S)e CeidteÖou/tci/nt Kozlof voor Amerikaanse tv. over Berlijn Felle brand in het Pentagon Geheim materiaal verloren gegaan HOE Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 VRIJDAG 3 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14752 Het Pentagon in brand Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, (7.50 p. kwartaal. Franco p.p. (8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Prinselijk paar op Majorca Prins Albert en prinses Paóla zijn donderdagavond om half elf op het militaire vliegveld van San Juan, bij Paima, aangekomen, vanwaar zij di rect naar de voor hen gereserveer de villa aan de noord-oostkust van Majorca zijn gereden. De politie heeft uitgebreide maat regelen getroffen om te Verzekeren, dat het paar ongestoord een paar dagen rust kan genieten. Dè journa listen, die naar het eiland zijn geko men, hebben de waarschüwing ge kregen, dat zij zich aan strenge straf fen blootstellen als zij de rust van het paar verstoren. De plaatselijke politie is versterkt om nieuwsgierigen uit de buurt van de prins en de prinses te houden. Paus schreef kardinaal Stepinac Dit is de staatsiefoto, welke na de voltrekking van het huwelijk in Brus sel, is gemaakt van prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabria. Bij de gelegenheid van het zilveren bisschopsjubileum van de gevangen kardinaal Stepinac, primaat van Zuid- Slavië, heeft de Paus hem een brief gestuurd waarin gelukwensen en sterkende woorden voor de toekomst. De Paus schrijft onder andere: „Laat uw mannelijke aard moed vat ten, want vanwege uw kracht en niet vanwege uw schuld heeft men u ge troffen. Koester in uw droeve toe stand een ernstig gestemde vreugd^. Beter is het immers ongerechtighe den te lijden dan te bedrijven. En juist opdat uw grote verdiensten, die gij verkregen hebt door uw werk zaamheid en duldzaamheid, op de kandelaar zouden worden gezet, heeft onze voorganger u met het ereteken van het Romeinse purper getooid. Bij „Broeinest van intrige" Kozlof, vice-premier der Sowjet- Unie, heeft donderdag aan een lunch te Washington een toespraak gehou den, welke door de televisie werd uitgezonden en waarin hij aangaande de crisis om Berlijn zei, dat het niet waar is dat de Sowjet-Unie voorstel len hieromtrent had gedaan om de toestand in Europa te verergeren. „Is het voorstel om vrede met de twee soevereine Duitse staten te sluiten, een oproep tot oorlog?" Aan de andere kant willen de wes telijke mogendheden haar 14-jarige bezetting van West-Berlijn voortzet ten. Dit en niet het Sowjet-standpunt vormt een bedreiging, aldus Kozlof. De Sowjet-Unie had geen ultimatum aangaande Berlijn gesteld. Integen deel zij had voorgesteld, dat een com missie van vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland zou trach ten een tijdelijke regeling voor West- Berlijn uit te werken en dat de on derhandelingen tussen de grote mo gendheden zouden worden hervat, indien de pogingen der commissie zouden mislukken. „Kan een voorstel tot onderhandelingen als een ultima tum worden beschouwd?" De Sow jet-Unie wil een einde maken aan het bestaan van een „broeinest van in trige en provocatie in Berlijn, dat een gevaar voor de vrede is". Na de lunch, die was aangeboden door de nationale persclub en de overzeese schrijvers, beantwoordde Kozlof nog enige vragen. Onder meer werd hem gevraagd of de Sowjet- Unie geweld zou gebruiken, indien het Westen er niet mee instemt West- Berlijn tot een vrije stad te maken. Hij antwoordde dat de Sowj et-rege ring, indien er over Berlijn geen overeenstemming wordt bereikt, ge dwongen zal zijn een vredesverdrag met de Duitse democratische repu bliek (Oost-Duitsland) te sluiten, „met alle gevolgen die dat mee brengt". „Indien er om deze kwestie een oorlog wordt ontketend en men zijn toevlucht tot geweld neemt, zal geweld met geweld worden beant woord", aldus Kozlof. FRANS PESSIMISME De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville heeft in een commissie van de Franse Na tionale Vergadering gezegd, dat het moeilijk is niet pessimistisch te zijn in het huidige stadium der onderhan delingen tussen Oost en West en dat de westelijke landen „lange maanden van internationale crisis" moeten verwachten. Hij gelooft niet, dat de hervatting van de Geneefse conferentie op 13 juli een oplossing van de gehele I Duitse kwestie zal opleveren. Het is' moeilijk aan te nemen, zei hij, dat er een oplossing voor Berlijn zal wor den gevonden. „Alles waar wij op kunnen hopen is een modus vivendi, die in elk ge val de moeilijkheden zal uitstellen". De zes weken confereren in Genè- ve hebben volgens de minister de westelijke ministers in staat gesteld een betere indruk van de Russische beweegredenen te krijgen. De Sow jet-Unie, zo meent hij, wil de Oost- duitse republiek consolideren. Zij wordt daarbij gehinderd door de aan wezigheid van de westelijke bondge noten in Berlijn en door de verlei ding die dit aan de Oostduitse bevol king biedt. Chroesjtsjef wenst een topconferentie om prestigeredenen en om zijn positie in de Sowjet-Unie te versterken. Couve de Murville verklaarde, dat er in Genève onder de westelijke afgevaardigden een volkomen eens gezindheid heerste. Er was alleen enig verschil in enthousiasme voor een topconferentie. Een overzicht van de Sint Goedele-Kathedraal te Brussel tijdens de voltrekking van het huwelijk tussen prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Cala bria. Het bruidspaar is geheel op de achtergrond, bij het altaar, zichtbaar. gelegenheid van dit jubileum bieden wij onze vaderlijke verlangens aan, aan de hoogste en eeuwige God, die het kwaad toelaat om daaruit groter goed te trekken, opdat hetgeen gij daar zaait als deelgenoot van Chris tus' kruis, door de overstromende volheid van Zijn barmhartigheid u grote vreugde moge schenken door de verwachting van de oogst en door de werkelijke vrucht daarvan". Raket keerde naar huis terug De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag van de basis te Kaap Ca naveral een intercontinentaal geleid projectiel van het type „Snark" geschoten, dat na een tocht van l.L km over de Atlantisch Oceaan naar de basis werd teruggeleid, waar het vier en een half uur na de start landde. Dergelijke raketten zijn ook al met succes naar doelen nabij het eiland Ascension, op 8.000 km van Kaap Ca naveral, afgeschoten. Kortsluting in een leiding tussen twee veriepingen is waarschijnlijk de oorzaak geweest van een felle brand in Amerika's verdedigings centrum, het kolossale Pentagonge- bouw in Washington, welke brand voor een dertig milojoen dollar scha de heeft aangericht. Na een verbeten strijd van vier uur slaagden de ruim 300 brandweerlieden er in de vlam men te doven. Toen waren echter al twintig collega's van hen door de rook bevangen en was er veel kostbaar materiaal zoals dossiers, geluidsban den en films met „uiterst geheim" er op verloren gegaan. Ambtenaren met plattegronden met de aantekeningen „vertrouwe lijk" en „geheim", volgden de brand- Een storing, die gisteren op de At lantische Oceaan ten Westen van Ier land lag, is in de afgelopen nacht met de sterke westelijke stroming in de hogere luchtlagen met grote snel heid naar de Noordzee getrokken. Tengevolge hiervan begon het van morgen na kortstondige opklaringen gedurende de nacht in een groot deel van het land weer te regenen. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hogedruk, waarach ter zich midden op de Oceaan een nieuwe depressie bevindt. Het ziet er echter naar uit, dat deze depressie morgen nog geen invloed op het weer 1' hier te lande zal uitoefenen, zodat morgen enkele opklaringen mogen worden verwacht, met iets hogere temperaturen. weerlieden op de voet om aan te ge ven, hoe het vuur het best kon wor den aangepakt. De vuurhaard was bijna geheel geconcentreerd tussen ontoegankelijke dubbele plafonds. Met pneumatische hamers werden ga ten in de vloeren geboord. Do rook was zo dicht dat later ketens van mensen moesten worden gevormd om zich een weg door de gangen te kun nen banen. Drie keer waren de spuitgasten, die poogden de vuur haard te bereiken, gedwongen zich terug te trekken door de rook van brandende films en geluidsbanden. „Het leek op werken in een mijn schacht", zo werd opgemerkt. Via de radio werd om meer zuurstofcilinders voor de rookmaskers gevraagd. Op het terrein buiten het gebouw be handelden artsen hen die door de rook waren bevangen. Volgens een hoge ambtenaar zijn minstens zevenduizend geluidsban den met gerubriceerde gegevens ver loren gegaan. Voorts zijn elektrische rekenmachines ter waarde van zes miljoen dollars vernield. In het Pentagon werken 29.000 man personeel. Het is het belangrijkste knooppunt van het Amerikaanse de fensiestelsel over de gèhele wereld. De totale lengte van de gangen is 29 kilometer. Er zijn 150 trappen en negentien liften. Algerijnse opstandelingen heb ben bij een overval op een klooster bij Medea twee Cisterciënsermonni- ken ontvoerd, zo is donderdag uit Franse legerkringen in Algerië ver nomen. Minder somber Regeringsnota II In ons vorig artikel hebben wij uiteengezet, dat de maatregelen van de regering, die zij in haar nota heeft aangekondigd een dreiging in hielden van een nieuwe bestedings beperking. Wij hebben toen gezegd, dat de maatregelen er juist op waren ge richt om een nieuwe bestedingsbe perking te voorkomen. Minister Zijlstra heeft enige weken geleden nog gezegd, als antwoord op een vraag in die richting, dat de ra ming van de S.E.R. aangaande het overschot op de betalingsbalans be paald aan de zeer hoge kart was. Professor Zijlstra heeft toen gezegd, dat de economische expansie zich veel krachtiger doorzet, dan hij had gedacht. Belangrijk in dit opzicht is, zo zeide hij, in welke richting en met welke snelheid de betalingsbalans zich ont wikkelt. Ziet men, dat het in de ver keerde richting gaat, dan moet men tijdig afremmen. Doet men dat niet, dan kan men niet meer buigen, maar moet men gaan breken, zoals bij de i bestedingsbeperking het geval is ge- j weest. Wordt het beta:i->g„overscnot minder, dan moet men er nu reeds re- j kening mee houden bij de begrotings- politiek. Dat is het nu precies, geloven wij, waar de regering mee bezig is. Men wil niet voor de tweede keer breken. Men heeft dat de vorige keer moe ten doen. Zijlstra is voorzichtiger dan Hofstra. I oonsverbetering en daar zouden we het nu over hebben houdt echter verband met het wegnemen van de bestedingsbeperking. En het twistpunt is nu dit: of loonsverbete ring vooraf moet gaan aan de huur verhoging. Die huurverhoging gaat in op 1 januari 1960. De regering wenst dus geen algemene loonronde maar een vrijere loonvorming langs de weg van gedifferentieerde loonvorming. Dit is echter een zeer ingewikkelde aange legenheid, die zich niet op korte ter mijn laat verwezenlijken. Maar dan weet men ook niet hoe het staat met de prioriteit ten aan zien van de huurverhoging Als deze laatste op. 1 januari tot stand komt, dan is het geenszins zeker, dat de vrijere loonvorming reeds vorm zal hebben aangenomen. Waarschijnlijk niet. En hoe zit het dan met de prioriteit? |")it zal wel een kwestie zijn van theorie en practijk. Maar de theo rie zal toch met de practijk rekening dienen te houden. Stort men zich in de vrijere loonvorming in een tijd van een verkrappcr.de arbeidim^r^l, dan krijgt men een onzuivere toestand Die loonvorming zal gaan per be drijfstak, maar dan zal er ook over eenstemming moeten zijn over de ge dragsregels in het overleg per be drijfstak. Het is de grote vraag of dit vóór 1 januari 1960 het ogenblik waar op de huren zullen worden verhoogd zal zijn bereikt. Een grote vraag! Vrijere loonvorming is een schoon ideaal, maar zij heeft tijd nodig en wü vrezen, dat de tijd van een half jaar tot 1 januari 1960 te kort 'zal blijken te zijn. Dat nu kan gevaren inhouden. Het enige is, dat men de regering bij haar manhafte pogingen geen stok tussen de benen steekt en de zaak niet laat afspringen op enkele maanden meer of minder. Het zal goed zijn, als de confessio nele organisaties hun eisen wat mati gen en even afwachten wat er uit de bus zal komen. Doen zij dat niet en brengen zij de regering voortijdig ten val, dan zou men terecht komen in een politieke chaos. En verbetering via een nieuw ex periment zou van een nieuwe rege ring nauwelijks zijn te verwachten. LJeel duidelijk is de zaak na de re- 1 1 geringsnota dus nog niet Maar de regering heeft haar eigen weg geko zen, onafhankelijk van de S.E.R. En dat valt reeds te loven. Men heeft dan te maken met een onafhankelijke regering, die haar ei gen weg kiest. Men kan die weg volgen of niet. Maar men moet zich ook realiseren wat er komen zal als men deze re gering niet de tijd laat om het re sultaat van haar eigen werk af te wachten. Ook zij kan niet al te ver in de toekomst kijken. Zij moest nu beslis sen en z\j heeft beslist. Dus even afwachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's wordt het weert (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER. Bewolkt met aanvankelijk eni ge regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen, voorna melijk in het zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige westelijke tot zuid-westelijke wind. Iets hogere temperaturen. 4 Juli: zon op 04.25; onder 21.02; Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 22 C. STOCKHOLM zw bew. 17 OSLO zw. bew. 19 KOPENHAGEN zw bew 18 ABERDEEN niet ontvangen LONDEN zw. bew. 25 AMSTERDAM regen 20 BRUSSEL geh. bew. 22 LUXEMBURG geh. bew. 20 PARIJS half bew. 26 BORDEAUX onbew. 26 GRENOBLE -onbew. 26 NICE onbew. 27 BERLIJN regen 21 FRANKFORT half bew. 22 MüNCHEN licht bew. 19 ZURICH zw. bew. 23 GENèVE onbew. 27 WENEN zw. bew. 21 INNSBRUCK licht bew 22 BELGRADO geh. bew 23 ATHENE zw bew. 29 ROME onbew. 30 AJACCIO onbew. MADRID onbew. 32 MALLORCA onbew 30 LISSABON onbew. Korreltje De mensen begrijpen niet, welk een groot inkomen de spaarzaamheid is. Cicero.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1