Jongens en meisjes Bruckner in Holland fesiiva ie Leiden Atoomdeskundigen bezochten Kam. Onnes-lab. te Leiden 78 juli aanstaande VROOM DREESMANN Sch erp Vluchtelingenkamp in Linz wordt 'T JAMMERDAL genoemd Feest in „Oosterkwartier" begon met miezerregen en kinderspel LHNSDAlj oJ JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het Concertgebouw ral onder Iel- F moll mis Voor de kenners spre- ding van Bernard Haitink op dins- ken deze een duidelijke taal. dag 7 juli 20.15 uur in de Pieters- j Ook zijn instrumentatie toont weer kerk uitvoeren het Concerto grosso een voorliefde voor de houtblaas- van G. F. Handel en Bruckner's instrumenten, terwijl het koper met tweede symphonie. Bruckner, de grote eenzame fi guur van de tweede helft der vorige eeuw heeft betrekkelijk weinig ge schreven: koormuziek voor litur gisch gebruik, enge missen voor koor en orkest, een strijkkwintet en ne gen symphonieën. In vergelijking met Haydn, die naast al zijn andere werken zo'n 14 symphonieën schreef, of Mozart, die er ons 44 naliet, lijkt dit weinig. De betekenis van de symphonie is echter veranderd. Hadden bij Haydn en Mozart de symphonische werken dikwijls (maar niet altijd) een speels, vreugdevol karakter, bij de late Mozart begint hierin reeds ver andering te komen. Niet alleen dat het badinerende plaats maakt voor de ernst ook de structuur wordt in gewikkelder. Een totale ommekeer doet zich voor. Denken we aan Beet hoven's 3e, 5e en 9e symphonie. De symphonie is van „divertimento" veranderd tot het meest doorwrochte Dit bezoek is het eerste van een serie oriënterende werkbezoeken, die de leden van het comité aan de ver schillende lid-staten van de Euro pese Gemeenschap zullen brengen, ten einde zich op de hoogte te stel len van de wetenschappelijke en in- een Mil.. TFESKX, mst schrijven kan. Zo gezien heeft ostinate rhythmen het „Hemels' ge richt-zijn dezer muziek versterkt, tot in het extatisch bewogene toe. Het werk wordt gegeven in de oor-spronkelijke (niet verkorte) vorm. WISSELING DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Met ingang van morgen staat het Leidsch Dagblad onder een nieuwe leiding. Na ruim 42 jaar directeur te zijn geweest, heeft de heer J. W. Henny hedenochtend in de kantine van het bedrijf afscheid genomen van zijn naaste medewerkers. Hij legde de leiding van het be drijf in handen van zijn opvolger, de heer E. A. E. van Dishoeck. Als herinnering werd hem een foto van het voltallige personeel over handigd en een enorme mand met fruit. Gisteren bracht het Wetenschap- het Reactor Centrum Nederland, al- pelijk en Technisch Comité van waar de bezoekers ontvangen wer- Euratom een bezoek aan Nederland. den door de voorzitter van dit cen trum dr. E. L. Kramer. Bruckner heus niet zo weinig ge schreven, want zijn muziek behoort tot het meest représentatieve en ver hevene van zijn eeuw. Was bij Beethoven de muziek van een sterk subjectief karakter, dati door zijn grootsheid en diepe men- Slte". vS.Ro,m® voorzitter is en selükheid tot in het algemeèn men- Nederland vertegenwoordigd eslijke opgeheven werd, met Bruók- !s prof. ïr. E. F. Boon, hoog- die direct of indirect van belang zijn voor de ontwikkeling van de vreed zame toepassing van de atoomener Het comité, waarvan prof. Amaldi vice-president C.E.R.N. gewoon hoogleraar aan de univer- j ner treedt een nieuw element in de kunst naar voren. Wanneer we zeg gen dat de muziek een taal is, spreekt deze taal bij Bruckner niet van menselijke roerselen maar van bovenmenselijke gevoelens. Dit verklaart ook het niet begre pen zijn van zijn kunst door zijn tijd genoten, zowel door de vakmusici, als door het publiek. Het verwijt, dat Bruckner's, muziek langdradig is, vervalt voor wie deze taal kunnen verstaan, maar zelfs zijn beste vrien den, hebben het niet altijd gehoord. Onder invloed van hen, heeft hij coupures aangebracht in zijn compo sities die het werk niet ten goede kwamen. Bruckner heeft sterk on der het niet-begrepen zijn geleden. Gelukkig is er een kentering inge treden voor de waardering van Bruckner's muziek, waarvoor vooral Arthur Nikisch genoemd moe. wor den, wiens interpretatie van Bruck ner's 8e symphonie den Linzer Meester eindelijk internationale er kenning bracht. De tweede symphonie, welke door het Concertgebouw zal worden uit gevoerd, dateert van 1872. Na het échec van z'n eersteling (1866) was het alsof hij schroomde zijn muzikale gedachten gestalte te geven. Het werk kwam tot stand tussen oktober 1869 en juli 1872- Ook van deze sym phonie, evenals van de eerste, gold het oordeel der vakmusici „onspeel- Ook Leiden valt in route Statentocht Traditiegetrouw zal ter gelegen heid van de jaarlijkse herdenking van de eerste vrije Statenvergadering van de Staten van Holland, welke op 19 juli 1572 in de Statenzaal van Dordrecht werd gehouden, ook dit jaar weer een statentocht voor auto mobilisten worden gehouden. Deze toertocht, welke voor de zesde maal wordt verreden, vindt thans plaats op zaterdag 18 juli. De deelnemers aan deze tocht kunnen starten uit en rijden langs de steden Dordrecht, Gorinchem,, Gouda, Oudewater, Lei- i den, Haarlem, Alkmaar, Medemblik, leraar aan de technische hogeschool te Delft en adviseur van de Neder landse regering voor atoomzaken, en prof. dr. J. A. Cohen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, direc teur van het Medisch-Biologisch La boratorium R.V.O.-T.N.O. en advi- seur van de Nederlandse regering i Ënkhiizen, Hoom, Edam en Monni- voor atoomzaken splitste voor werkbezoek zich in een aantal groe pen, die ieder een eigen programma afwerken. Bezocht werd onder meer te Lei den het Kamerlingh Onnes Labora torium van de rijksuniversiteit van prof. dr. C. J. Gorter en te Petten Werkmeesters spraken over bedrijisaposlolaat De kring Leiden van de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters heeft gister avond in „De Kleine Burcht" verga derd. In zijn openingswoord vestigde de voorzitter, de heer H. van Schaik, de aandacht van de leden op de taak- integratis-cursus, die men ook in Lei- vendien een vaantje of een verras- kendam. De route is onderverdeeld in drie klassen, al naar gelang het aan tal plaatsen, dat men denkt aan te doen. In ieder geval moeten zes plaat sen worden bezocht. De deelnemers zijn evenwel verplicht zich tussen 10 en 11 uur te melden aan de con trole te Alkmaar, dit in verband met een om half twaalf te houden défi lé, dat afgenomen zal worden door de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en der burgemeester der 12 Statensteden, w.o. ook Leiden behoort. Voor deel nemers uit Zuid-Holland valt de fi nish te Dordrecht. Zij, die de tocht reglementair volbrengen, ontvangen een speciaal voor dit doel ontwor pen plaquette. Aan alle controlepos ten, welke reeds 's ochtends om vijf uur geopend zijn, ontvangt men bo- wat brengt de toekomst? Als je straks van school komt, zul je graag onbezorgd van je vacantie willen genieten. Stellig zul je nu al overwegen, wat NA die vacantie? Wel, wanneer je een handels- of kantoorloopbaan verkiest, biedt ons warenhuis een goede en veelzijdige kans. Er zijn mogelijkheden in onze verkoopafdelingen, kantoren en magazijnen. Je ontvangt een uitstekende opleiding, de sfeer is allesbehalve schools en je gaat verdienen! Er zijn talrijke mogelijkheden in ons bedrijf, kom eens praten of schrijf een brief aan de afdeling Personeelszaken van (Advertentie) sing. den wil houden. Het is de bedoe ling, dat de katholieke werkmeesters hier inzicht krijgen in het leiding ge ven, de werkverdeling, de merit-ra ting, etc. Het zijn zaken, die de werkmeesters moeten interesseren en het stelde hem dan ook wat teleur, baar". Bovendien werd de tin" van j dat zo weinig leden op de uitnodi- yan Weelde djfecteur" van het de strictuur totaal niet begrepen, guie gereageerd hebben. plaatselijk V.V. V.-kantoor. Ook heeft Bruckner een grote voor- liefde voor de „generale rusten", Om het contact tussen bestuur en waardoor als het ware de „stilte" in j leden te verstevigen zal men ook de vorm belrokken wordt Spottend i contact-commissies in het leven roe- Inlichtingen over deze Statentocht, welke ook nu met de goedkeuring van de KNAC en de RAC Zuid door de Automobiel Sportclub „De Merwerij- ders" is georganiseerd, kan men tot 1 juli verkrijgen bij de heer werd dit werk door de musici de „Pausen symphonie" genoemd. Tot tweemaal toe heeft Bruckner in de hoop succes te zullen bereiken, het werk herzien en „verkort" tot in 1890 toe. Het werk vertoont de typische Bruckneriaanse karakteristieken: geheimzinnige tremolo's van de strij kers bij de aanvang, breed uitgezon- Cantilenen, machtig brede Rythmen, met als tegenstelling de aandoen lijkheid van het naïve zangrijke Oostenrijkse volkslied in het Trio In de Finale verwarkt hij verschillende citaten uit zijn vroegere geschreven POTLOOD EN GEEST No. 525. Horizontaal: 1. gem. in Z.H., 8. lijkvaas, 9 voor, 10. dat is (afk.), 1. patroon, 13. Ezechiël (afk.), 14. werktuig van de kunstschilder, 16. stuur van een schip, 17. middag, 18. evennachtslijn, 20. maanstand, 22. telwoord, 23. afkorting van dona, 24. roodachtig, 26. vogel, 27. gem. in Z.H. Verticaal: 1. gem. in Z.H., 2. kan ton in Zwitserland, 3. afkorting van dyne, 4. Rivier in Nederl., 5. munt in Turkije (afk.), 6. eer, 7. gem. in Gel- derl., 11. meisjesnaam, 12 was heer ser over Rusland, 14. vlies, 15. geslo ten, 19 deel van het aangezicht, 21. heks, 23. sDoedig, 25. welaan, 26. wa ter in N.-Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. pan, 4. ter, 6. aarde, 7. el, 9. ba, 10. Leerboek, 15. mee, 16. ant, 17. Am- merstol, 20. la, 21. Ne, 22. neder, 24. ent, 25. eva. Verticaal: 1. Peel, 2. na, 3. krab, 4. te, 5. raak, 8. lemma, 9. beton, 11. Eem, 12. ree. 13 ras. 14 ont, 17 aloë, 18. rode, 19. Lena, 22. N.T., 23. re. pen. De leden van deze commissie zullen de katholieke werkmeesters thuis bezoeken en men hoopt voorts tot oprichting van gespreksgroepen te komen. In aansluiting hierop sprak de geestelijk adviseur, kapelaan G. W. Lemmers over het bedrijfsaposto- laat. Er is nog veel te doen door de or ganisaties van katholieke arbeiders, ook al is men tegenwoordig van me ning dat alles van bovenaf geregeld wordt. Iedere arbeider kan zijn om geving in het bedrijf beïnvloeden door zijn voorbeeld, maar ook door de wijze waarop hij spreekt over za ken die hem ter harte gaan. Er is nog veel te doen op dit ge bied in Leiden. Werkmeesters die nen zich daarom geestelijk te verrij ken en hun geloofsleven te verster ken. Men moest eens de moed kunnen opbrengen tweemaal per jaar een weekend te houden, waar men zich verdiept in het geloof. Bij de rondvraag kwam het be- drijfsapostolaat nog eens ter sprake. Naar aanleiding hiervan geven wij hierbij nog eens het adres van de be- drijfs-aalmoezenier te Leiden: kape laan G. W. Lemmers, Parochie O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph, Herensingel 3. Voor alle zaken het bedrijfsapostolaat betreffend kan men bij hem terecht. Sinds 1 juni leven we in het Vluch telingen jaar, zoals we ook in een Mo- zartjaar geleefd hebben Het kon ge beuren, dat men in dat Mozartjaar leefde, '.onder ooit eer noot muziek van Mozart gehoord te hebben. Ten aanzien var df vluchtelingen kan en mag een dergelijke onverschilligheid niet bestaan. Hun kommervol leven is een aanfluiting voor de vrije 'an- den van wie ze hulp verwachten maar waar ze een leven vonden, dat honderd maal erger was dan wat zy ontvloden. Nu wordt morgen in alle kerken voor hen bede.i, het Wereldgebed voor de Vluchtelingen 'n protestante en katholieke kerken, in synagogen en, als aan de oproep «*éhoor wjrdl gegeven, in moskeeën en tempels Naast ons gebed wordt ons offer ge vraagd voor al die duizenden, die dus nu al veertien jaar in barakken leven en soms waanzinnig worden van el lende. Eén van die kampen is het „Jammertal", die miserabele rij ba rakken uit Lager Haid bij Linz. waar wij door uw hulp de kerstweek door brachten. Diamanten huwelijksfeest van prof De Sopper en echtgenote Een bekend Leids echtpaar viert op damse universiteit en daarna te Lei- 6 juli aanstaande zijn zestigjarig hu- aan we^e universiteit hij welijksfeest. Het zijn de emeritus hoogleraar prof. dr. A. J. de Sop per en zijn echtgenote, mevr. De Sop perDe Bruin, die beiden de leeftijd der allersterksten bereikt hebben: resp. 83 en 82 jaar oud. Daar de verdiensten van prof. De Sopper reeds vele malen terecht in de publiciteit naar waarde zijn uitge meten, past het bij dit diamanten hu welijksfeest eersten-s mevr De Sop per te eren, die ondanks haar broze gezondheid zij moest vele jaren het bed houden steeds een grote steun voor haar echtgenoot is ge weest. Het echtpaar is bekend te Lei den, niet in de laatste plaats om het vele goede werk, dat mevr De Sop per en haar echtgenoot aan velen ge daan hebben. Prof. dr. Arthur Joseph de Sopper werd geboren te Brugge. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Amster- Vrolijk programma De bewoners van De Kooi Leiden waren gisteravond in groten getale op de been om de opening mee te maken van de feestweek naar aan leiding van het vijf en dertig jarig bestaan van speeltuinvereniging „Oosterkwartier". Het was de jeugd, die de spits mocht afbijten, en om kwart voor acht een half uur later dan men „gepland" had opende de heer W. Frank de openluchtvoorstelling. Jammer genoeg miezerde het op dit moment, de plannenmakers zullen dit twee weken geleden niet bevroed hebben, toen zij bedachten dat het 't aardigst zou zijn om deze spelen in de openlucht te houden. Het bleef regenen, geheel de voor stelling door, de druppels werden van lieverlee groter. Maar dit mocht de pret niet al te zwaar drukken. De be langstellenden in de tuin aan de Borneostraat, onder wie veel ouders van de optredende artiestjes, lieten zich door het water niet verjagen. De eersten die voor het voetlicht traden waren de mond-accordeon- nisten van de vereniging, die met een band van ongeveer vijf en twintig muzikanten jongens en meisjes leuke muziek maakten. Niet te moei lijk en allemaal in dezelfde wijs, maar prettig om naar te luisteren. Daarna raakten vooral de dames verrukt van de kleuters, die uitge dost als harlekijntjes over het speel plein rondhuppelden en zich zo nu en dan op de natte stenen neervleiden. Boertjes en boerinnetjes, in beeld gebracht door de speeltuinkinderen van om en nabij de twaalf verzorg den het volgend programmapunt, dat een beetje op polonaise-lopen leek. Tot slot van dit eerste deel van het programma brachten de oudere meis jes enige balletnummers. Het best geslaagd van dit pro gramma leek ons het operettekoortje, dat tenslotte enige frisse liedjes zong. goed in de maat, duidelijk sprekend en muzikaal. 1 1907 promoveerde tot doctor in de theologie op een dissertaitie: „David Hume's kenleer en ethiek (Van Bacon tot Hume)". In 1898 candidaat geworden in Friesland aanvaardde hij in juni 1899 het predikambt te Hoog- made, vanwaar hij in 1903 naar Vel- sen trok. Daarna heeft ds. De Sop per zeven jaar als predikant te Am sterdam gearbeid om in 1918 benoemd te worden aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij onderwijs gaf in de godsdienstbegeerte en de ethiek. 25 Oktober 1925 werd hij hoogle raar te Leiden als opvolger van wij len prof. Bolland om onderwijs te geven in de geschiedenis van de wijs begeerte, de logic- en de zielkunde. Vele publicaties verschenen van zijn hand. In 1945 nam hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt hebbend, afscheid van de Leidse universiteit. De tachtigste verjaardag van de hoogleraar werd in 1955 onder grote belangstelling gevierd. KA V-HERENSINGEL BESLOOT HET SEIZOEN Gisteravond hield de KAV in de parochie Herensingel haar laatste bijeenkomst in het seizoen. Na de opening door de presidente, mevr. W. C. van Dam-Borst, hield mevr. Pont-Bemelman een lezing uit het winterprogram over het bezoek aan zieken. Dit meer ernstige gedeelte werd gevolgd door een gezellige avond met sjoelen en kaarten, waarvoor mooie prijsjes beschikbaar waren gesteld. Midden onder het spel, te vroeg, naar het leek, moest de presidente het eind van de avond aankondigen. Zij dankte alle leden voor hun komst en wenste hen een plezierige vacan tie. 85 JAAR „NUT EN VERMAAK" Vandaag is het 85 jaar geleden dat te Leiden werd opgericht de muziek- en toneelvereniging „Nut en Ver maak". Ter gelegenheid van dit feit, zal in september a.s. een feestavond worden georganiseerd. De vereni ging geniet nog steeds een warme be langstelling. Het bestuur hoopt dan ook, dat dit nog jaren zo mag blyven. j Die barakken worden nu opgehe ven in Ji1 Vluchtelingenjaar. Er zijn permanente woningen ver rezen, mede door de hulp van studen ten uit alle landen, '.ie een stuk van hun vakantie gaven om daarin overal te helpen metselen. Maar daarmee is het Jammerc 1 niet opgeheven, slechts verplaatst. De huur vai, die v oningen ligt ho ger dan d' ,ran Je bouwvallige barak ken en wat kan een men.- aar huur opbrengen, die le'en moet van een veertig gulden in de maand? Bovendien is er geen lapje grond on die hoge flatgebouwen. Zo missen ze hun wigen verbouwde groente en de afleiding, die uit werk hun bezorg de. Een van de oogmerken, van een reis daarheen is om grond voor volkstuin tjes te kopen. De vluchtelingen zelf zij bang om in die echte woningen tt trekken. „Out of camp, out of mind", vrezen zc; m.a.w.: Wie zal zich nog jm hen bekommeren, wanneer 7c als andere mens^,. in huizen le\en? Het is gelukt om voor de meeste ge zinnen daar hier een gezin te vinden, dat hun af en toe pakjes zendt met het aller, odigste van levensmiddelen en kleren. De vluchtelingen reageren daarop met dankbare briefjes en nu, na een jaar zoeken en tasten, komen de wensen los. Ze zijn bescheiden en vragen niet graag. Maar eindelijk wat linnengoed voor hun schamele slaap plaatsen. En dekens voor de zieken. Als vrienden verhuizen, zeilden wij bloemen of een geschenk '.elfs. Zo graag willen wij deze aileron- gelukkigstei. ook een verrassing be zorgen. Zou het voor Leiden als industrie stad niet mogelijk zijn om enkele hon derden lakens of althans de stof daar voor bijeen te brengen. Het liefst ma ken zij zelf de hoezen voor hun dek bedden. Zoals ik er met Kerstmis heenging met koffers vol kleren en levensmid delen, zo hoop ik nu met balen vol linnengoed te vertrekken. Als ieder, die hier zelf in staat is met vakantie te gaan, twee meter graslinnen hier bezorg' (meer kan ook en minder voor ev. slopen) gaan de vluchtelingen wel geen vakantie maar wel dit nieuwe begin in een eigen huis na 14 jaar omzwerving en ontbering met een beetje vreugde te gemoet. Ook girogiften op nr. '485812 van dr E. A. FrankenDuparc (telefoon 20406, Lammensch nswe, 71, Leiden) blijven uiterst welkom. Wij hopen verder d<~t het nu even min als met Kerstn.is m gelijk is ieder persoonlijk te bedanken. Graag doen wij dat nu achteraf en bij voor baat. Namens het hulpcomité voor Lager Haid te Leiden: E. van Asbeck- Jor :l heer E. A. FrankenDuparc C. Gocees -Azings Venema. J. Rutgers van dei Loeff. Leidse agenda DINSDAG 30 JUNI. Catholica. St. Petrus-par. Avond bijeenkomst. 7 45 St. Liduinahuis. Universiteit. Openbare les dr Van Iersel. 4 uur Groot Auditorium Academie-gebouw. Holland Festival. Gemengd Toon kunstkoor met Hohe Messe van J. S. Bach. 7.45 uur nam. Pieterskerk. Oosterkwartier. Gecostumeerde Korfbal wedstrijd. 745 uur nam. St, Eloy. Advies avond 7.30-8 uur Chr. Soc. Bel. WOENSDAG 1 JULI. Werkmans Wilskracht. Openlucht- concert. 5 Meiplein. 8 uur nam. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend apotfheek Reyat, Steen straat 35, teL 20136. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 30 Juny 1859. Omtrent het kamp te Zeist verneemt men, dat het uit 12 bataillons infanterie, 2 regimen ten kavalerie, le batterij rijden de en 1 batterij veldartillerie zal bestaan, vier weken in Augustus zal duren en daarna in September door een tweede kamp van dezelfde sterkte zal worden gevolgd, zoodat al onze regimenten infanterie en kava lerie aan het kamp te Zeist zul len hebben deelgenomen. VOOR de VACANTIE Zonnebril Badtas Badmuts Zonnebrandolie of crème Reistabletten Verbandtrommeltje Reisnecessaire, enz. enz. Drogisterij J. VRIJENHOEK Haarlemmerstraat 119 (Advertentie). De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben vanmorgen in hun vergadering, die is gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer, be sloten gedeputeerde staten te mach tigen aan H.M de Koningin te ver zoeken toestemming te geven de zinspreuk „Vigilate Deo confiden- tes" („Waakt in Godsvertrouwen") aan het provinciale wapen toe te voegen. Een onderzoek had aangetoond dat ten tijde van de republiek der Zeven Verenigde Nederlanden het devies werd beschouwd als de zin spreuk van het gewest Holland. Het enige Statenlid dat tegen dit voorstel stemde was de heer J. Hoog- corspel (Comm.). Hij meende, dat er ten tijde dat deze spreuk werd ge voerd zoveel onmenselijks en misda digs, hij noemde als voorbeeld de slavenhandel, was geschied, dat de Staten zijns inziens aan hun eigen religieus gevoel verplicht zijn deze spreuk af te wijzen. SPORT WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Na aankomst van 36 renners in de rit tegen het uurwerk heeft de Ita liaan Bono de beste tijd met 59 min. 43 sec. (gem. snelheid 45.545 km/uur). Daarna volgen: Schmitz (Nelux) 1.00.42. Altweck (Zwits.-Dld.) 1.01.15. Delberghe (Parijs-noord-oost) 1.01.33. Champion (Parijs-noord-oost) 1.01.56. Burgerlijke Stand Geboren: Eric Peerke Paul z. van P. A. Donders en M. A. M. Duynstee. Elsbeth Maud d. van E. A. Wolda en C. F. Verboog. Erik Jacobus Constan- tinus z. v. A. A. W. Willemse en A. M. N. Smulders. Marion Elisabeth Francina d. v. J. de Kier en J. C. Hol lebeek. Ina Johanna d. v. C. van der Plas en H. Vooijs. Peter z van J. de Nie en A. van der Vos. Petrus Joannes Hendrikus z. van D. J. Lusse en J. J. M. Baars. Anja d. v. H. Timmerman en J. Dam. Johan z. van M. Thelen en M. S. l'Amie. Sophia Johanna Mega- liena d. van G. van Dijk en A. van der Kraan. Cornells z. van C. Krom hout en R. van Rijn. Marie José d. v. F. van Zutphen en R. S. de Jonge. Sylvia Bernardina d. v. B. J. Wil mink en G. Stapel. Antoon z. v. C. Kagenaar en H. J. Teske. Ariane An toinette d. v. C. O. O. Timmer en C. Maassen. Bob z. v. H. van Winkel en S M. Rietbergen. Gehuwd: M. F. T. de Haas en J. B. M. van Leeuwen. W. Overdijk en C. M. C. Klein. F R. W.. Springveld en A. W. C. Spijkers. A. A. M. Walter en M. C. T. Spijkers, J. W. Blöte en L. A. Duijverman. Overleden: W. van den Berg 57 j. echtgenote van D. J. van Wouw. J. Freese 86 j. weduwe van J van Tuijl. H. Zonderop 69 j. man. J. I. M. Rei- zevoort 7 j. zoon. C. Koordes 71 j. man. C. de Jaeger 61 j. echtgenote v D. van Schoonderwoerd den Beze- mer. A. M. de Water 80 j. weduwe van J. F. Wensch. JENEVER GESTOLEN. In het weekend zijn drie flessen jenever gestolen bij distilleerderij „De Franse Kroon" aan de Langegracht. De inbreker heeft na een ruit vernield te hebben, drie flessen van een ta fel weggenomen. De inhoud was muffe jenever, die voor de consump tie ongeschikt is. STEUNFRAUDE EN T. V. De 59-jarige W. O. uit Leiden had zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden wegens plegen van steunfraude. Over juli en september had hij er bij zijn aanvrage om steun geen melding gemaakt, dat hij inko men genoot als bezorger van een dag blad. „Ik ben drie jaar invalide. De linnenkast was bijna leeg en mijn vrouw moest schoenen hebben. Ik kreeg maar een-en-dertig gulden per week voor mijn vrouw en mij", zo vertelde de verdachte. Hoewel hij momenteel een goed weekinkomen heeft, betaalt hij slechts 1.50 per week van het frauduleus verkregen steungeld af. De officier vond dat wel een zeer geringe afbetaling. „U hebt zeker wel televisie" zei hij plotseling. „Ja", antwoordde verdachte verbluft. Hiervoor moet hij f 45.— per maand afbetalen. „Vindt U dat normaal: een schuld van f 140.— waar U f 1.50 per week afbetaalt en dan een T. V.- apparaat kopen waarop U f 45.per maand moet afbetalen", vroeg de offi cier. „Ja eigenlijk niet", gaf verdachte toe „maar mij vrouw en ik zijn al leen en we hebben de laatste jaren zo weinig gehad". pvereenkomstig de eis werd de Leidenaar veroordeeld tot dertig gul den boete of zes dagen en veertien dagen voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2