School-diplomazwemmen in de Leidse ,,Overdekte' Salterp Gewichtsheffen, turnen en gekostumeerd korfballen Tweede avond van „Oosterkwartier'' Bachs Hohe Messe in Holland Festival Dr J. J. A. van lersel lector te Leiden WOENSDAG 1 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 JaarbesluU van Catholica- groepen St. Petrusparochie Kapelaan Vreeburg over: „De Gehoorzaamheid' In het Sint Liduinahuis aan de Zoeterwoudse Singel werd gisteren het eerste lustrum van de Catholica- beweging in de St. Petrusparochie af gesloten met een gezamenlijke bij eenkomst van alle groepen. Ook pas toor J. Franse uit Maassluis, de ini tiatiefnemer van het Catholicawerk in de St. Petrusparochie, was aan wezig, alsmede de groepen van War mond en van het seminarie aldaar, Leiderdorp en van de St. Jozefparo chie te Leiden. Mgr. van Deursen en kapelaan G. Lemmers hadden be richt van verhindering gestuurd. De groepen werden welkom ge heten door de heer Chr. W. Driessen, waarna kapelaan A. Vreeburg een inleiding hield over het onderwerp „De Gehoorzaamheid". Zijn uiteen zetting was kort en practisch. Spr. nam als uitgangspunt de „gerucht makende" inleiding, die professor Rogier het vorig jaar heeft gehou den voor de Landdag van St. Adelbert te Nijmegen. Hij plaatste hierbij enkele kant tekeningen en kwam vervolgens tot de conclusie, dat Gehoorzaamheid ting, vroeger en nu. Vroeger had men geen kritiek op of menselijke overweging bij een decreet van ho gerhand. Thans heeft men meer per soonlijke levenshouding t.o.v. het gezag. Overschatte men vroeger het gezag, tegenwoordig komt men eer der tot de overschattng van het eigen ik. Men mag niet vergeten, dat er naast dit eigen ik, zoveel anderen staan met een eigen opvatting. Men mag nooit een persoon opofferen aan de gemeenschap, maar ook mag de gemeenschap niet geofferd wor den aan een persoon. De actie in het verleden roept re actie op in het heden. Wij moeten ons wachten, in uitersten te treden en daarom moeten wé steeds de Gul den Middenweg zoeken. Spreker ging hierna in op de ver houding van de volwassene jegens het gezag en van de volwassene jegens hen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Hij kwam daarbij tot de slotsom, dat de geestelijkheid dankbaar zal zijn voor alle openlijke kritiek en dat waar de katholie- niet betekent „klakkeloos aanvaarden ken niet bekend staan om grote loya- zonder enige kritiek". Positiever: liteit jegens het burgerlijk gezag gehoorzaamheid vergt een menselij- de gehoorzaamheid aan wie door ke daad en moet gebaseerd zijn op God met gezag is belast, een van de liefde. j de eerste eisen is van de Christen. Het is gemakkelijk, zich te ver- Wat de verhouding tot de jeugd schuilen achter het gezag van hoger betreft, meende spr., dat de jeugd gestelde personen of lichamen. De behoefte heeft aan vaste normen, gehoorzaamheid is afhankelijk van Men mag daarom ook stipte gehoor de opvattingen, die men heeft over j zaamheid eisen^ waar het punten be- ep7ae- treft, waarop latere verantwoorde- gezag. Kap. Vreeburg vergeleek vervol gens de verschillen in deze opvat- Woningverdeling voor gedeputeerd D. v d. Kwaak Uit Den Haag vernamen wij, dat de Gedeputeerde, de heer D. van der Kwaak wordt belast met de verdeling van de woningbouw in Zuid-Holland. Deze taak was voorheen toebedeeld aan de gedeputeerde de heer A. C. A. Deerenberg eveneens gedeputeerde van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De heer D. van der Kwaak is oud-wethouder van de gemeente Leiden. Ook de gas- en elektriciteits voorziening in ie provincie zullen on der zijn toezicht komen. JUBILEUMDIVIDEND LEIDSCHE WOLSPINNERIJ Heden herdenkt de n.v. Leidsche wolspinnerij het feit, dat 25 jaar ge leden de oprichting van het bedrijf te Leiden heeft plaats gevonden. In verband met het feestelijk ka rakter van deze dag heeft het be stuur besloten vervroegd bekend heid te geven aan het dividendvoor- stel, dat ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de a.s. jaarlijkse al gemene vergadering van aandeel houders, welke omstreeks augustus/ september a.s. zal worden gehouden. Het verheugt het bestuur der ven nootschap, dat dit voorstel zal kun nen inhouden de uitkering van een dividend van 20%, waarvan 16% uit sluitend in contanten en 4% naar keuze in contanten dan wel in gewone aandelen van de vennootschap. (Over het per 31 maart 1958 ge- eindigde boekjaar heeft de Leidsche Wolspinnerij 7''/s% dividend uitge keerd en over het daaraan vooraf gaande boekjaar 13%). lijkheid gebaseerd is. Priester en leek moeten samen iets van de jeugd maken en moeten daarom altijd in hun eisen achter elkaar staan. Kap. Vreeburg besloot zijn inlei ding met de stelling, dat gehoor zaamheid gebouwd moet zijn op het respect voor de menselijke persoon en vrijheid en dat daartegenover moet staan de waardering voor ge zag en normen. Naar aanleiding van dit betoog wa ren door de inleider acht vragen samengesteld, waarover in de groe pen levendig werd gediscussieerd. Na enige tijd gaven de rapporteurs een résumé van de mening in hun groep, welke meningen door de ka pelaan werden afgerond. Na afloop van het debat werd er de kapel een plechtige, gezongen H. Mis opgedragen om meer en hei lige priesters te krijgen en tot in tentie van het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van de Catho- licagroepen. Celebrant was kapelaan J. Kerk- laan, geassisteerd door de weleerw. heren B. v. d. Plas en K. de Korte. Ceremoniaris was kapelaan J. B. I. Truyens. De wisselende gezangen werden gezongen door een schola van pries terstudenten (Catholica-leden) uit Warmond. Mej. D. M. J. Coebergh begraven Vanmiddag te half een vond op het kerkhof aan de Zijlpoort de be grafenis plaats van mej. Dora M. J. Coebergh, die zaterdag j.l. in de ouderdom van 86 jaar te Oegstgeest is overleden. Mej. Coebergh genoot in Leiden en omgeving grote bekend, heid om het vele sociale en charita tieve werk, dat zij gedaan heeft. Zij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en begiftigd met het Pauselijk gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". De plechtige H. Mis van Re quiem, waarbij zeer vele belangstel lenden, onder wie de oud-pastoor van de St. Petrusparochie, mgr. Th. M. Beukers, tegenwoordig waren, werd opgedragen door de pastoor van de St. Willibrordusparochie, pastoor J. J. C. M. Looijaard, met prof. A. F. J. L. van der Boog als diaken, en kapelaan J. P. v. d. Klugt als subdiaken. De absoute werd op het kerkhof verricht door pastoor Looijaard met dezelfde assistentie. Vele vertegenwoordigers van maatschappelijke en liefdadige verenigingen, waarvan mej. Coebergh bij leven deel uitmaakte, waren op de begraafplaats vertegenwoordigd, onder hen mej. W. Th. A. Laken, secretaresse van de voormalige Voog dijraad te Leiden en de heer P. A, van Toorenburg, oud-secretaris van de sociale raad. Mr. W H. F. Coe bergh dankte namens de familie. Laatste Berichten ONDERZOEK NAAR GEDRAGINGEN HOOFD AMBTENAAR Aan de fungerend advocaat-gene raal bij het hof van justitie in Neder lands Nieuw Guinea, mr. W. C. van B. is verlof verleend, hangende een op verzoek van de gouverneur van Ned. Nw. Guinea, door het hof van justitie in te stellen onderzoek naar de gedragingen in dienst van deze hoofdambtenaar. Bij dit onderzoek zal tevens wor den betrokken de vraag, in hoeverre in het verleden censuur zou zijn uit geoefend op in- en uitgaande post stukken. DE RONDE VAN FRANKRIJK Te Lege, 40 km van de startplaats Nantes verwijderd, is als eerste de Belg Hoevenaers gepasseerd, op 30 meter gevolgd door het peleton, dat werd aangevoerd door de Fransman Pipelin van de West-Zuid-West ploeg. De geletrui-drager Cazala bevond zich in het peleton. Darrigade, die de groene trui draagt, en de Deen Retvig (Int. ploeg) volgden met 3 minuten achterstand. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Doet. ex Ned. Recht de heren J. S. Hilbers te Den iag en L. Weiss te Rotterdam; voor it Doet. ex. Biologie mej. A. R. Frantzen te Leiden. Schooldiploma-zwemmen in Overdekte te Leiden. V.G.L.O. Oude Vest (Wilterdink): diploma A: Jan Arbouw, Iwan Pos tel, Wim Kralingen, Leny Fakkel: diploma B: Dick Galjaard, Chris Pe ters, Rob v. d. Zand, Wietze Jongs- ma, Freddie Tol, Gerrit v. d. Weijde, Hans Thijssen, Theo Schuchhard, Peter Pellenkoft, Addy v. d. Wilk, Thea Fakkel, Lizelot Heus, Arie Siebert, Marry Smit. Du Rieustraat (Scholz): diploma A: Ria Laman, Leny Dijkhuis, Geof frey Kragt; diploma B: Jaap v. d. Burg, Henk Jansen, Magdalena Smit Paulina Ouwehand. Pasteurstraat (Stolk): diploma A: Ria Bij, Yvonne Bekooy, Carla Ver hoeven, Willy Klinkhamer; diploma B: Gerda van Egmond, Ria Ouwer- kerk, J. Ouwerkerk, R Reyken. Lorentzkade (Berkenbosch): dipl. A: F. Weert; diploma B: Marijke Moeliker, R. Krabbedam, P. Kante been, B. Franke, J. v. d. Berg, R. Vissers, H. de Nos. 3 -October straat Slegtenhorst diploma A: Marian Ober; diploma B: W. v. d. Zanden, R. v. d. Zeeuw, Co- by Kleinman, B. Brouwer, R. Piena, K. van Diggel, A. Pommer. Willem de Zwijgerlaan (Schuur man): diploma A: Diny de Vries, Henny v. d. Vos, Elly Vogelenzang; diploma B: Joop Dreef, Sary Schel vis, Ineke Chouffour, Freddy Fie- POTLOOD EN GEEST No. 526. Horizontaal: 1. dorp in Z.H. onder Zoetermeer, 9. groente, 10. twee tal, 11. voorzetsel, 13. stad in Duits land, 15. term bij het boksen (afk.), 16. teken in de dierenriem, 18. optel- u Pi ling 20. opgegeven werk, 22. hoofd- I teren weer goed op dreef. Eerst kwam deksel, 24. wandeldreef, 26. roem, 29. de brug aan de beurt. Het viel op, De Leidse speeltuinvereniging terkwïrtier zette gisteravond haar feestweek voort met een sportdemon- stratie, die met een gekostumeerde korfbalwedstrijd eindigde. Ondanks het slechte weer was een flink aantal toeschouwers naar de speeltuin in de Borneostraat gekomen. Het eerste deel van de demonstra tie, het gewichtsheffen, werd binnen gegeven. De Leidse Krachtsportver eniging, clubkampioene van Neder land, verzorgde dit programmapunt. De L.K.V. heeft in haar midden twee kampioenen, Siem Stokkel, kampioen zwaargewicht en Hans Zirkzee, jeugdkampioen van Nederland. Wat dus gisteravond werd gebracht, was het beste van het beste. Er werd zelfs nog een record ge broken. Hans Zirkzee drukte name lijk 100 kilo omhoog, 21/» kilo boven zijn persoonlijk record. Siem Stokkel stootte tenslotte bii wijze van demon stratie 125 kilo. Beide kampioenen nemen momenteel deel aan de cen trale training te Arnhem. Mogelijk worden ze volgend jaar uitgezonden naar de Olympische spelen van Rome. De herenturnverenging Excelsior werkte in de open lucht. Deze ver eniging, die vooral bekend staat om het nummer" lange mat, was ook gis- venster, 31. muzieknoot, 32. voorzet sel, 34. Turkse tarwe, 36. deel van een boom, 37. voorlichting. Verticaal: 2 boom, 3. vogellijm, 4. zekere dans, 5. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 6. trek, 7. kan men iets in bewaren, 8. wijnsoort, 12. dat de Excelsiorleden er in de open lucht nog zo'n goed nummer van Z0ETERW0UDE Aanbesteding. Gistermorgen had SS SS de benen der paarden, 17. voegwoord, 19. patroon, 21. witte vlokkige stof op bier, azijn, wijn, enz. 23 stronkje, 25. akelig, 27. modepop, 28 zaadkor rel van een' vrucht, 30. meisjesnaam, 33. voorzetsel, 35. welaan. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. Oudewater, 8. urn, 9. pro, 10. d.i., 11. mal, 13. Ez, 14. palet, 16. roer, 17. noen, 18. linie, 20. E.K., 22. een, 23. da, 24. ros, 26. ara, 27. Klaaswaal. Verticaal: 1. Oudekerk, 2. Uri, 3. dn, 4. Waal, 5. T.p., 6. ere, 7. Rozen- daal, 11. Marie, 12. Lenin, 14. pel, 15. toe, 19. neus, 21. kol, 23. dra, 25. sa, 26. Aa. derswoude voor rekening van de ge- meene Zoeterwoude. Inschrijvers wa ren van hoog tot laag: J. v. Noort en Zn, Benthuizen f 24.900,Joh. Vis- scher. Leiden f 21.500,A. v. Ha- lem, Schipluiden 20.100,—, Fr Bun schoten, Noordwijk f 19.800,A. Th. Stuifzand, Leiden 19 700,—, H. van Driel, Koudekerk 18 985,A. Leen heer, Koudekerk f 18.775,de Erven A. Paardekooper, Zoeterw. 17.100, L. P. v. d. Geer en Zn, Leiden 16.950,C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 16.900,—, J. J. Rodewijk, Zoeterwoude 16.900,Wed. H. v. Driel, Koudekerk f 16.850,Gebr. Overdevest, Voorschoten 15.450, De gunning is aangehouden. maakten. Ook op de lange mat ging het voortreffelijk. De losse salto durf de men niet aan vanwege de gladheid van de mat. Tenslotte werd een gekostumeerde korfbalwedstrijd gehouden tussen Vicus Orientes en leden van Ooster kwartier. Vanavond worden de fees telijkheden voortgezet. ling, Karei van Ark, Peter Dreef. Maresingel (v. Zonneveld): dipl. A: Suus Vermond, Martha Vonk, Wim Zwart, Jaap Harland; diploma B: Greetje Weeda, Evert van Loef, Berry de Zwijger. Lusthoflaan (De Vries): dipl. A: J. Bij, N. Fakkel, B. Distelveld, D. Splinter, J. Silvester. T. Horstman; diploma B: C. van Rijn, J. Corbee, P. Slieker, Josje Brandt, C. v. d. Reyden, M. Oudeman. Boshuizerkade (v. Dalsen): dipl. A: Henk de Ligny, Anneke v. Woer- kom. Hooglandse Kerkgyacht (Zuider- veld): diploma A: Bas Bekooy. Di ploma B: Dick Honders, Jan van Wijk, Hans Sladek, Gerrit v. d. Hei den, Ton Verschoor, Ria v. d. Have, Astrid Walle. Hoge Morsweg (Tijmstra): diplo ma A: Dik Schouten, Kees v. d. Weyden. Diplon^a B: Alan van Cau- bergh, Coen Peet, Eddy van Polanen, Ineke van Wijk. Stadhouderslaan (Streefkerk): diploma A: Marijke Stoppels, Jan Leef lang. Diploma B: Koos Rede- geld. Adriaan Pauwstraat (Berg): di ploma A: Maartje Raaphorst, Jopje Ruhaak, Annetje Kromhout. Diplo ma B: Riek Woortman, Anneke Jesse. Aalmarkt (Wisse): diploma A: Toos Dupois, Mionne Rietkerken, Evert Verheyen, Peter Segaar, J. Krouwel, C. Segaar, M. v. Vliet; Carla Groot. Diploma B: Nelly Nieu- wenhuizen, Theo Poots, Henny Jan sen, Eric de Vos, Herman Taffijn, J. Ki-ouwel. Langebrug (van Sluys): diploma J°ng 84 jr man. A: Mairga de Jong, Evert van Leeu wen, Tonny Theunissen. Diploma B: Johnny Fakkel, Richard Blansjaar, Nico de Haas, Wout Teske. Driftstraat (de Vries): diploma A: Anneke de Horn. Diploma B: Dick Windhorst, Marijke Bayer. Rijnsburgersingel (Bronner): di ploma A: Ietje Stiphout, Hanna Zandbergen. Diploma B: Jan Laman, Jan Blansjaar, Gerard Vos. (Wordt vervolgd) terskerk de Hohe Messe ter ere (die in 't kader van et Hxlland Fes tival door 't Leidse Toonkunstkoor werd uitgevoerd) weer een hoogtijdag Aan energie ontbrak 't de dirigent Is- kar Aribo geenszins; hmx noch zijn voortreffelijk toegerust koor, dat Bach's H-moLl Messe sinds vijf jaar op zulk een wijze uitvoert. Want met welk een geestdriftige toewijding is er gezongen! Als de vele concertbe zoekers h in plaats hebben ingenomen valt er een ongelooflijke stilte en dan zet in deze intente rust het overwel digend Kyrië in. Zoals ook voorheen kon de diri gent met de uitgelezen Concertge- bouworkestleden en zijn koor-en semble de fijnste nuances venvezen- lijken, elk figuurtje geacheveerd, elke stemmengroep even beschaafd. Albert de Klerk geeft een prachtig- uitgewogen en inspirerende orgel partij. Na het machtige begin „Kyrie Eleison" ontwikkelt zich het ont zaglijke werk in velerlei gestalten van grote kox-en, soli en instrumen tale effecten. In het dikwijls zo mas sale geheel weet de dirigent op de juiste wijze, een partij naar voren te brengen, zonder dat er sprake is van opzettelijkheid. Het wordt een leven dig lijnenspel, dat menigmaal opgaat in een machtig klinkende climax of bovenaardse rust. Ook daar waar het sopranenkoor gesplitst is (had meer volume kunnen hebben) was de klank nog voldoen de; afgewerkt, helder en zonder aar zeling. Bijzonder fraai klonken de bassen, terwijl de alten haar kansen kregen, en de tenoren ongetwijfeld het ensemble hebben geanimeerd. Memoreren wij de inzet van het Credo en de intense voornaamheid van de prachtige polyfone uitbeel ding van het dramatische „Crucifi- xus". Een hoog moment van uitvoe ring! Dan de stijging in het Cum Sancto Spiritu, de cantus firmus in „Confiteor" en de vederlichte stem voering in het opvlammend „Et re- sui-rexit", met een voortzetting van deze expressie in het Osanna, dat de Sanctus besluit. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina W. J. dr v. J. W. Barendse en A. W. van der Lans; Jacob zn v. C. D. Zandvliet en G. Koot; Monique M. J. dr v. J. M. H. van Zandwijk en N. E. Keijzer; Chris tina M. M. dr v. F. M. Klein en M. E. van der Voet; Ronald zn v. W. van der Reijden en G. van Riessen; Roger F. A. J. zn v. J. J. M. Sou part en M. T. A. Gilein; Cornelis G. M. zn v. G. A. Geerlings en M. J. Jansen; Johanna G. dr v. J. P. M. Piket en J. G. Oosterveer; Willem zn v. J. Heemskerk en J. Sierat; Machiel C. P. zn v. C. P. Omtzigt en A. C. G. Albers; Lambertus zn v. L. ter Haar en G. Bogerd; Willem F. zn v. S. Paats en A. L. Brandt; Mo nica M. dr v. K. B. Koppe en M. Slootjes; Louis F. zn v. J. Arnoldus en C. M. Mulder; Tonia C. dr v. W. J. M. Rijsbergen en T. C. Jonker; Johannes A. zn v. I-ï. Dinkelman en S. Verboom; Johannes Marus zn v. M. A. Flikweert en A. Vink. Overleden: P. C. Roelandse 62 jr man; M. Vink 70 jr man; C. J. W. de Leidse agenda WOENSDAG 1 JULI. Werkmans Wilskracht. Openlucht- concert. 5 Meiplein. 8 uur nam. AVOND EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Gistermiddag te vier uiur heeft dr. J. J. A. van lersel het ambt van lec tor in de experimentele dierkunde aan de Leidse universieit aanvaard met het uitspreken van een openbare les over „ambivalent gedrag". Dr. Van lersel vindt zijn werkgelegen heid op het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat te Leiden. Sinds september 1949 treedt hij hier op als docent. J. J. A. van lersel is geboren te. Kediri, Indonesië, op 14 juli 1919. Hij behaalde het diploma B aan het r.k. Gymnasium aan de Zijlweg te Haar lem, waarna hij in 1937 zijn universi taire studie te Leiden begon. Hij haal de zijn doctoraal examen in 1947 en promoveerde cum laude met een proefschrift over het „Sexuele gedrag van de driedoomige stekelbaarsjes" in 1954. Dr. Van lersel maakt deel uit van het Nederlands gesprekscentrum (waar levensbeschouwelijke onder werpen besproken worden), is be stuurslid van K. O. te Leiden en lid van het consilium. Hij maakte tweemaal op uitnodi ging reizen naar Amerika voor het houden van lezingen en bijwonen van congressen. Op de foto feliciteert de rector-mag- nificus prof. dr. Lam dr. Van lersel en echtgenote. (Foto De Leidse Courant) DESCHOUWEN wij dc interpretatie van de solisten, dan moeten wij tot onze spijt zeggen, dat ^.e vrouwe lijke solisten Henni Mack-Cosack sopraan, en Emmy Lisken, alt het af leggen tegenover de tenor en bas. De sopraan heeft wel mooie hoge tonen maar mist de ware Bach-stijl; de alt wilde wel een meditatieve uitvoering geven o.a. van het Agnus Dei, maar zij is geen. ware alt en heeft niet de beschikking over de sonore Brüststim me. Naast genoemde nieu velingen vermelden wij, dat David Hollestelle uiterst dévoot en voornaam van aan voeling heeft gezongen. Een bijna tastbare spanning was er tijdens het „Et spiritum". Over de interpretatie van het „Benedictus" door de tenor Charles Holland zijn wij verrukt tot in de wolken. Weik een prachtige stem, zangkunst en gewijde dictie. Hulde ook aan de instrumentaal solis ten o.a. Keessen, Groot, Stotijr, Th om de Klerk, en in plaats van Bahrwaser de fluitist Visser; alsmede Jan Bos. Wij zouden ons evenwel niet kunnen indenken, dat met het uitgebreide in strument van solisten, koorensembles, instrumentalisten, ook maar enig re sultaat te bereiken zot zijn, wanneer er niet een krachtig leidende figuur het geheel tot eenheid weet samen te smeden. En deze figuur is Iskar Aribo, die weet wat hij wil, en weet, wat hij wil en kan bereiken, met exact uit balanceren van vocale dynamiek en tempi; met juist gevoel het ensemble bespelend en een gans verantwoorde lijn in de uitvoering brengend. Op vallend de doorzichtigheid van het veelstemmig klankcomplex. Albert de Klerk bespeelde het mooie orgel met artistieke kunde en de instru- mentaal-solisten waren als de parels aan de kroon van dit luisterrijk con cert. In Bach-ervaring rijker, is men ten hoogste voldaan naar huis ge gaan. J. KORTMANN De Werkkamer van het Leidsche Volkshuis deed gisteravond zijn naam alle eer aan, want 18 candidaten voor het A-examen handenarbeid voor jeugdleiders wax*en er volop in aktie. Van 610 uur is men intensief be zig geweest met hout-, spatwerk exx boetseren. Na afloop van het examen, toen de commissie van de Vereniging voor Handenarbeid het meegebrachte huis werk en het op het examen vervaar digde werk had beoordeeld, kon de heer Zunderman, als voorzitter van de examencommissie, aan 15 candida ten het A-diploma handenarbeid voor jeugdleiders uitreiken. De namen van de geslaagden zijn: mevr. E. Th. Blanken, mevr. A. Han- no, mej. G. de Mik, mej. M. Rotte veel, mevr. M. E. de la Rie, mej. J. van Schooten, mevr. H. Schurink, mej. B. Steenstra, de heer I. v. d. Tuin, mej. L. Visser, mevr. S. v. d. Waals, mej. L. A. Ypma, mej. A. A. M. Zaadnoordijk, mej. J. J. Geluk en mevr. W. G. Volkers. Op woensdagavond 1 juli a.s. zijn de tijdens de cursus gemaakte werk stukken voor alle belangstellenden tussen half 8 en half 10 uur te be zichtigen in de benedenzaal van het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk 33, waarbij de docenten en de ge slaagde cursisten graag wat over het werk zullen vertellen. VOORSCHOTEN Aanleggen prof. Boerhaaveweg gegund. Behoudens hogere goed keuring is door de directeur van ge meentewerken namens B. en W. het aanleggen van een verbindingsweg met twee duikerbruggen tussen Vliet wijk en Krimwijk gegund aan één van de beide laagste inschrijvers van de op 8 juni gehouden aanbe steding, de firma J. Stam te Voor schoten, voor 'n bedrag van 65.000. Schoolsportdag. Donderdag a.s. zal voor het eerst in Voox-schoten een schoolsportdag gehoudexx worden, waaraan door alle leerlingen van de 3e tot' en met de 7e klas van de la gere scholen zullen deelnemen. Het aantal deelnemers bedraagt daar door 1206. Om dit grote aantal allemaal aan de proeven te kunnen onderwex-pen, waaruit geconstateerd kan worden op welk diploma zij recht zullen hebben, wordt op 4 velden van de gemeentelijke sportterreinen aan de Juliana van Stolberglaan tegelijk ge werkt. 's-Morgens zullen de meisjes en jongens van de 3e en 4e klassen op deze velden moeten bal werpen, ver springen, hardlopen en aan een be- hendigheidseis moeten voldoen. 's-Middags zullen de meisjes en jongens van de 5e, 6e en 7e klassen de proeven moeten afleggen. Al naar gelang de eisen, waaraan voldaan is, zullen 5 soorten diploma's worden uitgereikt. De leerlingen van de 5e en hogere klassen zullen -die dag 's-morgens een wandeltocht door het dorp ma ken van ongeveer 7]/2 km, terwijl de jongere deelnemers 's-middags ongeveer 5 km. zullen wandelen. Voor de groepen, die het ordelijkst en naar het oox-deel van de jux-y het meest marsvaardig wandelen zullen groepsprijzen beschikbaar worden gesteld. Aan de vroeger gehouden sport dagen werd alleen deelgenomen door de leerlingen van de 5e en 6e klas sen, terwijl dan geen diploma's wer den uitgereikt. Omdat dan slechts de tien beste van iedere school een kans op een beloning hadden, werd deze organisatie onbevredigend ge acht. Nu kan tenminste ieder kind een dipioma behalen en bovendien bestaat dan de mogelijkheid het vol gend jaar aan zwaardere eisen te voldoen, waardoor dan een hoger diploma behaald kan worden. Als het weer zo is, dat de sport dag niet kan doorgaan worden de proeven maandag 6 juli afgelegd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2