Chefarine 4 Priesterjubilea en priesterwijdingen in St. Joseph-Congregatie (Mill Hill) Ook Eerste Kamer accoord met algemene belastingwet Kleurenfoto's worden meer dan de helft goedkoper WOENSDAG 1 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Koningin ontving premier Menzies KONINGIN EN PRINS NAAR DEN HELDER H. M. de Koningin en Prins Bern- hard rullen zondag 5 juli in Den Helder een deel van het feestpro gramma bijwonen van de Kon. j Marine Jachtclub, die die dag haar zestig-jarig bestaan viert. BRAND IN EINDHOVEN I Door nog onbekende oorzaak is woensdagochtend vroeg aan de Broekseweg te Eindhoven een grote opslagplaats voor leer en afvalstof- fen van de firma Timmermans vol- ledig afgebrand. j De Eindhoven se brandweer, met groot materiaal uitgerukt, kon de huizen aan de Broekseweg voor brand sparen. Het huis dat aan de opslagplaats grenst liep schade aan de achterkant op. Tijdens de brand, die hoog uitsloeg en met zeer veel rookontwikkeling gepaard ging, ex plodeerde een cylinder met gas, zon der echter ongelukken te veroorza- BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen lalen en doet werkelijk wonderen,f legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want-die wordt beschermd door bet bestanddeel (helarox. ken. Drie auto's waarvan twee vracht auto's, werden volkomen ver nield. 1 Alléén heffen wat redelijk is Ook de Eerste Kamer is gisteren accoord gegaan met de belastingwet, die nu bijn avier jaar geleden is in gediend door de toenmalige staats secretaris, dr. W. H. van den Berge. Dezelfde staatssecretaris heeft deze belastingwet verdedigd na een afwe zigheid van twee jaar. Zonder hoof delijke stemming heeft de Kamer de wet aangenomen. Tijdens het debat, functie van burgemeester van de hoofdstad in het debat trok. Hij had gesproken als lid van de Eerste Ka mer. Pieren van llmuiden meer dan 2000 m in zee De havenmond van IJmuiden be hoeft dringend verbetering. Er zijn plannen voor deze verbetering ge maakt, waarvan de verwezenlijking H. M. koningin Juliana heeft dinsdagmiddag in het paleis te Soestdijk ontvangen de Australische premier R. Menzies en diens echtgenote, die "°n tweedaags bezoek aan Nederland hfvVn gebracht. De foto tooni je Koningin met iiaar gasten. Het kleuren van vlees en vis Jaarverslag van de Keuringsdienst v. Waren De Keuringsdienst van In de laboratoria van de keurings dienst te Haarlem werden in het af gelopen jaar 17.743 monsters van al lerlei aard onderzocht; een aantal, dat nagenoeg even groot is als dat in het afgelopen jaar. Van bovengenoemde monsters vol deden er 2.422 of 13,7 pet. in meerde re of mindere mate niet aan de ge- Waren stelde eisen. Gezien het grote aantal Vfi-ht no, oU-.d» iepen het eehri.ik melkmonsters <11.495) is het geen vecht nog steeds tegen het gehntik de2e warcn werden geVonden. Er v*h voor de gezondheid schadelijke WOnder, dat de meeste afwijkingen bij kleurstoffen. In het jaarverslag 1958 werden 239 monsters ingezonden, van de Keuringsdienst voor het ge-1 waarvan 152 n.a.v. klachten. Hiervan bied Haarlem - waaronder ook Lei- "v.n 7" e'77i7' teerd. Van de 210 klachten bleken den hoort lezen we dat door het er 123 gegrond. Er werden 300 be- Instituut voor Visserijprodukten té j taalde onderzoekingen verricht, in IJmuiden werd geconstateerd, dat de hoofdzaak met betrekking op vis en rode kleur van gepekelde haring onln2- wordt veroorzaakt door de aanwezig heid van nitriet in 't gebruikte zout. Op grond hiervan werd een grote partij haring uit de handel genomen, daar in de pekels, bij een zoutgehalte van ongeveer 20 pet. tussen 0.22 en 0.65 pet. nitriet (KNO 2) gevonden werd. Bliksem sloeq in op school dat een xcer technisch karakter droeg J ^ld„ 7a ™k«tën. Rijkswaterstaat aal zeer binnenkort U-. .„„1.e. I met de werkzaamheden een aanvang maken. Het werk houdt ojn. in het 50 Jaar priester op 25 jui a.s. Father J. Janssen uit Eist, oud-mis sionaris van Brits Kameroen, thans in Missiehuis Vrijland te Oosterbeek; father A. Luppes uit Oegstgeest, oud missionaris van Brits Borneo, thans in Missiehuis Vrijland te Oosterbeek; father B. v. d. Seyp uit Delft, oud missionaris van Belg. Congo, thans in Missiehuis Vrijland te Oosterbeek. 25 Jaar priester op 8 juli a.s. A. Akkermans uit Heemstede, in Brits Kameroen; A. van Amerongen uit Houten, in Brits Kameroen; M. Arts uit Liempde, in Missiehuis Vrij land te Oosterbeek; A. Bisschop uit Nijmegen, in Nellore, India; A. Boe ken uit Weert, in Missiehuis Vrij land te Oosterbeek; J. Boeken uit Weert, in Kisumu; R. Conens uit Hoogzand, in Kisumu; L. Coolen uit Weert, in Nellore, India; J. Cra mer uit Haarlem, in Beemster N.-H., J. v. d. Dries uit Tilburg, in Kisumu; W. Eijgenraam uit Dordrecht, in To- roro; G. Goes uit Laren N.-H., in Nellore, India; J. Hartering uit Ulfr, in Belg. Congo; P. Jacobs uit Venlo, in Brits Kameroen; A. Janssen uit Prinsenbeek, in Nellore, India; S. de Jong uit IJmuiden, in Pakistan; G. Luif uit Hilversum, in Pakistan. F. Mol uit Ulft, in Kisumu; A. Ocmen ONZE MILITAIREN NAAR LA COURTINE VERTROKKEN verlengen van de havenarmen en het verbreden en uitbaggeren van de ha venmond. De heer Van Hall (P.v.d.A.) sprak als zijn mening uit, dat het uitgangs punt van het belastingbeleid moet z*n. worden 2100 meter. De technü staat en de lagere publiekrechtelijke scue dienst van Rijkswaterstaat, heeft De pieren, die nu 1500 meter lang Tijdens een kort maar hevig on weer sloeg gisteren met krakend ge- Hoewel alle slagers gewaarschuwd weid de bliksem in het dak van de waren tegen het gebruik van „kleur- ,f verbeteraar", werden na een onder-Aloysiusschool te Belfeld. Er zoek van 484 monsters vlees en vlees-1 werd op dat ogenblik in de school waren, 120 processen verbaal opge-gegeven, maakt, wegens het gebruik van na- j trium-sulfiet. De keuringsdienst wijt De klap kwam nogal hard aan: de dit hoge getal van overtredingen aan nokbalk van het dak werd versplin- de minder juiste voorlichting door terd en honderden pannen vlogen de vakpers. J van j^t dak. Een stuk van het pla- Te Leiden werden in het afgelopen fond in de vijfde klas, waar een paar Jaar op grond van het gebruik van tientallen leerlingen zaten, viel ach- sulfiet in rauw gehakt 24 processen j ter de rug van de onderwijzer Hen verbaal opgemaakt. In totaal werden driks op de grond. Er ontstond een boetes en schikkingen opgelegd tot ogenblik paniek onder de leerlin- een bedrag van 910,18.8 kg. rauw gen maar het rustige optreden van gehakt werd verbeurd verklaard en I de onderwijzers kalmeerde de kin- in beslag geno- deren, zodat zich geen ongelukken lichamen. Minister Zijlstra stelde daartegen over, „wij wegen af wat werkelijk nodig is en in overeenstemming kan worden gezien met de redelijkheid en de doelmatigheid. Het is verkeerd te stellen als uitgangspunt wat nodig is, want dan neemt men een subjec tief standpunt in. De overheid moet ook kijken naar de redelijkheid van de belasting ten opzichte van de be lastingplichtige. Deze redelijkheid moet in overeenstemming zijn met de doelmatigheid van de uitgaven". Intrekken Ook de heer Van Cam pen (KVP) had enige vragen gesteld over het be- belastingbeleid. Deze stelde voor de z.g. heffingwetten, de nieuwe nog door minister Hofstra ingediende wet ten voor de loonbelasting, de inkom stenbelasting en de vermogensbelas ting, maar helemaal in te trekken. De minister wist nog niet, of hij dat wel zou doen. Liever wilde hij er snel mee voor de dag komen met behulp van een nota van wijzigingen. De beide Kamerleden die aan het woord kwamen, de heren Van Cam sche dienst van Rijkswaterstaat heeft al geruime tijd in het openlucht la boratorium te Voorst de modellen van de nieuwe pieren aan een onder zoek onderworpen. Ter hoogte van de buiging krijgt de noorderpier een stuk aangebouwd in de vorm van een arm, en ook de zuiderpier zal ter hoogte van de knik doorgetrokken worden. Na enkele honderden meters zal zij dan weer evenwijdig lopen aan het thans be staande schuine gedeelte. De nieuwe verlenging zal dus als een soort schild gaan werken. Na voltooiing van dit project zal de havenmond 360 meter breed zijn, dat is 100 meter meer dan thans. De diepte van de havenmond wordt op 14 meter gebracht; de hui dige diepte bedraagt 9 10 meter. Vandaag vertrok het eerste grote contingent troepen naar La Courtine. In een 3-daagse tocht wordt de reis gemaakt in convooien auto's. Onze kaart geeft een overzicht van de route met de verschillende pleister plaatsen. Afdrukken van kleurenfilmpjes werden met ingang van vandaag in pen (KVP) en Val Hall (P.v.d.A.) j heel Nederland meer dan de helft voerden nog een kleine politieke goedkoper. Agfa en Gevaert hebben schermutseling. De heer Van Hall be-i de prijs van afdrukken van kleuren- toogde, dat de heer Van Campen een fiJmnegatiefjes (rol- en kleinbeeld- zekere afkeer van belastingen had filmpjes) verlaagd van ƒ1,80 tot 85 gedemonstreerd. De KVP-afgevaar- cent voor een afdruk 6x9. digde verklaarde hierop: „als ik op dezelfde subjectieve manier zou re deneren als de heer Van Hall, zou ik tot de conclusie komen dat deze alle belastingen zou prijzen. Alle con juncturele en structurele factoren moeten meespreken. De werkgelegenheid is voor ons primair. Of heeft de heer Van Hall enige stimulans willen geven aan de klassenstrijd? Dat is voor de burge meester van Amsterdam nauwelijks aan te nemen". De heer Van Hall was hierover zeer boos. Hij kon nietbe grijpen, dat de heer Van Campen zijn Ike was te gast bij de Rus Kozlof De kosten van de aankoop, het ont wikkelen en acht afdrukken van een 6x9 kleurenfilm dalen daardoor van 19,75 tot 9,50. Een en ander geldt niet voor dia's. De prijsverlaging is mogelijk ge maakt door het voortschrijden van de mechanisatie. Het met de hand of halfmechanisch kopiëren in het labo ratorium van de fotohandelaar wordt meer en meer verdrongen door vol automatische installaties in grote cen trale kopieerinrichtingen, die op Ame rikaanse leest geschoeid zijn. Behalve een prijsverlaging bete kent de automatisering voor de klant ook nog een tijdsbesparing. Tot nu toe moest men op het ontwikkelen en afdrukken van een kleurenfilm- pje doorgaans een dag of vier wach- j ten in het hoogseizoen zelfs wel drie weken. Dank zij de automatisering is in de toekomst voor het kopiëren niet meer dan één dag nodig. Een volautomatisiche kopiëerinstal- latie maakt ongeveer 750 kleuren foto's per uur. De aanschaffingskos- ten van zo'n installatie met de bijbe horende apparatuur liggen in de buurt van de ƒ600.000. Voor zwart- witfoto's zijn de apparaten goedkoper. In Nederland bestaan zulke instal laties reeds. In Duitsland stuit de aanschaffing nog op moeilijkheden ten aanzien van de patenten. uit Sprundel, in de Philippijnen; L. Somers uit Amsterdam, in Kisumu; J. Vesters uit Hilversum, in Belg. Congo; J. v. d. Weijden uit Noord- wijk, in Kisumu; W. de Wijs uit Standaarbuiten, in Missienuis Roosen daal; A. Wij ten burg uit Delft, in Kisumu. 40 Jaar priester op 27 juli a.s. Father M. Alink .uit Amsterdam, missionaris in Nieuw-Zeeland; father L. Brugman uit Delft, majoor aal moezenier in Fontainebleau; father J. Smijers uit Eindhoven, Missionaris in Belg. Congo. H. Priesterwijding. Op zondag 12 juli a.s. zullen de volgende diakens van de St. Joseph- congregatie van Mill Hill in de kapel van het Moederhuis te Mill Hill de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Kardinaal J. Godfrey, aartsbisschop van Westminster, En geland. A. Amort uit Italiaans Tyrol; J. Appelman uit Spierdijk N.-H.; G. v. d. Arend uit Berkel Z. H.; E. Bennett uit Engeland; J Cronin uit Engeland; C. Forer uit Italiaans Tyrol; W. van Gastel uit Middelburg; A. Gritzer uit Oostenriiks Tyrol; A. Jurgens uit Nijmegen; F. Kessels uit Heythuy- sen L.; L. Kof Ier uit Oostenrijk; C. Kuipers uit Noordwijkerhout; P. Leliveld uit Noorden Z.-H.; J. Mee- han uit Schotland; J. Meijs uit Til burg; P. McDonald uit Schotland; K. O'Rourke uit Ierland; J. Pharro uit Ierland: H. Pikemaat uit Lattrop Ov.; H. Riesthuis uit Oldenzaal; J. Rooney uit Schotland; H. Smeets uit Neder - weert; A. Smets uit Borkel en Schaft; E. Staller uit Oostenrijks Tyrol; W. Tollan uit Schotland; J. Wijngaards uit Nijmegen. In het militair tehuis te Ede is gis teren de 50ste algemene vergadering begonnen van „St. Martinus", ver eniging van Nederlandse katholieke militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant van de Koninklijke Land- en Luchtmacht. Deze vergadering wordt vandaag voortgezet. In zijn uitvoerige openingsrede pro testeerde de algemeen voorzitter, de heer L. Nibot met klem tegen de stagnatie in de woningbouw voor mi litairen, en meende dat dit een ge volg zou zijn van gebrek aan mede werking of tegenwerking van ver scheidene gemeenten. De voorzitter doelde hier op de door „St. Martinus" uitgewerkte plannen om tot eigen woningbezit voor militair perso neel te komen. Men is echter van plan om ondanks stagnatie en on zekere factoren, veroorzaakt door nieuwe voorschriften van het minis terie van volkshuisvesting en bouw nijverheid, door te gaan met bouwen. De heer Nihot sprak verder over de nood die heerst in gezinnen van het lager gegradueerde personeel, als ge volg van de acherstelling in bezoldi ging. In de middagvergadering werd de geestelijke adviseur van „St. Marti nus", aalmoezenier P. G. M. Schoone- beek uit 's-Gravenhage, gehuldigd wegens zijn zilveren priesterfeest. De vergadering wordt morgen voortgezet met het bespreken van het beleid der vereniging in het ko mende verenigingsjaar. Brussel maakt voorbereidingen De Amerikaanse president Eisenhower heeft In het New Yorkse Coliseum voor de officiële opening een bezoek gebracht aan de nieuwe Russische tentoonstelling, welke daar is ingericht. De foto toont v.Ln.r.: vice-president Richard Nlxon, die de president vergezelde; en president Eisenhower in vrolijk gesprek met de Russische eerste itoe-premier M. Koelof, die op het ogenblik een beeoek brengt aan Amerika en die ale garthorr optrad. Geslaagd voor gymnasium A: de dames: M. L. Haardt, I. S. Kakebee- ke, H. H. M. Simons en de heer G. C. van den Steenhoven. Geslaagd voor HJB.S. B: de dames: Ch. C. M. Bouland, M. van Dijk, G. A. J. Heuff, Ch. Keers; de heren: P. C. W. Alberda van Ekenstein, E. P. Th. Althuis, P. Geerlings, J. J. Hil- len, F. 's Jacob, E. C. Kamerbeek, D. Kleyn, L. G. Krol, S. G. Lange, H. Polstra, M. H. G. Rempt, G. F. van Till, F. H. M. Venema, J. M. G. de Vries d'Amblée, B. F. Atsma, M. A. van den Bergh, H. Bolten, F. G. B. BTackel, H. F. Dankmeijer, N. G. de Jong, J JE. de Josselin de Jong, J. P. van der Meulen, P. W. Oosterling, H. Rogaar, J. A. G. Sandberg, F. H. Schreve, G. W. Stronck, R. M. V. Teixeira, F. van Zalingen. Afgewezen: 2 kandjdatejy 1 Boven de hoofdingang, van de St. Goedele brengen arbeiders het Baldakijn aan, waaronder het bruidspaar donderdag de kerk zal betreden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8