S)c &2id^6oti4o/rit Soekarno teruggekeerd in Djakarta Eisenhower ontmoet Kozlof Het ging er Spaans naar toe Nieuwe Sowjet-ambassadeur te Den Haag Premier Menzies bezocht Philips-fabrieken België wil geen mee.'opertje zijn weer? Straaljager stort op school DINSDAG 30 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14749 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Soekarno moei even uitblazen Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p.w., 12.55 p.maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Stappen binnen enkele dagen President Soekarno is maandag van zijn reis om de wereld in Djakarta te ruggekeerd. Hij verklaarde bij aan komst, dat hij niet van plan is als dictator op te treden. Hij zal zich bij een besluit ever de kwestie van te rugkeer tot de Grondwet van 1945 uitsluitend baseren op de wensen van de meerderheid van het volk, verklaarde hij. Aan de vooravond van zijn vertrek uit Indonesië, op 22 april, had de president de grondwetgevende ver gadering gevraagd een terugKeer tot de revolutionaire grondwet goed te keuren, doch bij drie stemmingen het parlement werd niet de vereiste meerderheid van twee derde behaald, zodat de kwestie nog niet is geregeld. Op het vliegveld van Djakarta wa ren meer dan ooit tevoren veilig heidsmaatregelen getroffen om inci denten te voorkomen. Gehelmde mi litairen doorzochten twee uur lang alle huizen langs de route van hét Aken was de Russen vóór In het hoofdgebouw van de tech nische hogeschool te Aken is giste ren tot eredoctor gepromoveerd, prof. P Debije, genaturaliseerd Amerikaan, doch geboortig uit Maastricht. Prof. Debije is een oud-student der techni sche hogeschool in Aken. Hem is dit eie-doctoraat verleend uit erkentelijk heid voor zijn diepgaande studies en belangrijke bijdragen- tot de studie der moleculenstructuur en andere wetenschappelijke onderwerpen. Prof. Debije merkte in zijn dank woord op, dat de ingang van univer siteit nog net zo was als toen hij ruim vijftig jaar geleden hier als student kwam. Hij memoreerde dat reeds in zijn studententijd prof. Sommerfeld een theorie had ontwikkeld over magnetische veïden, waarbij snelhe den konden worden ontwikkeld die hoger zijn dan die van het licht, een beschouwing, die prof. Debije later in het Nederlands vertaalde, opdat zij kon worden gedoceerd aan de Amsterdamse universiteit. Hij zei dat juist vorig, jaar twee Rusissche ge leerden op grondslag van deze vijftig jaar oude Sommerfeld theorie een stu die maakten, die hen in 1958 de No belprijs deed verwerven. Vertrag ing op de weg naar Berlijn Maandagavond om acht uur is plotseling vertraging ingetreden in het verkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland, als gevolg van ver scherpte controle bij de Oostduitse post Babelsberg. Binnen enkele uren stond er een file auto's van vijf kilometer lengte. In de richting Berlijn bleef het ver keer normaal doorgaan. Het is voor 't eerst in geruime tijd, dat er vertra ging ontstaat. De reden van de verscherpte con trole is niet bekend. Een woordvoerder van de Westber- lijnse politie verklaarde, dat de auto's alleen maar worden aangehouden „om ons in moeilijkheden te brengen". vliegveld naar het paleis. Op het vliegveld werd Soekarno verwel komd door de leden van het kabinet en alle territoriale militaire comman danten, die in Djakarta conferen over de politieke en economische toestand. Er was een grote menigte, die" hem geestdriftig ontving. Tot in de paleistuin verzamelde Djakartanen zeide het Indonesische staatshoofd, dat hij „binnen enkele dagen definitieve stappen zal nemen" om de vraagstukken van het land op te lossen. President Eisenhower heeft maan dagmiddag, voo de officiële opening, een bezoek gebr: 'ht aan de Russi sche handelstentoonstelling in het Coliseum in Ne v 7ork. Hij werd rondgeleid door de Sowjet-vice-pre- mier Kozlof, die voor de opening naar New York was gekomen en die later naar Washington zal gaan voor besprekingen met de Amerikaanse leiders. Ondanks de voorzorgsmaatregelen van de politie waren een 290 jour nalisten en fotografen er in geslaagd tot de Sow jet-ten toonstelling door te dringen, toen de president zijn bezoek aflegde. Zij drongen zó op. dat de president slechts weinig van de tentoonstelling tj zien kreeg. Koz lof bood hem zijn verontschuldigin gen aan voor het gedrang, doch Eisenhower stelde herr gerust, hij was dat gewend. Kozlof wordt vanmiddag in Was hington verwacht. Woensda zal hij 'met president Eisenhower er. minis ter Herter spreiten, waarna hij vice- president Nixon zal bezoeken. In Washington verwacht men, dat Kozlof met Eisenhower en Herter zal spreken over de kwestie-Berlijn en Duitsland, de minister-conferentie in Genève en andere politieke vraag stukken, w.o. het probleem van het staken der kernproeven. De eerste georganiseerde emigratie van Spanjaarden naar Australië is bijzonder chaotisch verlopen. Het schip waarmee zij reisden, de „Mont- serrat" kwam drie weken te laat in Freemantle aan. De Australische scheepvaartinspectie keurde twaalf van de 22 reddingboten als zijnde vol komen onzeewaardig af. Het gehele schip zal nogmaals nauwkeurig worden onderzocht voor dat de gezagvoerder toestemming krijgt uit Freemantle te vertrekken. De passagiers zullen per trein verder oostelijk worden vervoerd. Bij het vertrek uit Aden trad de eerste machinestoring op. De repa ratie in Colombo duuide twee weken, maar niettemin lieten de machines het twee dagen na het vertrek uit Colombo opnieuw afweten. Een groep van ca. jO woedende passagiers probeerde de brug te be stormen, om van de kapitein te eisen dat hij de steven wendde en naar Colombo terugkeerde. Conserven- blikjes werden door de ramen van de brug gesmeten. Een der offcieren slaagde erin de rust te herstellen. Voorts kwam het tot een grote vechtpartij tussen Grieken en Span jaarden, over de gedragingen van eni ge vrouwelijke Griekse opvarenden. Enkele officieren moesten in de lucht schieten om de gemoederen te doen bedaren, en de kemphanen werden door de matrozen gescheiden. 's Nachts patroulleerden matrozen met stokken om het uitbreiden van nieuwe gevechten te voorkomen. Nog rumoerig in Durban Met geweld joeg de politie van de Zuidafrikaanse havenstad Durban maandag enige honderden negers uiteen die voor een bierlokaal een betoging hielden. Een vijftigtal vrou wen en drie mannen werden gearres teerd. Het bierlokaal was gisteren weer voor het eerst open na de recente onlusten in Durban, die voortkwamen uit protesten van de negerbevolking tegen overheidsmaatregelen, die be doeld waren om een einde te maken aan het illegaal stoken van sterke drank. Zodra de deuren van het café gis termorgen open gingen vlogen ste nen door de ramen en deuren. Ook op patrouillewagens van de politie daalde een regen van stenen neer. Spoedig voerde de politie charges uit tegen de honderden betogers om een einde aan de protesten te maken. President De Gaulle bezocht de Paus Van olie arbeider tot minister Het is Molotof toch niet gewor den! Moskou heeft thans tot Russisch ambassadeur in Den Haag benoemd Panteleimon Kondretiewitsj Pono marenko (56), nu ambasadeur in In dia en Nepal. Zijn voorganger in Den Haag, Ste- pan Kirsanow, is volgens het Sowjet- persbureau Tass „op een andere post" benoemd. De Nederlandse regering is ak koord gegaan met de benoeming van de heer Ponomarenko. Panteleimon Kondratiewitsj Pono marenko heeft een grote carrière achter de rug wanneer men bedenkt, dat hij is begonnen als arbeider in de olie-industrie en vervolgens machinist Gast van de regering De Australische premier, de heer Menzies en zijn echtgenote hebben maandag het tweedaagse bezoek, dat zij aan Nederland brengen, ingezet met een bezichtiging van de Philips- fabrieken te Eindhoven. De Australi sche gasten arriveerden met een spe ciaal vliegtuig uit Londen omstreeks half twaalf op het vliegveld „Wel schap", waar ter begroeting aanwe zig waren ir P. F. S. Otten en Ir F. J. Philips respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de raad van be stuur van Philips. Op het hoofdkantoor maakten de heer en mevrouw Menzies vervol gens kennis met de overige leden van de raad van bestuur, waarna de lunch werd gebruikt in „De Wielewaal", de woning van ir Philips. Vervolgens werd het natuurkundig laboratorium bezichtigd, waarna in de elektro- akoestische studio film- en geluids demonstraties werden bijgewoond. Tenslotte werd de afdeling weten schappelijke apparaten van het hoofdbedrijfschap P.I.T. bezocht. Te 16.11 uur verlieten de Austra lisch0 staatsman en zijn echtgenote de vliegbasis Eindhoven. De heer en mevrouw Menzies waren gisteravond de gast van de Nederlandse regering. Zij werden bij aankomst op het vliegveld Ypenburg verwelkomd door de minister-president, prof. dr J. E. de Quay, vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken, de Australische ambassadeur in Ne derland, mevrouw McCarthy en door leden van de ambassade. Desgevraagd verklaarde de heer Menzies niet verbaasd te zijn wan neer tijdens zijn informele bezoek aan Nederland over Nieuw-Guinea zal worden gesproken. In politieke leringen wordt echter verwacht dat het belangrijkste gedeede van het gesprek over Nieuw-Guinea in Zü- rich gehouden zal worden, wanneer de heer Menzies daar minister Luns zal ontmoeten. Jarige Prins kreeg muzikale hulde van »zijn« corps bij de Russische Spoorwegen is ge weest. In 1932, op 29-jarige leeftijd, deed hij de stap naar de politiek. Eerst kreeg hij de politieke leiding van het Rode Leger. Vervolgens was hij eer ste secretaris van de communistische partij van Wit-Rusland. Deze functie bekleedde hij tot de inval van de Duitsers in 1941. In de oorlog kreeg hij bekendheid als „stafchef van de partisanen", die de Duitse verbindingswegen bestook ten. Na de Duitse terugtocht werd Po nomarenko premier van Wit-Rusland, welke functie hij van 1944 tot 1950 bekleedde. Van 1948 tot de dood van Stalin was hij lid van het secretariaat van het centrale partijcomité te Moskou. In de laatste jaren van Sta- lins bewind beheerde hij de porte feuille van bevoorrading. In het kabinet-Malenkof werd hij minister van Cultuur en vervolgens partijsecretaris in Kazachstan. Kort na het aan het bewind komen van de regering-Boelganin werd hij in mei 1955 benoemd tot ambasadeur in Po len. Hij maakte deel uit van de Rus sische delegatie bij het Pools-Rus- sische overleg te Moskou in november van het daaropvolgende jaar. In oktober 1957 werd Ponomarenko ambassadeur in India en Nepal. Keizer Haile Selassi van Ethio pië is maandag in Mos' ou aangeko men voor een bezoek van twee we ken. Hij werd op het vliegveld be groet door premiei Chroesjtsjef, pre sident Worosjilof en diplomatieke vertegenwoordigers. Worosjilofs wel komstrede verklaaide de keizer dat hij hoopte de bronnen van Ruslands succes en macht te leren 'kennen. Tijdens zijn staatsiebezoek aan Italië is president De Gaulle van Frankrijk ook op het Vaticaan door de Paus ontvangen. Bij deze gelegenheid bood de president de Paus een oude bijbel aan, die zij hier bekijken. Links de Aide- de-Camp van de president, kolonel Gaston de Bonneval. Hongerstakende Algerijnen Mohammed ben Bella, een gewe zen leider van de Algerijnse opstan delingen, is maandag in de gevange nis op het eiland Aix, voor de Franse kust, een hongerstaking begonnen. Dit is door zijn advocaat meege deeld. Hij staakt uit solidariteit met de 700 Algerijnen in andere Franse gevangenissen, die voor een deel al rj/>p 12 dagen in hongerstaking zijn. Zij f"l IIH eisen behandeling als politieke gevan-1 Vijftig hongerstakers in de gevan- 'wordt gems van Fresnes zijn inmiddels zo verzwakt, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Zij "vl weigeren echter kunstmatig gevoed te worden. De actrice Sarah Churchill, dochter van Sir Winston Chirchill, marcheerde maandag met enige an deren in een sandwichbord door de straten van Portsmouth om reclame te maken voor het toneelstuk waarin zij optreedt. Haar toneelgroep be sloot tot deze wijze *ra adverteren omdat een aantal kranten wegens staking niet verschijnt. Dit nummer bestaat uit 8 patina's De Commissaris voor de volks gezondheid van de stal New York, dr Leona Baumgartner, heeft zondag te New York, in een televisieuitzen ding meegedeeld, dat er in de stad, die een bevolking van 8.010.000 heeft, evenveel ratten als mensen zijn. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking en plaatselijk buien, maar mor gen ook opklaringen. Matige, tij delijk nog krachtige wind tussen west en noord. Aanhoudend koel. 1 Juli: zon op 04.23; onder 21.03; Navn-raarJ kiippnl I moeten neerleggen bij de directieven navo raaa Dijeenvan de grote mogendheden. De Belgische ambasadeurs in Lon Belgische regeringskringen ver- maan °P 01.43; onder 16.35. den, Washington en Parijs hebben 'U1. V, de regering veronderstelt opdracht gekregen van de Belgische j westelijke grote mogendhe- regering de ministers van buiten- ?en m Geneve met nieuwe voorstel- landse zaken van de drie grote wes-*en zullen komen. Van die nieuwe telijke mogendheden mede te delen, voorstellen wenst de Belgische rege- dat België er op staat dat voor de ring tevoren op de hoogte gesteld te hervatting van het ministersoverleg wo n- op 13 juli in Genève de ministerraad van de Navo bijeen zal komen. De vorige week steunde België krachtig een soortgelijk voorstel van Italië. De westelijke grote mogend heden hebben dat echter niet willen aanvaarden. KOEL WEER Bedoelde Belgische ambassadeurs schijnen ook opdracht te hebben ge- De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer in Nederland wordt nu geheel be heerst door een kleine depressie, die voor de kust van Denemarken is Ter gelegenheid va- de verjaardag van Z. K. H. prins Bernhard heeft het cadetten-tamboerkorps „Prins Bern- hard" hedenochtend op Soestdijk een uitvoering gegeven Vooraf werden de musici door de prins geïnspecteerd: de bijgaande foto geeft hiervan een beeld. Een straaljager f-lOO van de Ame rikaanse luchtmacht is dinsdagoch tend op het terrein van een school in Naha op het eiland Oiinawa in de Stille Oceaan neergestort. Men schat te aanvankelijk het tantal doden of gewonden op 40, doch volgens latere berichten zijn negen mensen omge komen en 76 gewond Dertig hulzen zijn verwoest. De piloot van de /-100 heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid kun nen stellen. verandert. Aan de achterkant van deze depressie voeren noordweste lijke winden onstabiele lucht aan. waarin buien tot ontwikkeling ko men. De meeste vielen in het noor den van het land. In Eelde werd de laatste 24 uur 17, in Leeuwarden 12 mm. afgetapt. Een diepe depressie, die nu op het midden van de Oceaan is aan gekomen, beweegt naar het noord noordoosten. Samenhangend hier mede verplaatst een gebied van hoge druk, dat de Azoren is gepas seerd, zich naar de Golf van Bis- caye. Bovendien komt ten westen van de Britse eilanden een rug van hoge druk tot ontwikkeling. In onze omgeving wordt dientengevolge de wind noordelijk, zodat de aanvoer van polaire lucht aanhoudt. Hoewel de naderbijkomende rug van hoge druk enige stabilisatie van de at mosfeer bewerkstelligt, zullen toch morgen ook nog buien voorkomen. De kans op tussentijdse opklaringen wordt echter groter. Hoogwaterstanden 1 Juli: v.m. 12.23; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID nii regen 21 C. regen 15 zwaar bew. 18 licht bew. 21 geh. bew. 12 regen 20 regenbui 18 half bew. 21 regenbui 17 licht bew. 20 half bew. 20 regenbui 20 licht bew. 29 onbew. 23 zwaar bew. 20 regen 17 regenbui 18 regenbui 22 zwaar bew. 22 regen 18 regen 18 zwaar bew. 28 onbew. 31 zwaar bew. 27 zwaar bew. 26 :t ontvangen M t ontvangen Korreltje Het gebouw der voorspoed staat zwak, als de ankers der eerlijkheid de muren niet houden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1