerde arbeid. Zij moeten zich ook in toenemende mate tegelijk als de len van de gehele onderneming voe len. Tot slot van het tweede deel van de encycliek spoort de Paus de volke ren en de standen aan als gezinnen naar eenheid te sirev n. Als het in stituut van het gezin aan het wan kelen gaat, dan zu'len de grondsla gen van de staat wank' len. Dan raakt de burgermaatschappij in ern stig gevaar. De eenheid der Kerk. Het derde deel van het rondschrij ven van de Paus handelt over de „eenheid van de Kerk". Dit gedeelte gaat hem, zoals hijzelf zegt, bijzon der ter harte. Hij voelt zich bewogen door het gebed van Christus zelf „dat allen een zijn" en heeft daarom het be sluit genomen een oecumenisch con cilie bijeen te roepen. Hoofddoel van die concilie is, zegt de Paus, de groei van de Katholieke Kerk en de vernieuwing van de ze den van het Christenvolk te bevor deren. Maar evenzeer is het doel de kerkelijke tucht aan de behoeften van de tegenwoordige tijd aan te pas sen. Het concilie zal zonder twijfel een prachtig schouwspel van eenheid, waarheid en liefde worden, zegt de Paus, en tegelijk ook een milde uit nodiging aan allen, die van de Apos tolische Stoel gescheiden zijn. De Paus toont zich ingenomen met de pogingen om tot eenheid te ko men, welke aan de dag treden bij de gemeenschappen, die van de H. Stoel gescheiden zijn. Hij zegt, dat alleen de Katholieke Kerk de eenheid, waarnaar allen streven reeds in zich verwerkelijkt heeft, de eenheid van leer, eenheid van eiding en eenheid van cultus. Op die manier zijn alle zonen tot de eenheid van het vader huis geroepen, dat op het fundament van Petrus rust. Rond hem moeten alle volkeren broederlijk bijeengebracht worden. De Paus merkt echter op, dat de eenheid van het geloof, vrijheid vari theologische opvattingen op vele pun ten, welke niet helemaal zeker zijn, toelaat. En hij legt cr de nadruk op, dat de eenheid van cultus helemaal niet de verscheidenheid van riten uitsluit. Tenslotte wendt de Paus zich dan direct tot de van Rome gescheiden Christenen en roept uit: ,,Sta ons toe, dat wij u met innig verlangen broeders en zonen noemen. Laat ons hoop mogen koesteren op uw terug keer. ij wenden ons derhalve tot al len, die van ons gescheiden zijn met de woorden van de H. Augustinus die zegt: „Of Gij wilt of niet, Gij zijt onze broeders. Alleen dan zult Gij ophouden onze broeders te zijn, wan neer Gij ehmee ophoudt te zeggen „Onze Vader"." De laatste passage van de encycliek biedt een rijke schakeling van va derlijke vermaningen aan de meest verscheiden groep van gelovigen. Woorden van troost n opbeuring richt de Paus dan tot alle bedrukten, tot de vluchtelingen en emigranten en tot de groep der onvermogenden. Hij zegt er uitdrukkelijk bij, dat de Kerk nooit of te nimmer de vijand van de onbemiddelden geweest is, maar dat integendeel de opkomst van de arbeidersklasse gedurende de laat ste decennia de vrucht geweest is van de sociale leer, die door de laat ste Pausen verkondigd is. En ten laatste eist de Paus de ver eiste vrijheid voor de Vervolgde Kerk in het Oosten op. Z.H. verzekert de gelovigen daar, dat hij hun zorgen en smart deelt. Verbondsbestuur KAB is het I eens met dagelijks bestuur j Het uitgebreide verbondsbestuur 1 van de Katholieke Arbeidersbewe ging heef gisteren tijdens een ver gadering in Utrecht uitvoerig aan dacht geschonken aan de regerings nota. Het standpunt van het dagelijks bestuur van de KAB, zoals uiteen gezet op de vergadering van maan dag jl., werd unaniem onderschreven als zijnde in overeenstemming met I de in de KAB bestaande opvattingen. Aan het dagelijks bestuur werd I opgedragen op basis van een en an der het overleg met de andere cen trale organisaties voort te zetten. Het verbondsbestuur koestert de hoop, dat er in het komende parle mentaire overleg nog zodanige wij zigingen tot stand zullen komen, dat aan de zijns inziens gerechtvaardigde aanspraken op een werknemersaan deel in de toegenomen welvaart recht zal worden gedaan. Moei je horen..." Een moeilijk programma-onder deel van een concert door het Con certgebouworkest is gisteren, op ver zoek van de dirigent, tweemaal ge speeld. De orkestleider, Hans Rosbaud, die gisteren met het Concertgebouwor kest de cyclus van zes orkeststukken van de in 1883 geboren componist Anton Webern uitvoerde, liet het werk herhalen om de luisteraars de gelegenheid te geven, de moeilijk toe gankelijke muziek goed in zich op te nemen. Het was een experiment, dat getuige het ovationele applaus succes oogstte. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het Concertgebouw en wellicht ook in die van het openbaar muziekleven, dat een dirigent een muziekstuk tweemaal achtereen speelde. BIJEENKOMST VOOR VROUWEN UIT BEROEPSLEVEN Op de Tiltenberg, nationaal vor mingscentrum van de Graal, wordt van woensdagavond 29 juli tot zon dagavond 2 augustus een bijeenkomst gehouden voor de vrouw uit het beroepsleven. Gespreksthema: De geestelijke ont wikkelingsgebieden in de bisdommen Haarlem en Amsterdam. Het programma luidt als volgt: 30 juli: De groei van de Randstad Holland gezien in de ontwikkeling van West-Europa. 31 juli: Excursie naar de „IJmond" met bezoek aan het bureau van de Stichting Opbouw Katholiek Ken- nemerland (STOKK). 1 aug.: Situatie van de Kerk in het Deltagebied. 2 aug.: Zijn ook wij verantwoorde lijk voor de Kerk in deze gebieden? De middagen worden vrij gehou den voor ontspanning naar keuze: duinwandelingen, volksdansen, cre atief spel. Inlichtingen en opgave tot deel name: Nationaal Secretariaat van de Graal, Tiltenberg, Vogelenzang. Tel. 02520-5709. Het prinselijk paar verlaat de Sint Goedele-Kathedraal te Brussel na de voltrekking van het kerkelijk huwelijk. De nieuwe staatssecretaris van Defensie (Marine), kapitein-ter-zee P. J. S. de Jong, heeft tot het personeel van de Koninklijke Marine een bekend making gericht van de volgende inhoud: „Bij het aanvaarden van mijn functie als staatssecretaris van Defensie, waarbij ik in het bijzonder, volgens de richtlijnen van de minister van Defensie, de verantwoordelijkheid zal dragen voor het beleid ten aanzien van de Koninklijke Marine, roep ik u aller hulp in mij terzijde te staan en te steunen, zodat wij gezamenlijk voort kunnen gaan de Koninklijke Marine te houden en verder uit te bouwen tot een modern, goed geoefend krijgs machtdeel, passend in het geheel van de defensie van ons vaderland en van onze bondgenoten in de NAVO." NOORDWIJKERHOUT PRIESTERWIJDING EERW. HEER C. KUIPERS Op zondag 12 juli a.s. zal de eerw heer Cor Kuipers, Kerkstraat 84. door het gebed en de handoplegging van Z. Mmi. William kardinaal God frey, de Aardsbisschop van Westmin ster, de heilige priesterwijding ont vangen in de kapel van het St. Jo seph College te Mill Hill in Lonten. De daaropvolgende zondag zal de neomist om 9.15 uur zijn eerste plech tige H. Mis opdragen in de parochie kerk van St. Victor. De receptie wordt gehouden van 2.003.30 uur in „De Voorzienigheid" aan de Kerkstraat, waarna te 4 uur een plechtig danklof zal worden gecelebreerd. Geen haar op m'n hoofd.. I Zeven jaloerse jongens van het Baarnse Lyceum hebben met een schaar de schone haardos van een medescholier geschonden. Hun vol ledige bekentenis maakte hen na tuurlijk niet straffeloos. Het wijze schoolhoofd heeft nu een beste boete bedacht. Hij begon met de eis: één week verkorting van hun vakantie Dit maakte een diepe indruk. Enkele minuten lang liet de rector het daar bij. Toen liet hij er een „of" op vol gen:,,óf jullie laten je nog van daag totaal kaal knippen". De jon gens kozen het laatste. Het vonnis is intussen voltrokken. PRODUKTSCHAP PLUIMVEE VERLAAGT HEFFINGEN Bij een totaal aan ontvangsten in 1958 van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren van ruim ƒ3,16 miljoen, ontstond een batig saldo van ruim 1,06 miljoen. Daar de inkomsten voornamelijk uit heffingen bestaan, die het pro duktschap aan bedrijfsgenoten op legt, heeft het dagelijks bestuur voor- gesteld deze heffingen met ingang van 1 augustus met 20 pet. te verla gen. Dit betekent, dat in de volgende 4 maanden, die van dit jaar nog res ten, het produktschap ca. 350.000, minder aan heffingen zai ontvangen. De verlaging van de heffingen is als Jeugdorkest voorop In het kader van de feestweek, welke ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de speeltuinvereni ging „Oosterkwartier" wordt gehou den, stond gisteravond een gekostu meerde kinderoptocht op het pro gramma, waaraan het Leidse Jeugd orkest „De Burcht" de nodige muzi kale medewerking verleende. Achter de dapper blazende en keurig mar cherende jeugdige muzikantjes trok een fleurige stoet van kinderen door de straten van het Oosterkwartier. De belangstelling van de Kooibe- woners voor het Jeugdorkest en de lange stoet van kleine clowns, cow boys, slangenbezweerders, Chinezen, bloemenmeisjes, Indianen en „ster ren op rolschaatsen", was bijzonder groot. Op verschillende plaatsen werd het Jeugdorkest in de gelegenheid gesteld, enige leuke show-nummers ten beste te geven. Na de rondgang vond in de speeltuin de beoordeling plaats en had de jury de niet ge makkelijke taak de prijzen, bestaan de uit diverse speelgoederen, toe te kennen. Na de prijsuitreiking dankte de voorzitter van „Oosterkwartier". de heer W. Frank, allen voor de me dewerking aan deze avond en richtte zich hierbij in het bijzonder tot het jeugdmuziekkorps, dat zo'n groot aan deel in het succes van deze kinder optocht heeft gehad. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en werden allen onthaald op de nodige verfrissingen. De uitslag van de jury luidde: 1ste prijs voor groepen: .Sterren op rol schaatsen" (Suze de Roode, Carin Jansen, Marion Daalmeijer); 2e prijs „Het Gezin" (Janneke Sonsbeek, Ma rijke Beijer, Geertje Beijer). lste prijs individuelen: Ine de Graaf (jurk met motieven v. h. 30-j. bestaan v. Oosterkwartier); 2e prijs Philip Trap (als Turk). De prijzen voor paartjes gingen naar: Monique Vreeburg, Ronald en Tootje Stokkel; Anneke Hendriks en Thea Grotenhuis; Jose Linderhof en Hona Broeksema; Sietse Boer en An neke de Zwijger; Liesbeth Nieuwen- hoven en Ronny Waalmeijer. tijdelijk aangekondigd. In hoeverre deze in I960 zal kunnen worden ge handhaafd, is afhankelijk van de verdere ontwikkeling van de pluim veehouderij. („Tel.") Gisteren werd van Rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat met ingang van vandaag (vrijdag) het links af slaan bij het viaduct te Wassenaar is verboden. In verband hiermede zullen de bus sen van de N.Z.H.V.M. in de rich ting Den Haag vóór het viaduct recht afslaan en over het viaduct heen hun route vervolgen. De uit- stapplaats bij Marlot wordt ver plaatst naar de bovenzijde van het viaduct. Verbijsterende dankbaarheid In een café te Purmerend vond een van de diensters onder e^n tafeltje een portefeuille met circa 15.000. De eigenaar van het café herinnerde zich, wie aan dat tafeltje had gezeten en wist de man op de Purmerender markt op te sporen. De verliezer, een veeboer uit West-Friesland, be wees zijn dankbaarheid door het uit vijf man bestaande bedienende per soneel te belonen met.totaal drie gulden. Strandaanleg onbetaalbaar voor Serooskerken Het gemeentebestuur van Seroos- kerke op Schouwen overweegt bij de ringdijk aan Schelphoek, welke ring dijk werd aangelegd na de dijkdoor braak van februari 1953, een kunst matig strand aan te brengen. In combinatie met de beplanting van de kreken zou hier een fraai ge bied ten behoeve van de recreatie kunnen ontstaan. Men heeft echter nog niet de middelen kunnen vinden om de aanlegkosten te bestrijden. Berekend is dat een hoeveelheid zand van 25.000 m3 tegen een prijs van 0.80 per m3 nodig zou zijn. Deze uitgave van 20.000 kan de ge meente Serooskerke zich niet ver oorloven. De rijkspolitie te Oudendijk heeft een echtpaar uit Purmerend aange houden, dat ervan verdacht wordt enige keren geld te hebben gestolen bij een landarbeider. Man en vrouw brachten van tijd tot tijd een bezoek bij de stiefvader van de vrouw en maakten van die gelegenheid gebruik belangrijke bedragen mee te nemen. Zo ontvreemdden zij enige weken ge leden, toen de moeder werd begra ven, onder meer een bankbiljet van duizend gulden. Na het afleggen van een volledige bekentenis is de vrouw voorlopig op vrije voeten gesteld, de man zal voor de officier van justitie worden ge leid. ENGELSE HANDELAREN EISEN OPHEFFING INVOER BEPERKINGEN OP NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN. De vereniging var. handelaars in bloembollen in Engeland heeft don derdag afschaffing geëist van de be perkingen die de Britse regering in de afgelopen winter heeft gesteld op invoer van bloembollen uit Neder land. GERAAMTE GEVONDEN Aan het strand van Ouddorp bij Bruinisse is dezer dagen door twee jongens een skelet gevonden. De po litie schatte de ouderdom van het ge raamte op 100 tot 200 jaren. Vermoed wordt dat het afkomstig is van een destijds uit zee aangespoeld lijk van een vrouw, dat door de werking van zee en wind onder het zand is ge raakt en nu door diezelfde werking weer is bloot gespoeld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7