m ANWB verwijt overheid gebrek aan daadkracht Investeringen wegenbouw nog steeds onbevredigend gebleven LU.-UMT Piet van Eysden uitgeschakeld Willem Maris naar 2e ronde HET Schaakspel s Si I Mt\ tèU IT ff! i ij if 3 |i§ v'"lT |5] Tm fl I i li! DINSDAG 23 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 constateert het jaarverslag 1958 van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB met betrekking tot vraagstukken van het "wegverkeer, toerisme, recreatie en na tuurbescherming. Het verslag signa leert een gebrek aan daadkracht bij de overheid. Aan vraagstukken van het gemotori seerde wegverkeer wordt vrijwel de helft van het ruim zeventig pagina's omvattende verslag gewijd. Geconsta teerd wordt, dat deze vraagstukken in hoofdzaak voortvloeien uit de steeds groeiende achterstand van verkeers- voorzieningen in verhouding tot de toe neming van het verkeer. Ook de ANWB houdt vol, dat de in vesteringen in de wegenbouw nog steeds geen bevredigend beeld opleve ren ofschoon de overheidsontvangsten uit het wegverkeer regelmatig stijgen. De verhouding is ten enen male zoek. In 1956 werd nog 26 percent van de be lastingen op het verkeer aan wegen e.d. besteed. In 1959 nog slechts 19 percent. In deze jaren werd 210 miljoen gulden te weinig geïnvesteerd om in redelijk heid de verkeersontwikkeling bij te houden, gerekend naar een noodzake lijke jaarlijkse investering van minstens 150 miljoen gulden. Ook met de aanleg van E-wegen is de vordering niet snel genoeg, zo meent de ANWB, ofschoon voltooiing hiervan van primair belang is voor onze positie in de Euromarkt. Betreurd wordt, dat het programma tot het opheffen van gelijkvloerse spoorwegkruisingen te langzaam wordt uitgevoerd. In het verslag wordt een vergelijking tussen de verkeersveiligheid van 1938 en 1958 gemaakt. Het aantal motorvoer tuigen werd in twintig jaar 3,8 maal zo groot. Het aantal ongelukken werd bij na drie maal groter, evenals het aantal gewonden, doch het aantal doden ver dubbelde. Opnieuw wordt de aandacht gevestigd op de noodzaak om de opleiding voor het rij-examen te verbeteren. Het met medewerking van de overheid in te stellen algemene diploma voor rij examens geeft in dit opzicht de ANWB enige hoop. Voorts wordt gewezen op het feit, dat de wetgeving tientallen verkeers borden kent, die er op gericht zijn ge vaarlijke verkeerssituaties aan te~ kon digen. Ze wijzen stuk voor stuk op technische gebreken van wegen. Deze zijn dus bekend, maar blijven gehand haafd. De weggebruiker ziet zich in het nauw gebracht door verwarde, ondui delijke en onverwachte situaties. Daar aan moet zo snel mogelijk een einde worden gemaakt, aldus het verslag. De ANWB juicht het opstellen van stedelijke verkeersplannen, waarbij tegenstrijdige en volkomen ongelijk soortige belangen worden ..afgewogen om tot goede oplossingen te komen, toe. Hiertoe moeten zorgvuldige verkeers- onderzoekingen worden gedaan. Aangedrongen wordt op een forsere aanpak bij de aanleg van landwegen, waarin naar mening van de ANWB jaarlijks 30 tot 40 percent te weinig wordt geïnvesteerd. Tegen parkeermeters en voor par- keerschijven wordt in het verslag tevens stelling genomen. Inmiddels is aan enige tientallen gemeenten aange boden voor rekening van de ANWB proeven met schijven te nemen. Men acht het niet verantwoord het wegver keer via parkeermeters nog hogere lasten op te leggen, dan thans reeds het geval is. Het knipperbolsysteem bij oversteek plaatsen is geen succes gebleken, zo wordt geconstateerd. Op het ogenblik is in onderzoek of het Deense systeem, zoals dit te Kopenhagen goed werkt, kan worden overgenomen om voetgan gers op met spijkers en/of strepen ge markeerde oversteekplaatsen, al of niet van verkeerslichten voorzien, voorrang te geven, ook bij afslaand verkeer. De ANWB blijkt voor dit systeem gepor teerd. Men heeft niet de indruk dat, on danks boetes, het30-kilometer maxi mum snelheidssysteem voor bromfietsen in de bebouwde kommen veel effect heeft. Daarvan wordt meer verwacht nu de voorschriften voor de bouw van nieuwe brommers vast liggen. Ter ver dere oplossing van het bromfietsvraag- stuk wordt invoering van „verderge- wicht brommers en scooters" bepleit met cylinder-inhoud van 50 tot 100 cc. Dan echter zullen de fiscale lasten op deze voertuigjes op het niveau van de tegenwoordige snelbrommer moeten komen. Voorts zal het publiek duidelijk moeten worden gemaakt, dat angst voor het behalen van het rijbewijs „a" be lachelijk is. De verkeerstechnische afdeling van de bond is in 1958 zeer actief geweest. 250 gemeenten vroegen voorlichting. In de vorm van leergangen werden ruim rissen in verkeerstechnische vraagstuk ken voorgelicht. Naast het uitgeven van een tijdschrift en documentatiemate riaal is een schriftelijke cursus ver keerstechniek in voorbereiding. Over het ontstaan van een interde partementale Coördinatiecommissie voor recreatie is de ANWB dankbaar, maar niet voldaan. Immers de recreatiedienst waarvoor de ANWB bij de minister president heeft gepleit en die snel en doelmatig kan optreden is hiermede niet verwezenlijkt. Het bondswerk weer toe. Inzake het bondswerk wordt o.m. nog vermeld, dat het aantal reisinlichtingen in 1958 steeg met vijf percent. De trek naar Duitsland en Italië was in 1958 even groot. Het kamperen nam opnieuw een enorme vlucht. Het aantal inlich tingen daarover steeg met 40 percent. 300.000 Kampeerdocumenten kwamen in omloop. De wegenwacht hielp in 1958 ruim 137.000 pechvogels, waarvan 9000 buitenlanders. De afdeling verkeersbor den voerde ruim 3000 richtings- en voorrichtingsborden in reflecterend ma teriaal uit. De techno-afdeling zag ver leden jaar het aantal onderzoekingen tot bijna 10.000, een toeneming van 30 percent, stijgen. In 1958 bereikte de ANWB met een netto winst van ruim 10.000 het aantal van 416.000 leden. De wegenwacht zag het ledental met ruim 18.000 tot 259.000 stijgen. VOETBAL FEYENOORD HEEFT BELANGSTELLING VOOR KLAASSENS Feyenoord heeft international Jan Klaas- sens verzocht als gastspeler voor de Rot terdammers uit te komen in de wedstrijd die de ploeg vrijdag 26 juni in Rotterdam tegen de Braziliaanse club Botafogc speelt. De Rotterdamse club heeft grote belangstelling voor Klaassens, die 27 jaar is en toch reeds 40 wedstrijden voor het Nederlands elftal 'ïeeft gespeeld De international staat nog niet op de transferlijst en naar verluidt wil WV een transfersom vragen die boven de 100.000 gulden ligt. -Wh. UVS-BLAUW WIT In de wedstrijd, welke UVS morgen avond speelt tegen Blauw Wit. is de op stelling der elftallen als volgt: UVS: doel: van Putten; achter: v: Mey- gaarden en v. Leeuwen; midden: Mar tens, Hak en v. d. Tooren; voor. Supe- sepa, Wim Bekkering, Henny Bekkering Schook en Haasnoot. Blauw Wit: doel: Kok; achter: v. d Klink en Royé; midden: Dutselaar, Alt hof en Koers; voor: Kaas, Kilian, Deege naar, v. Willigen en v. Meeren; Res. Van Straaten en Smit. WOENSDAGAVOND 7.15 UUR WIMBLEDON KAMPIOENSCHAPPEN In de eerste ronde heren enkelspel van de Wimbledon kampioenschappen, die gisteren zijn begonnen, heeft McDonald (Brits Guyana) de Nederlandse speler van Eysden in 4 sets uitgeschakeld. De cijfers waren 6-3, 4-6, 6-4, 6-3. Piet van Eysden heeft echter een dap per gevecht geleverd met de enige ver tegenwoordiger van Brits Guyana. De backhand van de Nederlander was ech ter te zwak Dat was wel de voornaam ste oorzaak, dat de West Indiër de eerste set met 6-3 op zijn naam kon brengen. Hoewel van Eysden in de tweede set met 4-3 achter kwam te staan bleek hij toch nog in staat de kansen te doen ke ren. Dank zij zijn goede services werd het nog 4-6. Een baseline-duel leidde de derde set in. De Nederlander zag kans zijn tegen stander daarna even in de verdediging te drukken. Daarna werden de slagen van Van Eysden helaas minder zuiver. Ook zijn service werd minder sterk drie maal kreeg hij zelfs een dubbel fout tegen zich en daardoor kan Mac Donald zich herstellen. Ook in de vierde en laatste set kon de Nederlander de aanvallen van de Brit niet weerstaan De andjre Nederlandse vertegenwoor diger in het herenenkelspel, Willem Ma- ris, drong wel door tot de tweede ronde. Hij versloeg in drie sets de Engelsman Dillon. De cijfers waren: 6-1, 6-3, 6-2 Het heeft Maris weinig moeite gekost de linkshandige Brit uir te schakelen. Dg harde services en de spreiding die de Nederlander in zijn slagen legde, maak ten dat de Brit zich veela. moest beper ken tot verdedigenPas in de tweede set zag Dillon enkele malen kans Maris op de proef te stellen met goede en ge plaatste returns. Op zijn eigen service verloor Dillon echter te veel punten en verder dan 6-3 bracht hij het dan ook niet. In de derde set kwam de Neder lander vrij gemakkelijk aan een 5-1 vporsprong. Toen won de Engelsman zijn service-game. Dat had echter maar heel weinig betekenis, want mt enkele voortreffelijke smashes besliste Maris in de volgende game de wedstrijd. De 19-jarige Martin Mulligan. Hi; kreeg Nielsen tegen zich. De Deen won in vier sets (6-4, 1-6, 6-3, 7-5). Maar t as- ondanks was de man uit Sidney de gro te favoriet van het publiek. De Austra lische jeugd-kampioen verraste dooi zijn voortreffelijke techniek. Zijn gebrek aan ervaring maakte hem echter kans loos. Een andere jeugdspeler, Rodney Man- delstam, die met zijn 17 jaren de jongste speler van het tournooi is, bracht het wél tot de tweede ronde. Hij debuteerde met een overwinning in drie sets op dc Italiaan Antonio Magghi. Bij de 64 spelers voor wie het heren enkelspel van dit gigantische tournooi slechts één dag duurde waren weer be kende namen. Zelfs voor een oud-Wim- bledon kampioen werden de poorten van het „Tennis-Mekka" voor wat betreft het enkelspel althans al na één dag gesloten. Dat was de Amerikaanse-Parij- zenaar Budge Patty, die in 1957 met Mulloy zegenvierde in de finale van het dubbelspel. Nadat op deze eerste dag de aandacht volledig op de heren was geconcentreerd komen vandaag de dames in het middel punt van de belangstelling te staan. Som migen om haar „verzorgde" kleding, an deren werkelijk om hun kunde. ZWEMMEN De Amerikaan Mike Troy heeft zon dagavond tijdens zwemwedstrijden in Louisville de wereldrecords op de 200 meter en 220 yards vlinderslag op zijn naam gebracht. Het bad, dat een beweeg bare achterwand heeft, was vergroot tot 55 yards. Troy legde de vier banen af in 2 min. 18.6 sec. en bleef daarmee 0.4 seconde beneden de limiettü op de 200 meter en 1.4 seconde beneden de limiet- tijd op de 220 yards. De Amerikaan was hiermee zelfs sneller dan het wereldre cord van Bill Yorzyk (2.18.7), dat op 1 januari 1957 werd „bevroren" omdat het op een 25 meterbaan was gemaakt. Op dezelfde avond maakte, toen het bad tot 25 yards was verkleind, Carin Cone op de rugslag een tijd van 1 min 11 sec. Bij de heren kwam Frank McKin- ney op de 220 yards rugslag tot 2 min 21 sec. ZEILEN DE „KIELER WOCHL" Wedstrijden afgelast wegens harde i 'ind Een bijzonder harde noordwestelijke wind is er oorzaak van geworden, dat de deelnemers aan de „Kieler Woche'" gisteren niet in actie zijn geweest. Hoe wel het zonnig weer was moesten de organisatoren tot twee maal de starl uitstellen, aangezien er windsnelheden van rond de 60 km per uur werden gere gistreerd. Toen ook daarna de storm niet luwde besloten de officials de wedstrij den af te gelasten en uit te stellen tot vandaag. In de Drakenklasse is een kleine wijzi ging gekomen in de uitslag van zondag Van Duyl hd geprotesteerd tegen de Duit^r Fischer, die werd uitgesloten Warners kwam daardoor op de derde plaats en Van Duyl op de vijfde. POSTDUIVEN Wedvlucht vanuit Noyon op 13 juni waarvoor in concours 364 vogels. Uitslag 1. A. Hus; 2-18 J. Roest; 3-7-20 L. J. Drost; 4-22 J. G. R. Langhout- 5-12-14 C Drost; 6-17 H. v. d. Vecht; 8-19 Chr Se- lier 9-21 L. v. Duyn; 10 M. de Vreu. 11 C. v. d. Veek 13 K. Schaap; 15 E. v. d. Hooff; 16 S Schoeman; 23-25 J Smits; 24 C. v. d. Zwart. WIELRENNEN WIELERWEDSTRIJDEN OLYMPISCH STADION De beslissende rit om het kampioen schap van Nederland sprint amateurs, welke door dc val van de Graaf 18 juni j.l. niet kon doorgaan, zal worden gereden als onderdeel van het wieier- programma, dat a.s. donderdagavond op de stadionbaan wordt gehouden. Dan krijgt ook Jan Derksen zijn officiële huldiging, welke hem bij zijn 25-jarig jubileum als wielrenner, dat hij in april j.l. vierde, door de stadion-directie werd toegezegd. Als eerste hoofdnummer staat verder op het programma een internationale wedstrijd achter grote motoren in twee ritten, n.l. 30 en 50 km. De wereldkam pioen Bücher en Marsell, die reeds tweemaal Europees kampioen werd, nemen het op tegen onze nieuwe kam pioen Koch, de kampioen van vorig jaar Wout Wagtmans, Wierstra en Vrees wijk. Het tweede hoofdnummer is een om nium, bestaande uit een afvalrace, sprint, klassement en 10 km. indivi dueel. Hieraan wordt deelgenomen door Jan Derksen, Gerrit Schulte, Peter Post, Captein, Mahn, Hij zeiendoorn, Schotman en de nieuwe prof Moolen- ijzer. Grootmeester Arie van Vliet brengt zijn leerlingen aan de start in wedstrijden voor amateurs en de nieu welingen krijgen ook hun kans. Met deze laatste wedstrijden zal de avond om half acht worden geopend. Gilbert Bauvin, die deel uitmaakte van de Parijs-Noord-Oost ploeg voor de Ron de van Frankrijk, heeft zich terugge trokken. Zijn plaats wordt ingenomen door Jean Hoffmann. Daarentegen zal de Ier Seamus Elliott, die aanvankelijk verklaard had niet te zullen deelnemen, donderdag wel uit Mulhouse vertrekken. Elliott, oorspron kelijk gekozen voor de internationale ploeg, was na zijn weigering vervangen door de Engelsman Tom Simpson. Deze laatste liet echter weten, dat ook hij niet wenste te starten, waarna Elliott op zijn eerder genomen besluit terugkwam In de Italiaanse tourt'oeg is eveneens een wijziging gekomen. Op he' laatste ogenblik werd Gastone Nencini door ploegleider Binda aangewezen als ver vanger voor Pambianco. Nencini weiger de echter, waarna Binda een beroep deed op Ernesto Bono, die nu de plaats van Pambianco zal innemen. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT B kl. 34 km: 1. P. Kooyman 52 min. 20 sec.; 2. W. de Jong 55 min. 58 sec; 3 H. de Laan 57 min 04 sec. C kl. 17 km: 1. A. Kloosterman 26 min 02 sec; 2. A. Heemvoorden 26 min 12 sec; 3.Fr. v. d. Broek 26 min 30 sec. D kl. 17 17 km: 1. Fr. Leemans 27 min 36 sec; 2. Fr. Brittijn 27 min 45 sec; 3 Schraverius 28 min. Uitslag pelotonrit: A en B kl. 51 km: 1. J. Riethoven 1 uur 18 min 45 sec; 2. A. v. d. Kaay. C kl. 51 km: 1. Fr. v. d. Broek 1 uur 18 min 45 sec; 2. A. Kloosterman D kl. 34 km.- 1. Fr. Leemans 58 min 5 sec; 2. Fr. Brittijn. Uitslag 2e rit zomercamp A en B kl. 70 km: 1. C. v. Amsterdam 1 uur 59 min 53 sec* 2. P. Kooyman. C kl. 60 km: 1. A. Steenvoorden 1 uur 35 min; 2. A. Kloosterman. D kl. 34 km: 1. Fr. Leemans 57 min; 2. H. Boele. Zondag j.l. werd Fr. v d. Broek 6e te Ntatdorp in een afvalrace van 35 ren ners. Fr. Brittijn werd 5e op de baan te Nootdorp. H. van Gent werd 17e in de ronde van Zuid-Holland. LAWNTENNIS PROMOTIES BIJ DE MUNNIK Het herenteam van de Leiderdorpse Tennisclub is automatisch gepromoveerd naar de topklasse van de districtscompe titie KNLTB. By het 3e team, kampioen van de 2e klasse, is dit niet zo eenvou dig gegaan. Hiervoor moest strijd gele verd worden tegen L.T.V. Tonster. De beide enkelspelen gingen voor De Mun- nik verloren, zodat de wedstrijd reeds be slist leek. Het dames- en herendubbel brachten de balans echter weer in even wicht, 2-2. Het gemengd dubbel werd in een spannende partij tenslotte een over winning voor de Leiderdorpers, waar mede de 2e promotie een feit was. Zaterdag heeft het le team van de Munnik, kampioen van het district Den Haag, een wedstrijd gespeeld tegen de kampioenen van het district Amsterdam „Ready 1928". Inzet was de ,risselbeker van de KNLTB voor de districten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze wedstrijd had een uitermate span nend verloop, hetgeen wel blijkfcuit hel feit, dat niet minder dan 4 van de 5 partijen eerst na 3 sets werden beslist. Tot in de laatste sets is om de begeerde trofee gestreden. F. Engelenburg opende de sco re voor De Munnik, 2-6, 6-2, 7-5. Mevr D. Boot-Lamers,kampioene van de club stak niet in haar beste vorm en moest haar partij in 3 sets gewonnen geven 3-6, 6-2, 3-6. Ook het damesdubbel ging met 4-6, 8-6 en 5-7 verloren. Vader en zoon Engelenburg wonnen echter het dubbel met overtuigende cijfers 6-1, 6-2 en zorgden hiermede weer voor 'n gelijke stand. 2-2. Het gemengd dubbel moesl ook hier de beslissing brengen. Mej. Bou- huyz met als partner de geroutineerde speler L. Engelenburg, was bijzonder op dreef en speelde haar wedstrijd van het seizoen. De eerste set was voor De Mun nik met 6-3, de tweede voor de Amster dammers met 6-4. De spanning bereikte een climax in de 3e set, waarbij de ze nuwen en de vermoeidheid een flink par tijtje mee ging spelen. De Amsterdarp- mers bleken over iets meer uithoudings vermogen te beschikken, zodat deze laat ste set tenslotte met 6-4 door Ready 1928 werd gewonnen, die hiermede in het bezit van de wisselbeker kwam. SKI KANDAHAR SKI-CLUB ONDERSCHEIDDE FRANS DONY De Kandahar skiclub, de leidende or ganisatie op ski-gebied in Oostenrijk heeft mr Fr. L. M. Dony, voorzitter van de Nederlandse skivereniging, teno ad tot invitatie-lid voor het leven. Dit is een zeer hoge onderscheiding, die de heer Dony werd verleend voor zijn verdien sten voor de ski-sport in het algemeen Het enige andere Nederlandse invitatie' lid is Prins BernharC. Sir Arnold Lunn, de „uitvinder" van d( slalom, heeft de heer Dony voor deze onderscheiding bij de Kandahar skiclub voorgedragen. BRIDGE HET VIERLANDENTOURNOOI. In het vierlandentournooi bridge, dat in Scheveningen wordt gehouden, was het Nederlandse team zaterdag avond goed in vorm. Tegen het ster ke België werd een overwinning met 40—6 matchpunten behaald (rust stand 211), hetgeen Nederland 6 competitie-punten opleverde. Duitsland versloeg Engeland even eens met 60, zodat de stand na twee ronden luidt: 1. Nederland 10 pnt., 2. Duitsland 8 pnt., 3. België 6 pnt., 4. Engeland 0 pnt. De eerste ronde van het interna tionale paren bridgetournooi te Sche veningen, waaraan 150 paren deelne men, heeft een Nederlands succes op geleverd. SlavenburgPolak wonnen. Twee de werden de heer Geel en mevrouw van Lieberg. Op de derde plaats klas seerde zich het eerste buitenlandse paar, Finckelstein en Escobet (Belg.). De Leeuw en Nieman werden vierde. Het parentournooi, dat tijdens het vierlandentournooi te Scheveningen op zaterdagavond en zondag werd gespeeld, is gewonnen door het Ne derlandse paar NiemanDe «Leeuw (Den Haag) met 2499 pnt. De uitslag was verder: 2. Polak—Slavenburg (Rotterdam) 2496 pnt., 3. Kokkos Oudshoorn (AmsterdanVOegstgeest) 2448 pnt., 4. Finckelsteindu Cha teau (België) 2422 pnt., 5. Bouteljé Daniëls (Belg.) 2400 pnt., 6. Lucas- sen—Raymond le Clercq (Belg.) 2385 pnt., 7. mej. Marcus—mej. Gordon (Eng.) 2351 pnt. Aan de wedstrijd namen 144 paren deel. Hoewel het Nederlandse bridge- team zijn laatste wedstrijd tegen En geland heeft verloren is Nederland toch winnaar geworden van het vier landentournooi. Nederland verloor van de Engelsen met 38 tegen 21 matchpunten, zodat 5 competitiepun- ten dat waren de eerste punten, die de Britten in dit tournooi ver overden naar de Engelse gingen en slechts één naar Nederland. Aan gezien Duitsland echter in de slot wedstrijd van België verloor en maar 2 van de 6 competitiepunten ver gaarde ging de eindoverwinning juist nog naar Nederland. De eindstand luidt: 1. Nederland 11 punten. 2. België 10 punten. 3. Duitsland 10 punten. 4. Eng:eland 5 punten. PAARDESPORT De samenstelling van het veld De Grote Prijs der Lage Landen, de zesde koers die meetelt voor het Euro pees kampioenschap draven en die a.s. zondag op de renbaan Duindigt te Was senaar gehouden wordt, heeft in de in ternationale drafwereld een goede naam. Dat blijkt wel uit de namen van de paarden, die deze week uit heel Europa naar ons land komen. Van de ingeschreven cracks viel er vrijwel geen enkele af, zodat na de rouwgeldverklaringen een veld van 15 deelnemers overbleef. De sinds vorig jaar in Nederlands bezit zijnde Franse klassehengst Hairos II krijgt nu voor de eerste maal gelegenheid op een Hollandse baan te tonen wat hij tegen de twee grote favorieten Jamin en Icare IV, die hem twintig meter moeten ge ven, waard is. De km. records van deze drie concurrenten: 1. min 15.9 sec., 1 min. 15.9 sec., 1 min. 15,6 en 1 min. 15,8 sec. verschillen maar weinig. Icare arriveert dinsdagnacht op Duin digt en Jamin vrijdag. De Zweedse crack Gibs Bulwark, die samen met Hairos uit het derde band vertrekt, komt donderdag naar Nederland. Dit zijn de deelnemers die na rouwgeld- verklaringen overbleven en die zondag zullen starten: le band 2600 meten Jambart (België) Ulmar (Duitsland), Forges (Nederland), Quick Hollandia (Nederland), Taran tella (Nederland en Typhoon (Neder land). 2e band 2620 meter: Jannot III (Bel gië). Ivarcourt (Duitsland). Isidore F (Frankrijk), Peterhof (Nederland), Quicksilver S (Nederland). 3e band 2640 meter: Gibs Bulwark (Zweden) en Hairos II (Nederland). 4e band 2660 meter: Jamin (Frank rijk) en Icare IV (Italië). In het najaar zal wederom een kan- didatentournooi worden gehouden, waarvan de winnaar het recht verkrijgt om met Botwinnik de strijd om de hoogste schaaktitel aan te binden. Be halve de Russische deelnemers zullen ook enkele niet-Russen aan dit tournooi deelnemen en de hoop van de Westerse wereld is gevestigd op de Amerikaanse vertegenwoordiger, het zeer jeugdige schaakphenomeen Bobby Fischer. Hij en Reshewsky acht men de enigen, die met kans op succes de Slavische hege monie kunnen aantasten. Zij zijn 't al leen, die in Amerika op de voorgrond treden en men hoort niets meer over die derde „grote" uit de nieuwe we reld Reubeu Fine! En toch was deze eens de sterkste en men zag in hem de man, die alleen kans had om wereld kampioen te worden. En de toenmalige wereldkampioen Aljechin was dit met de wereldopinie eens! Fine, geboren in 1914 te New York, vestigde zich in 1936 te Amsterdam en zijn verblijf hier, als mede de vele grote successen door hem behaald, hebben veel tot de bevorde ring van het Nederlandse schaakleven bijgedragen. In 1938 vertrok hij weer naar de V.S. en hoewel hij daarna nog wel van zich deed spreken als schaak meester, werden de berichten over hem steeds schaarser en onder de jon geren van thans is zijn naam of onbe kend of slechts nog historie. Het valt niet moeilijk voorbeelden te geven van de kracht van zijn spel. Bekend was zijn slagvaardigheid en groot combina tietalent. Evenals bij Aljechin was Fine ook de psycholoog in 't spel. Een mooi staaltje hiervan vinden we in onder staand slot van een partij tegen A. W. Dake in de wedstrijd in Detroit 1933. Zwart had alles op alles gezet om de witte a-pion te veroveren en op het moment dat hem dit gelukte, liep hij in de opgestelde val. Zwart had al zijn aandacht op het door hem gestelde doel op de damevleugel en overzag de storm die losbarste rond zijn koning. m i e B ABCDEFGH Wit (Fine) speelde 1. Dal—cl! (De psychologisch zo gevaarlijke zet. Pion a5 is niet te houden. De witte dame moet wijken. De zet Del is dus heel be grijpelijk!! Maar. deze zet bergt onheil in zich, terwijl hij zo onschuldig, als gedwongen, lijkt!) 1Ta6xa5?; 2. Pe4xf6!, Kg7xg6; 3. Pc3—e4r, Kf6— g7 (Ke6?, Dxc4) 4. Td2—c2, Dc4—a4 (Wel gedwongen, om Dxg5 en Dxd8 met Dxc2 te kunnen beantwoorden). 5 Dclxgöt. LH—g6: 6. Tel—c7t. Kg7—g8 <of 6Td7; 7. b3!. Db5; 8. Pc3!) 7. Dg5xg6f en zwart kon opgeven. Op 7 hxg6 volgt 8 Pfö en 9. Th7 mat. Ter oplossing :.,v P" f C PWT ABCDEFG H Wit geeft mat in vier zetten. •jeui fiS<3 'SMH 88a 's 'i»a z :smxh i 'jcui gja IQMX 28a '8 It-MM '18a 'Z IgMXMI •Md J° £Ja t- :sp jo cp *£3x 'lE8d ifrOM \.,9;a O :sjxi •{Od JO 53a £P JO SP 'S3X ts8d e U2ia 2 :EJN 'QM—e8j 'i :(I3IXBJJ, "X UUA uxaajqojd) 3uisso[do 9) „Dèt heb ik nodig. Jou heb ik no dig. Ik geloof, dat je me gezonden werd om mijn vertrouwen in mezelf te herstellen. Ik stond op het punt het op te geven.... Doxie, je moet bij me blijven! Je moet blijven en me helpen Linda op de planken te bren gen". „O, Lola, als ik dat maar kon". Lola keek op de klok en sprong op. „Hemel, kijk 'ns hoe laat het is, en we zijn nog niet eens gekleed en ik heb nog niets besteld. Vlug, schat". Lola trok een zwarte avondjapon aan („Herfstvuur" derde acte). Ze inspecteerde grondig Doxie's garde robe en drong er toen op aan haar iets „geschikters" te lenen. Ze wist van hoeveel belang het was goed ge kleed te zijn, en in Doxie's koffer was geen enkele japon, de erfgename tran ot>» Thome waardig. Lola leende haar een appelgroen crêpe-kleed, en kleur die prachtig bij Doxie's grijze ogen en bruine haar en warme, gebruinde gelaatskleur paste. Toen ze gekleed was, zag Doxie er nog provinciaal uit, maar dan op de juiste manier provinciaal. Gerry kwam om half zeven. Hij was nauwelijks drie uur weg ge weest, maar de woning leek in die tijd totaal veranderd. Toen hij de laatste trap opklom, zag hy, dat de deur van Lola's woning openstond en hoorde hij het geroezemoes van stem men. Toen Lola hem in het oog kreeg, kwam ze naar buiten. Hij kreeg een prop in zijn keel, tóen hij haar zag. Het was lang geleden, dat ze gast vrouw had kunnen spelen. Het was een rol, waar ze van hield en waarin ze zich op haar best toonde: vol gra tie, hartelijk en met een bijzonder, vertrouwelijk woord voor een ieder. „Gerry schat, ik ben zo blij, dat je gekomen bent", ze drukte zijn hand even. „Wil je nog een paar cocktails mixen? Die ik gemaakt heb waren vreselijk". „Ik dacht al, dat ik op het ver keerde adres was", zei hij. „Hoe lap je hem dat? Met spiegels?" „Is het niet prachtig?", vroeg ze lachend. „En kijk eens naar Doxie. Wordt je niet gelukkig alleen door haar geluk te zien?" Hij keek om de hoek van de deur van de woonkamer en zag Doxie. Er stond een half dozijn mensen om haar heen en ze wendde haar leven dige, kleine gezicht van rechts naar links, terwijl ze poogde naar allen tegelijk te luisteren en daarin blijk baar vrij goed slaagde, Gerry floot zachtjes. „Is dat onze kleine Doxie? Ik zou haar niet herkend hebben". „Ziet ze er niet schattig uit? En gelukkig, lieveling?" „Inderdaad". „En dat is ze ook", zei Lola. „Ik ben zo blij. Ze was uitgehongerd, weet je, uitgehongerd naar zulke ge noegens. Ik ben zo blij, dat ik haar dat nu geven kan. Ik wil dat ze nu alles vergeet en alleen gelukkig is". Hij knipperde met de oogleden. Er was hier iets gaande, dat hij niet be greep. „Ik moet een hoofdstuk over geslagen hebben", dacht hij en volgde Lola toen in de kleine keuken. „Je ziet er zelf gelukkig uit, schat", hij keek vlug om zich heen en trok haar toen in zijn armen, maar ze duwde hem van zich weg. „Ik ben gelukkig. Charlie Ran- some komt, Gerry". Hij kon zijn oren bijna niet ge loven. „Ransome! Zei je, dat hij komt?" „Natuurlijk. En schat, als hij het over „Linda" heeft, wil je dan niets zeggen? Dat het je niet bevalt, be doel ik?" „Zal hij het er over hebben? Ik dacht dat het stuk al van de baan was". Hij had gehoopt, dat het van de baan was. Was het dat dan niet? „Nee, ze hebben de gedachte nooit helemaal laten vallen, weet je. Maar je zult hem toch niet zeggen, dat het je niet bevalt, wel?" „Nee, natuurlijk zal ik dat niet doen. Wat zal ik maken, Martini cocktails?" „Alsjeblieft, schat. En," Gerry, je zegt toch ook tegen niemand iets over Doxie's erfenis, hè?" „Mjjn hemel, nee. En ik vind, dat hoe minder jij er van zegt des te be ter het is. Er zijn te veel mensen, die het kind maar al te graag het geld zouden willen aftroggelen". „Ik geloof niet, dat we ons daar zorgen over hoeven te maken. Ik zei i het alleen maar, omdatwel, het klinkt zo ongeloofwaardig en melo dramatisch, niet? Ik ben bang, dat het haar een beetje belachelijk zou doen lijken en dat zou ik niet kunnen uitstaan. Ik wil niet, dat men haar voor een parvenu houdt". Hij keek haar met grote ogen na, terwijl ze het keukentje uitliep. Er lag beslist iets in de lucht. Het was, alsof hij door rooklucht gewekt werd maar niet in staat was de oorzaak te ontdekken. Maar rook was er. Toen hij even later de woonkamer binnentrad, werd hij hartelijk ver welkomd. „Hallo, Gerry". „Hé, jochie!" „Hoe gaat het met de grote Amerikaanse roman?" Lola had natuurlijk aan iedereen verteld, dat hij een roman aan het schrijven was, en ze waren beleefd genoeg zich dat steeds te herinneren. Hy vertelde hun, dat het werk goed opschoot en vulde toen hun lege gla zen. Hij vroeg aan Ida Holway: „Wel, hoe gaat het met dat wonder van een baby van je?" „O, jongen, wist je niet, dat ze een tand heeft?" Toen hij haar echtgenoot naar zijn radiowerk vroeg, zei Julian plechtig, dat de radio hem ruïneerde. „Het vermoordt me, Gerry. Hoe kan een toneelspeler xijn kunst deor zo'n ellendige microfoon ten beste geven?" Dat kon Gerry hem ook niet zeg gen. De arme Julian was nooit in staat geweest zijn kunst voor het voetlicht ten beste te geven. Gerry bedwong een opwelling om hardop te lachen, maar hij besefte, dat Doxie luisterde en dat Julian voor het ge hoor van Doxie gesproken had. Wel, acteurs spraken altijd voor het ge hoor van de een of ander. Iemand trad op Doxie toe en vroeg haar, of ze „Meneer Mars" gezien had. „O, dat mag je niet missen, kind. Het is bijna onmogelijk plaatsen te krijgen, maar ik ken toevallig iemand van de pers. Gerry liep met zijn cocktailshaker verder, dwars door de golven geluid en rook heen. Een vrouw met een koortsachtige blik in de ogen en met onmogelijk geel haar zei klagend: „Ik zei hun, dat ik het onmogelijk kon doen. Drie uren op het toneel in zo'n rol En iemand anders zei: „Zeker, ze lieten haar proefspelen voor de film. Maar wat zou dat? Ze probeerden het met iedereen. Het betekent niets". En iemand anders: „Ik zei, dat ik al tien jaar goede rollen speel en dat ik van plan was verder goede rollen te spelen".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7