DE ZWARTE ZWAAN Afwijkende getuigenverklaringen in rechtszaak poging tot doodslag Laatste Engelse dames uit halve finales gewipt Onderlinge rivaliteit der Fransen „spekkie" voor Gaul en Bahamontes Goddet niet tevreden WOENSDAG 1 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SPORT Mmxtrn nor het tamp mó/fih- [im.'Dierm atrm.'j IHAfrw?. J 1W!de/animrrnMi\{lnonleMi!uel') ImmJM'filanos'mterdiirfjm/u/lener- 1 ^7 /ffpiïtntferw'rt heen zmtrn! HetKiemtiï'McB.'MsTM) nm yoJrli mtlidit, <lus...y Officier eisi acht Iaar Voor de Amsterdamse rechtbank toog diezelfde avond met een dik verband om zijn hoofd naar café „Moderne" op het Leidseplein waar hij vanwege zijn 40-jarig jubileum bij de zaak zou worden gehuldigd. Hij beklaagde zich er donderdag op de zitting over dat hij kort na de heeft gistermiddag een man terecht j overval in het magazijn, waarbij hij zich zo hevig had verdedigd, zijn baan en de daarbij behorende dienst woning was kwijt geraakt. Het bebloede hemd. die ervan verdacht wordt op 2 december van het vorig jaar een overval te hebben gepleegd op de 74-jarige magazijnbeheerder J. H. Smit aan de Wilgenweg in Amster dam-noord. Verdachte, de 40-jarige keukenknecht G. v. d. H., was vorige week donderdag ook al voor de rechtbank verschenen, maar het col lege had toen besloten de zitting te verdagen, omdat op het laatste ogen blik noodzakelijk werd gevonden een vijfde getuige te horen, die wat meer licht in deze duistere roofover val zou kunnen brengen. Met een politieauto trachtte men tevergeefs de man, een ijscoventer, op te spo ren. De zitting werd toen verdaagd. Hij had evenmin als de twee man nen, die op het moment van de over val bij hem aan de deur kwamen, de dader herkend. De ene ijscoventer verklaarde echter, dat hij v. d. H. thuis had ontvangen. Verdachte zou toen hebben gezegd: „ik heb er een neergeslagen, ik had geld nodig". De met bloed besmeurde broek, die bij v. d. H. thuis was gevonden, werd op de zitting uitvoerig bestudeerd. De vrouw van de ijscoventer her- j kende dadelijk het overhemd, dat Vandaag was de ijscoventer wel J haar man aan v. d. H. had aange- verschenen, maar hij legde in het geheel geen bezwarende verklaring af. Een collega van hem had dit vo rige week donderdag wel gedaan. Geen van de andere getuigen, die op de zitting van donderdag werden gehoord, kon met zekerheid zeggen verdachte op de bewuste avond te hebben herkend, integendeel hun op gaven van het signalement van de dader waren erg vaag. Daarbij kwam nog dat v. d. H. de overval hardnek kig ontkende: „ik ben in geen jaren aan de overzijde van het IJ geweest en weet nergens van". Getuigen. De officier van justitie, mr S. R. Nubé, vond mede naar aanleiding van de getuigenverklaring van een der ijscoventers, bij wie verdachte met bebloede kleren en handen zou zijn komen binnenlopen, een over tuigend bewijs, dat v. d. H. de over val op de bejaarde magazijnmeester heeft gepleegd. Hij eiste wegens po ging tot doodslag een gevangenis straf van acht jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. Het slachtoffer, dat vorige week ook als getuige werd gehoord, had zich tijdens de overval heftig teweer gesteld. De dader had hem dadelijk bij het openen van de deur van het magazijn met een ijze- renvoorwerp enkele malen op het hoofd geslagen en hem bloedend verwond. Hij snauwde toen: „geld moet ik hebben". Smit vwist de aanvaller het stuk ijzer naar zijn zeggen een engelse boden om zich na de overval te ver schonen. Dit overhemd was bij ver dachte thuis door de politie gevon den. Volgens de officier van justitie was het een van de vele bewijzen, volgens de verdediger het enige. De officier wees ook op het lange strafblad van verdachte, die in de rapporten lui, onbetrouwbaar en on eerlijk wordt genoemd. „Het is een toeval dat de bejaarde magazijn meester nog leeft Het schijnt tegen woordig de gewoonste zaak van de wereld te zijn om iemand neer te slaan om aan geld te komen. Ver dachte "is een gevaar voor de maat schappij", zo zei mr Nubé. Het verzoek van de verdediger om v. d. H. wegens gebrek aan bewijs onmiddellijk in vrijheid te stellen werd door de rechtbank verworpen. De uitspraak is bepaald op 10 juli. POSTSLUITINGEN Hr. Ms. DE ZEEUW EN Hr. Ms. BALDER De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. Fregat De Zeeuw zijn vastgesteld op 1, 8, 15 en 22 juli (13.00 uur). Voor opvarenden van Hr. Ms. patrouillevaartuig Balder op 2, 6 en 9 juli (13.00 uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn: p./a. Amsterdam C. S.-Marine. DE LERAARSSALARISSEN Op 15 juni j.l. heeft minister mr. J. M. L. Th. Cals een voorstel tot herziening der salarissen van leraren Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. i.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Rep. huwelijksvoltr. ZK.H. Prins Albert en Donna Paola. 10.15 Gram. 10.45 Rep. huwelijksvoltr. Z.K.H. Prins Albert en Donna Paola. 11.00 V. d. kleuters. 11.10 Gram. 11.15 Piano recital. 11.45 Dr Zamenhof, ontwer per v. h. Esperanto, caus. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Piano en sol. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1936. 15.30 Gram, 16.15 Gram. en Tour de France. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Gram. 17.55 Tenniskamp. Wimbledon 18.00 Nws. 18.15 Herh. Tour de France. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 II mondo dela luna, opera. (In de pau ze: Weerzien v. h. verre Oosten, caus.) 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.25- 24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Hoog mis. 9.30 Gram. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Koor zang. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.45 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.35 Gram. 15.05 Omr. ork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Altviool en pianorecital. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Koper- ensemble. 18.00 Licht muz. 18.30 Ge- var. muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Fluit- en orgelrecital. 19.30 Act. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 C.N.V.-Jubileum. 21.30 Gelijk over steken radioverkeersspel. 22.15 Tijd schriften kron. 22.25 Orgelspel 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S DAMMEN VAN LEEUWEN KAMPIOEN LDDB HOOFDKLASSE In de laatste ronde om het persoonlijk LDDB damkampioenschap speelden Th. ZwetslootJ. H. v. Leeuwen een on regelmatige partij, waarin Zwetsloot, die moest winnen om een kans op de titel te behouden, zeer veel risico's nam. Hiermede wist v. Leeuwen wel raad en forceerde in het middenspel fraai schijfwinst, waarna de rest slechts een kwestie van techniek was. Door deze overwinning werd J. H. v. Leeuwen kampioen der LDDB Hoofdklasse. W. HeemskerkN. B. Imming speelden een gesloten klassieke partij, waarin wit be langrijk tempovoordeel had. In het middenspel verkreeg Heemskerk door een verrassende manoeuvre, belangrijk voordeel en besliste de partij daarna snel. v. d. Zwan—H. Brouwer beland den in de Utrecht-variant, waarin wit al vrij spoedig schijfwinst forceerde en spoedig daarna de partij won. W. LeeuwenburgW. v. d. Reijden eindig den na een gelijkopgaande strijd in re mise. De uitgestelde partij tussen Th. Zwet slootA. v. d. Zwan werd remise, ter wijl W. Heemskerk zijn afgebroken par tij tegen Zwetsloot won. De eindstand luidt: 1. J. H. v. Leeu wen 11 pnt; 2. W. Heemskerk 10 pnt; 3. Th. Zwetsloot 8 pnt; 4. A v. d. Zwan 7 pnt; 5. W. Leeuwenburg 5 pnt (uit 6); 6. W. v. d. Reijden 5 pnt; 7. N. B. Im ming 5 pnt; 8. H. Brouwer 3 pnt (uit 6). In de le klasse moesten zich door omstandigheden J. v. Vuren en J. Dub- beldeman terugtrekken. Hierdoor werd er slechts 1 partij gespeeld n.l.: C. MeijA. de Koning, die door laatstge noemde werd gewonnen. De stand is hier: 1. H. Voorzaat 4 pnt uit 2 partijen; 2. A, de Koning 3 pnt uit 2 partijen; 3. H. Klinkenberg 3 pnt uit 3 partijen; 4. C. .v. d. Meij 0 pnt uit 3 partijen. De partij tussen A. de KoningH. Voorzaat zal hier dus de beslissing moe ten brengen. WATERPOLO POLOTOURNOOI DE SLEUTELSTAD Zaterdag 11 juli wordt door de zwem en polovereniging De Sleutelstad in de zweminrichting De Zijl een nationaal waterpolotournooi georganiseerd met 35 wedstrijden in 7 afdelingen, waaraan wordt deelgenomen door GZC, AZC, de Gouwe, Donk, De Zijl, LWV en Sleu telstad. Winderig op Wimbledon De titel in het dames enkelspel zal ook ditmaal niet in het bezit van een Engelse komen. Dinsdag werden op het kille en winderige centre conrt de laatste twee Britse meisjes uitgescha keld: Angela Mortimer, op wie de En gelse toeschouwers alle hoop hadden gevestigd, ging in twee sets tegen de lichtvoetige Zuid-Afrikaanse Sandra Reynolds ten onder en de linkshandige Ann Haydon verloor weliswaar in drie sets van de geroutineerde Ame rikaanse Darlene Hard. De mogelijkheid zit er dus wederom in, dat de trofee aan dit kampioenschap verbonden, weer naar Amerika ver huist. Twee Amerikaanse speelsters plaatsten zich immers voor de voor laatste ronde: Sally Moore en Darlene Hard. Maar er dient ernstig rekening gehouden te worden met een Brazili aanse zege. Maria Esther Bueno, die het vorig jaar zulke verrassende resul taten boekte, behoort ook tot de laatste vier. Sedert 1947 is Sandra Reynolds de eerste Zuid-Afrikaanse, die de halve finales bereikte. Haar voorgangster was de bekende speelster Sheila Summers. Van het begin tot het einde heeft het tengere meisje Angela Mortimer haar wil opgelegd. Haar strakke, lage fore hand, die men sedert vele jaren te Wimbledon niet meer te zien heeft ge kregen, was haar sterkste wapen. An- sleutel uit de hand te rukken, toegezonden aan de ministers mr. E. Toen trachtte de man Smit met een sjaal te wurgen. Op dat moment kwamen er twee mannen aan de voordeur om een kast af te leveren. De aanvaller werd verrast en ver dween langs de twee bezoekers door de deuropening in het duister van de decembernamiddag. De heer Smit H. Toxopeus en prof. dr. J. Zijlstra. De bewindsman deelde dit mee in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid dr. J. G. H. Tans (P.v.dJU, en verklaarde daarbij, dat hij alles in het werk zal stellen, om op zeer korte termijn deze aangelegenheid in het kabinet te behandelen. WATERPOLO DE COMPETITIE VAN DE KNZB Voor de waterpolocompetitie van de KNZB zijn dinsdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: Heren hoofd klasse: HZ en PCMeeuwen 31; 1ste klasse a: SVHDolfijn 63. Dames, lste klasse: Het YDe Robben 013; HZCDWT 4—1. DAMMEN VAN DIJK LEIDT IN MONTE CARLO De uitslagen van de wedstrijden van het toernooi om de Challenge Mondial, luiden: Eerste ronde: Verpoest (België) Delhom (Frankrijk) 20; Van Dijk (Ned.)Agliardi (Monaco) 20. Tweede ronde: Delhom (Frankrijk)— Van Dijk (Ned.) 0—2; Agliardi (Mona co)Verpoest (België) 11. De stand na twee ronden ziet er als volgt uit: 1. Van Dijk 4 pnt; 2. Verpoest 3 pnt; 3. Agliardi 1 pnt; 4. Delhom 0 pnt. gela Mortimer slaagde er wel in, in de tweede set gelijk (66) te komen, maar de eindsprint van het Zuid-Afrikaanse meisje werd haar te machtig: 86. Ann Haydon liet zege glippen. Ann Haydon, die door haar uitstekend tafeltennisspel ook bekendheid heeft verworven, won haar eerste set (61) in de partij tegen Darlene Hard op ge makkelijke wijze. Haar Amerikaanse tegenstandster was zo nerveus begon nen, dat zij fout op fout maakte. Zelfs in de tweede set verkreeg het Engelse meisje een 42 voorsprong. Daarna herstelde de geroutineerde Amerikaan se zich. Zij won de set met 64 en na dat Ann Haydon in de derde set met 30 had voorgestaan, nam de Ameri kaanse deze met 75. Ook Maria Esther Bueno, die de ex- Duitse Edda Buding een halt toeriep, maakte geen sterke indruk. Aanvan kelijk sloeg zij vele ballen ver buiten de lijnen, maar ook voor haar kwam herstel en met haar buitengewoon harde service scoorde zij vele punten. Edda Buding kon niet tegen het spel van de Braziliaanse op en met 6—3, 63 moest zij de eer aan haar con currente laten. Prachtige partij. De 17.000 toeschouwers die de tribu nes rond om het centre court bevolk ten, hebben het meest van het heren dubbelspel tussen het Australische paar Laver—Mark en de ChileensIndiase koppel AyalaKrishnan genoten. Na een uiterst spannende strijd, waarin de volley het meest op de voorgrond trad, wonnen Laver en Mark met 64, 68, 8—6, 6—2. NEDERLANDERS UIT TROOSTTOURNOOI Het Nederlandse meisje Fredy Ma- rinkeile heeft het in het dames enkel spel van het troosttournooi van de Wimbledonkampioenschappen ook niet ver gebracht. In de eerste ronde werd zij uitgeschakeld door de geroutineerde Spaanse Maria Weiss met 7—5, 64. Ook Willem Maris heeft zich in het troosttournooi niet kunnen handhaven. Hij verloor in de tweede ronde van de Amerikaan Fox met 16, 64, 75. Even te voren boekte de Nederlander Schneider in het internationaal junio- rentournooi een nederlaag. Hij ging tegen Mukherjea uit India ten onder met de cijfers 63, 62. Zes dagen tour met ruim Goddet is bang. 1250 km in zes etappes zijn achter de rug Zes dagen Goddet is bang, dat die waarin de karavaan van de angst van de favorieten zijn zwoegers en de volgers met tour zal bederven en heie de schree. erige reclame- maal ongelijk heeft hij niet stoet voorop van Mulhouse Inderdaad bestaat namelijk met een grote boog door het gevaar det een outsider Noord Frankrijk en België v^n deze taktiek gebruik zal in Nantes is aangekomen. maken. Een gevaar ja, wanl Er is al ^eklommen en de het zou de tour alleen maai 118 renner die vooral dank kwaad doen wanneer niet één zij de gematigde temperaturen van de „grandes vedettes" in nog steeds in de strijd zitten Parijs de gele trui zou kunnen hebben al een van de drie aantrekken, tijdritten onder zich wegge- Zolang de bergei niet zijn draaid. RuL.i een kwart van dat gebeurt pas wanneer de rit is gereden en het alge- wij vrijdag in Bayonne aan- meen klassement vertoont komen is het natuurlijk reeds grote verse! 'Hen en nog te vroeg om de gevoerde tochis er nog maar nau- taktiek naar zijn juiste waar- 'elijks iets gebeurd dat lijkl de te beoordelen, maar het if tijd de vraag of Rivière, of ren, dat in de Pyreneeën niet welke topfiguur uit de natio- één der Ita'iaanse sterren de nale ploeg van Bidot ei én der Italiaanse sterren de straks dan ook voor in aan- handschoen ral werpen, doch merking zal komen, wanneer een andere renner, een even de grote slag begint, op vol- groot en misschien wel nog doende steun van de rest van groter irlimmer is dan de man zijn ploeg zal kunnen reke- uit Bettembourg: Frederico nen. Voor Charly Gaul, die Bahamontes. overigens toch wel enigszin: heeft teleurgesteld in de tijd- Bahamontes rit, ziet het er nog niet zo TT slecht uit. Nog hebben de Het rijden van Bahamontet Fransen de kanr om in aan- in de eerste etappe heeft zjjn val op -anval, waarbij dc verklaring dat hij dit jaar krachten door verdeling van n!?* alJeen voor dt bergprijs taak slechts in geringe mate rijdt duidelyk onderstreept. op strijd. toch wel opvallend dat Rivière als best geplaatste van dc grote kopstukken in Nantes aangesproken behoeven te worden, de krachten van Charly Gaul voor hij aan dc voet van de Tourmalet staal ernstig aai te tasten. De als ploeg sterk rijdende Neder landers zouden dit w* rschijn- lijk niet kunnen verhinderen Charly Gaul heeft in de tijd rit bijna anderhalve minuut cp de Spanjaard gewonnen Daarmee is de voorsprong NTS 9.50-12.50 Rep. Huwelijksvol trekking Z.K.H. Prins Albert en Don- na Paola. NCRV 17.00 V. d. kind.1 kocht. Monsieur Goddet kan NTS 17.30 V. d. jeugd. 20.00 Journ. I tevreden zijn, zou men zeg en weerber. NCRV: 20.20 Filmprogr. Maar de tour-baas zit 20.30 De Gilde viert, TV-spel. 22.00 Dagsluiting. Jacques Goddet heeft het i bij dit alles niet erg naar zijn c zin. Vier Fi \m tricolores er twee Italianen hebben de overwinningen gedeeld. De nationaal-Cazala rijdt in de de elfde positie 'nneemt met gele en nationaal Darrigade 8 minuten achterstand, Bal- in de groene trui. Vele hon- dini op bijna 9 minuten staat derdduizenden hebben reeds Anquetil op 10 minuten, Ba in een juichende ere-haag hamontes op 10 min 30 sec. langs de wegen gestaan en de Charly Gaul op 10.37 en Bobet bladen van de organiserende op bijna 13 minuten, instanties worden_ grif ver- Geen aanval. VATIKAANSE RADIO Golfl. (25m67; 31ml0; 41m21; 48m47; I96m2). 17.00 uur: De Poolse pianiste Casi- mira Zalewski speelt muziek van Cho- pin. Met uitzondering van de elke dag met een bezorgd ge- tijdrit heeft geen enkele zicht in zijn wagen en zijn etappe nog een serieuze aan- artikelen in zijn krant zijn val van een vai. deze sterren allesbehalve enthousiast. Hij te zien gegeven, verwijt de groten dat zij het De voorsprong van Rivière peloton met htm angst voor op Gaul bedraagt welgeteld elkaar verlammen en hij 2 min. 36 s.c. en het is vooi spreekt er zijn spijt over uit de winnaar van 1958 zaak ei dat de kleir en zich teveel ge- voor te zorgen dat dit ver bonden achten aan 't knecht- schil de volgende dagen niet schap. groter wordt. Het is nog al- van Bahamontes ii. de alge mene rangschikking tot 7 second m teruggelopen. En dat is op c. keper beschouwd wel de grootste wir t v. DI deze overigens weini succes- Rlvl1""1' volle dag. Wanneer de onderlinge rl- Werelduurrecord, valiteit van de Fransen echter inderdaad zo groot is als nog steeds wordt gefluisterd, zul len de verhoudingen zeker terview verklaard at hij dc niet veel meer veranderen en mogelijkheid van een nieuwe dat zullen we spoedig weten aanval op het werelduurre- wie de grootste rivalen zijn cord niet uitsluit. „Het zou Oh zeker, Rop Rivière is mij zeer spijten", zei hij, „als naar Mulh-use gekomen om een andere renner de 48 km als debutant de tour te gaan overschrijdt, zonder dat ik winnen. De werelduurrecord- van mijn kant al het moge houder heeft zich zonder twij- lijke zou hebben gedaan om fel voor de volle honderd pro- die barrière als eerste te cent op deze ronde voorbereid doorbreken". De huidige we en ook Anquetil heeft zijn ge- reldrecord' ouder liet door- hele voorseizoen er op in- schemeren, dat z'n nieuwe po- gesteld om de grootste wie- ging in september van het ler-lauweren te heroveren volgend jaar zou plaatsvin- Maar het kon wel eens gebeu- den. door Reita Lambert 16) Hij zei niets over Doxie. Het zou nutteloos geweest zijn. Alles wat ze nodig had om Linda tot een succes te maken was, dat hij haar zijn liefde nu niet ontzeggen zou. Als ze die zekerheid bezat kon ze verder gaan. Hij verzekerde haar dat hij van haar hield en, zo te zeggen voor zijn ogen, maakte de vrouw plaats voor de ar tiste: sprankelend, vol met plannen en overvloeiend van koortsachtige activiteit. „Ik moet nu gaanik moet Charlie sprekenhij denkt dat hij Frank Cordell voor de rol van de broer kan krijgen De volgende morgen stonden de eerste aankondigingen in de kranten. Terwijl Gerry ze las, belde Nigel Tucker hem op. „Is dat waar over Lola", zei hij, „of is het alleen een reclametruc?" „Het is waar", antwoordde Gerry. „Maar mijn hemel", zei Ni, „is Lewis zijn verstand kwijt geraakt? Dan Hodge gaf me het manuscript een jaar geleden om door te lezen. Hij wilde, dat ik het ding zou finan cieren, maar ik zei hem, dat je er niet eens een publiek van arme bloedverwanten mee op hun stoelen houdt. En zo beroerd is het ding ook". „Misschien vergis je je, Ni. Je kunt niet weten „Van dit prul kun je zoiets wèl weten. Waar haalt hij het geld van daan?" „Ik geloof van Doxie Abbott", zei Gerry luchtig. „De oude vriendin van Lola, je herinnert je wel, doet' mee voor de helft". „Je bedoelt toch niet die kleine korenbloem, die ik laatst bij Lo 's avonds heb leren kennen?" „Ze komt uit Deconville en dat is in de graanbuurt, geloof ik". „Maar, mijn hemel, waarom heb je haar dat laten doen?" „Ik had er niets over te zeggen". „Duivels, had jij niets te zeggen? Ze las je anders elk woord van de lippen. Ik zag het". „Wees niet zo flauw", zei Gerry scherp. „Weet je, waar ze me aan deed denken? Aan de heldinnen uit jouw verhalen. Is zy je model, jochie?" „Ze is niets voor me", snauwde Gerry. „Dank je voor de wenk", zei Ni op geruimd. „Dat is alles, wat ik wilde weten". Gerry had de repetities, de span ning en de opwinding die aan „Herfstvuur" voorafgingen meege maakt. Hij wist, wat hij nu kon ver wachten en het kwam precies, zoals hij het verwacht had. Lola was ge grepen door een wervelstorm van activiteit. Hoe ze nog tijd vond haar grote rol te studeren of te eten of te slapen, was Gerry een raadsel. Hij kwam nooit in haar woning of hij vond er minstens twee bezoekers. Lola was er bijna nooit, maar Doxie was er steeds. Ze speelde voor gast vrouw, beantwoordde telefoontjes en poeierde ongewenste gasten af. Doxie ging naar de markt en zorgde er voor, dat er steeds een warme maal tijd gereed stond, op wélk uur Lola ook thuis kwam. Ze zorgde er voor, dat er drank in huis was voor de cocktails, en bier in de ijskast en koekjes en kaas. Ze zorgde steeds voor frisse bloemen in de koperen vaas op de piano en ze hield de siga rettendoos gevuld. Lola had verklaard dat het nood zakelijk was iedereen vriendelijk te ontvangen, en Doxie was vriendelijk tegen iedereen en iedereen was vriendelijk tegen Doxie. Het was uit gelekt, dat zij het was, die „Linda" hielp financieren en onder elkaar noemden Lola's vrienden haar „de reddende engel". Met haar natuur lijke krullen en in haar eenvoudige japonnen na die ene keer hadden ze geen tijd meer gehad voor inko pen bracht ze een huiselijke noot in het dolle geharrewar. Maar ze hield er van. „Ik voel me net als Alice in Won derland, nadat ze door de spiegel ge gaan is", zei ze tegen Gerry. „Word je niet een beetje moe door naar al die oververhitte verhalen te luisteren?", vroeg Gerry. „Soms wel, ja. Maar weet je, Gerry het lykt misschien sentimenteel, maar Carl Ganette was gisteren hier. Hij was eens beroemd, weet je, en nu kan hij geen rol krijgen en hij heeft niets. Absoluut geen geld". „Je gaf hem toch niet?" Hij stelde de vraag luchtig genoeg, maar haar wangen werden rood en ze wendde de blik van hem af. „Wel, ik leende hem een kleinig heid. Alleen om hem op de been te houden, totdat hij iets gevonden heeft". Gerry ontdekte, dat dit niet de eerste keer was, dat ze „een kleinig heid om ze over de eerste moeilijk heid heen te helpen" geleend had. Hij berispte haar. „Er zijn alle mogelijke vereningin- gen die voor dit soort mensen zor gen. En hoe veel je ze ook geeft, ze zitten toch eeuwig op zwart zaad". „Dat weet ik", zei ze, „ze zijn net kinderen, niet? Maar ik veronderstel, dat ze geen toneelspelers zouden zijn als ze geen kinderen waren. Ze zou den niet kunnen doorgaan met dat spel „net alsof" als ze volwassen werden". Ze maakte, dat hij zich een weinig schaamde over zijn eigen onverdraag zaamheid. Hij vond, dat zij zelf vrij vlug volwassen werd. Haar gelaats kleur verloor langzamerhand de '..ruine kleur en de zomersproeten op haar neus en jukbeenderen werden bleker. Ze zag er dikwijls vermoeid uit. De repetities voor „Linda" waren al tien dagen aan de gang voodat Gerry er één van bijwoonde. Lola had niet gewild, dat hij eerder zou komen en ook nu ging hij met tegen zin. Maar het trok hem aan, zoals de plaats waar een moord plaats gegre pen heeft altijd sensatielustigen trekt. De grote schouwburgzaal lag onder een wolk van stof. Zij leek erg don ker en muffig na de heldere, frisse novemberdag. Gerry ble^f even ach ter in de zaal staan om zijn ogen aan het dimmige licht te laten wennen. Van de plaats waar hij stond leken het toneel en de mensen er op als een beeld door een verkeerd gehou den toneelkijker gezien. De gestalten der spelers waren klein en vaag en de onbekapte electische lampen wierpen sombere schaduwen in wat een eindeloos hol achter het toneel leek. Ongeveer een half dozijn mensen zat in de eerste rij toe te kijken, en onder hen herkende Gerry Doxie. Ze besteedde in die dagen alle tijd, die niet door haar huishoudelijke plich ten in beslag genomen werd, voor de repetities. Charles Ransome zat aan de kant van het toneel schrijlings op een stoel, zijn pijp in de mond en het manuscript op de rug van de stoel ge leund. Hij leidde enige scènes waar in Lola niet optrad, en Gerry vond ze de vervelendste en meest zielloze stukken toneel die hij ooit gezien had. „Linda" op de repetitie was nog hopelozer dan „Linda" in manus cript.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5