De Tour der Reuzen op eerste dag reeds bracht verrassingen TT-races in Assen DAAN DE GROOT TWEEDE DAG- EN PLOEGEN- KLASSEMENTEN Daan de Groot tweede, omdat Darrigade geholpen werd Van den Borgh zag 't weer gebeuren Brandgevaar in Assen VRIJDAG 26 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vier Nederlanders onder de tien Het was bijna niet te geloven. „Ik ben bijzonder tevreden". En dat kon Goldschmidt met recht zijn. want de Nederlanders hadden een grote rol ge speeld in de beslissende ontsnapping, die veertig kilometer voor het einde ontketend was. Tevreden waren natuurlijk ook de Franse nationalen, die met Darrigade de étappe-zege behaalden en bovendien dank zij Graczyk en Cazala de ploegen- prijs. Dat bracht hun de ronde som van tweeduizend gulden op, voor de eerste i dag een niet te versmaden buit. I Darrigade greep in Metz voor de vierde maal in successie de zege in de eerste étappe van de tour, een record dat wel niet snel geëvenaard, laat staan verbeterd zal worden. Pechvogel Van den Borgh. Martin van den Borgh kon niet ge heel van harte delen in de vreugde van de Neluxploeg. Evenals alle andere le den van deze ploeg reed Van den Borgh aan de zijde van Charly Gaul Metz binnen. In een van de scherpe bochten van het circuit dat de renners nog moesten afleggen, gebeurde het. Plot seling knapte de achterband van de Limburger en met een enorme smak sloeg hij tegen het plaveisel. Gelukkig niet ernstig, want Van den Borgh kwam er met een paar onbetekenende schaaf- wondjes af. Maar zijn toch al niet ster ke moreel, had weer een deuk gekre gen. En bovendien had hij door die ongelukkige val nog ruim een minuut verspeeld. Wolkbreuk. Na de broeierige hitte van de laatste dagen waren de regendruppels, die don derdagmorgen begonnen te vallen, een verademing. Het ging echter steeds har der regenen, terwijl bliksemschichten langs het zwerk flitsten en het gerom mel van de donder angstaanjagend snel dichterbij kwam. De startceremoniën dreigden geheel in het water te val len. Het enthousiasme van de bevolking van Mulhouse was echter niet te doven en gelukkig hield de regen vlak voor de officiële start geheel op. Tiendui zenden hadden zich langs de straten een plaatsje gezocht, waarlangs de karavaan na hett startsein van Jaques Goddet het gastvrije Mulhouse verliet. De eerste zet in het grote schaakspel was gedaan. Het zou echter nog wel even duren voordat de opmars van de pionnen zou beginnen. Voorlopig kwam er alleen maar nieuws uit de achter hoede. Nog in de buitenwijken van Mulhouse kraakte de tourradio het eer ste bericht uit. Het was bestemd voor Marcel Bidot. Roger Hassenforder had een lekke band gekregen, een van de vele, die er op deze dag zouden komen. Met de hulp van een paar ploegmaats was de rust echter weer snel hersteld en begon men de posities te verken nen. Na zestien kilometer bij Vieux- Thann, waar de bewoners hun wasgoed dwars over de straat hadden uitgehan gen om de karavaan te verwelkomen, ging Darrigade de zenuwen van de con currentie aftasten. Hij schoot meteen raak. Fred de Bruyne, René Marlgil en Roberto Fala- schi pakten het wiel van de Franse nationaal en dwongen hem zijn stout moedige voornemen op te geven. Voortdurend bleef het rommelen in de voorste gelederen. De regionaal Aanaert was de grondlegger voor de volgende ontsnappingspoging, waarbij ook weer Darrigade, Bergaud en zelfs Roger Rivière betrokken werden. Voor al dat laatste deed de deur dicht, want toen gingen alle groten in het langge rekte peloton zich ermee bemoeien en al spoedig was ook deze vlucht ten einde. Bergaud springt. Muur van Geraardsbergen bEdingen Leuzef %Zinnik '/België Frankrijk André Darrigade van de Franse Na tionale ploeg, die weer de eerste étappe van de tour gewonnen heeft. voor de premie van de strijdlustigste renner, die hem met grote meerderheid van stemmen in Metz werd toegekend. De tengere regionaal maakte van een ogenblik stilte gebruik om de benen te nemen. Zijn vlucht werd niet ernstig genomen, maar toen de kleine Bergaud steeds meer uitliep werd zijn plan dui delijk. Hij had het oog op de eerste Col van de Tour, de Col de Bussang, op 42 km. van de start gelegen. Aan de voet van dit 731 meter hoge bergje, dat in de strijd om de bergprijs in de derde categorie was ingedeeld, was de voor sprong van Bergaud gegroeid tot veer tig seconden. Hij ging vlot naar boven, maar nog vlotter volgde de Parijzenaar René Pavard, die in een prachtige stijl tegen de lange helling twintig seconden van de voorsprong van Bergaud af knabbelde. Achter Pavard kwamen Mastrotto, de Portugees Cardosa en Gerard Saint. In de afdaling naar het plaatsje Bussang werden deze werkers van het eerste uur echter weer door de jagende meute ingelopen. Hoog tempo. Het ging nu over prachtige brede wegen heel geleidelijk naar beneden. De snelheidsmeters van de volgauto's daar entegen vlogen omhoog. Soms moest men zestig kilometer rijden om niet achter te raken en het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden geen ont snappingspogingen konden ontstaan. In Epinal na 106 km. bij de eerste ravitaillering was dus alles nog bijeen. Opnieuw was het buiïg geworden. Een dicht regenscherm belemmerde het uit zicht en daarvan probeerden de Italiaan Gismondi, de Ier Elliott en de Parijze naar Le Dissez gebruik te maken. Hun opzet mislukte echter door de waak zaamheid van de Nederlanders, die voor het eerst op de voorgrond traden. Langs de oevers van de Moezel trok de kleurige sliert verder naar Nancy waar voor de tweede maal geravitailleerd werd. Vlak voor de verzorgingspost moest Piet Damen van de fiets. Zijn achterband was door een puntig kei steentje doorboord. Jeng Goldschmidt was nog niet vooruitgegaan en dus kon de Brabander prompt een ander wiel steken. Met behulp van Daan de Groot was hij bovendien weer snel tussen de wielen. De beslissende slag. In de buurt van Pont-é-Mousson, een paradijs voor de sportvissers, viel dan eindelijk de beslissende slag. Bergaud, die ten koste van veel inspanning de strijdlustigste wilde zijn, Cazala, Fabbri en Dejouhannet waren nauwelijks tot de orde geroepen of er dienden zich nieuwe liefhebbers voor de vrije ruimte aan. Jaap Kersten, André Darrigade en Fred je de Bruyne waren de aanstichters van deze ontsnappingspoging. Manza- neque, Graczyk, Baffi en Meneghini, die de kunstzinnige voornaam Orphee draagt, maar niets uitstaande heeft met de grote zangeres Maria Meneghini- Callas, volgden het spoor en gezamen lijk sloegen zij een gat. Vlak achter hen sprong Daan de Groot met Gau- thier en Cestari aan zijn wiel weg. En evenals zij slaagden ook Piet van Est, Bram Kool en de Belg Hoevenaers. Nog was het einde niet in zicht, want enkele kilometers voor Metz voegden Baha- montes, die aangekondigd heeft niet al leen meer voor de grote bergprijs te rij- Kersten, de Jong en Voorting (v.l.n.r.) gefotografeerd „aan het front": tijdens een onderonsje, waarbij de gang van zaken over de afgelopen dag wordt be sproken. den en hoger wil grijpen, Bergaud, Fabbri en Rolf Graf zich bij de kop groep. Daarin was de Nelux-ploeg met vier renners het sterkst vertegenwoor digd, terwijl ook Italië met sprinter Baffi, Cestari en Fabbri een gooi naar de ploegenprijs wilden doen. De Franse nationalen, die de tour door knock-out willen winnen of anders slechts zullen verliezen van Gaul, Bal- dini of Bahamontes, hadden echter nog een troef achter de hand. Cazala, de winnaar van de Ronde van Champagne, waarin Jo de Haan tweede werd, Ca zala werd op het spoor van de Neder landers en de Italianen gezet. De opzet slaagde, want toen de zeventien leiders op de brede boulevard Poincaré de ere plaatsen hadden verdeeld duurtie het slechts veertien seconden voordat Ca zala, mede dank zij de minuut bonifi catie van Darrigade, de ploegenprijs voor de nationalen. veilig stelde. Het peloton met de favorieten Riviére, Bo- bet, Anquetil, Baldini, Gaul en de overige Nederlanders en Luxemburgers, kwam met een achterstand van 1 min. en 29 seconden op Darrigade binnen. GEEN UITVALLERS mogen verschijnen. De regen van de eerste dag hoe striemend het water soms ook op de karavaan neerkletterde werkte als een verfrissende douche na een lange periode van benauwende hitte. Deze betrekkelijke koelte is voorlopig thans de redding van de tour geworden, want woensdag nog waren alle insiders het er over eens, dat eenzelfde slachting als van de eer ste ritten van 1957 voor de deur stond. Alle ploegen kwamen volledig over de streep. De blonde Deen Jonsson, die achter was geraakt en ruim een minuut na sluiting van de eindcontrole binnen kwam zal ook weer mogen vertrekken. Hij werd namelijk bij het binnenrijden van Metz ernstig door het publiek ge hinderd. De prijs voor de meest strijdlustigste renner ging in deze étappe naar Ber gaud (Centraal Midden Frankrijk), die bij de stemming 47 punten verwierf. Voor Vermeulin (23), Darrigade (9), Cazala (4) en de Italiaan Baffi (3). De premie voor de grootste pechvogel was voor Le Dissez van de Franse noord- oostploeg, die bij de spoorwegovergang van Nancy een flinke val maakte. Dagklassement Na ontwikkeling van de film van aankomst werd het klassement van de eerste étappe als volgt vastgesteld: 1. Darrigade (Fr.) 5.33.45, (met bonificatie 5.32:45); 2. de Groot (Nelux) z.t. met bonificatie 5.33.15; 3. Meneghini (Parijs n.o.) z.t.; 4. Baffi (It.) z.t.; 5. Hoevenaers (Belg.) z.t.; 6. P. van Est (Nelux) z.t.; 7. Ker sten (Nelux) z.t.; 8. Craczyk (Fr.) z.t.; 9. Fabbri (It.) z.t.; 10. Kool (Nelux) z.t.; 11. Gauthier (Centr. m. Fr.) z.t.; 12. Bahamontes (Sp.) z.t.; 13. Graff (Zw./D.) z.t.; 14. Manzaneque (Sp.) z.t.; 15. Cestari (It.) z.t.; 16. de Bruyne (Belg.) z.t.; 17. Bergaud (Centr. m. Fr.) z.t.; 18. Cazala (Fr.) 5.33.59; 19. De jouhannet (Centr. M. Fr.) 5.34.12; 20. Van Geneugden (Belg.) 5.35.02; 40. Gaul (Nelux) 5.35.14; 42. Ernzer (Ne lux) z.t.; 45. Bolzan (Nelux) z.t.; 49. Robic (Parijs n.o.) z.t.; 52. De Jongh (Nelux) z.t.; 56. Rivière (Fr.) z.t.; 59. Anquetil (Fr.) z.t.; 63. Damen (Nelux) z.t.; 83. Voorting (Nelux) z.t.; 86. Bobet (Fr.) z.t.; 101. Schmitz (Nelux) z.t.; 117 Van den Borgh (Nelux) z.t. Ploegenklassement Het ploegen- klassement van de eerste étappe luidt: 1. Frankrijk Nationaal (Darrigade, Craczyk en Cazala) 16 uur 40 min. 29 sec.)2. Nelux (de Groot, Piet van Est en Kersten) 16 uur 40 min. 45 sec.; 3. Italië (Baffi, Fabbri en Cestari) 16.41.15 4. Spanje (Bahamontes, Manzaneque en Galdeano) 16.41.15; 5. Centraal Midden Frankrijk (Gauthier, Bergaud en De jouhannet) 16.41.42; 6. België (Hoeve naers, de Bruyne en Van Geneugden) 16.42.32; 7. Parijs Noord Oost (Meneg hini, Hoffman en Pavard) 16.44.01; 8. Zwitsers/Duitse ploeg (Graff, Schellen berg en Altwek) 16.44.13; 9. West-Zuid- West (Picot, Cainche en Saint) 16.45.42; 10. Internationale ploeg (Elliott, Robin son en Cardosa) 16.45.42. Bergklassement In deze eerst^ étappe MulhouseMetz was ook een berg van de derde categorie opgenomen, de Col de Bussang, die meetelt voor de bergprijs. Dit klassement ziet er als volgt uit: 1. Bergaud (Centraal-Midden) 3 pnt; 2. Saint (West-Zuid-West) 2 pnt; 3. Cardoso (Internationale ploeg) 1 pnt. Puntenklassement: 1. Darrigade 100 pnt; 2. de Groot 80 pnt; 3. Meneghini 60 pnt; 4. Baffi 50 pnt; 5. Hoevenaers 40 pnt; 6. Piet van Est en Kersten 35 10 pnt; 8. Graczyk 25 pnt; 9. Fabbri 23 pnt; 10. Kool 21 pnt. „Als Graczyk niet met een enorme zet Darrigade had geholpen was ik eerste geworden". Dat waren de woorden van Daan de Groot, nadat hij op de boulevard Poincaré in Metz vlak achter het blonde Franse sprintfenomeen als tweede over *de finish van de eerste etappe was geflitst. Daan kon bijna niet over zijn teleurstelling heen komen en ver telde aan iedereen hoe het zich in die laatste tientallen meters had afgespeeld. „Ik lag in de gunstigste positie, maar natuurlijk konden de Franse nationalen dat niet zetten en toen kwam die hulp van Craczyk. Het is om razend te worden. Had ik nou maar Piet van Est dicht bij me gehad, dan was het anders gegaan". Jean Goldschmidt troostte de Groot: „Ik heb je vanmorgen al gezegd dat ik groot vertrouwen in je heb. Je bent in goede vorm. Jouw kans komt misschien wel eerder dan je denkt". Goldschmidt drukte de Groot een flesje mineraalwater in de hand en wendde zich tot de andere Nederlanders. De Luxemburger straalde. Niet minder dan vier Nederlanders onder de eerste tien: Piet van Est (zesde), Jaap Kersten (zevende) en nieuweling Bram Kool (tiende). brengen nieuwe records De gasmanetten gingen geheel open: de machines werden niet gespaard. En dus gingen op de tweede trainingsdag I van de Asser-TT de „persoonlijke" re- 1 cords van de renners aanzienlijk omlaag Dat is overigens niets bijzonders. Het is immers bijna een traditie geworden, dat de rijders het de eerste dag rustig aan doen. Neen, de sensatie was van geheel j andere aard. Daarvoor zorgde gistermid- dag de Britse Ducatirijder Mike Hail- I wood. De jeugdige Brit draaide met zijn 1 125 cc motor de snelste ronde van maar j liefst 3 min. 43.2 sec. en behaalde daar- 1 mee een voorlopige eerste plaats op de eerste lijn Een sensatie, inderdaad, want 1 de Brit, die zich in enkele jaren heeft ontwikkeld tot een toprijder, liet de fa- I voriete MV van Provini maar liefst 3.4 1 sec. achter zich. Wereldkampioen Ubbiali moest de Brit zelf? meer dan 5.5 sec. toe staan. Een voortreffelijke prestatie, ze- In hotel Centraal waar de Neluxploeg voor de eerste echte tournacht onder dak heeft gekregen, heerste een stem ming van tevredenheid onder de dra gers van de oranje maillot. Vooral het Nederlands achttal zat te glunderen. Vier Nederlanders bij de eerste tien was toch wel een resultaat, dat niemand had kunnen hopen of durven verwach ten. Daan de Groot, zat nog wat te mop peren over die enorme duw, die Grac zyk zijn ploegmakker Darrigade in de richting van de finish had gegeven, maar met een tweede plaats was de blonde Amsterdammer al met al toch wel in zijn schik. En Martin van der Borgh was al weer helemaal bekomen van de schrik over de val, enkele hon derden meters voor de finish. „Op het moment, dat ik onderuit ging, kwam me dat drama van vorig jaar toen ik in Toulouse naar huis moest, weer voor de geest. Maar de gevolgen vielen nogal mee. Een blauwe plek op mijn schou der, en een kapotte trui, dat is alles. Ik hoop nu alleen maar, dat ik met al dat vallen niet angstig ga rijden", zei de man uit Koningsbosch met een brede grijns, die kennelijk betekende, dat zijn zelfvertrouwen om de drommel niet was geschokt, de duikeling en de 117e plaats ten spijt. Bram Kool zat het allemaal rustig aan te horen. Ja, de ijzersterke Delftse tourdebutant was wel onder de indruk het geweld, dat in deze eerste rit van het grote Franse avontuur ten toon was gespreid. „Man, wat een tempo is er gereden", klonk zijn verzuchting. Gerrit Voorting, de ervaren rot, met negen tours achter de rug, kon hem ge rust stellen. „Zo gaat het heus niet elke dag hoor, maar ook wel eens een keer nog harder. Draai maar rustig zo door, mannetje, dan komen we er wel", wa ren de vaderlijke woorden van de Roo- sendaalse rijwielhandelaar. De vier Lu xemburgers hadden zich met de pres taties van hun ploeggenoten, die de tweede plaats in het ploegenklassement met slechts 16 seconden achterstand op de Franse nationalen en 170.000 franks als eerste inzet in de gezamenlijke pot betekende, duidelijk verheugd getoond. Met Charly Gaul als eerste man op de veertigste plaats, waren zij in de grote groep binnengekomen en half verbaasd, half verheugd hadden zij daar gezien, dat het Daan de Groot was geweest, die de eerzuchtige Darrigade diens vierde zege in een eerste tourétappe het felst had betwist. Vermoedelijk heeft Charly Gaul op dat moment begrepen, dat zijn pogingen om Daan de Groot uit de Neluxploeg te houden de Amsterdammer hebben aangezet om eens even te laten zien dat zijn vorm nog zo slecht niet is. Ver moedelijk, want wij hebben het Charly Gaul, niet durven vragen. Plet van Est, Piet Damen en Martin v. d. Borgh (v.l.n.r.) genieten van een welverdiende maaltijd na hun eerste fietsdag op Franse bodem. WIELRENNEN Jan Derksen gehuldigd In het olympisch stadion te Amster dam zijn gisteravond voor slechts vier duizend toeschouwers internationale wielerwedstrijden gehouden. Bovendien was er een huldiging van de Neder landse sprintkampioen bij de profes sionals Jan Derksen, die zijn 25-jarige wielerjubileum viert. Acht Nederlandse renners kwamen uit in een omnium bestaande uit een sprint, een tien kilometer individueel, een af val wedstrijd over vier kilometer en een klassementswedstrijd over vijf kilometer. Uiteraard toonde Jan Derk sen zich de sterkste op de sprint, vóór Captein en Mahn. De tien kilometer werd gewonnen door Gerrit Schulte in 13 min. 22.2 sec. met op de tweede plaats Derksen en als derde Peter Post. Vier de werd Captein. In de afvalrace be zette Captein de eerste plaats voor Post en Derksen. De klassementswedstrijd over vijf kilometer (met vijf klassementen) was voor Peter Post met een totaal van 22 pnt. Derksen werd met 12 pnt tweede en Mahn met 6 pnt derde. In de totaal uitslag over de vier onderdelen werd Derksen eerste met 8 pnt, Post tweede met 10 pnt en Captein derde met 11 pnt. De stayerswedstrijd over 80 km. was verdeeld in twee manches, een van 30 en een van 50 km. Wiersma, Koch en Vreeswijk beheersten de strijd. In de eerste rit zegevierde Koch in 22 min. 38.2 sec. met Wierstra op 80 en Vrees wijk op 250 meter. De tweede manche won Wierstra in 37 min. 55 sec. Koch had een achterstand van 70 'meter en dat leverde hem in het klassement de zege op daar belden door een overwin ning en een tweede plaats drie punten hadden gekregen. De tien meter ver schil in achterstand beslisten echter in het voordeel van de Utrechter. De wereldkampioen der stayers, de Zwitser Walter Bücher, speelde geen rol van betekenis. Hij werd in beide manches vierde en dus ook in het to taalklassement. De beslissende rit in de finale van het sprintkampioenschap van Nederland voor Amateurs waarvan sprake was, dat deze tijdens de wedstrijden zou worden gereden, is niet doorgegaan ker als men bedenkt, dat de topsnelheid van de MV's aanzienlijk hoger liggen dan die van de Ducati's. En dat de motor in dit samenspel van mens en machine be langrijk is bewees Mike Hailwood zelf. Kort nadat hij met zijn 125 cc Ducati de snelste ronde in 3.43.2 had gereden leg de de Brit het 7704 meter lange circuit met een 250 cc Mondial af en opnieuw stonden de klokjes van de tijdwaarne- mers stil op 3.43.2. De 250 cc was geheel voor de MV's. Ubbiali en Provin' waren vele seconder sneller dan de Morini van Derek Minter. Surtees reserveerde, daar is men in Assen al wel aan overtuigd, de 500 cc klasse voor zich. En dat wereld kampioen Walter Schneider, die gisteren voor het eerst trainde, ditmaal bij de zij spannen de zege zal ontgaan kan men zich ook nauwelijks voorstellen. Maar noch Hailwood, noch Surtees, noch Walter Schneider is de held van Assen, die ere-titel komt de Oostenrijkse NSU-rijder Richter Ladislaus toe, die woensdag in enkele minuten tijd zijn mooie NSU „gedegradeerd" zag tot wat oud ijzer. Direct nadat de brandweer de vlammen had gedoofd ging Richter aan het werk. „Morgen om twaalf uur rijd ik weer" waren zijn woorden. Hij heeft die helaas niet waar kunnen maken, hoe wel hij ook in de nacht onder zijn ma chine lag. Maar toch moesten de offi cials, die een bezoek brachten aan Ladi slaus privé werkplaats in de openlucht, toegeven, dat de NSU opvallend veel ge lijkenis ging vertonen met een „echte" motor. Met een bijna pijnlijke nauwge- zeheid reinigde hij onderdeel na onder deel. En dat Ladislaus vandaag toch nog zijn trainingsrondjes zou kunnen draaien en zich dus kan kwalificeren voor de races was echt gisteren geen onmoge lijkheid meer. De vroege toeschouwers kregen gis termiddag een teleurstelling te verwer ken. Het definitief vast, dat de Britse crack Geoffrey Duke nie' naar Neder land zal komen. Ook Cyril Smith zal ver stek laten gaan in de '.ijspanklasse. Bo vendien zal in de zijspanklasse de Zwit ser Florian Camathias, waarschijnlijk de grootste concurrent voor wereldkampi oen Walter Schneider, niet de beschik king hebben over zijn normale wedstrijd BMW. In de avondtraining draaide hij zijn machine kapot en het ziet er niet naar uit, dat de BMW nog voor zater dag gerepareerd kan worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Zwitser dus op een reservemachine moeten rijden. De zon, die onafscheidelijk ver bonden schijnt te z(jn met de afge lopen maanden, heeft voor de TT- organisatoren ook minder prettige konsekwenties, de heidevelden rond het circuit zyn kurkdroog. Voor een groot deel ervan werd een rookver bod ingevoerd. Om het gevaar van brand verder nog zoveel mogelijk te verminderen worden dagelijks de stroken achter de tribunes nat ge spoten. Zonder de medewerking van de vele tienduizenden motorsport- liefhebbers, die zaterdag bezit zul len nemen van het circuit van Dren te, zullen branden echter zeker niet worden voorkomen. Reeds nu wijzen de tekenen erop dat de internationale Braassemweek dit jaai heel goed beloofd te worden. Nederland se maar ook buitenlandse toezeggingen voor deze mooie zeil week van 1216 juli doen het beste weer hopen. In de 12 M2 Sharpieklasse zijn reeds toezeggingen ontvangen van Ed. Dözing Joost Munster en Mich Schaper. In de Olympiajollen komen o.m. uit Werner Firke, Rolf Lehmann en Bern. Holtman in de Finnjollenklasse Karl Stolz en Karl Kemmling, allen Duitsers uit Hamburg Duisburg, Lubeck en Essen, terwijl vooi de F. D. klasse weer aan de start zal verschijnen de Belg André Maes. WATERPOLO BOSKOOP LGB II 2—5 Voor LGB ee goede overwinning Voor rust zovgde Jopie Heemrkerk (2x) en Ineke Verzuu voor een 03 stand Wel liep le thuisclub fel in (23), maar met twee goede doelpunten van Ineke

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8