S)c £cidóeSoii/fca/nt Bliksem Amerikaans vliegtuig door bliksem getroffen Aantal doden 68 De onveiligheid in Indonesië weer i De Gaulle's bezoek aan Italië KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 27 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14747 in vliegtuig Hoofdredacteur: L. C J. HOOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Een Lockheed „Super-constella- tion" van de Amerikaanse maatschap pij „Transworld Airlines" met 59 pas sagiers en negen bemanningsleden aan boord is vrijdag boven Noord- Italië door de bliksem getroffen en neergestort. Alle 68 inzittenden kwa men om het leven. De wrakstukken van het toestel, dat reeds in de lucht in stukken uit eenviel en in brand geraakte, kwa men over een groot gebied verspreid neer op ongeveer veertig kilometer ten noordwesten van Milaan. Het toestel verongelukte enkele minuten nadat het was opgestegen van het vliegveld van Milaan, het was onderweg van Athene naar Chi cago. De meeste passagiers waren Ame rikanen of Italianen. De vertegenwoordiger van de luchtvaartmaatschappij te Milaan, Chambers, heeft gezegd, dat het hem technisch gezien onmogelijk lijkt, dat het vliegtuig door blikseminslag is vernield. Alle vliegtuigen en in het bijzonder deze „Constellations" voor vluchten over de Atlantische Oceaan zijn uitgerust met een zeer doelmati ge bescherming tegen electrische ont ladingen. Eén van de eersten, die in de stro mende regen op de plaats van de ramp aankwam, was kardinaal Mon- tini, aartsbisschop van Milaan.Hij gaf voorwaardelijke absolutie aan de slachtoffers en bleef een tijd in ge bed verzoidcen. Tot de slachtoffers behoort prof. Maria Cacchett* Fermi, een zuster van één van de uitvinder: van de atoombom, Enrico Fermi. De italiaan- se was ot weg naar Chicago om de weduwe van haar broer te bezoeken. Ook een vrachtvliegtuig van de T.W.A., 'n Lockheed „Constellation", heeft vrijdagavond, toen het op een startbaan van het vliegveld van Rome in beweging kwam om op te stijgen, brand gekregen in één van de vier motoren. Een dikke rook ontwikkelde zich en hing over de startbaan. Brand weerauto's reden snel naar het vlieg tuig en wisten de brand binnen en kele minuten te blussen. De schade is niet groot. JA, NEE! JA, NEE! Het is met de Mammoetwet sinds de kabinetscrisis een beetje Knopen tellen geweest. Ja, nee! Ja, nee! Men herinnert zie wellicht, dat er tijdens de kabinetsformatie over dit onderwerp is onderhandeld met minis ter Cals. Het was bekend, dat er be zwaren waren gerezen vooral van C.H.U.-zijde. In de Eerste Kamer heeft Cals toen medegedeeld, spre kende over de bezwaren, die tegen algemene strekking van deze wijzi ging is, ent de grondwettelijke be zwaren, die ertegen het wetsontwerp vooral bij de A.R. er. de C.H.U. be stonden, nu worden weggenomen. Men vraagt zich nu langzamerhand af: zijn de bezwaren nu ondervangen of niet. Men zal nu eerst weer de reactie in A.R.- en C.H.U.-kringen moeten ofwachten, naar ons dunkt. Indien naar de menig dezer partij en de strijdigheid met de Grondwet werkelijk uit het wetsontwerp is weg genomen, eerst dan kan n.irister Cals zijn wetsontwerp in veilige haven KLM had rustige vlucht. Op het ogenblik, dat de Supercon- stellation van de Trans World Air lines, die vrijdagavond is veronge lukt, om 17.40 uur van het vliegveld Malpenza van Milaan zou vertrek ken, zat er zeer veel onweer in de lucht. Naast de „Jetstream" stond een Constellation van de KLM, wel ke onder commando van gezagvoer der L. J. van Nifterik ruim een uur later zou vertrekken voor de dienst op Amsterdam. Captain van Nifte rik zag de Amerikaanse machine met eerstvolgende bestemming Pa rijs op normale wijze opstijgen. De Constellation onder gezagvoer der Van Nifterik is om 19.00 uur volgens schema van Milaan vertrok ken en had een rustige vlucht naar Amsterdam. LOUIS ARRMSTRONG. Louis Armstrong heeft zich weer vrij snel hersteld van de opgelopen longontsteking. Gisteravond om 23 uur was zijn temperatuur weer nor maal. Het „wonderbaarlijk snel" herstel van Louis Armstrong heeft de art sen die hem behandelen ten zeerste verbaasd. Toch zijn enkele artsen van me ning, dat hij nog niet buiten gevaar is. Armstrongs lijfarts bleek optimis tischer. Hij verklaarde in een vrij dag uitgegeven bulletin, dat de trom pettist niet meer in levensgevaar ver keert. Armstrong zelf voelde zich vrijdag zo goed, dat hij in een onbewaakt ogenblik zijn kamer verliet om een bad te nemen. Bloemen bij een lustrum-feesf M Een overzicht van amendementen 'hebben to over winnen. Overigens kunnen wij ons niet in denken, dat minister Cals het minis terschap opnieuw cp zich zou hebben genomen indien hij de overtuiging zou hebben gehad, dat zijn ontwerp zou stranden. Maar vreemd is de politieke ont wikkeling van dit geval toch. Het is nu de vraag of de A.R. óók zullen menen, dat met de laatste door de grondwettelijke bezwaren, die zij minister aangebrachte wijzigingen de hadden, zijn weggenomen. zijn wetsontwerp -waren gereren, etet ,A1 ?al Wj dan' wel" een storm hij er in een onderhoud met de frac- - tievoorzitters „uitgekomen" was en dat daarvoor de structuur van het wetsontwerp niet wezenlijk behoefde te worden gewijzigd. Het Tweede Kamerlid de heer Kleywegt (PvdA) heeft de minister toen gevraagd over dit gesprek een nota aan de Kamer te willen zenden of minstens de Kamer hierover te wil len inlichten. Hij wilde namelijk weten wat de minister verstond onder wezelijke wijzigingen. Het vreemde is echter, dat nadien de bezwaren van de anti-revolutio naire onderwijscommissie zijn ge publiceerd. En die zagen er nogal ernstig uit ook. Het gesprek immers van minister Cals met de fractievoorzitters had plaats op 25 maart en het rapport van de A.R.-onderwijscommissie werd gepubliceerd op 6 mei. De bezwaren van de onderwijs commissie waren nogal ernstig. Men meende, dat het verschil in karakter tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs niet duidelijk tot uiting kwam. Daartegen had men „over wegende bezwaren". Men had grondwettelijke bezwaren tegen het feit, dat aan de Kroon te veel bevoegdheden werden gegeven. Voorts wenste men geen scheiding tussen het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs en het hoger alge meen onderwijs. Het middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs achtte men niet op bevredigende wijze ge regeld en men achtte het ook niet ge wenst, dat aan besturen van bijzon dere scholen de verplichting werd opgelegd in bepaalde gevallen vrij stelling van godsdienstonderwijs te geven. Dat was dus nogal wat. En men moest zich afvragen hoe het nu zat met de mededeling aan mm. Cals. dat hij er in een gesprek met fractievoor zitters was „uitgekomen". Men kon toen denken, dat het rap port van de A.R.-onderwijscommissie reeds was afgerond, toen munster Cals zijn bespreking hield met de fractievoorzitters, en dat daarna dat rapport toch is gepubliceerd. Maar nu is dezer dagen de A.R.-partij bij een geweest en op dat congres o convent, zoals men liet daar noemt heeft dr Bruins Slot m zijn ver antwoording van het fractiebeleid duidelijk gesteld, dat de door minis ter Cals ingediende Mammoetwet voor het voortgezet middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in zijn huidige vorm onaanvaardbaar is voor de A.R. Dus tóch geen overeen stemming met de fractievoorzitters op 25 maart? Dr Bruins Slot heeft daarbij ver klaard, dat zijn fractie niet zal mee werken aan de tot standlcoming van een wet, die de in de Grondwet ge waarborgde vrijheid van het bijzon der onderwijs aantast. Hoe zit dat nu? Ja, nee! Ja, nee! En vlak daarop '-omt dan dezer da gen het bericht, dat minister Cals een nota bij de Tweede Kamer heeft ingediend, waarin hij een wijziging op zijn ontwerp beloond maakt. De Het legerhoofdkwartier te Djakar ta heeft een overzicht samengesteld van de veiligheidstoestand in Indo nesië, waarin behalve aan de beken de onveilige gebieden in Sumatra, Celebes en het zuiden van West-Java, ook aandacht wordt gewijd aan Bor neo en Midden-Java. In Borneo zijn nog zuiveringsacties tegen de bende van Ibnu Hadjar gaande. 600 Volgelingen van deze bendeleider hebben zich in het gebied van Kotabaroe aan het leger over gegeven. Ook in Midden-Java zetten leger eenheden de strijd nog voort tegen benden. In een tijdbestek van drie( maanden werden 56 bendeleden ge-! dood en negen gewond. Het leger' verloor vijf doden. In Atjeh zijn 12 leden van de „re volutionaire raad" van Hasan Saleh gearresteerd, die ervan worden ver- dacht brieven van de bij de opstan delingen in Midden-Sumatra verblij vende oud-premier Mohammed Nat- sir te hebben overgebracht aan Daud Beureuh, de Atjehse opstandelingen leider. In Noord-Sumatra en Tapanoeli worden geen militaire acties van be tekenis gevoerd, aldus het overzicht. De kracht van de opstandelingen in deze gebieden wordt onbelangrijk geacht. Zij beroven echter reizigers in het gebied en vallen van tijd tot tijd ondernemingen aan. In Midden-Sumatra zijn resten van de opstandelingen nog steeds actief, zo gaat het overzicht verder. In het gebied van Sungai Puar hebben zij verscheidene families ontvoerd. Te Bukit Batabuah hebben zij een aan tal huizen geplunderd en het vuur geopend op de burgerij. Bij zuiverings-acties in Zuid-Suma- tra, waarbij de marine assisteerde, werd een aantal bandieten gedood. De Mèt de Heidekoningin kwam de regen acties waren gericht tegen een con centratie van bendeleden bij de Muara Sungai Hadji-rivier. Volgelingen van de Daroel Islam in West-Java hebben in het gehucht Tjilengkrang vier leden van de dessa- wacht gedood. Zij plunderden vervol gens het dorp Tjirata. Het overzicht geeft voorts een op somming van aanvallen op dorpen in het regentschap Garoet door ben den, welke tot 500 man telden. Vier militairen en twee dessa-wachters werden gedood bij een aanval van de Daroel Islam op een legerpost te Tjibuntu. De benden staken tientallen hui zen in brand en brachten de bevol king van de bezochte dorpen een schade van vele honderdduizenden rupiah's toe. In Zuid- en Zuidoost-Celebes heb ben afdelingen van het leger bij zui veringsacties 48 opstandelingen ge dood. Zij namen voorts vier motor boten in beslag, welke door bende leden werden gebruikt. In Noord-Celebes tenslotte duren, volgens het overzicht, de militaire operaties tegen opstandelingen van de Permesta voort. De leiders van de opstand, de voormalige kolonels Ka- wilaj-ang en Sumual, bevinden zich volgens ontvangen berichten te Be lang, een havenplaats aan de oost kust van de Minahasa. Ben Goerion verdedigt wapenverkoop De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in een vraaggesprek met het Mapai-blad „Davar" het be sluit van zijn regering om wapens aan West-Duitsland te verkopen, verdedigd. Over deze kwestie is een politieke storm gerezen, die het be staan van de coalitieregering be dreigt. Twee linkse partijen die met de Mapai in de regering zitten, hebben zich tegen de overeenkomst met Duitsland uitgesproken. Premier Ben Goerion verklaarde vrijdag dat er geen conflict tussen de belangen van de Israëlische mu nitieindustrie en de gevoelens van joodse volk behoeft bestaan. Ir december had hij in het kabinet mee gedeeld dat miljoenenorders uit ver scheidene landen, w,o. West-Duits- In de Stadsschouwburg te Groningen heeft H. M. koningin Juliana donderdagavond de gala-voorstelling bijgewoond van het toneelspel „Pouf", opgevoerd door het Groninger studenten toneelgezelschap tg.v. het 69ste lustrum van de Groningse universiteit. Foto: een schattig klein meiske, de vijfjarige Irene Kroes, bood de Koningin bij haar aankomst aan de Schouw burg bloemen aan. land en Nederland waren ontvangen en er was toen geen verzet gerezen. Wij kopen van Duitsland, aldus de premier, en verkopen ook aan dat land. De leverantie aan West-Duits- land is van groot belang voor de munitie-industrie, die gebrek aan orders heeft waardoor werkloosheid dreigt. Met het geld dat de trans acties opleveren worden nieuwe wapens voor het Israëlische leger gekocht. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HALF KERALA IN HET GEVANG In de Indiase staat Kerala zijn sedert op 12 juni de campagne van de j oppositie tegen de communistische j regering begon, meer dan 13.600 men sen gearresteerd. Ruim 4.000 zijn tot gevangenis straffen veroordeeld. De rest is weer vrijgelaten. De autoriteiten hebben speciale voorzieningen moeten treffen om de vele gevangenen onder dak te brengen en voedsel te ver schaffen. Gezamenlijk standpunt Vrijdagmiddag arriveerde de Edese heidekoningin op Schiphol. Het is mevrouw B. v. Droffelaar-v. Galen, die, uit Canada komend, op de lucht haven opgewacht werd door een groep Edenaren in klederdracht. De „afha lers" moesten wel ijlings de vlucht nemen voor de regen, waarbij een vliegtuigvleugel goede beschutting bleek te geven (boven). Op de onderste foto ziet men dat de grote koek, die deel uitmaakte van de welkomst geschenken, wordt aangesneden. Aan het einde van het bcoek van vijf dagen, dat president De Gaulle op uitnodiging van president Gron- chi aan Italië heeft gebracht, is za terdag een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven, waarin o.a. wordt verklaard, dat bij het overleg de nadruk is gelegd op het belang van een nauw betrokken zijn van Italië bij de bepaling der westelijkeden uitstekend is, politiek. Dit geldt zowel vóór en gedurende het tweede deel van de ministerscon ferentie te Genève als bij het hier uit voortvloeiende internationale ge sprek, ongeacht de vorm die dit zal hebben. De twee partijen zijn van oordeel, dat er wat de naaste toekomst be treft vóór de dertiende juli de her vatting van de ministersconferentie te Genève een bijeenkomst van de westelijken moet worden gehouden, met deelneming van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. De westelijke politiek moet, vol gens de twee landen, gericht blijven op een duurzame stabilisatie van de betrekkingen tussen Oost en West. Een dergelijke stabilisatie zou ech ter geen waarde hebben als dit ten koste van de beginselen, die de twee landen huldigen, of ten koste van de veiligheid zou gaan. De samenwerking tussen de landen van West-Europa moet naar het oor deel van De Gaulle en Gronchi spe ciaal op politiek gebied worden uit gebreid. Een belangrijk terrein voor samenwerking wordt de hulp aan vol doende ontwikkelde landen geacht. Deze kwestie wordt thans het groot ste internationale vraagstuk genoemd, aan de oplossing waarvan Frankrijk en Italië gezamenlijk willen bijdra gen. Met het oog hierop zullen zij met hun bondgenoten overleg ple gen. Dat de verhouding tussen de twee landen betreft wordt in het commu- Meegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van zaterdag avond tot zondagavond. Opge maakt te 11.1-5 uur.) WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende bui en. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 28 Juni: zon op 04.22; onder 21.04; maan op 00.28; onder 13.28. 29 Juni: zon op 04.22; onder 21.04; maan op 00.52; onder 14.32. Hoogwaterstanden 28 Juni: v.m. 8.57; n.m. 9.26. 29 Juni: v.m. 9.54; n.m. 10.24. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: geen enkele moeilijkheid bestaat en dat de samenwerking op alle gebie- Gematigde temperaturen De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het on weersfront, dat gisteren over Neder land trok, heeft van plaats tot plaats sterk variërende regenhoeveelheden veroorzaakt, Tot zaterdagochtend 7 uur werd de grootste hoeveelheid 35 mm op het vliegveld Woensdrecht gemeten; op het vliegveld Eelde daarentegen nog geen 2 mm. Achter het onweersfront stroomde koelere maritieme lucht binnen. Een depres sie, die bij Ierland aankwam, werd in zijn beweging vertraagd en zwenkt nu af naar noordelijke richting. Het erbij behorende koufront bereikte Frankrijk en zal ons land met enkele buien passeren. Gedurende het weekeinde is het weer dan ook veranderlijk met enkele opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Verder er een matige tot vrij krachtii HELSINKI zw. bew. 27 C. STOCKHOLM licht bew. 30 OSLO half bew. 30 KOPENHAGEN onbew. 23 ABERDEEN zw. bew. 18 LONDEN regen 23 AMSTERDAM zw. bew. 22 BRUSSEL geh. bew. 21 LUXEMBURG zw. bew. 21 PARIJS geh. bew. 24 BORDEAUX zw. bew. 23 GRENOBLE zw. bew. 20 NICE half bew. 24 BERLIJN onbew. 25 FRANKFORT half bew. 28 MUNCHEN geh. bew. 25 ZURICH regen 21 GENèVE half bew. 22 LOCARNO zw. bew. 19 WENEN regen 25 INNSBRUCK regen 24 BELGRADO licht bew. 27 ATHENE onbew. 31 ROME regenbui 29 AJACCIO regenbui 30 MADRID onbew. 30 MALLORCA onbew. xx LISSABON geh. bew. 24 Korreltje Het leven kan zichzelf niet onthou- westelijke wind. 'leven geeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1