DE ZWARTE ZWAAN Wet op waterverontreiniging moet spoediq tot stand komen )edig Kek viel op kind Regeling van de minister voor onbevoegde onderwijskrachten In havens 7 pet. meer loon DINSDAG 23 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Minister over vissterfte in Zuid Holland: Verbetering nodig in samenwerking De minister van Landbouw en Vis serij laat nagaan van welke omvang, de schade aan de visstand is geweest en in welke mate herstel langs na tuurlijke weg plaatsvindt. Zodra het resultaat van dit onderzoek bekend is, zal hij overwegen of, en zo ja welke maatregelen dienen te worden be vorderd om de gevolgen van de schade zo gering mogelijk te doen zijn. Van enige schade aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is niets ge bleken. Verkeer en Waterstaat niet stellen, dat de samenwerking tussen de Rijks waterstaat en de waterschappen in het algemeen verbetering behoeft. De tot dusverre voorgekomen vissterfte werd noch door de rijkswaterstaat, noch door het Hoogheemraadschap als van méér dan plaatselijke beteke nis gezien. Nu echter gebleken is dat aan wezigheid van moderne vergiften nog in zeer grote verdunning oorzaak kan zijn van vissterfte op grote schaal, zal uiteraard wanneer van Rijks waterstaatswege in de Hollandse IJs- sel wederom vissterfte zal worden ge constateerd, daarvan ten spoedigste mededeling worden gedaan aan de polders en waterschappen, die water De heren Korthals, minister van uit de Hollandsche IJssel plegen Verkeer en Waterstaat, Marijnen, minister van Landbouw en Visserij hebben dit geantwoord op door het Tweede Kamerlid de heer Vermooten gestelde vragen over de vergiftiging van de Zuidhollandse binnenwateren. Het zelfreinigend vermogen van de Hollandse IJssel is in het algemeen niet voldoende groot om verontreini ging van de rivier, vooral ook ver oorzaakt door de stad Gouda, in be vredigende mate op te heffen. Dit heeft reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven tot vissterfte, tengevolge van zuurstofgebrek. Deze vissterfte is echter steeds van lokale betekenis geweest. In dit jaar is echter op 28 februari en op 5 april nabij Gouderak ster vende vis waargenomen, terwijl bij onderzoek voldoende zuurstof in het water aanwezig bleek. De verschijn selen wezen op vergiftiging zonder dat een bepaalde oorzaak was aan te wijzen. Overigens trad de visstrefte ook in deze gevallen lokaal op. Deze voorvallen hebben echter aanleiding gegeven, toen op 8 mei jl. nabij de afvalstortplaats te Gouderak weder om stervende vis werd opgemerkt, het storten van afval onmiddellijk te verbieden en monsters te doen on derzoeken. Aangezien in het verleden geen enkele aanwijzing was verkregen dat aan het voorgevallene meer dan lokale betekenis moest worden ge hecht, is niet overwogen het bestuur van het Hoogheemraadschap Rijn land van de gedane waarneming, die ook ditmaal niet als van wijdere be tekenis kon worden gezien op de hoogte te stellen. In verband met hetgeen bij de be antwoording van de eerste vraag is medegedeeld, wil de minister van Van Nelle bestellen MINISTER CALS WIJZIGT ONDERWIJSWET De oppositie, welke vooral in de C.H.- en A.R.-fracties bestaat tegen de Mammoetwet tot regeling van het voortgezet onderwijs van minister mr. J. M. L. Th. Cals. is aanleiding voor de bewindsman, om dezer da gen bij de Tweede Kamer een be langrijke nota van wijzigingen in te dienen. Dit is door hem meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer C. Kleij- wegt (P.v.d.A.). Ernstige bezwaren koesteren de prot.-christelijke fracties tegen bepa lingen omtrent de oprichting en in standhouding van bijzondere scholen, waarbij zij strijdigheid met de Grondwet constateren in het oor spronkelijke ontwerp en de vrijheid van het bijzonder onderwijs achten te zijn aangetast. De Haarlemse kunstschilder Kees Verwey heeft van O. K. cn W. op dracht gekregen tot het schilderen van en portret van de toneelspeler Albert van Dalsum, die in januari j.l. zeventig jaar is geworden. Het ligt in de bedoeling, dat het rijk het schil derij in bruikleen zal geven aan de gemeente 's-Gravenhage, ter plaat- te laten. Ofschoon de minister van Verkeer en Waterstaat overtuigd is van het belang van een spoedige totstand koming van een wet op de water verontreiniging moge hij hier opmer ken, dat het bestaan van een derge lijke wet niet de zekerheid kan bie den, dat vergiftigingvan het water als thans is voorgekomen niet zou zijn opgetreden. Naar zijn oordeel is men zich nl. nog onvoldoende bewust van de zeer grote zorgvuldigheid die betracht dient te worden in het om gaan met moderne giftige stoffen, zo als ook elders kan worden geconsta teerd. Over het ontwerp van wet op de waterverontreiniging is nog overleg gaande; in h et bijzonder met be trekkin t tot de financiële aspecten een spoedige indiening zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Van Nelle bestellen (Adv.) Om twaalf uur gistermorgen is brand uitgebroken in de vrij grote boerderij van de heer J. Janssen aan de Teraardseweg even buiten Assen. De gehele hooioogst ging in vlam men op en twee kalveren kwamen om. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat kinderen van de eige naar met vuur speelden. Van Nelle bestellen Het achtjarig zoontje van de fa milie Van Bogaert, wonende te Na zareth bij Maastricht, is zondag ver ongelukt toen hij speelde op het ijze ren hek van het kindertehuis „Ma- riënwaard" bij Maastricht. Het gezin van de heer B. was gaan wandelen naar de Meerssenerheide om daar de zondag door te brengen. Het ventje is op de Meerssenerheide een eindje vooruit gelopen en liet zich op het hek heen en weer schom melen. Plotseling raakte het hek los van de muur en viel bovenop het ventje, dat aan het hoofd werd ge wond en vrijwel op slag dood was. Het gezin van B. telde acht kinderen. De rijkspolitie van RothemMeers- sen is bezig met het onderzoek. Help U zelf en Uw tafelbnren uit de (zuur)brand. Houd altijd Kennies bij de band... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten do ven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies onopvallend één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien (Advertentie). De minister van onderwijs, kunsten J zijn van de akte MO-A en die in hun en wetenschappen heeft bepaald dat na van geval tot geval verkregen toestemming pogingen tot vervan ging van een onbevoegde onderwijs kracht bij het VHMO achterwege kunnen blijven, indien deze in het bezit is van de akte MO-A, hij op 1 september 1959 de leeftijd van 55 jaar heeft bereikt en hij geschikt kan worden geacht voor het geven van onderwijs in het vak, waarvoor de akte geldt. Ten aanzien van deze docenten zal gezien hun leeftijd, niet de eis behoe ven te worden gesteld, dat zij alsnog de studie ter verkrijging van de b-akte beginnen. Bij het nemen van deze maatregel is de minister uitge gaan van de gedachte dat de hier- bedoelde docenten op deze wijze tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, dus maximaal voor een periode van tien jaar, bij het VHMO werkzaam zullen kunnen zijn. Dat is globaal genomen gedurende de pe riode, dat het tekort aan bevoegde leraren bij deze tak van onderwijs nijpend zal zijn. De minister heeft voorts de mogelijkheid open gelaten dat deze regeling in incidentele ge vallen ook kan worden toegepast, in dien de leeraar niet de MO-akte A, maar wel een daarmede vergelijkbare akte of getuigschrift bezit. Gehandhaafd blijft de reeds eerder genomen maatregel ten opzichte van onbevoegden, die reeds in het bezit Van Nelle bestellen sing in de Koninklijke Schouwburg, niet vastgesteld. LIJK VAN NEDERLANDSE GEVONDEN? Aan de voet van de Grote Schei- degg hebben vakantiegangers zondag 't in vergevorderde staat van ontbin ding verkerende lijk van een vrouw gevonden. Op het lichaam trof men een Nederlandse krant van oktober 1958 en Nederlands klein geld aan. Men vermoedt, dat het een veronge lukte ski-ster is. De identiteit is nog Bondspresident Heuss wil eens in Berlijn resideren De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, David K. E. Bruce (rechts) schudt hier de hand van mevrouw Hedwig Heuss, een schoonzuster van de West- duitse bondspresident Theodor Heuss, die we in het midden zien staan bij zijn aankomst in het kasteel Bellevue bij Berlijn, voor een receptie, welke de president hier gaf. Deze receptie was t.g.v. de voltooiing en over dracht van het kasteel aan de president, die het van nu af als officiële residentie zal gebru iken bij zijn bezoeken aan Berlijn. h// studie voor de B-akte zover gevor derd zijn, dat het behalen van de on derwijsbevoegdheid binnen korte tijd verwacht kan worden. Voor deze ca tegorie onbevoegden kunnen pogingen tot hun vervanging door bevoegden achterwege worden gelateri geduren de een periode waarbinnen zij rede lijkerwijs geacht kunnen worden de bevoegdheid te behalen. Met bovenstaande maatregelen be oogt de minister niet alleen de conti nuïteit van het onderwijs te bevor deren doch bovendien aan de betrok ken leraar een redelijke zekerheid te bieden tot volledige overgang naar het VHMO. Kind na mishandeling overleden De politie te Voorthuizen heeft een 3I-jarige machinefabrikant uit Voort-1 huizen gearresteerd, nadat diens vier- j jarig zoontje onder verdachte om- j standigheden was overleden. De fa- brikant wordt er van beschuldigd, zijn zoontje woensdag j.l. met stok-1 slagen en schoppen zó mishandeld te hebben, dat het ventje nog dezelfde dag aan de gevolgen is overleden. De man zal voor de officier van justitie te Utrecht worden geleid. De begrafenis van het jongetje is gisteren in stilte geschied op de al gemene begraafplaats te Voorthuizen. Vermoed wordt dat de man een haat koesterde tegen het jochie, omdat dit noch een kind van hem, noch een kind uit het eerste huwelijk van zijn vrouw' zou zijn. Het gezin, dat aan de Blotekamper- weg in Voorthuizen woonde, stond in de buurt als rustig bekend. De ar restant is enige jaren geleden ge trouwd met zijn huidige echtgenote, De vrouw was toen gescheiden van haar eerste echtgenoot en had reeds kinderen uit het eerste huwelijk. Nu telde het gezin van de fabrikant acht kinderen. De bonden van de havenarbeiders zijn het met de wergevers in de Am- sterdamse en Rotterdamse havens eens geworden over de loontoeslag van 7 uit te betalen vanaf 1 juli, waneer een nieuwe C.A.O. van kracht wordt. De toeslag wordt gegeven op het loon plus de ƒ3.10 huurtoeslag. Dit betekent voor de laagst betaalde havenarbeider een verbetering met 5.50 per week. De rijksbemiddelaars moeten de overeenkomst nog goed keuren. Ook werd bij het overleg vastge steld dat de werkgevers de thans ver strekte 7 procent niet in aanmerking zullen nemen, wanneer straks in het kader van de vrijere loonvorming opnieuw verbeteringen aan de orde zullen worden gesteld, bijvoorbeeld ter opheffing van het in het kader van de bestedingsbeperking gebrachte offer in de vorm van niet-verkregen loonsverhoging. De havenarbeiders hebben nu al aangekondigd dat ze dan evenals de metaalarbeiders ten minste 5 procent zullen vragen. Wat nu verkregen is v/ordt dan ook nadrukkelijk als een loontoeslag beschouwd en niet als een loonsver hoging. Met deze stelling van de zaak hebben de werkgevers zich bij mon de van de besturen van de Scheep vaartverenigingen „Noord" en „Zuid" akkoord verklaard. Nationalistisch China heeft be kendgemaakt, dat tot dusver onge veer anderhalf miljoen Chinezen uit communistisch China zijn uitge weken. De vluchtelingen wonen op ruim 100.000 na in Hongkong. 7Mo. ïwmbi'.tinr IMiek'XunieL om nor mUrxkmtmtum btiorimZ, drmt Jemnn rnt ommak btvri- fkn.enikzdlnhdptn!-)rt Vacantiegeld niet in mindering op sociale voorziening De minister van.sociale zaken en volksgezondheid heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat het vakantiegeld of de verzilverbare va kantiebonnen, toekomende aan in de sociale voorziening opgenomen werk loze werknemers, zomede aan# hun eventuele echtgenoten en gezinsleden, niet op hun uitkering in mindering zullen worden gebracht. Met deze regeling wordt tegemoet gekomen aan de gedachte, dat het vakantiegeld in zekere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden gerekend en dei-halve niet bij werkloosheid van de uitkering inge volge de sociale voorzieningsrege ling behoort te worden afgetrokken. Oude Kerk te Purmerend uitgebrand Van Nelle bestellen (Adv.) I Drie opiumsmokkelaars gearresteerd Door de Rotterdamse recherche zijn op Katendrecht drie Turkse zee lieden aangehouden, die drie kilo ruwe Turkse opium bij zich hadden. Zij wilden het spul voor 800 gulden verkopen. Men vermoedt, dat het niet hun eerste smokkelreis is geweest. De drie Turkse zeelieden zwierven tussen hun zeereizen door veelal in Nederland. Van Nelle bestellen (Adv.) ZEEMAN GEDOOD De 32-jarige zeeman A. W. S. uit Oslo is gistermorgen aan boord van het Noorse m.s. „Christen Smith", waarvan hij opvarende was, door een ongeluk om het lev i gekomen. Men was bezig een landingsvaartuig uit het water van de Waalhaven te Rot terdam aan boord te hijsen. Er brak een onderdeel van de hijsinstallatie, met het gevolg dat het vaartuig via de verschansing terug in het water viel. De zeeman werd door een meta len onderdeel van de installatie ge raakt en was op slag dood. Maandagmiddag is de kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente te Purmerend door brand verwoest. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in het verrichten van loodgieterswerkzaamheden in het gebouw. Op de foto het moment, waarop de brandende torenspits naar beneden komt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8