S)eC<2id<^(Ek>u^ant B Gaat het weer spannen in Irak Fuchs in vrijheid? Prins Rainier en Prinses Gracia bij de Paus Zó ging het niet MISLUKTE LANCERING Aanranders krijgen levenslang De Gaulle naar Engeland? Slechts kleine kans op onweer DINSDAG 23 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14743 Hoofdredacteur- L. c J HoozEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerü 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. OS LIJFT RANDEN „Al Akhbar" meldde zondag, dat Kassem een communistische poging om zijn bewind omver te werpen, had verijdeld. Volgens het blad poogden de com munisten een tankdivisie er toe te be wegen een aanval te doen op het mi nisterie van defensie en een commu nistische republiek te vestigen. De militairen, die bij dit komplot waren betrokken, zijn gearresteerd. Het te Bagdad verschijnende blad „Al Ahali" schrijft, dat het hoofd van Rode staatsgreep verijdeld Het radiostation „Stem van de Arabieren" in Cairo heeft maandag meegedeeld, dat de gebeurtenissen in de Iraakse hoofdstad in de afgelo pen uren erop duiden, dat „binnen afzienbare tijd ernstige gebeurtenis sen zullen plaatsgrijpen". Volgens de radio had de Iraakse i de politie in Bagdad, Abdel Baqu premier, Kassem, een persoonlijk on-Kadhem, is overgeplaatst en is be- derzoek ingesteld naar opmerkingen,noemd tot inspecteur bij het directo- die worden toegeschreven aan njn raat van de algemene politie Als zijn secretaris, kolonel Wasfi Taher. i opvolger wordt Taha sjeikIy ge_ a I noemd, een aanhanger van premier Een officier van het tankkorps had I Kassem de premier meegedeeld, dat kolonel] Kadhem werd voor de Iraakse re Taher met officieren van het tank-volutie van juli vorig jaar uit het korps de „ondemocratische neigingen ieger gestoten op beschuldiging van in Irak had besproken. communistische activiteit. Deze neigingen betroffen kennelijk de maatregelen van Kassem om aan de uitbreiding van het communisme in Irak een halt toe te roepen. Het radiostation zei, dat de premier verscheidene officieren van genoemd korps had ontboden en hen had on dervraagd over het bezoek van Ta her. (Volgens dagbladen in Cairo is Tamer een vooraanstaand Iraaks com munist). Na het onderzoek zou Kassem de hoogstgeplaatste communist in het Iraakse leger, kolonel Taha Elsjeikh Ahmed, huisarrest hebben gegeven. Het te Cairo verschijnende blad Even uitblazen tie te Genève ook al is weggeval len, blijkt des te duidelijker, dat de komkommertijd in de journalistiek weer is aangebroken. Iedereen'spitst zich op een paar weken vakantie en laat de politiek de politiek. Het is vreemd, maar als de zon schijnt en het weer warm is, maken de dreigementen van Chroesjtsjef hoe langer hoe minder indruk en nie mand hoort men ach en wee roepen omdat de Geneefse conferen- 0 tie is mis gelopen. Wie had er trouwens veel van ver wacht? Zes weken geleden, toen het beraad van de ministers van buitenlandse za ken moest beginnen, hebben wij ge schreven, dat de enige troef, welke het Westen tegen Chroesjtsjef kon uitspelen, was: diens verlangen naar een topconferentie. Maar Chroesjt sjef heeft niet zo gretig toegehapt, blijkbaar in de veronderstelling, dat hij die topconferentie toch wel krijgt, ook zonder concessies. Ook hierin staat de Westerse kijk op de zaken weer diametraal tegen over de Russische. Het Westen en aan speciaal Amerika staat op het standpunt, dat een topconferentie geen zin heeft, als de ministers van buitenlandse zaken geen schijn van overeenstemming kunneh bereiken. Moskou is evenwel van mening, dat een topconferentie noodzakelijk is, juist omdat de lagere goden niet tot een vergelijk kunnen komen. Hier doet zich het verschil van regiem gel- j den: Chroesjtsjef kan zich als partij- baas het een en ander veroorloven en hij kan zich niet indenken, dat dej Westerse regeringsleiders niet het-' zelfde kunnen als hij. Ministers van buitenlandse zaken zijn in zijn ogen maar knechtjes, die zelfstandig toch niet tot een beslissing durven te ko men. Het Westen heeft thans het' vast gelopen beraad in Genève voor drie weken onderbroken, waarbij het de oude wijsheid toepaste: komt tijd komt raad. De kwestie, waarop de zaak gestrand is, is de tijdslimiet na een voorlopige regeling van Berlijn. Aan beide kanten wil men wel een voorlopige regeling, maar Moskou wil die voorlopigheid beperken tot een jaar of desnoods anderhalf jaar, terwijl het Westen slechts genoegen kan nemen met een tijdsduur tot aan de hereniging van de beide Duits- landen. Hetgeen in de praktijk wel eens neer zou kunnen komen op een „voorlopige" regeling van blijvende aard. Want zö'n hereniging is nog lang niet in 't zicht. Hotelbrand in Noorwegen Het Stalheim-toeristenhotel in het midwestelijk bergland van Noor wegen, zuidelijk van Gudvangen, is dinsdag in de vroege ochtenduren ge heel afgebrand. Om half acht waren er zes lijken gevonden. Het hotel herbergde 147 gasten, voornamelijk Amerikaanse toeristen. Een hotelfunctionaris verklaarde, dat men thans het gastenboek na gaat om te zien of er nog meer per sonen vermist worden. De brand werd vannacht om 3 uur ontdekt en verspreidde zich snel door het houten gebouw. De brandweer stond voor een hopeloze taak, temeer daar het water in dit hooggelegen gebied schaars is. Het Stalheimhotel is behalve bij Angelsaksische ook bij Nederlandse toeristen erg bekend. Het ligt in een pracht berggebied tussen de Hardan- ger en de Sognefjord aan de berg- spoorweg van Oslo naar Bergen. Vele gasten sprongen uit de hoger gelegen verdiepingen. 35 Mensen moesten naar een ziekenhuis in het nabijgelegen Voss overgebracht wor den, maar geen van hen bleek ernstig gewond. De meeste gasten verloren "bijna alles wat zij bij zich hadden. Alle auto's in het gebied werden ingeschakeld bij het vervoer van geredden en redders langs de smalle bergweg- Blijkens latere berichten uit Voss zouden er 25 tot 30 mensen om het leven gekomen zijn. Te half elf was nog geen van de ernstig verkoolde lijken geïdentificeerd. Bij een brand in een verfpak- huis in de Noorditaliaanse stad Bologna zijn maandag vijf personen om het leven gekomen. Volgens de Londense „Evening News" is de in Duitsland geboren atoomdeskundige dr. Klaus Fuchs, die in 1950 tot veertien jaar gevan genisstraf werd veroordeeld wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rusland, in vrijheid gesteld. We gens goed gedrag kwam Fuchs in aanmerking voor kwijtschelding van vijf jaar gevangenisstraf. Volgens andere berichten zou hij binnenkort in vrijheid worden gesteld. Het ministerie van binnenlandse zaken weigerde te bevestigen of te ontkennen, dat Fuchs reeds in vrij heid was gesteld. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede. dat Fuchs statenloos is en daarom geen recht op een Brits paspoort heeft. Het zou moge lijk zijn hem een of ander réisdocu ment te verschaffen, als hij het land wenste te verlaten. Volgens de „News Chronicle" had Fuchs onlangs de wens kenbaar ge maakt zich bij zijn vader in Leipzig te voegen. Tijdens zijn gevangenschap werd Fuchs de Britse nationaliteit ontno men. Een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat een verklaring zal wor den afgelegd als Fuchs zich niet meer in gevangenschap bevindt. Gevangenisopsfand in Springlield Prins Rainier en prinses Cracia van Monaco hebben In Vaticaanstad een officieel bezoek gebracht aan Z. H. Paus Johanes XXIH. Prins Rainier bood de Paus een antiek kerkboek aan en ontving uit handen van de Heilige Vader een gesigneerde foto en zilveren medailles. Foto: Het prinselijk paar luistert naar een welkomst woord van de Paus. Gevangenen in de gevangenis van D? Wf"* van ?Ue jongelui om Springlield in de Amerikaanse staatj aan b0°rd van cen stalen cylinder van Missouri hebben maandagavond een ™ete,r T' de golfstroom van oproer ontketend. Zij plunderden het Newfouniand naar Europa te drU- ziekenhuis van de strafinrichting. I 32J> l™ ult de,k,u,s* van New- waar zij zich meester maakten van 'oundland opleen mislukking uitgelo- vijf of zes gijzelaars. Een deel van het pcn' omdat het vaartuig m brand ziekenhuis is in handen van de op roerlingen. De gijzelaars worden gevangen ge houden in een gebouw met 110 ge vangenen. De directeur, dr. Settle, heeft mee gedeeld, dat de gevangenen hem oen boodschap hadden gezonden, volgens welke zij hem later nader bericht zouden zenden. Een deel van de gedetineerden te Springfield is krankzinnig. Tengevolge van een ongeluk met een sluis in het Wellandkanaal tussen het Eriemeer en het meer van Ontario is maandag het verkeer op deze belangrijke waterweg voor en kele dagen gestagneerd. 54 Schepen moesten voor anker gaan. Het kanaal moet over ruim een kilometer wor den drooggelegd om de schade te her stellen. Ook Schiphol kijkt uit naar een buitje De Verenigde Staten hebben maan dag tevergeefs getracht een „Van- guard"-kunstmaan, uitgerust voor meten van de warmte, die zon en aarde uitstralen, in een baan om de aarde te brengen. Volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart schijnt de tweede van de drie trappen van de raket niet goed te hebben gewerkt. Van welingelichte zijde in de basis bij Cape Canaveral in Florida, waar de raket gelanceerd is, werd verno men, dat het mislukken waarschijn lijk moet worden toegeschreven aan een kleine ontploffing veroorzaakt door slecht functioneren van een drukregelaar in de tweede trap. De raket heeft een hoogte bereikt van ongeveer 320 kilometer voordat zij naar de aarde terugviel. Zonder twijfel is zij bij de terugkeer in de dichtere lagen van de dampkring ver brand. Gisteren is op Schiphol de „buienradar" in gebruik geseld. Met deze apparatuur kunnen tot op een afstand van 450 km. wolkenformaties, die neerslag afgeven, worden waargenomen, waarmee een nieuwe stap naar de vervolmaking van de vliegveiligheid is gezet. Op deze fotocombinatie zien we boven de antenne, die op hangar 6 staat; de onderste foto toont de ont- vanginrichting, waarop de ontvangen signalen zichtbaar worden. geraakte. De avonturiers Richard Melisch, Rlbert Barth ,en Robert Frantz werden aan boord van het Britse vrachtschip „Ramo de la Larriniga" genomen, dat hen naar Rotterdam zal meenemen. De tocht was op 13 juni begonnen. Men dacht toen zeven weken over de reis te doen. Het bos brandde in Duitsland en België Meer dan 5.000 mensen zijn giste ren bezig geweest een grote brand te bestrijden, die woedde in een bos van 27.000 ha tussen Lueneburg en de grens met Oost-Duitsland. Meer dan 3.000 ha stonden in brand. Het vuur bewoog zich met grote snelheid over een front van zes kilometer in noord oostelijke richting. Grote groepen her ten vluchtten voor de vlammen. Alle brandspuiten uit de omgeving de grenspolitie, legereenheden met tanks en helikopters en talrijke vrij willigers namen deel aan het blus- singswerk. Gelukkig draaide gister avond de wind, zodat men toen de brand onder de knie had. In België. In het afgelopen weekeinde hebben zich ook in België talrijke branden voorgedaan. In het gebied van Brugge en in de Kempen gingen mede als gevolg van de droogte 500 ha bos en heide verlo ren. In Brussel ging een grote hout opslagplaats in vlammen op. De schade van deze brand wordt op vijf miljoen frank geschat. In het centrum voor kernonder zoek te Mol brak brand uit in een zaal, die werd verbouwd. Er werd voor een miljoen frank schade aan gericht. De vier jeugdige blanken, die schuldig waren bevonden aan de aanranding van een negerstudente, zijn gisteren door de rechtbank te Tallahassee (Florida) veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij werden op 14 juni schuldig be vonden door een jury die geheel uit blanken bestond. De jury vroeg ech ter clementie. Als geen clementie gevraagd was zouden zij volgens de in Florida geldende wetten ter dood zijn veroordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elektrische stoel gegaan voor het aanranden van een negermeisje, of schoon een aantal negers is terecht gesteld wegens het aanranden van blanke vrouwen. Bij het uitspreken van het vonnis zei rechter W. May Walker tot de vier veroordeelden wier leeftijden variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of le venslange gevangenisstraf had op gelegd wegens aanranding. De veroordeelden verbleekten bij het uitspreken van het vonnis, maar verder vertoonden zij geen tekenen van emotie. Mensen die wegens aanranding veroordeeld worden moeten gewoon lijk op zijn minst tien jaar hun straf uitzitten, voordat zij voor voorwaar delijke invrijheidstelling in aanmer- kink kunnen komen. President De Gaulle zal vermoe delijk een officieel bezoek aan En geland brengen. Dit wordt in ge woonlijk goedingelichte kring te Parijs vernomen. De uitnodiging tot een bezoek zou gedaan zijn in een brief, die De Gaulle maandag van de Britse pre mier Macmillan heeft ontvangen. In Londen is hiervan geen beves tiging te krijgen. Waarnemers daar wijzen er op, dat een officiële uit-1 nodiging van koningin Elizabetht zou moeten uitgaan. Macmillan zou WOlTClt echter tevoren wel met De Gaulle een geschikte datum kunnen afspre- j Uit officiële kringen in de Franse hoofdstad wordt vernomen, dat De VV00P Gaulle eventueel gaarne Engeland zal bezoeken. Spoorbrug ondermijnd met dynamiet Kinderen die aan het spelen waren bij de spoorbrug over de Boerveen- semond te Stadsanaal, ontdekten gis teren onder die brug enkele bussen. Een van de jongens waarschuwde de politie. Toen deze een onderzoek in stelde, bleek de gehele brug te zijn ondermijnd met Trotyl, dynamiet en handgranaten. De opruimingsdienst is gewaarschuwd. Men vermoedt dat de munitie er door de Duitse bezetting of door ver zetsstrijders tijdens de tweede we reldoorlog gelegd is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE De politie heeft traangas-bom men gebruikt tegen Afrikaanse vrou wen die in Kwamasjoe uit protest tegen de rantsoenering van water demonstreerden. Gelijktijdig orga niseerden 10.000 Afrikanen in Cler mont, 24 km. van Durban, een boy cot van het busverkeer. Zij verzetten zich tegen de voorgestelde onteige ning van terrein, waar de overheid een busstation wil vestigen. In Cato Manor is de rust na de heftige demonstraties van de afge lopen week teruggekeerd. Het aantal slachtoffers van het ongeluk in de Zuidduitse staat Wuert. temberg, waarbij een overvolle bus van een streekdienst bij een (be waakte) spoorwegkruising door een trein werd gegrepen, is, door het overlijden van een der gewonden, tot 38 gestegen. De beroemde jazz-trompettist Louis Armstrong heeft dinsdagmor gen een hartaanval gehad. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden be kend. Armstrong vertoeft op het ogenblik in de Italiaanse plaats Spo- leto. In de afgelopen nacht zijn het oos ten en noorden van Nederland flin ke onweersbuien voorgekomen (Nes op Ameland 44 mm., Almelo 18 mm., Eelde 10 mm.). De buien waren ech ter erg plaatselijk. Ook in het Duitse Rijngebied en Zuid-Duitsland is tij dens buien vrij veel regen gevallen. De buien ontstonden in de vore van lage druk, die de scheiding vormde tussen het hoge drukgebied boven Scandinavië en een kleiner hoge drukgebied boven West-Frankrijk. Op de oceaan is de depressie-acti viteit niet groot. Ten westen van Ierland is een nieuwe depressie aan gekomen, die echter in de richting van IJsland afbuigt. Voor de de pressie uit stroomt in de hogere luchtlagen een nieuwe hoeveelheid warme lucht naar West-Europa. Dat betekent, dat de atmosfeer in onze streken weer stabieler wordt, zodat de kans op een regen- of on weersbui vrij klein blijft. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. I (Medegedeeld door het T T Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. 11.15 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Perioden met zonneschijn en slechts een kleine kans op een regenbui of onweer. Weinig ver andering in temperatuur. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Elders meest zwakke veranderlijke wind. 24 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 23.13; onder 08.55. Hoogwaterstanden 24 Juni: v.m. 5.43; n.m. 6.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden. HELSINKI licht bew. 18 C. STOCKHOLM onbew. 21 OSLO onbew. 23 KOPENHAGEN onbew. 18 ABERDEEN mist 15 LONDEN zwaar bew. 26 AMSTERDAM half bew. 27 BRUSSEL onbew. 27 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS onbew. 27 BORDEAUX licht bew. 26 GRENOBLE licht bew. 27 NICE half bew. 24 BERLIJN- onbew. 27 FRANKFORT zwaar bew. 26 MUNCHEN geheel bew. 24 ZURICH geheel bew. 22 GENèVE onbew. 24 LOCARNO half bew. 27 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK regen 26 ATHENE onbew. 33 ROME onbew. 28 AJACCIO licht bew. 25 MADRID half bew. 32 MALLORCA onbew. 28 LISSABON niet ontvangen. Korreltje Een van de meest opvallende ken merken van onze tijd is de ondank baarheid. H. Urs von Balthasar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1