Sunil wast stralend wit... Oud-staatssecretaris Van Rhijn (P.v. d. A.) houdt niet van vrijere loonpolitiek WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Neger-professor wacht op een benoeming aan Leidse universiteit Schip kwam met de deur in sluis va'len Gemeente-ontvanger M.G.M. Baggen, Sassenheim, 40 jaar gemeentedienst WOENSDAG 1 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Bedenkelijk avontuur' De berg der vrije loonvorming heeft een muisje en nog wel en ge vaarlijk muisje gebaard. Het in de regeringsnota voorgestelde systeem geeft slechts een beperkte vrijheid, het vraagt voor een goede doorvoe ring een sterk overheidsingrijpen en het brengt bij mislukking vrijwel zeker opnieuw een bestedingsbeper king en werkloosheid. Aldus de con clusie van de oud-staatssecretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn, in een gisteravond voor leden van de afdeling Veldhoven (N.Br.) van de partij van de Arbeid gehou den rede. De heer Van Rhijn ontraadt daarom het z.i. bedenkelijke avontuur van een vrijere loonvorming en hij zou gehandhaafd willen zien „de be proefde methode van de geleide loon politiek die ons na de oorlog telkens meer welvaart heeft gebracht". De oud-staatssecretaris van sociale zaken acht het van belang dat de re gering in haar nota een uiteenzetting heeft gegeven van een systeem van vrijere loonvorming, maar daardoor komen naar zijn inzicht daartegen bestaande bezwaren te duidelijker uit. De ervaring heeft geleerd, zo zei- de de heer Van Rhijn verder o.m., dat een poging tot vrijere loonpolitiek in 1956 geen succes is geweest. Als oorzaak wordt veelal genoemd de destijds bestaande spanning op de arbeidsmarkt. Maar die spanningen beginnen zich thans in toenemende mate te doen gelden. Voorts wordt als fout van 1956 genoemd het ver melden van een richtliincijfer van maxmaal zes procent. Het is even wel voor het voorkomen van overbe- steding en het bereiken van coördi natie hetgeen de regering in haar nota z.i. terecht wenst onvermij - Pauselijke onderscheiding Grootkruis Pius-orde voor prof. Beel De oud-minister-president prof. dr L. J. M. Beel heeft dinsdag uit han-' den van de pauselijke internuntius, mgr. G. Beltrami, het grootkruis in de Pius-orde ontvangen. De H. Vader heeft hem deze hoge onderscheiding verleend wegens zijn uitzonderlijke verdiensten op katholiek, politiek, charitatief en sociaal gebied. Mevr. Beel, de aartsbisschp, mgr. dr. B. J. Alfrink, de bisschop van Roermond, mgr. Moons en de broer van prof. Beel, deken H. Th. Beel uit Brunssum waren bij de overhandiging van de onderscheidingstekenen aan wezig. De Pius-orde, welke na de Christus-orde en die van de Gouden Spoor, de hoogste pauselijke onder scheiding is werd tot nu toe in ons land alleen gedragen door de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. Luns. Hij telt vier rangen, waar van het grootkruis de hoogste is. Deze orde is in 1847 door Pius IX inge steld. delijk dat een richtlijncijfer bekend wordt, aldus mr dr Van Rhijn. Ongunstig perspectief Voor het welslagen van het huidige plan der vrijere loonvorming biedt een en ander naar de mening van de heer van Rhijn derhalve een ongun stig perspectief. Ongunstig werkt z.i. ook het feit dat de nota op de vrijere loonvorming een hypotheek heeft ge legd, door reeds per 1 januari a.s. een huurverhoging van twintig pro cent en een afschaffing van de melk- subsidie aan te kondigen, voor het doorvoeren hiervan zal een loonsver hoging van 2.5 procent (maar met een minimum van 3.50 ..00) en een verhoging van de premie der kinderbijslag met een procent nodig zijn. Voorts moet dar nog de huur- toeslag 1957 van ruim 1.5 procent in de lonen worden verdisconteerd. Door deze maatregelen wordt een zeer groot deel der jeschikbare ruim te gereserveerd voor de compensatie der huurverhoging en melksubsidie, zonder dat hierdoor voor de arbeider enige reële verbetering ontstaat, ter wijl de opheffing der bestedingsbe perking vooral voor de „minimum lijders" wordt te. uggecrongen, al dus de heer Van Rhijn. HERWA ARDFRTN.G VAN FOOIEN VOOR BELASTING Er is een wijziging gebracht in de waardering van fooien voor de be lasting en de speciale verzekeringen. De wijziging geldt voor werknemers in de Horeca-bedrijven en gaat in met het eerste loontijdvak dat na 30 juni is geëindigd. In de oude regeling werd uitge gaan van het standpunt, dat als be lastbaar inkomen werd beschouwd het garantieloon plus tien procent. De nieuwe regeling kent twee cate gorieën. In een bepaalde categorie bedrijven heeft men de tien procent gewijzigd in 20 procent, doch hierop zijn weer uitzonderingen. Een geheel nieuwe regeling geldt voor bedrijven waar een vast bedie- Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil. waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak (Advertentie). ningsgeld wordt berekend. Hier dient de werkgever over elk loontijdvak het inkomen van zijn werknemers te berekenen. Oppositieleider in Ghana geeft de politiek op De berichten als zou aan de Leidse i worden om de eventuele be- Universiteit de benoeming te ver- noeming van prof. dr. Busia goed te wachten zijn van prof. dr. Kofi A. keuren. Dat zal enige tijd duren Busia, uit Accia in Ghana tot buiten gewoon hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Afrika, zijn, naar wij vernemen voorbarig. Er is een verzoek gericht tot de Kroon om toestemming tot het vesti gen van zulk een leerstoel aan de Leidse Universiteit. Wanneer die toestemming gegeven wordt, zal op- I nieuw een verzoek gedaan moeten Oostenrijkse kinderen vinden onderdak en liefde in Leiden e.o. omdat prof. Busia geen Nederlands professoraat bekleedt. Prof. dr. Busia is geen onbekende in ons land, want reeds, twee of drie jaar geleden heeft hij ge durende vijf maanden sociologie ge doceerd aan de landbouwhogeschool te Wageningen en in samenwer king tussen de Leidse Universiteit en het Afrika-instituut heeft hij toen ook een college gegeven in Leiden. Enkele dagbladen in ons land hebben de suggestie gedaan, dat de Ghana-se professor door zijn vertrek naar Nederland de vervolging in zijn land ternauwernood ontkomen is. Prof. Busia was inderdaad „Leader of the Opposition" in welke hoedanig heid hij dr. Kwame Nkruma tegen streefde. Oppositie voeren is naar wij uit vertrouwde bron vernamen een netelige kwestie in de jonge Afrikaanse staten, die vrijwel alle maal een dictatoriale inslag hebben. De neger-professor heeft evenwel besloten, zich uit de politiek terug te trekken en het is ook op deze voor waarde, dat hij in Nederland werk zaam zal kunnen zijn. Het laat zich begrijpen, dat aan goede verhoudin gen met Ghana de Nederlandse rege ring meer gelegen is, dan aan goede verhoudingen met de professor. Prof. dr. Kofi A. Busia belijdt de protestantse godsdienst en is be stuurslid van de wereldraad van kerken. Hij schreef verschillende boeken over sociologische ver schijnselen in Ghana, die dikwijls ge citeerd worden, waaronder een studie over de sociale structuur in een van Ghana's havensteden. Prof. Busia heeft zijn wetenschap pelijk werk altijd in volkomen ob jectiviteit gedaan en liet zich op dit stuk niet door de politiek beïn vloeden. In Haarlem is het congres begon nen van Nederlandse verbruikscoöpe raties. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter van de Raad v. Commissa rissen van de verbruikscoöperaties, de heer G. J. Nijhof uit Enschede, aan dacht aan de gevolgen van de in de reclame toegepaste psychologie, die stelselmatig het behoeftebesef blijft prikkelen met methoden die weten schappelijk genoemd worden, doch die, naar hij zei, niet in sociaal-ethisch opzicht getoetst zijn. Er wordt per jaar door het Nederlandse bedrijfs leven 275 miljoen gulden besteed aan deze behoefteprikkeling Het jaarverslag citerende, zei de heer Nijhof dat in het afgelopen jaar de omzetten van de coöperaties met 8 miljoen gulden gestegen zijn en dat de 50ste zelfbedieningswinkel werd geopend Het jaarverslag deelt mee met echter een duidelijke melding van stijging van de algemene kosten dat het bedrijf soverschot toenam tot 2.7 miljoen gulden. De gunstige ontwikkeling van de liquiditeit schreef hij voor een deel toe aan het goede onthaal dat de coöp. rente- spaarbrieven hebben gehad. Kanaal liep bijna leeg De Alcyon, een 1200 tons motor- vrachtschip van de transportmaat schappij „Vola" te Rotterdam, is maandag met zoveel kracht tegen de buiten-ebdeuren van de middensluis te Hansweert gevaren, dat het een deur uit de sponningen voer en de andere ontzette. Het sluispersoneel zag op het laatste ogenblik kans om met man en macht de binnen-ebdeuren, die honderd meter verder gelegen zijn, te sluiten. Daardoor werd voorkomen dat het Kanaal door Zuid Beveland leegliep. Toen de Alcyon maandagmiddag van het kanaal uit de sluis kwam binnenvaren was de waterstand in het kanaal een meter hoger dan buiten. Door niet geheel opgehel derde oorzaak kon het schip niet op tijd tot stilstand komen. Een snel naar de wal overgegooide tros knapte en zonder snelheid te verminderen, voer de boot tegen de sluisdeuren. Een daarvan werd 45 graden uit het lood gedrukt. Aanstonds stroomde het water met grote snelheid uit het kanaal naar buiten. Het tankschip werd licht beschadigd maar kon uiteraard na borgstelling zijn reis naar Antwerpen op eigen gelegen heid vervolgen. Men is nu bezig, de reservedeuren in gereedheid te brengen om voor de beschadigde exemplaren, die reeds verwijderd zijn, in de plaats te wor den gehangen. Dit zal nog enige dagen duren. Zolang zal de midden- sluis buiten gebruik zijn. DE HEER Z. BRUINS SLOT HOOFDINGELAND PLV. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland maken bekend, dat door de vertegenwoordigers der gemeente besturen van Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinxveen op 30 juni 1959 tot hoofdingeland-plaatsver vanger van Rijnland voor het ge bouwd eigendom van die gemeenter\ is benoemd de heer Z. Bruins Slot te Alphen aan den Rijn. Feestelijkheid ten gemeentehuize Gistermiddag had ten gemeente huize de huldiging plaats van de ge meente-ontvanger, de heer M. G. M. Baggen, die vandaag precies 40 jaar in overheidsdienst is. De jubilaris werd vergezeld door zijn vrouw en familieleden om 3 uur door B. en W. de prachtig met bloemen versierde raadzaal bin nengeleid. waar het voltallig ge- meentepersoneel aanwezig was. De burgemeester, jhr mr R. Sandberg v. Boelens heette, op dit ongewone uur van de dag, allen welkom. Zich tot de jubilaris wendend, zei hij o.m.: „Ontvanger te zijn is niet al tijd een prettig beroep, maar ge be schikt over de nodige takt om het de mensen draaglijk te maken. Ook controleur van de vermakelijkheids belasting te zijn is niet altijd leuk, omdat het innen van deze belasting geen vermakelijkheid is. Het is beter te geven dan te ont vangen. Als ambtenaar maakt gij veelal kennis met het laatste". De jubilaris heeft in 40 jaar in totaal 125.000.0000 omgezet; aan kasgeld „verwerkte" hij f 25.000.000. „Gij beschikt over de grote accura tesse, die nodig is om dit alles in goede banen te leiden. Gij doet dit echter met grote liefde". Spr. richtte zich tot mevr. Baggen en fami lie en dankte haar voor de steun, gegeven aan haar man. die zij zo dikwijls in het belang der gemeente moet missen. Namens het gemeentebestuur wenste de burgemeester de jubilaris nog enige prettige jaren in dienst der gemeente. Hierna overhandigde namens het gemeentebestuur de burgemeester de jubilaris een geschenk onder couvert, Mevrouw Baggen werden bloemen aangeboden in de gemeentelijke kleuren. De ge meente-secretaris, de heer G. A. Stolwijk, wees op de prettige sfeer en het contact met de jubilaris, die de gang naar het kantoor aange naam maakte. Ook aan humor ont breekt het de jubilaris niet en de verhoudingen tussen hem en ge- meentepersoneel zijn zeer goed. Spr. overhandigde de jubilaris een prachtige schemerlamp namens de burgemeester en wethouders, colle ga's en de adjudant van politie. Als naaste medewerker sprak de heer F van Dam, die opmerkte dat hij in de 3 jaar die hij nu heeft sa mengewerkt met de heer Baggen, een goede leerschool had gehad. Hij dankte de jublaris hiervoor. Na woorden van gelukwens, sprak hij de wens uit, dat de samenwerking moge blijven in de sfeer van thans. Nadat men enige tijd in gezellig heid bijeengezeten had, dankte de' jubilaris de sprekers voor hun vrien delijke woorden. Het college van B. en W. was hij dankbaar voor het disponibel stellen van de prachtig versierde zaal en de receptie, die hem werd aangeboden en allen voor de mooie cadeaux. Met een druk bezochte receptie van 5 tot 6 uur werd dit feest, al thans ten gemeentehuize, beëindigd. zullen vinden bij gezinnen in Leiden en omgeving. De kinderen leken wat vermoeid van de lange reis en als gewoonlijk waren velen van hen niet in staat een stroom van waterlan ders af te dammen. Maar dat was al Eén jongetje is „over" Gisteren zijn aan het station van Leiden om tien voor vier 58 kinde ren uit Oostenrijk aangekomen, die twee maanden onderdak en liefde spoedig verholpentoen elk der tel. 20123. pleegouders de voor hen bestemde pupil(len) had gevonden. In totaal zijn ruim 500 kinderen naar Neder land gekomen. Het is de bedoeling, dat deze kin deren, waarvan de ouders in Oosten' rijk dikwijls in behoeftige omstan digheden verkeren eens twee vette maanden beleven. Zij komen in ka tholieke gezinnen, hetgeen bevor derlijk kan zijn voor het geloofsle ven van deze kinderen, waarvan thuis dikwijls vader en moeder wer ken onder zeer moeilijke omstan digheden. De meeste kinderen ko men voort uit het milieu der vluch telingen in gebieden rond Wenen. De foto laat twee van deze kinderen zien vóór het busstation te Leiden. Het zijn Anneliese Robl (links) en Liese Fassl, beiden uit Wenen. Namens het Nederlands R.K. Huis- vestings Comité, afdeling Leiden moeten wij hier nog een pleidooi houden voor een lief vier-jarig jon getje, dat gisteren overgebleven is, en waarvoor men geen logies heeft kunnen vinden. Het gezin waar het kind tijdelijk is ondergebracht heeft geen plaats voor een tweede logé. Men gelieve zich te richten tot mevr. Van Welie, Br eestraat 12, Leiden,

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7