BOS EN HEIDE BRANDEN VOORT Piet van der Lans door wielerminnend Sassenheim gehuldigd Toelatingsexamens gemeentelijke H.B.S. voor meisjes te Leiden De luchtreis, die de pluisjes maakten DINSDAG 23 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vlieger-waarnemer bij alarm boven de Veluwe N.S. waarschuwen De aanhoudende droogte deed maan dag in de staatsbossen van Drente verscheidene bos- en heidebranden ontstaan, die in korte tijd gezamen lijk een grote oppervlakte besloegen. De brandweren van Emmen, Sleen, Schoonoord, Westerbork, Exloërmond, Rolde en Exlo rukten met groot ma terieel uit om samen zeer snel te kun nen ingrijpen. Een groep militairen uit de legerplaats Assen werd even eens gealarmeerd. De branden in deze bossen bij Odoorn waren verdeeld en lagen ta melijk ver van elkaar verwijderd. De vlammen laaiden drie tot vier meter hoog op uit het droge bos, zodat de brandweerlieden en de militairen voor grote moeilijkheden kwamen te staan. Wegens het watergebrek werd het water in tal van tankauto's met spoed aangevoerd. Verder werd de brand met schoppen bestreden. Ongeveer vier tot vijf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het staatsbos nabij Schoon oord werd de brand door zeer snel ingrijpen beperkt tot ongeveer één hectare. Van uit de lucht. Toen gistermiddag omstreeks vijf uur, een brand gemeld werd bij de zandverstuivingen aan de Stroeseweg te Kootwijk, heeft de Veluwse bos- brandweer voor het eerst vliegtuig- assistentie gevraagd van de vlieg basis Deelen. Daar is namelijk een „Piper Cub" gestationeerd, die voor het waarnemen en rapporteren van branden permanent voor de Veluwse bosbrandweer beschikbaar is en ra dioverbinding heeft met de hoofd brandweerpost te Apeldoorn. Assis tentie wordt vooral dan gevraagd, indien op de begane grond omvang en uitbreiding van de brand in eerste instantie moeilijk waarneembaar zijn. In Kootwijk is ongeveer een hectare hei en dennen verloren gegaan. De brand werd daar geblust door korpsen uit de omgeving. Nog steeds branden de heide en het veen in het Wierdense veld en ook rondom Vriezenveen, waar tijdens het weekeinde enkele veen- en heidebranden ontstonden, smeult de ondergrondse veenlaag nog door. Hoe groot het aantal bran den in het Wierdenseveld al geweest is, blijkt uit het feit, dat de brand weermannen uit Wierden in één week tijd veertig uur dienst hebben ge daan. De Nederlandse Heide-maatschap- pij werkt nog steeds met bulldozers om brandsleuven te graven. Mede ge zien het rustige weer is er momen teel geen gevaar voor uitbreiding. Ten noorden Van Vriezenveen woe den nog twee veenbranden. Uit Duitsland. Duitse en Nederlandse brandweren zijn ook in touw geweest om een gro te veenbrand te stuiten, die enkele dagen geleden in Duitsland is ont staan en die thans bij Kloosterhaar op Nederlands gebied is overgesla gen. Men heeft weten te voorkomen, dat de brand, die al vele hectaren veengrond heeft verteerd, oversloeg naar de bosrijke omgeving van het landgoed „Oldhorst" aan de weg KloosterhaarLangeveen. Nieuwe veenbranden. In de nacht van maandag op dins- Oosterwolde in Friesland een veen brand ontstaan. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien omdat er geen bluswater aanwezig was. De brandweer van Oosterwolde zag ech ter kans het vuur te lokaliseren. Om drie uur kon met nablussen worden begonnen. Er zijn ongeveer 20.000 turven verloren gegaan. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt doordat arbeiders een branden de sigaret in het veen hebben achter gelaten. GEEN PEUKJES UIT DE TREIN. De Nederlandse Spoorwegen vesti gen er de aandacht op, dat door de droogte in de afgelopen week reeds verschillende bermbranden zijn ont staan langs de spoorbaan. Het rei zende publiek wordt verzocht gedu rende de reis brandende sigaren- en sigaretteneindjes niet uit de trein- dag is in het Fochteloo-veen onder raampjes te werpen. De Belgische marine liei een schip in Lisse bouwen Sleep-, duw-, blus- en bergingsvaartuig Torenhoog schoten maandagmorgen dikke waterstralen uit de koperen straalpijpen van een gedrongen, grijs-geschilderd bootje. Het schip lag toen bij Heemstede in de Ring vaart, voor de kop van het Zuider- Buitenspaarne. Even tevoren was het met een kalm gangetje komen aan varen, dat manusje-van-alles-van- een-schip, gebouwd in opdracht van de Belgische Marine op J. Aker- boom's Scheeps- en Jachtwerf nv. te Lisse. Een sleepboot, tegelijk duwboot en drijvende brandspuit, tevens geschikt als bergingsboot. Volgende week gaat het schip, dat de naam „De Bij" zal voeren, naar zijn thuishaven Oostende. „De Bij" maakt met zijn gedrongen vorm en de hoog opgebouwde blus- toren een forse indruk al is de lengte op de waterlijn dan ook niet meer dan 16 meter. Dit sleep-duw-blus- en bergings vaartuig is op de eerste plaats be stemd voor het verhalen en aan de kade brengen van schepen der Bel gische zeemacht, Deze marine heeft al twee van zulke werkpaarden maar zo verklaarden Belgische marine mannen geen zó mooi als dit en het zal vechten worden tussen de on derdelen van Zijner Belgische Majes- teits Marine om het schip het zijne te mogen noemen. Als sleper heeft „De Bij" een mini- mum-snelheid van 17,4 km. in vrije vaart met onbelast schip en een trek kracht van 4500 kgr. De boot heeft een grote vormstabiliteit, ondanks de hoge opbouw en z.g.n. Voith-Schnei- der propellers garanderen een bui tengewoon grote manouvreerbaar- heid. Wij zagen het schip bijna om z'n as draaien. De lengte is „over alles" 17,65 me ter, de breedte 5 meter 20 en de diep gang 1,35 meter. De voorsteven is ge bouwd naar het voorbeeld van de Mayer scheepsvorm, geschikt voor duwen. Het achterschip heeft een kruiserhek. De romp is door schotten in vijf waterdichte ruimten verdeeld, eer achterpiek, de motorkamer, het voor onder, het voortstuwingscomparte- ment en de voorpiek. De brandstof tanks hebben een gezamenlijke in houd van 6500 liter. De metalen bo venbouw bevat een verblijf voor drie vaste bemanningsleden (De totale be manning zal zes bedragen), de stuur hut en de seinlichten. Op een drie- pootsmast bevindt zich een platform met een waterkanon. Een tweede waterkanon is op het dak van het stuurhuis geplaatst. De kracht. De boot is uitgerust met twee M.W.M.-dieselmotoren van 200 paar- dekrachten elk bij 1200 omwentelin gen per minuut, die voor de voort stuwing zorgen en tevens de blus- en bergingspompen aandrijven. De bluspompen vragen van iedere motor 160 P.K., de resterende paardekrach- ten worden dan verbruikt op de Voith-Schneider propeller om het schip in zijn positie te houden tijdens brandblusoperaties, daar het anders van zijn plaats zou worden gedrukt. De hoofdmotoren drijven ieder een V.S.-voortstuwer aan. De bediening van motoren en stuwers geschiedt vanaf de brug. Het bemanningsvooronder bevat o.m. een keuken met butagascom- foor en -koelkast. Voorts een toilet ruimte met wastafel en de slaap hut. In het dagverblijf staan een tafel en twee stoelen, benevens een ruime hoekbank en kasten voor kle ding, serviesgoed, enz. Met een warme-Luchtinstallatie, die in de motorkamer is ondergebracht, kan voor een naar believen te regelen verwarming door het gehele schip worden gezorgd. De brandblusinstallatie. De brandblusapparaten zijn ge bouwd door Gebr. Kronenburg nv., De oud-wereldkampioen Arie van Vliet feliciteert zijn pupil. te Hedel. De installatie heeft een bluscapaciteit van 8000 liter en een bergingsvermogen van 20.000 liter per minuut. Schuimblus is mogelijk van 56 M3 schuim, eveneens per mi nuut. De twee water-schuimkanonnen hebben een werp wijdte van plm. 50 meter; deze kanonnen kunnen onaf hankelijk water en schuim geven. Bovendien is er aansluitingsmoge lijkheid van 7 brandslangen die, al naar gelang de noodzaak, kunnen worden voorzien van straalpijpen en nevelblussers. De bergingsmogelijkheid kan ge- geschieden op vrij grote afstand en diepte daar n.l. is voorzien in 6 slan gen van 10 meter lengte. De aanzui ging geschiedt door middel van twee speciale vacuumpompen. Zo zal eerlang met de Belgische zeestrijdkrachten een schip mee varen dat getuigt van het vakman schap der Lisser scheepbouwers. Trots staat het firmamerk tegen de bovenbouw: „Built by J. Akerboom's Scheeps Jachtwerf, Lisse-Holland" Een super de luxe botter. Toen wij eens rondkeken op de werf aan de kop van de Grevelingen zagen wij daar nog verschillende andere schepen in diverse stadia van de bouw op de blokken liggen. Schepen bestemd voor Duitsland, Engeland, Noord- en Zuid-Amerika. Het meest imponeerde ons het sta len casco van een jacht in het Hol landse bottermodel, besteld door de een of andere steenrijke Engelsman die er de Middellandse zee mee wil gaan bevaren. 21 meter lang, zeilop- pervlak duizend vierkante voeten, motorvermogen 200 paardekrachten, diepgang plm. 1,40 meter. De roef zal worden versierd op de wijze der oud-Hollandse Staten jachten met snijwerk, krullen en tierelantijnen. Ook dat snijwerk wordt op de werf in Lisse gemaakt. Het moet het neus je van de zalm worden en alleen al de lijn van het schip, zoals het daar kaal^in de hal lag, was reeds een lust voor het oog. Dit schip hoopt men be gin augustus in de vaart te brengen. Nederlands kampioen achtervolging Gisteravond vond in „Het Bruine Paard" een grote huldiging plaats van de 18-jarige Sassenheimer Piet v. d. Lans. De grote zaal was geheel gevuld met belangstellenden uit de sportwereld. De voorzitter van de „Wielerver. Sassenheim en Omstreken" de heer De Brie verwelkomde de aanwezigen. Het verheugde hem dat de wieler sport steeds meer in de belangstel ling komt. Tpeciaal verwelkomde spreker de heer A. van Breda, die namens het gemeentebestuur aan wezig was. Hij richtte zich eerst tot de be kende oud-wereldkampioen Arie van Vliet aan wie Piet zoveel verschul digd is voor zijn wijze lessen. Het is, aldus spr. reeds de tweede keer dat we hier bijeen zijn om Piet v. d. Lans als Nederlands kampioen te huldigen. Vorig jaar was hij kam pioen op de 50 km. Velen beschouw den dit als een toeval, doch het kam pioenschap achtervolging dat hij nu behaald heeft, toonde, dat Piet wel degelijk over goede kwaliteiten be schikt. Namens de vereniging bood spr. hem een prachtige, leren reis koffer en bloemen aan. De heer A. van Breda huldigde Piet namens de gemeente. We zijn trots een zo jonge knaap te bezitten die niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland de Sassenheim- se kleuren verdedigt. Tracht te hou den wat je bezit, want dit is moei lijker dan het bereiken van een kam pioenschap. Sprekend als lid van de Gem. Sportcommissie zei de heer van Breda dat er eerst een 20-tal kam pioenen moesten zijn om een eigen wielerbaan te stichten. Hem succes wensend in Parijs, waar Piet a.s. zondag zal starten in eer. landen omnium, een koppel wedstrijd en een achtervolging, besloot de heer Van Breda zijn toespraak. De voorz. van de speeltuinver. „Beatrix", waarvan ook Piet lid is, de heer G. Langeveld, hoopte dat deze jonge kampioen een succesvolle wielrenner mag worden om veel voor zijn ouders te kunnen verdienen. Hij overhandigde hem een portefeuille. Pim Hulsbergen sloot zich hierbij aan en gaf namens de jongens van de straat, waar Piet woont, een reis- wekker. „Dan kan die er altijd op tijd bij zijn". Arie van Vliet, die zelf al zoveel lauweren heeft beoogst, roemde Piet om zijn karakter als goede katho lieke jongen, bij wie zijn kerkelijke plicht boven alles gaat. Hij wenste Piet veel succes, ook namens de leer lingen van de sprintschool, waarvan velen aanwezig waren. Egbert Van 't Oever, voorz. van „Ren- en Tourver. Bollenstreek", zag gaarne meer van zulke sportieve renners. De heer Zoet sprak namens de Leidse vereniging „Swift". Hij be schouwde Piet als vriend, vooral voor zijn sportieve samenwerking met andere renners. Hij hoopte Piet nog vele malen naar wedstrijden te brengen en overhandigde een fraai bloemstuk. De heer G. van Dam schonk een fraaie beker als aandenken. Namens de Sassenheimse supporters ver. „De achtervolger", sprak de heer H. van Veelen en schonk hem een be drag voor materiaalaankoop. Na vele handen geschud te heb ben, kon Piet eindelijk zelf allen danken. Hij was overrompeld door zo'n huldiging en vond het zwaarder, te moeten spreken dan te fietsen. Hij dankte de heer Van Breda voor de woorden namens gemeente. Hij be trok in de huldiging zijn leermeester Arie van Vliet en dankte „alle aan wezigen voor hun aanwezigheid". Hierna bleef men nog geruime tijd onder gezellige muziek van de „Black Stars" bijeen. Geslaagd voor het toelatingsexamen Tineke van Egmond, Gerry Felix, voor de 1ste klas van de Gemeente- Petra Foeken, Albertien Fontein, Ron- lijke H.B.S. voor meisjes met 6-jarige nie Hartcveld, Jacobine Hazenoot, cursus en afd. M.M.S. te Leiden Noord wijk a. Zee, Ineke van der Hei- Marijke Berg, Corrie Bey, Jokede, Joke van der Heide, Oegstgeest, Boot, Leiderdorp, Riet van Brakel,1 Katja Heynen, Bettie Hendriks, Marja Martha de Bree, Loesje Broers, Herfst, Annefietje den Hollander, Noordwijk aan Zee, Antoinette de Katwijk a. d. Rijn, Irene van der Bruyn, Mieke de Bruyn, Anneke Buys, Katwijk a. Zee, Heieen Cha- van, Tineke Deurlo, Toos van Ees, Ook in Leiden heeft het zaadpluis jes gesneeuwd evenals op vele plaat sen in het land. Thans gaat professor dr. H. J. Ve- nema ln Wageningen een onderzoek Voorschoten, Gladys Spijkerman, instellen naar de verspreiding val" Wassenaar, Margrieth van der Steen, Horst, Leiderdorp, Mieke van Hou ten, Marion van Iterson, Greetje Kaiser, Oegstgeest, Joke Kamphues, Joke Kloek, Loesje Engelen, Noortje de Koning, Anneke Koppenol, Anne- marie Krom, Oegstgeest, Liesbeth Kuiper, Willie Labruyère, Kathy Ma- latinsky, Noordwijk-binnen, Henny Meyer, Leiderdorp, Noortje Munting. Mieneke ten Napel, Joke Nicaise, Anne Marie Noest, Oegstgeest, Netty Olivier, Jolanda Pikart, Pe Rauws, Leiderdorp, Lenie Rodenburg, Lei derdorp, Rini van Rooyen, Erica van Lucie Brand, Boskoop, Ansje Breu- ring, Mieke Brusche, Veronica Cor- tenbach, Voorschoten, Anne-Marie van Dam, Noordwijk, Marijke den Dekker, Alphen aan den Rijn, Gerda Detmers, Zevenhoven, Eugenie Dirks, Margriet van Dongen, Marianne Doornweerd, Voorschoten, Greet van Egmond, Aarlanderveen, Ineke van Egmond, Aarlanderveen, Bergiet Ele- mans, Margót le Feber, Suusje Flap- Hedy Flohr, Leiderdorp, Anneke Fon- per, Roelofarendsveen, Margriet Fles, tijn, Zoeterwoude, Ans Gottenbos, Ruth Gouverneur, Sassenheim, Caro- lien de Graar, Ineke Groenendijk, Alphen aan den Rijn, Rineke Groe nendijk, Alphen aan den Rijn, Anne- lies Gubbens, Riekje de Heiden, Carla Herüer, Noordwijk, Beatrijs Hillebrandt Oegstgeest, Annelies Hoegen, Oegstgeest, Marianne Huys- kens, Voorschoten, Alma Jansen, Oegstgeest, Hanneke Janssen, Marian van Kan, Bep de Keyzer, Hazerswou- de, Nettie Kleiss, Leiderdorp, Emmy de Kier, Stompwijk, Hélène van der Kleij, Wassenaar, Margriet Kohlbeck, Mona Körnmann, Katwijk, Ineke Royen, Willy van Royen, Margriet Kras, Roelofarendsveen, Rietje Lim- Runhaar, Hanke Scheïke, Oegstgeest, Elly Smetz, Beppie Smorenburg, deze pluisjes, die afkomstig zijn v; de moeras-andijvie, welk onkruk welig groeit in de onlangs droogge vallen polder van oostelijk Flevo land. De moeras-andijvie voelt zich hier bijzonder goed, omdat zij geen concurrentie heeft van andere plan ten. De pluisjes maken bijzonder lange tochten, voartgedreven door een krachtige noord-oostelijke wind. Men behoeft zich over deze pluisjes-inva sie geen zorgen te maken. Pref. Ve- nema, verbonden aan het labora torium voor plantensystematiek in Wageningen is van mening dat vele andere planten de moeras-andijvie zullen verdrijven. Hij is echter wel zeer benieuwd naar de afstanden, die deze pluisjes af kunnen leggen. Zelfs in Rotterdam werden zij gesig naleerd, in Nijmegen, Den Bosch, Amsterdam etc. De professor wil graag weten hoe de verspreiding pre cies geweest is en wat de verste pun ten waren die deze pluisjes bereikten. Berichten hierover te verstrekken aan: prof. Venema, Generaal Foul- kesweg 57, Wageningen. Tineke van Suylekom, Oegctgeest, Carla Tierolf, Christien Uiterwijk, Katwijk aan Zee, Neleke van Varick. Willy van Veen, Jeanne van Heems kerk, Sini Verhey van Wijk, Noord wijk aan Zee, Emie Vermolen, Riek je Volker. Oegstgeest, Heieen de Vos, Leontine Vreeken, Sassenheim. Liesbeth van Wingerden, Mia van Wijland, Carla Zuiderduin, Marijke Hoogstraten, Ineke Kréfienveld, Was senaar. I Waar geen woonplaats vermeld werd, is bedoeld Leiden. Met 36 kandidaten wordt het exa men voortgezet. St. Agneslyceum toelatingsexamen Lijst van geslaagde candidaten voor het toelatingsexamen van het St. Ag neslyceum te Leiden. 121 Candidaten namen aan het examen deel. burg, Oegstgeest. Liesje Luijben, Oegstgeest, Majola Mabesoone, Tilly van der Meer, Rijnsburg, Heleentje Meijer, Voorschoten, Anke Meijs, Oegstgeest, Evelien Menken, Oegst geest, Maria Menken, Hazerswoude, Hanny van Mullekom, Sassenheim, Lineke Muskens, Roelofarendsveen, Truus Nagtegaal, Marjan Omtzigt, Zoeterwoude, Els Oudam, Willy Pie- terse, Wilma Pluijmers, Leidschen- dam, Corry van Rijt, Zoeterwoude, Mieke Rombouts, Alphen aan den Rijn, Marlies de Rooij, Oegstgeest, Henny van Santen, Leidschendam, Helen Scholte, Nelly van Schooten, Magda Schoots, Margot Smit, Noord wijk, Sanneke Smit, Yvonne van Spaandonk, Jeanne Verbeij, Hazers woude, Isabella Verdegaal, Sassen heim, Margriet Verhoef, Oegstgeest, Rose-Marie Verhoef, Ascelien Ver- plancke, Voorschoten, Leny Verweij, Ineke Vogels, Fieneke de Vos, Ine Vuurpijl. Kok Waaijer. Leidschen dam, Willy Wallaart, Tineke Witte- man, Oegstgeest, Jeanette Wortel, Yvonne Wurzer, Lia van Zaal, Noordwijk, Annemieke Zandbergen, Ria Bakker, José Beckers, Sassen-1 p^eterwoude, Lettie van Zanten, heim, Joke Blokland, Leidschendam, voorschoten. Elly Bontje, Nieuwe Wetering, Ineke Herexamen: 4. Boogmans, Trude Boot, Noordwijk, l Géén plaatsnaam: Leiden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5