Vele geslaagden van Kath. Middelbare Handelsavondschool te Van arbeiders-aandeel in toegenomen welvaart is vrijwel geen sprake KORTE golf DINSDAG 30 JUNI 1959 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 6 De KAB teleurgesteld over de regeringsnota: Prijsstijging is te verwachten Van een arbeidersaandeel in de na de bestedingsbeperking weer toegeno men welvaart is vrijwel geen sprake. De vooruitzichten voor een vrijere loonpolitiek zijn uitermate gering, zo niet nihil te achten. Dit zijn twee conclusies waartoe het dagelijks bestuur van de Katho lieke Arbeidersbeweging gisteravond in Utrecht kwam aan het eind van een vergadering waarin het de regenngs- nota inzake het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst be sprak. Een eerste indruk die de nota geeft, is, dat er oppervlakkig en op korte termijn gezien wel enkele aantrekke lijke punten in zitten. Met name lijken de compensaties aan de ruime kant en deze kunnen aanvankelijk zij het niet voor allen enig voor deel bieden, aldus de K.A.B. Zij meent echter dat de nota duidt op een beleid, dat in theorie wel een vrijere loonpolitiek in uitzicht stelt,, doch dat in werkelijkheid door huur verhoging en melkprijstijging pri mair te stellen een zodanig beslag op de ruimte legt, dat voor een ef fectieve vrijere loonpolitiek hoege naamd geen ruimte overblijft. Prijsstijging te verwachten. De KAB is bovendien van oor deel, dat door de bij algemene maat regel op één datum gestalde intre ding van aanzienlijke stijgingen van de bedrijfslasten tevens een prijsstij ging te verwachten valt. Hiertegen heeft zij hetzelfde bezwaar als te gen een algemene loonronde. Daar om vreest zij, dat de aanvankelijk geringe voordelen voor de werkne mers spoedig zullen verdwijnen. Voor deze vorm van ..zogenaamde" vrijere loonpolitiek wenst het dage lijks bestuur van de KAB geen en kele verantwoordelijkheid te dra gen. Het staat namelijk op het stand punt, dat van een produktiviteits- bevorderende en stimulerende loon politiek voor de eerstkomende ja ren, naar het zich laat aanzien, niet veel terecht zal .komen. De verantwoordelijkheid voor deze politiek ligt, volgens het dagelijks bestuur van de KAB, primair bij de regering en de volksvertegenwoordi ging. De KAB zal zich onder de hui dige omstandigheden alle vrijheid moeten voorbehouden om in overleg met de andere vakcentralen de be- langep van de. werknemers te behar tigen." Aangezien het in de regeringsnota uitgestippelde beleid van de rege ring wijst op een totaal ander loonbe- leid dan de KAB met de door haar verdedigde vrijere loonpolitiek voor ogen staat, zal het uitgebreide ver- bondsbestuur nog in de loop van deze week bijeenkomen om zich nader op de situatie te beraden. Het theeservies is op de plaats van bestemming Dat de kist, welke een ko-tbaar theeservies bevatte, bedoeld als ge schenk voor Prins Albert van Bel gië en Prinses Paola, in Blerick (Lim burg) is terechtgekomen, is het ge volg geweest van het verwisselen van twee vrachtbrieven bij de KLM. De nummers van de vrachtbrieven, behorende respectievelijk bij de kist met het geschenk en een kist die een zending overhemden bevatte voor de heer Lamp in Blerick, waren bijna identiek. De KLM bemerkte echter snel de fout die gemaakt was, stuurde een employé naar Blerick die de kist te rughaalde en zorgde er vervolgens voor dat de ki-st bezorgd werd bij de ambassade van Thailand in Den Haag, waarvoor zij bestemd was. Inmiddels is ook de kist met over hemden aangekomen op het goede adres in Blerick Vrouw ontzet door burgers Rover sleurde haar mee Gisteravond om elf uur moesten twee burgers in actie komen, toen zij een man uit het „Beurstheater" in Groningen zagen komen, die een vrouw met zich meesleurde. Zij scho ten toe en wisten de vrouw, die luid om hulp gilde, te ontzetten. De man gaven ze over aan de politie voor wie hij geen onbekende is. Het bleek, dat de vrouw, de be drijfsleidster van de bioscoop, een tas met 500.een deel van de kas sa-opbrengst in de kassa had neerge zet, toen zij om elf uur nog even een kijkje nam in de grote zaal. Toen ze terugkwam zag ze de man met haar tas verdwijnen. Ze begon hard om hulp te roepen en wist de man nog juist te grijpen. Hij kan haar niet kwijt raken en sleurde haar mee naar buiten. Daar wisten de beide burgers hem te overmeesteren. De man is opgesloten en ter beschikking van de officier van justitie gesteld. MELKAUTOMAAT VOOR VRACHT AUTOCHAUFFEURS. Woensdagmiddag 1 juli 14 uur zal onder auspiciën van het Nederlands Zuivelbureau in Colmschate (ge meente Diepenveen) bij Deventer de eerste melkautomaat in de provincie Overijsel in gebruik worden geno men. Deze automaat is geplaatst bij een tankstation op de weg van De venter naar Hengelo. Dit is van belang voor vracht- auto-chauffeurs, die op lange af standen nauwelijks tijd of parkeer- mogelijkheid hebben om een pleis terplaats te bezoeken. Bij de auto maat kunnen zij onmiddellijk een kwart liter verfrissing betrekken. Het apparaat dat door het zuivel bureau wordt geplaatst is het tweede in Nederland. De eerste melkauto maat werd ruim een week geleden in de omgeving van Apeldoorn ge ïnstalleerd door een particuliere- on derneming. Deze melkautomaten, die in het buitenland en vooral in de V.S. reeds populair zijn, leveren een kwart liter melk, gekoeld en in karton ver pakt. De heer J. G. Schmidt, van het Nederlands Zuivelbureau te Rijs wijk, zeide te verwachten, dat er nog wel meer van deze apparaten geplaatst zullen worden. OPSPORING VERZOCHT De commissaris van politie, chef afdeling recherche te Rotterdam ver zoekt namens de familie te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Josephus Maria Strucker, oud 47 jaar. Strucker is op 16 juni 1959 naar de Wassenaarse Slag gegaan en nadien is niets meer van hem verno men. Hij is mensenschuw. Een onge luk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.70 meter, enigszins verwron gen rug, gekleed in bruir colbert- costuum en blauwe plastic regenjas. Een ieder, die inlichtingen kan ge ven, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de commissaris van politie te Rotterdam, telefonisch te bereiken onder netnummer 01800- 114000 of met de pol.tie in zijn/haar woon- of verblijfplaats. Op de Valkseweg in Barneveld is gisteravond omstreeks half acht 'n ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 53-jarige G. D. Geijten- beek uit Barneveld het slachtoffer werd. Hij werd met zijn motor door een auto gegrepen, toen hij, komende van een uitrit, de rijweg opreed. De man was onmiddellijk dood. Bij dok 198 in de haven van Antwerpen, heeft men het stoffelijk overschot opgehaald van de 22-jarige Nederlandse zeeman, Edward Naer- Premier Menzies dineerde in Scheveningen In het Kurhaus te Scheveningen heeft de Nederlandse minister-president prof. dr. J. E. de Quay maandag avond namens de regering een diner aangeboden aan de Australische premier de heer R. Menzies en diens echtgenote, die op hun tocht door Europa op het ogenblik Nederland bezoeken. De foto toont de heren De Quay en Menzies i n gesprek. den, in leven bemanningslid van het Nederlandse schip „Zonnewijk". Hij was vorige week bij het baden met andere bemanningsleden in het dok verdronken. Kapitein A. G. Holboom uit Apeldoorn, die zaterdag doordat hij geen voorrang verleende op 't kruis punt HamelwegSchotweg te Apel doorn met zijn scooter werd aarge reden door een van rechts komende auto, is thans in het ziekenhuis te Zwolle aan zijn verwondingen be zweken. De IJmuidense motortreiler „Postboy" heeft maandag aan de vis- afslag te IJmuiden een voor deze om geving zeldzame lintvis aangevoerd, die als diepzeevis gewoonlijk in de In dische Oceaan wordt aangetroffen. De rederij heeft de twee meter lange vis voor onderzoek afgestaan aan het rijksinstituut voor visserij- onderzoek te IJmuiden. In Zweden zijn patiënten met be paalde spijsverter in ^moeilijkheden na maagoperatie met succes behan deld met een nieuw kunstmatig voed sel. Volgens een beschrijving in het Zweeds medisch blad is dit voedsel smaakloos en bevat het een grote concentratie van calorieën. Het is poedervormig en wordt toegediend in water of melk of vermengd met ander voedsel. nPT^TfFF^T Koek ving achter de bal op en miste I VJDDO 1 niet De rust g^g in met j2. Belangrijke opdracht Namens Na de thee zagen we een soortge- de R.K. Woningbouwvereniging beeld, waarbij DOS zich de meer- „Verbetering zij ons Streven" te dere toonde, maar dit niet kon uit- 's-Gravenhage, werd door architect drukken in doelpunten. Bijna de ge- J. W. Fiolet te Rotterdam het bou- hele tweede helft vertoefde DOS op wen van 62 woningen en 30 garage- de SJZ helft, afgewisseld door schaar- boxen in „Mariahoeve" te s-Gra- j §jz aanvallen welke echter door venhage gegund aan de op een na goed werk van keeper Starreniburg laagste inschrijver van een op 15 onschadelijk werden gemaakt. En met apnl_gehouden aanbesteding, _de fir- ruststand kwam ook het einde van ma De Lange en Van der Plas te Oegstgeest; met deze bouw is een bedrag van 1.034.000,gemoeid. Z0ETERW0UDE DOS SPORTDAG Voetbalwedstrijd de wedstrijd, welke uitstekend geleid werd door de heer J. v. d. Geest. Toen om 3 uur het startsein gege ven was, zagen we talrijke Zoeter- woudse vislieihebbers verzameld aan de Zuidibuurtsevaart om te proberen Avondstudie vraagt volharding" Het heeft DOS heel wat moeite ge- ,van de'ra.aie Pr«Kn( m <ie wacht kost om van SJZ te winnen. Ofschoon 'e vlaae": N» 2 uur onafgebroken op het voor de enthousiaste jongens niet hun dobber getuurd te nebben ver- meeviel om tegen de stralfe wind goed zfJelde" aIle sp<Lrtfn!"ncnd! Ueden er.nl ,a ,.,o^ tnwi, ti z*ch wederom m het Don Rosconuis. waar de jury zich belastte met het spel te laten z.ien, werd er toch hard Nad^bos de toss gewonnen hadj T - nr A* winH Na al te STOOl Die©K te „St. Pieter groeide zeer snel Geslaagde leerlingen van de R.K. Middelbare Handelsavondschool St. Pieterhebben gisteravond hun „pa piertjes" gekregen. Het zijn de be schreven stukken waarnaar zij, in de jaren, dat zij aan deze school ge vestigd aan de Oude Vest te Leiden studeerden reikhalzend hebben uitgezien. Geen wonder dus dat er gisteravond in het St. Antonius Clubhuis alleen maar blijde gezich ten Avaren en dat de stemming al prima was, nog voor er iets gezegd was. Om acht uur opende de directeur van deze school, pate P. Gilden O.S.C. deze avond met een woord van welkom aan de vele genodigden, on der wie het bestuur van de school, de deken van Leiden en de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het departement van Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Pater Gilden herrinnerde aan de snelle groei van de school in een tijdsbestek van vijf jaar. Men begon immers met zestien leerlingen, thans zijn er 180 leerlingen, verdeeld over negen klassen. Uit de snelle groei blijkt ook, dat er in een behoefte werd voorzien. Hij dankte het bestuur, dat getoond heeft hart voor de zaak te bezitten, dank te vooral de leraren voor het mede leven en de ijver en voor het be vorderen van de prettige sfeer, die steeds op de school heerst. De ge slaagde leerlingen wenste hij geluk met het behaalde resultaat, overwe gend dat het .niet meevalt na geda ne arbeid nog eens opnieuw inspan nend werk te doen. Dat eist wils kracht en doorzettingsvermogen, die ook in het verdere leven goed van pas komen. „Laat dit geen einde, maar een begin zijn van uw verdere ontwikkeling." Al..us de laatste Op wekking in deze rede van de direc teur, die gevolgd werd door een kor te inleiding door deken W. P. M. Haring op het uitreiken van de di ploma's. Hij complimente rde het be stuur met het succes van deze school, dat blijkt uit haar snelle groei. Hij wenste de leerlingen geluk met het resultaat van hun studie. Het is te genwoordig zeer moeilijk de mensen 's avonds nog erge— naar toe te trek ken; de televisie bijv. vormt een ern stig beletsel. Daarom is het des te meer te prijzen, dat u door avondstu die aan uw verdere ontwikkeling heeft gedaan. De deken wees ook Han Beekhuizen zet zijn handte kening onder het diploma van de vijfjarige cursus, Ria van Benten neemt 't hare in bezit, terwijl de di recteur, pater P. Gilden O.S.C. toeziet. (Foto De Leidse Courant) op het karakter van een katholieke avondschool. Het gaat om de geest van de op leiding er bestaat geen rooms boekhouden die gericht is op de bijzondere taak, die de katholiek heeft in het maatschappelijk leven. Hij of zij heeft de plicht mede te wer ken aan de uitbreiding van Chris tus' Rijk en doet dit door het voor beeld. Anderen moeten kunnen zien, dat in de christen het christendom beleefd wordt; katholieken worden steeds geobserveerd. Hij doet dit ook door de gesprekken die hij heeft met mensen die over zaken van het Ge loof van gedachten willen wisselen. De deken hield zijn gehoor voor, dat het niet voldoende is te teren op de kennis, die men door het godsdienst onderwijs op de school heeft verkre gen. Men dient zijn kennis te ver meerderen door lectuur en het bij wonen van lezingen en gesprekken over godsdienstige onderwerpen. Vervolgens ging hij over tot het uitdelen van de diploma's. Prijzen van de school werden ge wonnen door mej. Ank van Benten, de heer Piet v. d. Koik van de 3-ja- rige cursus en door mej. Greet Pe- chier, mej. Betty Rijsbergen en Henk van Staden van de 5-jarige cursus. De heer Verhey van Wijk overhandig de na een toespraak de erepenning van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, die elk jaar wordt uitge reikt aan de leerling, die onder moei lijke omstandigheden toch tot een goed resultaat komt, aan Herman Emile van der Upwich van de drie jarige cursus. Tenslotte spraken leerlingen van beide cursussen dankwoorden aan de directeur en de leraren voor de vele wijze en goede lessen die zij ont vangen hadden. De speeches werden gekleurd met enige karakterologische ontledingen van de leraren en ver innigd door een reeks geschenken. Achtereenvolgens voerden het woord mej. Garry van Rijzen, de heer Theo Verhaar namens de 3-jarige-cursus en de heer Kees Mentink namens „vijf", die met veel verve, geassisteerd door mej. Betty Rijsbergen, alle le raren en de directeur een glas „Mar tini" aanbood, in glaswerk, dat de school geschonken werd. Men danste daarna in blijde stem ming tot laat in de avond. Geslaagden 5-jarig diploma: Leiden: Ria van Benten; Betty Rijsbergen met lof; Henk van Staden met lof; Kees Mentink; Jan Mulder; Rinus Juffermans; Hans Le Feber; Bert Koekenbier; Hans Beekhuizen. Roelofarendsveen: Ton L'Ami; Noord- wijk: Greet Peschier met lof; Kat wijk: Gerda van Elten; Zoeterwoude: Piet van der Kolk met lof; Oegst geest: Cees Jongmans: Voorhout: Cor van Gent; Warmond: Theo van Niekerk; Oud Ade: Dom van der Poel. Afgewezen: geen. Vrijdag j.L publiceerden we reeds de geslaagden van het driejarig di ploma waaraan nog moet worden toe gevoegd uit Hazerswoude-Gr oenen- dsjik: Cock Schodteg. koos de aanvoerder vóór de wind. Na le 2«n' li'erna k<ln de SJZ aftrap, maakte de DOS voor- i ^£?ti"°rden ^aa'"f3" dc hoede SJZ de bal afhandig en rukte K, op naar het vijandelijke doel. waar i taiihengelaar te 2",n en «ln« .m.et Jan Koek de bal opving en met een I 3da «r0°* e.vf aaf±^'s- faai schot DOS de leiding gaf. Direkt Voor di 2e prijs moest het lot beslet- daarna kon P. Beereboom, gebruik sen en Fr Veenswyk toonde zielh hier makend van een fout in de kchterhoe-1 de ?v0"et vro™C a""" °Ver de, de balans weer in evenwicht bren- hear P' de °°k °m de Pr«2en gen. DOS kreeg hierna nog enige goe- Y°°r de mffle geloot wor- L -a - 6 den en wel tussen de heren T. Bakker en P. Rodewijk. T. Bakker bleek de de kansen, welke evenwel niets op leverden, doordat keeper Maat keer op keer fraai redde. Onverwachts brak SJZ door en P. Beereboom kreeg een mooie scoringskans, maar J. v. Nierop maakte hem op tijd de bal af handig en wist het gevaar te keren. gelukkigste te zijn en P. Rodewijk moest genoegen nemen met de tweede prijs. Het bestuur kan terugzien op een geslaagde dag die bij herhaling zeker L. v. Leeuwen kreeg de kans van z'n weer in de smaak zal vallen bij de leven maar schoot tegen de paal. Jan Zoelerwoudse sportliefhebbers. Maak van het huwelijk iets bijzonders De 22-jarige Mary Louise Macmahon uit Tenafly In de Amerikaanse staat New Jersey wuift hier vrolijk en gedecideerd, terwijl zij zich gereed maakt om aan boord te gaan van een K.L.M.-vliegtuig, dat haar via Schiphol naar Moskou zal brengen. In Moskou gaat zij trouwen met de 26-jarige Ameri kaanse student Dennis O'Conner ,die zij al in Amerika leerde kennen en die zijn laatste studiejaar rechten in Moskou doorbrengt. Het huwelijk zal worden voltrokken in de enige katholieke kerk van de Russische hoofdstad en zal het eerste zijn, dat daar sinds vijftien jaar wordt gesloten. Het paar gaat eerst een uitgebreide huwelijksreis door Rusland en overig Europa maken en zich vervolgens in Amerika vestigen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5