S)e £eki6e(Sou^cmt Moei de Navo-raad nog bijeenkomen? Israëlische wapenverkoop aan Bonn Kassem voelt de greep van Moskou weer VRIJDAG 26 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14746 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Meningen over Italiaans voorstel Invloed van De Gaulle Diplomatieke waarnemers in Lon den geloven, dat Engeland zich zal verzetten tegen het Italiaanse ver zoek om een bijeenkomst van de Navoministerraad vóór de hervatting van de Geneefse ministersconferen tie. De waarnemers geloven, dat een speciale bijeenkomst van de Navo raad de indruk zouden kunnen geven, dat het Westen ernstig verdeeld is. Het Britse standpunt is, dat men na het reces gewoon doorgaat en daarom zou er ook geen behoefte aan een westelijke topconferentie zijn. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van buitenlandse zaken maakte donderdag echter be kend, dat België wel achtér het Italiaanse voorstel staat. De Bel gische permanente vertegenwoordi ger bij de Navo heeft de raad hier van op de hoogte gebracht. De Bel gische woordvoerder merkte o.a. op, dat er ogenblikken zijn dat het Westen „de democratie der staten" in de praktijk moet brengen om te verzekeren, da'; de kleine landen in de Navo het hunne kunnen zeggen over belangrijke kwesties, waarbij ook hun lot op het spel staat. De Gaulle Italië in DRESIDENT DE GAULLE van Frankrijk toert op het ogenblik door Italë, wat op ziohzelf niet zo veel bijzonders is, daar staatslieden en staatshoofden tegenwoordig niet in tel zijn als zij geen wereldreizen ondernemen. Wat deze reis van gene raal De Gaulle interessant maakt, is behalve een paar in 't oog sprin gende bijzonderhedenvooral het geen hij bespreekt met de leidende figuren in Rome. Het is natuurlijk wel een typische bijzonderheid, dat De Gaulle 0 nu samen met de Italiaanse president de slagvelden heeft bezocht, waar precies honderd jaar geleden de Fransen en de Italianen vochten tegen de Oostenrijkers. Men heeft daarbij vergeten, dat in latere jaren de Italianen nog wel eens tegen de Fransen hebben gevochten en men heeft ook grootmoedig voorbij ge zien, dat de hulp van Napoleon III niet bepaald zelfzuchtige is geweest. Maar ach, wie een reden zocht om te juichen, vindt die altijd wel, Interessanter is voor ons, dat De Gaulle ook met veel praal door de Paus zal worden ontvangen, hetgeen o.a. daarom van be.ang is, omdat tegelijkertijd een begin is gemaakt met het bijleggen van de jarenlange strijd in de school in Frankrijk. Oók wij hebben in Nederland een school strijd gekend en wij weten dus hoe ingrijpend zo'n conflict is. Voor de Fransen is het derhalve van groot gewicht wat De Gaulle aan de Paus zal kunnen vertellen, wanneer deze vaderlijk informeert naar de toestan den in Frankrijk, o.a. op dit gebied. Overigens gaat de belangstelling van de meesten eerst naar de onder handelingen, welke ongetwijfend ge voerd worden met het Quirinaal. Want dat De Gaulle bepaalde plan nen met Italië heeft, is zonder twijfel. Het verzoek van Italië om een bijeen roeping van de Navo-raad nog vóór de hervatting van de ministers-con ferentie te Genèève wordt reeds toe geschreven aan de invloeu van De Gaulle's bezoek. Mer weet, dat De Gaulle dezelfde gedachten koestert als ten grondslag liggen aan dit Itali aanse verzoek, nl. meer invloed bij het bepalen van de gc.a-melijke richt lijnen der internationale politiek. Naar zijn smaak en trouwens naar de smaak van Adenauer ock bepalen Amerika en Engel-and teveel de richting van de Westerse politiek en daarom zoekt hij nu de steun van Italië. De Gaulle heeft ook verdere plannen in de richting van een ver bond tussen de staten, die rond de Middellandse Zee liggen Maar daar voor voelen de Italianen voorlopig nog niet veel. Ons inziens terecht, want daardoor zou de Navo nog ver der uit elkaar getrokken worden dan nu reeds het geval is. De Gaulle in Italië. Volgens Italiaanse kringen is het duidelijk, dat president De Gaulle bij zijn huidige bezoek aan Italië o.a. dit land wil interesseren voor het denk beeld, dat het tezamen met Frankrijk en West-Duitsland een invloedrijkere rol in de Navo moet spelen. De Italiaanse reactie hierop zou al blij ken uit het verzoek om de Navo- raad op korte termijn bijeen te roe pen. Van welingelichte zijde wordt evenwel vernomen, dat Italië geen voorstander is van een eventueel Frans voorstel voor een verdrag met ander landen in het westelijk deel van de Middellandse Zee, zoals Frankrijk, Spanje, Marokko en Tu nesië. Italië is van oordeel, dat de vorming van dergelijke organisaties in het raam van de westelijke ver dediging prematuur is, zolang de mogelijkheden van de Navo niet vol ledig zijn gebruikt. Om dezelfde reden zou Italië niets voelen voor een evntueel verdrag in het gebied van het oostelijke deel der Middellandse Zee met Griekenland en Turkije. Het Amerikaanse State Depart ment betwijfelt of het practisch is een vergadering van de Navo-minis- ters van buitenlandse zaken te be leggen vóór de hervatting van Geneefse besprekingen. In Westduitse regeringskringen acht men zo'n bijeenkomst moeilijk wegens het zwaar belaste pro gramma van de betrokken ministers. Ook vindt men daar een vergade ring niet veel zin hebben, omdat er geen nieuwe westelijke voorstellen zijn te formuleren en zich geen nieuwe politieke aspecten hebben voorgedaan. Storm van verzet De Parijse clochards De Parijse „Clochards" kunnen voorlopig rustig voortgaan met het zoeken van een nachtleger onder de Seinebruggen in Parijs, zolang zij tenminste 300 frank op zak hebben. Een commissie van de Nationale Vergadering heeft zich donderdag n.l. met 37 tegen 9 stemmen uitge sproken tegen een parlementaire be handeling van een voorstel van één der afgevaardigden, die iedereen in een grote stad langs de openbare weg slaapt tot „zwerver" wil bestempe- Een storm van verzet is in Israël opgestoken nadat bekend was ge worden dat de Israëlische regering 250.000 antitankwapens met munitie zal leveren aan de Westduitse strijd krachten. Ook in kringen van som mige regeringspartijen toonde men zich weinig ingenomen met deze transacties. De in de regering verte genwoordigde linkse Adoet Avoda- partij heeft bekend gemaakt dat haar ministers in de eerstvolgende kabi netsvergadering de eis zullen stellen, dat geen Israëlisch-Westduitse wa pentransacties zullen worden afge sloten. Het in het Westduitse blad „Der Spiegel" gepubliceerde bericht over de leVering van de wapens werd woensdag door de Israëlische pers overgenomen. Vele bladen leverden scherpe kritiel^op de leveranties. Het blad van de Adoet Avoda „La- merhav" schreeft: „In onze meest boze dromen hadden wij niet kun nen denken dat Israël in het twin tigste jaar sinds het begin van de slachting van de joden wapens zou leveren aan het Westduitse leger. „Wanneer het bericht juist is, aldus Lamerhav, dan zal het Joodse volk eisen, dat dit afschuwelijke contract zal worden geannuleerd". Het avondblad „Maariv" betoogde, dat het gehele kabinet van de trans actie op de hoogte is. De secretaris generaal van de Adoet Avoda zei echter dat het bericht „als een pijn lijke verrassing" voor de gehele par ty kwam. Weer'n kunstmaan Opnieuw heeft de Amerikaanse luchtmacht een kunstmaan gelan ceerd die over de noordpool en zuidpool heen moet draaien en enkele omwentelingen een cabine uit moet werpen die men wil trachten op te vangen. Deze nieuwe kunst maan is Discoverer 4 genoemd. De Discoverer 4 werd evenals de drie voorgaande gelanceerd op basis Vandenberg in Californië aan de kust van de Stille Oceaan, onge veer halverwege San Francisco en Los Angelos. De cabine, die de lucht macht na een geslaagde lancering hoopt te bergen, bevat geen proef dieren of lagere levensvormen, en weegt ongeveer 135 kilogram. Slaagt de lancering en komt de Discoverer 4 in een baan om de aar de dan zal, indien er geen technische kink in de kabel komt, 26 uur na de start de cabine zich van de kunst maan losmaken. In een soortgelijke cabine hoopt de Amerikaanse luchtmacht in de komende herfst apen in een baan om de aarde te brengen. Macmillans verwachtingen Premier Macmillan van Engeland heeft donderdag in Londen op een bijeenkomst van vrouwelijke ieden van de conservatieve partij uit de doeken gedaan wat hij van een even tuele topconferentie verwacht. Naar zijn mening kan men op een dergelijke conferentie niet alle be langrijke internationale vraagstukken tot oplossing brengen. Hij hoopt ech ter, dat er op de besprekingen van de regeringsleiders „een kleine voor uitgang kan worden geboekt en mis schien overeenstemming kan worden bereikt over de meest dringende kwestie, het vraagstuk-Berlijn". Mocht dit lukken, dan kunnen wij, na onderlinge overeenstemming, be paalde andere vraagstukken van de overige loskoppelen, die dan nader bestudeerd zullen jnoeten worden, aldus Macmillan. ttij verklaarde voorts, dat een topconferentie naar Hoewel oppositiepartijen reeds heb ben aangekondigd, dat ze een open baar debat over de kwestie wensen lijkt het vrijwel zeker, dat premier Ben Goerion zal weigeren de kwes tie in het parlement te bespreken. In de commissie van Buitenlandse Zaken, die over de wapenleveranties heeft beslist, hebben alle partijen, behalve de communisten, zitting. De leden hebben echter een gelofte tot geheimhouding afgelegd. De wapens zouden worden geleverd door een Israëlische fabriek die voor de heeft eigendom is van een Luxemburgse onderneming. Zondag rede H. Vader De Katholieke Radio-omroep zendt zondag 28 juni om half een de rede uit, welke de Paus voor de Vatikaan- se Radio uitzendt. Behalve Nederland zenden ook an dere radiostations uit, zoals Italië Portugal, Zwitserland, Ierland en de Radio der Ver. Naties te New York. De Paus zal in het Frans spreken over de vluchtelingen, ter gelegenheid van de opening van het vluohtelingenjaar. Volgens de Noorse pers zal wel licht een Noor terecht moeten staan in verband met de hotelbrand t< Stalheim, die aan 24 mensen het le ven heeft gekost. De politie zou heb ben meegedeeld, dat de man had toe gegeven, dat hij op zijn kamer had zitten drinken. Hij had echter ont kend, dat hij achteloos met vuur zou zijn omgegaan. Het linksgeoriënteerde Noorse blad „Arbeiderbladet" heeft aangedron gen op instelling van een commissie, bestaande uit brandweerdeskundigen en vertegenwoordigers van het hotel- bedrijf en van reisbureaus, die maat regelen zou moeten bestuderen om herhaling van een dergelijke brand te voorkomen. Er komen in Noor wegen nog veel van dergelijke grote hotels voor, die geheel uit hout zijn opgetrokken. De Gaulle kanunnik Zondag zal president De Gaulle van Frankrijk het middelpunt zijn van een plechtigheid in de basiliek van St. Jan van Lateranen. Dan zal hem de titel van kanunnik van de Lateraanse ba siliek worden verleend, een voorrecht van de Franse staatshoofden sedert de 17 e eeuw. In aansluiting op de plechtigheid in de St Jan van Lateranen woont president De Gaulle dé H. Mis bij, die wordt opgedragen in de nationale kerk van Frankrijk te Rome, de San Luigi Francesi (H. Lodewijk van Frankrijk). DE ZIEKTE VAN ARMSTRONG De lijfarts van Louis Armstrong heeft donderdagavond, nadat de pa tiënt door de Italiaanse prof. Cassano uit Rome was onderzocht, verklaard, dat Armstrong lijdt aan een acute longkwaal. Bovendien lijdt hij aan chronische emphysema, een ver zwakking van het longweefsel als gevolg van het trompetspelen. Van een hartaanval was volgens de lijf arts geen sprake. Ook was de patiënt niet buiten kennis geweest. Een recente opname van Z. K. H. prins Bernhard, die op 29 juni a.s. zijn 48ste verjaardag hoopt te vieren. „Foto Paul Huf" Openbare vergadering Provinciale Staten Op dinsdag, 30 juni en woensdag, 1 juli a.s„ des morgens oom tien uur wordt in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage, de eerste vergadering in 1959 gehou- Prof. Cassano noemde de toestandden van de Provinciale Staten van van Armstrong ernstig. Hij poog! le onisnappen Premier Kassem, de militaire dic tator in Irak, die daar aan de macht kwam na de uitmoording van het Iraakse koningshuis, heeft de situ atie in zijn land kennelijk nog niet onder controle. Moest hij verleden jaar reeds een keer krachtig optre den tegen een goed voorbereide staatsgreep, de laatste maanden schijnt het in zijn land weer te broeien. Kassem moet de strijd op twee fronten voeren en wel tegen de com munisten in zijn land, die zijn af wijzing van hun ideologie niet to lereren en trachten, de dictator uit het zadel te wippen en voorts tegen de agenten van de Egyptische dic tator Nasser. Irak, dat grenst aan de Sowjet-Unie en na het aan de macht komen van de nationalist Kassem en zijn groep, geheel geïsoleerd staat, is voor de Sowjet-agenten een dankbaar ter rein voor hun ondermijningsactivi teiten. Het zou Rusland zeer wel gevallig zijn, wanneer er een com munistische macht in het kleine aan grenzende Irak de teugels in han den zou hebben, want dit zou weel een stap vooruit betekenen in het midden-oosten. Kassem verweert zich echter met hand en tand en laat regelmatig grote groepen com munisten arresteren. Anderzijds vecht hij tegen een tweede vijand en wel Nasser, die het niet heeft kunnen verwerken, dat Kassem indertijd na de staatsgreep len, hoe rijk hij ook zou zijn. Volgens zijn mening gezien moet worden als de huidige wetten is niemand een een „keten van overleg" en niet als zwerver zolang hij 300 frank bezit. één enkele conferentie. „Dode'' hertrouwt eigen vrouw Een Pool, die volgens de autoritei ten tijdens de tweede wereldoorlog was geëxcuteerd, zal dezer dagen in het huwelijk treden met zijn eigen vrouw. Na de oorlog kreeg de echtgenote een officiële mededeling, dat haar man bij de opstand van Warchau was doodgeschoten. Enige tijd later trad zij opnieuw in het huwelijk, maar haar tweede echtgenoot stierf in 1950. Vorig jaar liep zij. in een haar on bekend gedeelte van Warchau een be paalde straat te zoeken en vroeg een onbekende naar de weg. De „onbe kende" bleek haar eerste echtgenoot te zijn, die op het laatste moment aan het executie-peloton was ontsnapt. De man had 15 jaar lang naar zijn vrouw gezocht. waarbij hij aan de macht kwam, wei gerde toe te treden tot de Verenigde Arabische Republiek. Deze houding van de Iraakse dictator wordt Cairo gezien als een verraad aan de Arabische zaak. President Nasser laat niets on beproefd om Kassem ten val te brengen en een pro-V.A.R. figuur in Irak in het zadel te helpen. Naar blijkt wordt hier zelfs aan gewerkt door vele Egyptische agenten, waar onder zelfmoord-commando's. Een en ander heeft natuurlijk de nodige schermutselingen tot gevolg, wat niet bevorderlijk is voor de rust in het nabije- en midden-oosten. WEER ONGEREGELDHEDEN IN INDIA In de buitenwijken van Trivan- drum, de hoofdstad van de door communisten geleide Indiase staat Kerala, zijn donderdag bij een bot sing tussen communisten en r.-katho- lieken 23 personen gewond. Het gevecht begon nadat een com munistische vlag van een school was verwijderd. Kort tevoren had pre mier Nehroe zijn bezoek van drie dagen aan de staat beëindigd. Zoals gemeld voert de niet-com- munistische oppositie sinds 12 juni een campagne om de huidige regering ten val te brengen. Bij botsingen tussen anti-communisten en de po litie zijn tot dusver twaalf personen gedood. Postbode stal 40 mille En zond hei terug De opzienbare diefstal van een aangetekend stuk met een inhoud van veertigduizend gulden is de Delftse postbesteller G. W. P. op tien maanden waarvan drie voor waardelijk te staan gekomen. Dit was namelijk het vonnis van de Haagse rechtbank, conform de eis van de Officier van Justitie. De postbode had op 17 januari een uit Amsterdam naar Delft ver zonden brief van de Amsterdamse Bank weggenomen. Hij schrok ge weldig toen daarin niet minder dan 40.000 bleek te zitten. Na enkele dagen stuurde hij het geld daarom anoniem terug. Des ondanks kwam men hem op het spoor. Zuid-Holland. Op de agenda staar. o.m. vermeld: Een voorstel van G.S., tot intrek king van het besluit van 16 december 1958, inzake het garanderen van een geldlening, aan te gaan door de Ne derlandse Provincie van de Congre gatie der Broeders van Liefde, ten be hoeve van de restauratie van de psy chiatrische inrichting „St. Bavo" te Noordwijkerhout; garrnderen van 'n geldlening, aan te gaan door de Ver eniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen ten be hoeve van de uitbreiding van der dr. mr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk; het ve -lenen van een verhoogde subsi ie in de kosten van restauratie van de molen van de Zuid- en Noordeinderpolder te Al phen aan den Rijn; overdracht van gedeelten /an de provinciale weg aan de gemeenten Ridderkerk en Voor schoten; de uitvoering van het pro vinciaal rijwielpadenplan en aanleg van rijwielpad 35 langs het Braas- semermeer. De binnenstad van Florence is voor motoren, scooters en bromfiet sen voortaap in de maanden juli augustus en september verboden ter rein. De hoteliers hadden geklaagd, dat het lawaai hun gasten verdreef. Een baby van vier maanden is donderdag in een slop te New York door ratten doodgebeten. De moeder werd wakker door het geschrei van het kind, dat toen al flinke bloedende wonden had. Bij haar nadering spron gen verscheidene ratten uit de wieg. Het kind overleod een uur later in het ziekenhuis. De vulkaan Sama, op 190 km ten noordwesten van Tokio, is don derdag gaan werken. Uit de krater stijgt rook op tot op 450 meter hoog te. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De gemeenteraad van Rotter dam heeft gistermiddag 653.286,— gevoteerd voor het slopen van het voormalige gebouw van de Bijen korf. Bij een mijngasontplofifing in de Gouley-Laurwegmijn te Wuerselen nabij Aken zijn donderdagavond zes mijnwerkers om het leven gekomen Volgens de reddingsploegen, die de lijken naar boven brachten, waren de mannen onmiddellijk dood. De explo sie deed zich voor op een diepte van 530 meter. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijk De Bilt, 26 juni. Een vore van lage luchtdruk be reikte ons land vanuit het zuiden, waardoor de bewolking toenam, ter wijl in het zuiden van het land en vooral in België enkele buien be gonnen te vallen. De vore wordt gevolgd door een rug van hoge lucht druk, maar op de oceaan ongeveer 1000 km ten westen van Ierland koerst een depressie met tamelijk grote snelheid in de richting van het Kanaal. Het is deze depressie, die in eerste instantie in Frankrijk en in Zuid-Engeland regen zal veroor zaken en het is mogelijk dat de re genzone later weet door te dringen tot de zuidelijke provincies. De wind draait daarbij naar zuidelijke rich tingen, terwijl de temperaturen iets lager blijven dan vandaag. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking mei vanavond en vannacht plaatselijk nog een ui of onweer, morgen van het westen uit opkomende regen. Zwakke tot rm.tige wind draaiend naar zuidelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lapere. 27 Juni: zon op: 04.21; onder 21.04; maan op 00.05; onder 12.23. Hoogwaterstanden 27 Juni: v.m. 8.02; n.m. 8.31. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. 27 C. licht bew. 28 licht bew. 29 onbew. 21 zw. bew. 20 regen 24 geh. bew. 26 geh. bew. 27 zw. bew. 26 geh. bew. 27 zw. bew. 22 geh. bew. 29 zw. bew. 25 onbew. 24 licht bew. 30 onbew. 23 mist 27 onweer 28 regen 25 onbew. 24 regenbui 24 licht bew. 23 onbew. 31 onbew. 30 half bew. 26 licht bew. 30 onbew. 31 onbew. 24 Korreltje De enige remedie tegen besluiteloos heid is beginnen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1